Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

3 hours ago, McLeod said:

 

I vrlo sam konkretno uporedio ovaj trenutak sa trenutkom Hitlerove vlasti

 

Pritom nisi jedini, to rade i svetski lideri ...nisam primetila da se neko buni ili im mozda ne daju za pravo ?

Ovde se putinu `podilazi` da je recimo imperijalista, ipak u ovom veku to implicira neki noviji vid imerijalizma, razlicit od ranih imperijalizama.

Kazem da se podilazi jer imperijalizam nije do te mere radikalan i autoritaran kao npr. fasizam,

a elemente fasizma imamo kod putina. Ako samom Putinu i onima koji ga kod kuce podrzavaju to poredjenje nije mrsko, zasto bi bilo ko pronalazio dokaze u njegovu odbranu. Sada i ovo poslednje da objasnim, kazem da nije mrsko onima koji ga podrzavaju jer bi se u suprotnom izborili da ga s(maknu) revolucijom ili sl. Ako se plase - pa to je samo dokaz strahovlade sa elementima obracuna

sa neistomisljenicima iz recimo fasizma.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

I tako je zavrsio recimo na naslovnici Tajmsa kao "licnost godine". Pa je Cembrlen mahao papirima kako je zaustavio Hitlera i sprecio krvoprolice, mora se pregovarati sa njim i dati mu nesto sto hoce, pa ce se smiriti. Razumeti njegove razloge.

 

Kao sto vidimo danas da neki krive napadnutu stranu i kako oni, zamisli, nisu uradili dovoljno da pregovaraju sa Putinom, sa covekom koji ako je nesto dokazao za sve ove godine na vlasti, je da mu se ne moze verovati, da mu je potpisani sporazum mrtvo slovo na papiru, kao i da najvise voli da vojno intervenise u svom komsiluku od svih lidera od WWII na ovamo.

 

Ja vrlo dobro znam sasvim dovoljno i o Hitleru i o tom istorijskom trenutku, a ocigledno i mnogo bolje citam ovaj istorijski trenutak od mnogih kojima procitane knjige sluze samo za relativizaciju i iskrivljavanje realnosti onako kako njima odgovara.

 

.

 

Pomeras stative sve vreme, da jurcam za tobom i busim mrezu nemam nameru...kad si vec pomenuo Cemberlena, ..Hitler je za vecerom na kojoj je glavno jelo bila Cehoslovacka dobio teritoriju, Rusija je trazila neutralnost teritorije i nerazmestanje protivnickog vojnog bloka...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Da se zalim, necu, nemam sta, ali, ne bih vas ni vise zadrzavao..hvala svima ovima koji su bili koreketni, ali, ne uklapam se vise u pricu..da ne tupim mnogo..zao mi j zbog nekih sa  kojima sam do jaja, ali, sta cemo..takav je zivot

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Harmonika said:

Da se zalim, necu, nemam sta, ali, ne bih vas ni vise zadrzavao..hvala svima ovima koji su bili koreketni, ali, ne uklapam se vise u pricu..da ne tupim mnogo..zao mi j zbog nekih sa  kojima sam do jaja, ali, sta cemo..takav je zivot

O cemu pricas?

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2022 at 1:27 PM, McLeod said:

Vrtimo se u krug, nije ni vreme ni mesto. Relativizacija nacizma sa moje strane ne postoji i poredjenje je apsolutno na mestu, pogotovo imajuci u vidu da ovaj rat gledamo 3 meseca, a nacizam je pokazao svoje pravo lice posle maltene 10 godina. I nije dostigao magnitudu po kojem ga pamtimo odmah, vec se ta kula uzasa gradila postepeno.

 

I vrlo sam konkretno uporedio ovaj trenutak sa trenutkom Hitlerove vlasti, ali ti verglas svoje, tako da nemam vise sta da dodam na ovu temu.

 

Nisam ja taj koji "vergla svoje ovde".

 

Verglaju svoje svi koji u hor ponavljaju splacine koje im zvuce lepo iako nicim ne mogu da ih opravdaju. I to je u redu, svako ima pravo na svoje emocije i da mu se nesto ne svidja i da nesto mrzi i da u nesto svim srcem veruje - ali, kada zelimo da stanemo iza neke ideje, pa moramo da je obrazlozimo, da kazemo zasto smo izrekli neku tvrdnju. Apsolutno nije dovoljno (niti je normalno da moze da bude dovoljno) to sto ljudi vide nesto na medijima pa se izjasnjavaju i vicu "dole novi Hitler" iako time samo sami sebe potkopavaju i sami sebe svode na pripadnike rulje koja navija za svoje protiv tudjih.

 

Kad se kaze Hitler zna se po cemu je Hitler bio poznat - sigurno ne po napadu na Cehoslovacku. Da je samo to bilo u pitanju bio bi samo jos jedan od mnogih koji su zeleli da svoje imperije prosire na racun drugih. Da li je to dobro - pa naravno da nije, kao sto ni imperijalizam ni kolonijalizam nisu bili nesto dobro sto se desavalo u istoriji, ali nista od toga nije bilo jednako nacizmu.

 

Tvoje prenosenje raznoraznih teorija da Putin zeli da muci ili ubija neke Ukrajince u logorima nemaju blage veze ni sa cim - to su uglavnom ljudi sa istoka koji su daleko vise proruski orijentisani od svojih sunarodnika sa zapada. Prosto, da Putin zeli da ubija one koji mu smetaju napao bi samo zapad Ukrajine, ali to nije slucaj. Dakle, ovde je rec samo o zelji za prosirenjem imperije sto je samo mali deo zla po kojem je nacizam bio poznat.

 

Drugo, hajde da se jednom za svagda prestanu porediti nacionalizam sa nacizmom. Kada neko uzvikne da ce da se bori za "Veliku Srbiju" ili "Veliku Albaniju" ili "Veliku Hrvatsku" to je naravno, lose, stetno, opasno i pogresno. Sve to stoji, ali to nije nacizam. Ako sutra Hrvatska upadne u Srem sa zeljom da pripoji NBG, Zemun i sve izmedju Save i Dunava "Velikoj Hrvatskoj" to je opasno, stetno i maligno, ali je daleko bolje od toga da dodje neki ludak i pocne da ubija druge samo zbog porekla, religije ili nekakvih "rasnih razlika".

 

Da zavrsim, naravno da se povlacis jer ne umes da odgovoris na jednostavno pitanje - da li je ono sto je radila Austrougarska u WW1 slicno onome sto je radila nacisticka Nemacka u WW2? Mislim, najlakse je okruziti se istomisljenicima i tapsati jedni drugima, to je prosto ljudska priroda. No, to nije ono sto je poenta foruma i to jeste razlog zasto tema o Ukrajini lici na ono sto lici. Bukvalno se sve svodi ko ima jacu motku i na cijoj je strani policija. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, goldberg said:

da li je ono sto je radila Austrougarska u WW1 slicno onome sto je radila nacisticka Nemacka u WW2?

 

Rat je bio izgubljen u Srbiji, maltene i pre nego što se razbuktao. Nisu imali dovoljno resursa da pokriju gubitak koji su definitivno videli kao pobedu.

 

Edit/b: Nebitno, konkretno.

 

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Harmonika said:

Da se zalim, necu, nemam sta, ali, ne bih vas ni vise zadrzavao..hvala svima ovima koji su bili koreketni, ali, ne uklapam se vise u pricu..da ne tupim mnogo..zao mi j zbog nekih sa  kojima sam do jaja, ali, sta cemo..takav je zivot

 

Odlaziš sa foruma? Zašto?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, goldberg said:

 

Nisam ja taj koji "vergla svoje ovde".

 

Verglaju svoje svi koji u hor ponavljaju splacine koje im zvuce lepo iako nicim ne mogu da ih opravdaju. I to je u redu, svako ima pravo na svoje emocije i da mu se nesto ne svidja i da nesto mrzi i da u nesto svim srcem veruje - ali, kada zelimo da stanemo iza neke ideje, pa moramo da je obrazlozimo, da kazemo zasto smo izrekli neku tvrdnju. Apsolutno nije dovoljno (niti je normalno da moze da bude dovoljno) to sto ljudi vide nesto na medijima pa se izjasnjavaju i vicu "dole novi Hitler" iako time samo sami sebe potkopavaju i sami sebe svode na pripadnike rulje koja navija za svoje protiv tudjih.

 

Kad se kaze Hitler zna se po cemu je Hitler bio poznat - sigurno ne po napadu na Cehoslovacku. Da je samo to bilo u pitanju bio bi samo jos jedan od mnogih koji su zeleli da svoje imperije prosire na racun drugih. Da li je to dobro - pa naravno da nije, kao sto ni imperijalizam ni kolonijalizam nisu bili nesto dobro sto se desavalo u istoriji, ali nista od toga nije bilo jednako nacizmu.

 

Tvoje prenosenje raznoraznih teorija da Putin zeli da muci ili ubija neke Ukrajince u logorima nemaju blage veze ni sa cim - to su uglavnom ljudi sa istoka koji su daleko vise proruski orijentisani od svojih sunarodnika sa zapada. Prosto, da Putin zeli da ubija one koji mu smetaju napao bi samo zapad Ukrajine, ali to nije slucaj. Dakle, ovde je rec samo o zelji za prosirenjem imperije sto je samo mali deo zla po kojem je nacizam bio poznat.

 

Drugo, hajde da se jednom za svagda prestanu porediti nacionalizam sa nacizmom. Kada neko uzvikne da ce da se bori za "Veliku Srbiju" ili "Veliku Albaniju" ili "Veliku Hrvatsku" to je naravno, lose, stetno, opasno i pogresno. Sve to stoji, ali to nije nacizam. Ako sutra Hrvatska upadne u Srem sa zeljom da pripoji NBG, Zemun i sve izmedju Save i Dunava "Velikoj Hrvatskoj" to je opasno, stetno i maligno, ali je daleko bolje od toga da dodje neki ludak i pocne da ubija druge samo zbog porekla, religije ili nekakvih "rasnih razlika".

 

Da zavrsim, naravno da se povlacis jer ne umes da odgovoris na jednostavno pitanje - da li je ono sto je radila Austrougarska u WW1 slicno onome sto je radila nacisticka Nemacka u WW2? Mislim, najlakse je okruziti se istomisljenicima i tapsati jedni drugima, to je prosto ljudska priroda. No, to nije ono sto je poenta foruma i to jeste razlog zasto tema o Ukrajini lici na ono sto lici. Bukvalno se sve svodi ko ima jacu motku i na cijoj je strani policija. 

 

Sve je rečeno. Ovaj upis zakačiti na vrh teme o ratu u Ukrajini.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

 

Nisam ja taj koji "vergla svoje ovde".

 

Verglaju svoje svi koji u hor ponavljaju splacine koje im zvuce lepo iako nicim ne mogu da ih opravdaju. I to je u redu, svako ima pravo na svoje emocije i da mu se nesto ne svidja i da nesto mrzi i da u nesto svim srcem veruje - ali, kada zelimo da stanemo iza neke ideje, pa moramo da je obrazlozimo, da kazemo zasto smo izrekli neku tvrdnju. Apsolutno nije dovoljno (niti je normalno da moze da bude dovoljno) to sto ljudi vide nesto na medijima pa se izjasnjavaju i vicu "dole novi Hitler" iako time samo sami sebe potkopavaju i sami sebe svode na pripadnike rulje koja navija za svoje protiv tudjih.

 

Kad se kaze Hitler zna se po cemu je Hitler bio poznat - sigurno ne po napadu na Cehoslovacku. Da je samo to bilo u pitanju bio bi samo jos jedan od mnogih koji su zeleli da svoje imperije prosire na racun drugih. Da li je to dobro - pa naravno da nije, kao sto ni imperijalizam ni kolonijalizam nisu bili nesto dobro sto se desavalo u istoriji, ali nista od toga nije bilo jednako nacizmu.

 

Tvoje prenosenje raznoraznih teorija da Putin zeli da muci ili ubija neke Ukrajince u logorima nemaju blage veze ni sa cim - to su uglavnom ljudi sa istoka koji su daleko vise proruski orijentisani od svojih sunarodnika sa zapada. Prosto, da Putin zeli da ubija one koji mu smetaju napao bi samo zapad Ukrajine, ali to nije slucaj. Dakle, ovde je rec samo o zelji za prosirenjem imperije sto je samo mali deo zla po kojem je nacizam bio poznat.

 

Drugo, hajde da se jednom za svagda prestanu porediti nacionalizam sa nacizmom. Kada neko uzvikne da ce da se bori za "Veliku Srbiju" ili "Veliku Albaniju" ili "Veliku Hrvatsku" to je naravno, lose, stetno, opasno i pogresno. Sve to stoji, ali to nije nacizam. Ako sutra Hrvatska upadne u Srem sa zeljom da pripoji NBG, Zemun i sve izmedju Save i Dunava "Velikoj Hrvatskoj" to je opasno, stetno i maligno, ali je daleko bolje od toga da dodje neki ludak i pocne da ubija druge samo zbog porekla, religije ili nekakvih "rasnih razlika".

 

Da zavrsim, naravno da se povlacis jer ne umes da odgovoris na jednostavno pitanje - da li je ono sto je radila Austrougarska u WW1 slicno onome sto je radila nacisticka Nemacka u WW2? Mislim, najlakse je okruziti se istomisljenicima i tapsati jedni drugima, to je prosto ljudska priroda. No, to nije ono sto je poenta foruma i to jeste razlog zasto tema o Ukrajini lici na ono sto lici. Bukvalno se sve svodi ko ima jacu motku i na cijoj je strani policija. 

Ja o klin ti u plocu. Prvo ili si pogresno razumeo ono sto sam rekao ili beres tresnje namerno, a u svakom slucaju si promasio i poredjenje i narativ a i dobar deo ovoga sto si napisao fakticki nije tacno ni danas, a za par godina bi te svrstali medju zestoke relativizatore istorije. No, kao sto rekoh, ni vreme ni mesto, ko je shvatio, shvatio je, ko nece ne mora. A na poslednje pitanje cu ti odgovoriti - ne, nije, s tim sto ni Putin ne radi ono sto je radila AU, vec upravo sta je radila Nemacka, negira jednom narodu pravo na postojanje, ubija, zlostavlja, prisilno deportuje u Rusiju, gde nemamo informacije sta se sa tim ljudima desava, a potpuno je razumno pretpostaviti da oni sa istorijom slanja u gulag sada rade nesto slicno. No, i da ne rade, sasvim je dovoljno i ovo prethodno da bismo Putina uporedili sa nacistom.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, goldberg said:

  Mislim, najlakse je okruziti se istomisljenicima i tapsati jedni drugima, to je prosto ljudska priroda.

 

E! Slazem se sa prvim delom recenice a sa drugim vec ne. Jer time da je tapsanje istomisljenika ljudska priroda, samo dajes opravdanje da su ljudi s ljudskom prirodom razni milosevici, hitleri, putini, vucici...To aplaudiranje besmislicama ne lici na prirodno, bas naprotiv.

 

12 hours ago, goldberg said:

 

to jeste razlog zasto tema o Ukrajini lici na ono sto lici. Bukvalno se sve svodi ko ima jacu motku i na cijoj je strani policija. 

 

Na temi o Ukr. Putin ima jacu motku kao izazazivac, ali svetska policija je na strani ukrajine. Tako da tema tako i izgleda.

 

Da je ta svetska policija stala na stranu rusije i podrzala je, mozda bi tema licila na prijatno mesto za ucestvovanje gde bi se upravo desavalo okruzenje istomisljenika, neistomisljenici takvom stavu bi bili po golim otocima, sibirima i zatvorima...ili banovani cim otvore usta. Ali to srecom nije slucaj.

 

Ma nije problem ni neutralan stav prema putinu, pa i neutralnost je mozda neka ljudska priroda™️, medjutim moje misljenje koje sam vec iskazala je da je neutralnost zapravo stavljanje na stranu onoga za koga ne sme javno da se izrazi simpatija.

Pitanje je cega se stide i koga se plase?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Au, moram i ja da se ubacim u ovo, dok sam jos ovde..kako je goldeberg dao opravdanje postojanju raznih hitlera, putina i ostalog, da ne ulazimo sad da  li je sve to isto ili nije, ako je rekao da je u ljudskoj prirodi da se okruzuju isotmisljenicima i da jedni    drugima klimaju glavom, i stvaraju bablove..nidje veze ja ne vidim..ledino ako idmeo logikom da balbovi stvaraju kultove, sto jeste tacno, ali, mislim da to uopste nije poenta onoga sto godeberg isprica, makar ne deo koji si ti citirala..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

Ja o klin ti u plocu. Prvo ili si pogresno razumeo ono sto sam rekao ili beres tresnje namerno, a u svakom slucaju si promasio i poredjenje i narativ a i dobar deo ovoga sto si napisao fakticki nije tacno ni danas, a za par godina bi te svrstali medju zestoke relativizatore istorije. No, kao sto rekoh, ni vreme ni mesto, ko je shvatio, shvatio je, ko nece ne mora. A na poslednje pitanje cu ti odgovoriti - ne, nije, s tim sto ni Putin ne radi ono sto je radila AU, vec upravo sta je radila Nemacka, negira jednom narodu pravo na postojanje, ubija, zlostavlja, prisilno deportuje u Rusiju, gde nemamo informacije sta se sa tim ljudima desava, a potpuno je razumno pretpostaviti da oni sa istorijom slanja u gulag sada rade nesto slicno. No, i da ne rade, sasvim je dovoljno i ovo prethodno da bismo Putina uporedili sa nacistom.

 

Pa naravno da je tako kada se ti ni ne osvrces na ono sto sagovornik pise nego samo guslas svoje.

 

Cak ti je i ovo boldovano indikativno - komunisti su pre i tokom WW2 slali ljude u gulage, Putin radi to isto (iako nemamo dokaza za to), dakle uporedicemo Putina sa nacistima.

 

Sve ostalo sto si napisao (van bolda) je relativizacija zlocina u WW1 - jer je po tebi ono sto je radjeno u tom ratu nekako "bolje" od svega sto se desava u sadasnjem ratu.

 

Prosto, samo pises pamflete koji su napisali drugi jos nakon pocetka invazije i ni ne smatras da je oko toga potrebna bila kakva rasprava - daj da citava tema (o Ukrajini) bude niz pamfleta, a ako neko napise svoje misljenje pozvacemo da ga se banuje.

 

1 hour ago, Mama_mia said:

Na temi o Ukr. Putin ima jacu motku kao izazazivac, ali svetska policija je na strani ukrajine. Tako da tema tako i izgleda.

 

Pricao sam o forumu i forumasima, toliko je bilo jasno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, goldberg said:

Pricao sam o forumu i forumasima, toliko je bilo jasno.

 

Neces verovati i ja isto.

 

No, mozda to moje nije bilo toliko jasno, ali ako malo zadrzis pogled, mozes da vidis o cemu je zaista rec. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Lev Rubinstajn, jedan od najpoznatijih ruskih pesnika, aktivan u nekadasnjoj sovjetskoj avangardi, a ciji su se radovi do pada SSSR fasizma izdavali krisom putem podzemnih kanala je u poseti je mom gradu. Dojam, njegova strofa iz 1974.:

 

„Udahnimo i izdahnimo puno pravo da imenujemo stvari pravim imenom.“

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li se samo meni čini da je ova tema mnogo otišla u off? 

 

To se lako da kreativno resiti, moderatori znaju kako se to radi a moze i da im se predlozi. Iz iskustva znam da su vrlo radi. 

Desava se da tema rodi novu temu, sto se moze videti kao znak vitalnosti diskusije. To je vrlo pozitivno.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Da li se samo meni čini da je ova tema mnogo otišla u off? 

 

Samo ti se cini - razlog zasto tema o Ukrajini (a i mnoge druge teme na PDF Politika) izgledaju kako izgledaju je zato sto retko ko zeli da razume sta sagovornik pise. Umesto toga mnogi stancaju pamflete i razgovaraju sami sa sobom. Tu nema mesta diskusiji jer forumasi dozivljavaju forum kao svoj blog. 

 

Zato i imamo situaciju u kojoj se sasvim normalno pise da je ruska vojska gora i od nacista i to uredno stoji jer taj koji je napisao tako nesto svakako nije zainteresovan za diskusiju o tom svom stavu. Da neko drugi napise da je Hrvatska gora od NDH bio bi (sa pravom) kaznjen jer je to neodbranjiv stav, ali to onda dosta govori o forumu kao mestu gde je jedino bitno ko ima zastitu policije (kao u "Kumu" kada je policija bila na strani Soloza protiv Corleonea).

Edited by goldberg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam koristio termin "druga strana" (iako sam prvobitno hteo, bas zbog ovih postova), ali je jasno da su dve strane u diskusiji ljudi koji 100% slede narativ odredjenih medija i drustvenih mreza i ljudi koji imaju skepsu prema takvom nacinu izvestavanja o ratu.

 

Konkretno, sporenja da li je normalno (zarad ideoloskih bitaka) uporedjivati Putina sa Hitlerom, da li je normalno uporedjivati sadasnju Rusiju sa trecim rajhom, zasto niko nije pozivao na blokiranje Rusije nakon aneksije Krima i ono najvaznije - kakva treba da bude buducnost Ukrajine ako jedan dobar deo gradjana tamo sebe ne vidi kao novu Poljsku (koja je clanica EU i NATO, konzervativna i istovremeno antiruski nastrojena drzava).

 

 

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svu svemu, ja sam licno dosta zadovoljan sa moderacijom, ima nekih stvari koje mi se ne svidjaju bas, ali prema onom starom forumu gdje je moderacija bukvalno banovala sve forumase Srbe iz Bosne i Hercegovine, kao da smo mi bili krivi za sve probleme u Srbiji, gdje sam bio mogu reci sokiran kada sam shvatio da me pojedinci bukvalno mrze i da se to svodilo na neki licni nivo, u sustini bez ikakvog razloga, a u stvari u RL, ja sam najebao, a ne oni koji su mene krivili ne znam za sta, to je za mene bila neka porazna cinjenica.

Ova moderacija je sa druge strane sto se mene tice ok, jeste da su me jednom banovali bez veze, ali dobro, svako pogresi ponekad, nisam ja zlopamtilo, neka cvjeta tisucu cvjetova, sto bi rekao pjesnik Dzoni.

Sto vise razlicitih misljenja, forum je interesantniji. 

Cak bih predlozio jednu opstu amnestiju, za trajno banovane, mislim da bi forum time dobio u svakom slucaju.

 

@goldberg steta je sto nisi vise moderator. 

 

 

Edited by Amigo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

 

Konkretno, sporenja da li je normalno (zarad ideoloskih bitaka) uporedjivati Putina sa Hitlerom, da li je normalno uporedjivati sadasnju Rusiju sa trecim rajhom, zasto niko nije pozivao na blokiranje Rusije nakon aneksije Krima i ono najvaznije - kakva treba da bude buducnost Ukrajine ako jedan dobar deo gradjana tamo sebe ne vidi kao novu Poljsku (koja je clanica EU i NATO, konzervativna i istovremeno antiruski nastrojena drzava).

 

 

 

Evo jos jednom, iako sam rekao da necu - naravno da je realno i naravno da imas sijaset dokaza, na koje nisi odgovorio ni jednom recju, iako si ispisao tri carsava. A nisam ni pomenuo pretnje nuklearnim ratom, sto bi ga stavilo na par nivoa iznad Hitlera, ukoliko bi zaista posegnuo za tim oruzjem. Posle 3 meseca, dok je Hitler svoj krvavi pir imao godinama i mi ga cenimo na osnovu citavog "opusa", a ne na osnovu anektiranja Austrije i Sudeta, sto je otprilike tacka gde se Putin danas nalazi.

 

Tu prostu cinjenicu ne zelis da shvatis i pokusavas da je zaobidjes, pa onda vrsis neke relativizacije i razvodnjavanje price.

 

Stvari su vrlo proste, ocigledne i nedvosmislene. Ko ima problem s tim ima problem sa samim sobom, svojim svetonazorima, mozda i znanjem istorije, tumacenjem dnevno-politickih dogadjaja, ali definitivno nema problem sa forumom.

 

A ako na topiku o Ukrajini postoje neki navijaci, to su neki toboze neutralni koji hodaju po zici i pokusavaju uvijeno da opravdaju Putlera. Oni koji "navijaju" za Ukrajinu samo stoje onde gde svako normalan treba da stoji u ovom sukobu. Upravo zato sto je sa druge strane ekvivalent naciste.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Evo jos jednom, iako sam rekao da necu - naravno da je realno i naravno da imas sijaset dokaza, na koje nisi odgovorio ni jednom recju, iako si ispisao tri carsava. A nisam ni pomenuo pretnje nuklearnim ratom, sto bi ga stavilo na par nivoa iznad Hitlera, ukoliko bi zaista posegnuo za tim oruzjem. Posle 3 meseca, dok je Hitler svoj krvavi pir imao godinama i mi ga cenimo na osnovu citavog "opusa", a ne na osnovu anektiranja Austrije i Sudeta, sto je otprilike tacka gde se Putin danas nalazi.

 

Sijaset dokaza koji se svode na izjednacavanje necega sto se ne moze izjednaciti tako sto postoje neke stvari koje su zajednicke i jedna spekulacija (da ti verujes da postoje logori za Ukrajince jer ti tako potvrdjuje tvoju sliku koju si stekao o ovom sukobu)?

 

Pa mogu ja tako da napisem da su Amerikanci bombardovali Vijetnam ili Irak, nacisti su bombardovali Roterdam i Varsavu, dakle jednakost se sama namece.

 

No, ajmo dalje - dakle, Turska je slicna kao i nacisticka Nemacka jer je fakticki upala dva puta u susednu drzavu gde drzi svoje snage i dalje? Jel shvatas ti koliko je pogresno sve sto si napisao i da se sve svodi na to da nisu svim imperijalistima u istoriji ciljevi bili da ubijaju druge samo zato sto su pogresne rase, religije ili nacionalnosti?

 

Dalje, da li shvatas da Putin nema nameru da pravi "Rusiju za Ruse", da niko tamo ne proganja bilo koju manjinu, da, zapravo rata ne bi ni bilo da se nastavilo sa proruskim vladama u Kijevu (sto znaci da je u pitanju imperijalizam, a ne mrznja prema drugim narodima)? I onda postavi sebi pitanje, sta mislis da bi se desilo da je neki Poljak, Jevrej ili Belorus sebe proglasio za "prijatelja Nemacke" i pokusao da se bori za njih u ratu, da li bi ga ostavili u zivotu ili bi ga strpali u neki logor ili fabriku?

 

Quote

Stvari su vrlo proste, ocigledne i nedvosmislene. Ko ima problem s tim ima problem sa samim sobom, svojim svetonazorima, mozda i znanjem istorije, tumacenjem dnevno-politickih dogadjaja, ali definitivno nema problem sa forumom.

 

Pa o tome i pisem - stvari su ocigledne, a one su onakve kakve ih ja pisem i sta imamo mi vise da se raspravljamo, ko zeli da ima moje misljenje dobrodosao je da ga ponavlja, ko nece, prema njemu je dozvoljeno sve i taj nema sta da se tretira kao ravnopravan sagovornik.

 

Quote

A ako na topiku o Ukrajini postoje neki navijaci, to su neki toboze neutralni koji hodaju po zici i pokusavaju uvijeno da opravdaju Putlera. Oni koji "navijaju" za Ukrajinu samo stoje onde gde svako normalan treba da stoji u ovom sukobu. Upravo zato sto je sa druge strane ekvivalent naciste.

 

Na temi se samo desava izliv samoproglasene pravednosti i superiornosti u mozak i to je tako jer je to ljudska priroda - daj da bar na nekom mestu budem na pravoj strani jer nisam zadovoljan sopstvenim zivotom pa mi je potreban pravi tim koga cu da podrzim i osetim se mocno. Isto to se desava i kada ljudi osete povezanost sa herojima u filmovima, odnosno kada "navijaju" protiv neprijatelja. Dalje, Crvena zvezda/Partizan sukob prosto pociva na toj temi.

 

Na kraju ovog duzeg posta, sama cinjenica da se bukvalno niko nije ni potrudio da prvo obrazlozi svoj stav nego sve to uvija u "pa naravno da se podrazumeva da svako normalan..." daje jasan zakljucak da cilj i nije razmena misljenja nego nametanje svoga. Otud i pamfleti, otud i "sijaset dokaza na koje nisi odgovorio nijednom recju" jer si ti samo odlucio da nista sto napisem ne priznajes, otud i nastavljanje sa nadimkom "Putler" (koji je podjednako besmislen kao i nazivanje EU "cetvrtim rajhom"), otud i potezanja nacizma (sto ima smisla kao i da se napise da je Putin Ted Bundy) i slicno.

Edited by goldberg
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...