Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

spiegel je naveo da je broj gubitaka trocifren u poslenjih nekoliko dana. Pri tome ne znamo na koji period se to odnosi. Ja pretpostavljam da se to odnosi na onu nedelju kada su u Soledaru vođene žestoke borbe, u tom izveštaju se kaže i da Rusi imaju još gore gubitke ali se nekako taj deo tog izveštaja uvek preskače. Takođe trenutno Ukrajini odgovara da diže broj svojih žrtava da bi se pojačao pritisak na :

 

FnLSUkOWAB0m3iB?format=jpg&name=large

 

Isto je bilo i pre pola godine kada je sam Zelenski pričao o 300 gubitaka dnevno kada je bila aktuelna bitka za Severodonjeck što sigurno nije bilo tačno jer bi se pri tako visokim gubicima čitave brigade raspadale u roku od nedelju dana.

 

Juče je Ribar objavio da je ruska ofanziva u Zaporižju ušla u pozicionu fazu, pa sad neka svako zaključi za sebe šta je hteo da kaže. Tamo još uvek nema nikakvih potvrda ruskih tvrdnji da napreduju.

Link to comment
Share on other sites

Rusi su na jugu usli u dva naselja koja su bila prazna jer su na nezgodnom mestu i druga strana ima laku artiljerijsku kontrolu nad njima i izginuli bezveze samo da bi se predstavilo kao napredak. Nagadjam da su razlozi politicke prirode i borba izmedju regularne ruske vojske i vagnerovaca. Posle Soledara kada su preuzeli komandu, novomobilizovani krecu u jos jednu ofanzivu kako bi dokazali da i oni mogu osvojiti naselja a ne samo vagner.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

znam (preko lika koji je dosta godina vrhovni savetnik u SNS), da tamo postoji (da, zaista!) jaka pro-NATO struja.  Da li će uskoro isplivati iz senke, ne znam... 

Ako ikada ispliva, bolje nam je da se okrenemo nekom drugom savezu, moćan je NATO, ali je ovo družina koja bi i kamen pokvarila...

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

Ono što je fascinantno je da je ovaj lik SNS, ali ne piše ovo od juče nego oduvek - EU & NATO od kad ga znam (online naravno, ne RL).

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Ma njemu su rekli ti si za NATO i onako te niko ne voli u Srbiji...

 

@Eddard znam, sestra mi rece isto. Zato i Pisem da su sankcije bedne..

 

1 hour ago, Klotzen said:

Šormaz ima svoju ulogu u toj catch all politici SNS. On glumata kako je deo SNS za NATO pa ako privuče makar i jedan glas uradio je nešto. On lično jeste pro zapadno orijentisan ali nije baš mnogo pametan čim dozvoljava da ga vučić koristi na ovaj način.

 

Tim pro-zapadnim likovima po zadatku, kao sto su Ceda, Canak, Shormaz ne verujem nista. Nikad ne bih glasao za njih sve i da kazu da ce da se dogovore sa Kosovom, odjebu Rusiju, okrenu EU i uclane u NATO, a EU nam obeca 30 milijardi eura ulaganja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

 

 

 

Tim pro-zapadnim likovima po zadatku, kao sto su Ceda, Canak, Shormaz ne verujem nista. Nikad ne bih glasao za njih sve i da kazu da ce da se dogovore sa Kosovom, odjebu Rusiju, okrenu EU i uclane u NATO, a EU nam obeca 30 milijardi eura ulaganja. 

 

Na nekog to utiče da glasa za vučića, na nekog "bolje i Vučić samo ne X", na nekog trećeg nešto drugo. Nije svaki vid pripagande usmeren na tačno određen rezultat nego na nešto što u globalu pomaže.

 

Kao što Vučić zna da postoji jedan broj ljudi koji nikad neće glasati za njega on itekako dobro zna da on ipak može da utiče na njih tako da ne izađu na izbore i da druga strana izgubi glas. Ili im podvali neke lažne opozicione stranke pa praktično opet glasaju za njega.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Na stranu sve to, ima seriju tvitova o ovome sad i bukvalno u 200 reci je sve objasnjeno. Tako jednostavno, noti ti treba neki epski intelekt da to srocis i zakljucis. Ponasamo se kao buntovni osnovnoskolci, necemo nesto, ritamo se, a znamo da cemo na kraju morati, posle serije konsekvenci da prihvatimo ono sto smo mogli odmah. Infantilna drzava, infantilni narod.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ras kass said:

Abc news prenosi da 12 zemalja planira isporuku 100 Leopard 2 tenkova Ukrajini. 

 

Ja sam takodje stava kao i nas sin @Dragan, da 500 tenkova (uz prvo ravnjanje himarsima depoa municije), resava rat na celoj teritoriji Ukrajine. @McLeod je vise za aviaciju da im se dadne, ali ipak mi deluje da bi gubici bili preveliki zbog ruskog PVO, koji ipak ne treba zanemariti. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ja sam vise da ih NATO poravna sa sa sve crnomorskom flotom i da im kaze no-no...i da svaki sl atak bice odgovor sve jaci. To kurcenje Rusa je dosadilo Bogu i narodu.

 

 

 

Ne znam odakle ti ideja da prosečan građanin Evrope (Amere da ne pominjem) je spremniji da trpi posledice nuklearnog rata od nekog Ivana plus sto posle takvog rata Kinezi koji ne bi u istom učestvovali bi praktično vladali planetom do kraja sveta. 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Ja sam takodje stava kao i nas sin @Dragan, da 500 tenkova (uz prvo ravnjanje himarsima depoa municije), resava rat na celoj teritoriji Ukrajine. @McLeod je vise za aviaciju da im se dadne, ali ipak mi deluje da bi gubici bili preveliki zbog ruskog PVO, koji ipak ne treba zanemariti. 

 

S vama trojicom (devila da i ne računam, njemu ni svo naoružanje Galaktičke Imperije ne bi bilo full dovoljno za peglanje Rusije) NATO bi realno bio u žešćem problemu da napravi i isporuči sve što ste zamislili :lol_2:

Edited by fancy
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fancy said:

 

S vama trojicom (devila da i ne računam, njemu ni svo naoružanje Galaktičke Imperije ne bi bilo full dovoljno za peglanje Rusije) NATO bi realno bio u žešćem problemu da napravi i isporuči sve što ste zamislili :lol_2:

 

NATO ima dosta oružja zašto salju kako šalju je nejasno. Jer npr ako Ukrajina izgubi onda je rat sa Rusijom znatno realniji a to je onda nuklearni rat.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, MeanMachine said:

 

Ne znam odakle ti ideja da prosečan građanin Evrope (Amere da ne pominjem) je spremniji da trpi posledice nuklearnog rata od nekog Ivana plus sto posle takvog rata Kinezi koji ne bi u istom učestvovali bi praktično vladali planetom do kraja sveta. 

Isto kao sto se za rat pitali obicni gradjani Rusije ili Ukrajine.

 

Veliki rat dolazi sem ako se Rusi ne smire i ne povuku, ne postoji drugi scenario. Ko da je negde neki obican gradjanin hteo rat???

 

Nikakav nuklearni rat nece biti samo ce Rusi dobiti po tamburi. Oni su svedeni na manji deo Ukrajine gde se bore za male gradove i to lose.

 

Kvalitetne vojske i nemaju puno, a sumnjam da se nekima ratuje u Moskvi i Petersburgu.

 

Samo pritisak sto jaci i da se zavrsi sa ovim u 2023g..

Link to comment
Share on other sites

Gensek NATO-a i presednik Amerike non stop pričaju da treba biti oprezan jer vrlo lako ćemo imati nuklearni rat. Pa koji moj putin i bratija ne bi išli na tu opciju? Stvarno mislis da oni zele ostatak života dz provedu po zatvorima ili da ih obese?

 

Da stvar bude opasnija dobar deo Rusa pogotovo starijih su ubedili da je nuklearni rat okej a realno običan Rus zivi prilično usrano pa ima manje da izgubi i onda ga nuklearni rat mnogo manje tangira.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Mogu oni manje da izgube, da putler zeli da zivi i da nemaju sta da izgube da idu do kraja. Hocu samo da ti kazem da oni nece stici da razmisle a da ce biti sprzeni..

 

Rusi imaju samo srecu sto je preko zapad, Kinezi bi ih vec unistili...

 

Brine me vise sto su sankcije tanke..treba ih bas promrdati. Estonci su poslali sve sto imaju...dajte duge domete i avione i da se zavrsi ovo jer je ovo mrsomudjenje i mucenje za civilizovan svet.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Na stranu sve to, ima seriju tvitova o ovome sad i bukvalno u 200 reci je sve objasnjeno. Tako jednostavno, noti ti treba neki epski intelekt da to srocis i zakljucis. Ponasamo se kao buntovni osnovnoskolci, necemo nesto, ritamo se, a znamo da cemo na kraju morati, posle serije konsekvenci da prihvatimo ono sto smo mogli odmah. Infantilna drzava, infantilni narod.

 

Ako se dobro secam, pre 99e, Kosovo nam je nudilo istu pricu koju je Kostunica posle gurao kao 'vise od autonomije, manje od nezavisnosti'. Naravno ovde je reakcija (politika, politika ekspres, borba) bila 'ha ha, cuti tamo'. Sta nam je nuđeno pre raspada SFRJ, tek, bolje da se ne podsecam.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, handys said:

 

Ako se dobro secam, pre 99e, Kosovo nam je nudilo istu pricu koju je Kostunica posle gurao kao 'vise od autonomije, manje od nezavisnosti'. Naravno ovde je reakcija (politika, politika ekspres, borba) bila 'ha ha, cuti tamo'. Sta nam je nuđeno pre raspada SFRJ, tek, bolje da se ne podsecam.

 

Nudjeno nam je svasta i pre ratova u Hrvatskoj i Bosni. Srbi, kao najbrojniji narod u bivsoj Jugoslaviji, su bili pitanje za resavanje broj 1 i bili su spremni da idu jako daleko u pregovorima, kako bi samo zauzdali srpski nacionalizam, ali mi smo hteli Veliku Srbiju i nista manje.

 

Uz davanje autonomije svim nacionalnim manjinama u svim bivsim republikama, Srbi bi i dalje ziveli gde su ziveli pre, Bosnjaci u Sandzaku, Albanci na Kosovu, Madjari u Vojvodini i ostali bi dobili autonomiju i mogli bi da se organizuju na slican nacin na koji sada Srbi na Kosovu traze ZSO, isto bi bilo sa Srbima u Hrvatskoj i Bosni, ali ne, mi smo morali da ratuje, da dobijemo mnogo manje nego sto smo mogli i da i dalje samo gubimo i gubimo i gubimo, iduci glavom kroz zid, jer smo samo mi u pravu i niko drugi.

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, fancy said:

 

S vama trojicom (devila da i ne računam, njemu ni svo naoružanje Galaktičke Imperije ne bi bilo full dovoljno za peglanje Rusije) NATO bi realno bio u žešćem problemu da napravi i isporuči sve što ste zamislili :lol_2:

Nije bas sve u velicini, pardon kolicini, vazno je i kako ga upotrebis, mislim tenk.

 

"Ukrajinska vojska ima brigadnu strukturu, gdje je jedna brigada, samostalna, operativna, ima svoj oklop, topništvo, protuzračnu obranu, logistiku i ostalo. Jedna tenkovska brigada ima 3 tenkovske bojne sa po 40-tak tenkova, ukupno 120 kom, dok mehanizirane brigade imaju pedesetak, tenkova. Kod donacija različitih tenkova, mora se jedna brigada popuniti sa jednim tipom tenka. Tako bi Chalengera, Leclerca trebalo biti bar za jednu mehaniziranu brigadu (40-50 kom), a Leopard 2 za tenkovsku da bi to imalo smisla, bilo operativno i iskoristivo, gdje se može osigurati logistika na razini brigade i ostalo. Uz tenkove, moraju ići i BVP (Bradley, Stryker i slično), koji se mogu međusobno uvezati i zajedno djelovati. Najgore što bi bilo te tenkove razbacati po svim brigadama, i napraviti logistični kaos, a siguran sam da to i neće. Postojeće brigade ojačati sa postojećim i doniranim T-72 i slično." Temudžin

 

Veoma bitno bi bilo uigrano sadejstvo nekih elemenata.

Ako je ovo gore donekle tacno onda bi jedno 2 tenkovske brigade, uz 2 mehanizovane brigade, znaci oko ~ 340 modernih zapadnih tenkova bile dovoljne da se napravi znacajan proboj na juznom frontu.

Pracenje naravno Bradlyima i drugim slicnim  BVP (AMX 10, Strayker, Marder), koji su delimicno vec na putu za Ukrajinu - oko 300 komada i

jos oko 500 oklopnih transportera (koje mislim da vec imaju) za brzi prevoz pesadije.

Naravno prethodno pripremiti napad sa HIMARSIMA, Cesarima, Panzerhaubice 2000...

Ako bi jos mogli (kao i kod ofazive u Harkivskoj oblasti), da relativno brzo, iznenada (naprave fintu kao da je glavni pravac proboja na istoku), te brigade sa severa prebace na jug (brze nego ruSSi dovedu pojacanje), onda bi to bilo idealno.

 

Znaci prvo artiljerija, onda teski tenkovi, onda laki za njima i sve praceno pesadijom u oklopnim transporterima, a za njima pesadija na konjima.

Znaci nekih 15 - 20 000 ljudi sa tom opremom bi mogli cudo da naprave za relativno kratko vreme.

 

Eto, ipak sam skroman i ne trazim puno vise zar ne. Cak ni avijaciju. 🙂

Ozbiljno gledano, za NATO i saveznike, to i nisu neke kolicine.

 

 

 

 

Rheinmetall Panther KF51

 

Ovakvih bi i 200 bilo dovoljno - KF 51

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...