Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

11 minutes ago, Cyber said:

 

Ovde nesto fali. Ako znamo da tamo za vreme rata nisu boravili samo Italijani, onda je prvo logicno pitanje - a vojnici i osoblje iz drugih zemalja? Za lokalno stanovnistvo ne pitam jer je to nemoguce utvrditi, kod nas se nikada nije vodila ozbiljna evidencija tako da zapravo nema sa cime merodavnim da se uporedi situacija pre i posle. 

Krenuli su Italijani, ostali kako žele. Nije usključeno da će se još iz nekih država priključiti. Što se mene i mog mišljenja tiče, za mene je sudska odluka kraj priče. Nije samo ako nisu iscrpljena sva pravna sredstva kao npr žalbe i revizije višim instancama, a u medjuvremenu važi što je odlučeno. Politike bez...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kadirov posle pada Limana poziva na gađanje ukrajinskih položaja atomskim bombama male snage.

 

Quote

Uvek sam govorio: nema ništa bolje od izrečene istine, doduše gorke, uvredljive, ali istine. Ovo je jedini način da se krene napred. Zbog toga ne mogu da ćutim o onome što se dogodilo u Krasnom Limanu.

Odbranom ovog odseka rukovodio je komandant Centralnog vojnog okruga general-pukovnik Aleksandar Lapin. Isti Lapin, koji je dobio zvezdu Heroja Rusije za zauzimanje Lisičanska, iako ga de facto tamo i nije bilo. Lapin je takođe predat trupama Zapadnog vojnog okruga.

General-pukovnik je rasporedio mobilisane borce LNR i drugih jedinica na svim granicama Limanskog pravca, ali im nije obezbedio potrebnu komunikaciju, interakciju i snabdevanje municijom. Pre dve nedelje, general-major, komandant specijalnih snaga Ahmat, moj dragi BRAT Apti Alaudinov, lično me je izvestio da naši borci mogu postati laka meta. Zauzvrat, obavestio sam Valerija Gerasimova, načelnika Generalštaba Oružanih snaga Ruske Federacije, o opasnosti. Ali general me je uveravao da ne sumnja u Lapinov liderski talenat i da ne veruje da je moguće povlačenje iz Krasnog Limana i okoline.

Nedelju dana kasnije, Lapin premešta svoj štab u Starobelsk, stotinu kilometara od svojih potčinjenih, dok sam sedi u Lugansku. Kako možete brzo upravljati jedinicama, ako ste udaljeni 150 km od njih? Zbog nedostatka elementarne vojne logistike, danas smo napustili nekoliko naselja i veliki deo teritorije.

Nije sramota što je Lapin beskoristan. Ni to što ga na vrhu pokrivaju čelnici u Generalštabu. Da je po mom, degradirao bih Lapina u čin redova, lišio bih ga odlikovanja i, sa mitraljezom u rukama, poslao bih ga u prve redove da krvlju spere svoju sramotu.

Vojni nepotizam neće dovesti do dobra. U vojsku je potrebno postaviti ljude čvrstog karaktera, hrabre, principijelne, koji brinu za svoje borce, koji kidaju zube za svog vojnika, koji znaju da potčinjeni ne može ostati bez pomoći i podrške. U vojsci nema mesta nepotizmu, pogotovo u teškim vremenima.

Nije nam bio dosta Izjum? Već tada sam rekao: pucajte na koncentraciju neprijateljske vojske u Izjumu zauzetom od fašista, tim pre što je naša artiljerija u to vreme imala takvu priliku. Odjednom bi pobili glavne sataniste i fašiste. Moramo da sprovedemo specijalnu vojnu operaciju u punom smislu te reči, a ne da flertujemo. Da iskoristimo svaku priliku i svako oružje za odbranu NAŠE teritorije. Donjeck i dalje granatiraju. Stanovnici 4 anektirane teritorije žele da budu zaštićeni.

Ne znam šta Ministarstvo odbrane RF u izveštajima javlja Vrhovnom komandantu, ali po mom ličnom mišljenju treba preduzeti drastičnije mere, do proglašenja vanrednog stanja u pograničnim oblastima i upotrebe nuklearnog oružja male snage. Nije potrebno svaku odluku donositi s okom na zapadno-američku zajednicu – ona je ionako već rekla i učinila mnogo toga protiv nas.
Juče je bila parada u Izjumu, danas zastava u Limanu, a šta sutra?
Sve bi bilo u redu da nije tako loše.

https://t.me/RKadyrov_95/2911

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DameTime said:

 

Extra što su bombardovali Hirošimu i Nagasaki, stvarno svaka čast Amerikancima spasiocima. 

 

Pa s obzirom da je posle tog bombardovanja rat prekinut konačnom kapitulacijom Japana, što je bio jedini mogući ishod rata a nikakvi pregovori nisu dolazili u obzir ( o čemu su saveznici i postigli dogovor ranije), Japanske žrtve su potencijalno umanjene za više miliona. Oni se u konvencionalnom napadu i invaziji na Japane ne bi predali nikada. Samo treba pogledati kako su se borili za dva ostrva 800km od glavnih ostrva.

 

Da ne govorimo i o američkim žrtvama. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Ovde nesto fali. Ako znamo da tamo za vreme rata nisu boravili samo Italijani, onda je prvo logicno pitanje - a vojnici i osoblje iz drugih zemalja? Za lokalno stanovnistvo ne pitam jer je to nemoguce utvrditi, kod nas se nikada nije vodila ozbiljna evidencija tako da zapravo nema sa cime merodavnim da se uporedi situacija pre i posle. 

 

 

To sam cak i ja silom prilika ukapirala. Nije to neka tajna, ima o tome podrobnih informacija. 

 

Zato sto su Italijani bili u sektoru gde je OU koriscen a valjda ih nisu obavestili i cini mi se da su se slikali na nekoj olupini tenka ili transportera koje unistena oruzijem sa OU, pa setajuci, penjucice se na istu su digli u vazduh odredjenu kolicinu radioaktivnih cestica koje su onda udahnuli. 

 

Povezivati OU sa da kazemo eksplozijom raka kod nas je nategnuto cak je i Grujiskicka donekle promenila plocu pa je pocela da prica i o rafinerijima i hemijskoj industriji koja je takodje gadjana ali bice da je ipak pre svega razlog znatno bolja dijagnostika nego ranije sto i Eddard pomenu.

 

Sa druge strane na Kosovu mozda ima stvarno povecanja raka zbog OU ali to zahteva ozbiljnu studiju. Takodje ne znam da li je kod njih radjena asanacija terena ko kod nas ako nije to jeste ozbiljan problem.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MeanMachine said:

Zato sto su Italijani bili u sektoru gde je OU koriscen a valjda ih nisu obavestili i cini mi se da su se slikali na nekoj olupini tenka ili transportera koje unistena oruzijem sa OU, pa setajuci, penjucice se na istu su digli u vazduh odredjenu kolicinu radioaktivnih cestica koje su onda udahnuli. 

 

Ovo je već plauzibilno objašnjenje. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DameTime said:

 

To je klasičan zadatak kojim se testira zaključivanje i kognitivne pristrasnosti. 😉 Ovo ispisano na poslednjih par stranica teme je čist otrov... Pogotovo poređenje Srbije ili EU sa devojkom koju niko neće ili "pristojnom" devojkom za udaju (šta god to značilo). Ako može bar negde bez mizoginih sranja, uzmite za primer muškarca kog nijedna žena neće i nikad nije imao seksualne odnose.

 

Pa poređenje devojke (EU) i klošara (Srbije) vrlo slikovito opisuje kako to izgleda. EU je lepa, sređena devojka iz situirane porodice koja očijuka sa zgodnjikavim momkom koji je u stvari najgori klošar, pijanac, kurvar i koji bi preko te devojke da se domogne porodičnog bogatstva. 

Šta je u ovom opisu mizogino?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

 

Pa s obzirom da je posle tog bombardovanja rat prekinut konačnom kapitulacijom Japana, što je bio jedini mogući ishod rata a nikakvi pregovori nisu dolazili u obzir ( o čemu su saveznici i postigli dogovor ranije), Japanske žrtve su potencijalno umanjene za više miliona. Oni se u konvencionalnom napadu i invaziji na Japane ne bi predali nikada. Samo treba pogledati kako su se borili za dva ostrva 800km od glavnih ostrva.

 

Da ne govorimo i o američkim žrtvama. 

 

Treba dodati da Hirosima i Nagasaki nisu bila najgora bombardovanja Japana u tom ratu,Tokio posle rata:

 

Bomb_damage_in_Tokyo.jpg

 

Po nekim istoricarima ima i japanskih, objava rata od strane SSSR je imala veci uticaj na predaju nego atomske bombe, vojska nije verovala da Ameri ih stancuju sto su Ameri tad plasirali kao propagandu (imali su mozda 10bombi i plan je bio da ih koriste pri invaziji, npr MekArtur je popizdeo zbog toga sto su dve potrosili na nebitne mete za invaziju, cini mi se da je plan bio napadnu npr japanske luke posto japanska mornarica je i dalje bila velika a to sto nema nosace aviona nije problem ako se bori kod kuce). Elem Japanci su misli da Ameri planiraju sa Sovjetima invaziju iz vise pravaca, Sovjetima bi omogucili da se iskrcaju na Hokaido koje je bilo izuzetno lose branjeno i prakticno bi Japan bio podeljen izmedju SAD i SSSR.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Samo još ovo....

Očigledno je da niste ni čitali ono što je @berti kvotovao, pa da ne bi postavljali još nekakvih tupavih uporedjenja i još tupavijih teorija o lekovitosti OU, ponavljam samo poslednji pasus:

Quote

Drugi kontingenti, naročito oni iz Sjedinjenih američkih država i Ujedinjenog kraljevstva, ne samo da su primenili odgovarajuće mere, već su obavestili i saveznike o rizicima i preporučili usvajanje identičnih mera predostrožnosti“, navodi se u presudi suda u Kaljariju.

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cavani said:

Onda upotreba nuklearnog oruzja i ubistvo stotina hiljada civila moze da se opravda u zaustavljanju bilo kog konvencionalnog rata sa velikim zrtvama.

 

Pa sada više ne jer niti su sada atomske bombe tako "slabe" kao te iz 1945. niti su isti odnosi u svetu. Plus, pokretanje atomskog rata sada znači ispaljivanje skoro 10 hiljada nuklearnih bombi.

U tvojoj teoriji to bi značilo da Rusija može da okonča rat tako što baci bombu na Kijev i Lviv, UA kapitulira a rusi je okupiraju.

Da li je to onda u redu? I da li vidiš razliku između dva slučaja?

 

Link to comment
Share on other sites

Nije u redu ni jedno ni drugo. Bacanje atomske bombe na gradove, ubijanje stanovnistva i izazivanje smrtonosnih bolesti kod dece koja tek treba da se radjaju, prakticno satiranje generacija...

To se ne moze opravdati nicim. 

Da su Rusi bili u mogucnosti i bacili na Berlin atomsku i pobili onolike ljude objasnjavajuci zasto je bolje tako... To bi danas pravdali bolesni rusofili, a napadali ovi koji Hirosimu i Nagasaki brane samo jer su to uradili Ameri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 

Verovao ti ili ne, zaista jeste tako, u mnogim oblastima medicine, ne samo u ovoj. Bolja dijagnostika, više otkrivenih slučajeva, veća incidenca. 

 

Ovo je skroz offtopic i nadam se da ce moderacija premestiti... No, znam za dosta predaka koji su umrli "od starosti" - a danas vise takvih nema. Svi imaju dijagnozu - cerebralna ishemija, pulmonarna embolija itd.

I to su samo konacne dijagnoze, uzrok smrti - a hronicni problemi koji su doveli do toga nisu nikada dijagnostifikovani.

 

Vrlo je verovatno da cu umreti od karcinoma. Zato jer su tako umrli moji otac i majka, negi drugi preci i bliza familija. Ali uz to ja i pusim, a radni vek sam proveo u radiologiji, izlozen jonizirajucem zracenju. Pa ti sad dokazi cime ce moj eventualni karcinom biti uzrokovan...

 

Statistika je bitna utoliko sto pokazuje tendencije - a nema nikakvog znacaja za konkretni pojedinacni primer. Ovo vredi i za izlozenost uranijumu, bilo "osiromasenom," bilo u nekoj drugoj koncentraciji.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, berti said:

Nije u redu ni jedno ni drugo. Bacanje atomske bombe na gradove, ubijanje stanovnistva i izazivanje smrtonosnih bolesti kod dece koja tek treba da se radjaju, prakticno satiranje generacija...

To se ne moze opravdati nicim. 

Da su Rusi bili u mogucnosti i bacili na Berlin atomsku i pobili onolike ljude objasnjavajuci zasto je bolje tako... To bi danas pravdali bolesni rusofili, a napadali ovi koji Hirosimu i Nagasaki brane samo jer su to uradili Ameri.

Da su Rusi (ili neko drugi npr. Britanci) 1942/3 napravili atomsku bombu i bacili je na Berlin i da je to dovelo kapitulacije Nemačke i sila osovine i kraj drugog svetskog rata, to bi bilo sasvim opravdano pošto bi spaslo MILIONE nepotrebno poginulih i ubijenih.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, berti said:

Ma sve 5, samo sam citirao presude italijanskog suda. Ljudi ne znaju ili lazu. Lepo im posalji ovaj link, pa neka i oni saznaju i "nauče nešto".

Problem je u tvojoj tvrdoglavosti da razumeš šta ti se objašnjava. Niko ne kaže da je bezopasno udahnuti čestice osiromašenog uranijuma, ali da bi ih udahnuo moraš da se nađeš u pogođenom vojnom vozilu koje nije dekontaminirano. To se desilo  Italijanima.

 

Međutim tvrdnje da osiromašeni uranijum, iz municije korišćene 1999, ima bilo kakve veze incidencom kancera u Srbiji su čista izmišljotina i obična politička propaganda.

 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 

Pa poređenje devojke (EU) i klošara (Srbije) vrlo slikovito opisuje kako to izgleda. EU je lepa, sređena devojka iz situirane porodice koja očijuka sa zgodnjikavim momkom koji je u stvari najgori klošar, pijanac, kurvar i koji bi preko te devojke da se domogne porodičnog bogatstva. 

Šta je u ovom opisu mizogino?

 

To što se po pravilu prvo setite žena kad su ovakve gluposti u pitanju.

1 hour ago, shonke said:

 

Pa s obzirom da je posle tog bombardovanja rat prekinut konačnom kapitulacijom Japana, što je bio jedini mogući ishod rata a nikakvi pregovori nisu dolazili u obzir ( o čemu su saveznici i postigli dogovor ranije), Japanske žrtve su potencijalno umanjene za više miliona. Oni se u konvencionalnom napadu i invaziji na Japane ne bi predali nikada. Samo treba pogledati kako su se borili za dva ostrva 800km od glavnih ostrva.

 

Da ne govorimo i o američkim žrtvama. 

 

Ne postoji scenario u kom je bacanje atomskih bombi opravdano. Ali dobro, dozvoljeno je to na ovom forumu kad si na "pravoj" strani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@berti

Mogao bi zaista da forum posmatraš manje kao fudbalsku utakmicu "svojih" protiv "njihovih" i da se ostaviš ciničnih komentara i prihvatiš da neko dobronamerno hoće da ti pomogne da nešto saznaš.

Ili ne, tvoj izbor.

 

Glede OU, mnogo ozbiljnije studije su urađene povodom slučajeva oboljenja veterana rata u Golfskom zalivu.

Ako je nekome stalo da se sazna šta i kako, to je zemlja koja mnogo ozbiljnije shvata živote svojih vojnika. U prvim istraživanjima osiromašeni uranijum je povezan sa (čini mi se) oštećenjima bubrega i pluća, nikakve tu radijacije i karcinoma nije bilo.  

 

Kasnije se i to opovrglo, gde je kao najverovatnijih uzročnik oboljenja naveden sarin, bojni otrov.

Zvanično, od US Department od veteran affairs - ovde.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, momohyoideus said:

 

Nije da je bitno ali nigde na trupu 747 nema OU, niti je ikad bilo.

Korišćen je kao balast:

 

https://simpleflying.com/boeing-747-uranium-counterweight/

 

Quote

Believe it or not, depleted uranium was used for a counterbalance in hundreds of Boeing 747s that were built before 1981.

 

https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1977/08/27/jumbo-jets-in-tenerife-crash-carried-uranium-as-ballast/13e2a2eb-868d-4874-9827-691d8129405e/

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Da su Rusi (ili neko drugi npr. Britanci) 1942/3 napravili atomsku bombu i bacili je na Berlin i da je to dovelo kapitulacije Nemačke i sila osovine i kraj drugog svetskog rata, to bi bilo sasvim opravdano pošto bi spaslo MILIONE nepotrebno poginulih i ubijenih.

Naravno da to ne moze da bude opravdano nikada jer se otvara prostor za sve i svasta. Eto, mogli su Ameri da 24.marta roknu na Beograd neku manju bombu i sprece sve sto se izdesavalo na Kosovu Mogli su da bace na Bagdad par takvih i ubrzaju predaju Sadama. 

Sve se svodi na onaj odgovor Olbrajtove na pitanje o broju stradale dece u Iraku kada je rekla da je vredelo.

Vredelo je u sekundi ubiti hiljade neduznih ljudi, unistiti generacije radjanjem bolesne dece...

Nije vredelo i nikad nece

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, tomas.hokenberi said:

 

Koriscen kao balast al ne na trupu jer... koji ce moj blokcine osiromasenog uranijuma na trupu aviona. 

Link to comment
Share on other sites

Potejto potato, izvinjavam se i u pravu si. A sto se tice nuklearki, drugacije je kad si jedina nuklearna sila i drugacije je sad. Postoje ekstenzivne diskusije i studije vezane za taj slucaj. Svako moze da proceni za sebe, ne treba zatrpavati ovu temu s tim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...