Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, McLeod said:

 

Na ovom topiku se uglavnom kuka na ukrajinsku tviter propagandu, a nebrojeno puta se dokazalo da je ono sto moze da se procita na tviteru od ukrajinskih naloga mnogo tacnije i vise odgovara istini od ruskih drzavnih medija.

 

Oni su na nivou Severne Koreje u ovom trenutku, ne razumem nikoga ne ko veruje u te gluposti, vec sto gubi vreme slusajuci ih.

A sto bi se uopste kukalo na njihovu propagandu.Pa oni su napadnuti, u njihovu zemlju je usla vojska druge drzave.Oni se brane, u toj odbrani je sasvim legitimno koristiti razne propagandne trikove.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kronostime said:

Tuzno je gledati omlaTinu kako se lozi na snimke ubijanja i razaranja, umesto da uziva u prolecu, setanju potomaka po prirodi, umetnosti... :classic_sad:

 

Nakon prvog citanja, dao sam ti "plus." Kasnije sam ga maknuo i stavio "srce." Mislim da si medju onih nekoliko koji ce razumeti i moja razmisljanja.

 

Citajuci vesti, pa komentare na njih, pa postove ovde itd. - izgleda mi da previse ljudi ovo gleda kao utakmicu. "Nasi su pobili vise njihovih" je kao "nasi imaju vise poena/koseva/golova" ili vec necega. Niko ne prica o ljudima i zivotima. O materijalnoj steti, da ni ne pocinjem.

 

Kao i vecina normalnih, "navijam" za Ukrajinu. O odnosima drzava kao politickih entiteta mozemo hladnokrvno razgovarati.

Ali ne razumem odusevljenje, bezosecajno, kad Ukrajinci "ubiju" 100 tenkova. I te tenkove voze necija deca koja mozda ni ne znaju zasto su tu, a sada su izginula na grozan nacin.

 

Pomisljam na moju strinu (strahovito sam je voleo). Bilo je '90-ih. Vec preko 70 stara, udovica, pojavila se na vratima mog oca, imala je dve najlonske vrecice (sve sta joj je ostalo), proterana iz sela koje je spaljeno, i pitala moze li prespavati. Ovde uopste nije bitno je li bila Srpkinja ili Hrvatica. Bitno je da je za njenu patnju znalo samo nekoliko ljudi, a ostali su je smestili u brojeve za "mernje patke" - tj. mi smo vise njihovih nego oni nasih.

 

 

Danas (ovih dana), prijavio sam se (poslao emailove) na adrese vise humanitarnih organizacija.

Ne znam kako to ide sa logistikom, kako se sredjuju izbeglicke vize ili pasosi. To neka sredjuju mladji profesionalci.

A ja nisam bogat, ispod nekog proseka necega sam, ali rekao sam da imam mesta za max. troje. Muski/zenski, Rusi/Ukrajinci... ne pitam. Naglasio sam da prihvatam starije - nad decom se mnogi sazaljuju i vise ljudi ce im pomoci, ja hocu da pomognem manjini.

Rekoh, moze godinu-dve-tri, a onda neka se oni snadju ovde ili neka im pomogne drzava. Bicu i ja prestar, a imam i svoje obaveze.

 

Da kupujem i saljem rakete ili puske, niti mogu niti hocu. Ne zanima me tehnika ubijanja, samo volim ljude.

 

Eto, toliko od matorog "osetljivka."

 

 

 

 

 

  • Like 11
  • Love 5
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

To je valjda standard, tradicija 🙂 Svejedno šta je bilo u suštini, da li su ga pogodili ili se sam zapalio bukvalno je fail šta god da je bilo, izvezu flagship na more i potone im, pa majkumu. Nečija admiralska fotelja mora da leti.
I to da stvar bude zabavniji flagship se zove kao glavni grad da skalp bude vredniji. 
Kako je krenulo trebaće Ukrajini ozbiljna pomoć u traktorima.

 

Vec se pojavljuju neprovjerene informacije  da je admiral Osipov priveden (i da ce dobiti srcani udar za par sedmica).  Ovo jeste velika bruka pogotovo sto  se desilo u takoreci "ruskom moru", ali je jos znacajnije sto i za rusku publiku ogoljava propagandu kojom ih mediji zasipaju - tesko ce biti premostiti jaz od vijesti o nekoj manjoj steti uzrokovanoj slucajnim pozarom, pa do potapanja broda od 180 metara. 

 

Ruska propaganda je meni jedan ogroman fenomen - vec 50 godina SVI Rusi pricaju viceve o propagandi, i svjesni su da ih mediji lazu, niko ne govori gore o ruskoj propagandi od samih Rusa - OSIM kada su u pitanju najnoviji dogadjaji. U tom slucaju vjeruju u potpunosti, i treba proci par godina prije nego sto prihvate da se i u tom slucaju radi o propagandi.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zoran59 said:

 

Nakon prvog citanja, dao sam ti "plus." Kasnije sam ga maknuo i stavio "srce." Mislim da si medju onih nekoliko koji ce razumeti i moja razmisljanja.

 

Citajuci vesti, pa komentare na njih, pa postove ovde itd. - izgleda mi da previse ljudi ovo gleda kao utakmicu. "Nasi su pobili vise njihovih" je kao "nasi imaju vise poena/koseva/golova" ili vec necega. Niko ne prica o ljudima i zivotima. O materijalnoj steti, da ni ne pocinjem.

 

Kao i vecina normalnih, "navijam" za Ukrajinu. O odnosima drzava kao politickih entiteta mozemo hladnokrvno razgovarati.

Ali ne razumem odusevljenje, bezosecajno, kad Ukrajinci "ubiju" 100 tenkova. I te tenkove voze necija deca koja mozda ni ne znaju zasto su tu, a sada su izginula na grozan nacin.

 

Pomisljam na moju strinu (strahovito sam je voleo). Bilo je '90-ih. Vec preko 70 stara, udovica, pojavila se na vratima mog oca, imala je dve najlonske vrecice (sve sta joj je ostalo), proterana iz sela koje je spaljeno, i pitala moze li prespavati. Ovde uopste nije bitno je li bila Srpkinja ili Hrvatica. Bitno je da je za njenu patnju znalo samo nekoliko ljudi, a ostali su je smestili u brojeve za "mernje patke" - tj. mi smo vise njihovih nego oni nasih.

 

 

Danas (ovih dana), prijavio sam se (poslao emailove) na adrese vise humanitarnih organizacija.

Ne znam kako to ide sa logistikom, kako se sredjuju izbeglicke vize ili pasosi. To neka sredjuju mladji profesionalci.

A ja nisam bogat, ispod nekog proseka necega sam, ali rekao sam da imam mesta za max. troje. Muski/zenski, Rusi/Ukrajinci... ne pitam. Naglasio sam da prihvatam starije - nad decom se mnogi sazaljuju i vise ljudi ce im pomoci, ja hocu da pomognem manjini.

Rekoh, moze godinu-dve-tri, a onda neka se oni snadju ovde ili neka im pomogne drzava. Bicu i ja prestar, a imam i svoje obaveze.

 

Da kupujem i saljem rakete ili puske, niti mogu niti hocu. Ne zanima me tehnika ubijanja, samo volim ljude.

 

Eto, toliko od matorog "osetljivka."

 

 

 

 

 

 

Zorane - ne navijam za bilo ciju smrt i stradanje, jer mi je jasno da je u rat gurnuto mnogo onih koji nemaju nikakvog izbora, ali sa zebnjom ocekujem svaki dan i nadam se da Ukrajina nije poklekla ni pokorena, jer to znaci da se Putinu otvara put za dalje. Ukrajinci - civili, vojnici i politicari nemaju nikakav izbor, kao sto ga nema ni veliki broj ruskih vojnika pa i oficira. Za placenike i oficire viseg ranga nemam nikakvo razumijevanje i ne zalim bas previse ukoliko poginu u borbi od onih koji su zanat sijanja smrti izucili bolje od njih, ali mislim da i oni zasluzuju ljudski tretman kada postanu zarobljenici. 

 

I mozemo mi pricati o imperijalistickoj politici USA i UK ali u situaciji kada se tenkovi kotrljaju preko Ukrajine, ni oni nemaju nikakav izbor - mogu slati oruzje Ukrajini danas, ili Svajcarskoj i Belgiji za 20 godina.

 

Samo Putin i ruski vojni vrh odlucuju sta ce se dalje desiti i imaju izbor u ovom ratu.

Edited by ters
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MeanMachine said:

Sto se tice propasti Rusije zbog smanjenja izvoza gasa, to je prilicno nategnuto. 

 

Katar skoro rece EU moze tek za par godina (imaju dugorocne ugovore sa azijskim kupcima) da se dogovara oko kupovine gasa tj da se nadmece za Azijom a isporuke bi mogle tek kad dugorocni ugovori od 5-7godina budu prosli.

 

Dakle cak i da EU uspe se prebaci na katarski gas cena gasa nece biti jeftina jer zbog nadmetanja sa Azijom cena ide gore, sa druge strane azijski kupci (Indija i Kina) nemaju problem da kupuju gas od Rusije.

 

 

Rusija ne moze "propasti" - uvek ce biti te teritorije, nekih ljudi koji zive na njoj i neke drzave.

Pitanje je samo kako ce ziveti ti ljudi, ne samo sto se tice standarda, vec i poslova kojima se bave, tj tehnoloske razvijenosti drustva.

Cak i kada bi mogli u potpunosti nadoknaditi, gubitak najvaznijeg kupca (najkasnije za dve godine), preusmeravanjem na jugoistok (sto nije nimalo lako, jer treba prvo izgraditi naftovode i gasovode u tom smeru, a to ne ide tako brzo), pare koje dobijaju od tih energenata vecim delom ce ici za vojsku i koliko-toliko ocuvanje socijalnog mira.

Sankcije ce ostati verovatno 5-10 godina, bez obzira na ishod rata (koji ce verovatno potrajati jos 1-2 godine) i to donosi mnoge probleme, koji nisu na prvi pogled vidljivi.

1. vec do sada, od pocetka rata, se iselilo ~300 000 ruskog srednjeg sloja, najcesce visokoobrazovanih, medju njima i mnogi IT strucnjaci

https://www.n-tv.de/wirtschaft/Russland-verliert-sein-wichtigstes-Kapital-article23247739.html?utm_source=pocket-newtab-global-de-DE

 

2. nema vise zapadne tehnologije (Kina i Indija to ne mogu nadoknaditi, cak i kad bi hteli), sto ce se tek primetiti kada sistemi pocnu da otkazuju usled nedostatka rezervnih delova,

vec sada imaju problema sa cipovima, cloud kapacitetima, a ne treba potceniti (izmedju mnogih drugih) na pr. ni potpuno povlacenje SAP; polako ce im cak nedostajati i tehnologija

za eksploataciju energenata

 

3. finansijski sistem im je zapravo urusen (trenutna "stabilnost" rublje moze se okaciti macku o rep), sto ce uskoro rezultirati hiperinflacijom

 

4. niko ko je pri zdravoj pameti, sve i da moze, a ne moze, nece u narednih 5-10 godina investirati ni cent u Rusiju, a kapital ce pobeci iz nje cim bude mogao

 

5. za nekih godinu dana, mogu da se oproste od letenja, ne samo po svetu i vec i po samoj Rusiji; imaju doduse vozove, ali zemlja je velika

...

 

Sa druge strane Ukrajina, nakon rata, ce biti prestizni projekat Zapada.

Cak i da neke pare odu u vetar zbog korupcije, Ukrajina ce se za vreme dok Rusija "propada" obnoviti i uci u EU (pre Srbije).

Sada je vazno samo, da ih Ukrajinci sto pre proteraju iz svoje drzave.

Zivi bili pa videli.

 

Edited by Dragan
  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

S obzirom na doktrinu i psihologiju, nakon "Moskve" očekujem inteziviranje vazdušnih napada....

 

Tehnički detalj...postoji gadovod "Snaga Sibira" koji spaja Rusiju i Kinu. Sprema se i "Snaga Sibira 2"....očekivani prihodi od ovog prvog su 400 milijardi $ u narednih 30 godina. Računa se da ovaj drugi nadomesti tečni gas koji je Kina uvozila iz Amerike i prekinula uvoz.. Kinezi su povećali potrošnju gasa za oko 35% u poslednje 2-3 godine i kineske vlasti primorale industriju i domaćinstva da koriste gas umesto uglja....

 

Od početka rata u Ukrajini trgovinska razmena izmedju Rusije i Kine je uvećana za 32%> ako se dobro sećam.

 

 

Link to comment
Share on other sites

To mu onda vise dodje kao prdez Sibira, posto od EU dnevno dobijaju milijardu $.

To je bila procena na tadašnju cenu od oko 300 $ (280-380) ..za kubnih 1000 m.

 

Taj "prdež 1" nije vezan sa nalazištima koje napajaju Evropu..."prdež 2" će "vagati" koliko i da li Evropa i koliko Kina.

 

Uzgred, ekonomija Kine je osam puta veća od ruske...

 

Sve ovo pisanije je u cilju demantovanja tvrdnje da ne postoje gasovod i da treba tek da se pravi, a dotle če Rusija da krepa.

 

Ako se ništa bitnije i energičnije ne preduzme, na ovaj i ovakav način rat može da potraje poprilično dugo....

[mention=785]DJORDJE[/mention] ,[emoji23][emoji23][emoji23]c3fc31b8501a0f69535c2d23f1f8a7de.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Šteta je što onako veliki glumački par nije koristio kondom ili razmišljao o abortusu. Koliko su mi poznate izjave i stavovi Steve Žigona, mora da se prevrće u grobu znajući šta je napravio.

 

Nije u ovom momentu mnogo bitno ali Steva je bio rusofil, sam je rekao da je staljinistapo ubeđenju i da je bio protiv tita jer je izdao komunističku ideju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Ma vaga je prava srBska, bas kao i racunica. Gasovod ciji kapacitet nije ni 10% izvoza gasa ima sve da resi. Rusija je to bato.

 

?

 

Djordje lako je naci podatke o max kapacitiet tih sibirskih gasovoda. Ukupno ta dva imaju veci kapacitet nego s.tok 1 i 2. Naravno za sad je izvoz solidno manji nego u EU ali Kini gasa sve vise treba zato i toliki kapacitieti gasovoda ne bi Kinezi finansirali gasovode sa npr 10 puta vise kapaciteta nego što će im trebati.

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Kronostime said:

Da li neko misli da ce se Severni Tok 2 i Turski Tok zaustaviti i napustiti?

To su gasovodi cije investiranje su same EU clanice platile  da bi izbegle ova prepucavanja oko Ukrajine.

 

Turski tok nije eu gasovod i on radi st2 tesko da ce proraditi o posle rata pa zaustavljen je pre rata. E sad ako bi gasovod preko Ukrajine odleteo u vazduh onda je st2 jedina opcija.

 

Nego cudno da Rusi i posle 50dana rata ne isključe struju? Čak šta više držali su određene elektrane npr najveću u Ukrajini pa su mogli da isključe struju bez da ista razaraju npr ne moraju da bacaju grafitne bombe i gađaju transformatore ko sto je rađeno kod nas 1999 a verovatno i u Iraku.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Hahahaha, znaci Rusija povecala 30% razmenu s Kinom, koja nije bila najveci partner, izgubila 100% najveceg partnera ali to ce lagano da nadoknadi? Vazi. I mi cemo da crknemo bez ruskog gasa.

Za sada nije izgubila 100% kupce iz Evrope....Kina i pored povećanja trgovniske razmene, za sada, ipak oprezno nastupa verovatno da ne bi izgubila najvećeg spoljnotrgovinskog partnera, USA..čini mi se da njihova razmena dostiže do skoro 800 milijarde dolara....Kinezi igraju dobro za svoj interes u sklopu sveukupne situacije...uvoze iz Rusije sirovine, a plasiraju gotove proizvode.....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Brod bi po karasteristikama trebalo da bude sposoban za samostalnu odbranu. Poseduje PVO sistem dugog dometa, a za odbranu od raketa poseduje getling topove 30mm i opremu za elektronsko ometanje. Ako je pogodjen raketom onda je radar propustio da je otkrije. Nije taj brod uopste bio krs kao sto neki misle. Cetrdeset godina nije starost za brodove te klase, a i uradjen mu je overhaul pre desetak godina.

 

Koliko sam ja čitao on nije modernizovan. Pre godinu dana je urađena opravka i održavanje. Pretpostavljam da nije bilo novca za to pošto je Maršal Ustinov modernizovan pre 7 godina i ima moderno naoružanje. Doduše možda se pokazalo kao loš upgrade pa su odustali. Trenutno modernizuju Kirov klasu videćemo šta će biti od toga kada završe.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...