Jump to content

PDF Politika - kritike, žalbe, predlozi, pohvale, pitanja


A sad

Recommended Posts

Samo što ništa od ovoga nije tačno. Izvinjavam se što pišem na ovoj temi i neću dužiti, ali ako uzmete stopu unaređenja bilo kojeg od ovih parametara naći ćete (imate podatke recimo u knjizi Lj. Madžara Suton socijalističkih privreda ili u radovima Boška Mijatovića i gomilu drugih izvora) da je ona bila veća u periodu pre komunizma, a naročito krajem 19. veka. Ovo je naročito uočljivo kada se napravi komparativna analiza ekonomskih performansi Jugoslavije sa zemljama koje su pre rata imale slične stepene razvoja - što je najrelevantnije poređenje jer kontroliše (u statističkom smislu) za globalni ekonomski rast - odakle se vidi da je Jugoslavija (i njeni pojedinačni regioni, što je takođe bitno, jer su oni bili nejednakog ekonomskog razvoja) u relativnom smislu zaostali za svim uporedivim zemljama koje nisu bile u pod socijalizmom. Npr, Srbija i Grčka su bile na istom stepenu razvoja do 40ih godina - 1986 Srbija je duplo siromašnija. Jugoslavija je 1950. bila duplo siromasnija nego Italija ili Austrija - 1986. 4 puta siromasnija itd, isl...(to sve uzimajući podatke koje je proizvodio "statistički organ" SFRJ-ota, a koju su bili ozbiljno naduvani; postoje načini da se oni triangulišu i da se dobije realnije stanje koje izgleda još gore po Srbiju i Jugoslaviju).

Topla voda je otkrivena.

Daj nam malo podataka o blagostanju ovih prostora posle odlaska Turaka do drugog sv rata…kada se jela slama i prebacivali prasici preko save i dunava.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, deez nuts. said:


Topla voda je otkrivena.

Daj nam malo podataka o blagostanju ovih prostora posle odlaska Turaka do drugog sv rata…kada se jela slama i prebacivali prasici preko save i dunava.

Pa evo dao sam podatke o relativnom ekonomskom razvoju Jugoslavije i nekoliko komparabilnih evropskih zemalja - a to važi za gotovo svaku evropsku zemlju koja nije robovala pod socijalizmom - gde se vidi ekonomsko posrtanje i zaostajanje zemlje posle WWII. (zemlja je 1986. relativno evropskom proseku bila tamo gde je bila i 1941 - na pola, ali to je zato što je preokrenula rast u svoju korist u odnosu na druge istočnoevropske socijalističke zemlje - recimo Mađarska je bila skoro duplo bogatija od Srbije, da bi '86 bila nešto siromašnija (a danas opet skoro duplo bogatija)) Ako te zanima neki poseban aspekt ti pitaj pa ću proveriti da li mogu da dodjem do tih podataka, pomenuo sam i par knjiga koje mogu da se poruče od kuće, pa bujrum.


Za jedenje slame ne znam, ali poljoprivreda je časno zanimanje, mnogo je bolje (za sve) da seljaci izvoze prasetinu nego da udbaške firme izvoze oružje marksističkim ljudožderima i teroristima po Africi i Bliskom istoku i raznim drugim svrstanim i nesrvstanim zlikovcima širom sveta. A to što su socijalisti uništili seljake kao ideološki neprijateljsku "klasu" naguravši ih da tavore u predgradjima gradova koje su pretvorii u odurne i ogromne soc-realističke kasarne, spavaonice i fabričke krugove (ako pogledate gradove u Srbiji, gotovo sve što je lepo i vredno tamo je napravljeno pre komunista) jeste samo jedna manifestacija i civilizacijskog posrtanja i zaostajanja ove zemlje (u ovom smislu tvrdim da je turbo folk najveselija danas prisutna direktna posledica marksističke ideologije).

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da su komunisti uradili nesto mnogo gore nego sto su ekonomski zaostajali, a to je njihovo rjesenje nacionalnog pitanja.

U SFRJ su to uradili po uzoru na Sovjetski savez, gdje se sve radilo na potenciranju razlika medju narodima, tako da su se bukvalno sve postkomunisticke visenacionalne drzave raspale, a posebno kod nas na jedan katastrofalan nacin, zbog koga se i dan danas vuku ti problemi i ko zna kada cemo se kao narodi izvuci iz tog zacaranog kruga netrpeljivosti.

Jugoslovenstvo je pored toga sto se dosta ljudi tako izjasnjavalo, bilo suptilno zatirano. Ova sva prica samo o jeziku je apsurdna da postoje cetiri naziva jednog te istog jezika, iji korijeni su u odsustvu volje da se umjesto srpskohravtskog taj jezik nazove nekim neutralnim imenom, najprostije jugoslovenski, po uzoru na druge jezike, njemacki, engleski, francuski, spanski, protugalski.

Da je ta drzava bila malo drugacije ustrojena i demokratizovana ne bi bilo ni rata, a onda bi to bila sasvim druga prica.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Mislim da su komunisti uradili nesto mnogo gore nego sto su ekonomski zaostajali, a to je njihovo rjesenje nacionalnog pitanja.

U SFRJ su to uradili po uzoru na Sovjetski savez, gdje se sve radilo na potenciranju razlika medju narodima, tako da su se bukvalno sve postkomunisticke visenacionalne drzave raspale, a posebno kod nas na jedan katastrofalan nacin, zbog koga se i dan danas vuku ti problemi i ko zna kada cemo se kao narodi izvuci iz tog zacaranog kruga netrpeljivosti.

Jugoslovenstvo je pored toga sto se dosta ljudi tako izjasnjavalo, bilo suptilno zatirano. Ova sva prica samo o jeziku je apsurdna da postoje cetiri naziva jednog te istog jezika, iji korijeni su u odsustvu volje da se umjesto srpskohravtskog taj jezik nazove nekim neutralnim imenom, najprostije jugoslovenski, po uzoru na druge jezike, njemacki, engleski, francuski, spanski, protugalski.

Da je ta drzava bila malo drugacije ustrojena i demokratizovana ne bi bilo ni rata, a onda bi to bila sasvim druga prica.


ovo je mit sa druge strane- Jugoslovenatvo nije zatirano, kao ni ostale nacije. Znam jer sam bio nacionalni Jugosloven svojim opredjeljenjem i svojim izborom, kao uostalom i gotovo svaki 6 stanovnik moje opstine. I vjerovatno bih idanas  bio Jugosloven da armija pod tim imenom nije zarolala tenkove po Sloveniji- tek od tada pocinje zatiranje  Jugoslovenstva… 

Edited by ters
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked this topic
  • A sad unlocked this topic
  • 3 weeks later...
1 minute ago, Drug Crni said:

Da pitam i moderaciju ovog PDF: Zbog cega je post o napadu na Moniku Seles iz 1993 nasao mesto na topiku Da se ne zaboravi,dakle na Politici? Jel to bio politicki motivisan zlocin?

 

Sto ti smeta?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

Da pitam i moderaciju ovog PDF: Zbog cega je post o napadu na Moniku Seles iz 1993 nasao mesto na topiku Da se ne zaboravi,dakle na Politici? Jel to bio politicki motivisan zlocin?

Baš sve okačeno na toj temi je politički motivisano 🤔

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

Da pitam i moderaciju ovog PDF: Zbog cega je post o napadu na Moniku Seles iz 1993 nasao mesto na topiku Da se ne zaboravi,dakle na Politici? Jel to bio politicki motivisan zlocin?

A dobro sad i ti, postavljeno je pre 50 minuta, ne sedi u svakom momentu neko da refresuje teme. 🙂

 

Uglavnom, sklonjeno.

 

Za znatizeljne.

Topic je na Politici, a Monika je napadnuta od strane opsesivnog manijaka. Strasan dogadjaj, pogotovo za mladu devojku od samo 20(?) godina, ali ovakvim secanjima je mesto na PDF Tenis. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se ako ste shvatili da urgiram i pritiskam moderaciju. Ulogovao sam se,video post i uctivo pitao. U svakom slucaju,hvala i na odgovoru i na reakciji. Ujedno,kao forumas, pozivam Milicu da tvit ostavi na PDF Tenis,gde mu je i mesto.

Link to comment
Share on other sites

Ja se izvinjavam, nisam obratila paznju da je tema-Da se ne zaboravi na pdf politika, mozda bi mogla biti neka opsta tema pa da svako ostavi nesto sto ne moze da zaboravi. 

Eto ja sam ranije na istoj toj temi postavila i NATO bombama srusene mostove u Novom Sadu i rasturenu rafineriju u Pancevu, to su gradovi u kojima sam jedno vreme zivela i svojim ocima videla te uzase prizore, ali i tad mi je bilo prigovoreno jer sam napisala imena poginulih osoba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 12:49 PM, bohumilo said:

Za jedenje slame ne znam, ali poljoprivreda je časno zanimanje, mnogo je bolje (za sve) da seljaci izvoze prasetinu nego da udbaške firme izvoze oružje marksističkim ljudožderima i teroristima po Africi i Bliskom istoku i raznim drugim svrstanim i nesrvstanim zlikovcima širom sveta. A to što su socijalisti uništili seljake kao ideološki neprijateljsku "klasu" naguravši ih da tavore u predgradjima gradova koje su pretvorii u odurne i ogromne soc-realističke kasarne, spavaonice i fabričke krugove (ako pogledate gradove u Srbiji, gotovo sve što je lepo i vredno tamo je napravljeno pre komunista) jeste samo jedna manifestacija i civilizacijskog posrtanja i zaostajanja ove zemlje (u ovom smislu tvrdim da je turbo folk najveselija danas prisutna direktna posledica marksističke ideologije).

Jedna od pozitivnih tekovina komunističke vlasti jeste to razaranje srbstva, tradiciJonalizma i (ne)svetosavštine-ćiriličarstva. Jer gde je sve to bilo najjače zastupljeno ako ne na selu.

Šteta što nije taj kurs razaranja srbstva nastavljen i nakon 1988-89, već manje-više svaka vlast povlađuje i podilazi srbendizmu, na ovaj i onaj način, te ga tako jača. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, deez nuts. said:

Ali batica prica kako su ugnjetavani cestiti srbski domacini i kako je turbofolk posledica marksizma. Nema dalje.

Turbofolk je posledica anticivilizacijskog izbora Srbije, još od 1219. + turske okupacije koja je samo pojačala taj orijentalni duh u srblja. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Милица said:

Ja se izvinjavam, nisam obratila paznju da je tema-Da se ne zaboravi na pdf politika, mozda bi mogla biti neka opsta tema pa da svako ostavi nesto sto ne moze da zaboravi. 

Eto ja sam ranije na istoj toj temi postavila i NATO bombama srusene mostove u Novom Sadu i rasturenu rafineriju u Pancevu, to su gradovi u kojima sam jedno vreme zivela i svojim ocima videla te uzase prizore, ali i tad mi je bilo prigovoreno jer sam napisala imena poginulih osoba.

 

Otvori temu na Drustvo. To se zaista ne treba zaboraviti, posebno sto taj tip prakticno kao da nije kaznjen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 12:46 AM, FrediB said:

Jedna od pozitivnih tekovina komunističke vlasti jeste to razaranje srbstva, tradiciJonalizma i (ne)svetosavštine-ćiriličarstva. Jer gde je sve to bilo najjače zastupljeno ako ne na selu.

Šteta što nije taj kurs razaranja srbstva nastavljen i nakon 1988-89, već manje-više svaka vlast povlađuje i podilazi srbendizmu, na ovaj i onaj način, te ga tako jača. 

Nije, zato što je komunizam daleko malignija pojava od bilo kakvog tradicionalizma, svetosavlja i ćirilice. Komunistička partija/SPS je fokalna tačka, suština, početak i kraj modernog srpskog varvarstva. Metonimija služba-mantil-čizma-komšija-vrata-nož-žica-podrum-kolena-zid-pištolj-potiljak-metak-masovna-grobnica (ili, da kažem, parabola od petokrakaških tenkova koji odlaze iz Srbije na zapad da se bore protiv "svega protiv čega se u ovoj zemlji ustalo pre 50 godina" do završne haške presude koju Ratko Mladić dočekuje u kravati sa simbolima srpa i čekića) u Srbiji suštinski dolazi iz te zločinačke organizacije. Ti je, kako se čini, implicitno braniš stajući na stranu opasačenih čizmaša koji u ime najizopačenije totalitarne ideologije streljaju nevine ljude, ma šta ti mislio o njihovoj kulturi, religiji ili pismu. Iliti na stranu Akvatijanaca i Angelikanaca iz priče velikog antikomunističkog heroja sa tvoje profilne slike:

 

 

 

Ne bih dužio ovde o srpskom selu (tradicionalizmu, ćiriličarstvu, svetosavju, nazovi kako hoćeš), možemo na drugoj temi o tome, ali bih samo primetio da postoje dve gotovo suprotne manifestacije ovog pojma, da ih nazovem Ćopićevska i Ćosićevska, od kojih je samo ova druga upravo revolucinarna, nacionalistička, boljševička, crnorukaška, dverjanska i turbo-folkerska, ona koja se, kako to Ćopić kaže u jednoj priči koju su komunisti zabranili, "miješa u ove obične zemaljske stvari zbog kojih se dobijaju žandarmski kundaci, šamari i glotan konak u neuglednoj varoškoj hapsani?".

 

 

On 5/2/2022 at 1:24 AM, FrediB said:

Turbofolk je posledica anticivilizacijskog izbora Srbije, još od 1219. 

To i kažem, zato što komunizam jeste bio najveći anticivilizacijski izbor Srbije u njenoj istoriji. Srbi i Rusi su jedini evropski narodi gde je komustička diktatura bila autohtoni domaći proizvod, zato i ne mogu da je svrgnu (nema ko), za razliku od svih ostalih evropski naroda gde su komunizam instalirali okupatorski tenkovi, nakon čijeg povlačenja se sutradan uspostavilo građansko evropsko društvo.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, bohumilo said:

Nije, zato što je komunizam daleko malignija pojava od bilo kakvog tradicionalizma, svetosavlja i ćirilice. Komunistička partija/SPS je fokalna tačka, suština, početak i kraj modernog srpskog varvarstva. Metonimija služba-mantil-čizma-komšija-vrata-nož-žica-podrum-kolena-zid-pištolj-potiljak-metak-masovna-grobnica (ili, da kažem, parabola od petokrakaških tenkova koji odlaze iz Srbije na zapad da se bore protiv "svega protiv čega se u ovoj zemlji ustalo pre 50 godina" do završne haške presude koju Ratko Mladić dočekuje u kravati sa simbolima srpa i čekića) u Srbiji suštinski dolazi iz te zločinačke organizacije. Ti je, kako se čini, implicitno braniš stajući na stranu opasačenih čizmaša koji u ime najizopačenije totalitarne ideologije streljaju nevine ljude, ma šta ti mislio o njihovoj kulturi, religiji ili pismu. Iliti na stranu Akvatijanaca i Angelikanaca iz priče velikog antikomunističkog heroja sa tvoje profilne slike:

I da su cetnici pobedili 1945. imao bi ceo taj patriJoCki svinjac na sceni u svakoj sferi drustva + jos neke stvari tipa divlje gradnje na svakom cosku jos od 1946. (komunisti su makar planski gradili , recimo Novi Beograd). 

 

Uostalom, Grcka je primer zemlje u kojoj su njihovi cetnici pobedili nakon rata. I jel im to nesto pomoglo? Jeste k***c.

 

Ili ultrakapitalisticke zemlje tipa Tajlanda, Filipina, Indonezije koje su zivi raspad, iako su tokom Hladnog rata bile (a i ostale) vatreni antikomunisticki bojovnici i jurisnici. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Perkos2 said:

Komunizam je zlo a najvise smo mi u Srbiji nastradali od istog

Kakav god bio, da su cetnici pobedili, Jugoslavija (narocito Srbija) bi licila na Banglades, Indiju, Indoneziju, Filipine, Tajland ili tako neku ''uspesnu'' kapitalisticku pricu  i to jos odmah od 1946. 

 

Uostalom, imas primer Grcke gde su njihovi cetnici pobedili nakon WWII pa je ipak goli k***c od zemlje. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

I da su cetnici pobedili 1945. imao bi ceo taj patriJoCki svinjac na sceni u svakoj sferi drustva + jos neke stvari tipa divlje gradnje na svakom cosku jos od 1946. (komunisti su makar planski gradili , recimo Novi Beograd). 

 

Uostalom, Grcka je primer zemlje u kojoj su njihovi cetnici pobedili nakon rata. I jel im to nesto pomoglo? Jeste k***c.

Grčka je u odnosu na Srbiju danas supersila u svakom merljivom smislu, iako su, kako napisah, 1940. bile na istom stepenu razvoja, i za to ima da zahvali najviše činjenici što nije bila žrtva komunističke diktature.

 

1 hour ago, FrediB said:

Ili ultrakapitalisticke zemlje tipa Tajlanda, Filipina, Indonezije koje su zivi raspad, iako su tokom Hladnog rata bile (a i ostale) vatreni antikomunisticki bojovnici i jurisnici. 

Kada imaš ukošuljene batinaše koju nahrupljuju "narodnim neprijateljima" u kuće i radnje i nekakve studentske "kolektivose" po svemu slične maoističkim crvenim gardama koje sprovode svojevrsnu kuturnu revoluciju ti nisi antokomunista (makar tako sebe zvao i i makar se fizički borio protiv komunista, isto kao što komunisti sebe neopravdano zovu "antifašistima" i kao što su berlinski zid zvanično nazvali "antifašistički bedem") - jer ne razumeš u čemu je suštinski probem sa komunizmom. A ove zemlje nisu ni blizu kapitalizma, kada se pogleda stanje zaštite vlasničkih prava mnoge od njih ne možete da razaberete od marksističkih diktatura, Indoneziju ne možete da razaberete od Zimbabvea, tamo je, npr, zemlja isto razdeljena vojničkim glavešinama i pridvoricama, prenosi se primogeniturom i ne može da se proda na tržištu nekome ko bi je bolje iskoristio itd, a slična je situacija i sa stanjem ostalih ljudskih i građanskih prava itd...

 

54 minutes ago, Perkos2 said:

...a najvise smo mi u Srbiji nastradali od istog

Ovo nije ni blizu tačno.

 

 

 

Izvinjavam se na off-u na ovoj temi.

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bohumilo said:

Grčka je u odnosu na Srbiju danas supersila u svakom merljivom smislu, iako su, kako napisah, 1940. bile na istom stepenu razvoja, i za to ima da zahvali najviše činjenici što nije bila žrtva komunističke diktature

Koja crna supersila, bankrot-drzava i Moldavija/Makedonija s morem. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Ne znam bas da je ovo tema za poredjenje Grcke sa Moldavijom, tako da bi bilo dobro da se o tome pise na Voxu ili nekoj drugoj temi (na stranu koliko je besmisleno porediti jednu Grcku sa jednom Moldavijom).

 

Sad bih da pitam nesto sto inace spada u temu - sta je sa moderacijom PDF Politika? Ne mislim samo na relativizaciju nacizma (kada neko napise za bilo koju vojsku danas "gori od nacista") nego uopste, ima li neko ovde da obrise neke postove, podeli neka upozorenja, banuje ako treba, neko ko bi se potrudio da se rasprava vrati u civilizovane tokove?

Edited by goldberg
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

 

 

Sad bih da pitam nesto sto inace spada u temu - sta je sa moderacijom PDF Politika? Ne mislim samo na relativizaciju nacizma (kada neko napise za bilo koju vojsku danas "gori od nacista") nego uopste, ima li neko ovde da obrise neke postove, podeli neka upozorenja, banuje ako treba, neko ko bi se potrudio da se rasprava vrati u civilizovane tokove?

 

 

.

 

Ima...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ako ima problema na temi o Ukrajini, ima ih jer se ostavlja previse kremaljske propagande. Kuka se na "navijaca" devila i ono sto kaci, donekle opravdano, a ako samo kliknes na ono sto recimo Constantin postavlja (dajem samo primer, nije jedini), klasicna ruska propaganda. Koja mnogima ocigledno nije problem. Imamo i nove (ili mozda stare) clanove koji su dosli da nam kazu da oni ne podrzavaju Putina, ali. Super je sto nema nekih sukoba i rasprava koliko toliko ostaje u granicama normalnosti (koliko je kvalitetna je druga stvar), ali jos jednom da podvucem, ako postoji problem, on je na drugoj strani. I ne vidim razlog da se zarad vestackog balansa umanjuje ono sto radi Putler i njegovi ratni psi koji prete nuklearnim ratom. To nije nikakvo umanjivanje nacizma, jer ovo sto on radi, da ima premoc koju je Hitler imao vojno na pocetku rata, bi visestruko prevazisli njegova nedela, a vec sad posle 3 meseca fino mu ide - dokumentovani masakr, silovanja, nasilna preseljenja, potencijalni logori. Ali da, umanjivanje nacizma. Sigurno.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, goldberg said:

sta je sa moderacijom PDF Politika?

 

To pitaj onog koji bi da bude sve.

 

edit: PDF Politika je zbog jedne štetočine ostala bez dva moderatora u 3 meseca. Nema ni trećeg već duže vreme. Asad i Agro su tu i verujem da će uzeti u obzir dokaz o namernom uništenju celog pdfa, koje je počelo brisanjem Vox Populi teme. 

Edited by Neme
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...