Jump to content

Sve o kriptovalutama


Doc Holiday

Recommended Posts

@djole

 

U prethodna 2 meseca je Kanada blokirala racune u bankama svim ljudima koji su protestovali protiv korona mera (ne znam tacno sta se tacno desavalo, pratio sam dosta polovicno). Kada su pitali crypto exchange da to isto urade ovi su im rekli da je to jedna od funkcija crypta da bude decentralizovan i da oni to ne mogu da urade svojim korisnicima.

 

Sada i sam vidis sta se desilo ruskim bankama, novcu itd..

 

 

 

 

Pored inflacije koja je nesnosna svuda u svetu, crypto je izuzetno poceo da prati berzu, naravno sa vecim volatilijem, sto ce se naravno u buducnosti sve vise balansirati.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Magia said:

@djole

 

U prethodna 2 meseca je Kanada blokirala racune u bankama svim ljudima koji su protestovali protiv korona mera (ne znam tacno sta se tacno desavalo, pratio sam dosta polovicno). Kada su pitali crypto exchange da to isto urade ovi su im rekli da je to jedna od funkcija crypta da bude decentralizovan i da oni to ne mogu da urade svojim korisnicima.

 

Nisam ni ja ispratio situaciju, ali mogu oni njima da kažu šta hoće, ako država želi da sankcioniše naloge na kripto menjačnicama, to će i uraditi, isto kao što je uradila i sa bankovnim računima. U tome je i problem, što kripto praktično ne može da se koristi u svakodnevnici za plaćanje već ti je neophodno da ga zameniš u fiat. S te strane, kripto ti ne pruža zaštitu od države.

 

11 hours ago, Magia said:

Sada i sam vidis sta se desilo ruskim bankama, novcu itd..

 

 

Pored inflacije koja je nesnosna svuda u svetu, crypto je izuzetno poceo da prati berzu, naravno sa vecim volatilijem, sto ce se naravno u buducnosti sve vise balansirati.

 

Ovde nisam siguran šta si hteo da kažeš. Već smo videli da kripto nije nikakav hedge protiv inflacije. Nešto što nije pokriveno nikakvim stvarnim assetom i čija je cena bazirana SAMO na kumulativnim očekivanjima drugih učesnika koliko će moći da zarade od toga i ne može biti zaštita od inflacije.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, djole said:

 

Nisam ni ja ispratio situaciju, ali mogu oni njima da kažu šta hoće, ako država želi da sankcioniše naloge na kripto menjačnicama, to će i uraditi, isto kao što je uradila i sa bankovnim računima. U tome je i problem, što kripto praktično ne može da se koristi u svakodnevnici za plaćanje već ti je neophodno da ga zameniš u fiat. S te strane, kripto ti ne pruža zaštitu od države.

 

Postoje decentralizovani exchange gde apsolutno ne mogu nista da ti blokiraju, niti je moguce da znaju ko si ti tacno (ne radis nikakav KYC).

 

Za svakodnevno placanje ti uopste nije potrebno da menjas u fiat, postoji vec puno kartica koje ti direktno iz koinova vrse transakciju. 

 

Za ovo drugo, ni fiat nije zastita od inflacije 🙂 hocu da kazem da ni novac ne ispunjava svoje funkcije kada su ovakva vremena..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Magia said:

 

Postoje decentralizovani exchange gde apsolutno ne mogu nista da ti blokiraju, niti je moguce da znaju ko si ti tacno (ne radis nikakav KYC).

 

Nisam toliko u tematici, ali ok postoje, samo što pretpostavljam da možeš menjati samo jednu kriptovalutu za drugu, ne i za fiat. Je l' tako? I kome ćeš onda platiti preko toga za neko dobro/uslugu? Na pamet mi padaju samo ilegalne aktivnosti - a njima će opet trebati neko da ih izvuče iz toga i pretvori u fiat.

 

Ili ti nudiš onda ovo kao rešenje:

 

Quote

 

Za svakodnevno placanje ti uopste nije potrebno da menjas u fiat, postoji vec puno kartica koje ti direktno iz koinova vrse transakciju. 

 

Siguran sam da postoje, ali oni sigurno imaju KYC (i efektivno se to svodi na običnu kripto menjačnicu koja zarađuje spread i proviziju). Ispravi me ako grešim? Ali sam gotovo siguran da ne grešim jer nijedna vlada to ne bi dozvolila.

 

Quote

 

Za ovo drugo, ni fiat nije zastita od inflacije 🙂 hocu da kazem da ni novac ne ispunjava svoje funkcije kada su ovakva vremena..

Pa stopa inflacije se konvencionalno i računa prema fiatu : D

 

Stopu inflacije prema BTC bi tako mogli da odredimo da je od ATH do danas 50%... mislim ovo naravno nema poente jer je to samo visoko volatilan spekulativni asset čija cena zavisi isključivo od toga koliko trenutno ima igrača spremnih da igraju lutriju likvidnosti, a ne bilo kakva valuta ili store of value kao što se predstavlja.

 

Može da se kritikuje fiat i trenutni monetarni sistem, to i dalje neće promeniti činjenicu da bitcoin nema nikakvu funkciju osim da se presipa novac (fiat) od jednih ka drugima.

 

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 11:25 AM, djole said:

 

Nisam toliko u tematici, ali ok postoje, samo što pretpostavljam da možeš menjati samo jednu kriptovalutu za drugu, ne i za fiat. Je l' tako? I kome ćeš onda platiti preko toga za neko dobro/uslugu? Na pamet mi padaju samo ilegalne aktivnosti - a njima će opet trebati neko da ih izvuče iz toga i pretvori u fiat.

 

Ili ti nudiš onda ovo kao rešenje:

 

 

Siguran sam da postoje, ali oni sigurno imaju KYC (i efektivno se to svodi na običnu kripto menjačnicu koja zarađuje spread i proviziju). Ispravi me ako grešim? Ali sam gotovo siguran da ne grešim jer nijedna vlada to ne bi dozvolila.

 

1. Mozes na decentralizovanim exchangeovima menjati za fiat u formi usdc/usdt.

 

2. Imas KYC na menjacnicama, ali kao sto si mogao da ispratis, nijedna menjacnica nije podrzala mere svojih vlada u oba slucaja (Kanada i sad Rusija).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Magia said:

 

1. Mozes na decentralizovanim exchangeovima menjati za fiat u formi usdc/usdt.

 

2. Imas KYC na menjacnicama, ali kao sto si mogao da ispratis, nijedna menjacnica nije podrzala mere svojih vlada u oba slucaja (Kanada i sad Rusija).

  1. USDC/USDT nije isto što i fiat. To što je vezan za USD nije isto - USD je zakonsko sredstvo plaćanja, USDC/USDT nije. Tu se onda opet vraćamo na ono staro.
  2. Ne pita se tu mnogo menjačnica. Onog trenutka kad država kaže te i te osobe su predmet sankcija, izvršite zamrzavanje njihovih sredstava, one će to morati i da urade ili će trpeti posledice. Nisam ispratio šta i kako je sad bilo, ali to ne znači da će tako biti i u budućnosti. Prosto rečeno, zavisi se od benevolentnosti države, nemaju kriptovalute i kriptomenjačnice by design sposobnost da izbegnu tiraniju države.
Edited by djole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 2:22 PM, djole said:
  1. USDC/USDT nije isto što i fiat. To što je vezan za USD nije isto - USD je zakonsko sredstvo plaćanja, USDC/USDT nije. Tu se onda opet vraćamo na ono staro.
  2. Ne pita se tu mnogo menjačnica. Onog trenutka kad država kaže te i te osobe su predmet sankcija, izvršite zamrzavanje njihovih sredstava, one će to morati i da urade ili će trpeti posledice. Nisam ispratio šta i kako je sad bilo, ali to ne znači da će tako biti i u budućnosti. Prosto rečeno, zavisi se od benevolentnosti države, nemaju kriptovalute i kriptomenjačnice by design sposobnost da izbegnu tiraniju države.

 

Apropo ove tacke 2, naravno da moraju da postuju zakon, ali recimo imas i ova 2 primera:

Kanada:

 

Rusija (kraci thread):

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 12:36 AM, Magia said:

 

Apropo ove tacke 2, naravno da moraju da postuju zakon, ali recimo imas i ova 2 primera:

Kanada:

 

Rusija (kraci thread):

 

 

Koliko sam shvatio oni će svakako zamrznuti sredstva (ako postoje) onih lica koja su direktno targetirana sankcijama, ovde su oni odbili da zamrznu sredstva svih ruskih klijenata, što je i razumljivo. I to ne možemo da kažemo da su odbili jer kao što vidimo oni i kažu da nisu dobili zvanični pravni zahtev da to urade, ako se to desi ja ne verujem da će bilo koji CEO da ide protiv svoje države. S druge strane vidimo da nisu baš to svi ni ispoštovali, recimo u Južnoj Koreji su pristali da to urade.

 

Ovaj nunchuk je koliko vidim samo wallet, i kao što su oni i rekli oni i nemaju mogućnost da tako nešto urade čak i da žele. To i nije ono o čemu smo pričali. A možemo da vidimo da oni u tome i jesu uspeli:

 

https://www.law.com/international-edition/2022/02/18/court-freezes-millions-in-canadian-trucker-convoy-donated-cash-and-cryptocurrency/?slreturn=20220206083138#:~:text=JulieK2%2FShutterstock.com-,Court Freezes Millions in Canadian Trucker Convoy's Donated Cash and,streets of the country's capital.

 

https://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/mareva-injunction-order-extended-freedom-convoy-crypto-financial-donations-frozen-1.6366975

 

Mislim vrlo je prosto, onog trenutka kad kripto mora da pređe u fiat (zakonsko sredstvo plaćanja), a videli smo da mora, sve je vrlo lako ograničiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, djole said:

 

Koliko sam shvatio oni će svakako zamrznuti sredstva (ako postoje) onih lica koja su direktno targetirana sankcijama, ovde su oni odbili da zamrznu sredstva svih ruskih klijenata, što je i razumljivo.


Slazem se, samo sto vidis koliko drugih kompanija u koliko drugih sfera nije postupilo na isti nacin.

 

Za ostatak posta se slazem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2022 at 2:23 AM, Baby said:

Kripto rikno...

 

i pored ocekivanja da ce pasti nakon napada rusa ( i sam sam spremio nesto FIATa  da utrcim ako padne- a verovao sam da nece ici ispod 30k )  on se oporavio.... igra se u 2 boxa- onom na 38-39k  i onom 40-42k... 
 

treba napraviti poredjenje sa 2020tom i martom mesecom te godine kada je eksplodirala konrona-  kada je pao 50% vrednosti... onda se vratio i do aprila 2021 se konstantno penjao gore do 62k...  napravivisi od tog pada zbog korone 10-12 X

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tomiprunet said:

Vrse se donacije Ukrajini u kriptovalutama. Pored toga rusija ih koristi za svoje potrebe sad kad su ih izbacili iz swifta. Francuska je prihvatila BTC,... i tako te neke vesti iz poslednjih dana.

 

delimicno je i to moja teorija... uz to i Ruski freelanceri i IT radnici sad ne mogu nikako drugacije da naplate svoje honorare jedino u kriptu...

Ali mi se cini da i sam kripto postaje sve rezistentniji na neke stvari...   pre napada je isao skoro isto kao i berza ali sad se malo i promenilo..
  Moguce da zbog krize mnogi prebacuju sredstva u kripto.. 
 Chart na dan napada je izgledao skoro pa isto kao i kad je proglasena pandemija korone...  pa znamo kako je nakon toga isao

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/14/2022 at 9:09 AM, Referent said:

Да ли је у Србији легално да наплаћујем услуге, рецимо мењања гума у вулканизерској радњи, и у крипто варијанти?

Koliko ja znam - nije. Kao sto nije ni u stranoj valuti (osim u posebnim slucajevima tipa kupovina nekretnine). 

 

Ali postoje cini im se neke varijante da se u transakciji u ime kupca vrsi konverzija. 

 

Inace, zar vulkanizer ne bi trebao da bude u obavezi da izda fiskalni racun?

Link to comment
Share on other sites

Дао сам само као пример за вулканизера. Ја сам на државној сиси, што би рекли, далеко сам од предузетништва за сада.

Мислим да би то било маркетиншки супер када би неко направио, када би нашао модел неки да за неке уобичајене услуге (или производе) можеш да платиш у коинима.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...