Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

  

Quote

Rusi sa istaknutim „Z“ delili [ruski] vojni časopis u [vranjskoj] Gimnaziji
Sa istaknutim belim „Z“ na desnom rukavu jakne sa maskirnim motivima, Vjačeslav Vjačeslavovič Kalinin, urednik „Veteranskih vesti“, glasila sa kojim sarađuje rusko Ministarstvo odbrane, delio je upravi vranjske Gimnazije i članovima đačkog parlamenta primerke ovog časopisa i fotografisao se sa njima dok su svi zajedno držali zastavu sa logotipom ovog medija. (...)

Objava na Instagram stranici Gimnazije Bora Stanković koja je uklonjena dan nakon slanja upita o događaju

https://slobodnarec.eu/neprimereno-rusi-sa-istaknutim-z-delili-vojni-casopis-u-skoli/

 

w9rlwYA.jpg

 

J750lqg.jpg

 

vetvest.jpg

 

https://vvesti.com/

Edited by erwin
  • Tuzno 11
Link to comment
Share on other sites

Rusi su napravili prodor kod Avdijivke, juzno od Bahmuta. Vesele su pale, Novoselivke verovatno isto jer su u dolini, posle pada brda okolo polozaji su neodrzivi.

 

Kako stoje stvari, probili su ih frontalnim napadom koji su pokusali 10+ puta, ovaj put je prosao, jer su ih uhvatili u rotaciji i dovukli su pojacanja koja Ukrajinci ocigledno nisu ocekivali. Znaci bukvalno isti recept iz Soledara.

 

Sto se Bahmuta tice, svakim danom je sve gore i trenutno izgleda da je okruzenje neminovno. Oruzje i svezi vojnici nece stici na vreme za kontaofanzivu i bolje je da se povuku odmah, kako bi sto vise elitnih jedinica sacuvali. U Soledaru su izgubili na hiljade elitnih vojnika, ne znam zasto bi ginuli i dalje za strateski nebitan grad.

 

Inace, komandant na tom delu fronta je izvesni Sirski, a interesantno za njega je da je bio zaduzen i za Debaltseve 2014. gde su Ukrajinci takodje izginuli jer su bili okruzeni i ostali predugo da brane opet grad koji je izgubio svoj strateski znacaj.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

 

 

Kako stoje stvari, probili su ih frontalnim napadom koji su pokusali 10+ puta, ovaj put je prosao, jer su ih uhvatili u rotaciji i dovukli su pojacanja koja Ukrajinci ocigledno nisu ocekivali. Znaci bukvalno isti recept iz Soledara.

 

Magovi strategije. Mozda bi bila dobra ideja da ih ima ko Kineza. 

 

24 minutes ago, McLeod said:

U Soledaru su izgubili na hiljade elitnih vojnika, ne znam zasto bi ginuli i dalje za strateski nebitan grad.

 

Malo mi preterano deluje ova brojka za grad kao sto je Soledar. 

Link to comment
Share on other sites

Navodno su izgubili gotovo komplet tri bataljona tamo, sto bi trebalo da bude bar 2000 vojnika, ali svakako te podatke nemamo, ovo je moja pretpostavka.

 

Ono sto znamo je da to jesu bile elitne jedinice, kao sto su elitne jedinice sada i u Bahmutu.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, McLeod said:

 

 

Inace, komandant na tom delu fronta je izvesni Sirski, a interesantno za njega je da je bio zaduzen i za Debaltseve 2014. gde su Ukrajinci takodje izginuli jer su bili okruzeni i ostali predugo da brane opet grad koji je izgubio svoj strateski znacaj.

 

Sirski je najbolji vojni strateg u 21. veku i to je opsti konsenzus vojnih strucnjaka. 

On je kreator i komandant harkovske ofanzive. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ajde ne kukaj Mek i ne izbacuj neproverene[ lazne] informacije. Unosis nemir. Manje gledaj ruske botove..

Das lepo izvor i to je to..

 

😄

 

Sigurno su ruski botovi.

 

Tako si nedelju dana pricao i za Soledar dok i sam nisi shvatio da lupetas.

 

Gledaj Denisa Davidova, posto kasni 3-5 dana sa vestima, to ces videti kod njega za vikend, cenim.

4 minutes ago, A sad said:

 

Sirski je najbolji vojni strateg u 21. veku i to je opsti konsenzus vojnih strucnjaka. 

On je kreator i komandant harkovske ofanzive. 

 

Nisam citao mnogo o njemu i priznajem potencijalnu gresku. Ovo sto sam nasao je ta kritika za 2014. koja ima smisla.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Domaci rusofili na Twitteru se zgrazavaju nad snimkom na kom Ukrajinci valjda rezu slaninu na Kur’anu a istovremeno slave bolesnike koji su 90ih rusili i palili sve sto ima veze s islamom. Tacno tezi oblik sizofrenije.

 

Khm pa sad to sa kuranom je problem Ukrajinaca samo im još fali isis i alkaida. Mi ovde smorismo od pisanja zašto umiveni azov i slični nisu pametni po Ukrajinu ali forumasima to nije problem ako su protiv zovaca.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, A sad said:

 

Sirski je najbolji vojni strateg u 21. veku i to je opsti konsenzus vojnih strucnjaka. 

On je kreator i komandant harkovske ofanzive. 

 

Pisao si ranije o njemu da je on pobornih x ofanziva a ne y ofanziva, ali ne mogu da se setim ni da nadjem na sta si tacno mislio? Covek je vise defanzivan ili tako nesto? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, MeanMachine said:

 

Khm pa sad to sa kuranom je problem Ukrajinaca samo im još fali isis i alkaida. Mi ovde smorismo od pisanja zašto umiveni azov i slični nisu pametni po Ukrajinu ali forumasima to nije problem ako su protiv zovaca.


Pa mislim da se mi svi slazemo da jesu problem (i to veliki) al je jos veci problem kad se fokus sa agresije pokusava prebacit na Azov i slican nacisticki olos koji nije ni priblizno brojan koliko neki relativizatori i “neutralci” zele predstaviti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, McLeod said:

 

😄

 

Sigurno su ruski botovi.

 

Tako si nedelju dana pricao i za Soledar dok i sam nisi shvatio da lupetas.

 

Gledaj Denisa Davidova, posto kasni 3-5 dana sa vestima, to ces videti kod njega za vikend, cenim.

 

Nisam citao mnogo o njemu i priznajem potencijalnu gresku. Ovo sto sam nasao je ta kritika za 2014. koja ima smisla.

 

 

Za Soledar nisam nista pisao da nece pasti...Bahmut je rusko groblje tj za Vagner..kad dodje vreme nece imati gde da se sklone...video sam jedinice koje ulaze i izlaze. Uskoro im krece ofanziva, do kraja marta..

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


Pa mislim da se mi svi slazemo da jesu problem (i to veliki) al je jos veci problem kad se fokus sa agresije pokusava prebacit na Azov i slican nacisticki olos koji nije ni priblizno brojan koliko neki relativizatori i “neutralci” zele predstaviti. 

 

Naravno ali daju goriva za relativizaciju. 

Ako se nastave te antiislamske fore desnih ukrajinskih boraca vrlo lako Ukrajina može imati znatno veće probleme. Skoro su Saudi dali stotine miliona dolara pomoći npr.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

 

😄

 

Sigurno su ruski botovi.

 

Tako si nedelju dana pricao i za Soledar dok i sam nisi shvatio da lupetas.

 

Gledaj Denisa Davidova, posto kasni 3-5 dana sa vestima, to ces videti kod njega za vikend, cenim.

 

Nisam citao mnogo o njemu i priznajem potencijalnu gresku. Ovo sto sam nasao je ta kritika za 2014. koja ima smisla.

 

 

 

On nije bio komandant odbrane Debaljceva. Ucestvovao je u bitci, komandovao nekim sektorima i veoma uspesno koordinirao izvlacenjem ukrajinske vojske iz grada. Generalno njegova ocena iz te bitke nije negativna. 

Debaljcevo se jeste zavrsilo ukrajinskim porazom, ali ne potpunim. Zapravo Rusi su bili ti koji su posle bitke bili toliko iscrpljeni da nisu mogli da nastave rat. Grad nije pao u vremenakom roku koji je rusima bio nepohodan ( prica se da su Putinu u Minsku javili da su zauzeli grad i da je to Putin objavio na pregovorima, ali se ubrzo izpostavilo da to nije tacno). Gubici napadaca su bili ogromni, a Ukrajinci su ipak na kraju uspeli da izvuku glavninu svoje vojske iz grada. Poraz u Debaljcevu je, da napravimo neku paralelu sa ovim ratom, nesto kao poraz u Severodonjecku, ali izvesne slicnosti sa Bahmutom postoje u ovom trenutku. Ukrajinska vojska iz Debaljceva se tada povukla upravo u Bahmut. 

 

Sirski je komandovao odbranom Kijeva na pocetku rata i kasnije Harkovskom ofanzivom. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Harkovska ofanziva nije ništa toliko fenomenalno jednostavno ruska vojska ljudi nema ni sad a kamoli tad. Kad je probijena prva linija kraj priče. To ne umanjuje Sirskovu stručnost on je pravi ratni general a ne pisac radova koji se vladaru sviđaju ko što je Gerasimov. Ne znate koliko mi se povraćalo čitajući putinofile koji su dok je delovalalo da Rusima ide odlično non stop ponavljali geramsinov doktrina ko da je lik nov Žukov. Sad neki su počeli da pizde što je on zamenio surovog jer su skontali da se radi o štabnom karijeristi.

 

Ne kontaju da Putin gleda ko bi mogao da ga makne to mu je daleko bitnije od rats on sutra da može celu Ukrajinu da osvoji ne bi hteo jer bi Rusija vrlo brzo bila bankrot. On hoće uništenu Ukrajinu koja će da ga sluša a zapad da je finansira.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

bbc 

 

Poland will send four Soviet-era Mig fighter jets to Ukraine - becoming the first Nato country to send planes since Russia invaded last year.

Polish President Andrzej Duda said they would be sent in the coming days, with others handed over in the future.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

Navodno su izgubili gotovo komplet tri bataljona tamo, sto bi trebalo da bude bar 2000 vojnika, ali svakako te podatke nemamo, ovo je moja pretpostavka.

 

Ono sto znamo je da to jesu bile elitne jedinice, kao sto su elitne jedinice sada i u Bahmutu.

Veći dio jedne od ukrajinskih desantnih brigada je ostao u okruženju u Soledaru i samo nekolicina ih se predala. Kad se to desilo, napisao sam na ovoj temi koja je tačno jedinica bila u pitanju, ali sam u mežuvremenu zaboravio.

 

U Bahmutu se bori, ili se do skoro borila, 93. samostalna mehanizovana brigada Hladni Jar, koja ima reputaciju najbolje jedinice u ukrajinskoj vojsci van padobranaca i mornaričke pješadije. Nadam se da su ih izvukli odatle, jer je to još jedna jedinica iz koje se niko neće predati.

8 minutes ago, djura.net said:

bbc 

 

Poland will send four Soviet-era Mig fighter jets to Ukraine - becoming the first Nato country to send planes since Russia invaded last year.

Polish President Andrzej Duda said they would be sent in the coming days, with others handed over in the future.

Ja mislim da BBC ovdje griješi i da su avione već ranije slali Slovaci i Makedonci

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2023 at 2:21 PM, AgroLaki said:

Sta mislite dok smo ovako generali za tastaturama, nova ofanziva da speci pad Bahmuta, ili dole ka Melitopolju?

Da se vratim jos jednom na ovo pitanje.

Mislim da je vecina ruSSkih snaga trenutno koncentrisana na jugo-istoku 

i da bi prodor ka Tokmak-Melitopolu bio najbolje resenje, pod uslovom da u par dana nakon toga uspeju da ostete Krimski most (prilicno sam siguran da imaju mogucnosti za to), tako da bi sa istoka bili donekle sigurni (ne verujem da bi ruSSi krenuli sa Krima u protivnapad bez dodatnih snaga, posebno ako biUkrajinci  jos uspeli da naprave mostobran kod Nove Kahovke).

Osim toga tako bi mogli resiti problem sa atomskom centralom u Zaporozju.

 

Nakon toga lagano krenuti ka Berdjansku i Mariupolu, a Krim ostaviti za kraj.

FrVoSxjX0AAijZC?format=jpg&name=900x900

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma Bahmut kad "padne" sutra dan pocinje ofanziva, prosto Rusi nemaju gde. Te price o Soledaru i hiljade mrtvih su budalastine bez pokrica. Svakako ljudi umiru, ali niko nije glup tu. Jos nije doslo do all in situacije gde  nema nazad i pustanja. UA je mekana, naspram onog sta su Rusi uradili u Mariupolju.

 

Pitlerovska vojska je nacistickai hoce da pokore jedan narod i utope ih u svoje.

 

Ne treba zaboraviti da svaki deseti Rus nema wc solju. 

 

Pored UA i zapad je mekan..ljudi kradu, siluju, ubijaju i muce jedan narod i svako ko zauzme i neutralan stav...

 

Da sam ja npr Bajden ili neki baja tamo...mirali bi putlera predati ili...jer ovo ostankom putlera i istim naativom, pa samo je pitanje momenta eskalacije...na svetski nivo..mozda ne ove godine, ali u sledecim je neizbezno.

 

Ukidanjem ruskog rezima, pada kula od karata.....

 

Neke drzave kao i nasa su dozbolili dy im pad vlade zavisi od navijaca. Napoli vs Frankfurt...za te debile da sam sef policije ne bi imao milosti. Hapsi, pa u bajbokanu 10g..

Link to comment
Share on other sites

Znas onu scenu iz filma broken arrow kad Travolta kaze liku mozes li molim te da ne pucaš po termonuklearnom oružju?

 

E to ti je uprošćeno situacija sa Rusijom. Pri tome Rusiju tj Putina je Si itekako spreman da finansira jer mu itekako treba. Pa nekakva demokratska Rusija je horor za Sija.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...