Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Da kažu da je operisao težak rak? Prvi koliko ja znam.

 

U aprilu su bili sastanak sa Šojguom tokom kojeg se sve vreme držao za sto i sastanak s Lukašenkom na kojem mu se tresla ruka. Sad izgleda OK.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Videh da Britanci salju cetiri M270! Da ponovim CETIRI. Posto je A1 verzija verovatno ce stici i sa nesto gps raketa, mislim sa tako mali brojem lansera trebali bi da im isporuce samo gps rakete.

 

Po pitanju ruskog rv u ratu, dobra analiza od strane odlicnog italijanskog avio youtuber sa navodima samih Ukrajinaca (pre svega navodi za aerodrume):

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, HAMMER said:

procitah davno vezano za majku srbiju u jeku ovako neke rasprave oko naucnika i nobelovaca a skroz je primenjivo i na rusiju da srbi nikako da shvate da prosecan srbin nije nivoa nikole tesle vec je tu negde oko ere ojdanica. i zato nam je tako kako nam je.

Ne samo to, nego isto kao sto vise puta pisu za Đokovića i ove druge sportiste koje priglasavaju za najbolje kosarkase, fudbalere itd, to isto vazi i za ove navedene, mozda su oni slucajno Rusi/Srbi ili bilo sta, ama se ne ponasaju kao tipicni primerci, nego sve suprotno. Celog zivota uce, rade, treniraju i zato postizu rezultate. Nemaju oni nikakve veze ni sa srbstvom ni sa rustvom, osim sto su slucajno na tim mestima rođeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne samo to, nego isto kao sto vise puta pisu za Đokovića i ove druge sportiste koje priglasavaju za najbolje kosarkase, fudbalere itd, to isto vazi i za ove navedene, mozda su oni slucajno Rusi/Srbi ili bilo sta, ama se ne ponasaju kao tipicni primerci, nego sve suprotno. Celog zivota uce, rade, treniraju i zato postizu rezultate. Nemaju oni nikakve veze ni sa srbstvom ni sa rustvom, osim sto su slucajno na tim mestima rođeni.
Nabroj mi prvu petorku reprezentacije? [emoji2960]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo i  brige kako ce Lavrov da dodje... Sa presjedanjem u Minsku ili Tuzlakom u 16:42 ?

 

https://www.vesti-online.com/vucic-komplikuje-se-situacija-oko-dolaska-lavrova-u-beograd/

 

I prvi komentar je najbolji:

 

Nije komplikovano
Dolazi u pratnji ruskih migova 🙂 
Dobro došao gospodine Lavrov 
Dobro ste došli u Srbiju
Mi nismo u ratu
I nismo za rat
U čemu je problem

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Avda Zekić said:

emoji106.png toliko i on zna...emoji2960.png

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Ma ja sam prvo nabrojao sve iz prve petorke - i Djokovica i Jokica i Spanovicku i Mrkelu i Radmila Misovica  pa sam povukao jer to nije tema. 

 

Tema ovdje moze biti Dule Savic recimo...

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Avda Zekić said:


 

 


Dule Savić...? On nikad nije ni igrao u Ukrajinu...??? a?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

 

Ali igra protiv Ukrajine.

 

1648636286-Dule-Savic-1200x800.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Avda Zekić said:

Nabroj mi prvu petorku reprezentacije? emoji2960.png

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Ja ne znam ni koje reprezentacije, mislim u kom sportu, a jos manje da ih je petorica, nite me je ikada to zanimalo. Kao lud sam dok ne saznam ko je ubacio koju loptu i u kakvu rupu :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam ni koje reprezentacije, mislim u kom sportu, a jos manje da ih je petorica, nite me je ikada to zanimalo. Kao lud sam dok ne saznam ko je ubacio koju loptu i u kakvu rupu [emoji38]_2:
Pa to sam i hteo...jer znam da ne znaš. Samo u jednom sportu igra petorka, ali si ih zato izanalizirao kao Cvetko milicajac iz Vlasotince [emoji14]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Ali igra protiv Ukrajine.
 
1648636286-Dule-Savic-1200x800.jpg
A pa mogu i ja odavde da igram i protiv Brata Sija, al pazim kad sletim na Daksing u šta sam obučen..lako mu ke qrtchiti se na daljinu. Nek prošeta majicom, sa slike, kroz centar Lavova...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Avda Zekić said:

Pa to sam i hteo...jer znam da ne znaš. Samo u jednom sportu igra petorka, ali si ih zato izanalizirao kao Cvetko milicajac iz Vlasotince emoji14.png

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Znas kako rece neko: da je vazno sta misli neko ko  trci za bacenom lopticom, razgovarao bih sa svojim kucetom 🙂  (Da se ne bi neko uvrijedio  - ja sam vjerovatno jos gori jer trcim i bez loptice...)

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Znas kako rece neko: da je vazno sta misli neko ko  trci za bacenom lopticom, razgovarao bih sa svojim kucetom [emoji846]  (Da se ne bi neko uvrijedio  - ja sam vjerovatno jos gori jer trcim i bez loptice...)
Bitno je ko baca lopticu [emoji6]

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Avda Zekić said:

Pa to sam i hteo...jer znam da ne znaš. Samo u jednom sportu igra petorka, ali si ih zato izanalizirao kao Cvetko milicajac iz Vlasotince emoji14.png

Pa nisam ih ja analizirao, nego drugi, eno pre neki dan Milojko Pantic, bas je to pisao. Nije ni vazno ko je, nego da je ono tacno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobra vest ako se realizuje, Rusiji tj Putinu je izgleda doslo iz dupeta u glavu da nije bas pametno da blokira izvoz zita iz Ukrajine pa ce izgleda to moci da se reallizuje.

 

Nego vec sam postavio bio raniji video (cini mi se) sad je izasla nova verzija vrlo zanimljiva analiza:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svabo progovorio engleski, pa moze da se gleda

 

 

Prilicno je neutralan i mislim da objasnjava lepo neke situacije koje su se desile na terenu tipa pad Popasne ili jos bolje Svitlodarska. Inace ne mislim da je ruska avijacija toliko zakazala: ovo je upravo situacija kako rat izgleda kada ne mozes da ostvaris apsolutnu prednost u vazduhu. Dakle onda nema rata sa dva oborena aviona, vec je rizik mnogo veci i opipljiviji. 

Ono sto se kod Rusa vidi je hronican nedostatak pesadije i onda kao posledicu imas unistene tenkove i sveukupno sporije napredovanje. To mozes da vidis kada pogledas koga oni sve imaju angazovanog kao pesadiju: specnaz, rosgvardiju, wagner... to nije slucajno. Ima interesantna analiza, serovacu ako nekog interesuje.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, MeanMachine said:

Videh da Britanci salju cetiri M270! Da ponovim CETIRI. Posto je A1 verzija verovatno ce stici i sa nesto gps raketa, mislim sa tako mali brojem lansera trebali bi da im isporuce samo gps rakete.

 

Po pitanju ruskog rv u ratu, dobra analiza od strane odlicnog italijanskog avio youtuber sa navodima samih Ukrajinaca (pre svega navodi za aerodrume):

 

 

 

 

 

.

 

Da, dobar..nije da sam nesto lud za vojnom tehnikom, strategijama i taktikom, ali bio mi je interesantan deo vezan za SEAD...

 

 

Postoji telegram kanal koji ociti vodi borbeni pilot RF...periodicno , ne sve vreme , mogu da se nadju prilicno zanimljive stvari..Jedan od njih je komentar  na post drugog telegram kanala,  stanje SEAD kod rusa..oba komentara ispod..prevod sa ruskog uglavnom google translate..

 

"Zaključak na kraju je tačan.
Ukrajinska PVO  je problem VVS Rusije, jebite se sami, ali pogađajte ciljeve "

 

 

"Problem ukrajinske protivvazdušne odbrane jedan je od najvećih problema sa kojima se Oružane snage RF u principu suočavaju u ovom ratu.

 

Prvo, Rusija prvi put učestvuje u sukobu protiv protivnika čija PVO nije ograničena samo na protivvazdušnu artiljeriju malog kalibra i MANPADS (pet dana Gruzije se ne računa, premalo da bi to ozbiljno uticalo). Drugo, ovaj neprijatelj se odmah pokazao kao velike oružane snage sa masivnom protivvazdušnom odbranom - sa složenom strukturom i brojnim (iako zastarelim) naoružanjem. Treće, jer se naše Vazduhoplovstvo sve vreme spremalo za rat sa neprijateljem u vidu NATO-a, čiji je glavni sistem PVO lovac, a višeslojni slojevit sistem kopnenih objekata zapravo jednostavno izostaje.

 

Za to vreme, Zapad je izmislio SEAD - Suppression of Enemi Air Defenses, suzbijanje neprijateljskih snaga protivvazdušne odbrane. Koncept SEAD-a je rođen u Vijetnamu, gde je američko ratno vazduhoplovstvo prvo moralo da se obračuna sa neprijateljem sa protivvazdušnim raketnim sistemima, a dalje se razvijao tokom bliskoistočnih sukoba, ratova u Iraku i Jugoslaviji. U okviru SEAD-a kreirali su specijalizovane verzije raspoloživih jurišnih aviona (na primer, F-4G Vild Veasel), dovodeći ih u specijalne snage, kojima je glavni zadatak bio suzbijanje PVO. Radili su kombinovanjem vatrenog poraza sa elektronskim ratovanjem. U rad su bili uključeni i MTR-i, posebno u Iraku su preuzeli značajan deo napora da unište radar.

Direktno NATO avijacijom, SEAD se sprovodi kako sa dežurnog položaja u vazduhu sa neposrednim napadom na otkrivene ciljeve, tako i pratnjom udarnih grupa avionima za suzbijanje PVO, kojima je povereno kolektivno elektronsko ratovanje i suzbijanje protivvazdušne odbrane, ako usput se aktivira. Ovi avioni nose dodatnu opremu za označavanje ciljeva i opremljeni su protivradarskim raketama, pored toga, avioni RER/RTR tipa RC-135 V/V i slično se bave otkrivanjem ciljeva, što vam omogućava da formirate višeslojnu sistem, sa redundansom u svim fazama - opšta kontrola prostora, otkrivanje ciljeva, izdavanje ciljanja i uništavanje. Sa razvojem višenamenskih lovaca, prestalo je stvaranje posebnih varijanti Vild Veasel, zadatke rešava standardni F-16C/D, noseći dodatnu opremu i naoružanje, i svode se na delove, vežbajući odgovarajuću taktiku. U SEAD-u su uključene i druge vrste oružja, uključujući vođene bombe i projektile sa TV/laserskim sistemima za navođenje, kasetnu municiju koja može efikasno pokriti položaje sistema protivvazdušne odbrane, kao i vojnu artiljeriju i višestruke raketne sisteme. Poslednjih decenija sve veću ulogu imaju izviđački i udarni bespilotne letelice, uključujući lutajuću municiju (kamikaze dronovi).

 

U našem slučaju, suzbijanje PVO nije izdvojeno kao poseban zadatak za specijalizovane jedinice, ono je deo ukupne strategije, a njen prioritet je, kao rezultat toga, nizak u očima komandanta kombinovanih oružanih snaga koji postavljaju zadatke za njihova avijacija, artiljerija i specijalne jedinice. Ovo komplikuje zadatak, jer nedovoljan prioritet ne dozvoljava uvek blagovremeno gađanje ciljeva, čak i ako postoji ažurna oznaka cilja. Poseban problem je nedostatak savremenih „velikih“ RER/RTR aviona i jurišnih dronova. Sve ovo zajedno usporava borbu protiv PVO, smanjuje njenu efikasnost i povećava rizik za avijaciju u izvršavanju osnovnih zadataka. Odvojeno, napominjem ravnodušnost kombinovane komande prema zadatku koji ih se direktno ne tiče – rizici vazdušno-desantnih snaga i njihovi verovatni gubici su problem vazdušno-desantnih snaga. „Niko ozbiljno ne razmišlja čak ni samo o povećanom sastavu snaga i sredstava. Dok Buk ne počne da puca na tenkove, neće ih biti briga za posade, ali će rezultati zahtevati“ – (v) mišljenje korisnika borbenog aviona Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije.

Ali čak i sa sadašnjim kompletom domaćeg naoružanja i opreme, efikasnost borbe protiv PVO može se povećati definisanjem zadatka suzbijanja PVO kao prioriteta i razvojem strategije za borbu protiv nje, uključujući raspoređivanje specijalizovanih jedinica avijacije. , grupe SOF-a i artiljerijsko-raketne jedinice kopnene vojske."

 

.

Edited by attolini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, sreta-steta said:

Svabo progovorio engleski, pa moze da se gleda

 

 

Prilicno je neutralan i mislim da objasnjava lepo neke situacije koje su se desile na terenu tipa pad Popasne ili jos bolje Svitlodarska. Inace ne mislim da je ruska avijacija toliko zakazala: ovo je upravo situacija kako rat izgleda kada ne mozes da ostvaris apsolutnu prednost u vazduhu. Dakle onda nema rata sa dva oborena aviona, vec je rizik mnogo veci i opipljiviji. 

Ono sto se kod Rusa vidi je hronican nedostatak pesadije i onda kao posledicu imas unistene tenkove i sveukupno sporije napredovanje. To mozes da vidis kada pogledas koga oni sve imaju angazovanog kao pesadiju: specnaz, rosgvardiju, wagner... to nije slucajno. Ima interesantna analiza, serovacu ako nekog interesuje.  

 

 

Meni nije jasan njegov stav na kraju videa gde kaze da je T-62 savrsen tenk za bitku za Donbas, jer moze da se koristi kao assault gun, posto je oklopljen i moze da puca? Msm to je valjda odlika svakog tenka, a ova gvozdjurija stara 60 godina valjda ce samo da posluzi kao metalni kovceg za posadu. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, AgroLaki said:

 

Meni nije jasan njegov stav na kraju videa gde kaze da je T-62 savrsen tenk za bitku za Donbas, jer moze da se koristi kao assault gun, posto je oklopljen i moze da puca? Msm to je valjda odlika svakog tenka, a ova gvozdjurija stara 60 godina valjda ce samo da posluzi kao metalni kovceg za posadu. 

 

Pa opet se vracamo na pricu o kvantitet = kvalitet. Teren sve do Kramatorska na severu, a pogotovo na jugu je takav da dozvoljava "jurcanje" a to su ogromna prostranstva relativno ravnog terena. U toj situaciji ako imas podrsku atriljerije i kakvu takvu podrsku jurisnih aviona i helikoptera, oklop i nije toliko presudan i to da li je top 115mm ili 125mm. 

Videcemo... meni je Ukrajinska pozicija odbrane tenutno neodrziva, mnogo mi zdravije delije linija Kramatorsk - Slovjansk: tu opet ima brda i dobro je utvrdjeno. Sa druge strane, ovaj stil zrtvovanja vojske zarad viseg cilja je so USSR style: i u WW2 si imao grindanje Nemaca u Pripjatu, Harkovu, Sevastopolju - sto je na kraju dovelo do Staljingrada. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Meni nije jasan njegov stav na kraju videa gde kaze da je T-62 savrsen tenk za bitku za Donbas, jer moze da se koristi kao assault gun, posto je oklopljen i moze da puca? Msm to je valjda odlika svakog tenka, a ova gvozdjurija stara 60 godina valjda ce samo da posluzi kao metalni kovceg za posadu. 

T-62 i T-64 nisu ništa lošiji od T-72 čak...
T-64 je značajno bolji od originalnog T-72, u stvari T-72 je pojednostavljena i jeftina verzija T-64 kada su sovjetski stratezi prelomili da je masovnost bitnija od kvaliteta.
Sve njih mori ista boljka auto-loader.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

T-62 i T-64 nisu ništa lošiji od T-72 čak...
T-64 je značajno bolji od originalnog T-72, u stvari T-72 je pojednostavljena i jeftina verzija T-64 kada su sovjetski stratezi prelomili da je masovnost bitnija od kvaliteta.
Sve njih mori ista boljka auto-loader.

Jel oni imaju auto-loader ili ne? Ako nemaju treba im jos jedan covek? 

 

Moje misljenje je bilo da su Rusi pretrpeli ogromno unistenje novijih tenkova i da ono sto im je ostalo vise nece moci uspesno da odrzavaju/proizvode, jer ce biti odseceni od mnoge tehnologije koja im mozda treba za modernije tenkove, a koje su uvozili sa Zapada, pa su shodno tome resili da uvedu ovu staru gvozdjuriju, za koju im nije zao da ih potrose. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...