Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

23 minutes ago, Devil In My Pants said:

Kako mislis da pesadija napreduje bez tenkova i oklopnih vozila?

 

Naravno da su bitni..posebno u ofanzivi.

Eto ja mislio da prvo idu bombasi, ubace bombe u bunkere pa onda pešadija ide uuuura na juriš i onda ne trebaju tenkovi.

Naravno da trebaju tenkovi, ali ponavljam, mislim da je ovde veća pompa bila da li će odobriti slanje tenkova od koristi na bojnom polju.

Naprimer mala količina Himarsa je napravila pomak, ne verujem da ce ova količina tenkova napraviti takav game changer, zato se pitam otkud tolika medijska buka.

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Clash said:

Eto ja mislio da prvo idu bombasi, ubace bombe u bunkere pa onda pešadija ide uuuura na juriš i onda ne trebaju tenkovi.

Naravno da trebaju tenkovi, ali ponavljam, mislim da je ovde veća pompa bila da li će odobriti slanje tenkova od koristi na bojnom polju.

Naprimer mala količina Himarsa je napravila pomak, ne verujem da ce ova količina tenkova napraviti takav game changer, zato se pitam otkud tolika medijska buka.

 

Napravice ako dobiju dobru artiljerijui duge rakete..ako ne dobiju qrac. Meni ovo govori da ce negde u martu da krene specijalna akcija....ruski dobrovoljci ili sta vec je skart..pocistice ih ako dobiju ono sto je neophodno za tako nesto, a koliko vidim dobijaju i dobice....

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Clash said:

Eto ja mislio da prvo idu bombasi, ubace bombe u bunkere pa onda pešadija ide uuuura na juriš i onda ne trebaju tenkovi.

Naravno da trebaju tenkovi, ali ponavljam, mislim da je ovde veća pompa bila da li će odobriti slanje tenkova od koristi na bojnom polju.

Naprimer mala količina Himarsa je napravila pomak, ne verujem da ce ova količina tenkova napraviti takav game changer, zato se pitam otkud tolika medijska buka.

 

 

.

 

Ne znam koliki su oni game changer, to verujem ni da mnogo ozbiljniji likovi od nas ne znaju, ali razlog medijske buke je pritisak na Nemacku da odobri i svoje i reeksport tudjih tenkova. Zato je u senci ostala pomoc u drugom naoruzanju koja je veoma ozbiljna.

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa ako odobre 200-300 tenkova, plus taj broj oklopnih vozila, je sasvim dovoljno za ofanzivu akciju. 

Ako pošalju 50-60 tenkova to ne pravi nikakvu razliku.

Mišljenja sam da idu na veliko kad su vec poslali, jer već je najavljeno preko 100 Leoparda. S tim da oni neće doći sada, a i da dodju treba vremena za obuku posade i logisticara, vjerojatno dobra 3 mjeseca. Taman na proljeće.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Clash said:

Oklen sad euforija oko tenkova kad smo mi ovde jos prosle godine zakljucili da su tenkovi meh i da nema vise koristi od njih osim kao neka vrsta fiksne artiljerije?

I da su ekstremnio ranjivi sa rucnim protivtenkovskim bacačima.

Pitanje je koliko Javelina ruSSi imaju (O) tj. koliko njima slicnih protivtenkovskih bacaca, kao i naravno taktike (ruSSi su krenuli na Kijev u koloni, sto je olaksalo njihovo unistenje).

Svakako mogu pomoci u proboju linije fronta, opet u sadejstvu sa lakim tenkovima, oklopnim vozilima i pesadijom, posebno ovi moderniji i posebno na ravnom terenu.

Vazno je da nema vise rasprava o dozvolama za isporucivanje. Kada stigne prvi, nema razloga da ih vremenom ne stigne jos 500.

RuSSi su na papiru imali mnogo toga sto se kasnije pokazalo samo kao virtuelno na lageru, dosta tenkova im je unisteno i zarobljeno, a nisu sposobni za vecu proizvodnju (mozda 150-200 godisnje). Sada se oslanjaju na sve starije modele.

 

Ono sto mene cudi je da Ukrajinci ne mogu onesposobiti vise ruSSke artiljerije, jer ipak imaju preciznije zapadne modele, sa vecim dometom (HIMARSI su verovatno preskupi za tako sto). To bi im veoma olaksalo ratovanje.

Zna li neko koliki je trenutni odnos artiljerijskih snaga ?

 

PS

Ceka se ruSSija da povuce nove crvene linije (na pr. slanje borbenih aviona). 🙂

I da zapreti neklearnom odmazdom, naravno.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Pitanje je koliko Javelina ruSSi imaju (O) tj. koliko njima slicnih protivtenkovskih bacaca, kao i naravno taktike (ruSSi su krenuli na Kijev u koloni, sto je olaksalo njihovo unistenje).

Svakako mogu pomoci u proboju linije fronta, opet u sadejstvu sa lakim tenkovima, oklopnim vozilima i pesadijom, posebno ovi moderniji i posebno na ravnom terenu.

Ceka se ruSSija da povuce nove crvene linije (na pr. slanje borbenih aviona). 🙂

I da zapreti neklearnom odmazdom, naravno.

 

Po nekoj studiji britanskog ministarstva odbrane Javeln i NLAW su bili izuzetno efikasni u borbama oko Kijeva i Harkiva, posto su se tu vodile borbe u predgradjima gde tenkovi imaju oranicene mogucnosti za manevar. Vecina ruskih tenkova je unistena artiljerijskom vatrom koja je navodjena dronovima. 

Avioni i jesu sledeci. Ukrajinski piloti se vec obucavaju za F16, a Holandija je prva izrazila spremnost za isporuku istih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dragan said:

Pitanje je koliko Javelina ruSSi imaju (O)

Nije nula, Iranci su nabavili dosta Javelina iz Iraka i iz Avganistana, i neke su preprodali Rusima, jedino što nemam predstave da li se radi o nekoliko, nekoliko desetina ili nekoliko stotina primjeraka. Plus su Rusi nešto toga i zarobili.

Link to comment
Share on other sites

Ma koji Javelin, ne videsmo da ih koriste svaki je verovatno zavrsio na nekom opitnom stolu.

 

Imaju Rusi ko i Ukrajinci vrlo ozbiljne protivoklopne rakete, Ukrajinci bas dosta postigli sa Stugna-P raketom odlicna za zasede zbog finog dometa ko i slicne kasne sovjetske raketa na kojima se bazira a pri tome sam sistem nije glomazan ko americki TOW koji je tata svim tim sistemima.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ja se ne sećam da je iko tvrdio da tenkovi nisu potrebni nego smo imali par puta raspravu da li je bitan njihov kvalitet. Ja sam uvek tvrdio da ne igra preteranu ulogu kvalitet a čini mi se da će sada to da pričaju oni što su tada tvrdili da je bitan 🙂

 

Ovo je bitno iz prostog razloga što zapad više ne mora da moli i pregovara sa nikim da bi poslao tenkove Ukrajini. Mogu sami da organizuju proizvodnju odnosno remont starijih modela i da naprave onoliko koliko žele svaki mesec da isporuče Ukrajini. Naravno trebaće tu par meseci da se proizvodnja i remont organizuju a dok to ne urade ići će donacije direktno od tenkova koje njihove armije koriste. Dosta zemalja ima leo 1 tenkove tako da će najverovatnije i njih početi da šalju.

 

Druga važna stvar je poruka Putinu da Ukrajini neće faliti tehnike i da ako hoće da dobije rat moraće da ide mnogo ozbiljnije od 300k mobilizovanih.

 

Rusi imaju od protivtenkovskih rakete Kornet koji je sličan ukrajinskoj Stugni ali oni nisu lakši za upotreba nego baš naprotiv teži. To je sistem koji se montira na frontu a operater sedi negde uz ekran dok je Javelin king size "bazuka" koju vojnik nosi sa sobom i ispaljuje čim uoči metu. Isto važi i za NLAW i ostale sisteme koji su dati Ukrajini. Običan vojnik voli da je sistem što manji i da se ispaljuje iz pokreta ali to ne znači da su ti sistemi najbolji.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, AgroLaki said:

A onaj kornet? 

 

 

 

 

 

Pa to je sistem koji obe strane su dalje razvile. Rusi modernizovali a Ukrajinci razvili Stugna-P, koja je u sustini Kornet sa odvojenim upravljackom stanicom , odlicno resenje za defanzivu.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa bitni su tenkovi, ali rakete dugog dometa jos vise. Ovo mi deluje nekako..smesno. Glupo je mozda to napisati, ali bez tih raketa UA nema sta da trazi...moraju im saseci linije snadbevanja a i ove sto su po kasarnama blizu granice....Rusi nemaju nikakav problem dopremanja oruzja a da ih pogine i 500k i 500k osakati, opet nista nece uraditi..treba ih prosto rasterati..

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa bitni su tenkovi, ali rakete dugog dometa jos vise. Ovo mi deluje nekako..smesno. Glupo je mozda to napisati, ali bez tih raketa UA nema sta da trazi...moraju im saseci linije snadbevanja a i ove sto su po kasarnama blizu granice....Rusi nemaju nikakav problem dopremanja oruzja a da ih pogine i 500k i 500k osakati, opet nista nece uraditi..treba ih prosto rasterati..

 

Ako mislis na balističku atamcs tu je problem i broj koji bi mogli dati Ukrajini. Nije to gmlrs pa da ih imaju u velikom broju.  Drugi problem je sto atamcs leti visoko pa ga pvo lako uoci i prati a ne možeš ga maskirati sa nekim drugim sistemom ko sto se radi sa gmlrs Ukrajinci ispale i obicne rakete zajedno da gmlrs.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MeanMachine said:

 

Ako mislis na balističku atamcs tu je problem i broj koji bi mogli dati Ukrajini. Nije to gmlrs pa da ih imaju u velikom broju.  Drugi problem je sto atamcs leti visoko pa ga pvo lako uoci i prati a ne možeš ga maskirati sa nekim drugim sistemom ko sto se radi sa gmlrs Ukrajinci ispale i obicne rakete zajedno da gmlrs.

Nema veze, nek samo dodaju nesto.

Link to comment
Share on other sites

Svaka raketa dugog dometa ce leteti na vecoj visini, fizika jebi ga. Tu je problem i cene i kolicine. Da ih ima u dovoljnom broju, ne bi bilo bitno, kao sto Rusima prodje kad gadjaju infrastrukturu 20%, plus nisu ni precizni, pa nije bitno ako imaju za izvoz. Kako pocne da im nestaje, a vec je pocelo, tako ce to biti sve veci problem.

 

Istovremeno je to problem i za Ukrajinu, ako bi imali dovoljno raketa dugog dometa, koji recimo stavlja u domet Krim i glavne baze uz granicu koji su bitni logisticki centri, i kada bi bilo moguce konstantno ih bombardovati, neka prodje i 10%, steta koja se pravi konstantnom paljbom za Rusiju je nenadoknadiva.

 

Problem je sto nema dovoljno tih raketa i sistema za tako nesto.

 

Ako bi imalo, to je kraj rata, rusko prisustvo na celoj teritoriji bi bilo potpuno neodrzivo, mogao bi 10 miliona da mobilise i posalje ih u Walking Dead misiju, apsolutno nista ne bi mogao da uradi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

...

 

Druga važna stvar je poruka Putinu da Ukrajini neće faliti tehnike i da ako hoće da dobije rat moraće da ide mnogo ozbiljnije od 300k mobilizovanih.

 

....

 

Prisustvovali smo jednoj 'predstavi' zapada, po kojoj su se oni prvo neckali, govorili nema sanse Abrams, mlazno gorivo, bla bla, koji Leopardi,

to bezveze sve, ne znam da li mozemo....

a onda su prilicno snazno sve to sklonili u stranu i sada govorimo o isporukama par stotina tenkova.

Da li je Kremlj ocekivao ovakav nastup nemam pojma, ali jedan od ciljeva je svakako da se Putin uspori, pokoleba oko datuma moguce nove invazije.

 

Trenutno vidimo da nema dovoljno snage za ofanzivu Rusa, jos uvek popunjavaju gubitke iz prvog talasa , jos uvek vreme nije pravo i jos uvek nemaju 

pozicije na terenu. Ja mislim da oni i nemaju trenutni plan kako treba da izgleda njihova sledeca ofanziva. Takoreci ne znaju gde da biju.

 

Mini ofanzive u Zaporozju, komesanje sa Belorusima, zele da stvore utisak da su nepredvidivi, ali mislim da zele da izbegnu magnitudu epskog blamiranja i gubitaka iz prosle godine.

 

Zato ce objave poput ovih, o masovnim koalicijama naroda koje slozno pumpaju tesko naoruzanje i tenkove verovatno pokolebati Putina, 

naterati ga da jos jednom razmisli gde i kada moze da udari.

 

Uz sve ovo, ja ne verujem da Putin moze i sme  da organizuje nesto ozbiljno pre jeseni.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Olosh iz Junkovca said:

Ja ne verujem da Putin moze i sme  da organizuje nesto ozbiljno pre jeseni.

Koliko vidim I sam Bajden, a I gomila analiticara I ljudi kojima je to posao, tvrdi da ce zestoka I sveobuhvatna ruska ofanziva poceti za najvise nekoliko nedelja, mozda I ranije.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...