Jump to content

NEKRETNINE U SRBIJI


prenko82

Recommended Posts

27 minutes ago, Malone said:

Ne kazem da ce Srbija/Beograd da propadne, ali ove cene nekretnina nisu odrzive u ovakvoj ekonomskoj atmosferi.

Ja verujem da ce mozda vec sledece godine doci do pada, ali da ce doci do pada na nivo iz tipa 2018., od toga nema nista... Jedino ako dodje do neke krize jos vece od 2008. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, 40Wins said:

Ja verujem da ce mozda vec sledece godine doci do pada, ali da ce doci do pada na nivo iz tipa 2018., od toga nema nista... Jedino ako dodje do neke krize jos vece od 2008. 

Možda će cena da padne ali ćeš ti i mnogi koji su kupili stanove ovih godina i dalje živeti u njima, većina barem, što je bolje nego da imaš pare na računu koje je pojela inflacija i živiš kao podstanar u stalnom strahu od otkaza. Većina kupuje stanove da bi živela u njima, bitna im je upotrebna vrednost a ne samo tržišna, ko je kupio radi trgovine, preprodaje ili izdavanja, jebi ga, rizik postoji kao i u svakom poslu.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Braćalore, kako bi bilo da drugim forumašima ne objašnjavaš njihove privatne živote? Missim ajde da je Chaos napisao da je te pare pošmrkao, pa da razumijemo da mu kažeš da to nije baš najzdraviji hobi, ali ovo je stvarno jedan od najvećih izliva nepristojnosti na forumu tamo od kiničkih potezanja privatnih problema određenih (bivših) članova.

Opusti se, tu sam negde i napisao da postujem svaciju odluku nego nisi stigao da procitas ceo post. Moj odgovor Chaosu se odnosio na ovo sto si citirao da veruje da od pada nema nista te sam stoga samo rekao da je to njegovo licno misljnje uzrokovano vec gore navedenim, a sto je on sam vec napisao. I to je, pazi sad, tebe jako povredilo 🙂

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Btw, nisam se osetio uvređenim na pisanje Malonea. Hteo sam samo da ponudim nekakvo rezonovanje nekoga ko je duboko protiv establišmenta u srpskom društvu i vrednosti koje se ovde neguju pa je ipak izabrao da se veže za ovu teritoriju, a ne da za iste pare kupi nekretninu na nekom objektivno boljem mestu za život.

Pa hvala bogu jer nisam ni imao nameru da te vredjam, naprotiv i drago mi je da i dalje postoje ljudi koji planiraju kod nas svoju buducnost. Nego to ovaj jedva docekao da malo spinovanjem diskredituje sve ono iznad sto sam napisao o suludim i nezasluzenim cenama u Beogradu, klasicno skretanje teme sa bitnih stvari.

Cela moja poenta sto sam do sada pisao na ovom forumu je da vidimo sta se dobija za iste pare u Beogradu, a sta u nekom daleko razvijenijem gradu sa daleko boljim standardom. Cesto sam na relaciji Stokholm-Beograd i bukvalno pri svakom dolasku u Beograd imam osecaj kao kada iz Beograda odes u Majdanpek na primer. To je sve moglo da se "proguta" do pandemije, a onda smo se po cenama nekretnina i hrane izjednacili sa zapadnim zemljama. Beograd vise nije jeftinije mesto za zivot u odnosu na Stokholm sto je apsurd.

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites



Cela moja poenta sto sam do sada pisao na ovom forumu je da vidimo sta se dobija za iste pare u Beogradu, a sta u nekom daleko razvijenijem gradu sa daleko boljim standardom.


A cela moja je da ovo što si napisao ne određuje cene nekretnina.
Link to comment
Share on other sites

Imas u prethodnom postu gde sam ti odgovorio malo detaljnije sta su sve moguci uzroci ovakvih cena kod nas, ali ti se drzis neke svoje price tako da nema poente da se dalje igramo gluvih telefona 😉

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Beonegro said:

Ne možeš kolosalno da pogriješiš kad kupuješ sebi stan za stanovanje, jedini uslov koji treba da ispunjava taj stan je da je vama dovoljno prostran i funkcionalan.

 

Mozes, ako kupis stan/kucu koju ne mozes da prisustis. Video sam takve slucajeve, pogotovo sto brokeri za nekretnine ubedjuju ljude da kupe "najskuplje sto mogu da priuste", jer je to "odlicna" investicija. 

 

Link to comment
Share on other sites

Inače, vozio sam se za Prvi maj do Boljevaca preko konekcije sto je Vucic otvarao u Ivana Ribara.

Stigao sam do Surčina za 6-7 minuta

Mislim da se pravi krak i od Jakova (Jarkova hehe), tako da mi deluje da će Surčin, Jakovo, Boljevci postati prilično atraktivna lokacija za ljude koji rade na NBG, a hteli bi kuću ili tako nešto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 40Wins said:

Inače, vozio sam se za Prvi maj do Boljevaca preko konekcije sto je Vucic otvarao u Ivana Ribara.

Stigao sam do Surčina za 6-7 minuta

Mislim da se pravi krak i od Jakova (Jarkova hehe), tako da mi deluje da će Surčin, Jakovo, Boljevci postati prilično atraktivna lokacija za ljude koji rade na NBG, a hteli bi kuću ili tako nešto.

 

Otisle su cene vec, pratio sam ja. Ko je hteo to - vec je zakasnio. I ja sam. 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

 

Otisle su cene vec, pratio sam ja. Ko je hteo to - vec je zakasnio. I ja sam. 

Pa da, posto se put ne pravi za mesec dana, ljudi su to znali i verovatno je brza saobraćajnica već priced-in u trenutne cene. Nisam pratio oglase za to, ali verujem sa je Surcin novogradnja sad vec preko 1600, sto bi bilo omg. 😄

Link to comment
Share on other sites

Malone, ekipa sa forumab92 je ranije godinama guslala istu pricu koju ti sad ovde serviras. Cene su, u medjuvermenu, ipak isle uzlaznom putanjom, i to konstantno. Ja pratim trendove kretanja cena stanova zadnjih bar 10 godina, i sam sam kupio stan 2014 godine. Cene u tom periodu su samo i iskljucivo rasle. Ja pretpostavljam da si ti potencijalni kupac stana u Beogradu, sto je ok, ali na zalost cene u Beogradu su takve kakve su, i ne postoji ta kolicina postova na forumu koja to moze da promeni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pratio sam i prethodnu temu tako da znam o cemu pricas. Medjutim ima par pogresnih zakljucaka koje si izveo. 

Kupovinu sam zavrsio na vreme na ok lokaciji u Beogradu tako da nemam neku korist da "obaram" cene pisanjem na forumu.

Posto sam vezan jednim delom i za Stokholm smatram zanimljivim da i to podelim, njihove cene i situaciju. Javi se neko da kaze da to nije bitno, ali ne bih bas rekao.

Cisto neka zna onaj ko razmislja da li je pametno da plati kvadrat u bloku 70 2500e, da za iste pare moze da kupi starogradnju iz istog perioda za iste pare u Stokholmu na 15min autom do centra i to u lepom kraju, link sam kacio.

Ili ako planira da kupi nesto skuplje kao sto se sada reklamira 4000+ (Novi Dorcol, Marina, bw i sl.) da za iste pare, a i manje, oko 3500e/m2 moze da bira i starogradnje iz 2017. u Stokholmu na 15min autom do centra. I za to sam kacio link, tako da se ima sve crno na belo, nisam ostavio da mi neko veruje na rec.

Da nisam stavio linkove nasao bi se neko da okaci neki prosek cene kvadrata u Stokholmu od 7000e sto i jeste tacno, ali to je prosek u koji ulazi sve, od stana pored kraljavske palate do jeftinijih delova grada koji su opet daleko uredjeniji od bilo kog dela Beograda. I pored toga jedan je okacio prosecnu cenu da mi nesto dokaze da gresim o cenama kvadrata.

Pa ako neko smatra da je u redu da plati kvadrat u Beogradu kao i Svedjanin u Stokholmu onda ok. Chaos je naveo neke svoje razloge i to je sasvim u redu, svako ima pravo na licni izbor. Da me onaj "bracala" ne napadne opet jer kada ti neko kaze bracala znas o kome se radi.

 

Da se vratimo samo malo vise unazad od tih 10god, od uvodjenja eura, jer je period pre toga bio iz rata u rat pa nije bas relevantan. Do 2008/09 smo imali rast i onda ukupan pad od oko 30% do perioda kada si ti kupio. Ti si ubo samo dno. Sta se desavalo nakon krize 2008. Imali smo ekspanzivnu monetarnu politiku, a Evropa je neku godinu kasnije krenula od Amera, pa dok je doslo do nas, rast je krenuo bas oko 2014/15. 

Nema dileme da smo od tada imali konstantan rast do pocetka pandemije kada je za 2 godine cena narasla pravac u vis i pre nego sto je iko poceo da prica o inflaciji. 

 

Znaci nije isto kupiti na dnu ciklusa i na istorijskom vrhuncu cena i to jos kada su uveliko naglo narasle kamatne stope sto znaci da centralne banke vode restriktivnu monetarnu politiku, a to znaci stezanje kaisa. Nikako ne mogu da shvatim logiku nekog, a video sam dosta takvih primera u poslednje 2-3 godine - kupio sam nekretninu 2014-2016. - cene su od tada samo rasle - znaci nazad nema, od pada nema nista.

 

Ti sa prethodne teme/starog foruma su se slepo drzali svog misljenja i to je greska koju vecina pravi na svim trzistima - berza, nekretnine, a u kriptu se najbrze vidi jer u par godina provozaju slalom nekoliko puta gore dole.

Sve je to psihologija mase, kada krene pad onda se vecina plasi i odustaje od kupovine cekajuci jos veci ponor iako im je vec serviran solidan pad cena. A kada raste onda vecina misli da nazad ne postoji. Trenutno jos nema osetnog pada cena sto mnoge zavarava, ali imamo restriktivnu monetarnu politiku tj. ostar rast kamatnih stopa sto je dovelo i do znacajnog pada prometa kod nas. 

Link to comment
Share on other sites


Cisto neka zna onaj ko razmislja da li je pametno da plati kvadrat u bloku 70 2500e, da za iste pare moze da kupi starogradnju iz istog perioda za iste pare u Stokholmu na 15min autom do centra i to u lepom kraju, link sam kacio.
Ili ako planira da kupi nesto skuplje kao sto se sada reklamira 4000+ (Novi Dorcol, Marina, bw i sl.) da za iste pare, a i manje, oko 3500e/m2 moze da bira i starogradnje iz 2017. u Stokholmu na 15min autom do centra. I za to sam kacio link, tako da se ima sve crno na belo, nisam ostavio da mi neko veruje na rec.


A čemu služi ovo poređenje nekome ko kupuje stan u Srbiji? Da li taj može da kupi stan u Stokholm i sta ce da radi tamo kad ne može da se iseli tamo? I koji će mu stan u Stokholmu ako živi u Srbiji?
Ne kupuje auto pa da moze da ga dovuče ovamo i da ga izađe jeftinije nego da kupi ovde. Pa i mleko je jeftinije negde, npr bosni, makedoniji, grčkoj, Italiji pa niko ne ide tamo da kupi to.
Šta, kažeš prodavcu "batice, u Stokholmu taj tvoj stan bi koštao upola manje!" i svako će da ti kaže "pa idi u Stokholm!".
Besmisleno poređenje osim možda trendova. Apsolutne cifre baš ničemu ne služe.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sa batice, bracala, batke i sl. sigurno ne bih oslovio prodavca.

 

To sto je Beograd stigao po cenama kvadrata sasvim pristojne delove Stokholma na 15min od centra, a koji su za nekoliko klasa iznad bilo kog dela Beograda po urbanizmu i uredjenosti je apsurd i to govori koliko su cene u Beogradu prenaduvane i nerealne. Ako nekom to nista ne govori i odgovara mu da plati kvadrat u Beogradu po ovim cenama to je njegov licni izbor.

Mnogi su bili iznenadjeni i sokirani kada sam im pokazao i dokazao cene kvadrata u gore pomenutim delovima Stokholma. Apsolutno nisam iznenadjen da odredjenoj grupi ljudi ne odgovara da sira masa to cuje i vidi. Kako bi onda ubedili ljude da je kupovina stana po ovim cenama u Beogradu odlicna prilika koja se samo sada pruza 🙂

 

Ako vec hoces da uporedjujemo cene mleka, da, ista je cena za litar u Stokholmu i u Beogradu. Tehnicka roba je za 30% jeftinija u Stokholmu...

Link to comment
Share on other sites

Ono što čovek ne razume, ili neće da uzme u obzir, je to da cene nekretnina u Stokholmu, ili bilo kom drugom gradu na svetu, ne znače baš ništa ljudima koji žive u Srbiji. U Stokholm bez vize (radne dozvole) možeš da odeš na tri meseca i to je to. Ako živiš i radiš u Srbiji, potpuno ti je svejedno kakve su cene drugde. Ne možeš do pet da radiš u Beogradu, pa onda hop na aerodrom kući u Stokholm, pa onda opet ujutru hop na aerodrom na posao u Beograd.

 

Cene su "realne" onoliko koliko su ljudi spremni da plate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Covek je pod utiskom clanaka kojima se bombarduje populacija u Srbiji, najcesci izvor je srbininfo, a tu su stanovi u Berlinu jeftiniji nego u Beogradu, cene u Svajcarskoj visestruko nize nego u Srbiji. Stvar je u tome da ti uvek mozes da nadjes nekretnine koje su u Stokholmu ili Berlinu jeftinije nego na Dedinju ili kod Arene, a to kao sto kolega rece bukvalno ne znaci nista. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam ja pod utiskom clanaka nego zivim i tamo i ovde. Dzabe ja pisem da ovo prenosim iz prve ruke, opet se nadje neko da mi spusti da prenosim vesti iz tabloida i sl. Dao sam vam linkove delova Stokholma gde zivim, ali dzabe. Nisam ja nasao neke rupcage i izolovane slucajeve, ko zaista hoce pogledace te linkove, nije tesko.

 

Pricajte vi sta hocete, veoma je bitno za nas kolike su cene u Stokholmu i ostatku zapadnog dela sveta odakle i dolaze pare kod nas. Nije to samo da li ce nas Milojko da bira da li ce da kupi stan u Stokholmu ili u Beogradu.

Ako je u Evropi pad cena i hladjenje trzista onda nema te sile koja ce da zadrzi ove nase evropske cene.

Restriktivna monetarna politika vec radi svoj posao, a tek ce da se osete efekti.

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

Ne kapiraš, pa to ti je...

Nebitno je koliko je kvadrat u Stokholmu za nekog ko ne živi na relaciji Stokholm-Beograd kakvih ovde ima koliko? Ti i još koliko, dvoje?
Može da znači trend (ako znaš šta je trend) kao pokazatelj sta ce biti dalje.
A ako misliš da će neko da kupi pre u Stokholmu nego u BG od svoje plate/ušteđevine iz inostranstva, pa tim bolje jer će pritisak na cene u BG da bude manji.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stvarno, sta je to trend, da li bi bio ljubazan da mi objasnis? 

Odjednom se javlja par vas da mi objasni kako nije bitno Milojku sto je Beograd dostigao cene u Stokholmu. Pevate istu pesmu, budite malo originalni.

Kao sto sam rekao, nekoj grupi ljudi ne odgovara kada ukazes realnim primerom koliko je trziste nekretnina u Beogradu prenaduvana baloncina. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Malone said:

Stvarno, sta je to trend, da li bi bio ljubazan da mi objasnis? 

Odjednom se javlja par vas da mi objasni kako nije bitno Milojku sto je Beograd dostigao cene u Stokholmu. Pevate istu pesmu, budite malo originalni.

Kao sto sam rekao, nekoj grupi ljudi ne odgovara kada ukazes realnim primerom koliko je trziste nekretnina u Beogradu prenaduvana baloncina. 

 

Tako se i ti odjednom javiš da mi objasniš nešto što znam i iznosiš mi neke podatke koji me ne zanimaju. I ako kvadrat stana u Beogradu padne na 500 evra ja ću živeti u istom stanu kao i sada kada je 2000 i kao što sam živeo kada je kvadrat koštao, vredeo, 1000.

Šta treba, da ti se klanjam i zahvaljujem na nepotrebnoj informaciji, jednom da je čujem možda je interesantna iz znatiželje, deset puta, već je dosadno.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stvarno, sta je to trend, da li bi bio ljubazan da mi objasnis? 
Odjednom se javlja par vas da mi objasni kako nije bitno Milojku sto je Beograd dostigao cene u Stokholmu. Pevate istu pesmu, budite malo originalni.
Kao sto sam rekao, nekoj grupi ljudi ne odgovara kada ukazes realnim primerom koliko je trziste nekretnina u Beogradu prenaduvana baloncina. 
Da li si siguran da si u stanju da razumeš objašnjenje pošto do sada nisi razumeo bas nista sto ti se priča?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Div said:

 

Tako se i ti odjednom javiš da mi objasniš nešto što znam i iznosiš mi neke podatke koji me ne zanimaju. I ako kvadrat stana u Beogradu padne na 500 evra ja ću živeti u istom stanu kao i sada kada je 2000 i kao što sam živeo kada je kvadrat koštao, vredeo, 1000.

Šta treba, da ti se klanjam i zahvaljujem na nepotrebnoj informaciji, jednom da je čujem možda je interesantna iz znatiželje, deset puta, već je dosadno.

 

 

Ja sam podatke izneo, ali odjednom su poceli da iskacu neki da mi objasne istu pesmu o malom Milojku iz Trnosave. 

Koliko vidim ti si skucen i lepo kazes da ti cene nisu ni bitne tako da nema potrebe da se toliko uzbudjujes.

Edited by Malone
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Malone said:

Stvarno, sta je to trend, da li bi bio ljubazan da mi objasnis? 

Odjednom se javlja par vas da mi objasni kako nije bitno Milojku sto je Beograd dostigao cene u Stokholmu. Pevate istu pesmu, budite malo originalni.

Kao sto sam rekao, nekoj grupi ljudi ne odgovara kada ukazes realnim primerom koliko je trziste nekretnina u Beogradu prenaduvana baloncina. 

Ja ne mrdam ispod Avale ni da mi ponude 10000 ojra po kvadratu, a ziveo sam u zgradi preko puta @Div, tako da mi je svejedno kolika je cena kvadrata u Stokholmu, Kuala Lumpuru, San Francisku ili Sao Paolu. Za Havanu ili Kingston bih vec razmislio. :classic_biggrin:

 

u4AMCBl.gif

Link to comment
Share on other sites

@Malone Neko je lepo pomenuo poredjenje sa automobilima, ajd da probam i ja. 

 

Zamisli da mi u Srbiji ne mozemo da uvozimo strane polovne i nove automobile. Mozemo da trgujemo samo sa automobilima proizvedenim u Srbiji. U tom slucaju mozemo da vozimo samo ficu, keca, osmicu, floridu itd. Srecom Fiat je kupio Zastavu pa nam je i na raspolaganju Punto koji su proizvodili i 500L. 

I sada zamisli dodjes ti iz Svedske na odmor i kazes mi: Au covece, zasto si dao 5000 eura za polovnog Punta, kad takav u Svedskoj imas za 2000. Ili bolji primer: Zasto dajes 5000 eur za polovnog Punta, da znas kakvog Volva mozes da kupis za 5000 eur u Svedskoj. Ali, meni to nista ne znaci, jer u ovom alternativnom univerzumu, ja ne mogu da odem do Stokholma i kupim Volva, isto kao sto ne mogu da odem i da kupim tamo stan, jer u Stokholmu ne zivim. 

U ovoj situaciji, ja ako radim u Beogradu i treba mi stan, ja bih mozda gledao: Da li mi se isplati da kupim stan u Pancevu, ako radim u centru BGa, ili veliku kucu u Staroj Pazovi/Surcinu, ako radim na Novom Beogradu... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...