Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

Problem je što ljudi i ne znaju šta je nacionalizam. Brkaju ga sa šovinizmom. Nacionalizam je privrženost određenoj naciji, kraj priče. Sve ostalo su derivati i tumačenja. Ja sam bio nacionalista jer volim svoju zemlju i narod. Šta mi to donosi ? Ništa. Ja volim i Novi Sad, šta mi to donosi ? Odgovor je opet ništa. Voleo sam i svoju babu i dedu koje sam video možda 20 puta u životu na po par sati, šta mi je to donelo ? Ništa. Jednostavno to je nešto na nivou osećanja a pošto te stvari ni jedan filozof nikad nije objasnio čisto sumnjam da će to uspeti neko od nas na ovom forumu. Dakle sve te stvari koje sam voleo ili volim su stvari koje me okružuju, kojima sam blizak, samim tim i pristrasan u ordeđenoj meri pa se kod mene razvila ta "privrženost". Jedini razlog zašto ja više nisam nacionalista je taj što ja ovu današnju državu ne poštujem i svakim danom mi se čini sve više strana. Ukoliko bi zemlja krenula ponovo u pravom pravcu da bude svima na ponos to bi se verovatno promenilo.

 

Problem sa nacionalizmom je što je tanka granica između njega i šovinizma. Da skratim :

 

Nacionalizam - privržen naciji

Šovinizam - privržen naciji, mrzi druge

 

To je ta tanka linija koju najčešće nismo spremni sami sebi da priznamo. Ja imam kolegu koji mrzi Hrvate, Bošnjake i Albance i to otvoreno priznaje ali kada mu kažem da je šovinista naljuti se. Zato što tek onda shvati da je isti kao i ti zbog kojih on mrzi sve te narode a to mu je neshvatljivo da prihvati jer on je "dobar" a oni su "zli". Tako isto razmišlja i njegov pandan u tim državama i kada se sretnu na mržama oni su jedni drugima hrana.

 

I poslastica na kraju. Ljudi koji su apriori protiv nacinalista su i sami nacionalisti. To se danas naziva "građanski nacionalizam" i tu sad dolazimo u apsurdnu situaciju da ljudi koji su i sami nacionilsti pričaju sve najgore o tom terminu. I sad pošto imaju odbojan stav prema nacionalizmu jer su ga sami sebi pogrešno stvorili će da se naljute kada ih neko nazove pravim imenom. I kod njih nastaje problem kada to preraste u "građanski šovinizam" jer onda imamo identične slučajeve izlivanje mržnje kao i kod klasičnih šovinista. Naravno svako je ubeđen da su njegove ideje "one prave" ali realno između dve grupe šovinista nema većih razlika. Zato potegnite malo ručnu i ubedite onu drugu stranu na normalan način da je u krivu jer ovako samo produbljujete rovove i ne postižete apsolutno ništa.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

 

Hvala, dragi prijateju. Znas da si mi drag i zasto, izvan foruma, ne treba ovde sire.

 

Ja sam opet zajebao stvar i pogresno otvorio temu, nedovoljno jasno.

 

Tema je otisla u pricu o nacionalizmima i drzavama i politici, a to uopste nije bilo moje pitanje.

 

Pokusacu opet jednostavnije, mozda neko shvati.

 

Igrao sam danas tenis sa covekom starijim od mene i boljim. Mlatili smo loptice sat vremena.

Dobro za zdravlje, fizicki da skinemo neke kalorije i mentalno da ne pizdimo zbog politike.

Sutra cu na voznju motocikla sa matorcem starijim od mene, idemo samo na sat-dva po obliznjim putevima. On Hondu a ja BMW.

 

To su neki od mojih visestrukih identiteta - teniser i motorist.

I svaki identitet mi ulepsava zivot. Lepse je da igram tenis ili okopavam bastu (da, i bastovan sam) nego da sedim pred kompjuterom i sekiram se sto su svi drugi u krivu, vec u necemu.

 

A ovde sam pitao sta nekome znaci da je nacionalista. Kako mu to ulepsava zivot?

Pojescu neke jagode jer sam bastovan, a slomiti nogu jer sam motociklista. Sve to ide u "rok sluzbe."

I to je "instant" - odmah se oseti.

 

A sta znaci da je neko Srbin ili Hrvat? I da kaze da je "nacionalista?"

Kako ce on kao nacionalista provesti dan bolje od mene motocikliste?

 

Otvarajuci temu, nisam mislio da raspravljam je li bolje jugoslovenstvo od srpstva ili hrvatstva.

Hteo sam samo da pokusam da razumem nacionaliste.

 

 

Ti još iako si odavno otišao sa ovih prostora živiš u filmovima Veljka Bulajića pa veruješ da nacionalisti ne jedu jagode ne voze motore ili dobra kola a pogotovo ne igraju tenis ili golf. Hrane se isključivo ljudskim mesom i jašu na magaricma😝 Izabrao si svoje identitete i uživaj u njima pusti ljude oko sebe da isto tako izaberu šta je njima po volji a ne da im svako malo popuješ da je samo tebi dobro i da treba da se svi ugledaju na tebe.

To je inače praksa ljudi koji su iz ovih ili onih razloga otišli sa ovih prostora, da malo malo navrate na forum i onako sa visine bez šaranja zapišaju sve koji nisu kao oni, eto otišli su snašli se lepo žive ali ništa im to ne vredi ako ne nabiju preostalim sunarodnicima  na nos. I još sve to začine pričom kako njih ne dotiče nacionalnost a praziluk nažalost viri i dalje. Eto ovde na forumu to je baš primetno, naravno čast izuzecima!

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mrd said:

Ne preteruj sada. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Ja nisam to napisao zbog politickih razloga, vec jednostavno Jugoslovene kao takve nije bilo briga ko je ko, ko je sta, odakle je, ... bili su slobodni, isli su gde su hteli. Samo oni nacionalisti su bili ti koji su bili politicki opredeljeni, i naravno njima nije odgovaralo. 

 

edit:

mislim da vecina onih koji su se osecali Jugoslovenima, nisu ucestvovali u ratovima na prostoru EX YU. 

Mnogi su izbegli. Neki nisu hteli ici, neki nisu dobili pozive, neki su isli pod prisilom. Zasto ovo pisem? iz razloga kad sam bio u vojsci pocetkom 90ih , mi jos nismo ni zakletvu polozili, a nas porucnik pita ko bi da ide u rat kad prodje zakletva. Skoro svi koji su bili nacionalisti su podigli ruke, a ja i jos trojica iz Subotice nismo hteli. 

Posle nismo bili omiljeni u drustvu, a da bih sad posle 26 godina saznao da je jedan klasic na nekom visem nivou u SNS u Pozarevcu, i ima profil na Fejsu. Zatrazio sam zahtev za prijateljstvo, i kad sam pregledao fotografije sto je postavljao na profilu, naisao na te fotografije iz vojske. Moja glava je bila odsecena sa fotografije. Da dopisem jos i to, da je jedan hteo prilikom primopredaje strazarskog mesta da me probije bajonetom koji je bio na pusci.

Edited by Tomiprunet
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...e moj zorane,ovu temu nisi prvi puta otvorio.i uvijek ti pišeš na isti način.zato ne želim ulaziti u bilo kakovu raspravu.Samo bih još dodao da si htio neku racionalnu raspravu na ovu temu kako si ju ti postavio onda ju nisi smio otvoriti na politici nego eventualno na društvu.S obzirom da si ju otvorio na politici,automatski je

tema ispolitizirana i otišla je u smjeru koji ti nisi želio.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Ti još iako si odavno otišao sa ovih prostora živiš u filmovima Veljka Bulajića pa veruješ da nacionalisti ne jedu jagode ne voze motore ili dobra kola a pogotovo ne igraju tenis ili golf. Hrane se isključivo ljudskim mesom i jašu na magaricma😝 Izabrao si svoje identitete i uživaj u njima pusti ljude oko sebe da isto tako izaberu šta je njima po volji a ne da im svako malo popuješ da je samo tebi dobro i da treba da se svi ugledaju na tebe.

To je inače praksa ljudi koji su iz ovih ili onih razloga otišli sa ovih prostora, da malo malo navrate na forum i onako sa visine bez šaranja zapišaju sve koji nisu kao oni, eto otišli su snašli se lepo žive ali ništa im to ne vredi ako ne nabiju preostalim sunarodnicima  na nos. I još sve to začine pričom kako njih ne dotiče nacionalnost a praziluk nažalost viri i dalje. Eto ovde na forumu to je baš primetno, naravno čast izuzecima!

Problem je ovde negativan nacionalizam jer se sve uvek svodi na nekakvu borbu protiv nekih drugih. Eto opet poceli da talasaju sada to nije Velika Srbija vec nekakav tzv "Srpski Svet"????

A nacionalizam se nikad nije iskoristio da bi se npr napravila savremena funkcionalna drzava sa nezavisnim institucijama koje funkcionisu! A ko nam je branio od 2000-te naovamo da to uradimo? Nego se do besvesti gura prica o ugrozenim Srbima, otetom Kosovu itd da ne bi uradili nesto sto bi mogli i sada sami da uradimo. Eto u tome je problem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Zlocine su cinili pojedinci, no svi su gurali glavu u pijesak i pravili se da nista ne vide i ne cuju... Beograd je znao ko je Arkan, Srajevo je znalo ko je Oric, Zagreb ko je Glavas, i isti ljudi koji su ih se klonili u svojim gradovima, su se pravili da ne znaju koja zvjerstva ovi cine protiv drugih. Dio drustva podrzavao zlocine ali je vecina sebi pricala bajke o casti srpskih, hrvatskih, bosanskih vojnika i postovanju zenevskih konvencija. Bajke koje se i danas ponavljaju.

 

da ovo je sustina...   Meni je najocigledniji primer za to ona cuvena Minimaxova emisija sa Seseljem i zardjalim kasikama..   Videlo se da su  svima u studiu ogavne te Seseljeve "sale" ali su se svi makar i usiljeno smejali na njih

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

Problem sa nacionalizmom je što je tanka granica između njega i šovinizma. Da skratim :

 

Nacionalizam - privržen naciji

Šovinizam - privržen naciji, mrzi druge


Da, ali:

 

Definition of nationalism

1: loyalty and devotion to a nation, especially  : a sense of national consciousness (see CONSCIOUSNESS sense 1c) exalting one nation above all others and placing primary emphasis on promotion of its culture and interests as opposed to those of other nations or supranationalgroups.

 

What is the difference between nationalism and patriotism?

Nationalism and patriotism are similar insofar as both words emphasize strong feelings for one’s country. However, the two words are not synonymous. Nationalism, while it refers to loyalty and devotion to a nation, tends to imply the placing of that nation above others, a tendency that is not necessarily implicit in patriotism-

 

Znači, nacionalizam obavezno implikuje i stav da je sopstvena nacija iznad drugih. A to nikad nije dobro.

 

Ona privrženost o kojoj ti govoriš spada pod patriotizam.

 

Svaki nacionalizam je istovremeno pomalo i šovinizam. 
 

Znam, ima hiljadu i jedna definicija tih pojmova, ali ja ih doživljavam tako. Za mene je nacionalizam uvek u negativnom kontekstu… the measles of mankind.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, zoran59 said:

A ovde sam pitao sta nekome znaci da je nacionalista. Kako mu to ulepsava zivot?

Ne treba porediti nacionalizam sa profesijom ili hobijem. On je - kao i ogromna vecina drugih političkih stavova kod ogromne vecine ljudi - stvar estetike, poezije, signalizaranja da se pripada kružoku  koji ih neguje itd (sasvim slično navijanju za fudbalski klub, pripadanju grupi fanova benda itd)...

 

Ključna premisa demokratije je da svako glasa za politiku koja je u njegovom najboljem interesu, pa se onda agregiraju svačiji stavovi i na kraju dođe do neke najoptimalnije politike za najveći broj ljudi. Međutim to ne funkcioniše iz prostog razloga što je neisplativo glasati u svom interesu: esktremno je teško i skupo prokljuviti koja politika ima kakve posledice po tebe (ni celokupno sadašnje znanje iz ekonomije, psihologije, sociologije, biologije i nauke o kompleksnim sistemima NIJE dovoljno da se odgovori na ova pitanja, dok je potrebno uložiti još dodatni napor za praćenje šta zaista koja politika nudi i kako se ona implementira), dok je benefit od posedovanja takvog znanja infinitezimalno mali - jednak je šansi da baš tvoj glas odluči izbore. Stoga je potpuno racionalno birati političku pripadnost po drugim kriterijumima, po zvučnosti i poetičnostii njihovih poruka, po harizmatičnosti lidera, po tome kako se neko oseća kao pripadnik neke opcije, koliko mu se čini da su "kul" ljudi koji podržavaju tu opciji itd.

 

Nacionalizam je tu, prosto, jedna od ideologija koja nudi ljudima najbolju, najpevljiviju, najpitkiju poeziju (kolektivističke ideologije generalno po samoj prirodi svog ustrojstva imaju za ljude pevljivu poeziju), i TO je način na koji ljudima ulešava život, kao npr. slušanje Metalike ili navijanje na Zvezdu. Kada se radi o onome što ekonomisti zovu "revealed preferences" - "gledaj šta ljudi rade a ne šta govore" (tj. koliko su spremni da plate za nešto toliko im to i vredi) - istraživanje ponašanja pokazuje da su i največi nacionalisti spremni da izdvoje npr. samo od 5% do 10% skuplje za stan u okruženju ili naselju koji je epitomija "nacionalnih vrednosti" (npr. tamo gde nema imigranata, gde se neguje nacionalna kultura, istorija i druge vrednosti). Slično kao što su ljudi koji se zalažu za veće poreze mahom spremni da plate advokatima i računovođama 10 dolara da im nekim vratolomijama uštede 11 dolara poreza...

Edited by bohumilo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Kad je sve tako sjajno i bajno zbog čega postoje države i nacije? Da li bi se, na primer, englezi ili francuzi složili da se ukinu države i da postoji samo svet, a da se delimo, što se moglo pročitati ovde na temi, prema afinitetima... Pa, na primer, u finalu SP u fudbalu ne igraju Brazil - Nemačka, već drvoseče protiv avio-modelara... 🤔

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/18/2021 at 7:30 AM, Div said:

Jugoslavija je bila nadnacionalna tvorevina, jugoslovenstvo nije nikada postalo nacija, niti je sadržavalo mržnju prema nacijama, možda prema nacionalizmu jeste

Zavisi koja ti je polazna tačka. Ako gledaš ideju jugoslovenstva koja je nama poznata, a koja je forsirana posle drugog svetskog rata, onda se jugoslovenstvo može posmatrati kao opšte koje obuhvata sve pojedinačno. To u praksi znači da ti možeš biti Srbin, Hrvat, Slovenac, ali to podrazumeva opštu odrednicu jugoslovnestva.

Međutim, izvorna ideja jugoslovenstva je i te kako sadržala elemente nacionalizma, pa čak je koketirala sa idejom italijanskih fašista, i podrazumevalo je opšte koje negira pojedinačno, odnosno utapanje svih postojećih nacija u jednu i pravljenje super nacije - Jugosloveni.

Vrlo jasan nacionalim možeš videti kroz oragnizovanje sokolskih društava koje su imale za cilj, citiram - "...podizanje telesno zdrave, moralno jake i nacionalno svesne državljane Kraljevine Jugoslavije, a sve to uporednim vaspitanjem tela i duše...". 1940. su čak organizovane i vojne formacije od ovih udruženja, nešto kao teritorijalna odbrana, a sa ciljem odbrane Jugoslavije od sila osovine.

Dakle ne da jugoslovenstvo i nacionalizam nemaju veze, nego je jugoslovenstvo nastalo kao želja jačanja nacionalne svetski jugoslovenskih građana. Međutim, projekat je propao, kao što propada svaki projekat koji se ne gradi na zdravim temeljima.

Link to comment
Share on other sites

 

Eddard - I dalje to ne znači da nacionalizam zastupa mržnju prema drugima to je više tumačenje. No kao što rekoh lako pređe u šovinizam a ljudi teško priznaju i sami sebi a kamoli drugima kada skrenu u te vode. Takođe nacionalizam je idealno mesto da uz pomoć propagande prevedete sve te ljude u šovinizam.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

 

Eddard - I dalje to ne znači da nacionalizam zastupa mržnju prema drugima to je više tumačenje. No kao što rekoh lako pređe u šovinizam a ljudi teško priznaju i sami sebi a kamoli drugima kada skrenu u te vode. Takođe nacionalizam je idealno mesto da uz pomoć propagande prevedete sve te ljude u šovinizam.

Dobro a kako bi onda definisali srpski nacionalizam? Koji je tipocan srpski nacionalista i koja mu je agenda?

Za razliku od npr engleskog nacionaliste? Koja je agenda jednog engleskog nacionaliste? 

I kada se to uporedi onda se vidi razlika drasticna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sigurna sam da svako od nas ima misljenje i individualni stav o nacionalizmu,

ali tema je postavljena na politici a ne na drustvu...

 

nasi licni stavovi su da se jedni protive nacionalizmu, drugi se osecaju nacionalstom i tako u krug

ali na politici, pitanje je kako se drzave i vlastodrsci koriste nacionalizmom, sta oni zapravo rade i sta dobijaju negujuci ga...

 

pritom nisam sigurna da postoji drzava koja ne neguje nacionalizam, osim sto neke normalne, pametnije zemlje to rade normalnije i pametnije i ponose se necim zaista dobrim sto su od svoje drzave napravili

 

...a kad ti je drzava na dnu po raznim parametrima, a drzavnici i dalje forsiraju neki nacionalizam i ponos - to je nacionalno smece,

zasto bi se bilo ko ponosio sto je deo smecarnika? Ali ima i takvih, sto je drzava gora i neuspesnija, to se vise ponose da budu deo takve price. To nije nikakav patriotizam ako svojoj zemlji zelis da ostane na dnu i pritom se `udaras sapicama u grudi` da si vrhunski nacionalista i rodoljub i da zivis u paralelnom univerzumu gde su jedino `tvoji` oni pravi a da se svih ostalih treba otarasiti, jer nisu ljudi oni koji nisu kao ti sam

 

Politicari imaju svoje razloge da koriste ljudsku glupost sipajuci so na ranu tako bolnog nacionalizma, ali to sto oni govore treba prihvatiti razumno i znati da nacionalisticka retorika ne vodi nicemu osim unistenju, posebno ako nikakvog razloga nemaju da se

ponose bilo cime postignutim...osim nekim sportskim poduhvatom. Kakve veze ima sportski uspeh sa nekom eventualnom drzavom koja je na dnu osim da ti ispuni srce kratkotrajnim nacional ponosom...vec sutra ovaj tzv sportski nacionalsta - pljuvace drzavu ali navijace za nju...kao neki paradoks...(za koji naravno postoji objasnjenje)

 

Ukratko ne vidim da ce neko da otme bilo ciji identitet ako to nisu politicari pa tako i ne vidim potrebu da se cuva nacionalnost do besvesti u korist politike.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro a kako bi onda definisali srpski nacionalizam? Koji je tipocan srpski nacionalista i koja mu je agenda?

Za razliku od npr engleskog nacionaliste? Koja je agenda jednog engleskog nacionaliste? 

I kada se to uporedi onda se vidi razlika drasticna. 

Zavisi koga smatraš za srpskog nacionalistu? Ako misliš da tu spadaju AV,Vulin, Dačić, Palma, Miša Vacić, Firer iz NS, Šešeljuga i Simo Spasić onda možeš sve najgore da napišiš ali ako za srpskog nacionalistu smatraš Kovačevića, Zelenovića,Stamatovića, čak i Đilasa i Boška Obradovića onda malo moraš i da prikočiš sa prozivkom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Azazelkg said:

Kad je sve tako sjajno i bajno zbog čega postoje države i nacije? Da li bi se, na primer, englezi ili francuzi složili da se ukinu države i da postoji samo svet, a da se delimo, što se moglo pročitati ovde na temi, prema afinitetima... Pa, na primer, u finalu SP u fudbalu ne igraju Brazil - Nemačka, već drvoseče protiv avio-modelara... 🤔

Stvar koju ja ne mogu preboljeti I zbog koje su mi dogadjaji devedestih pali jos teze jeste bilo unistavanje ideje Evrope - cinilo mi se da je vecini doslo do pameti da su drzave samo servisi i da su nacije stvar istorije…Ideja kontinenta bez granica mozda kao prvi korak ka svijetu bez granica.  A onda su na scenu stupili balkanski idioti i ponovo krenuli u Kosovski boj.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Darth Bane said:

Dobro a kako bi onda definisali srpski nacionalizam? Koji je tipocan srpski nacionalista i koja mu je agenda?

Za razliku od npr engleskog nacionaliste?

 

rekoh tamo da ne postoji drzava ciji politicari ne obitavaju na manje-vecem nacionalizmu

 

razliku pravis kada vidis cime se ko ponosi. Neko se ponosi glupilom i bezobrazlukom, neko nekim uspehom, filozofijom, kvalitetom zivota itt.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Dobro a kako bi onda definisali srpski nacionalizam? Koji je tipocan srpski nacionalista i koja mu je agenda?

Za razliku od npr engleskog nacionaliste? Koja je agenda jednog engleskog nacionaliste? 

I kada se to uporedi onda se vidi razlika drasticna. 

 

Pa to je individualna stvar. Nije samo propaganda kriva što neki odlete u šovinizam ima tu i nepravdi, zločina pa ljudi imaju i druge razloge da skrenu u te vode. Naravno ima i budala kojima je prirodno da mrze i da im je neko drugi uvek kriv. No uvek je pojedinac makar saučesnik što je završio u tim vodama. Kada sretneš nekog takvog nazovi ga pravim imenom, šovinista, pa će se onda i on zamisliti da li je stvarno dotle dogurao ili nije.

 

Inače mi kad pričamo o nacionalizmu mi pre svega pričamo o etničkom nacionalizmu jer je na ovim prostorima etnička pripadnost = nacija. To na zapadu nije slučaj jer tamo to vezano više za državu. UK, SAD oni nisu bili etnički nacionalisti nego je to bilo vezano za države. Kod nas se to stopilo u jednu reč pa mi brkamo pojmove. Uvek se setim beskonačnih rasprava Bošnjaka sa Šveđanima koji se ubiše da im dokažu da Zlatan nije Šveđanin. A sve zbog toga što ne shvataju da nationality u svetu i kod nas nisu iste reči.

 

Edited by Klotzen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Zavisi koja ti je polazna tačka. Ako gledaš ideju jugoslovenstva koja je nama poznata, a koja je forsirana posle drugog svetskog rata, onda se jugoslovenstvo može posmatrati kao opšte koje obuhvata sve pojedinačno. To u praksi znači da ti možeš biti Srbin, Hrvat, Slovenac, ali to podrazumeva opštu odrednicu jugoslovnestva.

Međutim, izvorna ideja jugoslovenstva je i te kako sadržala elemente nacionalizma, pa čak je koketirala sa idejom italijanskih fašista, i podrazumevalo je opšte koje negira pojedinačno, odnosno utapanje svih postojećih nacija u jednu i pravljenje super nacije - Jugosloveni.

Vrlo jasan nacionalim možeš videti kroz oragnizovanje sokolskih društava koje su imale za cilj, citiram - "...podizanje telesno zdrave, moralno jake i nacionalno svesne državljane Kraljevine Jugoslavije, a sve to uporednim vaspitanjem tela i duše...". 1940. su čak organizovane i vojne formacije od ovih udruženja, nešto kao teritorijalna odbrana, a sa ciljem odbrane Jugoslavije od sila osovine.

Dakle ne da jugoslovenstvo i nacionalizam nemaju veze, nego je jugoslovenstvo nastalo kao želja jačanja nacionalne svetski jugoslovenskih građana. Međutim, projekat je propao, kao što propada svaki projekat koji se ne gradi na zdravim temeljima.

Šta su oni trebale da rade? Ako praviš novu državu i naciju onda je logično da treba da se gradi neka poveznica između tih naroda. Mora neki identitet da se gradi, kulturna politika je uvijek bitna. Rusija i Francuska su isto nacionalne države, ali nijesu propale zato što su neuporedivo jače od Jugoslavije. Politički, ekonomski, kulturno, u svakom smislu.

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Mama_mia said:

Kakve veze ima sportski uspeh sa nekom eventualnom drzavom koja je na dnu osim da ti ispuni srce kratkotrajnim nacional ponosom.

 

 

Sport kao takav ne zauzima neko visoko mjesto na listi dostignuca koja cijenim-a bivsi sam atleticar koji je trcao I jos uvijek trci svuda i kada god imam priliku. Pratim samo glavne sportske dogadjaje I navijam iz razloga koji su prakticniji I sebicniji od nacionalnih- na Wimbledonu sam bio za kanadske tenisere jer njihov uspjeh znaci da ce tenis dobiti na popularnosti u Kanadi, sto znaci da ce se ulagati u nove terene I programe, i time cu ja krace cekati na red za teren, a drug mog sina koji je teniski instruktor ce imati bolja i redovnija primanja - a ni jedno ni drugo se nece desiti u mom okruzenju ako pobijedi Nadal ili Djokovic…

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Betolingar Misdongard said:

Šta su oni trebale da rade? Ako praviš novu državu i naciju onda je logično da treba da se gradi neka poveznica između tih naroda. Mora neki identitet da se gradi, kulturna politika je uvijek bitna. Rusija i Francuska su isto nacionalne države, ali nijesu propale zato što su neuporedivo jače od Jusoslavije. Politički, ekonomski, kulturno, u svakom smislu.

Nisam ja rekao ni dobro ni loše, samo sam pomenuo činjenično stanje koje se prećutkuje kada se priča o jugoslovenstvu. Jednostavno sam samo napomenuo kako je uopšteno mišljenje da je ideja jugoslovenstva kosmopolitska ideja koja negira nacionalizam sam po sebi, što generalno nije istina. Mešaju se stvari kao što je komunistički pogled na društvo, pa i na Jugoslovene, a zanemaruje se da ta ideja nije komunistička, nego je generisana mnogo pre nego što su je komunisti prisvojili.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zoran59 said:

 

Hvala, dragi prijateju. Znas da si mi drag i zasto, izvan foruma, ne treba ovde sire.

 

Ja sam opet zajebao stvar i pogresno otvorio temu, nedovoljno jasno.

 

Tema je otisla u pricu o nacionalizmima i drzavama i politici, a to uopste nije bilo moje pitanje.

 

Pokusacu opet jednostavnije, mozda neko shvati.

 

Igrao sam danas tenis sa covekom starijim od mene i boljim. Mlatili smo loptice sat vremena.

Dobro za zdravlje, fizicki da skinemo neke kalorije i mentalno da ne pizdimo zbog politike.

Sutra cu na voznju motocikla sa matorcem starijim od mene, idemo samo na sat-dva po obliznjim putevima. On Hondu a ja BMW.

 

To su neki od mojih visestrukih identiteta - teniser i motorist.

I svaki identitet mi ulepsava zivot. Lepse je da igram tenis ili okopavam bastu (da, i bastovan sam) nego da sedim pred kompjuterom i sekiram se sto su svi drugi u krivu, vec u necemu.

 

A ovde sam pitao sta nekome znaci da je nacionalista. Kako mu to ulepsava zivot?

Pojescu neke jagode jer sam bastovan, a slomiti nogu jer sam motociklista. Sve to ide u "rok sluzbe."

I to je "instant" - odmah se oseti.

 

A sta znaci da je neko Srbin ili Hrvat? I da kaze da je "nacionalista?"

Kako ce on kao nacionalista provesti dan bolje od mene motocikliste?

 

Otvarajuci temu, nisam mislio da raspravljam je li bolje jugoslovenstvo od srpstva ili hrvatstva.

Hteo sam samo da pokusam da razumem nacionaliste.

 

 

 

Mene isto više ispunjava šetnja uz more sa ženom, planinarenje, kuhanje, vrtlarstvo, odrađen projekt kod kuće, čak i dobar dan na poslu nego neko postignuće 'moje' nacije ili nekog pripadnika te nacije.

 

Iza nacionalista se u pravilu skriva frustracija, neostvareni snovi ili jednostavno zatupljenost.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

 

 

Inače mi kad pričamo o nacionalizmu mi pre svega pričamo o etničkom nacionalizmu jer je na ovim prostorima etnička pripadnost = nacija. To na zapadu nije slučaj jer tamo to vezano više za državu. UK, SAD oni nisu bili etnički nacionalisti nego je to bilo vezano za države. Kod nas se to stopilo u jednu reč pa mi brkamo pojmove. Uvek se setim beskonačnih rasprava Bošnjaka sa Šveđanima koji se ubiše da im dokažu da Zlatan nije Šveđanin. A sve zbog toga što ne shvataju da nationality u svetu i kod nas nisu iste reči.

 

Gresis, UK ima istoriju etnickog nacionalizma, samo sto su, pravilno zakljucili da je to glupost i da je bolje da se gledaju kao ujedinjeni.

Francuska je recimo bolji primer.

I u pravu si, mi pricamo o etnickom nacionalizmu. To sto neko voli svoju drzavu (nemam pojma kako se bas voli administrativna konstrukcija, vise je to voleti nacin zivota), i ponosi se time da je deo te neke drzave, to je patriotizam i ja uopste nemam problem s time.

Moj klinac je bukvalno odrastao u USA, iako je rodjen u SR, i nacionalnost gleda kao drzavljanstvo, uopste mu nije jasno to na Balkanu, bukvalno je smesno gledati kad neko proba da mu objasni. A gledala sam i nacionaliste u SR koji su probali, pa ostanu zbunjeni logickim pitanjima :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...