Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

11 hours ago, Kooineeperk said:

@Akiro mislim da smo vec prosli kroz pricu da ne postoji legalna mogucnost da radis bilo gde u svetu osim u pojedinim drzavama, recimo u UAE, ali svakako ne Turska i Grcka, a da ne budes u obavezi da placas neki porez na prihod. Mnoge drzave daju neke benefite za digitalne nomade i to se cesto menja, ali sigurno nije kao UAE da stalno imas 0% tax. Mozes ti da koristis Payoneer ali neko nekada sigurno moze da te upita za to, neka od drzava. Da li ce se to desiti ili ne, to je druga stvar, ali moze se desiti. 

 

Sto ne odes zimi u UAE? 🙂 Skupo, al' standard. Ljudi se kupaju tamo cak i u ovo vreme, kazu da se desi da padne kisa najcesce ovako nesto u januaru, mozda nekih pola sata rominja i to je to, redje neki pljusak. Bude nekada i vise ali retko. Bilo sada pred Novu Godinu, bas fino okvasilo 😄 

 

 

Elem, nazad na temu poreza. Koliko sam ja citao, u Turskoj mozes da radis kao digitalni nomad ako nemas primanja na racun u Turskoj i nemas klijente iz Turske (ako imas nesto od toga, obavezan si da platis porez). A onda se postavlja pitanje - pa ok, gde imas racun? Imas na Payoneer-u. OK, a kao ciji drzavljanin si ti napravio taj Payoneer, koja drzava moze da pita njih za "tvoje zdravlje". Pa Srbija. 


A ako hoces da ostanes u Turskoj na duze vreme? Sa obicnom vizom mozes tamo biti 90dana u periodu od 180dana. I sve kul. Ako ostajes preko 183 dana onda postajes obavezan da platis income tax tamo (uz razmatranje dvostrukog oporezivanja sa maticnom drzavom - onom u ciji pasos ti je zalepljena viza). 

 

OK, onda ces provesti recimo 90 dana u Turskoj, 90 dana u Grckoj, 180 dana u Srbiji (ili manje i mozda dodati jos jednu zemlju u miks)? Super, ali... Ti si i dalje neciji drzavljanin, jel tako? Imas neciji pasos. Pa ako nisi duzan da platis porez u Grckoj i Turskoj jer nisi dovoljno vremena tamo proveo, negde ces biti obavezan (druga je stvar da li hoces ili neces) a to je onda ipak Srbija. Naravno, da ti sad provedes 90 dana u Grckoj, 90 dana u Turskoj, 90 dana na Malti, Kipru... i dodjes par dana u Srbiju i kazes u Poreskoj "Izvinite, ja bih da platim porez jer sam drzavljanin Srbije a ni u jednoj drugoj zemlji nisam tax payer" oni bi te gledali kao budalu i vrlo verovatno bi dobio neki usmeni odgovor "Ma ne treba nista". 

 

Jednostavno, ideja da digitalni nomad nije obavezan da placa porez bas nigde, nije podrzana nekim univerzalnim zakonima u svetu, zavisi odakle si (a necije drzavljanstvo moras da imas), i gde provodis vreme, jedino da dobijes rezidentnost u nekoj drugoj zemlji sa 0% tax-a (kao Dubai) ali onda se postavlja pitanje troska zivota tamo, ili kvaliteta zivota (recimo odes u Panamu) a i dobule taxation sporazuma, da li ces prema pasosu koji posedujes biti obavezan nesto da platis. 

 

 

/malo sam pisao zbrda-zdola jer paralelno i radim pa se izvinjavam na poduzem postu i ponavljanju nekih stvari u njemu - sto kaze Pascal "zao mi je sto sam napisao ovako dugacko pismo, nisam imao vremena napisati krace."/ 

Odgovor sa   zakašnjenjem. Mala verovatnoća da će države čačkati kod Payoneera ako freelance poslovi ne pređu u neki jako visok obim. Možda najpre varijanta da se to može jednog dana desiti u Grčkoj, koja je članica EU. Pa čak i Vučićevi su napravili samo APP pokušaj i ostali na tome. Tek ovi drugi neće hteti da čačkaju svoje birače. Jel iko ozbiljnije pokušao da stane na put "crnom" izdavanju stanova? Malo morgen, a tu leže mnogo veće pare nego kod freelancera. Druge zemlje, kao Grčka, su sklopile ugovor sa AirBnBem i Bookingom, čime više niko bez registracije kod države ne može preko ovih da izdaje stanove a ovi prosleđuju informacije državama. Kod nas se to neće desiti. Nije stvar u onima, koji izdaju stan ili dva viška, nego u onima, koji imaju 5+ stanova. Ti su nekako svakoj vlasti bliski. Ostaćemo mi po tom pitanju još dugo banana republika. 

 

Glede Turske, pročitao samo dosta na tu temu. Turci čak ni nemaju adekvatnu stavku za oporezivanje freelancera. Morao bi da prođeš ceo trnovit put osnivanja nekog čudnog vida firme i druge zavrzlame sve i da želiš da platiš porez. Njih samo zanima da ne uzimaš Turčinu posao i da ne primaš pare na njihove banke. Ali su veoma zadovoljni da drugde zarađene pare ostavljaš kod njih, pa makar imao i trajni boravak u Turskoj. Ovde u Alanyi ima velika zajednica stranaca, a tek u Antaliji, Izmiru i Istanbulu. Nisu svi penzosi, nasuprot ima dosta freelancera. Koliko sam shvatio, teško da iko plaća porez, ne što ne želi, nego što ne postoji takva opcija. Može to, naravno, da se promeni, ali može i svašta drugo u životu da se promeni. Niko nikom ne daje garancije. Ako odlučimo da ostanemo u Grčkoj, prebacivaću sa Payoneera do max. 9900 Eura godišnje na račun u NBG da bih ostao u okviru 10% poreza. Neke prihode sam probno i prebacio na račun u Grčkoj, pa ću videti šta će advokat, koji mi radi i poreske prijave, smuljati. On nije pristalica da plaćam poreze. U Srbiji ni u snu ne bih plaćao poreze, a pogotovo ne doprinose, iz celog niza razloga. Jedina šansa da u Srbiji ikad plaćam poreze bi bila da ukinu doprinose u celosti, da snize porez na 10% i da banka automatski bez ikakvog mog posla po prilivu apciguje 10% i prosledi državi i to je to. Nikakve firme ili firmolike oblike i posao koji sledi u paketu sa tim. Da sam hteo da se bavim takvim razmišljanjima ostao bih na starim poslovima za veće pare nego što ih sada imam. 

 

Inače, zabole me, čiji pasoš imam. Ako sam preko 183 dana van zemlje, mogu da me poljube tamo gde sunce ne sija. Nemaju pravo da me oporezuju. A da li ću u nekoj drugoj zemlji napraviti prekršaj, to se Srbije baš i ne tiče.

 

Što se tiče socijalne sigurnosti, nju ionako niti imam niti tražim, a u Turskoj stranci mogu po smešnoj ceni da se osiguraju kod državnog zdravstvenog osiguranja i uživaju sve usluge njihovog znatno razvijenijeg i kvalitetnijeg državnog zdravstva. Čitao sam malo po ex-pat forumima o tome i čini se da Turci nemaju neki problem sa time što oni moraju da plaćaju doprinose slično kao kod nas od svoje plate, a stranci sa boravkom mogu za fiksni iznos od nekih 65 Eura mesečno da uživaju full zdravstvenu zaštitu. Gledaju mesto toga da će na drugom mestu da im uzmu pare. Kod nas bi se digla uravnilovsko-pravdoljubiva kuka i motika zbog tako nečega. BTW, to je za vreme Erdogana uvedeno, znači i njemu kao nacionalisti ne smetaju stranci, kupuju nekretnine, troše dnevno dosta para, šta ćeš više. (Dok ne spuste pantalone da se slikaju na Ataturkovom spomeniku, kao jedan Norvežanin, ili idu u tangama na bazar, kao što Nemice umeju da rade) 

 

Elem, ideja mi i nije baš bila da se vratimo na staru diskusiju, gde niko neće promeniti svoj stav, nego da ukažem na jednu opciju, koja freelancerima stoji na raspolaganju. Kao što napomenu, poznajem dve freelancerke, koje se sada upravo pakuju za Istanbul. Pristojno zarađuju ali u Turskoj mogu maltene duplo bolje da žive za te iste pare. A Nemci na forumu o Alanji kažu da već sa 500 Ojra možeš da preživiš, sa 1.000 pristojno da živiš a sa 2.000 da živiš kao knez. Nemci nemaju baš naša skromna shvatanja o tome šta je dobar život. A najbitnije, na moru si.

 

2 hours ago, Kooineeperk said:

Osim ako mi koji smo ostali ne uspemo da uradimo nesto i za one koji su tu i za one koji su se pokupili. 😕 

Premator sam da se bavim sizifovim poslom. Odradio sam svoje devedesetih, imam pravo i da malo uživam u životu. 

 

2 hours ago, Kooineeperk said:

Jbg, razumem ja tebe, pricali smo vec. Da ja imam mogucnosti kao ti (odnosno da nemam stvari koje me vezu ovde) verovatno bih i ja otisao do sada, doduse mozda ne kao ti da freelance-ujem, vec sa nekim stalnim zaposlenjem, ali takve ponude sam odbio.

Upravo freelance mi je omogućio da razmatram švrljanje okolo po sunčanim mestima. I suviše dobro se sećam stalnih zaposlenja u Srbiji. Imaš dobru platu, ali te prijavljuju na minimalac ili u najboljem slučaju na 40% realnog iznosa, dobru platu zaradiš tako da radiš posao i za do 5 ljudi, 12+/7 je sasvim uobičajeno radno vreme, odmore možeš da uzmeš prema situaciji na poslu jer pokrivaš više oblasti i uvek nema dovoljno osoblja, gazda baš ima van radnog vremena uvek nešto da izkonsultuje sa tobom, što veća firma, to zatrovanija atmosfera (koju poslodavci aktivno podstiču), kad završiš udarni rad u početnim fazama gledaju da te zajebavaju i ne poštuju dogovoreno da bi te motivisali da odeš, jer za rutinu mogu da zaposle nekog mlađeg, poslušnijeg i jeftinijeg, ... A ljudi u branši su u dobroj meri takvi, da, kada ih nakon nekog vremena sretneš, ne pitaju kako si već gde si u smislu, za koju firmu radiš i gde u svoj matriks interesa mogu da te smeste. Kod IT-evaca je možda i drugačije, ali u poslu, prodaji i marketingu ti je kako opisano. Ima tu, naravno, i dosta dobrih momenata, ali ti se to vremenom svejedno zgadi i dojadi. A u inostranstvu bi u najboljem slučaju dobio posao u nemačkom ili engleskom govornom području, i to ne na Jamajci ili negde drugde na Karibima, već u nekoj sivoj gradurini tipa Frankfurt. Neka hvala, ali more mi je draže.

 

Ovako sednem u beach bar i radim ili uživam po danu, a radim noću (zavisi od rokova) i za sve ostalo me zabole uvo. I nije mi mozak 24/7 u poslu, da već počnem da ga sanjam, već čim završim posao stavim glavu na otavu. Meni lično je to smisao freelance-a.

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  A sta je u krajnjoj liniji lose ako ti freelanceri odu i prijave boravak u Turskoj, ili ne znam , Malti ?? 

Pa lose je u tom smislu sto razlog zbog kog su otisli nece nestati tim njihovim odlaskom, i manje su sanse da ce biti resen ako veliki broj njih ode. Valjda je to jasno i iz prethodne moje poruke.

 

34 minutes ago, Doc Holiday said:

Nekome nije isto dal ce placati 15% ili 11%  ili samo 5%...  I sta dobija za tih 11% sto plati?  Ako ce dobiti , ako placa npr 5 godina tako, recimo vecu  penziju jednog dana - zasto da ne? , Bolje zdravstvene usluge... sta god..  Sto se tog da ga moze sacekati ovde za to- kolko znam vazi da niko ne moze biti oporezovan dva puta za isto..

 

Jedno je optimizovanje poreza a drugo je izbegavanje placanja poreza. Ovo drugo je krivicno delo i makar nemao nista na svoje ime, postoje nacini kako ti se barem deo toga moze naplatiti. Recimo ovako:

Spoiler

ZAKON O IZVRŠENJU I OBEZBEĐENJU: Dužnik nakon što ostane bez nekretnine mora da prijavi boravak na nekoj adresi. Ako je i dalje dužan, izvršitelj ima pravo da popisuje i pleni imovinu na novoj adresi. Sve što vlasnik te imovine može da uradi je da izjavi tzv. prigovor trećeg lica, a koji ne odlaže izvršenje

 

Pitanje je samo da li si sitna ili krupna riba. 

I da, mozes dvostruko biti oporezovan za istu stvar - recimo ako si u drzavi koja sa Srbijom nema dogovor o dvostrukom oporezivanju a u toj drzavi provedes dovoljno vremena u godini da te oni pocnu smatrati i njihovim tax rezidentom.

 

 

34 minutes ago, Doc Holiday said:

  Sto se odlazenja tice..  ne odlaze samo kompjuterasi... odlaze i frizeri i fizikalci ..  opsta je bezanija..

Odlaze oni koji bi digli glas protiv svega ovoga sto nam se desava. 

 

 

34 minutes ago, Doc Holiday said:

  A to zasto ne pruzamo otpor rezimu , makar i sa time da im ne placamo bas sve sto traze odgovor imas u onoj pesmi od Marcela "JBG"

Pa i ti koji su otisli a i ti koji ostanu a ne izadju na izbore, su zapravo ti likovi iz pesme. Nije resenje neplacanje, resenje je da se iskaze stav. Da li nas ima dovoljno? Sa odlascima van svakako manje (iako verujem, da iz dana u dan, sve vise ljudi koji su ostali, progleda konacno pa to doprinosi broju).

 

Odlazimo sada u neku drugu temu. Hajde da se drzimo oporezivanja. 

Link to comment
Share on other sites

@Akiro  sve sto si napisao, u principu i shvatam i podrzavam u tvom slucaju. Opet ponavljam, nisu svi u istoj situaciji kao ti. Tvoj slucaj mi je nakako "posteniji" - otisao si odavde, neces nista da placas Srbiji ali i ne trosis jos nista. Za razliku od onih koji ne bi nista da plate ali da zive ovde i 

 

 

Samo ovaj detalj:

56 minutes ago, Akiro said:

Inače, zabole me, čiji pasoš imam. Ako sam preko 183 dana van zemlje, mogu da me poljube tamo gde sunce ne sija. Nemaju pravo da me oporezuju. A da li ću u nekoj drugoj zemlji napraviti prekršaj, to se Srbije baš i ne tiče.

Mislim da ti nije tacan taj stav.

 

Pricali smo vec o tome, da sa 183 dana van Srbije izbegavas porez po jednom osnovu (tax residence) a onda se gleda ono da li imas prebivaliste ovde (ako nemas ovde moras negde da imas a onda ta druga drzava moze da ti trazi porez u nekim slucajevima) ili ti je centar tvojih poslovnih i zivotnih interesovanja ipak ovde (da li imas veze sa Srbijom) tipa da su ti tu zena, deca, racun u banci i slicno (tax domicile). Neke drzave idu i do te mere da kazu ti si poreski obveznik jer imas nas pasos ma gde bio i sta radio (mislim da je tu slucaj sa Amerikom). Taj tax domiclie moze biti zeznut jer, slicno kao i za Test Samostalnosti, neki tamo poreski isnpektor moze da kaze da po fakticitetu stvari, ti imas tax domicile u Srbiji. Nije bas tako odredjeno definisan kao tax residence. 

 

Ali da, generalno, nece se drzava mnogo cimati oko toga jer nije nesto sto je veliko, ali raste. I dodatni problem je sto ima dosta firmi koje lobiraju da se to spreci, da oni ne bi gubili (ili morali da vise plate) radnu snagu ovde. 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kooineeperk said:

Pricali smo vec o tome, da sa 183 dana van Srbije izbegavas porez po jednom osnovu (tax residence) a onda se gleda ono da li imas prebivaliste ovde (ako nemas ovde moras negde da imas a onda ta druga drzava moze da ti trazi porez u nekim slucajevima) ili ti je centar tvojih poslovnih i zivotnih interesovanja ipak ovde (da li imas veze sa Srbijom) tipa da su ti tu zena, deca, racun u banci i slicno (tax domicile).

Imamo nekretnine u Beogradu, za koji uredno plaćamo porez na imovinu. To još uvek ne znači ništa. Imao sam i dok sam živeo u Nemačkoj i moja supruga dok je živela u Švajcarskoj, i ima većina gastosa. Čak ni otvorenim komunjarama nije padalo napamet da oporezuju gastoska primanja u inostranstvu. Baš da vidim da njihovi unuci to probaju, pa da gastosi ovoj zemlji potpuno okrenu leđa. A neće nikome ni padati napamet da gubi vreme i juri papire kako bi izbegao duplo oporezivanje. Šta znači račun u banci, imaju ga svi da online plaćaju račune i ne moraju rodbinu da time opterećuju. Ako davno ništa (više) ne leže na taj račun redovno, već se samo dopunjava kešom tu i tamo tačno koliko treba za račune, po kojoj osnovi to označava centar životnih interesovanja?

 

Znam ja da teoretski sve to ova lopovska država može da uradi, ali nemaju oni kapacitet da ulože per case mnogo vremena kako bi tax evadere sa adresom u inostranstvu razlikovali od pravih gastosa, a ne verujem da iko, pa čak i Vučićevci, sme da dirne u osinje gnezdo gastosa. Ako Srbija jednog dana uđe u EU i u EU svi podaci budu objedinjeni i dostupni, možda se postavi taj problem. Ali to se neće skoro desiti.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Akiro said:

Imamo nekretnine u Beogradu, za koji uredno plaćamo porez na imovinu. To još uvek ne znači ništa. Imao sam i dok sam živeo u Nemačkoj i moja supruga dok je živela u Švajcarskoj, i ima većina gastosa. Čak ni otvorenim komunjarama nije padalo napamet da oporezuju gastoska primanja u inostranstvu. Baš da vidim da njihovi unuci to probaju, pa da gastosi ovoj zemlji potpuno okrenu leđa. A neće nikome ni padati napamet da gubi vreme i juri papire kako bi izbegao duplo oporezivanje. Šta znači račun u banci, imaju ga svi da online plaćaju račune i ne moraju rodbinu da time opterećuju. Ako davno ništa (više) ne leže na taj račun redovno, već se samo dopunjava kešom tu i tamo tačno koliko treba za račune, po kojoj osnovi to označava centar životnih interesovanja?

Dovoljno da neki poreski inspektor to protumaci kao jaku vezu po nacelu fakticiteta.  

 

6 hours ago, Akiro said:

Znam ja da teoretski sve to ova lopovska država može da uradi, ali nemaju oni kapacitet da ulože per case mnogo vremena kako bi tax evadere sa adresom u inostranstvu razlikovali od pravih gastosa, a ne verujem da iko, pa čak i Vučićevci, sme da dirne u osinje gnezdo gastosa. Ako Srbija jednog dana uđe u EU i u EU svi podaci budu objedinjeni i dostupni, možda se postavi taj problem. Ali to se neće skoro desiti.

Nije bilo dovoljno ljudi ni za komunalne poslove pa su napravili partijsku komunalnu policiju. Lako ce oni naci razloge da zaposle jos partijskih clanova ako ce to da im 1) donese kakakv takav prihod da pokrije troskove tih ljudi koji ce im zauzvrat i dalje biti verni 2) trajno oterati one koji svakako nisu njihovi glasaci jer su zbog njih i otisli iz zemlje.

 

Ne bih da mracim ali to su jednako verovatne opcije kao i bilo koja "ma nece mene" opcija. Najgore ce proci oni koji su i dalje u zemlji.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Akiro said:

i da banka automatski bez ikakvog mog posla po prilivu apciguje 10% i prosledi državi i to je to

 

 tamo daleke 1997e je u Srbiju usla MLM kompanija  Kalifornija FItnes ( danas Calivita)... pa sam tada uspeo da stvorim malu mrezu i imao neke manje prihode...  procedura je bila, mislim, slicna kao kod honorarnih poslova - kod njih je bio ugovor o trgovinskom zastupanju , na osnovu kog si mogao otvoriti racun u banci... Sama CF je kod obracuna skidala tada 20ak% poreza i uplacivala na moj racun NETO... i to je bilo sve... bez doprinosa penzija zdravstva i slicnih stvari...   Danas je ta ista Calivita zbog pametovanja drzave , morala da rasclani prihode pa sad moraju  2 najniza nivoa zarade ( do nekih 30-50ak $ ) da isplacuju kao vaucer u proizvodima upravo zbog poreza, a visi nivoi zarada moraju da vide nekakav oblik firme sta god... 

 

  Realno ,  i freelancig je samo honorarni posao ili trgovinsko zastupanje i nista vise..  i procedura oporezivanja bi trebalo da bude takva jednostavna..  pa nek je i nesto veci porez ali da je procedura krajnje jednostavna..   A ako neko zeli doprinose nek sam bira dal hoce ili nece..  Kao sto sam i rekao , neko hoce da za taj novac koji bi stavljao za penziju , kupi  Bitkoine...

 

 Pod tim freelancingom podrazumevam i kripto trziste...  kada prebacis nesto od tog kripta platis 5-10% poreza i kraj... A ne da vodis knjige sta si kupio sta prodao i gluposti...   Danas to sve moze jednostavno, pogotovo sto sad imamo elektronsko upravljanje...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Kooineeperk said:

......................

Neke drzave idu i do te mere da kazu ti si poreski obveznik jer imas nas pasos ma gde bio i sta radio (mislim da je tu slucaj sa Amerikom).

......................

 

Samo da komentarisem ovo (inace, izvinjavam se sto "sa strane" upadam u vasu zanimljivu diskusiju).

 

Istina je da USA ima takav zakon. To je jedan od razloga sto je Monte Carlo pun tenisera odasvud, ali nema Amerikanaca.

No, taj zakon se provodi (ili barem nabija na nos) iskljucivo prema "velikim igracima." Ovde bi upali vrhunski teniseri koji zaradjuju milione. Medjutim, poreska sluzba nema resursa da trazi "sitnu ribu."

Pokazacu primerom.

Znam dosta "nasih" koji su dosli ovamo '90-ih (iz poznatih razloga) i uzeli drzavljanstvo. Zbog kojecega, neki od njih su se vratili tokom ovog veka. I dalje imaju am. drzavljanstvo, ali USA ih ne goni i ne pita za porez - ne isplati se, ne zaradjuju dovoljno.

 

Da dodam par reci o "moralu" i placanju poreza ovde a koriscenju usluga tamo...

 

Moja cerka, rodjena u USA, ima americko, srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Studira u domovini (nasoj, ne njenoj). Izabrala je medicinu, a to bi ovde kostalo izmedju 50 i 100 000 $ godisnje - iznad nasih mogucnosti. Tamo kosta samo sitnicu.

Ne osecam se krivim.

Kupili smo joj stan i na to platili porez, placamo sve dazbine. Uz to, tamosnja drzava me je tokom zivota opljackala (malo direktno, malo indirektno) na 1000 nacina i kad bi sve zbrojili, vise su duzni oni meni nego ja njima.

 

Jos jednom, izvinjavam se za trolovanje...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Moja cerka, rodjena u USA, ima americko, srpsko i hrvatsko drzavljanstvo. Studira u domovini (nasoj, ne njenoj). Izabrala je medicinu, a to bi ovde kostalo izmedju 50 i 100 000 $ godisnje - iznad nasih mogucnosti. Tamo kosta samo sitnicu.

 

Hoce li onda da ostane u Hrvatskoj poslije studija? Znam jedan slican slucaj ovde kod mene, samo sto je ta cura pogrijesila pa je potrosila 4 godine na prvi fakultet u Kanadi, sto je obavezan prije medicine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Hoce li onda da ostane u Hrvatskoj poslije studija? Znam jedan slican slucaj ovde kod mene, samo sto je ta cura pogrijesila pa je potrosila 4 godine na prvi fakultet u Kanadi, sto je obavezan prije medicine.

 

Nadam se da nece - ali sa klincima nikada nisi siguran... :classic_biggrin:

 

No, o tome na nekoj drugoj temi (mozda Emigraciji?) da ne trolujemo ovu...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Kooineeperk said:

Odlaze oni koji bi digli glas protiv svega ovoga sto nam se desava.

I ja bih samo ovaj deo da prokomentarisem. Ovakve izjave treba razmotriti, zato sto predstavljaju te "nas" kao zrtvu, i kao nesto sto nema nikakav uticaj na ta "desavanja", sto nije bas tacno. Plus, ove koji odlaze verovatno i ne zanima da dizu glas. Verovatno misle da nema svrhe, ili im se ne ceka decenijama da to "dizanje glasa" postane vidljivo itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Takvi su ljudi, kritikuju da Srbija nije pravna drzava, a izbegavaju porez, zale se na doprinose i slicno.

Pa meni uzimaju ovde 35% raznih odbitaka. Zale se i ovde ljudi da se mnogo odbija, ali hajd ne plati porez.

Radio sam ja honorarno godinama za nekoliko firmi, oni su me placali bruto, ja sam morao sve to da prijavim i onda se to jos doda na redovna primanja, pa se onda to sve zajedno preracuna koliko poreza treba da platim.

Medjutim ima jedna vazna stvar da se kaze, na prvih 13 hiljada se ne placa porez, ali doprinose moras da platis.

Ne znam zakon u Srbiji, ali ove frellancere koji ne zaradjuju mnogo treba pustiti da ne placaju nikakav porez, dok ove sto uzimaju mnogo treba oderati :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

I ja bih samo ovaj deo da prokomentarisem. Ovakve izjave treba razmotriti, zato sto predstavljaju te "nas" kao zrtvu, i kao nesto sto nema nikakav uticaj na ta "desavanja", sto nije bas tacno. Plus, ove koji odlaze verovatno i ne zanima da dizu glas. Verovatno misle da nema svrhe, ili im se ne ceka decenijama da to "dizanje glasa" postane vidljivo itd.

Oprosti ne znam u koju grupu ti sebe racunas, jer mi je kontradiktorno da oni koji nemaju nikakav uticaj na desavanja (oni koji su otisli) da su ujedno i zrtve (logicnije mi je da oni koji su ostali budu zrtve). 

 

Ne bih ja to tako bas generalizovao, ali svakako oni koji su otisli, dosta im je teze da uticu na okolinu a i da glasaju. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

Ne znam zakon u Srbiji, ali ove frellancere koji ne zaradjuju mnogo treba pustiti da ne placaju nikakav porez, dok ove sto uzimaju mnogo treba oderati

 

B1: Slazem se.

 

B2: Zavisi sta smatras pod "uzimaju puno". Inace, ti koji puno zaradjuju otvore agenciju, preduzetnik se isplati do neke cifre, posle toga mora DOO, a posle toga vise ne baratas sa platom i bonusima vec dividendama. 

 

 

  

31 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nasmejao si me

Nema potrebe i da lupis smajli i da napises to, kad vec nemas nista pametno da kazes na temu 😉 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kooineeperk said:

 

B1: Slazem se.

 

B2: Zavisi sta smatras pod "uzimaju puno". Inace, ti koji puno zaradjuju otvore agenciju, preduzetnik se isplati do neke cifre, posle toga mora DOO, a posle toga vise ne baratas sa platom i bonusima vec dividendama. 

 

 

  

Nema potrebe i da lupis smajli i da napises to, kad vec nemas nista pametno da kazes na temu 😉 

Sta je za tebe konkretno puno??? Zakon je nistavan x 

 

Sta ti spada 5-10k mesecno, a sta 10k+..Sta je malo 500- 1k??  dajte malo cifre o kojimase radi?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sta je za tebe konkretno puno??? Zakon je nistavan x 

 

Sta ti spada 5-10k mesecno, a sta 10k+..Sta je malo 500- 1k??  dajte malo cifre o kojimase radi?

 

Pa pitaj @Amigo on je imao nesto na umu, pa sam mu ja rekao da ja ne znam sta je po njemu puno.

 

A drugi deo mog odgovora je prosta matematika. Ako zaradjujes do 50k godisnje onda ti je preduzetnicka agencija najisplativija (platis 200-300eur mesecno). Ako zaradjujes vise, onda jednostavno moras DOO. A ako dodjes do neke granice i uzmes u obzir ne samo mesecne poreze i doprinose vec i godisnji porez onda se u nekom trenutku vise isplati isplacivati dividende (prvo platis 15% na prihod firme, a onda ako to sve hoces da isplatis sebi na to placas jos 15%). 

 

Tipa, Miskovic i svi ti neki vlasnici velikih firmi, ne isplacuju sebi neke velike plate i bonuse vec dividendu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Pa pitaj @Amigo on je imao nesto na umu, pa sam mu ja rekao da ja ne znam sta je po njemu puno.

 

A drugi deo mog odgovora je prosta matematika. Ako zaradjujes do 50k godisnje onda ti je preduzetnicka agencija najisplativija (platis 200-300eur mesecno). Ako zaradjujes vise, onda jednostavno moras DOO. A ako dodjes do neke granice i uzmes u obzir ne samo mesecne poreze i doprinose vec i godisnji porez onda se u nekom trenutku vise isplati isplacivati dividende (prvo platis 15% na prihod firme, a onda ako to sve hoces da isplatis sebi na to placas jos 15%). 

 

Tipa, Miskovic i svi ti neki vlasnici velikih firmi, ne isplacuju sebi neke velike plate i bonuse vec dividendu. 

Dobro, sta je po tebi malo, average i veliko primanje za frielensera u Srbiji.. I dalje mislim da nisi frilenser, ali mozes i sebe uzeti u obzir. Meni varira iz godine u godinu. Nesto cak mislim da batalim sve i predjem na nesto drugo,dosadilo mi je poprilicno da budem iskren.

Link to comment
Share on other sites

Tesko mi je reci sta bi bila granica oporezivanja u Srbiji, onako od odoka mozda 3-4 hiljade evra godisnje.

Npr na prvih 3500 evra placas nula poreza, od 3500 pa do 8000, neka bude 12%, od 8000 pa do 13000, 15% itd progresivna stopa.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

Dobro, sta je po tebi malo, average i veliko primanje za frielensera u Srbiji.. I dalje mislim da nisi frilenser, ali mozes i sebe uzeti u obzir. Meni varira iz godine u godinu. Nesto cak mislim da batalim sve i predjem na nesto drugo,dosadilo mi je poprilicno da budem iskren.

Ti druze nisi freelancer, ti si kladionicarski moljac. 😄 

 

Malo je freelancer koji zaradi do 500eur mesecno. 

Solidno je ako zaradjuje toliko da nema potrebe da se zaposljava u domacoj firmi (dakle dobija isto ili neznatno vise), pa sad zavisi da li je programer (onda je to vise) ili dizajner (onda je srednje) ili prevodilac, virtuelni asistent i slicno (onda je manje).

Super je kada moze da zaradi nekih 50% vise od onog sto bi zaradio u domacoj firmi za isto vreme provedeno u radu.

 

A ja nisam freelancer... osim sto jesam. Ne pada mi na pamet da ti opet objasnjavam, ako neko hoce savet kako da se upusti u freelance neka me slobodno kontaktira. Objasnjavao sam vec nekim ljudima preko poruka. Cini mi se da je neko negde i pisao o tome negde na forumu, ne secam se gde. Mozda tamo u IT i gaming delu.

 

P.S. ako je info tacna, cestitke na prinovi, neka je ziva i zdrava i vise na majku da povuce (iako je ne znam) 😄 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ne znam zakon u Srbiji, ali ove frellancere koji ne zaradjuju mnogo treba pustiti da ne placaju nikakav porez, dok ove sto uzimaju mnogo treba oderati :classic_biggrin:

Narocito te kockare, i ove razne "influensere", youtubere, tiktokere i ostalu baraberiju. Mislim nemam ja nista protiv svega toga generalno, ali je cinjenica da nije isto zarađivati na internetu time, i kad neko stvarno radi neke projekte za poslodavce iz druge zemlje. Ne samo IT, bilo koje. Evo, jedan obraduje fotografije u Fotosopu, pored ostalih za neku zenu iz USA sto slika na svadbama, ona mu je stalna. I sad kad bi se placao porez, nije isto to, i budale koje se krevelje i lupaju gluposti u videima i sakupljaju pare ni za šta, ili razni kockari. Ko stvarno nesto radi treba da ima olakšice, a budale sa youtube i slicni i kockari neka uđu malo više :wicked:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Ti druze nisi freelancer, ti si kladionicarski moljac. 😄 

 

Malo je freelancer koji zaradi do 500eur mesecno. 

Solidno je ako zaradjuje toliko da nema potrebe da se zaposljava u domacoj firmi (dakle dobija isto ili neznatno vise), pa sad zavisi da li je programer (onda je to vise) ili dizajner (onda je srednje) ili prevodilac, virtuelni asistent i slicno (onda je manje).

Super je kada moze da zaradi nekih 50% vise od onog sto bi zaradio u domacoj firmi za isto vreme provedeno u radu.

 

A ja nisam freelancer... osim sto jesam. Ne pada mi na pamet da ti opet objasnjavam, ako neko hoce savet kako da se upusti u freelance neka me slobodno kontaktira. Objasnjavao sam vec nekim ljudima preko poruka. Cini mi se da je neko negde i pisao o tome negde na forumu, ne secam se gde. Mozda tamo u IT i gaming delu.

 

P.S. ako je info tacna, cestitke na prinovi, neka je ziva i zdrava i vise na majku da povuce (iako je ne znam) 😄 

Odmah da ti kazem da lici na mene.

 

Kladionicarski moljac...hmmm. 50% vise od domace firme...to je smesno 🙂

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Amigo said:

Tesko mi je reci sta bi bila granica oporezivanja u Srbiji, onako od odoka mozda 3-4 hiljade evra godisnje.

Npr na prvih 3500 evra placas nula poreza, od 3500 pa do 8000, neka bude 12%, od 8000 pa do 13000, 15% itd progresivna stopa.

 

bilo je reci o tome da se sume do 500e  ne oporezuju, da se gleda po tromesecjima i da za svako tromesecje ne sme prelaziti 500e po mesecu..  npr jedan mesec primis 400 a drugi 550e.. ali je prosek ispod 500e...   u vreme kada je o tome debatovano je tolko bila i zvanicna prosecna plata u AVistanu..   A da se sume iznad tih oporezuju ..  Sto je po meni OK...  i da se na kraju godine dodatno oporezuju koji na godisnjem nivou predju onu granicu za to... mislim da je bilo 4miliona dinara godisnjih prihoda... 

 

  Verovatno bi trebalo naci neki model za one koji su npr zaposleni, imaju redovnu platu, ali preko interneta  zaradjuju dodatne prihode ...  po meni je npr logican onaj Nemacki zakon gde ljudi rade dodatni posao , takozvani mini jub.... gde smeju od minijub-a da zarade do 400e mesecno bez oporezivanja...  sve preko toga im se oporezuje...  Slicno bi moglo i ovde u tim slucajevima..

 

@Milenko Puzigaca  kada saljes na banku uplatu sa pay-necega , ne pise odakle si to zaradi,  dali sa YT, kockajuci se , kao IT strucnjak, ili si prodavao fotografije , dizajne za majce i podloge za misa.  Pise samo da ti je legla uplata sa pay-necega..

 

   Slazem se da bi trebalo naci nacina da se to , na najpravicniji moguci nacin oporezuje ali ne da se skida koza sa ledja ... 

 Uostalom ceo taj sektor  je onaj koji donosi devize i svez novac u zemlju... potpuno isto kao FIAT ili petrohemija ili maline..  ljudi se sve vise odlucuju na neki vid zarade preko interneta.. i nek bude da trenutno njih 100,000 u proseku donesu 500e mesceno... pa ne znam dal tolko donose FIAT ili  maline?? 

  da je ovo normalna drzava a ne neka teritorija koju neki zovu drzavom, ona bi nasla nacina da te ljude oporezuje nekim minimalnim porezima , cak sta vise i kao stimulacija za npr strance koji bi svoje poslovanje preselili u Srbiju.. kao sto , mi se cini, da radi sad Makedonija... pa bi prihodi drzave u zbiru bili cak i veci

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Amigo said:

Ne vidim smisla da se ne oporezuje primanje koje je ekvivalentno prosecnoj plati. Koja je to logika? To nema nigde u svetu.

E vidis, pogresio si u jednoj stvari. Ti poredis NETO prosecnu platu sa ovim prihodom freelancer-a. A treba da poredis BRUTO2. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...