Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

 
Ne morate da pravite spiskove, bukvalno svaki drugi upis na temi Rat u Ukrajini vam je "vi i mi".


Otkud sad u poruci uleću "vi" i "mi"?
I to baš samo "nama"??? (Upotrebila si "vam" u citatu)

Da podsetim, tvoja početna tvrdnja je bila da se pomenuta prozivka (ne)podobnih _po_imenu_ (nicku) dešava "na obe strane" tj.

[mention=230]fancy[/mention] Mislim da toga ima na obe strane, ...


Izvini ali i kad idem na pišanje u kafani to je "vi" i "mi" u zavisnosti od slike na vratima. Osim kad _nužda_ zakon menja :s_d:

Nego da zaključimo, ti smatraš da je prozivka po imenima preko očigledne liste za odstrel sasvim u redu ili bar ekvivalentna nekakvoj mističnoj "vi" / "mi" priči koja je u vazduhu (kao ljubav) na "Ukrajini"?

I još nešto... Na "Ukrajini" postoje "vi", "mi" i neutralni. Da budemo precizni.


Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fancy said:

 


Otkud sad u poruci uleću "vi" i "mi"?
I to baš samo "nama"??? (Upotrebila si "vam" u citatu)

Da podsetim, tvoja početna tvrdnja je bila da se pomenuta prozivka (ne)podobnih _po_imenu_ (nicku) dešava "na obe strane" tj.



Izvini ali i kad idem na pišanje u kafani to je "vi" i "mi" u zavisnosti od slike na vratima. Osim kad _nužda_ zakon menja :s_d:

Nego da zaključimo, ti smatraš da je prozivka po imenima preko očigledne liste za odstrel sasvim u redu ili bar ekvivalentna nekakvoj mističnoj "vi" / "mi" priči koja je u vazduhu (kao ljubav) na "Ukrajini"?

I još nešto... Na "Ukrajini" postoje "vi", "mi" i neutralni. Da budemo precizni.


Sent from my phone using their app
 

 

 

Pročitaj još jednom šta sam napisala u tom postu, čega smatram da ima na obe strane. Cela tema Rat u Ukrajini je lov na veštice, bilo jednih, bilo drugih. Vrlo je jasno na šta sam mislila pod "vi i mi" - to obično u diskursu znači "mi podobni i na "pravoj" strani, vi nepodobni a na "pogrešnoj". Ja sam morala upotrebiti zamenicu vi da bi bilo jasno na koga mislim. 

 

Što se mene tiče svi ste kolektivno odgovorni za pičvajz na topiku, jer ga kreirate svojim sadržajem. Jedna ozbiljna tema pretvorena je u navijanje, relativizaciju fašizma i nacizma gde Putina sa Hitlerom porede ljudi koji očigledno ne znaju definicije ovih pojmova, međusobno etiketiranje, vređanje i učitavanje u otprilike svakom drugom postu. Ima tu i ponešto korisnih upisa, ali je to jako malo (Klotzen, uros itd). DakleM ovu temu ne treba zaključavati jer je prelivanje govana sa teme o Ukrajini ovde upravo pokazatelj u kakvom je ona stanju.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da je tu normalno, ne na forumu, generalno, ta tema bi bila informativna kao sto je dve godine bila tema o kovidu, i jos je, a tih putinofila i slicnih ne bi ni bilo, od prvog dana, zato sto je to srbsko putinofilstvo i rusofilstvo nesto skroz nenormalno.

 

Nego isto kao i za one "goste" onog youtube kanala na toj temi sto vazi, ono sto bi tu bilo najzanimljivije, to je posmatrati boje na onome za snimanje glave bilo kom slučajnom prolazniku dok mu se postavljaju ta pitanja, i to je sve. A na drugom monitoru staviti da snima kuče, pa uporedivati boje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Ne sećam se da sam ikome rekao da je putinofil ili rusofil, ako jesam meni nije problem da se izvinim. Ali jesam tebi i još nekima rekao da nam ovde servirate rusku propagandu misleći da možda niste svesni toga.

 

Ja koristim često "rusofili" i "putinofili" ali do skoro nikada u kontekstu ljudi sa ovog foruma nego zato što ja pratim te telegram kanale i jedan rusofilski forum na kom se guta Putinova propaganda pa kada prenosim informacije odatle tada napišem neku od tih skraćenica da bi onaj koji čita znao da to nisu preterano proverene informacije. Od skoro koristim i za neke članove ali ne direktno niti imam potrebu da ih imenujem. To je moja lična stvar kako ću proceniti nekog.

 

Da nam ovde servirate rusku propagandu...domaćinski, nema šta :s_d:.

 

Kao što rekoh, fotka je iz izraelskih novina - ne brini se za moju svesnost ili nesvesnost. Pratim ovaj sukob jako dugo, proveravam gomilu izvora - kada imam vremena, naravno. Kada nemam, ne postujem ništa što može da bude dezinformacija, nemam nikakvu skrivenu agendu (osim što želim da rat što pre prestane) i prilično jasno sam se odredio o svemu. Naravno da je tvoja lična stvar kako ćeš nekoga da proceniš, baš kao što je i moja i svačija.

 

Nikakvo izvinjenje nije potrebno, nije mi bitno šta neko sa foruma misli o meni jer nemam 15 godina. Ni tada nisam upao u neku svađu oko toga, jednostavno sam napustio temu jer sam video da ide u pravcu za koji smatram da nije dobar. Sada sam ti naveo sam ovo kao primer da olako deliš etikete, a pri tome si jedan od uzdržanijih u toj disciplini, to moram da priznam. Ali, nekome etiketiranje smeta pa onda krene vređanje, prijavljivanje i raspad sistema na temi, i tako dođemo dovde, da tema praktično zamre. Da ne bismo dolazili dovde, neka se promeni pravilnik na temi i sve će biti ok. Ja sam za slobodu, u smislu da može da se priča o svemu u granicama kulturnog dijaloga, sa nultom tolerancijom na jebi im majku, Putine, xaxaxa ili svi su Rusi govna, treba to sve potamaniti. Moje sve, naravno, ne mora da bude isto kao i tvoje, drugih članova i vlasnika foruma i moderatora - neka se to o čemu ne može da se razgovara (ako postoji) stavi u pravilnik, jer izgleda da je na temi previše toga dopušteno za ukus jednog dela članova. Pa kome se sviđa neka piše, kome se ne sviđa - širok mu internet.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


 
Pročitaj još jednom šta sam napisala u tom postu, čega smatram da ima na obe strane.
...


Pa, aman....
Ne možeš da pišeš ispod posta o kome jedino pričam o prozivci, dakle vrlo konkretno i samo o tome, a zatim da pišeš o random utiscima sa topika o Ukrajini, kako "nečega" ima sa obe strane.

Da podsetim TI si počela o "meti na čelu", a ja ti dao primer bukvalnog crtanja mete, na šta ti odgovaraš:

[mention=230]fancy[/mention] Mislim da toga ima na obe strane, ...


I ja te pitam ko je još prozivao neistomišljenike po imenu?

I, usput, kao gorljivog borca za prava zlostavljanih (Depp / Herd case, dole u 'kafani") da li se slažeš da je to opasan način komunikacije? Ili podvlačiš crtu u svom aktivizmu kad treba braniti "onu drugu stranu", tj onu koja nije u "tvom" "narativu".

Mani me mi/vi bajki, toga ima na svakom sportskom topiku onoliko.

Sent from my phone using their app

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Da nam ovde servirate rusku propagandu...domaćinski, nema šta :s_d:.

 

Kao što rekoh, fotka je iz izraelskih novina - ne brini se za moju svesnost ili nesvesnost. Pratim ovaj sukob jako dugo, proveravam gomilu izvora - kada imam vremena, naravno. Kada nemam, ne postujem ništa što može da bude dezinformacija, nemam nikakvu skrivenu agendu (osim što želim da rat što pre prestane) i prilično jasno sam se odredio o svemu. Naravno da je tvoja lična stvar kako ćeš nekoga da proceniš, baš kao što je i moja i svačija.

 

Nikakvo izvinjenje nije potrebno, nije mi bitno šta neko sa foruma misli o meni jer nemam 15 godina. Ni tada nisam upao u neku svađu oko toga, jednostavno sam napustio temu jer sam video da ide u pravcu za koji smatram da nije dobar. Sada sam ti naveo sam ovo kao primer da olako deliš etikete, a pri tome si jedan od uzdržanijih u toj disciplini, to moram da priznam. Ali, nekome etiketiranje smeta pa onda krene vređanje, prijavljivanje i raspad sistema na temi, i tako dođemo dovde, da tema praktično zamre. Da ne bismo dolazili dovde, neka se promeni pravilnik na temi i sve će biti ok. Ja sam za slobodu, u smislu da može da se priča o svemu u granicama kulturnog dijaloga, sa nultom tolerancijom na jebi im majku, Putine, xaxaxa ili svi su Rusi govna, treba to sve potamaniti. Moje sve, naravno, ne mora da bude isto kao i tvoje, drugih članova i vlasnika foruma i moderatora - neka se to o čemu ne može da se razgovara (ako postoji) stavi u pravilnik, jer izgleda da je na temi previše toga dopušteno za ukus jednog dela članova. Pa kome se sviđa neka piše, kome se ne sviđa - širok mu internet.

Dosta dijaloga ovde se odvija po sledecoj semi:

1. Ruska vojska je ubila u ova tri meseca 30 000 ukrajinskih civila civila (ne znam tacan broj, ali cinjenica)

2. ALI i NATO je pobio sve indijance u Americi (karikirano, ali cinjenica) ili

3. broj od 30 000 ubijenih ukrajinskih civila se ne spominje vec se prenese clanak o 3 poginula civila u Belgorodu (vidi kakvi su Ukrajinci, ubijaju civile)

 

Kako moze da se nastavi ovaj "dijalog" ?

 

1. u Rusiji ima fasista i drzava ih ne ganja (koliki im je broj?), naprotiv koriste ih po potrebi

2. sam drzavni aparat Rusije je uzurpiran od strane jednog coveka (i malog broja pomagaca) i ceo sistem pokazuje fasisticke crte

3. ALI u Ukrajini ima isto ljudi sa istetoviranim kukastim krstom (koliko i koji uticaj imaju?), ergo svi Ukrajinci su fasisti i treba ih denacifikovati

i napad je sasvim opravdan

 

1.  Rusi ce ih pregaziti za tri dana i bice docekani kao oslobodioci

2. Ukrajinci se brane, Rusi se povlace od Kijeva

3. ALI sve je to varka (u stvari nije hteo, Znate ko da osvoji celu UKrajinu) i deo genijalnog plana

4. ergo brizni drzavnik je raskrinkao komicara, koji samo zeli stetu svome narodu

 

1. sankcije ce unazaditi teholoski i ekonomski Rusiju

2. Rusi su navikli da gladuju, ne moze im niko nista jer su samodostatni

3. ALI EU i Zapad ce propasti zbog tih sankcija

4. kmeeeee, skinite nam sankcije, ili cemo vas unistiti atomskim bombama

 

Sve ovo nije navedeno zbog samih tema, vec zbog uvek istih sema "razgovora" koji ne vode nikuda (a moze se navesti jos dosta primera).

Mislim da nisam nikoga ovde nazvao putinofilom, ali uocljivo je kada neko skrece temu, a to jeste odlika ruske propagande poslednjih 20 godina (cinjenica je da Rusija napada i razara Ukrajinu... ali sta je nama Napoleon, Hitler, Nato... radio).

I onda kada ja, ili neki drugi forumas to primetimo, nastaje ljutnja i uvredjenost.

 

Ovo sto se desava sada ovde na forumu (a steta je jer ljude trebaju povezivati lepe stvari, a ne razdvajati, kao sto je nacionalizam razbucao YU), desava se potpuno isto i jos vise na celom svetu, posebno na internetu. Radi se o medijskom ratu koji pre svega vodi Putin, poslednjih 20 godina, prema Zapadu.

Ovo je vec staro, ali pokazuje modus operandi.

Putinovi trolovi u ofanzivi

https://www.bluewin.ch/de/digital/putin-trolle-auch-auf-deutsch-in-der-offensive-1165020.html

Putinovi online ratnici preplavljuju Svajcarsku propagandom

https://www.tagesanzeiger.ch/schweiz-im-visier-von-putins-propagandisten-317365712087

 

Nije da nismo znali. Sada je jedno istrazivanje pokazalo jos vise detalja.
6256 novih tweeter konta na nemackom od 1.1.2022. - 24.2.2022. naklonjenih Putinu.
Samo 100 njih je odgovorno za 29% tweetova, dan pre inavazije, u vezi Putina.
"Richard" je od 1.2.2022. uspeo napisati 18 000 tweetova u korist Putina, a protiv Zapada.
"Simone" 12 000. I oni nisu izuzeci.
Ima "korisnika" koji pisu i preko 1000 tweetova dnevno.
Obicno nemaju folowere i nisu foloweri, ali su ipak dobro umrezeni.
...
I tako vec 20 godina, svuda po svetu !
Da ne govorimo o placenicima u partijama na Zapadu.

 

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo su nacini na koji "razgovori" sirom interneta postaju toksicni, pa tako i ovde.

Dokle god postoje ove seme, tesko da ce biti mira na temi o Ukrajini.


1.
Metoda: skretanje sa teme "agresija Rusije na Ukrajinu" na neku drugu temu, najcesce neki rat u kojoj su ucestvovali Ameri, ili trdnja da je sve ovo zapravo Zavera Amerikanaca, koji koriste Ukrajince za svoje planove i koja ce nastetiti Ukrajincima i Evropi; inzistiranje na "neutralnosti" EU jer je to inace sukob Rusija-USA
Cilj: opravdavanje agresije zlog gnoma, po principu "svi su oni isti", " a sta su oni nama radili", "Amerikanci su jos gori"
i sirenje razdora medju Zapadnim saveznicima

2.
Metoda: potezanje davnih istorijskih zbivanja
Cilj: istorijsko opravdavanje agresije Rusije na Ukrajinu i davanje "legitimiteta"

3.
Metoda: tvrdnje da sankcije nece nastetiti Rusiji (ona je samodostatna, a njeni nesalomljivi stanovnici su navikli na tezak, ali pravednicki zivot);
sankcije ce ne samo puno vise nastetiti EU, vec ce se ista raspasti kada visokim cenama ugnjetavani, razmazeni EU podanici dignu bunu
Cilj: siriti nesigurnost i defetizam u Evropi

4.
Metoda: tvrditi da je za napad Rusije odgovoran Zapad, USA, NATO, EU, Soros, Gates, mali zeleni coveculjci... ("za rat su potrebne dve strane")
Cilj: prebacivanje krivice za vlastitu agresivnost i pridobijanje Zaverasa raznih fela, kao i zamagljivanje stvarnih ciljeva agresije; obe strane su podjednako odgovorne za rat

5.
Metoda: omalovazavanje Ukrajine i posebno predsednika Selenskog, na razne nacine (na pr. naglasavanjem da je on komedijas, los glumac, neobrijani, lose odeveni folirant...)
Cilj: stvaranje lazne slike o Ukrajini i njenom vodjstvu, ne bi li smanjili podrsku sveta

6.
Metoda: velicanje Rusije, njene armije i 5D sahiste, alias zlog gnoma
Cilj: stvaranje slike nepobedive armije i nepogresivog vodje ("sve ide po planu")

7.
Metoda: sirenje velikog straha od neposredno predstojeceg atomskog rata (koji je u izvesnoj maloj meri razuman)
Cilj: sirenje stava "dajte zlom gnomu sta god hoce, samo da se umilostivi i ne pritisne crveno dugme"

8.
Metoda: velicanje ruske kulture i protest protiv njenog suzbijanja na Zapadu (najveci neprijatelji bas tih velikih ruskih stvaraoca, su bili ruski represivni sistemi, nekada i sada, koji su proganjali te stvaraoce, za koje su sada zabrinuti usled "diktature Zapada")
Cilj: prikazati, ne rusku kulturu, vec sadasnji ruski rezim nadmocnim, dekadentnom, pokvarenom Zapadu

9.
Metoda: prebacivanje Zapadu medijsku blokadu i nedemokratsko ponasanje
Cilj: pokazati kako su ruski mediji i ruska "demokratija" bolji i slobodniji

10.
Metoda: cisto laganje, osim sto je prisutno i u prethodnim tackama moze se uzeti i odvojeno
Cilj: relativizacija cinjenickog stanja po principu "alternativnih cinjenica", koje je obilno koristila stabilna budala preko Atlantika;
niko zapravo ne zna sta je prava istina, ergo ruska propaganda je istinitija

 

11.

Metoda: tvrdnje da sankcije ciljaju i tesko pogadjaju obicne neduzne ljude, dovodeci im ionako vec tezak pravednicki zivot preko ruba nepodnosljivosti.

Narocito pati nejac, zene koje uz PMS jos moraju trpjeti nedostatak higijenskih potrepstina... aktuelno zitarice za Afriku.

Cilj: zamjena uzroka i posljedice, krivca i zrtve. Za blokadu ukrajinskih zitarica, kriv je Zapad.

 

12. Ja osudjujem rusku specijalnu operaciju u Ukrajini, ALI => ... opsirna upotreba metoda 1-11 sa istim ciljevima.

Edited by Dragan
  • Like 7
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dragan said:

Ovo su nacini na koji "razgovori" sirom interneta postaju toksicni, pa tako i ovde.

Dokle god postoje ove seme, tesko da ce biti mira na temi o Ukrajini.


1.
Metoda: skretanje sa teme "agresija Rusije na Ukrajinu" na neku drugu temu, najcesce neki rat u kojoj su ucestvovali Ameri, ili trdnja da je sve ovo zapravo Zavera Amerikanaca, koji koriste Ukrajince za svoje planove i koja ce nastetiti Ukrajincima i Evropi; inzistiranje na "neutralnosti" EU jer je to inace sukob Rusija-USA
Cilj: opravdavanje agresije zlog gnoma, po principu "svi su oni isti", " a sta su oni nama radili", "Amerikanci su jos gori"
i sirenje razdora medju Zapadnim saveznicima

2.
Metoda: potezanje davnih povijesnih zbivanja
Cilj: povijesno opravdavanje agresije Rusije na Ukrajinu i davanje "legitimiteta"

3.
Metoda: tvrdnje da sankcije nece nastetiti Rusiji (ona je samodostatna, a njeni nesalomljivi stanovnici su navikli na tezak, ali pravednicki zivot);
sankcije ce ne samo puno vise nastetiti EU, vec ce se ista raspasti kada visokim cenama ugnjetavani, razmazeni EU podanici dignu bunu
Cilj: siriti nesigurnost i defetizam u Evropi

4.
Metoda: tvrditi da je za napad Rusije odgovoran Zapad, USA, NATO, EU, Soros, Gates, mali zeleni coveculjci... ("za rat su potrebne dve strane")
Cilj: prebacivanje krivice za vlastitu agresivnost i pridobijanje Zaverasa raznih fela, kao i zamagljivanje stvarnih ciljeva agresije; obe strane su podjednako odgovorne za rat

5.
Metoda: omalovazavanje Ukrajine i posebno predsednika Selenskog, na razne nacine (na pr. naglasavanjem da je on komedijas, los glumac, neobrijani, lose odeveni folirant...)
Cilj: stvaranje lazne slike o Ukrajini i njenom vodjstvu, ne bi li smanjili podrsku sveta

6.
Metoda: velicanje Rusije, njene armije i 5D sahiste, alias zlog gnoma
Cilj: stvaranje slike nepobedive armije i nepogresivog vodje ("sve ide po planu")

7.
Metoda: sirenje velikog straha od neposredno predstojeceg atomskog rata (koji je u izvesnoj maloj meri razuman)
Cilj: sirenje stava "dajte zlom gnomu sta god hoce, samo da se umilostivi i ne pritisne crveno dugme"

8.
Metoda: velicanje ruske kulture i protest protiv njenog suzbijanja na Zapadu (najveci neprijatelji bas tih velikih ruskih stvaraoca, su bili ruski represivni sistemi, nekada i sada, koji su proganjali te stvaraoce, za koje su sada zabrinuti usled "diktature Zapada")
Cilj: prikazati, ne rusku kulturu, vec sadasnji ruski rezim nadmocnim, dekadentnom, pokvarenom Zapadu

9.
Metoda: prebacivanje Zapadu medijsku blokadu i nedemokratsko ponasanje
Cilj: pokazati kako su ruski mediji i ruska "demokratija" bolji i slobodniji

10.
Metoda: cisto laganje, osim sto je prisutno i u prethodnim tackama moze se uzeti i odvojeno
Cilj: relativizacija cinjenickog stanja po principu "alternativnih cinjenica", koje je obilno koristila stabilna budala preko Atlantika;
niko zapravo ne zna sta je prava istina, ergo ruska propaganda je istinitija

 

11.

Metoda: tvrdnje da sankcije ciljaju i tesko pogadjaju obicne neduzne ljude, dovodeci im ionako vec tezak pravednicki zivot preko ruba nepodnosljivosti.

Narocito pati nejac, zene koje uz PMS jos moraju trpjeti nedostatak higijenskih potrepstina... aktuelno zitarice za Afriku.

Cilj: zamjena uzroka i posljedice, krivca i zrtve. Za blokadu ukrajinskih zitarica, kriv je Zapad.

 

12. Ja osudjujem rusku specijalnu operaciju u Ukrajini, ALI => ... opsirna upotreba metoda 1-11 sa istim ciljevima.

 

11 od 12 tacaka skoro svakodnevno prisutno na temi rata u Ukrajini. Ova sto djelomicno fali je tacka 6 odnosno direktno velicanje Putina. Doduse i toga je bilo od strane jednog forumasa koji je srecom ekspresno uklonjen.

Link to comment
Share on other sites

AU, gde se otislo..znaci, ne samo da ovde ima tih Putinovaca, relatiizatora, nego jos su i ruski placenici..kapiram da sam i ja jedan od njih..e blago meni, Uk me platila da se vakcinisem AZ, za trecu dozu Fajzera me castili Soros i Gejts,Rokfeler me placa d apodrzavam paznog ekologa Savu,a da na vox b92 forumu podrzavam, isitina prilicno nemustim i vise nego dvosmislenim jezikom, ali ovde ima oih koji sve provale kao rendgenom,Putina i rusku agresiju, placen sam od ruskog lobija..cak sma i glasao na anketu da podrzavam Ukrajinu, da zavaram trag, ali, provalise me ovdasnji Serloci, Poaroi, Betmeni:lol_2:..stvarno ovde imaju ljudi razmisljanja..dosli smo od ravnozemljasa i teoreticara zavere(ja ovde video nisam nijednog), do neceg to meni lici na teorije zavere..mozda sma i ja malo nesto ucitao, ali, uticaj okoline, sta cu:classic_biggrin:

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Avda Zekić said:

Gde beše formirano Ministarstvo istine ?

Tamo gde ko hoće "knjižicu" uzme pa za nju plati, a ne kuka unaokolo o "nepravdama" , dok mu rulja (komunjara) aplaudira. I ne samo to, nego ko baca đubre u tuđe kante može i u ćorku da zaglavi. Teski psihopate i velika nesloboda, i to hoće svima da nametnu. Strahota! Užas!

 

U stvari je trebalo u startu kad su provaljene te farme trolova potpuno odseći to sa interneta. Nije to za psihopate.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Tamo gde ko hoće "knjižicu" uzme pa za nju plati, a ne kuka unaokolo o "nepravdama" , dok mu rulja (komunjara) aplaudira. I ne samo to, nego ko baca đubre u tuđe kante može i u ćorku da zaglavi. Teski psihopate i velika nesloboda, i to hoće svima da nametnu. Strahota! Užas!

 

U stvari je trebalo u startu kad su provaljene te farme trolova potpuno odseći to sa interneta. Nije to za psihopate.

Pa bolje i u tudje kante nego na ulicu?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, McLeod said:

 

Da se ne stavlja ta famozna kultura dijaloga ispred cinjenica. Odnosno forma ispred sustine.

 

Ne treba da bude dozvoljeno da neko nekoga tera u majcinu recimo, ali ako forumas postuje onelinere i nicim ne doprinosi diskusiji, ne vidim razlog da se stvari ne nazovu pravim imenom.

 

To vazi za obe strane, ako pricamo o topiku o Ukrajini.

 

Pa to treba da bude posao za moderaciju.

 

Forumasi mogu da prijave post ili da na ovoj temi upitaju zasto se ne brise toksicna i stetna diskusija i to bi trebalo da neki maksimum u njihovom ucescu u uredjivanju foruma.

 

Kao sto je uprava nekog kluba kriva kada drzi loseg trenera (a ne sam trener) i kao sto je trener nekog kluba kriv kada mu igrac igra nediscplinovano (ok, ima i krivice igraca, ali ona nije presudna).

 

Apsolutno razumem da necije pisanje mnogima ide na zivce i da teme nisu moderisane itekako bi bilo razloga da se iskaze revolt zbog nekih postova, ali moderacija postoji i na njoj je da se bavi trolovanjem, vredjanjem ili ispaljivanjem onelinera.

 

Mislim da je ovde najveci problem sto nekada nema moderatora pa su u takvoj situaciji forumasi prinudjeni da "pravdu uzmu u svoje ruke". To je problem skoro svih foruma i tu postoje samo dva resenja:

 

1. Da je neko od moderatora stalno prisutan na forumu (tesko)

2. Da forumasi sami paze kako ce da diskutuju (jos teze).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 3:18 PM, McLeod said:

Ja tebe vrlo dobro razumem. Kao i ono sto si napisao.

 

Nisi napisao nesto sto nisam cuo milion puta do sada, da to bude nesto posebno sto treba raspraviti. Napisao sam sta sam napisao jer je takav narativ stetan, pa neka svako ima svoje misljenje i razmislja kako hoce, objektivno je tacno da je deo problema koje ova zemlja ima.

 

Da njeni stanovnici koji cak spadaju u uslovno receno elitu, ne razumeju ono sto su Nemci i Japanci razumeli pre 70 godina, samo na primer.

 

Samo Srbi ce pricati o nepravdama i ispravljati krive Drine. Pa cak i da si u pravu, da je to sve nepravedna sila koja nam je dala po pip, potpuno nezasluzeno, ponasas se u skladu sa tim i ne razmisljas o tome, mnogo je lepo i lako ziveti takav zivot budes deo civilizovanog sveta koji ce zaboraviti to sto se desavalo 90ih i mesati Serbiu i Siberiu, milina.

 

I koga boli dupe za to.

 

A ovako imamo stalno podsecanje na nepravde i posebnost Srba i Kosova, a mi zivimo sve bednije i bednije, dok to bombardovanje koje nas drzi kao taoce, i na tom Kosovu 1% ljudi rodjenih posle 1990. na teritoriji centralne Srbije i Vojvodine nikad nije bilo.

 

Dok se ispisuju grafiti 1389. slika Gavrilo Princip (da ne pricamo i o Mladicu) 2022. godina polako prelazi u drugu polovinu.

 

Najjaci narod na svetu, bez greske.

 

Pozdrav i tebi.

 

Vec sam pisao da postoji dva nacina kako mozemo da posmatramo dogadjaje - pragmatican (neki realizam) ili moralan (neki postupci su dobri i njih treba podrzati, drugi su losi i njih treba osudjivati i suzbijati). Problem je kada se ova dva principa mesaju, pa se malo primenjuje jedan, a malo drugi nacin.

 

Na primer, sve sto si napisao moze da stoji ako prihvatimo da je nebitno kakve su granice drzave ili da li pripadamo ovom ili onom narodu. Problem je sto se sve isto moze reci i za Ukrajinu, samo sa malo izmenjenim recima. Krenucu redom:

 

Cinjenica je da je Ukrajina bila podeljena zemlja koja je dosta dugo balansirala izmedju zelja i nadanja zitelja sa zapada i onih sa istoka. Cinjenica je da je neko usetao 2014. godine u Krim i to proglasio kao delom druge drzave. Cinjenica je da je Ukrajina toliko korumpirana zemlja da je jedan komican kandidat pobedio samo zato sto je delovao kao nova licnost. Cinjenica je i da su prozapadni politicari kao sto su Juschenko, Timoshenko ili Poroshenko postali omrazeni u velikom delu naroda i sada im se popularnost granici sa statistickom greskom.

 

Moramo se odluciti da li cemo uvazavati drugacije poglede na svet i dogadjaje ili necemo. Ako uzmemo da je apsolutno nebitno da li je Kosovo deo Srbije ili nije, ne mozemo odjednom imati razumevanja za stav da je nekom bitno da li je Krim Ukrajina, nezavistan ili Rusija. Kao sto bi pragmatizam rekao da treba da se okanemo Kosova (i da ga prvi priznamo) zarad bolje atmosfere u drustvu, porasta zivotnog standarda, mogucnosti da se zivi u uredjenijem drustvu, tako je i drustvo u Ukrajini moglo jednostavno da kaze - evo vam delovi teritorije koji zele da zive sa vama, ako cete nama da pustite da zivimo kao Poljska ili Ceska.

 

Sa druge strane, ako se drzimo nekog moralnog principa, trebalo bi i ljude koji krive zapad, Milosevica, nacionalizam, Rusiju, Ukrajinu zato sto su ti ljudi vezani za neki kolektiv i ti ljudi imaju percepciju da je neko drugi napao taj kolektiv i da je zato neprijatelj. Moralni princip kaze da ne mozemo imati stav da je napad na nas kolektiv zlocin (ili bilo koji drugi kolektiv/narod), a da istovremeno ne razumemo zasto ljudi na Kosovu vide Srbiju kao neprijateljsku drzavu. Ako cemo da razumemo Ukrajince koji sa pravom vide Rusiju kao silu koja se ustremila na njihov kolektiv, moraju se razumeti i gradjani na istoku Ukrajine koji nisu zeleli da zive u drzavi koja bi bila neprijatelj Rusije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Avda Zekić said:

Gde beše formirano Ministarstvo istine ?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

Ni jednu od tih metoda nije smislio neko ovde, sam od sebe (pa cak ni intezivnim razmisljanjem), spontano.

Ministarstvo istine gde su ove metode (a i ciljevi) smisljene, namerno i svesno, je u St. Petersburgu.

Primena traje vec dvadesetak godina, po KGB receptima.

To cak i nije neka tajna - https://de.wikipedia.org/wiki/Troll-Armee

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Research_Agency

https://en.wikipedia.org/wiki/Media_portrayal_of_the_Ukrainian_crisis

 

Btw ovo je upravo metoda broj 9 - ja/mi/Zapad namece, diktira, obavezuje na prihvatanje jedne istine, dok je Prava Istina znamo vec gde.

 

Kao sto rekoh, nije mi namera dalje dizanje tenzije, vec samo pokazivanje jedne od mogucnosti zbog koje dolazi do sukoba

(po principu uzmi, ili ostavi 🙂 )

 

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, fancy said:

 

 


Pa, aman....
Ne možeš da pišeš ispod posta o kome jedino pričam o prozivci, dakle vrlo konkretno i samo o tome, a zatim da pišeš o random utiscima sa topika o Ukrajini, kako "nečega" ima sa obe strane.

Da podsetim TI si počela o "meti na čelu", a ja ti dao primer bukvalnog crtanja mete, na šta ti odgovaraš:



I ja te pitam ko je još prozivao neistomišljenike po imenu?

I, usput, kao gorljivog borca za prava zlostavljanih (Depp / Herd case, dole u 'kafani") da li se slažeš da je to opasan način komunikacije? Ili podvlačiš crtu u svom aktivizmu kad treba braniti "onu drugu stranu", tj onu koja nije u "tvom" "narativu".

Mani me mi/vi bajki, toga ima na svakom sportskom topiku onoliko.

Sent from my phone using their app
 

 

 

Mogu da pišem šta ja hoću, ili ćeš ti to da određuješ? Šta tebi nije jasno i šta hoćeš da ti se kaže? To direktno pisanje svakako jeste vid crtanja mete, ali oni među vama koji se gorljivo zalažu za ono što smatraju "pravom" stranom ni ne moraju da prave spiskove jer koriste druge tehnike: non-stop ironično "vi neutralni", prilepljivanje ljudima koji se izražavaju kao neutralni etiketa rusofila, putinofila, upotreba rečenica tipa - ovo nije mesto gde može da se širi ruska propaganda, ima na internet mestima u Srbiji mesta koliko hoćeš za to e te de, e te de.

 

Dakle ako ti misliš da te to što nisi spomenuo nekog po imenu čini boljim od tih forumaša... Well, ne čini te. 

 

Bold: Naravno da je opasan način komunikacije, a kakav je način komunikacije koji koristi bilo ko ko je umislio da je baš njegova strana "prava"? Mani me jadnog pokušaja da skreneš temu sa činjenice da ste se svi koji redovno pišete na temi pokakili po njoj, na moje stavove na neku drugu temu.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, implant said:

 

Da nam ovde servirate rusku propagandu...domaćinski, nema šta :s_d:.

 

Kao što rekoh, fotka je iz izraelskih novina - ne brini se za moju svesnost ili nesvesnost. Pratim ovaj sukob jako dugo, proveravam gomilu izvora - kada imam vremena, naravno. Kada nemam, ne postujem ništa što može da bude dezinformacija, nemam nikakvu skrivenu agendu (osim što želim da rat što pre prestane) i prilično jasno sam se odredio o svemu. Naravno da je tvoja lična stvar kako ćeš nekoga da proceniš, baš kao što je i moja i svačija.

 

Nikakvo izvinjenje nije potrebno, nije mi bitno šta neko sa foruma misli o meni jer nemam 15 godina. Ni tada nisam upao u neku svađu oko toga, jednostavno sam napustio temu jer sam video da ide u pravcu za koji smatram da nije dobar. Sada sam ti naveo sam ovo kao primer da olako deliš etikete, a pri tome si jedan od uzdržanijih u toj disciplini, to moram da priznam. Ali, nekome etiketiranje smeta pa onda krene vređanje, prijavljivanje i raspad sistema na temi, i tako dođemo dovde, da tema praktično zamre. Da ne bismo dolazili dovde, neka se promeni pravilnik na temi i sve će biti ok. Ja sam za slobodu, u smislu da može da se priča o svemu u granicama kulturnog dijaloga, sa nultom tolerancijom na jebi im majku, Putine, xaxaxa ili svi su Rusi govna, treba to sve potamaniti. Moje sve, naravno, ne mora da bude isto kao i tvoje, drugih članova i vlasnika foruma i moderatora - neka se to o čemu ne može da se razgovara (ako postoji) stavi u pravilnik, jer izgleda da je na temi previše toga dopušteno za ukus jednog dela članova. Pa kome se sviđa neka piše, kome se ne sviđa - širok mu internet.

 

Sad sam pogledao prepisku, to je bilo na početku rata. Nisam te etiketirao da si bilo kakav -fil. Iskoristio sam termin "sipate" (tada popularna reč jer ju je vučić iskorsitio u jendoj prilici govoreći o "istini") rusku propagandu jer si i ti bio jedan od onih koji na osnovu par desetina nacista u AZOV etiketiraš celu Ukrajinu da je sama kriva što ju je Rusija napala. Možda si ti to pročitao u Izraelskim novinama ali to je ruska propaganda od reči do reči. Ja i dalje stojim iza tih svojih reči jer pratim rat u Ukrajini od napada na Krim prilično detaljno.

 

Tada sam ti povukao paralelu sa Ruskim nacistima i našima ali to vama (bilo je više ljudi sa tom istom tvrdnjom) nije isto pa niste pristali da konstatujete da su i Rusija i Srbija nacističke ili da bar koketiraju sa nacizmom. Postavio sam pitanje da želim da vidim da li ste stvarno principijelni ili samo pišete ono što ste pročitali na sputnjik-u (opet sinonim za rusku propagandu). Suština sa AZOV je jasna. To je jedinica gde su većina ljudi nacionalisti pa među njima ima par desetina ekstrema koji su nacisti/neonacisti. Tokom 2014. ih je bilo još više ali su većinu tih ljudi izbacili iz jedinice kada je postala regularna jer im je zabranjeno da se bave politikom. Ti si nas etiketirao da relativizujemo nacizam zbog toga, ej mi reltivizujemo zato što ne pristajemo na ideju da par desetina nacista u AZOV = Ukrajina nacistička država.

 

Inače ne vezano za ovu temu ja imam jedan ban na ovom forumu. Ne znam koliko pratiš moje pisanje ali ja sam banovan zbog "relativizacije pretnje Miše Vacića kada je pretio opoziciji". Presmešno obzirom da je lepu reč ni kad zasluže ne dajem takvima. No taj post jeste bio takav da se može protumačiti da sam to radio, pogotovo što sam tada bio relativno nov član i moderacija nije znala šta se od mene može očekivati. Pride ja sam pretnje Miše Vacića poredio sa nekim opzicionarom koji je na twiteru sa puškom u ruci pretio vlasti tih dana što takođe vrlo verovatno većina nije ispratila a ja sam pretpostavio da svi moraju znati za tako nešto. Tako isto i ti ako nisi mislio to što smo mi protumačili moraš dobro da razmisliš kada pišeš na ovako polarizovanoj temi. Pogotovo što smo priču o AZOV čuli milion puta unazad 8 godina.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Harmonika said:

AU, gde se otislo..znaci, ne samo da ovde ima tih Putinovaca, relatiizatora, nego jos su i ruski placenici..kapiram da sam i ja jedan od njih..e blago meni, Uk me platila da se vakcinisem AZ, za trecu dozu Fajzera me castili Soros i Gejts,Rokfeler me placa d apodrzavam paznog ekologa Savu,a da na vox b92 forumu podrzavam, isitina prilicno nemustim i vise nego dvosmislenim jezikom, ali ovde ima oih koji sve provale kao rendgenom,Putina i rusku agresiju, placen sam od ruskog lobija..cak sma i glasao na anketu da podrzavam Ukrajinu, da zavaram trag, ali, provalise me ovdasnji Serloci, Poaroi, Betmeni:lol_2:..stvarno ovde imaju ljudi razmisljanja..dosli smo od ravnozemljasa i teoreticara zavere(ja ovde video nisam nijednog), do neceg to meni lici na teorije zavere..mozda sma i ja malo nesto ucitao, ali, uticaj okoline, sta cu:classic_biggrin:

Ove metode sam nabrojao pocetkom aprila, na jednom drugom forumu i svaka slicnost sa upisima ovde je slucajna 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Pa bolje i u tudje kante nego na ulicu?

7 hours ago, Avda Zekić said:

@Milenko Puzigaca

De be ne napinji se tolko, zbunjuješ ljudi....nego kažeš svoje djubre u tudje kante...hm..zadnje vreme došlo.

Jeste, i nije bolje. U društvu postoje pravila kako nešto funkcioniše, zato je društvo. I nikoga ne zbunjujem. Neka prate forum, šta da im kažem. Neka pročitaju taj zločinački udbaški tekst, ima link. Sve ovo sto je Dragan napisao je 100% tačno, i taj "rat protiv 'zapada'" nije poceo sad, nego pre 20 godina, i to takvom propagandom kao u tom tekstu, i tim metodama.

 

Taj tekst iz politike u kome se smrad i prljavština predstavljaju kao sloboda nije jedini, sve ih je više. Svi ti tekstovi kojih je u poslednje vreme podosta dolaze iz iste kuhinje, i svi su isti, samo je malo drugačiji red rečenica. Počinje time kako se na mrskom "zapadu" guši individualnost, pa se ljudi uteruju u torove, bla bla bla, kenj kenj kenj, onda slede razni primeri potpuno van tog konteksta, ali za glupane verovatno ubedljivi, kao to sa đubretom. U stvari se veliča haos i divljaštvo a uređenost se predstavlja kao nešto negativno. I to govore oni čiji je osnovni princip postojanja elementarno nepoštovanje drugoga i prava na izbor, i silovanje svakoga ko se izdvaja iz njihovog krda, kao na primer misicu kad pravi senke rukama, i to počinje u primarnoj porodici, i traje do kraja.

 

Ovde se neki bune zbog rečnika, a ne znaju kad bih na primer ja prirodno govorio o takvima, i o tome što rade, i šta mislim  o njima, verovatno bi bili bi tako šokirani rečnikom i izjavama, da bi ih sanjali posle. Recimo samo da ima nešto u onom tekstu koji je postavio Dragan o istraživanju uzroka masovnih pucnjava. Da su to u stvari posebno nasilna samoubistva. Zanimljiva teorija, i verovatno tačna. Šta su očekivali?

 

Citiraću Puaroa iz ABC ubistva, komentar o dečjoj pesmici o lovu na lisice koju je čuo "uhvati liju, stavi je u kutiju, i ne daj joj van. Mon cher Hastings, to nije humano. To nije le sport".

 

BTW, kad već pominjte to kao nešto nebitno, i tuđim k mlatite gloginje, oko kontejnera kojima lupaju meni pored glave već 15, 20 godina se upravo to dešava iz ovog teksta. Dolaze noću sa svih strana razni degenerici i umni bolesnici kao taj u tekstu opisani, nečitko i podugačko, koji se ne zna gde žive, i bacaju u njih i pored njih itd, a onda to pored stoji danima itd. Tamo gde takve hvataju pa kažnjavaju, kao u tekstu, nisu potrebne druge mere. Na mestu gde to ne bi menjali i još takva divljaštva nazivaju posebnost i samo svojost i sloboda... pored ostalog i zbog putinovske propagande kao što je taj tekst, koja traje 20 godina, gde su im zlikovci pronašli tačku, i samo je pritiskaju, kao takvim tekstovima...nema nevinih. Godinama su se svi iz kraja milion puta bunili, tražili da to uklone itd. Sad od skoro svi samo ćute. Možda je zatišje pred buru zbog aktuelnih događaja.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

  Mogu da pišem šta ja hoću, ili ćeš ti to da određuješ? Šta tebi nije jasno i šta hoćeš da ti se kaže?

...

 

 

Uspori. Niko ti ništa ne određuje ako nisi shvatila, rečeno je samo zbog tvog pomeranja stativa.

 

 To direktno pisanje svakako jeste vid crtanja mete, ali oni među vama koji se gorljivo zalažu za ono što smatraju "pravom" stranom ni ne moraju da prave spiskove jer koriste druge tehnike: non-stop ironično "vi neutralni", prilepljivanje ljudima koji se izražavaju kao neutralni

  

Ok, da zaključimo "vi neutralni" rečeno nekom ko se deklariše kao neutralan je isto kao pojedinačna prozivka neistomišljenika? Ok, ništa onda.

  Dakle ako ti misliš da te to što nisi spomenuo nekog po imenu čini boljim od tih forumaša... Well, ne čini te. 

 

Zaista, ali zaista nisam u kandidaturi za medalju dobrog forumaša ili predsednika odeljenjske zajednice...

Trudim se samo da budem dobar čovek.

 Mani me jadnog pokušaja da skreneš temu sa činjenice da ste se svi koji redovno pišete na temi pokakili po njoj, na moje stavove na neku drugu temu.
 

"Jadan pokušaj"

?!?

"Svi vi pokakili" "Svi vi"??

Ja?!?

 

Čekaj ozbiljno...

O čemu sad mi ovde pišemo? Ali stvarno ozbiljno, ne mislim da sam bio deo bilo čega da me svrstaš u "vi" ni na jednom topiku, iskreno se ne sećam da smo se bilo gde već "ukrstili".

 

Osim što sam suprotnog pola i eventualno drugačijeg mišljenja na "Ukrajini"?!?

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Mama_mia said:

 

Da, istina je da je pocetak ovog foruma obelezila nenormalna tolerantnost prema zapanjujucim politickim pojavama, idejama i licnostima. Istina je da se razigrano plesalo kolo i ostale igre (metafora za slobodu misljenja) da je boskic bio podrzavan, da je kostunica sasvim prihvatljiv lik, da je Ceda nesto najgore sto se moglo dogoditi Srbiji gori od jso i od tadica i vucica zajedno, da je nacionalizam zapravo patiotizam - jedna pristojna emocija koja mora da se istice i brani od forumskih nickova koji izdajnicki hoce nato, da se kosovo ne sme dati, da je tribunal zlo smisljeno da se sveti znamo kome, da specijalan zlocin u srebrenici nije genocid vec specijalna operacija utamanjivanja i `denacifikovanja`, da se strani faktor trpi teskom mukom a unutrasnji faktor velica itd. Da je srbija Leopard ali ne Vucicev vec da bogda nekog velikana opozicije, recimo Djilasa, Tepica, Jeremica nebitno...da bude sve isto samo da njega nema.

 

Cak u vreme pocetka foruma pozeljno je bilo da se podrzavaju apsolutno svi opozicionari osim Jovanovica Cede kao Prvo, Pravo i Nepatvoreno Zlo. Da istina je da je forumska vecina imala odbojan stav prema cedi samim tim i prema meni, istina je da sam ponekad pisala tako da taj deo foruma pojma nema da li sam ozbiljna ili ironicna, sto opet ne znaci da nisam ozbiljna...Istina je da je ova gore Devojka od Luke imala podrsku od vecine koje vise nema, ili se retko pojavljuju. Tako da, mozda je zbog toga forum te 19.godine drugaciji od danasnjeg 22. Lepo je bilo te godine kad si mogao da budes ono sto jesi i jos i podrzan. Rasplinuti patriotizam je to bio...i kina i rusija i putin i eu, prokleti nato, zli zapadi - svega je bilo...Ali Putin je stavio tacku na proruske bajke. Ovo kazem sto se tice foruma a ne Srbije u celini...to jos uvek ceka rasciscavanje...

 

 

 

 

Rasprave koje se sada ovde vode odrazavaju rat narativa, koji je na slican nacin postojao i na starom forumu B92 (samo tada je bio aktuelan Milosevic, a danas Vucic, na jednoj strani su bili zapadnjacki progresivci, na drugoj domacini, sada su to "pro-ukrajinci" i "neutralni"). I to nije nesto karakteristicno samo za ovaj forum.

 

Vi koji ste od pocetka bili ovde znate bolje koja je zvezda vodilja ovog foruma, zasto je osnovan i koje su mu eksplicitne i implicitne postavke.

Pretpostavljam da je jedna od stavki, izvesna opozicija preovladavajucim stavovima vecine u Srbiji (makar to nazvali tolerancija za sva misljenja), inace forum ne bi ni bio potreban, jer ga vi koji zivite u Srbiji vec imate oko sebe u RL  i bio bi isti kao svi ostali patriotski forumi (zato sam napisao da bi dobar odnos bio 60:40, sa sansom o razmeni misljenja).

 

Dakle radi se o borbi Zapadnog i Ruskog (kineskog, severno korejskog, venezulanskog, iranskog...) narativa i pitanje je koji nam je bliskiji i koji smo voljni da prihvatimo, kao pojedinci i kao drustvo u kojem zivimo.

Jasni su i "pristrasni" oni koji zive na Zapadu i prihvataju zapadni, kao i oni koji zive na Istoku i prihvataju istocni narativ.

Oni koji zive u Rusiji, a prihvataju Zapadni narativ su uglavnom po zatvorima, ubijeni, ili gube posao, ili su posteno otisli iz zemlje da bi uskladili svoje misljenje i delovanje.

Oni koji zive udobno na Zapadu, a prihvataju Istocni narativ imaju kognitivni problem, koji bi se lako mogao resiti iskusavanjem prakse Istocnog sistema

(ali ih je malo spremno na to).

I na kraju imamo neutralne, koji teoretski pokusavaju da drze ravnotezu i budu objektivni, bilo da su geografski na nekoj razmedji (tu se postavlja pitanje, gde pocinje Zapad, a gde Istok), ili ocekuju neku dobrobit od toga (pokusaji Srbije da sedi na dve stolice), materijalnu, psiholosku, metafizicku...

Interesantno je da izgleda kao da u ovu skupinu spada dosta onih koji bi dobrobiti Zapada, a i ipak narativ Istoka (zna li neko kolike su donacije Zapada Srbiji, bilo od EU bilo od gastarbeitera, koji podrzavaju svoje familije, u odnosu na iste donacije Istoka i kako to stoji u odnosima prihvacenih narativa Zapad vs Istok ?).

Interesantno bi bilo pitati ljude, koji su geografski na razmedjama, o ovim narativima - na pr. sta misle o neutralnosti stanovnici Mariupolja, Sjeverodonjecka... ili neke seljake na granici izmedju Poljske i Belarusije, Estlanda i Rusije, Finske i Rusije...

 

Kako bilo da bilo, sudbina ovog foruma se odlucuje na kvantitativnoj i kvalitativnoj razmedji ova dva narativa i pitanju koji ce prevladati (ili koji zelimo da prevlada).

Osim naravno ako je pretezno zamisljen kao sportski i nostalgicni forum.

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2022 at 1:02 PM, implant said:

 

Lepo su to Šveđani izanalizirali, samo su iskusno zaboravili da spomenu da je najveći deo od tih 100 ubijenih, ubijen od strane onih koji marširaju pod kukastim krstom i amblemima SS jedinica. Zaista, what could possibly go wrong u strategiji da na raketomet od Moskve pustiš manijake da paradiraju sa svastikama, uključiš ih u regularnu ukrajinsku armiju i dopustiš im da aktivno utiču na politiku zemlje? 

 

Ne može se tako vršiti približavanje zemlje EU, tj. možda negde i može, ali pored bahatog komšije sa velikom batinom, naročito osetljivog na fašizam - teško. Da li to daje pravo Rusiji da izvrši full-scale invaziju na Ukrajinu? Ne, naravno. Da li je Ukrajina morala i mogla drugačije - apsolutno, ovako samo daje municiju Putinu. I da, ove dve stvari koegzistiraju u istom univerzumu; ako neko misli da je to nemoguće, postoji forum o književnosti sa temom o epskoj fantastici, tamo je sve lepo objašnjeno i upakovano.

 

Da predupredim debilne kvalifikacije o rusofilstvu ili Putinofilstvu - Putina smatram diktatorom spremnim na sve, pa i na sjebavanje susedne države u kojoj žive i oni koji ne podržavaju Azov I Desni Sektor - i to i Ukrajinci i Rusi. Imao je 8 godina da smisli strategiju, a on je čekao i na kraju potegao batinu, pogazio međunarodno pravo i pokazao se skoro istim kao oni koje je prozivao za isto to. Kažem skoro isti jer se ovo ipak dešava na samoj granici Rusije a ne u Meksiku, npr. - mada sam prilično siguran da bi odradio nešto slično i tamo kada bi mogao, nije da su njegovi prethodnici bili stidljivi po tom pitanju.

 

On 2/25/2022 at 5:21 PM, implant said:

 

Ja sam najviše pisao o Azovu i Desnom sektoru pa se osećam prozvanim da ti odgovorim.

 

Gugl je nezgodan, može da te odvede u raznim pravcima, čak i do snimaka od pre nekoliko dana sa fronta na kojima se vidi nacistička zastava na granici Donbasa. To ne znači da je Ukrajina nacistička, već da je dozvolila sebi (i to kao zemlja koja je užasno stradala pod precima tih koji danas šenluče pod svastikom) da joj se ti govnari uvuku u regularnu vojsku, pa čak i da se nešto pitaju o politici zemlje. O tome postoje brojna svedočanstva, kakve su pritiske vršili da se ne sprovode sporazumi iz Minska recimo, guglaj malo. Tako da, zajebi me sa tom uvežbanom relativizacijom, pričom o Sputniku, ruskim nacistima a naročito o Srbima i Srbiji koja se po potrebi dopušta, a po potrebi zabranjuje na ovoj temi. I ne, nećeš mi učitati podršku Putinovoj invaziji, o tome sam se već više puta izjasnio ovde.

 

Što se mene lično tiče, ja sam jednostavan čovek: vidim kukasti krst, dobijem poriv da posumnjam da tu nešto nije u redu i da se sa takvima ne može graditi nikakva evropska država. Naravno, kapiram ja da se to može povesti pod ono ali oni su our sons of bitches. Sve ok, ko hoće da prihvati taj narativ zato što je sa druge strane Rusija, nek izvoli. I šta kažeš, teško je reći da li ih ima, ne izjašnjavaju se javno? Svaka čast, druže.

 

Posebno je razočaravajuće (za mene) što ti je jedan od moderatora (@Neme) bacio lajk na ovaj uradak. Meni je to znak da se lepo odjavim sa ove teme, pozdrav svim normalnim ljudima uz nadu da će ovo ludilo prestati što pre.

 

 

P.S. a ako već hoćeš da se baviš Srbijom na ovoj temi, razmisli o tome kako su se u strukture naše države uvukli razni navijači, salonski fašisti i ostali i kakav je njihov uticaj, pa to prenesi na Ukrajinu. 

 

 

On 2/25/2022 at 7:07 PM, implant said:

 

Moj deda je uspeo da preživi logor, a neku godinu posle toga je išao da brani granice od Staljina - Srbija, jbg.

 

Vidim da se uključio još jedan moderator, sa optužbom da širim rusku propagandu iako ljudi i ne kriju da su nacisti:

 

800px-Azov_Battalion_and_SS_Emblems_And_

 

Ovo su ti pripadnici te organizacije:

 

full?d=1521513844

 

Ne vidim šta je tu propaganda, ljudi su nacisti i time se diče. Možeš da proguglaš malo i o njihovim aktivnostima, ima tu svačega. Trenutno su u regularnoj vojsci Ukrajine, rod pešadija, i verovatno su u Odesi. 

 

 

@A sad da, smetaju mi fašisti svih fela, jel to problem? Uključujem tu i naše razne ekstremne navijačke grupe, klerofašiste i ostale koji ovu zemlju vuku unazad već decenijama. Tako da, nećeš mi učitavati ni rusku ni srpsku propagandu, ni podršku ovoj Putinovoj svinjariji, posebno ne šibicarskim relativizacijama - iz mojih postova je jasno šta mislim o svemu, imaš pristup svemu pa proveravaj ako hoćeš. A pošto vidim da je problem što mi smeta nacistički Azov, odoh sa teme.

 

 

@urosg3zajebavaj se ti, za njih je možda i bolje da ih dohvate Čečeni nego Rusi.

 

 

 

On 2/25/2022 at 8:20 PM, Klotzen said:

@implant

 

Ok, znači na osnovu te slike si opisao celo ukrajinsko društvo kao neonacističko. Ajde da vidimo da li to radiš principijelno ili zato što si to pročitao na sputnjiku. Postoji jedan čovek Aleksandar Barkašov koji je nacista i koji je ekstra poznat u Rusiji, po nekim izjavama lični prijatelj Putina. Sve što on radi je klasičan nacizam, čak ne ni neonacizam nego nacizam. Učestvovao je u svim ratovima a njegovi nacisti su i dalje po ratištima i ratuju za Rusiju. Evo "gospodina" :

 

main-qimg-fda66e129fde51f7690f503138603d

 

Malo je pustio duže brčiće ali ok to je neki stil između staljina i hitlera 🙂

 

https://vk.com/@rne_usa-what-is-rnu

 

Ovde imaš o njima a sličnih grupa ti mogu postovati ovde do sutra.

 

E sad ja od tebe očekujem da po istim standardima kako si zaključio da je Ukrajina nacistička država to isto potvrdiš za Rusiju. U tom slučaju ću znati da je to stvar tvog uverenja a ne proste propagande protiv Ukrajine koju ovih dana lupetaju čak i Putin i Lavrov pa se primilo i kod tebe.

 

 

On 2/26/2022 at 2:54 AM, implant said:

 

Odlazak sa teme take 3, moram da odgovorim na ovo.

 

Pomešao si me sa nekim, ja nigde nisam napisao da je celo ukrajinsko društvo nacističko. Vrlo pažljivo biram reči jer je tema komplikovana i osetljiva; to se ne može reći za jedan broj ljudi ovde koji olako deli etikete tipa sputnjikovac, putinovac i ostalo. Reći da je ceo ukrajinski narod (ili država) nacistički bi bila odvratna uvreda za sve one milione Ukrajinaca koji su umrli od ruku fašista, i jednostavno laž. Zamolio bih te da sledeći put, ako već planiraš da diskutuješ na ovu temu sa mnom, pažljivije čitaš i ne iznosiš neistine i podmetačine. 

 

Ono što jesam rekao je da je Ukrajina dozvolila sebi da joj se ta gamad uvuče u regularnu vojsku, pa i u parlament, kao i da u jednoj meri utiče na državnu politiku. To je istina, i to tužna, jer je jedna antifašistička zemlja koja je teško stradala u 2. ratu, dala municiju Putinu da time opravdava ovu svoju svinjariju koju ukrajinski narod nije zaslužio.

 

Brki kojeg si postavio gore kao kontra-primer želim isto što i Azovcima, katapultiranje iz Moskve u, recimo, Odesu. Najbolje je da se svi ti što mnogo vole krv, tlo i ostalo obračunaju međusobno, ali pošto ne živimo u bajci to je nemoguće. Problem sa tim Brkom je što on ni izbliza nema uticaj kao Azov; znam da je on organizovao neko dostavljanje pomoći u Donbasu, vrlo verovatno je i da se neki njegovi sledbenici bore na ruskoj strani - ali to nije uporedivo sa uticajem koji imaju Azov i Desni Sektor. Azov ima svoj bataljon u regularnoj državnoj vojsci Ukrajine, imao je i poslanike u Radi.

 

Za kraj: velika je sramota što bilo gde, a kamoli u Rusiji i Ukrajini, postoje nacističke organizacije. To bi tamo (tj. svuda) trebalo zabraniti zakonom. Međutim, ja se uzdržavam od nazivanja bilo koje države i naroda fašističkim i neću to promeniti, naročito u slučaju Ukrajine i Rusije. Ukazati na problem i na neke tendencije da, ali to nije isto što i etiketiranje celih država i naroda.

 

Izvinjavam se svima na smaranju i oću kaki - neću kaki odlasku sa teme, nisam mogao da prećutim ovu podmetačinu.

 

On 2/26/2022 at 9:22 AM, Klotzen said:

 

Onda pažljivije piši postove jer si opravdavao Putinov napad na UKrajinu sa Azovom. A to implicitno znači da plasiraš rusku propagandu kako je Ukrajina nacistička ili neonacistička država. Da si ovako napisao ne bi ni ja izvukao zaključak koji sam naveo u prethodnom postu. Isto to radiš i u ovom postu sa tim narativom da nacisti utiču na ukrajinsku politiku što naravno nije tačno nego je deo ruske propagande da opravdaju ovu okupaciju nezavisne zemlje.

 

 

On 2/26/2022 at 10:38 AM, implant said:

 

Ništa ja nisam opravdavao i ne opravdavam, nego si ti uleteo u diskusiju koju nisi ispratio od početka a bilo ti je zgodno da poentiraš. I naravno, i dalje podmećeš samo što sada već postaješ konfuzan; prvo kažeš da sam ovako napisao ti ne bi izvukao takav zaključak, a u sledećoj rečenici nastavljaš da podmećeš širenje propagande. Ako je tebi navođenje lako proverljivih činjenica propaganda, kao npr. činjenica da je Azov imao poslanike u Radi i da je u sastavu regularne ukrajinske vojske, i ako smatraš da to nije uticaj na politiku zemlje, ne znam šta da ti kažem osim da se ne slažemo. A ako ne razumeš da to što pominjem te činjenice ne znači isto što i podrška Putinu i njegovoj agresiji, to je tvoj problem - smatram da sam objasnio svoj stav o tome.

 

Mislim da nema svrhe terati dalje ovu priču, ozbiljna diskusija o komplikovanoj i teškoj istoriji 2 naroda je nemoguća ako ćemo da preskačemo neprijatne teme. Ima ih vezanih za obe strane, ima ih i na ruskoj koliko hoćeš a na žalost, upravo prisustvujemo stvaranju jedne koja će postati možda i najsramnija - i to za same Ruse, jednog dana. U svakom slučaju, keep up the good work, ali bez mene.

 

@Klotzen Kada smo već stigli dovde, molim te da nađeš gde sam ja to napisao da je cela Ukrajina nacistička i opravdao Putinovu agresiju. Da je nešto mogla da uradi drugačije i pametnije, da, ja to i sada mislim - pokušaj da shvatiš da to ne znači da mislim da je trebalo razvaliti Ukrajinu. Uostalom, evo ti cele prepiske u koju si se ti uključio negde na pola, objasni mi šta te je trigerovalo da zaključiš da ja mislim da je Ukrajina sama kriva za ruski napad. Samo bez vađenja jedne rečenice iz konteksta, citiraj ceo post ako može.

 

Takođe, voleo bih objašnjejnje zašto je na DW, BBC, u tim izraelskim novinama čijeg imena ne mogu da se setim (naći ću ako treba), nekim američkim mrežama moguće govoriti, u krajnje negativnom kontekstu o Azovu i ostalima, dok na ovom forumu nije. Nemačko, englesko i američko društvo i medijski prostor smatram vrlo demokratskim i nečemu čemu treba težiti, zašto je sporno nadati se istim standardima i na ovom forumu?

 

P.S. izvinjavam se ostalima, ali mislim da ovo ima veze sa temom na kojoj trentno pišemo. Ako nema, izbrisaću.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

"Jadan pokušaj"

?!?

"Svi vi pokakili" "Svi vi"??

Ja?!?

 

Čekaj ozbiljno...

O čemu sad mi ovde pišemo? Ali stvarno ozbiljno, ne mislim da sam bio deo bilo čega da me svrstaš u "vi" ni na jednom topiku, iskreno se ne sećam da smo se bilo gde već "ukrstili".

 

Osim što sam suprotnog pola i eventualno drugačijeg mišljenja na "Ukrajini"?!?

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

 

Da, svi vi koji redovno pišete na temi Rat u Ukrajini = odgovorni za to kako tema izgleda. Šta nije jasno? 🙃

 

I da, nismo različitog mišljenja glede Ukrajine, ja sam na ukrajinskoj strani u tom ratu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...