Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, AgroLaki said:

 

Pa imamo bebu od 5 i po,meseci, ali mali je ''primio'' dve doze dok je bio kod majke i trecu kroz dojenje ubrzo nakon rodjenja. (Da ne ureknem, mali vec ima 73cm, 7 i po kila i dva zuba, sa svim tim ''primanjem'' vakcina). 😄

Da nije toga, odavno bih zaboravio na korolu.  

M18zysc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) preporucuje svim EU zemljama da omoguce cetvrtu dozu tj drugi booster svim gradjanima preko 60 godina, i to sto pre. 
 

U Svedskoj je za sada cetvrta doza moguca samo za starije od 65, kao i za mladje s Downovim sindromom ili ozbiljnije narusenim imunitetom (procenjuje lekar).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Mislim da nema svrhe, eno par ljudi u Izraelu, vakcinisali se po 4-5 puta (cuvali se celu pandemiju) I fasovali kovid. Koleginica 3x ovde, danas pozitivna. A znam nekog ko je 3x prelezao, 3x vakcinisan. Mislim da je opet pozitivan...

 

Ako nemate neke bolesti koje vas smestaju u rizicnu grupu, ja ne vidim svrhu, ali to je samo moje misljenje. 

 

Ovako i ja razmišljam. Kod mene na poslu manje više svi pozitivni, svi sa blagim ili nikakvim simptomima. Ja se više ni ne testiram redovno (a morali bismo 2 puta nedeljno, nego niko ne kontroliše). 

 

Vreme je da ovo počne da se tretira kao grip. Rizične grupe i ko hoće da se vakcinišu, mada nemam pojma kad I koliko često, jer nije sezonski, ali opet, štiti od ozbiljnijeg razboljevanja. Ostali na sopstvenu odgovornost. Kontam da sam kroz dve vakcine i jedno, a verovatno i dva razboljevanja (mislim da sam u NYC fasovao omikron, ali nemam dokaz za to) stekao nekakav imunitet. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

 

Ovako i ja razmišljam. Kod mene na poslu manje više svi pozitivni, svi sa blagim ili nikakvim simptomima. Ja se više ni ne testiram redovno (a morali bismo 2 puta nedeljno, nego niko ne kontroliše). 

 

Vreme je da ovo počne da se tretira kao grip. Rizične grupe i ko hoće da se vakcinišu, mada nemam pojma kad I koliko često, jer nije sezonski, ali opet, štiti od ozbiljnijeg razboljevanja. Ostali na sopstvenu odgovornost. Kontam da sam kroz dve vakcine i jedno, a verovatno i dva razboljevanja (mislim da sam u NYC fasovao omikron, ali nemam dokaz za to) stekao nekakav imunitet. 

Meni burazer pozitivan danas, nakon 2.5 godine se upisao....bili smo zajedno pre 4 dana tako da cu se i ja mozda upisati u statistiku nakon 2.5 godine.

Link to comment
Share on other sites

Koliko je sad inkubacija, 3 ili 5 dana? Nemam nikakve simptome a mrzi me da koristim test za dzabe. U utorak sam imala kontakt sa osobom A koja je testirala pozitivno juce, I osobom B (burazerom) koji je danas pozitivan. Ali oni su bili u kontaktu I kasnije tako da zvuci kao da je osoba A zarazila osobu B nakon sto sam ja bila u kontaktu s njima.

 

Da li sam izbegla metak?

 

 

Edit: test je negativan

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Otac moje snahe, 74, za dlaku izbagao respirator, polako se oporavlja. U 8 deceniji, bez i jedne dijagnoze, bez viska kg, nikad pusio, nikad pio, radi kao u najboljim godinama, vakcinisan sa 3 doze....danima temperatura 39, njegova supruga kaze da je bilo strasno slusati kako mu kashalj razdire pluca. Od nas troje, supruga ima najvise dijagnoza, svo vreme je sa njim u kuci i za sada nema simptome. Na upozorenje da nosi masku u zatvorenim prostorima tipa supermarketi i pijace, mahnuo bi rukom uz " nece grom u koprive". Ne zna se gde se i kako zarazio. To nam je jedini deda u porodici, takoreci - uzdanica nasa po pitanju igranja fudbala sa unukom, voznje biciklom, navijanja za omiljeni fudbalski klub, malo je reci da nismo bile zive dok nije krenulo na bolje. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Koliko je sad inkubacija, 3 ili 5 dana? Nemam nikakve simptome a mrzi me da koristim test za dzabe. U utorak sam imala kontakt sa osobom A koja je testirala pozitivno juce, I osobom B (burazerom) koji je danas pozitivan. Ali oni su bili u kontaktu I kasnije tako da zvuci kao da je osoba A zarazila osobu B nakon sto sam ja bila u kontaktu s njima.

 

Da li sam izbegla metak?

 

 

Edit: test je negativan

Jel test rapid antigen ili PCR? Znam neke koji su bili negativni na antigen a pozitivni na PCR testu. U svakom slučaju, ako zaglaviš želim ti brz oporavak! 

 

@Pletilja, drago mi je da mu ide nabolje. Jel ima oksimetar kod sebe?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Darko said:

Jel test rapid antigen ili PCR? Znam neke koji su bili negativni na antigen a pozitivni na PCR testu. U svakom slučaju, ako zaglaviš želim ti brz oporavak! 

 

@Pletilja, drago mi je da mu ide nabolje. Jel ima oksimetar kod sebe?

Ima, parametri se jako sporo spustaju kao i oni iz krvi, drzimo palceve.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Jel test rapid antigen ili PCR? Znam neke koji su bili negativni na antigen a pozitivni na PCR testu. U svakom slučaju, ako zaglaviš želim ti brz oporavak! 

 

@Pletilja, drago mi je da mu ide nabolje. Jel ima oksimetar kod sebe?

antigen, znam da moze biti lazno negativan. Ali meni nista ne fali :classic_biggrin: znaci ili nisam ni dobila virus, ili imam ono double whammy asimptomatska sa negativnim testom...gde ces bolje :57: 

Link to comment
Share on other sites

Broj slučajeva i dalje raste nesmanjenim tempom od nekih 60% ili nešto više nedeljno.

 

Broj hospitalizovanih pak sada raste praktično istim tempom kao broj zaraženih, što ranijih nedelja nije bio slučaj.

 

Na kraju ove nedelje broj hospitalizovanih je bio za 96 veći nego na kraju prošle (154 -> 250).

 

Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 68%
Rast broja slučajeva prošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 58%
Rast broja slučajeva pretprošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 65%

 

Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 62%
Rast broja hospitalizovanih na kraju prošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 31%
Rast broja hospitalizovanih na kraju pretprošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 26%

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

Broj slučajeva i dalje raste nesmanjenim tempom od nekih 60% ili nešto više nedeljno.

 

Broj hospitalizovanih pak sada raste praktično istim tempom kao broj zaraženih, što ranijih nedelja nije bio slučaj.

 

Na kraju ove nedelje broj hospitalizovanih je bio za 96 veći nego na kraju prošle (154 -> 250).

 

Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 68%
Rast broja slučajeva prošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 58%
Rast broja slučajeva pretprošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 65%

 

Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 62%
Rast broja hospitalizovanih na kraju prošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 31%
Rast broja hospitalizovanih na kraju pretprošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 26%

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

 

Rast broja na respiratoru?

 

Jos jedan bitan podatak je potreban - da li su svi hospitalizovani zbog korone, ili su testirani zbog drugih razloga za boravak u bolnici, pa "uhvaceni" kao pozitivni?

U Holandiji kazu da u brojke hospitalizovanh ukljucuju i jedne i druge, a nije isto ako neko "zaglavi" bolnicu zbog simptoma korone ili je u bolnici da operise slepo crevo, pa bude testiran pozitivno.

Link to comment
Share on other sites

Ako sad imamo po 3k zarazenih u sred leta, sto pre nije bio slucaj, sta nas tek ceka u novembru? Ili sad buja neki talas, pa ce biti mirnije na jesen, mada tesko.

 

Ne ocekujem da ce nasi izbaciti ovu statistiku, ali treba pratiti ako neko od ozbiljnih zemalja prikaze sledece podatke:

 

Hospitalizovani, prethodno neoboleli, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli bez hospitalizacije, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli bez hospitalizacije, vakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli sa hospitalizacijom, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli sa hospitalizacijom, vakcinisani.

 

Pa na sve ovo dodati i % umrlih.

 

Posebno pratiti ovaj boldovani slucaj.

 

*Kad kazem hospitalizovani, posto su razliciti kriterijumi za primanje u razlicitim zemljama, recimo hospitalizovani na kiseoniku, valjda je to neki priblizan parametar i procedura u celom svetu, kad ce nekom da dodaju kiseonika.

 

Tek kad bi ispratili ove brojke, verovatno bismo mogli da damo bolju ocenu da li ovo postaje ''sezonski grip'', ili se vrtimo u krug. 

Link to comment
Share on other sites

One coronavirus infection wards off another — but only if it’s a similar variant

 

"Prirodni imunitet izazvan infekcijom SARS-CoV-2 pruža snažan štit od ponovne infekcije pre-Omicron varijantom tokom 16 meseci ili duže, prema studiji. Ova zaštita od zaraze virusom vremenom opada, ali imunitet izazvan prethodnom infekcijom takođe sprečava razvoj teških simptoma COVID-19, a ova zaštitna mera ne pokazuje znake opadanja.

 

Studija, koja analizira slučajeve u celoj populaciji Katara, sugeriše da iako će svet i dalje biti pogođen talasima infekcije SARS-CoV-2, budući porast neće ostaviti bolnice prepune ljudima sa COVID-19."

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Ova zaštita od zaraze virusom vremenom opada, ali imunitet izazvan prethodnom infekcijom takođe sprečava razvoj teških simptoma COVID-19, a ova zaštitna mera ne pokazuje znake opadanja.

Najvažniji deo :classic_wink:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa? I ja znam neke po 3x. Sa sve 3x vakcinacijom. I ja sam pregurao covid a 3x vakcinisan, pa sta da se radi. NIje prijatno, ali daleko od toga da nisam bio bolesniji.

 

Kome nije jasno, ovo nikada nece nestati. Zauvek ostaje sa nama. Nema zastite i nece je biti, makar ne onako kako smo mi to mislili/kako je obecavano, da prebolimo/vakcinisemo se i mirni smo. Zivecemo sa ovom i svakom mutacijom kao i sa svakim drugim corona tipom virusa i mutacijama pre ovoga. 

 

Kada padne imunitet, razbolecemo se, pa cemo opet biti mirni neko vreme pa opet iz pocetka kada imunitet padne. 

 

Edited by Dzoni_m
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

Ništa ja to ne verujem.

 

Koliko puta su svirali kraj raznorazni likovi od Nestorovića pa do vrlo relevantnih stranih stručnjaka pa ništa.

 

Ljudi se vrlo lepo zaražavaju i dan danas. Znam baš dosta ljudi koji su bili po 2x bolesni u 2022.

Meni si ostavio utisak da mračiš. Jel neko ko se drugi put razboleo imao gadne simptome? Pretpostavljam da ne. Svaka infekcija nam daje imunitet, na kratke staze od ponovne infekcije a i na duge staze od težih simptoma. 

 

Nestorović ne može da se pomene u bilo kom ozbiljnom kontekstu. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, AgroLaki said:

 

Ne ocekujem da ce nasi izbaciti ovu statistiku, ali treba pratiti ako neko od ozbiljnih zemalja prikaze sledece podatke:

 

Hospitalizovani, prethodno neoboleli, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli bez hospitalizacije, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli bez hospitalizacije, vakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli sa hospitalizacijom, nevakcinisani.

Hospitalizovani, prethodno oboleli sa hospitalizacijom, vakcinisani.

 

Pa na sve ovo dodati i % umrlih.

 

Posebno pratiti ovaj boldovani slucaj.

 

*Kad kazem hospitalizovani, posto su razliciti kriterijumi za primanje u razlicitim zemljama, recimo hospitalizovani na kiseoniku, valjda je to neki priblizan parametar i procedura u celom svetu, kad ce nekom da dodaju kiseonika.

 

Tek kad bi ispratili ove brojke, verovatno bismo mogli da damo bolju ocenu da li ovo postaje ''sezonski grip'', ili se vrtimo u krug. 


Koliko god se statistika oko kovida u Srbiji radila nogama i objavljivala selektivno, ipak se vodi i objavljuje. Jos mi se cini i da se sve to radi prilicno rigidno, kako smo jednom naucili, tako cemo da teramo do kraja. Sto je u ovom slucaju cak i dobro, jer se moze pratiti trend. To zato sto se i pored gomile gresaka u celom tom sistemu, ipak vec tri godine ponavljaju iste greske, znaci nekakav spoljni okvir se ne menja.

U Svedskoj, a ona se ne razlikuje bitno od drugih zemalja, od pocetka pandemije do danas se mnogo toga promenilo u pristupu. Razlike u odnosu na Srbiju nisu samo u kriterijumima za hospitalizaciju, vec i za stavljanje na respirator, testiranje i sve druge procedure. Pre svega stepen vakcinacije utice na to da je bitno manje slucajeva koji su dovoljno ozbiljni da bi ih se uopste testiralo. Tako se u mnogim slucajevima i ne sazna da li su ove lakse letnje infekcije kovid ili nisu. Isto kao sto se i za mnoge druge infekcije ne utvrdjuje sta ih je izazvalo, dok god simptomi nisu izrazeni i dok traju manje od nedelju ili deset dana. I sami ljudi vise nemaju fokus na tome, pa ni ne traze da se testiraju u meri kako se ranije radilo. U medijima se tu i tamo pomene da je kovid jos uvek prisutan, ali daleko od toga da je to svaki dan. Tako sve polako ide u zaborav, postaje normalno.

Sve te razlike u pristupu znace da i poredjenje raznih statistika vise nema smisla. Zdravstvene ustanove ih svakako vode, ali je pitanje uzorka s kojim rade.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darko said:

Meni si ostavio utisak da mračiš. Jel neko ko se drugi put razboleo imao gadne simptome? Pretpostavljam da ne. Svaka infekcija nam daje imunitet, na kratke staze od ponovne infekcije a i na duge staze od težih simptoma. 

 

Nestorović ne može da se pomene u bilo kom ozbiljnom kontekstu. 

 

Pa lično ne mračim. Ali ceo narativ je do sada mračio, a sada bi neutemeljeno da prestane.

 

Iz Point of View ja nisam skapirao šta je big deal sa covidom.

Preboleo. Nije prehlada, ali imao sam i težih respiratornih u životu.

 

Sem u slučaju nekih vrlo starih ljudi ja nisam video neke komplikacije sa koronom. 

Najmlađi čovek koji je preminuo je 50 i neku godinu, ali iz ličnog opisa više deluje da je stradao od bolničkih uslova.

Uopšte kod svih smrti za koje sam lično čuo uvek je bila neka zvezdica sa dodatnim infekcijama iz bolnice i slično.

 

To je moj lični susret sa koronom.

 

 

A onaj javni svi znamo. Kao što znamo i pomor koji se desio u smrtnosti u Srbiji - za koji verujem da nije gotov i zato "mračim". To ćemo znati tek u nekom oktobru da li je ova reinfekcija nebitna.

 

Kakva je situacija u AU? Jesu batalili restikcije? Oće pustit Đokaru da igra u januaru?

 

 

 

-------

 

Jedan komentar statistike.

 

Brojke danas na grafiku worldometer trending okvirno odgovaraju prošlom jesenjem talasu.

19.7.2022 i prethodni dani po broju slučajeva podsećaju na krivu kakva je bila 2.9.2022 i pre toga.

 

Razlika u hospitalizaciji je velika. Lane u ovo doba (mesec dana nakon što je talas počeo) je bilo 1350 ljudi u bolnici, danas je 350.

 

 

 

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:


Koliko god se statistika oko kovida u Srbiji radila nogama i objavljivala selektivno, ipak se vodi i objavljuje. Jos mi se cini i da se sve to radi prilicno rigidno, kako smo jednom naucili, tako cemo da teramo do kraja. Sto je u ovom slucaju cak i dobro, jer se moze pratiti trend. To zato sto se i pored gomile gresaka u celom tom sistemu, ipak vec tri godine ponavljaju iste greske, znaci nekakav spoljni okvir se ne menja.

 

Jedini okvir koji se u Srbiji rigidno prati je da se pokose i prilagode brojevi onako kako vlasti odgovara, sve ostalo je promenljivo. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...