Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

8 minutes ago, Kronostime said:

Nedostatak finansijskih sredstava je ubedljiviji od nasilja.:classic_biggrin:

 

Ma jasna stvar, nego zamišljam scenu: litra mučenice i tetejac na stolu, trešti radio Moskva, vaspitavanje u toku.

Edited by implant
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, implant said:

 

Ma jasna stvar, nego zamišljam scenu: litra mučenice i tetejac na stolu, trešti radio-Moskva, vaspitavanje u toku.

Mucenica je uvek na stolu, vatreno oruzje ne zelim u kuci da ga ne bih upotrebio na mah - a, u tom slucaju bi bilo mnogo mrtvih, radio ne slusam sem u kolima Karolinu.

Kada ti M-70 AB1 bude jastuk tokom pola godine i redovno ga koristis - posle ni pracku ne zelis u blizini.

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Mucenica je uvek na stolu, vatreno oruzje ne zelim u kuci da ga ne bih upotrebio na mah - a, u tom slucaju bi bilo mnogo mrtvih, radio ne slusam sem u kolima Karolinu.

 

Dobro Bajo moj, poštujem.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Ja sam mom ponudio izbor: vakcinises se ili trpis porodicno nasilje od men`?

Nisam mu dzabe placao da studira psihologiju.:s_d:

Osnov dobrog roditeljstav je razgovor sa decom. Naravno i ucena.

Meni je sve puno lakse posle razgovora sa sinom gde sam mu objasnio da se gorivo u automobilu placa.

On je milslio da se samo obnavlja kada ga dotera na rezervu, ne zna dete.

  • Like 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Clash said:

Osnov dobrog roditeljstav je razgovor sa decom. Naravno i ucena.

Meni je sve puno lakse posle razgovora sa sinom gde sam mu objasnio da se gorivo u automobilu placa.

On je milslio da se samo obnavlja kada ga dotera na rezervu, ne zna dete.

Taj fenomen The Starija Princeza nikako da savlada, ono par puta samo bili na pumpi zajedno i uvek samo moja kartica nekako radi 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Moj sad završava sa vožnjom, ostalo mu desetak časova. U startu sam mu objasnio da može sa majkom da deli njen auto jer moj ima suviše kilovata za njega tako da sam miran što se tiče goriva još neko vreme :lol_2:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

Taj fenomen The Starija Princeza nikako da savlada, ono par puta samo bili na pumpi zajedno i uvek samo moja kartica nekako radi 🙂

Moj sin je darezljiviji, on mi samo ponudi da pozajmim njegov auto kad je na rezervi :classic_biggrin:

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Knipex said:

Moj sad završava sa vožnjom, ostalo mu desetak časova. U startu sam mu objasnio da može sa majkom da deli njen auto jer moj ima suviše kilovata za njega tako da sam miran što se tiče goriva još neko vreme :lol_2:

Nije ovde tema, ali oprostiće nam moderacija, elem ja kad sam počinjao da vozim nije bilo pitanje "šta" nego "koliko" a ova današnja omladina,... Ispostavilo se da uopšte nije posh voziti nap Toyota a kamoli Yugo ili Punto.
Jbt 😞

Link to comment
Share on other sites

 

40 minutes ago, urosg3 said:

Nije ovde tema, ali oprostiće nam moderacija, elem ja kad sam počinjao da vozim nije bilo pitanje "šta" nego "koliko" a ova današnja omladina,... Ispostavilo se da uopšte nije posh voziti nap Toyota a kamoli Yugo ili Punto.
Jbt 😞

Odlično, onda neka zarade pa neka kupe Ferari, a u ovo ostalo nemoj ni da ulaze :lol_2: Mada bi im pametnije bilo da se prvo isele od roditelja kad napune jedno 20 godina, kad su već tako izbirljivi :classic_biggrin:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

Nije ovde tema, ali oprostiće nam moderacija, elem ja kad sam počinjao da vozim nije bilo pitanje "šta" nego "koliko" a ova današnja omladina,... Ispostavilo se da uopšte nije posh voziti nap Toyota a kamoli Yugo ili Punto.
Jbt 😞

Nije tema ali sta smo sve piskarali ovde....nece nas moderacija ganjati. 

 

Interesatno, posto moj prestolonaslednik ima raznoliku grupu prijatelja, on recimo krije da mu je mama, za prvi auto uzela nesto sto bi neko mogao da protumaci kao "besni" auto. Nije uopste besan auto, obican Subaru imprezza. I ne pricam to kao neko hvaljenje, nego mi je interesatno razlika u mentalitetu. On je recimo ocekivao nesto 15 godina staro, ali ja kao svaka mama-kvocka, samo najbezbednije za moje pile...nisam ni mislila da je to nesto besno, nego ima sve alarme, da mi trapav ne pogine....da su imali tenk u ponudi, verovatno bi rado platila 😀

 

Tek nedavno mi je rekao da on svima govori da je stedeo 2 godine za auto da ga ne proglase za "maminog snoba".

 

Sva njegova stednja mu je kupila neki suludi komp 🤣I dve nedelje u UK, mama platila kartu...

 

Iako cene su ovde drugacije. U SR bi verovatno vozio bicikl 

 

Edit: da pojasnim red velicina, njegov auto me kosta manje nego kablovska, sa internetom, telefonom I vodom, ne znam koliko to kosta u SR sada, ali sigurno nije besan trosak. Struja me kosta vise

Edited by Angelia
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Edit: da pojasnim red velicina, njegov auto me kosta manje nego kablovska, sa internetom, telefonom I vodom, ne znam koliko to kosta u SR sada, ali sigurno nije besan trosak. Struja me kosta vise

 

Zavisi od mesta do mesta, paketa i od operatera, aproksimativno, od 30-50 Eura.

 

 

Inače, dobra tema su ovi zadnji postovi, dobro bi bilo da ih moderacija izdvoji u poseban topik.

Voleo bih da se svi, kad govorimo o deci, prisetimo sebe u njihovim godinama. Ja ne mogu o sinovima da govorim kao o deci, odavno su odrasli ljudi, samostalni, a o njihom detinjstvu, odrastanju, adolescenciji mogu da pričam kao o periodu velikog zadovoljstva iako se dešavalo devedesetih, u doba raspada i rasula. Automobili, pa prvi su mi kupili roditelji, zadnji su mi kupili sinovi. 

Edited by Div
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Div said:

 

Zavisi od mesta do mesta, paketa i od operatera, aproksimativno, od 30-50 Eura.

 

 

Inače, dobra tema su ovi zadnji postovi, dobro bi bilo da ih moderacija izdvoji u poseban topik.

Voleo bih da se svi, kad govorimo o deci, prisetimo sebe u njihovim godinama. Ja ne mogu o sinovima da govorim kao o deci, odavno su odrasli ljudi, samostalni, a o njihom detinjstvu, odrastanju, adolescenciji mogu da pričam kao o periodu velikog zadovoljstva iako se dešavalo devedesetih, u doba raspada i rasula. Automobili, pa prvi su mi kupili roditelji, zadnji su mi kupili sinovi. 

Nakon sto sam celu noc slusao muziku sa rodjendanske zurke moje bratanice i ulaska balsamovane budaletine iz njenog drustva koju su kupali nocas crevom da dodje K`SEBI (mal` ga ne zadavih - no vidim da je jadnicak najebao i da ne zna gde je) u moj prostor - prisecanje na moja iskustva u tim godinama mi je dalo smirenost da ne potegnem instinktivno za nasilje: bio sam gori u tim godinama - ovi danas nisu ni za poredjenje.

:krstipd4:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

 

 U SR bi verovatno vozio bicikl 

 

Edit: da pojasnim red velicina, njegov auto me kosta manje nego kablovska, sa internetom, telefonom I vodom, ne znam koliko to kosta u SR sada, ali sigurno nije besan trosak. Struja me kosta vise

Nakon 10 godina reketiranja (6+4) od strane Bg gazdarica, ostalo tek toliko da se cerki kupi polovna peglica za turu po seoskim skolama...povremeno bi i njen brat obilazio atar kao seoski lekar pa bi pozajmljivao sestrin auto: grmalj od 2,4 m i cca 120 kg bi se pakovao u zutu peglicu po redosledu: pomeri sediste unazad, jedna noga pa ruka, druga noga pa ruka, uvuci glavu, pronadji volan....najsladje secanje na to vreme je epizoda kad peglica nije htela da upali pa je pola sela guralo doktora i "tu sklopociju" sve do prve nizbrdice. Bila sam skroz blazena kada me je provozao u svom prvom veeeelikom autu, lep auto, lep on - milina jedna. Cerka je u USA imala problem da posle peglice vozi neko belo cudo od 3 metra, onako bas americki razbacano. Ja i dalje vozim starke, cisto da ne pobijem pola grada jer nikad ne znam sta mi je levo a sta desno. By the way, peglica je zavrsila kod majstora kao rasadnik rezervnih delova, mnogo smo je voleli, mazili i pazili i jedva smo se rastali od nje. Zuta peglica sa shik crnim sedistima, nas "bumbar".....

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I danas me ponekad pitaju sta je recept za uspesno roditestvo pa sam, htela ne htela, morala da smislim nekakav odgovor i evo ga: naucite dete da svako jutro sam namesti svoj krevet. Koliko god da to deluje jednostavno i previse lako, verujte, radi! 

Uzgred, o uspesnosti mog roditeljstva treba pitati moju decu, ja pamtim samo svoje promasaje.

  • Like 8
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Zavisi od mesta do mesta, paketa i od operatera, aproksimativno, od 30-50 Eura.

 

 

Inače, dobra tema su ovi zadnji postovi, dobro bi bilo da ih moderacija izdvoji u poseban topik.

Voleo bih da se svi, kad govorimo o deci, prisetimo sebe u njihovim godinama. Ja ne mogu o sinovima da govorim kao o deci, odavno su odrasli ljudi, samostalni, a o njihom detinjstvu, odrastanju, adolescenciji mogu da pričam kao o periodu velikog zadovoljstva iako se dešavalo devedesetih, u doba raspada i rasula. Automobili, pa prvi su mi kupili roditelji, zadnji su mi kupili sinovi. 

Ovde kod nas nije to nista bogato, bilo je nesto srednje.

 

Mozda u SR deluje bogato, nisam to pokusavala da kazem, nego da prestolonaslednik bukvalno ne zeli da se vidi kao neko ko moze da priusti slobodno takvu stvar.

1 hour ago, Pletilja said:

Nakon 10 godina reketiranja (6+4) od strane Bg gazdarica, ostalo tek toliko da se cerki kupi polovna peglica za turu po seoskim skolama...povremeno bi i njen brat obilazio atar kao seoski lekar pa bi pozajmljivao sestrin auto: grmalj od 2,4 m i cca 120 kg bi se pakovao u zutu peglicu po redosledu: pomeri sediste unazad, jedna noga pa ruka, druga noga pa ruka, uvuci glavu, pronadji volan....najsladje secanje na to vreme je epizoda kad peglica nije htela da upali pa je pola sela guralo doktora i "tu sklopociju" sve do prve nizbrdice. Bila sam skroz blazena kada me je provozao u svom prvom veeeelikom autu, lep auto, lep on - milina jedna. Cerka je u USA imala problem da posle peglice vozi neko belo cudo od 3 metra, onako bas americki razbacano. Ja i dalje vozim starke, cisto da ne pobijem pola grada jer nikad ne znam sta mi je levo a sta desno. By the way, peglica je zavrsila kod majstora kao rasadnik rezervnih delova, mnogo smo je voleli, mazili i pazili i jedva smo se rastali od nje. Zuta peglica sa shik crnim sedistima, nas "bumbar".....

potpuno sam svesna da je sincic sad privilegovan, ja u SR ne bi mogla da kupim auto, znaci jasno. A on bi vozio tricikl narednih 20 godina.

 

Zato sam dala uporodjenje troskova, da skontate da je to nisko.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

I danas me ponekad pitaju sta je recept za uspesno roditestvo pa sam, htela ne htela, morala da smislim nekakav odgovor i evo ga: naucite dete da svako jutro sam namesti svoj krevet. Koliko god da to deluje jednostavno i previse lako, verujte, radi! 

Uzgred, o uspesnosti mog roditeljstva treba pitati moju decu, ja pamtim samo svoje promasaje.

 

Zapravo bi bilo bolje nauciti ga da postavi pitanje "zasto uopste moram da namestam svoj krevet?" a da onda odatle bude u stanju da pronadje prave odgovore na to i da iz tih odgovara izvuce neki logicki ispravan zakljucak.

 

Zbog cega bi namesten krevet bio indikator uspesnog roditeljstva, kada je to samo jedan obicaj u domenu "zato sto tako treba" bez neke prave poente? Ok, namesten krevet predstavlja neku urednost, lepu naviku, lepo izgleda i deluje udobnije, ali nenamesten krevet bi isto tako mogao da predstavlja nekakav kreativni haos koji osoba ima, a koji je prisutan bas kod umetnika, naucnika, preduzetnika. Cak ima i nekih studija koje navode da je nenamesten krevet zdraviji zbog toga sto grinjama nije bas pogodan teren za boravak, sto znaci manje alergije i astme, plus kada se namesti krevet ujutru ostane preko celog dana dostupan da prasina i grinje padaju po pokrivacu i jastuku, pa bi vise imalo smisla namestiti ga i protresti bas uvece pred spavanje.

 

Evo par mesta o tim studijama:

https://www.domain.com.au/living/why-you-should-never-make-your-bed-20151001-gjy8f6/

https://www.today.com/home/scientists-keep-mites-away-leave-your-bed-unmade-every-day-t43496

http://news.bbc.co.uk/2/hi/4181629.stm

 

Znaci namestanje kreveta nije toliko vazno koliko da li je u stanju da deluje samostalno, da bude radoznalo i da ima slobodu kreativnosti, i to opet u nekim razumnim granicama + kako ce da emotivno reaguje na poraze, bol i odbijanje, posto je zivot toga pun. Npr. sada je dosta aktuelno to neko preterano zasticivanje dece da iz parkova izbacuju ljuljaske jer su "opasne, dete moze da padne i povredi se", da neko stariji mora uvek biti sa detetom kada ide busem do skole i da se ne smeju detetu reci neke stvari jer bice emotivno povredjeni i uvredjeni, kao i da je gomila dece hiperosetljivo kada ne budu prvi na takmicenju ili dobiju keca, cak i cetvorku u skoli. Ima nesto o tome ovde: https://reason.com/2017/10/26/the-fragile-generation/

 

Nenamestanje kreveta nije toliko strasno u odnosu na ovo. Gomila odraslih ljudi to ne radi, ili ostavljaju po 10 prljavih casa od kafe pored radnog stola koje se gomilaju od prekjuce, ili imaju tonu prljavog posudja u sudoperi, ili ne peglaju stvari (ja to recimo ne radim niti volim da radim, iako recimo namestam krevet ujutru i ne volim prljave case od kafe na stolu), ali su zato vrlo uspesni umetnici, naucnici, preduzetnici, sportisti, ili bilo sta u svom domenu i poslu + su zdravi, srecni, zadovoljni, emotivno zreli.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

3 hours ago, Angelia said:

Ovde kod nas nije to nista bogato, bilo je nesto srednje.

 

Mozda u SR deluje bogato, nisam to pokusavala da kazem, nego da prestolonaslednik bukvalno ne zeli da se vidi kao neko ko moze da priusti slobodno takvu stvar.

potpuno sam svesna da je sincic sad privilegovan, ja u SR ne bi mogla da kupim auto, znaci jasno. A on bi vozio tricikl narednih 20 godina.

 

Zato sam dala uporodjenje troskova, da skontate da je to nisko.

A ja sam u qvotu i ostavila deo u kojem navodite da automobil nije bio nikakav bes i luksuz zbog kojeg ste se namucili.

I ja bih svojima kupila tenk a ne limenu konzervu samo da sam mogla. Bili ste hrabriji od mene, otisli ste na vreme iz ove ludnice i vase dete nije moralo da trpi oskudicu jer ste vi videli i znali bolje od mnogih koji za to nisu imali hrabrosti ili mopgucnosti. Ne sumnjiam da ga vaspitavate kako treba. Moj post je trebalo da vas nasmeje, koliko god da je bilo tesko ziveti u to vreme ovde, gorcina nam nikad nije pojela smisao za shalu. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Andjo, sto ne kupi nasledniku neki Ford, Pontiak.... nego japansko sranje?

Tako li se voli i postuje nova dezela?

Ja kupih sinku Golfa dvojku benzina+TNG, posle je dobio Skodu Fabiu isto pakovanje  - ako hoce bolje, neka kupi.

Inace, vise ima kazni nego ja za celog njegovog civota... a ja i hanuma se upoznali na polaganju voznje. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

 

2Pletiljica

 

zasto si pomislila da je bitno ono namestanje kreveta? verujem da nije trebalo da se shvati bukvalno...jer kada se shvati bukvalno, onda vidis koliko njih osim namestanja kreveta nema drugih ambicija i tada to namestanje kreveta ne znaci bas nista u zivotu nekog deteta i roditelja

 

ili ono kad pricaju oni koji su bili u vojsci pa kao naucili da namestaju krevet,

to predstavljaju kao neku neverovatno tesku i bitnu stvar za buducnost doticnog vojnika

 

kako god, sto bi rekao onaj nick na temi bliski istok, u srb vidim `veliku gomilu` razmazene decurlije

roditelji se raspadaju ali deca moraju da imaju sve sto vole mladi i opet nije dovoljno, nameste taj krevet ujutru a roditeji skacu od srece

 

to je tako u bg, no kad dodju iz nekih udaljenih mesta, zabiti, deca budu ipak vrednija i naravno ambicioznija

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Treba badnjak negde da se okaci da vidi ceo okrug ko je PatriJota .....:s_d:

 

badnjak kace na taxi, to je zbog uroka

 

a svi voze, obicno jedna osoba u autu...zato su i guzve ove nenormalne,

pa zamisli kad niko ne radi a svi po jedan auto izvezu na tesne ulice....pa brm brm po ceo dan

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Pletilja

zašto niste  decu hranili, povijali, oblačili, kupovali im cipelice, igračke, učili ih da čitaju, pišu, nego s su vaša deca samo nameštala krevet, 24 sata dnevno, svaki dan, svake godine, sve dok se nisu spasli vaše torture. Sprečili ste ih da postanu vrhunski umetnici, kreativci, kako bi neko mogao da napiše pesmu ako je morao da namešta krevet, poznato je da je to nemoguće, nameštanje kreveta ubija kreativnost, guši umetnost, oduzima slobodu, vodi u militarizam, poznato je da vojska uči ljude da nameštaju krevet a onda ih šalje da ubijaju, pale, pljačkaju.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...