Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Quote

IMAĆEMO ponovo samo jedan let za Moskvu i hoće li time biti zadovoljni oni koji vode hajku protiv Srbije u vezi sa letovima ka glavnom gradu Rusije, upitao je večeras predsednik Aleksandar Vučić.

Vučić je na TV Pink primetio da se vodi hajka protiv Srbije, u kojoj se kaže da je Beograd udvostručio avione, za Moksvu, da zarađujemo na “ukrajinskoj krvi".

- Kao da imamo 200 umesto 100 aviona, a ne dva umesto jednog -  prokomentarisao je on.

Na konstataciju da Srbija jedina ima letove za Moskvu, Vučić je primetio da niko neće da dira one u NATO, koji su delom u Evropi, a delom u Aziji, a imaju 30 puta više letova za Moskvu, od nas, navodeći da misli na Tursku.

- Ili, što to ne kažu nekim zemljama zaliva, koje mole za naftu, a imaju 15 puta više letova nego mi… Imaćemo jedan let dnevno, da ne mogu da nam kažu da zarađujemo i hoćete li da budete zadovoljni? - upitao je Vučić.


https://www.novosti.rs/vesti/politika/1095692/aleksandar-vucic-moskva-letovi

Edited by erwin
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Constantin said:

Kakav će scenario, po tebi, biti....kako će se ovaj rat okončati ?

 

Zaboravila sam da kazem da ovdasnji znalci prave paralelu sa finskim zimskim ratom ´39. kad je Staljin napao Finsku, misleci da ce brojcano duplo manju vojsku pregaziti ocas posla. Prema recima generala Grigorija Kulika, Staljinov optimisticki plan je bila brza pobeda u roku od 10-12 dana (Simon Sebag Montefiore, Stalin: The Court of the Red Tsar). Kad ono (!) - Finci pokazali zilav i kompaktan otpor. David protiv Golijata. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ministarstvo odbrane Ukrajine je brojalo 250k ljudi ali to nije brojno stanje vojske. Tu treba oduzeti 40k civila, 40k u nekoj njihovoj službi za obezbeđenje objekata i zona (pretpostavljam ovi u Černobilju i slično) i 20k regruta. Od preostalih 150k  oduzememo nekih 20k na mornaricu i avijaciju. I ako još skrešemo malo cifru na potencijalno friziranje cifre od strane samih Ukrajinaca da se predstave čvršći nego što jesu ja bih njihovu kopnenu vojsku procenio na 100k ljudi. To su otprilike te brigade koje su bile dobro obučene i opremljene i koje će Rusima naneti najveće gubitke.

 

Mobilizacija je verovatno rađena "tiho" pre rata a od početka rata se sprovodi normalno. Tu je teško proceniti koliko su regrutovali ali obzirom da ih treba i opremiti ja bi rezervu procenio na nekih 50k ljudi dobro opremljenih i još toliko teritorijalaca lako naoružanih ali od kojih se može očekivati da se bore žestoko. Teritorijalaca verovatno ima mnogo više ali budimo realni, većina će ih se razbežati posle par dana borbi, nije to za svakog, tako da njih ne treba računati kao na nešto što može da ide na front nego će oni igrati ulogu u pozadini i eventualno u gradskim borbama.

 

Ako je tačno da je preko 15k dobrovoljaca iz inostranstva došlo, to je značajna pomoć jer su to sve motivisani borci, većina verovatno sa iskustvom, i od njih se mogu očekivati odlične jedinice.

 

Rusi su u ovo krenuli sa 200k ljudi i shvatili su da to nije dovoljno. Svaki grad koji zaobiđu oni moraju da ostave jedinice naspram tog grada a to im umanjuje snagu na pravcima gde treba da napreduju. Procene su da će im za napad na Harkov trebati 50k ljudi a za Kijev 100k na osnovu čega je jasno da će morati da nađu još ljudi. Imaju još oko 100k vojske u drugim delovima Rusije, rezerva im je tanka tako da bi morali da rade mobilizaciju običnih građana a to je dosta politički riskantno pošto su rusi 50-50 za i protiv ovog rata. Sa ovim brojem trupa rat bi mogao da se oduži mesecima jer će morati jedan po jedan grad da osvajaju.

Link to comment
Share on other sites

Realno ima milion opcija, ali otpada ta da Rusi mogu zauzeti celu Ukrajnu. Mislim da se uvalio u blato. Razumem ja da taj FRA general ima iskustva, sa skoro plemenima gde je bio na strani jaceg u i superiornije oruzje. Samo ovde je druga prica. 

 

Svidja mi se Dokovo  misljenje da bi putin dupe dao da nekako izadje kao bar polupobednik. Da je Ukrajna sjebana oni bi ozbiljnije usli u pregovore. Sam Bog zna sta ce tu biti, samo je sigurno da za ruske vojnike nema spavanja 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

Mora da je baba pare cuvala u Rusiji pa sad joj je frka, sta ce sa rubljama da cini.

 

ona je  bila u utisku nedelje sa Proticem , gde joj je Protic jasno objasnio....

 

  Ona je , cini mi se, neki dopisnik RT ili Sputnjika....  pa je otud jasno sve

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Urednica Sputnjik Srbija. Ne znam nista o njenoj pozadini, ali ako bih morao da pogadjam, salonski rusofil DSS tipa sa decom i unucima koja se skoluju po Francuskoj.

U utisku su pomenuli da i ona živi u Francuskoj (verovatno povremeno), a čini mi se da joj je to neko i nabio na nos, da li neki gledalac ili St. Protić. Ne mogu više da se setim tačno. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Akiro said:

U utisku su pomenuli da i ona živi u Francuskoj (verovatno povremeno), a čini mi se da joj je to neko i nabio na nos, da li neki gledalac ili St. Protić. Ne mogu više da se setim tačno. 

Hahahaha ozbiljno? Jbt kako su svi isti. Bukvalno takvi "intelektualci" su mi jednaki onom sljamu sa dna kace tipa Misa Vacic i co.

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

U utisku su pomenuli da i ona živi u Francuskoj (verovatno povremeno), a čini mi se da joj je to neko i nabio na nos, da li neki gledalac ili St. Protić. Ne mogu više da se setim tačno. 

 

Ćerka joj živi u Parizu. Kako sama kaže "slučajno živi tamo".

 

 

 

 

Edited by McCarthy
  • Like 4
  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, McCarthy said:

Ćerka joj živi u Parizu. Kako sama kaže "slučajno živi tamo".

Da,da..sasvim slucajno zivi u Parizu,a ne u Moskvi..ma,teraj se bre..(ne ti,vec ona)
Edit: raskovao ju je Protic u ovom Utisku kao staru ogradu,inace.

Edited by Drug Crni
  • Like 9
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

ne pratim i totalno sam neupucen, al sto se kaze istorija se ponavlja, i dacu svoje vidjenje..

prvo moje vidjenje je da i rusima i amerima odgovora da ovo sto duze traje, i trajace minimum godinu dana a vrlo verovatnije i duze..

sta ce biti rezultat? rezultat ce biti stotine hiljade mrtvih, bogati ce postati jos bogatiji a siromasni jos siromasniji.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, n4l1m said:

ne pratim i totalno sam neupucen, al sto se kaze istorija se ponavlja, i dacu svoje vidjenje..

prvo moje vidjenje je da i rusima i amerima odgovora da ovo sto duze traje, i trajace minimum godinu dana a vrlo verovatnije i duze..

sta ce biti rezultat? rezultat ce biti stotine hiljade mrtvih, bogati ce postati jos bogatiji a siromasni jos siromasniji.

 

Ne vidim kako mogu da izdrze i jedni i drugi i treci toliko dugo.

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...