Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

ovo je efikasnost vakcina:

gore levo: od hospitalizacije deca i omladina, s punim krugovima je buster

gore desno: od hospitalizacije - odrasli

dole levo: od zavrsavanja na intenzivnoj - odrasli

dole levo: od smrti - odrasli

 

spacer.png

 

ovo su umrli u Omikron talasu - ove godine

za svaku starosnu grupu je najpre dato ukupno na intenzivnoj/umrlih - oznaceno svetlo plavom pozadinom

pa onda sledi po kategorijama: nevakcinisani, osnovna vakcinacija, busterovani

 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

u izvestaju od proslog meseca su imali i neku tabelu s efikasnostima vakcina (kao i neki dijagram) s 95% intervalom poverenja, valjda i neki pregled iz literature (iz drugih drzava/izvora), plus u zavisnosti od vremena proteklog od vakcinacije, ali mi je to malcice nepregledno i komplikovano, pa ne prenosim (koga zanima nek ode i nek proba da rastumaci).

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Jamesdin said:

@Marko Nisi pod libelu. U SRB je nestao ceo grad 43000 ljudi, i tebi je to normalno? 

 

Gde sam ja tačno rekao da bih svojevoljno žrtvovao sve te ljude ili koji god broj, a sve zarad sebe ili čega god? Ne, ja sam rekao da ne bi promenio ni najmanji delić svog života, sada kada se podvlači crta i kad vidim te cifre. Loše sam se izrazio, to svakako. A sam sam zapravo bio dosta uzoran za vreme pandemije. Tu pre svega mislim da sam pazio kako se viđam sa svima u familiji koji su 60+, a pogotovo 80+.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Marko said:

 

Gde sam ja tačno rekao da bih svojevoljno žrtvovao sve te ljude ili koji god broj, a sve zarad sebe ili čega god? Ne, ja sam rekao da ne bi promenio ni najmanji delić svog života, sada kada se podvlači crta i kad vidim te cifre. Loše sam se izrazio, to svakako. A sam sam zapravo bio dosta uzoran za vreme pandemije. Tu pre svega mislim da sam pazio kako se viđam sa svima u familiji koji su 60+, a pogotovo 80+.

Ma dobro, ti si samo u principu rekao da ako se uzme u obzir da je i bez kovida na planeti neko umirao na svake 2.5 sekunde, tu negde, sa kovidom taj broj nije povecan toliko da bi se opravdala onolika halabuka na pocetku. Moguce, ali tada se to nije znalo. Pretpostavljalo se da je moguce i da to bude nesto kao taj spanski grip od pre 100 godina kad su umrli 50 do 100 miliona. Što se mene tice, nije mi smetalo, i ne smeta mi ni sad. U stvari, meni je ono "vanredno stanje"  bilo zakon :lol_2: Šteta što je ukinuto.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Puno puta je dosad to objašnjavano, ali evo još jednom:

 

Realne brojke su otprilike zvanične puta 3-4.

 

Quote

Kada je letos zvanično saopšteno da je u Srbiji od korone preminulo 10.356 ljudi, javnosti je prećutan važan detalj – ovaj broj utvrđen je na osnovu potvrda o smrti koje su lekari popunili tokom prošle godine i u njima kao uzrok smrti naveli virus korona potvrđen laboratorijskim nalazima ili na osnovu kliničke slike. 

Ovaj broj tri puta je veći od ukupno 3.130 preminulih koliko je za isti period zvanično objavljeno na sajtu covid19.rs,  a na osnovu kog mediji svakodnevno u 15 sati informišu građane o toku pandemije.

https://birn.rs/broj-umrlih-od-korone-tri-puta-veci/

 

Po realnim brojkama, tj. višku smrtnosti u odnosu na višegodišnji prosek Srbija je među najgorim zemljama na svetu (naravno, gleda se po glavi stanovnika).

 

iNR5i5a.png

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker (tabela se nastavlja)

Edited by erwin
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

A koja je ovo fora da u svim starosnim grupama ima vise umrlih među busterovanima, nego kod ovih sa osnovnom vakcinom? Onda mora da to nema nikakve veze sa vakcinama, i sa kovidom, nego mora da su ovi bili bolesni od raznih drugih stvari, a ovi brojevi su slucajno ovakvi.

problem s ovim podacima je i to sto se tu npr. ne vidi koliko je proslo vremena od vakcinaciije/busterovanja (i da li su dobili 1 ili 2 buster vakcine) za ove koji su zaglavili na intenzivnoj ili umrli, kao i kojim tacno sojem su zarazeni ovi koji su preminuli.

 

 

sad gledam relativne brojke, u odnosu na broj koji je nevakcinisan, dobio osnovnu vakcinaciju ili busterovan (u tabeli: brojke ispod 1. stubica) za grupu od preko 60 godina. Dobijam relativne udele koji su najveci kod nevakcinisanih, pa kod osnovno imunizovanih, pa kod busterovanih (za sve 3 kategorije tezine bolesti).

Kod grupe od 18-59 se takodje uklapa statistika, osim kod umrlih (ali tu su brojke previse male da bi ikako bila dobra statistika).

Kod omladine (12-17 godina) se uklapa ucestalost hospitalizovanih, ostalo je 0.

Za decu su brojke za hospitalizaciju previse male za analizu, ostalo 0.

 

Kad sad ove brojke relativizujem onda dobijam od prilike ovo:

 

hospitalizacija:

busterovanje stiti one preko 60 za neki faktor 5,4 bolje u odnosu na nevakcinisane, a osnovna imunizacija ih stiti nekih 2,5 puta bolje u odnosu na nevakcinisane (busterovanje ih stiti nekih 2,2 puta bolje od osnovne imunizacije)

 

kod 18-59 godina starosne grupe busterovanje stiti 2,8 puta bolje nego nevakcinisane, a osnovna imunizacija oko 2,1 puta bolje (busterovanje ih dodatno stiti samo nekih 1,3 puta od osnovne imunizacije)

kod ove grupe bi bilo zgodno imati podatke kako stoji stvar za one od 50-59 godina, kao i 40-49: nesto mi se cini da bi najveci benefit oni imali, dok mladji (od 18-39) ne bi imali neku preveliku korist.

 

intenzivna

busterovanje stiti one preko 60 za neki faktor 9 bolje u odnosu na nevakcinisane, a osnovna imunizacija ih stiti nekih 3,1 puta bolje u odnosu na nevakcinisane (busterovanje ih stiti nekih 2,9 puta bolje od osnovne imunizacije)

 

kod 18-59 godina starosne grupe busterovanje stiti 3,1 puta bolje nego nevakcinisane, a osnovna imunizacija oko 2,5 puta bolje (busterovanje ih dodatno stiti samo nekih 1,24 puta od osnovne imunizacije).

i ovde bi takodje bilo dobro imati malo detaljniju analizu: za one od 50-59, one od 40-49 kao i mladje, od 18-39 godina sarosti.

 

umiranje

busterovanje stiti one preko 60 za neki faktor 6,7 bolje u odnosu na nevakcinisane, a osnovna imunizacija ih stiti nekih 2 puta bolje u odnosu na nevakcinisane (busterovanje ih stiti nekih 3,2 puta bolje od osnovne imunizacije)

 

za 18-59 godian stare statistika je nedovoljna.

spacer.png

 

sto se tice busterovanja ovih preko 60 godina, oni su poceli da dobijaju 2. buster nekih 5 meseci posle prvog, ali se tu doslo do samo nesto malo preko 20% koji su primili 2. buster (1. buster primilo nekih 85%). mozda ovo smanjuje efekat busterovanja na smrtnost recimo.

 

takodje, verovatno bi trebalo malo proanalizirati i medicinsku situaciju vakcinisanih/busterovanih, kao i rizik od inficiranja. moze biti da su oni koji su zdravstveno najlosije bili i najspremniji da se sto pre vakcinisu, kao i oni koji zive u domovima i izlozeni su cesce mogucem zarazavanju, za razliku od onih koji zive negde po selima, relativno izolovani (no ova moja pretpostavka ne mora da bude tasna, ali bi bilo zgodno imati te podatke pri analizi brojki).

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Eddard said:

Ma da, 6.4 Miliona ljudi je go kurac. Mrš! 

 

To ti je 7100 na dan.

Inače na dan umre 153000.

 

4,6 % je prijavljena korona. 

 

Znamo već šta sve smrti od korone znače.

 

Nije go kurac, ali nije ni big deal.

 

 

PS. Poređenja radi neki UN izvori tvrde da 25000 dnevno umire od gladi. 

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

Nije go kurac, ali nije ni big deal.

 

Kako kome, evo ovde imaš troje ljudi iz iste kuće za manje od 10 dana u doba onog letnjeg talasa 2020. u Sandžaku.

 

Eb67qjlXkAgPgyz?format=jpg&name=large

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poenta je da taj broj ne bi bio ni veci ni manji da nije bilo mera. Nisi promenio rezultat. 

A stvorio si:

- logisticki (finansijski) problem u celom svetu, koji je doveo do toga da hrana ne stize tamo gde treba = vise mrtvih kojima je potreban lek koji mi bacamo-hrana

- okurazio si belosvetske probisvete da povecanom cenom energenata zarade malo da mogu da se okuraze i krenu tenkovima na suverenu zemlju = vise mrtvih, raseljenih…..svi znamo sta jedan rat nosi. Ako bude samo taj jedan.

- ogranicio si negu bolesnima od drugih bolesti koji nisu dobili terapije, dijangnozu itd= vise mrtivh

- napravio si inflaciju koja je opet ispod crte siromastva gurnula mnoge, opet glad = opet mrtvi

- obecavao si vakcinu koja ZAUSTAVLJA virus i obecao povratak normalnom zivotu cim se bocnes. Iako su znali da virus mutira i da ce biti leak vakcine. Napravio si nepoverenje i dao vetar u ledja antivax ludacima koji sada polako regrutuju sve vise ljudi u svoje redove. Sledeci put ako se nesto desi a mi vec imamo nacin da sprecimo to, bice oklevanja i gubice se dragoceno vreme. Kao decak koji je previse puta vikao “vuk”.

 

Da li si smanjio broj mrtvih ili si povecao? 

 

I ova rasprava je opet gadjanje go**** onih za i protiv mera, a glavni krivac politicari i drzava sede i zabole ih. Jer novci koji su odvajani decenijama za zdravstvo su zavrsili ko zna gde i kako, umesto da je napravljen zdravstveni sistem koji je bez problema mogao da se bori sa ovim odmah posle prvog talasa. 

 

Ogranicenja i mere u prvom talasu, razumem. Dok se stvari ne organizuju, ali odmah posle toga je cista nesposobnost i nemarnost svih redom u drzavi da se organizuju jer je mnogo lakse upirati prstom i reci vi ste krivi nego pomeriti gu*** i raditi ono sta ti je duznost. 

 

Edited by Dzoni_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dzoni_m said:

Poenta je da taj broj ne bi bio ni veci ni manji da nije bilo mera.

 

Poenta je da nemaš pojma da je to tako. 

 

Godišnje umre 1.3 miliona ljudi u saobraćajnim nesrećama u svetu. Go kurac. I sad zbog tog zanemarljivog promila ja treba da vozim 50kmh u gradu. E pa neću. 

 

Eto toliko glupo je to zaključivanje.

 

I btw, nije 6, nego između 15-25 miliona. 

Edited by Eddard
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Tako je. Poenta je da ni ti ne znas da li bi bilo vise.

 

Uostalom, videcemo ove zime (samo ne znam zasto se to ceka jer virus nije sezonski kako je potvrdjeno). I ja i ti zivimo u drzavi koja ce panicno uvesti mere u Septembru a komsije (FRA, DK itd) nece. Pa cemo da vidimo rezultate. Veoma prosto. 

 

Paralela sa saobracajem ti bas nije dobra bas zbog drzave u kojoj zivis 🙂 Nemas ogranicenje brzine na auto-putu pa da li imas vise poginulih zbog toga u odnosu na komsije? 

 

SAmo da ne bude zabune: ja ne negiram postojanje virusa, podrzavam svojevoljnu vakcinaciju. Ali mislim da mere ne daju rezultate i da su uzaludne, jer nam prosto rezultati to pokazuju. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dzoni_m said:

Uostalom, videcemo ove zime


Da, da, jer ove zime je situacija ista kao i u martu 2020. ili novembru 2020. Ne brukaj se više.

3 hours ago, Dzoni_m said:

jer nam prosto rezultati to pokazuju. 


Koje ti to rezultate imaš? Daj podeli sa svetskom naučnom zajednicom, da i oni nauče nešto.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sutra izlazak iz izolacije! Mali nas je izujedao od nervoze zbog nešetanja. Oprao sam mu kolica juče, da sutra u 7 ujutru idemo u šetnju.

Mnogo teže nam je palo ovih 7 dana izolacije nego prvi put dve nedelje.

Tj, vec cetvrti dan smo se ponasali normalno, prvi put smo ležali u krevetu na silu da se nesto ne iskomplikuje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Jedan potpuno nenaucan zakljucak iz licnog iskustva. Ja I klinac smo u zadnji dva meseca dosli iz US za SR I UK, dva puta. Prvi put smo u SR bili, onako, ne bas izlozeni. On je u UK isao na festival, kampovao sa verovatno 10k ljudi, nagadjam. Oboje nista. Sad smo u SR ja imala skup, proslavu, on u UK svadbu...idemo sutra za US, za sada nista. Za 2.5 godine on je godinu proveo na kampusu, ja se jos I smucala po US, manje nego obicno, ali bila u kaficima I vecim skupovima. 

U boravku u SR sam konacno prosla kroz simptome moje mame, pricala sam o tome da smo ja I ona pre pandemije zaglavile neki "cudan grip", pre zvanicne pandemije. Da bi mama kasnije dobila dijabetes I evo 2.5 godine se bori sa simptomima, neuroloskim za koje lekari nemaju objasnjenje.

Pre ono 2-3 nedelje I burazer dobije covid nakon 2.5 godine pandemije, a ja iako sam bila izlozena, nista.

Googlala mamine simptome, I gle cuda, potpuno odgovaraju necemu sto zovu long haul covid. 

 

Nenaucni zakljucak, mislim da smo pre pandemije mi imale covid u onom prvom obliku, I da smo verovatno imale imunitet oko 2.5 godine, koji je sad iscileo jer eto mama dobila pre 6 meseci, burazer sada, a ja jos guram. Znam da je anegdotalno, ali cula sam dve slicne price.

 

Mozda samo trazim objasnjenja gde ih nema. Ali logicki zvuci tacno. 

Link to comment
Share on other sites

Znam trenutno bar 10 ljudi iz okruzenja koji su pozitivni - svima je zajednicko to da su svi imali coronu u januaru/febuaru ove godine. Svi su mislili da su "prehladjeni" - troje imalo temperaturu dva dana, dvoje kasljalo, par njih curi nos, jedna glavobolju.. jedan (71 godina) imao pocetak upale pluca, resilo se i to uz Pancef.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Jedan potpuno nenaucan zakljucak iz licnog iskustva. Ja I klinac smo u zadnji dva meseca dosli iz US za SR I UK, dva puta. Prvi put smo u SR bili, onako, ne bas izlozeni. On je u UK isao na festival, kampovao sa verovatno 10k ljudi, nagadjam. Oboje nista. Sad smo u SR ja imala skup, proslavu, on u UK svadbu...idemo sutra za US, za sada nista. Za 2.5 godine on je godinu proveo na kampusu, ja se jos I smucala po US, manje nego obicno, ali bila u kaficima I vecim skupovima. 

U boravku u SR sam konacno prosla kroz simptome moje mame, pricala sam o tome da smo ja I ona pre pandemije zaglavile neki "cudan grip", pre zvanicne pandemije. Da bi mama kasnije dobila dijabetes I evo 2.5 godine se bori sa simptomima, neuroloskim za koje lekari nemaju objasnjenje.

Pre ono 2-3 nedelje I burazer dobije covid nakon 2.5 godine pandemije, a ja iako sam bila izlozena, nista.

Googlala mamine simptome, I gle cuda, potpuno odgovaraju necemu sto zovu long haul covid. 

 

Nenaucni zakljucak, mislim da smo pre pandemije mi imale covid u onom prvom obliku, I da smo verovatno imale imunitet oko 2.5 godine, koji je sad iscileo jer eto mama dobila pre 6 meseci, burazer sada, a ja jos guram. Znam da je anegdotalno, ali cula sam dve slicne price.

 

Mozda samo trazim objasnjenja gde ih nema. Ali logicki zvuci tacno. 

pogledaj dijagram u ovom clanku:

https://www.nature.com/articles/d41586-022-01914-6

odnosi se na one koji su se zarazli pre-omikron varijantama i stvoreni imunitet (modelovano). recimo da se uklapate.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

pogledaj dijagram u ovom clanku:

https://www.nature.com/articles/d41586-022-01914-6

odnosi se na one koji su se zarazli pre-omikron varijantama i stvoreni imunitet (modelovano). recimo da se uklapate.

Tako i meni deluje, mozda se tripujem, ali ovo za mamine probleme, prosto ne odgovara nicemu drugom pre covida. Nije ni dijabetes trebala da dobije, jednostavno nije kandidat za to.  Isla kod lekara i rekli joj "ne znamo sta je", meni trebalo oko 30 minuta da nadjem istrazivanje covida koji odgovara sta je, nisam trazila confirmation bias nego bukvalno trazila simptome.

Ali interesatno, cela porodica je bila pogodjena "cudnim gripom" pre pandemije i niko nije dobio covid 2 godine barem. Da smo nosili hazmat odela nismo, neki na temi bi nas nazvali i neobazrivim. 

 

Ono sto povlaci ovaj moj zakljucak, i dve slicne price da znam, je da je covid bio u cirkulaciji oko 6 meseci pre zvanicne objave pandemije i lockdowna u martu 2020.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Tako i meni deluje, mozda se tripujem, ali ovo za mamine probleme, prosto ne odgovara nicemu drugom pre covida. Nije ni dijabetes trebala da dobije, jednostavno nije kandidat za to.  Isla kod lekara i rekli joj "ne znamo sta je", meni trebalo oko 30 minuta da nadjem istrazivanje covida koji odgovara sta je, nisam trazila confirmation bias nego bukvalno trazila simptome.

Ali interesatno, cela porodica je bila pogodjena "cudnim gripom" pre pandemije i niko nije dobio covid 2 godine barem. Da smo nosili hazmat odela nismo, neki na temi bi nas nazvali i neobazrivim. 

 

Ono sto povlaci ovaj moj zakljucak, i dve slicne price da znam, je da je covid bio u cirkulaciji oko 6 meseci pre zvanicne objave pandemije i lockdowna u martu 2020.

pominjala si pre neki dan i krvarenje iz nosa koje je tvoj brat imao.

 

citala sam da su se pojavili ucestaliji slucajevi neregularne menstruacije i obilnijeg krvarenja kod zena posle vakcinacije (jedan od oficijelno registrovanih efekata vakcinacije), cak i kod zena u menopauzi. Bilo je i neko objasnjenje zasto se ovo desava: neku uticaj na krvne sudove, sta li. Sto onda znaci da taj uticaj moze da se desi i kod drugih organa.

 

Plus: povecana pojava herpesa (koji se obicno pojavljuje kad opadne imunitet)...

 

ovde je izvestaj Paul-Ehrlich-Instituta:

https://www.pei.de/SharedDocs/Downloads/DE/newsroom/dossiers/sicherheitsberichte/sicherheitsbericht-27-12-20-bis-31-03-22.pdf?__blob=publicationFile&v=5

slika 3 daje ucestalost pojedinih negativnih efekata

u Tabeli 1 je data ucestalost registrovanih slucajeva za pojedine vakcine

 

a pojavilo se i ovo:

https://virologyj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12985-022-01831-0

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 9:08 AM, wwww said:

pominjala si pre neki dan i krvarenje iz nosa koje je tvoj brat imao.

 

citala sam da su se pojavili ucestaliji slucajevi neregularne menstruacije i obilnijeg krvarenja kod zena posle vakcinacije (jedan od oficijelno registrovanih efekata vakcinacije), cak i kod zena u menopauzi. Bilo je i neko objasnjenje zasto se ovo desava: neku uticaj na krvne sudove, sta li. Sto onda znaci da taj uticaj moze da se desi i kod drugih organa.

 

Plus: povecana pojava herpesa (koji se obicno pojavljuje kad opadne imunitet)...

 

ovde je izvestaj Paul-Ehrlich-Instituta:

https://www.pei.de/SharedDocs/Downloads/DE/newsroom/dossiers/sicherheitsberichte/sicherheitsbericht-27-12-20-bis-31-03-22.pdf?__blob=publicationFile&v=5

slika 3 daje ucestalost pojedinih negativnih efekata

u Tabeli 1 je data ucestalost registrovanih slucajeva za pojedine vakcine

 

a pojavilo se i ovo:

https://virologyj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12985-022-01831-0

 

 

 

Znaci, sto smo se vakcnisali, vakcinisali smo se. Bar dok se ne pojave neke bolje verzije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...