Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Eh, ja cekam/iscekujem sta ce biti!

 

Tetka (83 godine) iz Bg, nije se osecala dobro u sredu, zvanicno boleo je bubreg, pa posto zivi sama, doveze je neki rodjak u nas grad kod ujne  u cetvrtak (kod nas haos - renoviranje). Ja je u petak odvezem u privatnu laboratoriju da proveri krv i popodne kod dr opste prakse - CRP 68, kaze urinarna infekcija. Juce tetka temperaturu, ja nakacim dve maske i odem da joj uradim test - odmah crta da je pozitivna. Tetka danas bolje, nema temp, saturacija 98, ali ujna dobila temperaturu i kaslje.

 

Obzirom da sam tetku vozila u autu i u laboratoriju i kod dr - bez maske - cekam da vidim sta ce sa mnom biti sutra/preksutra...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Ne bi trebalo vise od tri dana.

 

Misliš da mama i ja nismo "pokupile virus" od nje ili da čekam?  Sestra se od juče se zvanično vodi kao pozitivna, a u petak-noću se javili prvi simptomi-temperatura, malaksalost, bol u grlu, kašalj...

 

Zbunjena sam..Planirala sam da sutra idem da primim četvrtu dozu..da sada sačekam malo...

 

@Sunshine State  Javi kako si, obavezno..nadam se da će sve biti ok..

 

@AgroLaki Javljaj kako ste i kako je beba..

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Misliš da mama i ja nismo "pokupile virus" od nje ili da čekam?  Sestra se od juče se zvanično vodi kao pozitivna, a u petak-noću se javili prvi simptomi-temperatura, malaksalost, bol u grlu, kašalj...

 

Zbunjena sam..Planirala sam da sutra idem da primim četvrtu dozu..da sada sačekam malo...

 

@Sunshine State  Javi kako si, obavezno..nadam se da će sve biti ok..

 

@AgroLaki Javljaj kako ste i kako je beba..

 

 

 

 

Ako ste ovog jutra dobro onda nema sta da brines. Nisam cuo za slucaj da se neko skorije inkubirao 7 dana. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2022 at 5:59 PM, vilhelmina said:

Ja sam danas posetila u bolnici jednog klijenta. Deda je dosao zbog neceg drugog, ali dobio kovid i ostao duze nego sto je planirano. Deda, kao i 75% mojih klijenata - gluv kao top. Znaci, da bi me cuo, morala sam da sedim vrlo blizu njega. Dali mi masku i vizir, pa cemo narednih dana saznati koliko su efikasni 😁.


Update, tri fajzera, maska, vizir i tona dezinfekcionog sredstva ipak rade! Ruke sam mogla da operem tek po povratku u kancelariju. Znaci, 15 minuta razgovora na razmaku od pola metra sa zarazenom osobom u sobi za izolaciju povrsine desetak metara. Nedelju dana kasnije i dalje sam zdrava. Testirala se antigenom iz ciste znatizelje, negativno.

 

Edit: Sad vidim pricu na susednom topicu, naucne informacije i tako to, bas zanimljivo. Nikad nisam imala kovid, bar koliko ja znam. Izgleda da i to igra ulogu sada s omikronom. 

Edited by vilhelmina
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2022 at 11:38 PM, Devojka Luke Razića said:

@Sunshine State  Javi kako si, obavezno..nadam se da će sve biti ok..

 

Hvala sto pitas 🙂 

 

Za sad ok - juce radila self-test, negativna sam; danas proverila CRP = 1.2 (normalno <5) .... valjda cu biti ok, ako se do sad nisam zarazila - poslednji kontakt bez maske s tetkom je bio u petak.... danas je vec 4-5 dan

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2022 at 2:19 AM, AgroLaki said:

Ono sto je beban zakacio, sad smo dobili zena i ja, i definitvno je korona. Pregazilo me ko buldožer noćas, nisam mogao da ustanem iz kreveta dobrih sat vremena da odem da se ohladim.

To je taj specifični bol u krstima, mislio sam da će posle preboljevanja i 3 fajzera biti značajno lakše, ali meni gore nego prvog puta.

Valjda stariji neće jednako da overavju od ovog sranja inače dzabe smo krečili sa vakcinama, moraće na kraju neki lek da se razvije. 

Kako vam je?

 

Kada si se zadnji put razboleo, je li bio omikron (oko/posle nove godine)? Ili pre toga?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Darko said:

Kako vam je?

 

Kada si se zadnji put razboleo, je li bio omikron (oko/posle nove godine)? Ili pre toga?

 

Pa nista, uglavnom smo prosli, danas smo vodili bebu na kontrolu jer mu je 7-8 dan, nema temperaturu vec 5 dana, ali povremeno kasljuca nazalost. Nema nikakvu terapiju, mazem mu neku mast na grudi i caj od belog sleza.

Ja sam u ponedeljak bio ko pokosen a zena extra, pa juce ja extra ona lose i tek danas smo oboje dobro. 

Neverovatno mi je kako se nikakav protokol nije razvio za 2 godine, nego sve ide po osecaju lekara kome zapadnes. Ja sam dobio antibiotik, bez da mi je i poslusala pluca, a zenu su slusali, vadili joj krv i na kraju joj nista nisu dali. 

 

Prvi put smo se razboleli krajem februara 2021, sto mu dodje verovatno britanski soj, pa smo onda u maju primili fajzera, onda se zena revakcinisala u trudnoci, a buster primila posle porodjaja, tokom februara ''kako bi dete dobilo antitela kroz mleko''. Ja sam buster primio krajem decembra, i evo sad nas je pokosilo kao da nisam ni lezao prvi put. 

Necu nista dalje da primam dok ne dodje neka vakcina koja ne zavisi toliko striktno od soja ili siljka proteina. 

 

Ajd da smo isli negde na more ili svadbe, nego ja radim od kuce, zena kod kuce, idemo u setnju i u prodavnicu i na kraju smo verovatno popili virus tu ili u liftu, nema druge.

 

Inace, vidim statistiku za juce, u Srbiji umrlo 17 osoba?! Dal ima neki izjava da li se radi o bolesnicima koji su vec bili hospitalizovani, ili im je ovo bio bas prvi susret sa koronom.

 

Opet mi nemoguce da posle 2 godine, ima ljudi koji su se kretali medju populacijom i nikad nisu zakacili do sad, pa nazalost umrli. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja procitah neki tekst na temu ko su pacijenti u Beogradu i ostalo mi u secanju da je pisalo da su svi pacijenti doslu u bolnicu zbog drugih stvari tj komorbiditeta i da su se u bolnici zarazili koronom

 

Inace sto se tretmana tice - evo kako je u Francuskoj : ako posumnjas da imas koronu odes u apoteku gde te apotekar testira (besplatno ako imas dve vakcine a platis ne znam koliko ako nemas) i ako si pozitivan da ti da pijes paracetamol ako imas temperaturu i kaze da se javis ponovo u apoteku na testiranje kroz pet dana a do tada sedis u kuci, ako si kroz pet dana i dalje pozitivan sedis u kuci jos dva dana a posle toga zivis normalno ides na posao i sve bez obzira da li si pozitivan ili negativan; u slucaju da imas ozbiljnih problema sa plucima tj disanjem (to se izgleda odavno nije desilo desavalo se na pocetku pandemije) zoves hitnu pomoc da te vode u bolnicu. To je ceo tretman tj nema tretmana ni ovde. Dosta ljudi koje znam se zarazava ovde u poslednje vreme, i svi (da kucnem u drvo) od mojih poznatih) su pregurali kao grip

I ljudi idu u apoteku mada ne bi morali jer mozes sve i sam da odradis jer uglavnom na poslu svi dobijamo besplatne testove da se samotestiramo nek se nadju i svako ima paracetamol, ali se ide da bi te ako si pozitivan apotekar upisao u dosije i da ne bi onda uzimao cetvrtu dozu ako vec nisi a preporucuju je.

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

I ljudi idu u apoteku mada ne bi morali jer mozes sve i sam da odradis jer uglavnom na poslu svi dobijamo besplatne testove da se samotestiramo

 

Verovatno sam propustio ako si negde to pisala: jel beše tvoj posao ima veze sa zdravstvom ili negom drugih osoba? Pitam zbog te dostupnosti testova na poslu što mi je fascinantno ako se radi o NEzdravstvenoj ili drugoj srodnoj delatnosti.

Kod nas nisam čuo za slučaj da firma organizuje bilo šta vezano za testiranje radnika, čak ni u vreme najgorih talasa u prethodne dve i po godine.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

 

Verovatno sam propustio ako si negde to pisala: jel beše tvoj posao ima veze sa zdravstvom ili negom drugih osoba? Pitam zbog te dostupnosti testova na poslu što mi je fascinantno ako se radi o NEzdravstvenoj ili drugoj srodnoj delatnosti.

Kod nas nisam čuo za slučaj da firma organizuje bilo šta vezano za testiranje radnika, čak ni u vreme najgorih talasa u prethodne dve i po godine.

Nema ali radim na Univerzitetu, imali smo uvek maske na raspolaganju i sada testove jer  radimo sa ljudima tj studentima. Mislim da i u svim skolama ovde ceo nastavni kadar ima pravo na besplatne maske i testove

Link to comment
Share on other sites

https://covid19.who.int/

 

6,4M smrti za 30-ak meseci ili koliko već. Sve i sa neprijavljenim/neregistrovanim slučajevima, izvinjavam se, ali smešno. (Koliko beše u Srbiji, ne sećam se tačno, srazmerno više, ali spram registrovanih slučajeva isto zanemarljiva cifra)

Ne znam da li bi menjao način na koji vezujem pertle zbog ovoga, a ne toliko dugo bio uskraćen za gotovo sve stvari zbog kojih vredi život uopšte i živeti.

Voleo bi sad face to face komunikaciju sa mnogim medijski viđenijim likovima za vreme pandemije. Da mi objasne neke stvari. Ako mogu... 

Edited by Marko
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Marko said:

https://covid19.who.int/

 

6,4M smrti za 30-ak meseci ili koliko već. Sve i sa neprijavljenim/neregistrovanim slučajevima, izvinjavam se, ali smešno. (Koliko beše u Srbiji, ne sećam se tačno, srazmerno više, ali spram registrovanih slučajevo isto zanemarljiva cifra)

Ne znam da li bi menjao način na koji vezujem pertle zbog ovoga, a ne toliko dugo bio uskraćen za gotovo sve stvari zbog kojih vredi život uopšte i živeti.

Voleo bi sad face to face komunikaciju sa mnogim medijski viđenijim likovima za vreme pandemije. Da mi objasne neke stvari. Ako mogu... 

 

Samo pomisliti a kamoli napisati ovako nesto je Zlo. Gnusno Zlo! Moze li se ista objasniti nekom kome milioni tudjih zivota nista ne znace? Zlo!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

Ma da, 6.4 Miliona ljudi je go kurac. Mrš! 

 

 Pazi da ne impresioniraš nekog sa priglupim postom sačinjenim od učitavanja i režanja 😄 Take a chill pill ponekad. Još bi neko možda pomislio da ćeš, usled manje cimanja, postati uravnoteženiji forumaš kad nisi više mod... A za ovo, velik si mi ti empata ovako sa tim one linerom. Znaš sve. Nego, kad si poslednji put računao nešto sa promilima, ili konkretnije, da ti je rezultat te računice ispao manje od jednog promila kao ovo što je... Hipohondar/paranoik ne znam da li si, ja nisam. Daće bog da ne budem ni pod stare dane. I naravno da sam govorio iz svog ugla, i iz ugla mnogih drugih. Govorio, ne delao pogrešno na nečiju štetu. To su već uradili oni koji su doneli glupe odluke za vreme pandemije...

 

 

Just now, Cyber said:

 

Samo pomisliti a kamoli napisati ovako nesto je Zlo. Gnusno Zlo! Moze li se ista objasniti nekom kome milioni tudjih zivota nista ne znace? Zlo!

 

Mani se gluposti, velike reči radi velikih reči. Verovatno sam mogao to bolje sročiti, no dobro. I ako pogledaš, to što sam rekao, rekao sam za sebe, jer ja lično sam bio, pa jedno 9/10 tokom pandemije, što se tiče ponašanja i rizika po druge. Kako god, mišljenja sam da će se, logično, o ovome tek pričati, praviti analize i retrospektive. A već sad se dosta ljudi pita, na hiljadu i jedan način, da li je baš moralo onako kako je bilo. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marko said:

https://covid19.who.int/

 

6,4M smrti za 30-ak meseci ili koliko već. Sve i sa neprijavljenim/neregistrovanim slučajevima, izvinjavam se, ali smešno. (Koliko beše u Srbiji, ne sećam se tačno, srazmerno više, ali spram registrovanih slučajeva isto zanemarljiva cifra)

Ne znam da li bi menjao način na koji vezujem pertle zbog ovoga, a ne toliko dugo bio uskraćen za gotovo sve stvari zbog kojih vredi život uopšte i živeti.

Voleo bi sad face to face komunikaciju sa mnogim medijski viđenijim likovima za vreme pandemije. Da mi objasne neke stvari. Ako mogu... 

 

Ti si poremećen. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

evo vam podaci za Nemacku po godistima i polu (skidala sam excel filove da napravim dijagrame, ali su onda u neko doba prosle godine promenili nacin prikazivanja podataka)

 

do kraja 2020:

muskarci:

>90: 2730

80-89: 8411

70-79: 4553

60-69: 1934

50-59: 688

40-49: 156

30-39: 45

20-29: 20

10-19: 4

0-9: 4 (ovde im je brojka varirala od sedmice do sedmice, valjda su proveravali podatke i uzrok smti, sta li)

 

zene

>90: 5190  (ovde obratiti paznju na to da zene bitno duze zive od muskaraca te ih i ima vise "na raspolaganju" za umiranje - otuda vece brojke za najstarije godiste)

80-89: 8060

70-79: 2458

60-69: 803

50-59: 271

40-49: 77

30-39: 26

20-29: 13 1

0-19: 0

0-9: 7

 

u prvoj polovini 2021 (kad je tek pocela vakcinacija i do negde aprila-maja su jos uvek vakcinisani najstariji- te zime je bio najveci pik))

 

muskarci

>90: 3838

80-89: 12205

70-79: 7509

60-69: 3856

50-59: 1510

40-49: 325

30-39: 115

20-29: 33

10-19: 2

0-9: 0

 

zene

>90: 7455

80-89: 11855

70-79: 4373

60-69: 1725

50-59: 624

40-49: 152

30-39: 55

20-29: 16

10-19: 5

0-9: 1

 

ukupno tokom cele pandemije:

 

mmuskarci

>80: 43139

60-79: 28313

35-59: 5117

15-34: 251

5-14: 14

0-4: 15

 

zene

>80: 49447

60-79: 15345

35-59: 2273

15-34: 168

5-14: 18

0-4: 20

 

apsolutne brojke:

spacer.png

 

incidenca:

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

ovo je broj umrlih po starosti - apsolutne brojke (nisu napravili dijagram s raspodelom po polovima) tokom vremena:

spacer.png

 

a ovo je incidenca za hospitalizaciju s vremenom (po starosti):

spacer.png

 

znaci, vidi se uticaj vakcine (pocetak 2021) i bustera (kraj 2021) (u pozitivnom smeru), kao i promene soja (u negativnom smeru), a sada i popustanja zastite vakcina kod najstarijih.

 

 

ovde je izvestaj o vakcinaciji s pocetka jula:

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/Impfen/ImpfungenAZ/COVID-19/Monatsberichte/2022-07-07.pdf?__blob=publicationFile

a ovde danasnji:

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/Impfen/ImpfungenAZ/COVID-19/Monatsberichte/2022-08-04.pdf?__blob=publicationFile

 

sad cu da vidim koji dijagrami su zanimljivi za preneti

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vakcinisanost odraslih: puna linija je prvo vakcinisanje (2 doze), gruba isprekidana - 1. buster, fina isprekidana - 2. buster:

spacer.png

 

vakcinisanost dece i omladine (ovde su neka deca primila samo 1 dozu: tacka-crta linija)

spacer.png

 

 

incidenca hospitalizovanoh po starosnim grupama:

isprekidana linija - nevakcinisani (ne pise da li su ikada bili inficirani)

puna linija - osnovno vakcinisanje (2 doze)

linija s punim krugom kao simbolom: buster

obratiti paznju da y-osa nema istu skalu

spacer.png

 

ovo je za poslednje 3 sedmice:

prvi stubic je o stanju vakcinacije

2. stubi - hospitalizacija

3. stubic: intenzivna

poslednji stubic: umrli

u tabeli su date i brojke

crveno je za nevakcinisane, svetlo plavo za osnovno vakcinisanje (2 doze), tamno plavo je za busterovane)

spacer.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...