Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

46 minutes ago, AgroLaki said:

Mislim da te granate ne sluze za unistavanje tenkova, kao ni himarsi. 🤔

Ostaje pitanje efikasnosti.

Koji je efekat 2+ miliona granata koje je Ukrajina ispucala ( a ruSSija jos vise).

Znam da su HIMARSI skupi i da se koriste samo za vece ciljeve (kojih sada izgleda i nema bas toliko),

ali se nesto mislim - 1 000 HIMARSA, a svaki kada bi onesposobio po 50-100 vojnika, bi slomilo u kratkom roku

ruSSke polozaje na frontu.

Naivno i nerealno ?

 

PS

Granate svakako uniste tu i tamo neki tenk, haubicu ...

 

Zapravo ovo treba da im posalju u vecim kolicinama - M982 Excalibur

 

Excalibur has a range of approximately 40 to 57 kilometers ---

While much more expensive at $68,000 per shell compared to an $800 unguided M777 shell, it is less expensive than the $150,000 rocket used in US guided-missile systems like M142 HIMARS and M270 Multiple Launch Rocket System.

 

 

 

Edited by Dragan
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Što je nešto skuplje to se teže pravi pa su veće količine su problem. 

 

Po meni Kina i Koreja a i Tajvan mogu da štancuju te pametne granate i projektile ostali teško jer imaju znatno manju elektronsku industriju.

 

Inače ns manjim rastojanjima i obična artiljerija je sasvim precizna ali moraš imati količinu jer jedna veća granata je oko 20kg eksploziva npr manja avio bomba je 200kg.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

Ostaje pitanje efikasnosti.

Koji je efekat 2+ miliona granata koje je Ukrajina ispucala ( a ruSSija jos vise).

Znam da su HIMARSI skupi i da se koriste samo za vece ciljeve (kojih sada izgleda i nema bas toliko),

ali se nesto mislim - 1 000 HIMARSA, a svaki kada bi onesposobio po 50-100 vojnika, bi slomilo u kratkom roku

ruSSke polozaje na frontu.

Naivno i nerealno ?

 

PS

Granate svakako uniste tu i tamo neki tenk, haubicu ...

 

Zapravo ovo treba da im posalju u vecim kolicinama - M982 Excalibur

 

Excalibur has a range of approximately 40 to 57 kilometers ---

While much more expensive at $68,000 per shell compared to an $800 unguided M777 shell, it is less expensive than the $150,000 rocket used in US guided-missile systems like M142 HIMARS and M270 Multiple Launch Rocket System.

 

 

 

Problem je kolicina dzebane za to - neobucena posada trosi mnogo vise iste nego obucena, a problem proizvodnje u povecanoj potraznji postoji zbog cene i roka od  min. 3 godine za otvaranje novih kapaciteta u proizvodnji.

Jedino da angazuju Kineze za proizvodnju, kao sto je Apple uradio za Iphone.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da su ukrajinci gađali ruske baze na Krimu večeras. Pretpostavlja se dronovima. Iz Džankojea ima nekoliko videa gde se vide esplozije iz daljine.

 

Danas je osvanula ova slika :

 

 

Ovo je protivtenkovski sistem TOW koji do sada nismo gledali u Ukrajini. U principu ništa epohalno ali omogućava da se pošalju i rezerve ove municije pošto čisto sumnjam da Džavelina ima još mnogo po magacinima. Mislim da Bredliji koji stižu takođe koriste ovaj sistem ali mi je ovo iznenađenje jer nije bilo ni pomena da će ovo poslati. Džavelinu smetaju objekti no ovaj sistem ima navođenje preko kamere tako da može da se koristi kao Stugna ko je gledao neki od tih video klipova a u tom modu je sve do čoveka, nema mogućnosti da raketa pogodi zgradu umesto mete.

Link to comment
Share on other sites

Ogromnu količinu javelin raketa su dali Ukrajini a zbog glupost brojke su bile javne onda se neko dosetio da nije pametno objavljivanje tih brojki em Rusi mogu da znaju koliko Ukrajinci imaju em drugi znaju koliko Amerika još ima pa za himars koji je dosta bitniji brojke raketa nisu javne samo broj lansera.

 

Dobar je tow2 iz zasede ali  ukrajinska stugna je još bolja znatno manja plus komandni uređaj odvojen od lansera odlična modernizacija korneta i to bas u momentu kad je preko potrebna. Problem je korišćenje tih sistema u ofanzivi. Npr hamer sa tow2 nije nešto što se ne vidi na bojištu.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

Dobar je tow2 iz zasede ali  ukrajinska stugna je još bolja znatno manja plus komandni uređaj odvojen od lansera odlična modernizacija korneta i to bas u momentu kad je preko potrebna. Problem je korišćenje tih sistema u ofanzivi. Npr hamer sa tow2 nije nešto što se ne vidi na bojištu.

 

Meni je ovo bolje nego oni francuski fejk tenkovi i Bredliji.  Deluje mi brze, jeftinije i preciznije. Na ovaj tip vozila bih mikerio sve zivo, jedan sa mitraljezom da stiti od pesadije, jedan da ima da gadja tenk i pobegne i treci tip za helikoptere. 

Link to comment
Share on other sites

img060du3.jpg

 

Gledam nesto ovu kartu zeleznicke mreze (koja je bitna i Ukrajincima, a posebno ruSSima), pa se pitam koliko je dobra ideja,

da ofanziva ide preko Svatova, pa na jug-Severodonjeck-Popasne-Debaljcevo ?

Time bi presekli vazne rute snabdevanja (prema Maripolju) i napravili iznenadjenje, udarajuci sa boka na Donjeck, jer svi ocekuju napad kod Zaporozja (gde mi se cini da teren nije bas pogodan za ofanzivu). Osim toga mislim da bi bili sigurni od napada sa severa, sto bi im olaksalo osiguravanje osvojenog terena.

Sta mislite o tome ?

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

An explosion in the north of annexed Crimea has destroyed Russian missiles being transported by rail, Ukraine's defence ministry said.

The Russian-installed head of the city of Dzhankoi said the area had been attacked by drones.

Ukraine announced the explosions but, as is normal, did not explicitly say it was behind the attack.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dragan said:

img060du3.jpg

 

Gledam nesto ovu kartu zeleznicke mreze (koja je bitna i Ukrajincima, a posebno ruSSima), pa se pitam koliko je dobra ideja,

da ofanziva ide preko Svatova, pa na jug-Severodonjeck-Popasne-Debaljcevo ?

Time bi presekli vazne rute snabdevanja (prema Maripolju) i napravili iznenadjenje, udarajuci sa boka na Donjeck, jer svi ocekuju napad kod Zaporozja (gde mi se cini da teren nije bas pogodan za ofanzivu). Osim toga mislim da bi bili sigurni od napada sa severa, sto bi im olaksalo osiguravanje osvojenog terena.

Sta mislite o tome ?

To su i hteli da urade i pisao sam pre par meseci koliko je bitno da se probije linija Svatove - Kremina i o trci za taj proboj i proboj Rusa kod Bahmuta. Da su uspeli citava ofanziva Rusije bi bila sprecena i umesto sto ginu duplo vise u Bahmutu, mogli su da udare jako tu i verovatno potpuno rese rat.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, AgroLaki said:

 

Meni je ovo bolje nego oni francuski fejk tenkovi i Bredliji.  Deluje mi brze, jeftinije i preciznije. Na ovaj tip vozila bih mikerio sve zivo, jedan sa mitraljezom da stiti od pesadije, jedan da ima da gadja tenk i pobegne i treci tip za helikoptere. 

 

I onda naiđe na tenk kojeg prati neki laki oklop npr. Bredli je znatno bolji jer ima kakav takav oklop i takodje tow rakete a operater je unutar vozila ne vani ko u slucaju hamer tow kombinacije.

 

Problem sa Bredli vozilima je što malte ne veliki ko Abrams tenk jer su hteli da radi vise poslova npr izviđač, lovac tenkova pa još i oklopni transporter.

 

Francuz je glupost za ukrajinski front znatno lakši nemački tockasi su bili losi na istočnom frontu ali ako Francuza koriste samo za odbranu onda i nije toliki problem.

Link to comment
Share on other sites

Rusi pokusavaju oko Avdiivke ono sto su radili kod Vuledara, sa jos vecom silom. Izgubili su navodno vec preko 50 tenkova u poslednjih nekoliko dana, ali su napravili prodor severno koji je jako problematican za Ukrajince. Videcemo sta ce se desavati narednih dana, Ukrajinci ubrzano dovlace pojacanja i angazuju sve motorizovano sto imaju u regionu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Rusi pokusavaju oko Avdiivke ono sto su radili kod Vuledara, sa jos vecom silom. Izgubili su navodno vec preko 50 tenkova u poslednjih nekoliko dana, ali su napravili prodor severno koji je jako problematican za Ukrajince. Videcemo sta ce se desavati narednih dana, Ukrajinci ubrzano dovlace pojacanja i angazuju sve motorizovano sto imaju u regionu.

Da li su ti besomucni zombi napadi pokusaj da se odvuku snage za spasavanje Bahuta? Rusi tamo nemaju nekog napretka  skorije.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih cenio ruske poteze takticki jer su do sada pokazali vise puta da nemaju nekog smisla, plus je velika razlika ko je gde, jer elitne trupe, vagnerovci i novomobilisani svi deluju nezavisno jedni od drugih i ima i trvenja, ni komanda im nije ista.

 

Ovde su elitne trupe slicno kao kod Vuledara, tako da vidim i slicni recept. Mislim da su njima dali oruzje i municiju da urade nesto brzo kako bi vagnerovce disciplinovali, Prigozin opet kuka po drustvenim mrezama kako ih sabotiraju.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, AgroLaki said:

Da li su ti besomucni zombi napadi pokusaj da se odvuku snage za spasavanje Bahuta? Rusi tamo nemaju nekog napretka  skorije.

 

Sta su zombi napadi?

 

i zasto su besomucni? Rusi su, osim u Ugljedaru, imali velike uspehe takvim napadima i u okolini Bahmuta i sada kod Avijevke. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Taj prodor kod Avdivke je opasan i po njih. Nema nikakve dubine u tom klinu i mogu lako da budu odsečeni. Da ne pričam da tako uzak klin jedan dron može da osmatra i da ih ubijaju ko zečeve artiljerijom. Taj klin ako ne rezultira daljim prodorom je gubljenje vremena, povuće se odatle sami. Za Stepove ima potvrda da se vode borbe, ali nema potvrde da su Rusi u selu. Verovatno su kroz atar severno prošli i pokušali da okruže selo ali su odbijeni i u rejonu Stepova i u rejonu Berdičija. Videćemo da li će danas biti novih informacija.

 

Inače po mom mišljenju to je bila akcija, probni napad kroz njive posle kog su se Rusi povukli. Čisto sumnjam da imaju položaje zapadno od tog puta kod Krasnogorivke.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Jurgen said:

 

Sta su zombi napadi?

 

Ono kad ides glavom kroz zid gurajuci i ljude i tehniku na dobro utvrdjene polozaje, pa onda dobijes 500-600-700 gubitaka dnevno.

 

25 minutes ago, Jurgen said:

i zasto su besomucni? Rusi su, osim u Ugljedaru, imali velike uspehe takvim napadima i u okolini Bahmuta i sada kod Avijevke. 

Zato sto probaju istom taktikom konstantno, ne zaleci za ljudske gubitke, pa ce ovim tempom ostati i bez vojnika i bez tehnike.

Ne znam kakvi su to veliki uspesi u Bahmutu gde ljudi ginu ko da je Staljingrad. Oni ce posle ovoga biti toliko iscrpljeni da nece stici ni do pola puta za Slavjansk i Kramatorsk. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ono kad ides glavom kroz zid gurajuci i ljude i tehniku na dobro utvrdjene polozaje, pa onda dobijes 500-600-700 gubitaka dnevno.

 

Zato sto probaju istom taktikom konstantno, ne zaleci za ljudske gubitke, pa ce ovim tempom ostati i bez vojnika i bez tehnike.

Ne znam kakvi su to veliki uspesi u Bahmutu gde ljudi ginu ko da je Staljingrad. Oni ce posle ovoga biti toliko iscrpljeni da nece stici ni do pola puta za Slavjansk i Kramatorsk. 

 

b1. Kako bi ti napao dobro utvrdjene pozicije?

 

b2. Ko prvi ostane bez vojnika i/ili tehnike ce izgubiti rat. Da li je taktika dobra ili ne videcemo na kraju. 

 

b3. Moguce, ali sigurno ni Ukrajincima nije lako. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Jurgen said:

 

b1. Kako bi ti napao dobro utvrdjene pozicije?

 

 

Probao bih da ih zaobidjem i odsecem kljucne linije snabdevanja. Avdivka je na 13km od centra Donjecka, nemoguce da ne mogu da je okruze i zatvore. No, boli me paja za Ruse, nego smatram da nemaju inteligentno vojno rukovodstvo i da su im akcije jako cudne. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, AgroLaki said:

 

Probao bih da ih zaobidjem i odsecem kljucne linije snabdevanja. Avdivka je na 13km od centra Donjecka, nemoguce da ne mogu da je okruze i zatvore. No, boli me paja za Ruse, nego smatram da nemaju inteligentno vojno rukovodstvo i da su im akcije jako cudne. 

 

Pa upravo su te pozicije dobro utvrdjene sa serijom rovova i miniranim podrucjima. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Probao bih da ih zaobidjem i odsecem kljucne linije snabdevanja. Avdivka je na 13km od centra Donjecka, nemoguce da ne mogu da je okruze i zatvore. No, boli me paja za Ruse, nego smatram da nemaju inteligentno vojno rukovodstvo i da su im akcije jako cudne. 

 

Ima odgovornosti komande ali opet komanda je verovatno u fazonu kad neće Kremlj da ovo tretira ko pravi rat nećemo ni mi da se mnogo cimamo.

 

Jer bez ljudstva ne mogu mnogo da postignu. Verovatno i tih 300k mobilisanih je Kremlj jedva prihvatio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jurgen said:

b1. Kako bi ti napao dobro utvrdjene pozicije?

Bila je prije skoro osamdeset godina jedna omanja operacija koja je postavila standard modernog ratovanja za rešavanje utvrđenih pozicija, kako na taktičkom, tako i na strateškom nivou. Zvala se Overlord. Proguglaj, slabo je poznato, ali možda nešto i nađeš.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...