Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

@Dragan

 

Da ti raketni napadi kostaju, kostaju dosta ali mi brojke koje Forbes navodi nisu bas logicne. Npr X-101 tesko da moze da kosta 13miliona dolara kad je Rusija je Su-30 placala 17 miliona dolara 2021god. 

 

Sto se tice X-55 i X-555 to su starije rakete ko i X-22 i verovatno im je resurs pred istekom navodno su lansirali i one kojima je resurs istekao da glume pre svega mamce. 

 

Cene koje Forbes koristi mogu biti izvozne cene iako ne znam kome Rusija bi mogla da proda takve rakete.

 

Inace cene americkog tomahavka je od milion do dva miliona ali samo kad ga Amerika kupuje, sigurno je solidno skuplji onima kojima su ga prodali ako su nekom prodavali isti (mozda Britancima, Francuzima ili Izraelcima).

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Evo novosti sa Hepija:

Rusi napreduju sporo zato sto cuvaju svoju a i Ukrajinsku vojsku!Propaganda kolektivnog zapada je da su oni u problemima(oprema, pobune).

 

Koliko su oni odvaljeni prestali su odavno da me iznenadjuju.Valjda ce da utihnu za mesec dva kada Ukrajinci pokrenu ofanzivu i oteraju ih od Bahmuta i drugih oblasti,

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Meni se čini da su im vozila uništena pa da beže i nose ranjenika u trenutku kada ih artiljerija poklapa. Ono vozilo što gori je čini mi se kamion pa bih rekao da ovo nije bio napad nego su upali u zasedu ili je vozač pogrešno skrenuo. Na osnovu opisa računam da će biti i drugi deo videa.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Devil In My Pants said:

Uh, jezive slike iz juznog dela Bahmuta. Opet je njih 50ak poginulo na otvorenom polju.

 

Zamidljam sebe da mi neko kaze ajde trcite u napad a tu poginulo vrv hiljadu ljudi, niko nije presao polovinu..jel ti vojnici imaju mozga i m.uda..su ludi ili drogirani?

 

Sto Rusi napadaju tako kako napadaju? Pa to rade vekovima, sta je to cudno? Pa ti nisi cuo za napad mrtvih vojnika? 1915god Nemci zaspu rusku tvrdjavu u Poljskoj raznim bojnim otrovima pogotovo onim koji nagrizaju kozu, misle nema zivih kad iz tvrdjave izlete vojnici ko zombiji vrsite i kukaju ali jurisaju na Nemce i tako ih nateraju na povlacenje!?! Da stvar bude ludja Nemaca je bilo deset puta vise a samo mali deo Rusa je uopste bio u stanju da izvrsi juris.

 

Dakle ludi ko struja,a rade na vodku...

 

Sto se tice gomile imas gadan snimak gde ruski tenk (snimak termovizijske kamere nisandzije) tuce po grupi Ukrajinaca koji se povlace, uzas snimak jer na termoviziji lako vidis da ljudi lete u vazduh od detonacije. 

 

Iz nekog razloga obe strane su cesto u nekakvim gomilama, sto su nasi veterani primetili odmah na pocetku rata pre svega kod Rusa.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeanMachine said:

 

Sto Rusi napadaju tako kako napadaju? Pa to rade vekovima, sta je to cudno? Pa ti nisi cuo za napad mrtvih vojnika? 1915god Nemci zaspu rusku tvrdjavu u Poljskoj raznim bojnim otrovima pogotovo onim koji nagrizaju kozu, misle nema zivih kad iz tvrdjave izlete vojnici ko zombiji vrsite i kukaju ali jurisaju na Nemce i tako ih nateraju na povlacenje!?! Da stvar bude ludja Nemaca je bilo deset puta vise a samo mali deo Rusa je uopste bio u stanju da izvrsi juris.

 

Dakle ludi ko struja,a rade na vodku...

 

Sto se tice gomile imas gadan snimak gde ruski tenk (snimak termovizijske kamere nisandzije) tuce po grupi Ukrajinaca koji se povlace, uzas snimak jer na termoviziji lako vidis da ljudi lete u vazduh od detonacije. 

 

Iz nekog razloga obe strane su cesto u nekakvim gomilama, sto su nasi veterani primetili odmah na pocetku rata pre svega kod Rusa.

Druze, 2023godina je. Da, ginu obe strane definitivno, ali nekako mi je jos to sve tanko. Hocu reci da nijedna strana nije bas bila gruba i ovako mogu ratovati godinama kao sto su se puskarali od 2014g.

 

Jadni ljudi, svi ginu zbog jedne budale...ostaju osakaceni, bez domova.  Evropa 2023..

Link to comment
Share on other sites

Ovo je od juce. Nisam video da na sahranu jednog vojnika otisao putler da nesto zale za bilo kim.

 

Krenule su na severu Bahmuta razorne borbe lice u lice sto bi se reklo.

 

Kad krenu u upotrebu oruzje koje je doslo, ovi brojevi ce biti bar x2..

 

Kvalitet vojske im je uzasan...UA dobija 11k utrenirah po NATO standardima ove nedelje +30k do kraja meseca. Ne salju tek tako ljude na front.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bahmut groblje za Ruse. Meni uopste nije jasno da tkz savremena vojska u 2023g dozvoljava ovakvu pogibiju svojih vojnika. Jezive scene iz Bahmuta...mislim da isis nije isao bas ovako samoubilacki.

 

Bahmut bukvalno grad duhova, raketiraju ga godinama i nista. Bas mi to dfluje neverovatno.

 

Rusofilski kanali odbrojavaju...sate/dane od pada. Cak i da padne, to im nece smanjiti vec povecati gubitke.

 

Bas tanko od Rusa..sa tim da UA tek dolazi oruzje za ofanzivu..

Link to comment
Share on other sites

Indija se navodno saglasila da neće kršiti sankcije Rusiji i da neće kupovati naftu preko 60$ i obavestila je sve važnije kompanije o tome. Dogovor je navodno postignut tajno na samitu G20 i neće biti javno objavljen (isti slučaj kao i sa Iranom). Izvor je tekst u bloomberg-u tako da nije reč o nekom twiterašu. Indija se nije oglasila povodom ovoga.

 

 

Nestašica municije na celom frontu, svaki dan izađe po jedan video evo jednog lokalnog političara iz Rostova.

 

"Brat" Si će pričati online sa Zelenskim, pretpostavljam oko tog Kineskog plana. Priča se da će se možda susresti u Evropi kada Si kasnije bude dolazio.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

FrKJpyaaMAAg6DQ?format=jpg&name=4096x409

 

Ukraine is burning through ammunition faster than the US and NATO can produce it. Inside the Pentagon’s plan to close the gap

The Army is planning a 500% increase in artillery shell production, from 15,000 a month to 70,000, according to Army acquisition chief Doug Bush.

...

Indeed, according to Bush, it will take anywhere from 12 to 18 months for the US to reach its “max” production rate of 70,00 artillery shells a month.

 

US Awards $522M Contracts for Artillery Shells for Ukraine

Deliveries of the new ammunition are scheduled to begin in March of this year,  the Army said in a statement.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovim tempom Rusi ce izgubiti minimum 300 hiljada ljudi do kraja rata.

 

Ta zemlja ce biti vracena 100 godina unazad minimum. Za citav svet ce ostati jedino ta pretnja crvenim dugmetom, oni su vec sad izgubili sve sanse da konvencionalnim ratom prete drugim zemljama.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi polako napredeju po Bahmutu, ali i ginu. Meni uopste nije jasno koliko tu vojnika ima. To je mali grad.

 

 

Dave Rusofili sa Bahmutom, a tesko je reci bas tacno sta se desava. Mislim da je ovo greska Rusa sto napadaju ovako kao muva bez glave. Sta ce im Bahmut? Tesko se mogu tu utvrditi pa to je easy money za HIMARS.

 

Oni su regrutovsli 300k ljudi zbog par malih gradica...

 

Cak ssm video na TW da je od 20 ruskih raketa samo tri eksplodirale. Sto zna i da koriste staru i losu municiju.

 

Meni i dalje sve to ide sporo, znam da je tesko dopremiti, ali...opet moguce je da su UA vec puni i da polako postavljaju formacije za neki veci napad

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ce se desiti kad se povuku, previse je Rusa tamo, ima da ij odvale da ne znsju gde biju. Ulaze u nekoseno sto bi se reklo.

 

Ako je tamo blato..tu nema lakig povlacenja vec se ide do kraja, jedino sto mi ostaje ok da UA drzi te polozaje jer su gradske borbe uveliko pocele na istoku i severu.

 

Samo ako krenu tu se ide duboko, verujem da ce udariti bas jako.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Sta mislite dok smo ovako generali za tastaturama, nova ofanziva da speci pad Bahmuta, ili dole ka Melitopolju?

Mislim da bi se trebali povuci iz Bahmuta, na nove polozaje, jer bi kontraofanziva bila teska za sprovodjenje.

 

Tesko je govoriti o najboljem pravcu proboja fronta bez tacnog poznavanja rasporeda ruSSkih snaga (koji je na osnovu satelitskog pracenja Ukrajincima sigurno poznat).

Steta je da nisu iskoristili momentum i uspeli osloboditi Svatove i Kreminu.

U svakom slucaju cak i ako krenu na jugu, trebali bi zadrzati, ili cak pojacati snage na ovom delu fronta i time spreciti prebacivanje ruSSkih snaga na jug. Mozda cak napraviti tako da izgleda da ce to biti glavni pravac prodora, a ako ruSSi zbog juga premeste snage, ici sto je dalje moguce.

 

Najveci problem ce verovatno biti uspeti, sto duze prikriti pokrete trupa i izvrsiti sto brzu koncentraciju trupa na jugu, tako da ruSSi ne uspeju pojacati taj deo fronta na vreme.

Drugo veliko pitanje je na kojoj liniji se zaustaviti.

Ne sumnjam da ce Ukrajinci (kada stigne svo dogovoreno tesko oruzje, municija i obuceni vojnici) biti sposobni da naprave prodor cak do Mariupolja, ili Melitopolja, ali pitanje je kako obezbediti bokove (bilo sa istoka, ili zapada), a to opet zavisi od toga kako su raporedjene ruSSke snage.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Sta mislite dok smo ovako generali za tastaturama, nova ofanziva da speci pad Bahmuta, ili dole ka Melitopolju?

Nema ukrajinske ofanzive dok se ne riješi pitanje snabdijevanja artiljerijskim streljivom, a to neće biti uskoro.

Osim ukoliko u toku nije najveća maskirovka od Overlorda naovamo, gdje Ukrajina i kompletan Zapad nedeljama ili mjesecima glume nedostatak municije da bi imali efekat iznenađenja za ofanzivu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Sta mislite dok smo ovako generali za tastaturama, nova ofanziva da speci pad Bahmuta, ili dole ka Melitopolju?

 

Još je rasputnica tj blato pa teško da može biti neke ozbiljne ofanzive.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rusi menjaju zakon po kom se nestali mogu ranije proglasiti mrtvim. Izgleda se nakupilo nestalih 🙂

 

Putin juče izjavio da njihova ratna industrije nema dovoljno obučenih radnika. Planiraju da ulože još više novca da bi probali da navuku nekog tamo. Na kraju neće ni to dati efekta pa će najverovatnije morati da regrutuju i radnike 🙂

 

Poljaci su danas pohapsili ruske špijune koji su instalirali kamere na železničkim raskrsnicama kako bi mogli da prate kretanje vozova.

 

Severna Koreja style, da ne iskoristim jedno mnogo poznatije poređenje :

 

 

 

Rusi imaju neka napredovanja u Bahmutu. Na jugu su napredovali par stotina metara i zauzeli pojedine delove grada. No mnogo opasniji, doduše i manji, prodor je ostvaren na severu gde su Wagner plaćenici osvojili severni deo fabrike. Ovo je mnogo opasniji prodor jer direktno preti opkoljavanjem, no nije toliko velik za sada tako da mislim da još neće biti napuštanja Bahmuta.

 

Ofanziva teško da će biti tamo negde do maja. Samo ovako neki napadi nižeg inteziteta su trenutno mogući. Jedino ako bi vreme naglo otoplilo pa da se skrati blatna sezona. Jako je teško kada moraš da napadaš po putevima jer oni se obično najžešće brane. Mnogo je lakše probiti se po njivama pa napasti neku jaku poziciju kod puteva sa više strana. Ja neku veću UKR ofanzivu ne očekujem do jeseni dok ne dobiju ozbiljnija pojačanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...