Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Helena said:

Plus, vrišti koliko TI nastupaš kao njihov uposlenik i opet plus ste imali nekoliko masni

 

Eh, bar da sam!!! 😄

 

Ja radim za kompaniju (ne Pfizer) vec 14 godina i moja plata nema veze s Pfizerom, Novartisom, vakcinama, etc....

 

Cak nameravam, ako bude morao obavezan buster, da uzmem Modernu (a nisam ni njihov uposlenik, zamisli)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Francuski parlament izglasao i Senat potvrdio kraj vanrednog stanja vezanog za covid, to znaci nema vise uvodjenja obaveznog nosenja maski, nema uopste pitanja da li je neko vakcinisan ili nije, nema uvodjenja posebnih mera, zabrana ni bilo sta a vracaju se na posao svi zdravstveni radnici koji su bili suspendovani zbog nevakcinacije. Jedino sto ostaje kao eventualna mogucnost je da u slucaju povecanog rizika od covida se uvede ponovo test na covid pri ulazenju u drzavu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Eh, bar da sam!!! 😄

 

Ja radim za kompaniju (ne Pfizer) vec 14 godina i moja plata nema veze s Pfizerom, Novartisom, vakcinama, etc....

 

Cak nameravam, ako bude morao obavezan buster, da uzmem Modernu (a nisam ni njihov uposlenik, zamisli)

Slobodno, tvoja stvar.

Ja ako ne budem uslovljena pod nekakvom krinkom preporučene, neću.

I da, zašto ako bude morao, zašto i ako ne bude morao Buster?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Helena said:

Slobodno, tvoja stvar.

Ja ako ne budem uslovljena pod nekakvom krinkom preporučene, neću.

I da, zašto ako bude morao, zašto i ako ne bude morao Buster?

 

Dva puta vakicnisana, dva puta prelezala - ne mislim da mi je buster "o glavu".

Ako mora za putovanja (koja su meni obavezna, ili za vise ciljeve) - nek bodu! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

U nemačkom Ärzteblattu (stručni lekarski časopis) izašla analiza (nije studija, tu se ograđuju i autori, već analiza podataka kriminalističke policije) na uzorku od 11 miliona stanovnika je pokazala da pandemija nije imala uticaj na učestalost samoubistava, tj. nije uočena povećana učestalost za vreme pandemije/lockdowna. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

U nemačkom Ärzteblattu (stručni lekarski časopis) izašla analiza (nije studija, tu se ograđuju i autori, već analiza podataka kriminalističke policije) na uzorku od 11 miliona stanovnika je pokazala da pandemija nije imala uticaj na učestalost samoubistava, tj. nije uočena povećana učestalost za vreme pandemije/lockdowna. 

Nemci se ne vesaju medj` sunke na tavanu?

Ima li gde podataka za Vojvodinu?

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

 

Dva puta vakicnisana, dva puta prelezala - ne mislim da mi je buster "o glavu".

Ako mora za putovanja (koja su meni obavezna, ili za vise ciljeve) - nek bodu! 

 

 

O tom i pričam-ljudi počinju da razmišljaju i vakcinacija staje. I tako iz preporučene dolazimo do ucenjivanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

O tom i pričam-ljudi počinju da razmišljaju i vakcinacija staje. I tako iz preporučene dolazimo do ucenjivanja.

 

Mene niko ne ucenjuje. 🙂 Sticajem okolnosti, zbog ovih paklenih vrućina, još nisam otišla da primim drugi buster..ponovo Fajzer. 

 

Kada bi svi bili odgovorni i vakcinisali se, i kada bi svi u prevozu i u zatvorenom prostoru, nosili običnu ili N95 masku, pandemija bi se smirila i SZO bi proglasio kraj... I vremenom bi, koronavirus postao edemska bolest..

 

Kad kažem svi, mislim ovde ne samo na Srbiju, već na sve zemlje u svetu.. 

 

***

Nosim N95 masku i ne obazirem se na čudne poglede u prevozu i u prodavnicama...mada, ovde u mom kraju Beograda, sve više ljudi ponovo nosi maske..u prodavnici i u našem malom busiću.

 

Ne nose samo stariji, već i mladi i oni srednjih godina...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne znam o kakvim se ucenama priča. Meni je dosutpna, besplatna, efikasna vakcina koju mogu da dobijem za pet minuta čista privilegija.

 

Ja ću drmnuti četvrtu krajem avgusta. Sredinom avgusta mi dolazi na red redovno doniranje krvi (znam da nema razloga da se odlaže vakcina zbog toga, ali čisto da bude manji pritisak na moje telo), pa onda nedelju, dve kasnije, četvrtu fajzericu.

 

Do sada, da kucnem u drvo, kovid me zaobišao, ili nisam znao da ga imam.

Edited by Maharaja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2022 at 2:59 PM, Angelia said:

Ja sam ok, nista, burazer jos uvek bolestan.

 

Edit: jel imao neko da mu od ovog sranja ide krv na nos? Kaze celu noc, sad je ovo vec 10 dana da ima. 

 

Razlike u zemljama: zvao lekara ovde, rekao mu da uradi PCR I da se javi za 7 dana 😀

Izgleda mi da ni ja vise nisam kovid junfer, mada nisam isao da se testiram, niti cu. Ali nije to vazno, nego izgleda da sam zaboo negde ovo. Doduse jos prosle nedelje, mada jos nije skroz proslo, ali me bolelo grlo gore nego od bakterijske angine, curio mi mos, i krvarile mi desni, ali nisam imao temperaturu, kasljao sam samo jedan dan, a jesam malo bio umoran. Jos nije skroz proslo, ali osim pauze od dva dana, nije me ni sprecilo da setam kuce i da gazimo potoke i rečice :lol_2: Nema odmora dok traje obnova :lol_2: Poenta je, evo ovo je oko 12 dan, a jos mi suva sluzokoza nosa i suva usta, ili mi se bar cini da jesu, i juce su mi krvarile desni, i onda stalno prskam onaj fizioloski rastvor u nos i vlazim usta, pa je mozda i tvom bratu tako suva sluzokoza nosa, i mozda mu zato krvari nos. Mozda je uzimao onaj Ferveks, pa se osusi sluzokoza, i moze da krvari onda.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2022 at 11:24 PM, Helena said:

Slobodno, tvoja stvar.

Ja ako ne budem uslovljena pod nekakvom krinkom preporučene, neću.

I da, zašto ako bude morao, zašto i ako ne bude morao Buster?

Super, ti si naš idol. Uzecu ja i tvoj deo, nece da se baci. Evo i ja kao Sunshine State uzimam zolpidem kome je istekao rok 2021 kad se posle dva, tri sata spavanja probudim u 4 i pola 5 nocu, pa mi nista ne fali. Nece ni od vakcine. Napisao sam, od one tri doze izgubila mi se cista na dupetu koja je tu bila preko 20 godina, a od cetvrte doze mozda mi poraste kosa koja je opala, pa da ne preskacemo :lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Mene niko ne ucenjuje. 🙂 Sticajem okolnosti, zbog ovih paklenih vrućina, još nisam otišla da primim drugi buster..ponovo Fajzer. 

 

Kada bi svi bili odgovorni i vakcinisali se, i kada bi svi u prevozu i u zatvorenom prostoru, nosili običnu ili N95 masku, pandemija bi se smirila i SZO bi proglasio kraj... I vremenom bi, koronavirus postao edemska bolest..

 

Kad kažem svi, mislim ovde ne samo na Srbiju, već na sve zemlje u svetu.. 

 

***

Nosim N95 masku i ne obazirem se na čudne poglede u prevozu i u prodavnicama...mada, ovde u mom kraju Beograda, sve više ljudi ponovo nosi maske..u prodavnici i u našem malom busiću.

 

Ne nose samo stariji, već i mladi i oni srednjih godina...

 

I ja primetih da sve više ljudi nosi maske u Beogradu, u prevozu i u zatvorenom. Ja bi trebalo da primim 4. dozu Pfizera uskoro, gledaću što pre. 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa eto, ia ću se povesti primerom Sunshine State-tri puta vakcinisana, preležala i nije mi dugi buster o glavu.

 

A Maharaja i drugi koji ne znaju da prepoznaju ucenu, neka pitaju ljude koji su bili suspedndovani ili otpušteni jer neće da prime preporučenu vakcinu...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Pa eto, ia ću se povesti primerom Sunshine State-tri puta vakcinisana, preležala i nije mi dugi buster o glavu.

 

A Maharaja i drugi koji ne znaju da prepoznaju ucenu, neka pitaju ljude koji su bili suspedndovani ili otpušteni jer neće da prime preporučenu vakcinu...


Svako ko radi sa ljudima, a nije se vakcinisao, treba da bude suspendovan ili otpušten.

 

To nije ucena, već uslov.

 

Npr. u Nemačkoj ne možeš da radiš u zdravstvu ako nisi vakcinisan protiv Morbila (a od marta 2022 i protiv covida), a to je važilo i dok ta vakcina nije bila generalno obavezna, već preporučena. Nikakva ucena, već uslov. To što srbenda u svemu vidi zaveru, ucenu i atak na njegovo visočanstvo… well… 

Edited by Eddard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nema to veze da li je neko Srbenda ili ne, verovanje u TZ je bukvalno karakteristika ličnosti. Da li je neki narod skloniji verovanju u TZ? Moguće, ali (iracionalno) uverenje da su vakcine loše i da nam ih neko podmeće ili nas ucenjuje, ide mnogo dalje od nacionalne/etničke pripadnosti. Nažalost... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Nema to veze da li je neko Srbenda ili ne, verovanje u TZ je bukvalno karakteristika ličnosti. Da li je neki narod skloniji verovanju u TZ? Moguće, ali (iracionalno) uverenje da su vakcine loše i da nam ih neko podmeće ili nas ucenjuje, ide mnogo dalje od nacionalne/etničke pripadnosti. Nažalost... 

Mislim da to verovanje u TZ dolazi sa manjkom obrazovanja.Ima izuzetaka...Ali uglavnom sto si manje obrazovan vece su sanse da poverujes u TZ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Nema to veze da li je neko Srbenda ili ne, verovanje u TZ je bukvalno karakteristika ličnosti. Da li je neki narod skloniji verovanju u TZ? Moguće, ali (iracionalno) uverenje da su vakcine loše i da nam ih neko podmeće ili nas ucenjuje, ide mnogo dalje od nacionalne/etničke pripadnosti. Nažalost... 

 

Naravno, ali ovo što Don Radonja kaže. A pojedini narodi, zbog svoje socio-ekonomske situacije imaju sklonost ka takvom magijskom zaverološkom mišljenju. Ja imam priliku da uporedim ponašanje (u ovoj konkretnoj prilici oko vakcina) nemačkog i sprskog stanovništva. Dupe i oko. Iako i u oku ima dosta crnih tačaka, ali ako poredimo prosek, neuporedivo je. I to jeste posledica decenijskog, da ne kažem vekovnog zatupljivanja. A srbende sam pomenuo u kontekstu Helenine tvrdnje o uceni jer se ta radnja i “ucena” dešava u Srbiji.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, erwin said:

Po podacima iz Portugala hospitalizacija s novom dominantnom podvarijantom omikrona BA.5 triput je veća nego s ranijom BA.2 kod onih koji su primili 3 doze.

 

Znaci opet nayebavanje?

 

 

Elem, razboleo mi se beban prvi put, sa visokom temperaturom, odvedem ga privatno jer ne mogu da cekam ''njegovu'' doktorku u suprotnoj smeni. Uradili mu sutradan krv i urin, ispade virusna infekcija i kaze doktorka, moze da bude i korona, ali necemo da ga testiramo, jos je mali, samo ce mnogo da se istresira. Ja je tu pitam, ali sto da ga ne testiramo kad smo tu, da znamo na cemu smo. Ona kaze, i da jeste, terapija je ista, nema antibiotika, samo spustajte temperaturu i cistite nos.

Ko zna na ove prijavljene brojeve koliko ima ovih slucajeva gde se ljudi ili deca jednostavno nisu testirali i kako ce tek da bude na jesen. Tj, mislim da ce biti mnogo vise ljudi, koji su na primer prelezali, revakcinisali, razboleli ponovo, i kad vide redove, jednostavno ce da presede kuci, ako im ne treba za bolovanje. 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, erwin said:

Po podacima iz Portugala hospitalizacija s novom dominantnom podvarijantom omikrona BA.5 triput je veća nego s ranijom BA.2 kod onih koji su primili 3 doze.

 

FYkWvYoVQAA6ByS?format=png&name=large

 

 

 

 

Jel ima analognih poredjenja za 4. dozu?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

Nema to veze da li je neko Srbenda ili ne, verovanje u TZ je bukvalno karakteristika ličnosti. Da li je neki narod skloniji verovanju u TZ? Moguće, ali (iracionalno) uverenje da su vakcine loše i da nam ih neko podmeće ili nas ucenjuje, ide mnogo dalje od nacionalne/etničke pripadnosti. Nažalost... 

Rekli smo da srbende nisu narod nego nedovoljno evoluirala protoplazma. I ovi u Arkanzasu koji celog dana sede na tremu i piju pivo pa posle te limenke gađaju iz puške, i venčavaju se sa rođacima, i to su isto srbende. Oni su americke srbende, a ovi tu su srbende Srbije. I za jedne i za druge je zavera u vehi svega svuda oko njih.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Don Radonja said:

Mislim da to verovanje u TZ dolazi sa manjkom obrazovanja.Ima izuzetaka...Ali uglavnom sto si manje obrazovan vece su sanse da poverujes u TZ.

 

True, verovanje u TZ i magijsko mišljenje in general imaju socioekonomske korelate, među kojima je mislim i obrazovanje. Mogla bih da iskopam ta istraživanja jer sam čitala pre 2-3 godine... 

 

2 hours ago, Eddard said:

Naravno, ali ovo što Don Radonja kaže. A pojedini narodi, zbog svoje socio-ekonomske situacije imaju sklonost ka takvom magijskom zaverološkom mišljenju. Ja imam priliku da uporedim ponašanje (u ovoj konkretnoj prilici oko vakcina) nemačkog i sprskog stanovništva. Dupe i oko. Iako i u oku ima dosta crnih tačaka, ali ako poredimo prosek, neuporedivo je. I to jeste posledica decenijskog, da ne kažem vekovnog zatupljivanja. A srbende sam pomenuo u kontekstu Helenine tvrdnje o uceni jer se ta radnja i “ucena” dešava u Srbiji.

 

Bold 1: Ovo jeste tačno.

 

Bold 2: Aha, okej, sori onda.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Svako ko radi sa ljudima, a nije se vakcinisao, treba da bude suspendovan ili otpušten.

 

To nije ucena, već uslov.

 

Npr. u Nemačkoj ne možeš da radiš u zdravstvu ako nisi vakcinisan protiv Morbila (a od marta 2022 i protiv covida), a to je važilo i dok ta vakcina nije bila generalno obavezna, već preporučena. Nikakva ucena, već uslov. To što srbenda u svemu vidi zaveru, ucenu i atak na njegovo visočanstvo… well… 

Prva rečenica je trebala da ima ogradu moje mišljenje jer evo ja izjavljujem da je to ucena a ne uslov.I tako možemo 24/7.

 

Zašto se ne postave stvari malo drugačije-zašto bi konobar, mesar, trgovac, kasir, vozač autobusa, stjuard  i ostali koji rade s ljudima bili suspendovani ili otpušteni zato što se drugi ljudi nisu vakcinisali jer ih je mrzelo, nisu verovali, hteli...zašto je njima vakcina preporučena a pobrojanima obavezna po tvom?

 

I ovde naravno ograda-izuzimam ljude koji imaju kontraindikacije...

U Srbiji je obavezna vakcinacija protiv žutice, tetanusa i gripa za zdravstvene radnike, premda ne znam kakve to veze ima sa koronom (msm, znam ja da si ti u Nemačkoj gde većno sunce sja).

 

Ja sam se samo složila se sa Sunshine State gde ona ne misli da joj je buster o glavu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...