Jump to content

Politics UK


...

Recommended Posts

1 hour ago, Maharaja said:

Potpuno je abitno da li je Britanija članica neke međunarodne organizacije koja sebe zove EU.

 

I da se udaraju u dupe što je tako. Mnogo Škota je danas živo, a koji ne bi bili živi, da smo izgubili referendum 2016. godine.

 

Elem, ako Škoti hoće da budu nezavisni, široko im polje, treba ih podržati na nekom narednom referendumu za dvadesetak godina. Ranije bi bila sprdnja i komedija, jer se situacija uvek menja svakog dana, svake nedelje, svakog meseca, svake godine...

Skotima niko nije predocio BREXIT kod proslog izjasnjavanja, a isti dosta menja pravila igre i uslove, sto dovodi u pitanje - Da li propala Imperija zasluzuje da prezivi ili treba da se menja?

Imaju ostrvljani mnogo toga o cemu moraju da poppricaju medj` sobom ako ne zele da se vrate na Angliju, Vels, Scotland, Ireland......

Monarhija, i onako, ne vezuje vise to u Commonwealth.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Ja iskreno verujem da ce Skoti ostati u Velikoj Britaniji. Los potez bi bio napustanje V. Britanije radi ulaska u , u sustini birokratsku tvorevinu kakva je EU. 

Pored toga, postavlja se pitanje kako i kada bi Skotska usla u EU? Da li po automatizmu (obzirom da je ranije vec bila clanica kao deo V.B.) ili bi morali da otvore pregovore- jer bi se ipak radilo o novoj drzavi? U tom slucaju ti pregovori bi verovatno bili dosta dugi i teski - obzirom da je Evropska Unija prilicno jasno naglasila da u ovom trenutku nije spremna za prosirenje. Kako bi onda objasnili zemljama Zapadnog Balkana zasto oni ne mogu uci u EU ako bi Skotska usla po nekoj ubrzanoj proceduri? 

Prilicno skakljivo pitanje. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Ja iskreno verujem da ce Skoti ostati u Velikoj Britaniji. Los potez bi bio napustanje V. Britanije radi ulaska u , u sustini birokratsku tvorevinu kakva je EU. 

Pored toga, postavlja se pitanje kako i kada bi Skotska usla u EU? Da li po automatizmu (obzirom da je ranije vec bila clanica kao deo V.B.) ili bi morali da otvore pregovore- jer bi se ipak radilo o novoj drzavi? U tom slucaju ti pregovori bi verovatno bili dosta dugi i teski - obzirom da je Evropska Unija prilicno jasno naglasila da u ovom trenutku nije spremna za prosirenje. Kako bi onda objasnili zemljama Zapadnog Balkana zasto oni ne mogu uci u EU ako bi Skotska usla po nekoj ubrzanoj proceduri? 

Prilicno skakljivo pitanje. 

Zasto bi napustanje Skota VB bilo lose kad ih je ista ostavila van EU nakon referenduma o nezavisnosti  Skotske i naknadnog referenduma o izlasku iz EU. tzv, BREXIT-a?

Sto odgovara Englezima, Velsanima..... mozdaa ne odgovara Skotima, Ircima.....

I treba da se svako ugrozen oglasi.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne može interes Škota biti veći da ostanu u uniji 60 miliona stanovnika umesto unije od 600 miliona ljudi. To je čisto ekonomsko pitanje za njih jer njihova ekonomija izvozi 16 milijardi evra u EU dok je trgovina sa UK i ostalima koji su sa njima u carinskoj uniji teška svega 2 milijarde evra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sprivel said:

Posle Brexita itekako mogu da traze referendum.

 

Na osnovu cega?

Nece im Dzonson ovo dati sigurno, a mislim i da skotske stranke ovo pitanje potezu kao sto Dodik pokrece pitanje nezavisnosti, pred svake izbore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzonson je daleko od nekog autoriteta ili cenjenog lidera. U stvari ulakirani Tramp. Tesko da je on neko ko moze da drzi stabilnu i mirnu Britaniju. 

 

Izlaskom iz unije bez ijednog valjanog razloga, Britanci su sami sebi pucali u kolena. Sad neka sepaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Na osnovu cega?

 

Na osnovu toga što ne žele da budu slepo crevo Evrope, kao što ni Slovenci ni Hrvati nisu želeli da ostanu odsečeni od civilizacije u Miloševićevoj Velikoj Srbiji. 

Dakle, na osnovu toga što žele da se priključe evropskoj porodici nacija kojoj pripadaju i iz koje su ih Englezi primorali napolje Brexitom. 

 

Napokon, sam referendum će biti trijumf EU u čitavoj Brexit antologiji, tako da će BJ imati puno više igrača sa druge strane pregovaračkog stola od jednog Edinburgha ili Nicole Sturgeon. 

 

On topic - pro-independentisti zvanično imaju većinu. 

 

https://www.reuters.com/world/uk/scotlands-crucial-election-knife-edge-pro-independence-party-heads-win-2021-05-08/

Edited by JohnsonJ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 9:36 AM, Maharaja said:

Naravno da nije. Jer ja glasam za mog MP-a (ne u Škotskoj, već preko okeana, ali sličan first past the post sistem), i moj MP mene predstavlja, i ja tačno znam kome da pišem i koga da gnjavim kad mi nešto treba. I na kraju krajeva, bez obzira da li je moj kandidat pobedio, ja znam ko je moj provincijalni i ko je moj federalni zastupnik, bez obzira na stranku. Ja sam gnjavio i liberale i konzervativce oko nekih akcija i zahteva, bez ikakvih problema. Mi smo njihov constituency. Kome smo constituency ako glasamo za partijsku listu na nacionalnom nivou kao u Srbiji?

 

Glasanje za partiju znači manje moći za poslanike, i ništa osim first past the post meni ne dolazi u obzir. Nadam se da oni neki predlozi za veću reprezentativnost partija nikad neće proći.

 

Pa za to treba da sluze lokalni izbori.

 

Izbori na nivou republike postoje da bi se videlo koja politicka opcija ima koliku podrsku. Sta ako ja nisam ni za laburiste ni za konzervativce ili sam za laburiste u konzervativnoj sigurnoj izbornoj jedinici - ne moram ni da izlazim na glasanje, ionako je nebitno.

 

Zapravo, po tvom shvatanju i shvatanju u UK izbori su ionako nebitni jer ko god da dobio - ti ces "da pises i da gnjavis i konzervativca i laburistu", dok ce drugi da glasaju za manje zlo. Sta fali sistemu koji postoji u citavoj Evropi, samo se UK pravi pametna i nece da odustane od zastarelog sistema jer su oni kao nesto posebni?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, goldberg said:

 

Pa za to treba da sluze lokalni izbori.

 

Izbori na nivou republike postoje da bi se videlo koja politicka opcija ima koliku podrsku. Sta ako ja nisam ni za laburiste ni za konzervativce ili sam za laburiste u konzervativnoj sigurnoj izbornoj jedinici - ne moram ni da izlazim na glasanje, ionako je nebitno.

 

Zapravo, po tvom shvatanju i shvatanju u UK izbori su ionako nebitni jer ko god da dobio - ti ces "da pises i da gnjavis i konzervativca i laburistu", dok ce drugi da glasaju za manje zlo. Sta fali sistemu koji postoji u citavoj Evropi, samo se UK pravi pametna i nece da odustane od zastarelog sistema jer su oni kao nesto posebni?

Kakva crna republika 😆

 

Sistem(i) kakav postoji u toj Evropi ja ne želim, mada i tu ima jako puno razlika od zemlje do zemlje sa različitim modelima. Postoje i mešani sistemi, ali su i oni nastali da bi centrale partija imale što veću moć a na štetetu individualnih članova partija i njihovih izbornih jedinica.

 

No, ne samo da first past the post sistem nije zastareo (i ne postoji samo u Britaniji), već je jedini koji najviše štiti moje interese. Imao sam prilike da živim u više zemalja kontinentalne Evrope, pa u Britaniji, pa preko okeana. Partija, ok, ali hoću da glasam za jedno ime i prezime u mojoj izbornoj jedinici. Partija mi samo generalno kaže za šta se ta osoba zalaže oko tkzvanih "krupnih" pitanja, a i to ne uvek. A i da nećeš da glasaš, i da bojkotuješ što je ok, tvoj MP je tvoj MP (Često ljudi koji dolaze iz sistema totalne tiranije partija to ne mogu da shvate). Na kraju krajeva, tako i moja participacija u demokratskom procesu ima mnogo veću vrednost ne samo na dan glasanja, već pre glasanja i tokom mandata izabrane osobe. Ko god je aktivan po bilo kom društvenom pitanju zna zašto je to važno. A na aktivnost ne mislim samo direktnu političku aktivnost, već bilo kakvu društvenu angažovanost (npr brige za izbeglice, obrazovanje ugroženih manjina, osoba sa hendikepom, itd), jer je svako pitanje i političko pitanje i deo tog demokratskog procesa koji niti počinje niti se završava danom glasanja kad se glasa za neku partiju. Nijedno lokalno pitanje nije samo lokalno pitanje. A kako to otuđivanje od demokratskog procesa izgleda jer se glasa samo za političke stranke, vidimo upravo po mnogim zemljama Evrope (a opet kažem, i tu ima raznih modela. Daleko od toga da u kontinentalnoj Evropi ima samo jedan).

 

Nema idealnog sistema, ima najmanje lošeg. Za mene i moju društvenu i političku participaciju, ovaj je najmanje loš.

Link to comment
Share on other sites

Johnson može da odbije referendum ali on time samo osnažuje podršku nezavisnosti jer će to biti predstavljeno kao da se škoti ne pitaju ništa o svojoj sudbini. Ako buduća vlada škotske zatraži referendum on neće imati kuda nego da im dozvoli.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Maharaja said:

Kakva crna republika 😆

 

Sistem(i) kakav postoji u toj Evropi ja ne želim, mada i tu ima jako puno razlika od zemlje do zemlje sa različitim modelima. Postoje i mešani sistemi, ali su i oni nastali da bi centrale partija imale što veću moć a na štetetu individualnih članova partija i njihovih izbornih jedinica.

 

No, ne samo da first past the post sistem nije zastareo (i ne postoji samo u Britaniji), već je jedini koji najviše štiti moje interese. Imao sam prilike da živim u više zemalja kontinentalne Evrope, pa u Britaniji, pa preko okeana. Partija, ok, ali hoću da glasam za jedno ime i prezime u mojoj izbornoj jedinici. Partija mi samo generalno kaže za šta se ta osoba zalaže oko tkzvanih "krupnih" pitanja, a i to ne uvek. A i da nećeš da glasaš, i da bojkotuješ što je ok, tvoj MP je tvoj MP (Često ljudi koji dolaze iz sistema totalne tiranije partija to ne mogu da shvate). Na kraju krajeva, tako i moja participacija u demokratskom procesu ima mnogo veću vrednost ne samo na dan glasanja, već pre glasanja i tokom mandata izabrane osobe. Ko god je aktivan po bilo kom društvenom pitanju zna zašto je to važno. A na aktivnost ne mislim samo direktnu političku aktivnost, već bilo kakvu društvenu angažovanost (npr brige za izbeglice, obrazovanje ugroženih manjina, osoba sa hendikepom, itd), jer je svako pitanje i političko pitanje i deo tog demokratskog procesa koji niti počinje niti se završava danom glasanja kad se glasa za neku partiju. Nijedno lokalno pitanje nije samo lokalno pitanje. A kako to otuđivanje od demokratskog procesa izgleda jer se glasa samo za političke stranke, vidimo upravo po mnogim zemljama Evrope (a opet kažem, i tu ima raznih modela. Daleko od toga da u kontinentalnoj Evropi ima samo jedan).

 

Nema idealnog sistema, ima najmanje lošeg. Za mene i moju društvenu i političku participaciju, ovaj je najmanje loš.

U pravu si Maharaja. Preko konkretnog MP za jednu izbornu jedinicu se postize veca demokratska reprezentativnost nego kad centrala odlucuje ko ce u parlament. 

S tim sto u demokratski manje razvijenim zemljama npr Srbija , premda ni mnoge druge zemlje joj nisu daleko, doslo bi do prevelike centralizacije moci u rukama jedne partije. SNS bi tu  dobijao 200+ poslanika laganica, prakticno bi imali jednopartijski sistem, uz par poslanika manjina i Palmu. I jos par opozicionih u Beogradu i to bi bilo sve - sve ostalo bi pokupila jedna partija (SNS) tako da je ovaj sistem neprimenjiv za Srbiju.

Ali slazem se da je demokratskiji i superiorniji sistem glasanja od ovog koji mi imamo. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 9:06 AM, Maharaja said:

Kakva crna republika 😆

 

Da, mislio sam na vecinu drugih drzava, ali UK nije republika, moja greska.

 

On 5/10/2021 at 9:06 AM, Maharaja said:

Sistem(i) kakav postoji u toj Evropi ja ne želim, mada i tu ima jako puno razlika od zemlje do zemlje sa različitim modelima. Postoje i mešani sistemi, ali su i oni nastali da bi centrale partija imale što veću moć a na štetetu individualnih članova partija i njihovih izbornih jedinica.

 

No, ne samo da first past the post sistem nije zastareo (i ne postoji samo u Britaniji), već je jedini koji najviše štiti moje interese. Imao sam prilike da živim u više zemalja kontinentalne Evrope, pa u Britaniji, pa preko okeana. Partija, ok, ali hoću da glasam za jedno ime i prezime u mojoj izbornoj jedinici. Partija mi samo generalno kaže za šta se ta osoba zalaže oko tkzvanih "krupnih" pitanja, a i to ne uvek. A i da nećeš da glasaš, i da bojkotuješ što je ok, tvoj MP je tvoj MP (Često ljudi koji dolaze iz sistema totalne tiranije partija to ne mogu da shvate). Na kraju krajeva, tako i moja participacija u demokratskom procesu ima mnogo veću vrednost ne samo na dan glasanja, već pre glasanja i tokom mandata izabrane osobe. Ko god je aktivan po bilo kom društvenom pitanju zna zašto je to važno. A na aktivnost ne mislim samo direktnu političku aktivnost, već bilo kakvu društvenu angažovanost (npr brige za izbeglice, obrazovanje ugroženih manjina, osoba sa hendikepom, itd), jer je svako pitanje i političko pitanje i deo tog demokratskog procesa koji niti počinje niti se završava danom glasanja kad se glasa za neku partiju. Nijedno lokalno pitanje nije samo lokalno pitanje. A kako to otuđivanje od demokratskog procesa izgleda jer se glasa samo za političke stranke, vidimo upravo po mnogim zemljama Evrope (a opet kažem, i tu ima raznih modela. Daleko od toga da u kontinentalnoj Evropi ima samo jedan).

 

Nema idealnog sistema, ima najmanje lošeg. Za mene i moju društvenu i političku participaciju, ovaj je najmanje loš.

 

Pa vec u USA se moze videti kako to izgleda - svi za Bidena jer ne zelimo da Trump ima drugi mandat, svi za Trumpa da nam ne bi digli poreze.

 

Proporcionalni sistem imaju razne zemlje, od Norveske do Grcke i od Spanije do Ukrajine, a medju ovim zemljama postoje velike razlike. Naravno da se politicke partije kandiduju oko krupnih pitanja, ali zato i postoje opsti izbori koji se vrte oko tih krupnih pitanja. Za lokalnu pricu postoje lokalni izbori - ako je tebi toliko stalo ko ce biti MP kod tebe, pa mozes da utices na to i u proporcionalnom sistemu - ako su konzervativci losi na lokalnom nivou, nece dobiti glasove iz tog mesta i to bi bilo to.

 

Inace, naravno da i konzervativci i laburisti dobijaju glasove najpre zbog krupne politike, a manje zbog toga sto je neki James iz laburisticke stranke imao mnogo vise govora u parlamentu koje su se ticali tog mesta odakle dolazi. Posledica toga je da postoje samo dve partije u parlamentu (ne racunam lokalne partije) pa njih bas briga i ako lose rade i onda imamo situaciju da se desi Brexit i da ERG nametne ostatku stranke da je izlazak najbolje resenje, a da sa druge strane dodje krajnji levicar koji i nije bas za izlaza. Onda dodju izbori, 50% je glasalo za ostanak UK u EU, ali nema veze, opet se masovno glasa za partiju koja hoce da izadje, a niko ne glasa za LD koji je najavio da ce ponistiti referendum. Najveci paradoks tih izbora su laburisti koji su morali da paze i na izborne jedinice u Londonu koje su bile strogo protiv izlaska i one na severoistoku zemlje koje su bile za izlazak pa smo dobili neki mlak stav koji nije rekao nista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Nije ni pre korone bio bog zna šta ali afere koje je imao od početka korone do ovog poslednjeg koji mu je presudio su bili previše i za nekog u Srbiji. Realno trebao je još 2020. da sleti kada je imao one žurke tokom korone. No složiću se da je ta afera prilično benigna u poređenju sa ovom u vezi Pinčera.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Iz koje price ovoliki flopovi odjednom, s obzirom da je bio bas aktivan u vezi Ukrajine i isao u Kijev vise nego Vucic na Kocobo, a takve aktivnosti uglavnom pojacaju podrsku medj narodom?

Ali ne kod Britanaca. Oni jednostavno drugačije posmatraju stvari, a kao dokaz je da je Čerčil i ako bio smatran za heroja tokom rata, na prvim izborima 1945 izgubio.

 

Sa druge strane, Džonson ima mnogo repova koje vuče za sobom i jednostavno mu nije bilo pomoći.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Queen star Brian May issued a damning assessment of departing Prime Minister Boris Johnson in a lengthy post on Instagram on Thursday.

The guitar legend described Johnson's three year premiership as 'shamefully inept' and Britain's exit from the European Union a 'great lie'.

 

The veteran rocker went on to express his hopes that the next leader would prove to be someone with "decency, dignity and wisdom".

Writing on to the social media platform, the 74-year-old said in full: "We rejoice in the resignation of Boris Johnson as Prime Minister of Britain. It's a suitably ignominious end to a shamefully inept period of office.

"It's fitting that it's his lies that brought his reign to an end - since it was lies that brought him into power. The great lie that Brexit would magically empower Britain, along with his failure to show leadership in his response to the Covid pandemic, have left the people of the UK despondent and economically crippled.

Brian May's Instagram rant attracted over a thousand responses (Image: Instagram)

"His speech on departure was so typical of the inveterate liar who actually believes his own distorted version of the truth. Instead of the humble apology he should have delivered to the Nation for the inexcusable behaviour which led even his own party to disown him, his arrogance led him into an attempt to rewrite history, painting himself as a glorious high achiever. All a kind of Trumpian fantasy."

He continued: "And so now the only question is can the Tory party come up with a new leader who actually has decency, dignity and wisdom? Amidst the happiness generated by Boris's removal, I sense a small shudder in the nation. Bri."

 

Tako je Brajane udri 😄

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Don Juan said:

Elem, dva puta sam pročitao ovo što je Bri napisao na svom Instagram nalogu, i prosto mi je neverovatno koliko isto ovo može da se upotrebi za Srbiju, ali od reči do reči.

 

Da mi je da vidim u Srbiji da 60-ak politicara iz vlade, raznih ministarstava i parlamenta unizono daju ostavke jer im savest (ma sta to znacilo) ne dozvoljava da nastave svoj rad u sluzbi skandaloznog premijera/predsednika/whatever. Putsch! Da mi je da vidim da u Srbiji polticari danas jesu, sutra nisu. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...