Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

1 hour ago, Pletilja said:

A onda su dosle devedesete i moja pripadnost srpskom narodu po rodjenju (da sam se ja pitala, rodila bih se u Mongoliji) mi se srucila na glavu kao teret, kao zig sramote. Stidela sam se u ime svih njih naoruzanih, na tenkovima, po skupstinama koji su razvaljivali, ubijali, krali i lagali i jos uvek pokusavaju da me ti isti ubede da su to sve cinili za moje dobro

 

Pletilja, a zašto ste se Vi stideli?  Niste Vi činili zločine.  Nije ceo narod bio na tenkovima, na frontovima i sl. 

 

Ta nedela ili zločine počinjene tokom ratova devedesetih činili su pojedinci, ne ceo narod.

 

I zločina je bilo na svim stranama. Činili su ih pojedinci, a ne pripadnici naroda ili nacije, pošto sada pričamo o njoj. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pletilja, a zašto ste se Vi stideli?  Niste Vi činili zločine.  Nije ceo narod bio na tenkovima, na frontovima i sl. 

 

Ta nedela ili zločine počinjene tokom ratova devedesetih činili su pojedinci, ne ceo narod.

 

I zločina je bilo na svim stranama. Činili su ih pojedinci, a ne pripadnici naroda ili nacije, pošto sada pričamo o njoj. 

Nešto je bilo puno tih pojedinaca. 

 

😉

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pletilja, a zašto ste se Vi stideli?  Niste Vi činili zločine.  Nije ceo narod bio na tenkovima, na frontovima i sl. 

 

Ta nedela ili zločine počinjene tokom ratova devedesetih činili su pojedinci, ne ceo narod.

 

I zločina je bilo na svim stranama. Činili su ih pojedinci, a ne pripadnici naroda ili nacije, pošto sada pričamo o njoj. 

 

Zlocine jesu cinili pojedinci..  Ali je sve te zlocine podrzavao pooprilican deo drustva... ne bih , mislim, pogresio... 60-70% sigurno..  I dan danas nije ta brojka nista manja...  procentualno je mozda i veca jer je znatan deo onih preostalih vec otisao iz zemlje...

  I nije Milosevic srusen 2000te  zbog ratova koje je vodio..  nego zato sto ih je sve odreda izgubio... Naravno, nije bio cilj Zorana Djindjica rusenje Milosevica zbog toga, vec zbog drugih ideja- ideja zbog kojih je i na kraju i ubijen....

 

    I sad , opet mozda me osudite...  Ali ...  Srbija 1999te nije dozivela pravu katarzu poraza... NATO nas je kaznio u rukavicama... vise su to bile cuske nego prave batine kakve su mogle (  a mozda i trebale  )  biti... Da bi shvatili....  Nismo doziveli da NATO umarsira u Beograd...  A mozda je trebao... Kao sto je umarsirao 1945 u Berlin....  pa da se zaista suocimo sa pravim porazom...    A najverovatnije je to da mi nismo Nemci... koji i posle evo vec 80godina i dalje non stop imaju emisije na nacionalnim televizijama o holokaustu  i zlocinima koji su pripadnici njihovog naroda cinili...  Njihova deca u skolama redovno idu na ekskurzije u Aushvicz  i druge logore smrti...  Da uce o tome... 

Edited by Doc Holiday
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Zlocine jesu cinili pojedinci..  Ali je sve te zlocine podrzavao pooprilican deo drustva... ne bih , mislim, pogresio... 60-70% sigurno..  I dan danas nije ta brojka nista manja...  procentualno je mozda i veca jer je znatan deo onih preostalih vec otisao iz zemlje...

  I nije Milosevic srusen 2000te  zbog ratova koje je vodio..  nego zato sto ih je sve odreda izgubio... Naravno, nije bio cilj Zorana Djindjica rusenje Milosevica zbog toga, vec zbog drugih ideja- ideja zbog kojih je i na kraju i ubijen....

 

    I sad , opet mozda me osudite...  Ali ...  Srbija 1999te nije dozivela pravu katarzu poraza... NATO nas je kaznio u rukavicama... vise su to bile cuske nego prave batine kakve su mogle (  a mozda i trebale  )  biti... Da bi shvatili....  Nismo doziveli da NATO umarsira u Beograd...  A mozda je trebao... Kao sto je umarsirao 1945 u Berlin....  pa da se zaista suocimo sa pravim porazom...    A najverovatnije je to da mi nismo Nemci... koji i posle evo vec 80godina i dalje non stop imaju emisije na nacionalnim televizijama o holokaustu  i zlocinima koji su pripadnici njihovog naroda cinili...  Njihova deca u skolama redovno idu na ekskurzije u Aushvicz  i druge logore smrti...  Da uce o tome... 

Šta ako sve ovo što si nabrojao ne bi disciplinovalo Srbe? kakve bi dalje mere trebalo preduzeti? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doc Holiday said:

nacionalizam je na balkanu   zabava za 99% budala da bi se 1 % namlatilo para

 

Nije to nacionalizam nego zloupotreba nacionalizma.

 

3 hours ago, Budha said:

Meni je od samog pojma nacije jedino smijesnija ta povezanost ljudi iste nacionalnosti.

 

Šta to veže Hrvata iz Istre i onog iz Slavonije? Ili Srbina iz Bileće ili onog iz Novog Sada? (Osim Kosoba 😂)

 

Malo ti je bezveze primer s obzirom da su Istrani posebna sorta jer vekovima nisu bili deo Hrvatske, tek od nekih zadnjih sto godina. 

Srbina iz Bilece i Novog Sada veze isti jezik kojim govore, ista vera koju praktikuju, i slicna genetika (pogotovo vezano za ovaj primer s obzirom da je masa hercegovaca emigriralo u Vojvodinu) i koreni, a samim tim i slican arhetip. Inace da ih ne veze nista ne bi i jedni i drugi bili Srbi. Prosto ko pasulj.

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Perkos2 said:

Šta ako sve ovo što si nabrojao ne bi disciplinovalo Srbe? kakve bi dalje mere trebalo preduzeti? 

 

 Reci ti sta bi trebalo ?

 

 Iskljucivanje iz svih tokova nekog normalnog sveta.  Sto i sad nije predaleko od toga..  Uz naravno sprecavanje da mogu ponovo nekog van Srbije ugroziti...  Totalno odjebavanje iz svih pristupnih tokova sa EU..  sa svime sto to nosi ( finansijski )...  Pa onda nek se Srbija "druzi "  tamo sa EAU "stanima" , Kinezima ...pa nek joj pare daju iz tog drustva

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

Zlocine jesu cinili pojedinci..  Ali je sve te zlocine podrzavao pooprilican deo drustva... ne bih , mislim, pogresio... 60-70% sigurno..  I dan danas nije ta brojka nista manja... 

 

   

 

Ovo je apsolutna neistina. Zlocine niko podrzavao nije, potpuno pogresna percepcija samo na osnovu toga sto je tadasnja vlast imala vecinsku podrsku a sto se moze objasniti sledecim: a) Izbori su bili namesteni. b) Oni koji jesu bili za njih nisu ni bili upoznati ni sa jednim zlocinom. 
 

Quote


I sad , opet mozda me osudite...  Ali ...  Srbija 1999te nije dozivela pravu katarzu poraza... NATO nas je kaznio u rukavicama... vise su to bile cuske nego prave batine kakve su mogle (  a mozda i trebale  )  biti... Da bi shvatili....  Nismo doziveli da NATO umarsira u Beograd...  A mozda je trebao... Kao sto je umarsirao 1945 u Berlin....  pa da se zaista suocimo sa pravim porazom...    A najverovatnije je to da mi nismo Nemci... koji i posle evo vec 80godina i dalje non stop imaju emisije na nacionalnim televizijama o holokaustu  i zlocinima koji su pripadnici njihovog naroda cinili...  Njihova deca u skolama redovno idu na ekskurzije u Aushvicz  i druge logore smrti...  Da uce o tome... 

 

 

Ne pamtim da sam nesto gore procitao na forumu. Ne treba nama NATO kad smo sami sebi ovakvi.

Ti izjednacavas nacisticki holokaust sa Srbijom???? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mmajstor said:

a) Izbori su bili namesteni. b) Oni koji jesu bili za njih nisu ni bili upoznati ni sa jednim zlocinom. 
 

 

a) nisu

b) ne pravi se Englez, kao i svi ti koji “nisu bili upoznati”..-

 

 

2 minutes ago, mmajstor said:

Ne pamtim da sam nesto gore procitao na forumu. Ne treba nama NATO kad smo sami sebi ovakvi.

Ti izjednacavas nacisticki holokaust sa Srbijom???? 


Ne podmeći.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mmajstor said:

 

Ovo je apsolutna neistina. Zlocine niko podrzavao nije, potpuno pogresna percepcija samo na osnovu toga sto je tadasnja vlast imala vecinsku podrsku a sto se moze objasniti sledecim: a) Izbori su bili namesteni. b) Oni koji jesu bili za njih nisu ni bili upoznati ni sa jednim zlocinom. 
 

 

Ne pamtim da sam nesto gore procitao na forumu. Ne treba nama NATO kad smo sami sebi ovakvi.

Ti izjednacavas nacisticki holokaust sa Srbijom???? 

 

Ne govorim samo o vecinskom birackom telu...  govorim  o stavu ogromnog broja ljudi... Radim na ulici, to jest pijaci , srecem ogroman broj ljuci...  i strasno je slusati kakav stav ima ogromna vecina i prema Srebrenici i prema Sarajevu i prema Kosovu , Vukovaru, hladnjacama itd...

 

 

  Da....  izjednacavam nacisticki holokaust sa onim sto je Srbija cinila 90ih...  ali ne po srazmeri i velicini jer velicinu Srbija 90ih  nije imala kao Nemacka 30-40ih   na svu srecu pre svega Srbije...Jer da je imala tu silu kao Nemacka  ,  zeljene granice ne bi bile samo Karlovac - Karlobag - Ogulin..

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mmajstor said:

 

Nije to nacionalizam nego zloupotreba nacionalizma.

 

 

Malo ti je bezveze primer s obzirom da su Istrani posebna sorta jer vekovima nisu bili deo Hrvatske, tek od nekih zadnjih sto godina. 

Srbina iz Bilece i Novog Sada veze isti jezik kojim govore, ista vera koju praktikuju, i slicna genetika (pogotovo vezano za ovaj primer s obzirom da je masa hercegovaca emigriralo u Vojvodinu) i koreni, a samim tim i slican arhetip. Inace da ih ne veze nista ne bi i jedni i drugi bili Srbi. Prosto ko pasulj.

Umjesto Istrijana možeš uzeti Međimurca ili Dubrovčanina.

 

A šta ako ti ja kažem da Srbin iz Bileće i Hrvat iz Čapljine ili Crnogorac iz Plužina imaju 10x više sličnosti nego ovaj iz Novog Sada? 

 

Možda si čuo za Bodirogu i Petrovića...

 

 

 

 

14 minutes ago, mmajstor said:

 

Ovo je apsolutna neistina. Zlocine niko podrzavao nije, potpuno pogresna percepcija samo na osnovu toga sto je tadasnja vlast imala vecinsku podrsku a sto se moze objasniti sledecim: a) Izbori su bili namesteni. b) Oni koji jesu bili za njih nisu ni bili upoznati ni sa jednim zlocinom. 
 

 

Ne pamtim da sam nesto gore procitao na forumu. Ne treba nama NATO kad smo sami sebi ovakvi.

Ti izjednacavas nacisticki holokaust sa Srbijom???? 

Naravno da jest i to dobar dio stanovnika Srbije, cilj opravdava sredstvo, jel'?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Budha said:

Umjesto Istrijana možeš uzeti Međimurca ili Dubrovčanina.

 

A šta ako ti ja kažem da Srbin iz Bileće i Hrvat iz Čapljine ili Crnogorac iz Plužina imaju 10x više sličnosti nego ovaj iz Novog Sada? 

 

Možda si čuo za Bodirogu i Petrovića...

 

 

 

 

Baš si našao primer koji te demantuje pošto je Aco prećutao rodbinske veze sa Bodirogom kad to nije bilo popularno. Ja na primer imam skoro sve nacije sa prostora bivse drzave u porodici i divim se najviše teči Slovencu i postujem svakog na ovom svetu ali trazim uvek isto takvo poštovanje da uzvrate, ko to je želi otpisan je bez obzira koje je vere ili nacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Budha said:

A šta ako ti ja kažem da Srbin iz Bileće i Hrvat iz Čapljine ili Crnogorac iz Plužina imaju 10x više sličnosti nego ovaj iz Novog Sada? 

Možda si čuo za Bodirogu i Petrovića...

 

A zasto ne bi imali slicnosti kada smo svi deo istog etnickog korpusa?

To je potpuno normalno, covek sa severa Francuske ima mnogo vise slicnosti sa covekom sa juga Belgije nego juga Francuske a koji opet ima vise slicnosti sa covekom koji zivi na zapadu Svajcarske a u novije vreme neki i sa onima koji zive na severu Alzira. 

 

Pitao si koju vezu imaju navedeni ljudi koji zive na 2 odvojena geografska podrucja i odgovor je isti kao i za sve druge narode. Narodi imaju svoj zajednicki identitet kao sto su jezik, pismo, kulturno nasledje a u nekim narodima je to i religija. Srbin iz Bilece i Hrvat iz Capljine imaju vecinsko razlicitu religiju i to je ono sto ih najbitnije razlikuje.

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Budha said:

Možda si čuo za Bodirogu i Petrovića...

 

Valjda je svako od nas cuo za seobu stanovnistva iz Crne Gore i Hercegovine u Vojvodinu zbog plodnijeg zemljista a koji su zauzeli prostor na kome su do tada (pre 2. svetskog rata) ziveli folksdojceri.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pletilja, a zašto ste se Vi stideli?  Niste Vi činili zločine.  Nije ceo narod bio na tenkovima, na frontovima i sl. 

 

Ta nedela ili zločine počinjene tokom ratova devedesetih činili su pojedinci, ne ceo narod.

 

I zločina je bilo na svim stranama. Činili su ih pojedinci, a ne pripadnici naroda ili nacije, pošto sada pričamo o njoj. 

Necu ja da vam odgovorim, ima jedna sto je to mnogo bolje uradila, odlican clanak na ovu temu:

Dragana Petrov, Pancevo siti

"Nema bolje potvrde u istinitost jedne od definicija NACIONALIZMA do osvrta na aktuelne političke procese, koje u službi vladajućeg establišmenta raspaljuju sve vidove manipulacija ne bi li mimikrijom prikrile stvarne probleme koje građanin, kao ustanovljeni podanik DRUŠTVENOG UGOVORA trpi u okviru zajednice, društva, te naposletku države, najčešće kada se ovaj ustanovljeni poredak (putem ustava i zakona) drastično narušava.

Podstaknuta ovih dana jednom od mnogobrojnih rasprava upriličenim po bespućima društvenih mreža, a na legitimnu i ličnu izjavu novinara Teofila Pančića, koji o svom poimanju NACIONALIZMA kaže:

"To jest, tvrditi da ti ili tvoji volite neki narod ili zemlju zapravo je podjednako toksičan iskaz nacionalizma, jer je i dalje zakopan duboko u njegovom mračnom središtu, u kojem se nalazi idiotsko uverenje da se može voleti, mrzeti, ceniti ili prezirati tako velike i u dobroj meri apstraktne entitete kakvi su narodi ili zemlje. Emotivno se investirati u višemilionsku masu ljudi koje lično ne poznaješ i koje inače međusobno ne povezuje gotovo ništa opipljivo i stvarno – to je sama srž nacionalističkog osećanja sveta".

Propratih raznolike komentare fejsbučkih prijatelja koji se slažu ili ne sa ovim stavom. Bilo je tu svega, kako i priliči „stručnim” internetskim forumima, ali osta gorak utisak da je ovo omiljeni okidač i dalje za sve vrste emotivnih ličnih ispada u odbrani mučeničkog identiteta koji mora da se dene u kolektiv, jer sam ne može da iznese užas „stvarnog sveta”. I nije strašno što većina komentatora, terminološki ne razlikuje osnovne političke termine (nacionalizam, patriotizam, (auto)šovinizam…), već u potrebi da „ličnu paranoju” uzdigne do kolektivne i tako ustanovi identitet.

"Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo od zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma. Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se „izrazi”, ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture. Tako on postaje pripadnik jedne slobodnozidarske skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, za zadatak i cilj probleme epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih itd" – Danilo Kiš.

I ne morate znati precizne termine NARODA; NACIJE; NACIONA; PATRIOTIZMA; ŠOVINIZMA i ni na jednoj varijanti njihovog tumačenja pretežno ustanovljenih ideologija NACIZMA i FAŠIZMA, ili precizne razlike u značenju, kao i modifikacije u prihvatanju i tumačenju ovih termina kroz političku teoriju, da biste osetili  krši li se onaj društveni ugovor po kome ste vi građanin, ili u kolikoj meri se emanacije emotivnih i psiholoških posledica ovih političkih pojava koriste da bi vas država ili vladajuća mašinerija privolela da zaboravite na činjenicu da je ovaj oblik uređenja i organizacije društva prvenstveno servis i sociološki okvir na usluzi SVIM građanima koji su pod njenim okriljem. Koliko vas aktuelna i stalna priča o ugroženom nacionalnom identitetu, o nedovoljno ispoljenom patriotizmu, o nacionu kao večitoj žrtvi, nagoni da i po cenu kršenja najelementarnijih etičkih kodeksa, prihvatite predaju sopstvene ljudskosti i slobode na oltar proklamovanom kolektivnom duhu ?? Ko vas to tačno ugrožava, mrzi i sprečava da se borite i slavite ljude, ideje, tradiciju ili kulturu kojom se identitetski ostvarujete?

Strahovite posledice rata kojim je krvavo razorena jugoslovenska zajednica i danas se obilato i demonski hrane igrajući na kartu ugroženog nacionalnog identiteta. To i ne bi bilo ništa novo pod istorijskom kapom da nije užasavajućeg utiska da devastirane, tehnološki, civilizacijski i kulturološki unazađene, prestruktuirane državice, nisu ostale leglo proizvođenja straha, nasilja i netrpeljivosti, te utočište i imperija korumpiranih i ohlokratskih političkih elita, koje poput vampira opstaju na isisavanju svih derivata nacionalistički zaraženih svesti.

Dovoljno je da ma i ovog časa propratite izjavu političkih čelnika, crkvenih poglavara ili patriJotskih intelektualaca iz zemlje i okruženja i ustanovite apsolutnu istinitost misli proslavljenog britanskog pesnika, leksiografa i publiciste iz 18. veka, Samjuela Džonsona „Patriotizam je poslednje utočiste hulja”. Ukoliko ih duže budete slušali možda će vam se istinitijom učiniti komentar skeptika s kraja 19. i početka 20. veka Embroza Birsa: „Patriotizam je prvo utočište hulja, uz dužno poštovanje za mog velikog prethodnika”.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Razumljivo misljenje nakon svega sto smo preziveli kao i razlicitih vidova politickih zloupotreba i iskoriscavanja ljudi zbog osecaja pripadnosti nekoj naciji. Medjutim:

 

Quote

To jest, tvrditi da ti ili tvoji volite neki narod ili zemlju zapravo je podjednako toksičan iskaz nacionalizma, jer je i dalje zakopan duboko u njegovom mračnom središtu, u kojem se nalazi idiotsko uverenje da se može voleti, mrzeti, ceniti ili prezirati tako velike i u dobroj meri apstraktne entitete kakvi su narodi ili zemlje. Emotivno se investirati u višemilionsku masu ljudi koje lično ne poznaješ i koje inače međusobno ne povezuje gotovo ništa opipljivo i stvarno – to je sama srž nacionalističkog osećanja sveta.

 

....ovo dalje znaci da je toksicno voleti bilo kog coveka koji se licno ne poznaje. To je malo skakljivo. Jeste legitimno misljenje ali nije bas humano, i stoga ga ne mogu podrzati kao svoje. Sto se tice mrznje tu se slazem....ne mozes mrzeti nekoga koga ne poznajes (ne bi trebalo ni onoga koga poznajemo), ali mislim da to ne treba povezivati sa nacionalizmom vec sa sovinizmom.

 

Opet, sve mi je to trla baba lan sve dok zivimo u svetu u kome je zivot organizovan po NACIONALNIM drzavama, i gde ljudi imaju razlicita prava u zavisnosti od toga kojoj drzavi pripadaju. Samim tim mi nije bas normalno da neki covek ne voli drzavu u kojoj zivi kakva god ona bila.....moze da ne voli rezim i drzavni aparat, ali to su potpuno odvojene stvari.

 

Ja se generalno ne slazem sa vecinskom Srbijom veci deo svog zivota, i nekad mi to proizvodi bes...ali mislim da bi to bio slucaj u kojoj god drzavi da zivim, jer se svuda masom manipulise na najrazlicitije nacine, samo su interesi razliciti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

a) nisu

b) ne pravi se Englez, kao i svi ti koji “nisu bili upoznati”..-

 

a) Prvi verovatno nisu ali tada je Milošević bio opcija za mir i čuvanje Jugoslavije a Drašković ludak koji će zapaliti ratni plamen i uništiti Jugoslaviju. To po državnoj propagandi koja je bila i ostala daleko najveća medijska sila. Kasnije bar neki verovatno jesu dodavanjem koliko treba "albanskih" glasova na Kosovu pošto su oni bojkotovali izbore.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje ne verujem da bi vecinska Srbija, kakva god da je, pruzila podrsku onoj vlasti za koju bi se znalo da ce ubijati civile. Koliko znam svoje komsije oni koji su im davali glasove su bili uglavnom dobri ljudi ali priprosti pa im je lako bio ispran mozak preko medija da su ovi svevisnji zastitnici i ispravocinitelji. Oni koji su javno bili za ubijanja (citaj: radikali) nisu nikada mogli da namaknu vecinu jer su samo ekstremi glasali za njih. Vucic i Grobislav su osvojili vecinu samo kada su skinuli to radikalsko sukno i postali evropejci, a priprost narod im zaboravio ruznu proslost.

Edited by mmajstor
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

@zoran59. Znao si kako će ovo da izgleda. Treba vremena i vremena, da shvatimo šta radimo.

 

Hvala, dragi prijateju. Znas da si mi drag i zasto, izvan foruma, ne treba ovde sire.

 

Ja sam opet zajebao stvar i pogresno otvorio temu, nedovoljno jasno.

 

Tema je otisla u pricu o nacionalizmima i drzavama i politici, a to uopste nije bilo moje pitanje.

 

Pokusacu opet jednostavnije, mozda neko shvati.

 

Igrao sam danas tenis sa covekom starijim od mene i boljim. Mlatili smo loptice sat vremena.

Dobro za zdravlje, fizicki da skinemo neke kalorije i mentalno da ne pizdimo zbog politike.

Sutra cu na voznju motocikla sa matorcem starijim od mene, idemo samo na sat-dva po obliznjim putevima. On Hondu a ja BMW.

 

To su neki od mojih visestrukih identiteta - teniser i motorist.

I svaki identitet mi ulepsava zivot. Lepse je da igram tenis ili okopavam bastu (da, i bastovan sam) nego da sedim pred kompjuterom i sekiram se sto su svi drugi u krivu, vec u necemu.

 

A ovde sam pitao sta nekome znaci da je nacionalista. Kako mu to ulepsava zivot?

Pojescu neke jagode jer sam bastovan, a slomiti nogu jer sam motociklista. Sve to ide u "rok sluzbe."

I to je "instant" - odmah se oseti.

 

A sta znaci da je neko Srbin ili Hrvat? I da kaze da je "nacionalista?"

Kako ce on kao nacionalista provesti dan bolje od mene motocikliste?

 

Otvarajuci temu, nisam mislio da raspravljam je li bolje jugoslovenstvo od srpstva ili hrvatstva.

Hteo sam samo da pokusam da razumem nacionaliste.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje ne verujem da bi vecinska Srbija, kakva god da je, pruzila podrsku onoj vlasti za koju bi se znalo da ce ubijati civile. Koliko znam svoje komsije oni koji su im davali glasove su bili uglavnom dobri ljudi ali priprosti pa im je lako bio ispran mozak preko medija da su ovi svevisnji zastitnici i ispravocinitelji. Oni koji su javno bili za ubijanja (citaj: radikali) nisu nikada mogli da namaknu vecinu jer su samo ekstremi glasali za njih. Vucic i Grobislav su osvojili vecinu samo kada su skinuli to radikalsko sukno i postali evropejci, a priprost narod im zaboravio ruznu proslost.
Čovče mi smo krivi što smo dopustili da se mozgovi isperu. Lako je verovati da si bolji od drugih i da su ti oni krivi što si siromašan.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mmajstor said:

Malo ti je bezveze primer s obzirom da su Istrani posebna sorta jer vekovima nisu bili deo Hrvatske, tek od nekih zadnjih sto godina. 

Srbina iz Bilece i Novog Sada veze isti jezik kojim govore, ista vera koju praktikuju, i slicna genetika (pogotovo vezano za ovaj primer s obzirom da je masa hercegovaca emigriralo u Vojvodinu) i koreni, a samim tim i slican arhetip. Inace da ih ne veze nista ne bi i jedni i drugi bili Srbi. Prosto ko pasulj.

 

 

Majko mila, ne verujem sta citam.

 

Ovo mozda spada na temu o seksu i nasilju.

Moju baku su silovali Nemci, Talijani, Madjari, ustase (Hrvati) i cetnici (Srbi)

I tako vekovima u selu, sta ces, bilo je na raskrsnici istorije, geografije i politike.

 

I drugi preci, sigurno je bilo i Turaka. Kakvi su geni, ne znam.

 

Meni je u nekim papirima pisalo jedno, a zeni drugo. Oboje smo iz SFRJ.

A cerka je rodjena u USA. Kakav je njen arhetip i genetika, je li ona po nekom zadatom principu Hrvatica ili Srpkinja, kako ce joj to odrediti zivot?

 

 

Ne bih da se svadjamo. Samo bih da te pitam, ako si nesto (nacionalno), je li ti bolje nego da si nesto drugo?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tesko je objasniti gentiku onima koji se pare sa lavovima....  https://www.kurir.rs/zabava/zdravlje/3425209/srbi-bez-brige-imamo-lavovsku-genetiku-dr-nestorovic-otkrio-sta-nas-cuva-od-korone-evo-zasto-italijani-obolevaju 

 

Moji djedovi su cuvali i prepisivali porodicna stabla - jedan sacuvao porodicno predanje 300 godina unazad, drugi 230 ali ni jedan ni drugi u tim grafikonima ne biljeze price kao sto je ova tvoje bake, i one koje su sigurno prezivljavale generacije zena u svakoj porodici na balkanskoj vjetrometini, gdje su se mijenjale carstva, vojske i prilike. Ja sam nekako zivio u uvjerenju da sam neka slavensko-dinarska kombinacija (Krajina-Hercegovina-Sumadija), sve dok moj otac prije 10-tak godina nije radio DNK test koji je pokazao da je on u 4. generaciji (a ja u 5.toj  pod pretpostavkom da mi je otac stvarno bioloski otac)  - Alzirac...

 

Rodjen I odgajan kao Jugoslaven sam mislio da je jugoslavenstvo "nadnacionalno" sve dok mi dogadjaji 90-tih nisu pokazali da nema puno razlike izmedju toga kako su se Jugoslaveni obracunali sa domacim Nijemcima i  Talijanima, i kako smo sa  visiine i nekom superiornoscu gledali na Albance, Bugare, Madjare,  Rumune, i onoga kako su male nacije unutar Jugoslavije gledale  na druge, i kako su se obracunavale sa njima... I zbog toga sam nekako prestao biti Jugosloven, kao sto sam prestao biti Srbin, Bosnjak, Hrvat (a sve to mi je umijesano u porodicnu istoriju), a bez obziza na ranije pomenute gene, Hari Bumedijena nikad nisam dozivljavao kao svog predsjednika... Koristim izraze mi, nasi, da opisem ljude sa kojima imam neko zajednicko iskustvo i to je to, mada je moje iskustvo u Kanadi sada vec duze nego moje iskustvo u Jugoslaviji, i kako je doslo kao vec odraslom i mnogo je vremenski blize, mnogo cesce kazem mi i nasi za Kanadu nego za nase prostore. Ako to nesto govori - na Wimbledonu sam navijao za Shapovalova i Felixa Augera, pa tek potom za Djokovica... 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Doc Holiday said:

 

Zlocine jesu cinili pojedinci..  Ali je sve te zlocine podrzavao pooprilican deo drustva... ne bih , mislim, pogresio... 60-70% sigurno..  I dan danas nije ta brojka nista manja...  procentualno je mozda i veca jer je znatan deo onih preostalih vec otisao iz zemlje...

Zlocine su cinili pojedinci, no svi su gurali glavu u pijesak i pravili se da nista ne vide i ne cuju... Beograd je znao ko je Arkan, Srajevo je znalo ko je Oric, Zagreb ko je Glavas, i isti ljudi koji su ih se klonili u svojim gradovima, su se pravili da ne znaju koja zvjerstva ovi cine protiv drugih. Dio drustva podrzavao zlocine ali je vecina sebi pricala bajke o casti srpskih, hrvatskih, bosanskih vojnika i postovanju zenevskih konvencija. Bajke koje se i danas ponavljaju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mmajstor said:

....ovo dalje znaci da je toksicno voleti bilo kog coveka koji se licno ne poznaje. To je malo skakljivo. Jeste legitimno misljenje ali nije bas humano, i stoga ga ne mogu podrzati kao svoje. 

Meni to znaci nesto drugo - da ne vjerujem covjeku cije motive ne poznajem.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

A sta znaci da je neko Srbin ili Hrvat? I da kaze da je "nacionalista?"

 

Mani se Zoki corava posla. Ako nisi "nacionalno osvescen" nikad ti to nece biti jasno. pricam iz licnog iskustva, posto sam ja odustala. A postavljam ovakva pitanja jako dugo. Posto mi nije jasno, kako su se podelili na plemena. Ja sam videla svoj identitet u Jugoslaviji, kao jugoslovenski - to je bila moja drzava sa svim svojim sarolikim stanovnistvom, i to je bilo ok, nazalost pokazalo se kao iluzija. Danas prihvatam da sam Amerikanka, pise u pasosu, poklapa se sa mojim misljenjem da pleme ne znaci nista. eto Balkanci imaju moje najdraze simpatije, kao sto Vili rece - prepoznajemo se (ja recimo Albance iz Albanije ovde tretiram kao "nase") pa onda mediterance, nedavno pricam sa zenskom iz Italije i lepo se istapsasmo po ramenu, komsijka, tu preko potoka Jadranskog... Imas neke koncentricne krugove kulture kako ih razumem, koliko ih poznajem.

A za one koji pricaju o genetici, radjeno cak i istrazivanje na Balkanu, svi manje vise slican genetski profil. Ja kad pogledam sebe u ogledalu zapitam se sta je Atila radio u tim krajevima, mangup nijedan :classic_biggrin:

Ovo nece biti popularno misljenje, sta znaci Srbin ili Hrvat, kako ja vidim, samo religija. Ili razlika izmedju Slovenca i Hrvata, samo jezik. ali tu razliku imas izmedju Beograda i Pirota, pa se opet ne dele...

Nacionalisti svi isti, bez obzira koje "boje tima" nose. Ako ocekujes logicno objasnjenje od nacionalista - gubis vreme, sve je kod njih neka emocija.

  • Like 6
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...