Jump to content

Pandemija koronavirusa - ekonomske implikacije


Romantik

Recommended Posts

@sreta-steta ja koliko sam razumeo, ne moraju se te pare koristiti tako da zamene redovnu platu (ili deo redovne plate) u tacno odredjenom mesecu.

 

Recimo, ako se kvalifikujes za pomoc za April, Maj i Jun onda ces pare dobiti u Maju, Junu i Julu. Ti mozes da akumuliras te pare i da ih isplatis kao platu (ili deo plate) kad god*, mozes odjednom, mozes iz vise puta. Vazno je samo da ih utrosis po tom osnovu zarada za plate za ta tri meseca. Pa ti sada preracunaj kada ces to uraditi iz svojih sredstava i svog racuna, a kada i koliko ces iz ove pomoci sa namenskog racuna. Ukratko receno, uredba ne propisuje u kojoj visini ces ti isplacivati te pare zaposlenima.

 

Na primer, radnik ti ima platu 50k, isplatio si ga vec za Mart. Za April ga opet samostalno isplatis (pocetkom Maja) i prijavis se za ovu pomoc. Pomoc za taj mesec stignr u Maju (recimo sredinom Maja). Stane na racunu 30k. Ostavis ih tamo.

Sledeceg meseca, obracunas platu za Maj, prijavis se opet za pomoc, isplatis normalno platu iz svojih sredstava pocetkom Juna a pomoc ti stigne sredinom Juna. Stanje ti je sada 60k. 

Sledeceg meseca, obracunas platu za Jun, prijavis se opet za pomoc, isplatis mu platu pocetkom Jula tako sto mu isplatis 50k sa namenskog racuna. Ostane 10k ali za par dana dodje pomoc i ti sada imas 40k. 

Sledeceg meseca, obracunas platu za Jul, nema vise prijave za pomoc, isplatis zaposlenom platu sa namenskog racuna u visini od 40k i 10k iz sopstvenih sredstava. 

 

Valjda to moze tako knjigovodstveno... Nesam skolovao 😄

 

 

*Takodje, nisam video ni da postoji neki jasan rok do kada ih mozes iskoristiti, pominje se samo da se moraju utrositi do isteka programa (sta god to bilo).    

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MetalHead said:

Valjda to moze tako knjigovodstveno... Nesam skolovao 😄

 

Valjda może, al ne mora da znači... suštiski si u pravu, al nisi ispunio formu (mart-april-maj ili april-jun).

 

Imaš 4 meseca biraš koja tri vezuješ i za njih koristiš pare (banalizovano).

 

Suštinski, nema razlike nikakve jer ti je krajnji korisnik radnik u preduzeću, al u srbiji je sve forma i zato je el grande problem nepostojanje pravilnika za primenu uredbe, nego je sve podložno tumačenju, a imaš dokumentovane izjave Siniše Mlohavog i Ace Prvorođenog, koje su nadasve kontradiktorne sa uredbom i donose dodatnu zabunu, kao onaj deo da se odlaže PDV, da je ovo bonus za mart itd itd itd...  jednom rečju užas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2020 at 11:26 AM, Azazelkg said:

Nisam uopšte ja oštećena strana, već neko meni blizak, čisto za zapisnik... Ali ostaje da je taj gazda, po meni, bezobrazan... Jer, šta bi bilo da nije državnih 30.000? Zatvorio bi firmu, koja postoji već 20+ godina? Samo ako ne bi...  Tu i leži paradoks, plata bi legla prvog i nikom ništa.... Jednostavno, ima idealan izgovor da bude bezobrazan... Jako mi je drago što je lično ne zavisim od tih i takvih "gazdi"...

Ja imam firmu od ‘99 i otpustio bih 50% radnika a ovih ostalih 50% platio po učinku, a verovatno i zatvorio!
A znaš li zašto?

Zato što zahvaljujući vanrednoj situaciji radnik radi 2 sata i sad ja treba da platim tog istog radnika 100%, neće da može tj nemam odakle. Jer tih dva sata ne može da pokrije kafu koju popije i wc papir kojim obrise dupe jer trci odmah posle kafe da kenja (ovo je Srbija)

Svi vi pričate o pravima radnika i mislite da mi vlasnici plivamo u parama a nemate pojma kako većina malih firmi jedva sastavlja kraj sa krajem i da uzimamo kredite da bi pokrili kredite...

Sve što zaradimo damo na doprinose, plate, kirije, takse, rate...

Znači zatvorim ovo sranje sačekam da prođe kriza i otvorim i zabole me k...

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milos said:

Svi vi pričate o pravima radnika i mislite da mi vlasnici plivamo u parama a nemate pojma kako većina malih firmi jedva sastavlja kraj sa krajem i da uzimamo kredite da bi pokrili kredite...

Sve što zaradimo damo na doprinose, plate, kirije, takse, rate...

 

Ja kontam da su vlasnici zdravorazumski ljudi.

I zašto bi kao takvi radili za druge, a da oni nemaju nekakav benefit.

To nema logičko ni ekonomsko utemeljenje.

Link to comment
Share on other sites

Svi mi imamo razlicite benefite, tj razlicito ih vrednujemo. Eto, moja zena radi u multinacionalki, jako vrednuje procedure, paketice na kraju godine i kudos na linkedinu. Moji radnici jako vrednuju sto dobijaju platu svakog prvog, sto mogu da dobiju slobodan dan i preko odmora, sto se dosta uci sta ti ja znam. Medjutim ja kada sam radio full time posao nisam mogao da smislim politiku koja dolazi sa pozicijom, imao sam problem sa tim da sam morao da otpustam dobre ljude samo da bi se dostigla odredjena kvota (jer jelte stakeholderi to ocekuju od nas) i napravio sam izbor: bicu svoj gazda. Dakle moj benefit je bila sloboda a cena za to je bila sigurnost jer nema placenog odmora, nema otpremnine, nema zdravstvenog... 

Onda je posao narastao i opet je trebalo napraviti izbor: zaposliti ljude da bi se neki vikend odmaralo, da se ne iznenadim kada dodjem sa projekta koliko mi je dete poraslo i slicno. Dakle moj benefit je vreme i to kosta. Kosta toliko da 6 meseci necu zaradjivati ni dinar a sledecih 18 idem na 4-5 puta manje nego kada nisam imao nikoga. Kosta toliko da sam shvatio da ja nisam nikome samo sef... ja sam i mama i tata i ortak i terapeut. Medjutim to sam i znao cim sam se okrenuo onima koji su zavrsili faks (ili jos bolje oni koji nisu), ne zbog cene vec sto sam hteo mozak nepokvaren kreditima, obavezama, nekim baggage-om sa predhodnog posla. Dakle benefit mi je nepokvarena pamet - cena je vreme. 

 

Svako od nas uvek moze da napravi izbor... samo nismo svesni da je izbor i ne uraditi nista. Ne osudjujem niti branim bilo kakve izbore - kako zaposlenima, tako i gazdama. Ali ne treba uvek ici na to da nam je neko drugi kriv za nase izbore. 

 

Jel ima logickog utemeljenja ako vec nema ekonomskog? 

  • Like 11
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Produzili su rok za "kvalifikovane novozaposlene", nije vise kraj aprila vec 60 dana od datuma zavrsetka vanrednog stanja. 

 

Ovo je jako bitno jer su mnoge preduzetnike pausalce, medju kojima je puno IT-evaca sa velikim zaradama, primorali da otvore DOO ili se zaposle kod jedinog klijenta kojeg su imali, ne bi li dobili smamnjene poreze i doprinose (do kraja 2022. godine). Time povecavaju prosecnu platu, taman pred izbore... Postojao je pritisak preduzetnika da se ovaj rok pomeri, jer je fizicki tesko otvoriti sada DOO, a elektronski samo oni koji imaju odgovarajuci sertifikat. Drzava je cekala gotovo do poslednjeg momenta da ovo produzi ne bi li sto vise uplasenih preduzetnika otvorilo DOO ili otislo u neki DOO. I na taj nacin bi cak izgubili i benefite (3 minimalca). Prilicno bezbrazno. Mnogi se javljaju sada i kukaju kako su ove nedelje uspeli da zavrse preregistraciju i izgube pravo na ova 3 minimalca zarad smanjenja poreza i doprinosa. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sreta-steta said:

Svi mi imamo razlicite benefite, tj razlicito ih vrednujemo. Eto, moja zena radi u multinacionalki, jako vrednuje procedure, paketice na kraju godine i kudos na linkedinu. Moji radnici jako vrednuju sto dobijaju platu svakog prvog, sto mogu da dobiju slobodan dan i preko odmora, sto se dosta uci sta ti ja znam. Medjutim ja kada sam radio full time posao nisam mogao da smislim politiku koja dolazi sa pozicijom, imao sam problem sa tim da sam morao da otpustam dobre ljude samo da bi se dostigla odredjena kvota (jer jelte stakeholderi to ocekuju od nas) i napravio sam izbor: bicu svoj gazda. Dakle moj benefit je bila sloboda a cena za to je bila sigurnost jer nema placenog odmora, nema otpremnine, nema zdravstvenog... 

Onda je posao narastao i opet je trebalo napraviti izbor: zaposliti ljude da bi se neki vikend odmaralo, da se ne iznenadim kada dodjem sa projekta koliko mi je dete poraslo i slicno. Dakle moj benefit je vreme i to kosta. Kosta toliko da 6 meseci necu zaradjivati ni dinar a sledecih 18 idem na 4-5 puta manje nego kada nisam imao nikoga. Kosta toliko da sam shvatio da ja nisam nikome samo sef... ja sam i mama i tata i ortak i terapeut. Medjutim to sam i znao cim sam se okrenuo onima koji su zavrsili faks (ili jos bolje oni koji nisu), ne zbog cene vec sto sam hteo mozak nepokvaren kreditima, obavezama, nekim baggage-om sa predhodnog posla. Dakle benefit mi je nepokvarena pamet - cena je vreme. 

 

Svako od nas uvek moze da napravi izbor... samo nismo svesni da je izbor i ne uraditi nista. Ne osudjujem niti branim bilo kakve izbore - kako zaposlenima, tako i gazdama. Ali ne treba uvek ici na to da nam je neko drugi kriv za nase izbore. 

 

Jel ima logickog utemeljenja ako vec nema ekonomskog? 

 

Bravo i potpis od A do Š!

Link to comment
Share on other sites

Možda će ljudi misliti da trolujem ali ovo je baš pravi topic za ovo pitanje.

 

Šta mislite kako će se ova pandemija odraziti na brend "Corona" ? U pitanju je poznato meksičko pivo za neupućene. Da li će recimo kao ime i prezime Adolf Hitler biti osuđeno na propast ili će recimo da dobije na publicitetu ? Corona inače beleži pad prodaje ovih dana ali to ne mora da znači ništa jer ugostitelji ne rade a i onaj ko nije alkos definitvno manje pije ovih dana.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, MetalHead said:

Produzili su rok za "kvalifikovane novozaposlene", nije vise kraj aprila vec 60 dana od datuma zavrsetka vanrednog stanja. 

 

Ovo je jako bitno jer su mnoge preduzetnike pausalce, medju kojima je puno IT-evaca sa velikim zaradama, primorali da otvore DOO ili se zaposle kod jedinog klijenta kojeg su imali, ne bi li dobili smamnjene poreze i doprinose (do kraja 2022. godine). Time povecavaju prosecnu platu, taman pred izbore... Postojao je pritisak preduzetnika da se ovaj rok pomeri, jer je fizicki tesko otvoriti sada DOO, a elektronski samo oni koji imaju odgovarajuci sertifikat. Drzava je cekala gotovo do poslednjeg momenta da ovo produzi ne bi li sto vise uplasenih preduzetnika otvorilo DOO ili otislo u neki DOO. I na taj nacin bi cak izgubili i benefite (3 minimalca). Prilicno bezbrazno. Mnogi se javljaju sada i kukaju kako su ove nedelje uspeli da zavrse preregistraciju i izgube pravo na ova 3 minimalca zarad smanjenja poreza i doprinosa. 

 

 

nama se da ne veruješ, utrostručio posao. Jbg CRM branša.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

Možda će ljudi misliti da trolujem ali ovo je baš pravi topic za ovo pitanje.

 

Šta mislite kako će se ova pandemija odraziti na brend "Corona" ? U pitanju je poznato meksičko pivo za neupućene. Da li će recimo kao ime i prezime Adolf Hitler biti osuđeno na propast ili će recimo da dobije na publicitetu ? Corona inače beleži pad prodaje ovih dana ali to ne mora da znači ništa jer ugostitelji ne rade a i onaj ko nije alkos definitvno manje pije ovih dana.

 

Video sam i ja slike nerasprodate corone na cenovnim promocijama, ali verujem da ce za cca 2 godine biti na slicnim pre pandemijskim brojkama, ipak je to jak brend i solidno letnje pivo pre svega, zavisice dosta i koliko ce biti u zastupljeni u horeca sektoru, a to opet zavisi od distributera.

Link to comment
Share on other sites

Praštajte ako je bilo...čitam sinoć na tviteru...biće zanimljivo videti sledeću situaciju...SNS armada ima par stotina hiljada članova. CIfre idu i do 700k.

 

Šta cenite, koji broj njih će morati da vrati 100e od države u stranačku kasu? Maltene, savršen model finansiranja stranke. Isplata iz budžeta pa vraćanje u  budžet. 

Link to comment
Share on other sites

Air France ce dobiti od Francuske 7 milijardi EUR a od Holandije izmedju 2-4 milijarde EUR hitne pomoci 

 

https://www.air-journal.fr/2020-04-25-air-france-klm-obtient-une-aide-de-7-milliards-deuros-de-letat-francais-5219757.html

 

https://www.air-journal.fr/2020-04-25-air-france-klm-pourrait-beneficier-dune-aide-jusqua-4-milliards-deuros-des-pays-bas-5219758.html

 

Bolje da zatvore kompaniju , kad su nesposobni.

Citam da imaju ukupno 84602 zaposlenih. Nek podele te pare, tih 11000000000 eur na zaposlene, i svaki od njih bi dobio 130021EUR

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

Praštajte ako je bilo...čitam sinoć na tviteru...biće zanimljivo videti sledeću situaciju...SNS armada ima par stotina hiljada članova. CIfre idu i do 700k.

 

Šta cenite, koji broj njih će morati da vrati 100e od države u stranačku kasu? Maltene, savršen model finansiranja stranke. Isplata iz budžeta pa vraćanje u  budžet. 

 

Mislis da bi većina pristala na to? 

 

Mislim, znam da daju od plate, al taj posao ne bi videli da nisu u stranci, nekako je to deo ugovora koji sklapaju sa djavolom. 

 

Ovde je Vucic izasao sa tim kao merom koja treba da pomogne i spasi sve zbog korone, nesto mislim da ne bi tako lagano hteli i toga da se odreknu. 

 

Pogotovo sto cemo i mi ostali stvarno da dobijemo pare 😄

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za pravnike

Ukoliko je uplacen turisticki aranzman npr u martu za avgust,a u ugovoru sa agencijom stoji da ako putnik otkaze aranzman 45 dana pre pocetka putovanja dobija 100% novca nazad,sta je jace pred sudom:taj ugovor iz marta ili uredba vlade koja ce biti doneta ovih dana po kojoj se dobijaju vauceri a ne novac.

Edited by Zvezdarac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nemanjaol said:

 

Mislis da bi većina pristala na to? 

 

Mislim, znam da daju od plate, al taj posao ne bi videli da nisu u stranci, nekako je to deo ugovora koji sklapaju sa djavolom. 

 

Pa da, bez obzira što je ovo pomoć svima, oni nisu svako nego su banda na državnoj sisi koja je tu samo zbog stranke. Pa nek se odreknu 100 evrića za partiju, šta im teško :kece:

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Možda će ljudi misliti da trolujem ali ovo je baš pravi topic za ovo pitanje.

 

Šta mislite kako će se ova pandemija odraziti na brend "Corona" ? U pitanju je poznato meksičko pivo za neupućene. Da li će recimo kao ime i prezime Adolf Hitler biti osuđeno na propast ili će recimo da dobije na publicitetu ? Corona inače beleži pad prodaje ovih dana ali to ne mora da znači ništa jer ugostitelji ne rade a i onaj ko nije alkos definitvno manje pije ovih dana.

 

 

Izvori bliski brendu kazu da su nudili milijardu da se virus preimenuje u BUDWEISER).. 

Dobar tim marketologa mogao bi cak odlicno da iskoristi globalni haip sa coronom.. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, attolini said:

 Dobar tim marketologa mogao bi cak odlicno da iskoristi globalni haip sa coronom...

 

"Strongest Corona ever", "Real 5%", "Ain't made in China", "Dare to try"...

 

Edit: evo jos jednog: "Spend your summer wirh Corona"...Da ne trolujem vise...

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zvezdarac said:

Pitanje za pravnike

Ukoliko je uplacen turisticki aranzman npr u martu za avgust,a u ugovoru sa agencijom stoji da ako putnik otkaze aranzman 45 dana pre pocetka putovanja dobija 100% novca nazad,sta je jace pred sudom:taj ugovor iz marta ili uredba vlade koja ce biti doneta ovih dana po kojoj se dobijaju vauceri a ne novac.

Ugovor. Uredba bi bila samo za one sto nemaju takvu klauzulu, tako valjda treba. Zasto bi vlada donosila uredbu po kojoj treba da se dobijaju vauceri a ne novac, kad je novac dogovoren? 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Angelia said:

Ugovor. Uredba bi bila samo za one sto nemaju takvu klauzulu, tako valjda treba. Zasto bi vlada donosila uredbu po kojoj treba da se dobijaju vauceri a ne novac, kad je novac dogovoren? 

Svi imaju takvu klauzulu bar u Srbiji.Ukoliko bi se isplatilo sve kapiram da bi nase agencije bakrotirale posle isplate prvih 20%

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zvezdarac said:

Svi imaju takvu klauzulu bar u Srbiji.Ukoliko bi se isplatilo sve kapiram da bi nase agencije bakrotirale posle isplate prvih 20%

Naplatili su za uslugu koja nije pruzena. Koliko se ja jos secam zakona o obligacionim odnosima treba da vrate pare, isto kao ako su oni uplatili neke aranzmane - ti kojima su platili treba da vrate pare.

Link to comment
Share on other sites

Colorado, Mississippi, Minnesota, Montana and Tennessee will join other states beginning an experiment to reopen economies without the testing and contact-tracing infrastructure health experts say is needed to prevent a resurgence of infections.

Georgia, Oklahoma, Alaska and South Carolina have already taken steps to restart their economies following a month of government-ordered lockdowns.

.......

Tennessee said it will allow restaurants to reopen on Monday. Mississippi's stay-at-home order expires the same day.

Montana, which reported three new cases on Sunday, is allowing businesses to reopen Monday if they limit capacity and practice social distancing.

Minnesota will let some businesses restart on Monday, allowing 80,000 to 100,000 people in the industrial, manufacturing and office jobs to go back to work.

In Colorado, Democratic Governor Jared Polis has given the green light for retail curbside pickup to begin on Monday. 

Hair salons, barbershop and tattoo parlors can open on Friday, with retail stores, restaurants and movie theaters to follow.

 

Dzordzija je takodje navela restorane i bioskope, i te drzave koje su malo agresivne cemo pratiti kako idu.

iako i one koje nikad nisu uvele stay-at-home nisu u stvari lose prosle, verovatno sto i nemaju visoku gustinu populacije.

Link to comment
Share on other sites

Ima li neko ideju, da li se ova tri minimalca uplacuju, nevezano koliko ti je poslodavac skinu platu za vreme krize?

Kod mene misle da ce biti 30k plus firma ce uplatiti ostatak do normalne plate. 

Mada ja sam to zamisljao drugacije. 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Ima li neko ideju, da li se ova tri minimalca uplacuju, nevezano koliko ti je poslodavac skinu platu za vreme krize?

Kod mene misle da ce biti 30k plus firma ce uplatiti ostatak do normalne plate. 

Mada ja sam to zamisljao drugacije. 

 

Država subvencioniše poslodavca za iznos minimalne neto plate po zaposlenom, poslodavac plaća doprinose, odloženo, i razliku preko minimalna.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...