Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

5 minutes ago, Angelia said:

Problem "prava" ucenika je rasiren i na zapadu, posto je tendencija zadnjih 20 godina da se klincima dodeljuju "prava" ali ne i obaveze. I to urusava skolstvo svuda. Samo sto to - barem u skolstvu koje znam recimo UK i US, nije problem nasilja, barem ne u obimu kao u SR. Razlika je sto roditelji uglavnom nisu bahati (nije da ih nema nego su retki).

Zato sam i rekla da je to problem drustva i roditelja u SR. Recimo ako bi moj klinac dok je bio u skoli u US, sad je punoletan pa nema veze, uradio nesto - jedno od nas dvoje bi bilo odgovorno, ili on ili ja.

To u Srbiji nema, odgovornost roditelja, zato sto je sistem "divlji zapad". Zato sto je sistem truo.

 

Tako da, nisu donekle ni ti klinci krivi, kad im ceo sistem govori da je bolje biti kabadahija, kad ih roditelji uce kako da se "uhlebe", i kad tata kaze "ici cu ja da porazgovaram sa uciteljem". 

 

btw sta ce biti kad ti klinci budu podizali svoju decu? ili dodju na vlast.

 

Prema informacijama iz medija, roditelj nakota koji je izmakao stolicu profesorki je doneo neko psihijatrijsko uverenje prema kome je nakot doživeo traumu. Da li bi u SAD roditelj automatski bio optužen za zapostavljanje deteta jer ga nije vodio na terapiju? Ne znam da li je kod nas i sada potrebno lekarsko uverenje za upis, ali ako jeste, onda bi trebalo da bude kriv lekar koji mu je dao potvrdu da je zdravstveno OK ili onaj koji je falsifikovao dokumentaciju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lekarsko da je fizički zdrav.

Ne mogu da se sjetim da li postoji rubrika za mentalno zdravlje, pošto sad ljekari to rade eupisom.

Ranije nije trebalo za gimnaziju, a za neke struke se išlo na dodatni pregled u medicinu rada, za rad na visokogradnju, recimo.

Ali 99% je ovo sadašnje uvjerenje lažirano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Prema informacijama iz medija, roditelj nakota koji je izmakao stolicu profesorki je doneo neko psihijatrijsko uverenje prema kome je nakot doživeo traumu. Da li bi u SAD roditelj automatski bio optužen za zapostavljanje deteta jer ga nije vodio na terapiju? Ne znam da li je kod nas i sada potrebno lekarsko uverenje za upis, ali ako jeste, onda bi trebalo da bude kriv lekar koji mu je dao potvrdu da je zdravstveno OK ili onaj koji je falsifikovao dokumentaciju.

Bila bi istraga. U ovom slucaju cini mi se da je klinac u srednjoj skoli, nisam gledala, klinac bi bio poslat na psihijatrijsku procenu, to je sigurno. Uciteljica bi imala pravo da tuzi roditelja, jer nije prijavio dete sa specijalnim potrebama, mozda I za zapostavljanje, ako se ispostavi da lazu, sve skupa.

 

Imao si slucaj onog klinca sto je pucao u skoli, pa se otkrilo da su roditelji znali da ima takve tendencije, a nisu ga sprecili...koliko znam oni su zaglavili zatvor.

 

Imala sam ja sa klincem takav slucaj, malog napasnika koji ga je povredio, roditelji tvrdili mentalni problem, skola koja je prikrila slucaj molila da ne tuzim...roditelji isto. Na kraju smo se dogovorili da tog klinca prebace iz skole, I da ga stave na lecenje. Mogla sam da guram kroz sud, ali mi je ovo delovalo kao resenje, da se ne tuzakamo. Klinac imao mozda 8-10 godina, ne secam se sad koje godine, ali je bilo ocigledno da su roditelji uzas, pa mi bilo zao malog.

 

Tad nisam ni znala sta sve mogu da uradim, pa mi je bilo najbitnije da smanjim posledice za mog klinca. A mogla sam da im napravim pakao od zivota.

 

Uglavnom, odgovornost mora da postoji.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ma to su sve gluposti, kakvo uverenje, cak i da postoji, to neka pokazu sudiji, plus, sta su oni umislili, da je psihijatrijsko uverenje nekakva džejmsbondivska "dozvola za luđenje" kako da ne. More gazi ga na glavu. Očiledno su počinjena krivicna dela i koja se gone po sluzbenoj duznosti, i koja se gone po privatnoj tužbi. Pitanje je samo da li je neko dovoljno popizdeo da istera i jedno i drugo, ako "nadlezni organi" po običaju "neće na svoj narod".

 

Inace, medu takvima, pozdravljam to kad neko popizdi. Eno npr pre nekoliko godina u Nišu je bilo, nije skola nego parkiranje ispred nečije kapije, kad se ovaj koji se parkirao jos kurcio kad ga je taj upozorio da se ukloni, pa jos napao toga, i taj mu nije ostao duzan, i onda je ovaj bahati pao i udario glavom u ivicnjak, i sad se vise nikome ne parkira ispred kapije.

 

E tako i ovi ovakvi. Pisao je neko ranije kako bi u USA ovakvi popili i privatnu tuzbu sa ostetnim zahtevom zbog koje bi mozda i emigrirali da ih ne oderu, a u divljastvu neka dobiju bilo sta od bilo koga. Jer kako je lepo rekao Bob Rok "kakva djeca, sve su to budući prijestupnici i kriminalci".

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Helena said:

Lekarsko da je fizički zdrav.

Ne mogu da se sjetim da li postoji rubrika za mentalno zdravlje, pošto sad ljekari to rade eupisom.

Ranije nije trebalo za gimnaziju, a za neke struke se išlo na dodatni pregled u medicinu rada, za rad na visokogradnju, recimo.

Ali 99% je ovo sadašnje uvjerenje lažirano.

Da, sad si me podsetila da za školu nije bilo nikakvog psihijatrijskog pregleda, samo kod psihologa za upis u osnovnu. Ne znam da li sam ikada službeno razgovarao sa psihijatrom, možda za vozačku dozvolu, ali se ne sećam jer je sve bilo u fazonu 'jesi li živ i zdrav, evo papir ako jesi' i to je bilo sve.

 

Uverenje je sigurno lažirano, a ne znam da li su onda roditelji automatski odgovorni ako nisu vodili dete na terapiju.

 

5 minutes ago, Angelia said:

Bila bi istraga. U ovom slucaju cini mi se da je klinac u srednjoj skoli, nisam gledala, klinac bi bio poslat na psihijatrijsku procenu, to je sigurno. Uciteljica bi imala pravo da tuzi roditelja, jer nije prijavio dete sa specijalnim potrebama, mozda I za zapostavljanje, ako se ispostavi da lazu, sve skupa.

 

Imao si slucaj onog klinca sto je pucao u skoli, pa se otkrilo da su roditelji znali da ima takve tendencije, a nisu ga sprecili...koliko znam oni su zaglavili zatvor.

 

Imala sam ja sa klincem takav slucaj, malog napasnika koji ga je povredio, roditelji tvrdili mentalni problem, skola koja je prikrila slucaj molila da ne tuzim...roditelji isto. Na kraju smo se dogovorili da tog klinca prebace iz skole, I da ga stave na lecenje. Mogla sam da guram kroz sud, ali mi je ovo delovalo kao resenje, da se ne tuzakamo. Klinac imao mozda 8-10 godina, ne secam se sad koje godine, ali je bilo ocigledno da su roditelji uzas, pa mi bilo zao malog.

 

Tad nisam ni znala sta sve mogu da uradim, pa mi je bilo najbitnije da smanjim posledice za mog klinca. A mogla sam da im napravim pakao od zivota.

 

Uglavnom, odgovornost mora da postoji.

 

Pretpostavljao sam da je tako nešto propisano, ali ovde kod nas može svaki lekar da ti za flašu viskija potpiše šta god hoćeš, počevši od lažnih bolovanja, pa ovakvih dijagnoza.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pretpostavljao sam da je tako nešto propisano, ali ovde kod nas može svaki lekar da ti za flašu viskija potpiše šta god hoćeš, počevši od lažnih bolovanja, pa ovakvih dijagnoza.

Taman posla da ti neko napise laznu dijagnozu, tom je licenca na sudu, prevara pa I krivicna presuda... ne znaci da se ne desava, kriminala imas svuda, ali je retko.

Ali, sad se ponavljam, za to moras da imas sistem koji funkcionise. Ovo je posledica opste trulezi, a ne prosto pitanje skolstva.

Ja samo kazem da oni koji samo slegnu ramenima kad im ukazes na sveopsti raspad, treba da stave prst na celo, i razmisle kako ce im zivot izgledati kad im deca budu odlucivala o zivotnim stvarima.

ja vecini klinaca od 18-25+ u Srbiji, ne bi dala ovce da cuvaju na osnovu stavova koje sam cula. A najcesce ni roditeljima. Pa mogu milion puta da me pljucnu kako sam se amerikanizovala, I kako sam snob, I kazu "tako je kod nas".

Ne da sam srecna sa skolstvom u US, I tu ima proizvodnje bilmeza u Gen Z koji samo pricaju o svojim pravima, I kako zasluzuju dobar zivot bez truda, jer su od roditelja dobijali "medalju za ucestvovanje". Ali to je problem koji se moze resiti u susretu sa realnoscu. 

U Srbiji je problem dublji. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Ne bih da zvucim kao da opravdavam nasilnika, ali...prvo roditelji I drustvo, pa onda klinci koje niko nije naucio bolje, a mogu I iz kazne da nauce.

 

Sad cu da zvucim grozno, ali cu povuci paralelu - vrlo cesto cujemo, kad pas ujede nekog:"Nije pas kriv, vec gazda, jer ga je tako naucio"

 

I deca su kao "male zivotinje" i treba ih  "dresirati" - ako ne nauce kako da se ponasaju, kriv je onaj ko je bio zaduzen za njihovu "dresuru"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sad cu da zvucim grozno, ali cu povuci paralelu - vrlo cesto cujemo, kad pas ujede nekog:"Nije pas kriv, vec gazda, jer ga je tako naucio"

 

I deca su kao "male zivotinje" i treba ih  "dresirati" - ako ne nauce kako da se ponasaju, kriv je onaj ko je bio zaduzen za njihovu "dresuru"

Tako je. Nisam htela da neko misli da govorim "to su nasa deca" kao opravdanje. Nije grozna paralela nego je prakticno tacna. Ne znaci da su roditelji uvek krivi, ali najcesce snose odgovornost.

Nazalost, kad pogledam neke roditelje, zao mi dece  

 

 

Ps. Neki put pogledas roditelje, pa decu, I zapitas se gde su stvari otisle nizbrdo, obicno u nekoj okolini, ili psihicki. Ali u vecini slucajeva, mozes direktno da povuces paralelu izmedju roditelja I dece. Neki put se zapitas kako su deca normalna...ali na kraju, statistika

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

 

29 minutes ago, Angelia said:

@Milenko Puzigaca za to moras da imas sudstvo, a ne tata mali privatnik ili ujna radi kao salterusa u sudu, pa nista od toga. Ili skola nece da se zameri tati...

Pa da, zato i kazem "ako je neko dovoljno popizdeo" da sve to istera, a ne mogu oni da se izvuku ako je neko kivan i hoće to da tera do kraja. Mislim na ove "nadležne organe". Ako im neko podnosi sve to pismeno, moraju da rade po zakonu, što takvi najviše mrze.

11 minutes ago, Angelia said:

Pa mogu milion puta da me pljucnu kako sam se amerikanizovala, I kako sam snob, I kazu "tako je kod nas"....

Ove koji to govore, "ovde je tako" treba posebno nemilosrdno mlatiti, kad se za to steknu uslovi. Zato što su takvi najodgovorniji za sve kako je tu. To je palanački gad, a palanački gad je najveće zlo na svetu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Pa da, zato i kazem "ako je neko dovoljno popizdeo" da sve to istera, a ne mogu oni da se izvuku ako je neko kivan i hoće to da tera do kraja. Mislim na ove "nadležne organe". Ako im neko podnosi sve to pismeno, moraju da rade po zakonu, što takvi najviše mrze.

U koliko slucajeva u Srbiji pobedjuje pravo I Pravda?

Bukvalno, svaki put u Srbiji kad smatram da su mi prekrsena prava ili zakon, prvo odslusam od roditelja, prijatelja I rodjaka, predavanje da mi to nije Amerika I da ne teram vodu uzbrdo. 

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ove koji to govore, "ovde je tako" treba posebno nemilosrdno mlatiti, kad se za to steknu uslovi. Zato što su takvi najodgovorniji za sve kako je tu. To je palanački gad, a palanački gad je najveće zlo na svetu :lol_2:

Jeste palanacki princip, ali da li su gad ili samo iskusni? Ja sam osoba koja isteruje svoje principe, ali realno, koliko ljudi moze to da priusti? Ja na kraju sednem u avion I odem.

 

Pitala sam ranije, ko ce da sprovede reforme: bilmezi ili idealisti koji zavrse u lokvi krvi? Nemoj da se gadjamo uzvisenom pozicijom morala, ok, neke stvari stvarno mogu da se promene lokalno. Ali neke su stvarno van moci obicnog coveka osim ako nemas kriticnu masu.

Srbija je nema, od mozda 90tih, propustena sansa.

Link to comment
Share on other sites

 

I ja to slusam oduvek od iste te bagre, i zato sam ih sve od...kačio,  i pod staros' poprilično omrzao, zato što su to sve nenormalnici koji nikad ništa nisu naučili niti će. Beskorisni trošitelji resursa. Još kad sam bio na kraju srednje škole ponekad sam jedva čekao da napunim jedno 50 godina, što uopšte nije nomalno, a zašto sam to jedva čekao, pa mislio sam da će tada bar zbog godina takva sranja prestati. Onda kad ni tad nisu prestala shvatio sam da u tom zlu takva sranja nikad ne prestaju, to jeste prestaju samo kad jedna od strana bude mrtva. Kako vreme prolazi, čak i to postaje svejedno, mada je bolje da prvi crknu takvi, bar dan ranije, ha ha ha ha ha...

 

Dobro, to o tome, nego ovo kad dođe vreme da ovakvi degenerici imaju nakot, šta će im preneti, neće to biti veliki problem, zašto, evo:

 

Quote

Светски дан деце, који се на предлог Уједињених нација обележава 20. новембра, Србија је дочекала подацима да у нашој земљи живи свега мање од милион деце млађе од 15 година, да свако треће дете користи дечји додатак и да скоро половина родитеља батинама дисциплинује малишане. И док деца млађа од 15 година чине чак четвртину светске популације, њихов удео у укупном становништву Србије износио је 14,3 одсто прошле године, објавио је Републички завод за статистику поводом Светског дана детета.

 

https://www.politika.rs/scc/clanak/526091/U-Srbiji-zivi-manje-od-milion-malisana

:thumbup: To je njima njihova borba dala. Objektivno, i tako niko (normalan) tu ne treba da živi. A ove koji tuku decu treba marginalizovati, i to javno, TV da prenosi.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

U koliko slucajeva u Srbiji pobedjuje pravo I Pravda?

Bukvalno, svaki put u Srbiji kad smatram da su mi prekrsena prava ili zakon, prvo odslusam od roditelja, prijatelja I rodjaka, predavanje da mi to nije Amerika I da ne teram vodu uzbrdo. 

Jeste palanacki princip, ali da li su gad ili samo iskusni? Ja sam osoba koja isteruje svoje principe, ali realno, koliko ljudi moze to da priusti? Ja na kraju sednem u avion I odem.

 

 

Karen, ti li si? 🙂  (Ne ljutite se zbog sale!)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Newcastle said:

Karen, ti li si? 🙂  (Ne ljutite se zbog sale!)

Ma jok, kakva ljutnja, jos si me podsetio na ovaj stand up (ako moze bez persiranja, svi smo ovde jednaki).

Ali generalno, verovatno u SR delujem kao Karen, barem raznim birokratama kad zavrsavam nesto pa krenu da me nerviraju nebulozama.  Iako iskreno, treba oko 3 dana u SR da mi se napakuje nerviranje. Inace imam jako pozitivnu prirodu, I vidim humor u mnogim stvarima. I razmisljala sam zasto je tako, zakljucak je bio da u US mogu da biram s kim provodim vreme, a sistem je uredjen. U SR moram da ispostujem familiju iako me stavovi nekih nerviraju, prijatelje (gde neke vise I ne prepoznajem kao osobe) I obicno imam dovoljno birokratije da obavim, da naletim na truo sistem.

Tako da obicno nastrada neki nesrecni cata koji je samo hteo 100 gr kafe ili 20 evra, pa je krenuo da mi objasnjava koja su moja prava. Onda mama, koja obicno ide samnom vuce moj rukav sa "nemoj sine" 😀 

Kao sto rekoh, ja imam privilegiju da na kraju posete sednem u avion I odem. Trebalo mi je dosta godina da skontam zasto ljudi cute. Ne znam da li bi I ja zacutala nakon idealisticke mladosti, da sam ostala u Srbiji.

Mozda ne, a mozda bi prosto nastavila za sebe da gundjam ko moji roditelji.   

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2022 at 9:23 PM, Angelia said:

Raspad drustvenih vrednosti se u ex-yu a ponajvise Srbiji desio jos 90tih. Ovo sto danas vidimo su posledice decenija ocaja. Mlade koje sad kritikujemo podizu roditelji iz nase generacije, I to vise govori o roditeljima nego o deci. Taj raspad je bukvalno u svakom sloju drustva, zdravsto, skolstvo, pravosudje...I kako je vlast ogledalo drustva tako je I ponasanje mladjih generacija ista ta posledica. Heroji su im postali kriminalci i pevaljke. U fotelje su zaseli nepismeni I bezobzirni.

Kad dodjem u Srbiju gledam dosta ljudi iz moje generacije I njihovu decu, sad vec poodrasle, I tuzna je slika. Oni koji imaju dobre osnove uglavnom gledaju kako da pobegnu.

 

Ne znaci da Zapad nema nekih svojih problema, ali su uglavnom potpuno drugaciji.

 

Svaka cast. Sto kazu polupismeni, potpisujem od reci do reci (pun intended). Ovo su PRAVE posledice ratova, sankcija, bede, raspada drzave, nacionalizma... nabroj dalje. Mrtvima je lako, rekao je neki pametan covek, oni su mrtvi, sta cemo sa zivima?

On 11/22/2022 at 10:00 PM, Eddard said:

Otkud uopšte to pravilo da nastavnici ne smeju đake da izbace sa časa ako smetaju?

 

Radila mi zena u skoli. Odgovoran si za njegovu bezbednost dok traje cas. Ako ga izbacis, ko zna gde ce da ode.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sam B said:

 

Odgovoran si za njegovu bezbednost dok traje cas. Ako ga izbacis, ko zna gde ce da ode.


Da li je roditelj odgovoran ako maloletno dete izađe ispred zgrade / u dvorište / na fudbalski teren da se igra i padne i povredi se / pogazi ga auto?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Angelia said:

Ma jok, kakva ljutnja, jos si me podsetio na ovaj stand up (ako moze bez persiranja, svi smo ovde jednaki).

Ali generalno, verovatno u SR delujem kao Karen, barem raznim birokratama kad zavrsavam nesto pa krenu da me nerviraju nebulozama.  Iako iskreno, treba oko 3 dana u SR da mi se napakuje nerviranje. Inace imam jako pozitivnu prirodu, I vidim humor u mnogim stvarima. I razmisljala sam zasto je tako, zakljucak je bio da u US mogu da biram s kim provodim vreme, a sistem je uredjen. U SR moram da ispostujem familiju iako me stavovi nekih nerviraju, prijatelje (gde neke vise I ne prepoznajem kao osobe) I obicno imam dovoljno birokratije da obavim, da naletim na truo sistem.

Tako da obicno nastrada neki nesrecni cata koji je samo hteo 100 gr kafe ili 20 evra, pa je krenuo da mi objasnjava koja su moja prava. Onda mama, koja obicno ide samnom vuce moj rukav sa "nemoj sine" 😀 

Kao sto rekoh, ja imam privilegiju da na kraju posete sednem u avion I odem. Trebalo mi je dosta godina da skontam zasto ljudi cute. Ne znam da li bi I ja zacutala nakon idealisticke mladosti, da sam ostala u Srbiji.

Mozda ne, a mozda bi prosto nastavila za sebe da gundjam ko moji roditelji.   

Da se nadovezem. I mene sve nervira kad dodjem u nase krajeve.  Ali posto radim kao vozac autobusa onda ja treniram moje nerve na radnom mjestu pa sam koliko toliko spremniji na vecinu gluposti i idiotluka koje se srecu u nasim "dragim" krajevima.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Eddard said:


Da li je roditelj odgovoran ako maloletno dete izađe ispred zgrade / u dvorište / na fudbalski teren da se igra i padne i povredi se / pogazi ga auto?

U US si generalno odgovoran, u smislu da mogu da te optuze za zapostavljanje. Ne desava se uvek, ali moze.

Na to sam prvi put naisla u UK kad su mi objasnili da moj klinac nemoze sam do skole, nije bilo 5 minuta hoda I to ne na prohodnoj ulici, kroz neki parkic, potpuno bezbedno. Ali sam morala za ruku da ga odvedem svako jutro I "predam" nastavnici.

Ovde, cini mi se tek nakon 12 godina, mogu sami do autobusa. To se ne postuje striktno svuda. Retko ces videti decu da se igraju na ulici I skoro uvek u pratnji odrasle osobe, dal komsije ili slicno. Dogovore se roditelji pa ujutru vidis vozic dece koji ide do autobusa a prati jedan ili dva roditelja za sve u ulici.

Ako hoce da se igraju zajedno, roditelji dogovore termin, pa ako su opusteniji roditelji mozes da odvedes dete I ostavis. Ali neki nece odgovornost, jer su automatski odgovorni za decu, pa odsedis sa roditeljima dok se deca igraju.

 

I meni koja sam odrasla kao "free range" dete u SR, je to bilo neobicno. Cula sam od nasih ljudi kako je to hladno I kalkulisano, ali tako je. Znam da se to manje postuje u gradskoj sredini I veoma ruralnim predelima, a iz price Amera, znam da nije tako bilo pre oko 30 godina.

 

Tinejdzeri imaju malo vise slobode. Tako da ono kad smo mi gledali u filmovima klince, treba staviti u perspektivu. 

 

Ako ti je dete u poseti, padne, povredi se, roditelji mogu da te tuze.

 

BTW dvoriste je drugacije od javnih povrsina. Zapostavljanje je tesko dokazivo na privatnom vlasnistvu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...