Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Sunčice, šta ti, kao neko ko ima znanja o virusu i vakcinama misliš o tome zašto su brojevi u opadanju?

 

Pitam jer znam da ste ti i Eddard mnogo stručniji od svih nas koji redovno pišemo na ovoj temi.

 

 

 

 

Hvala, draga Devojko, nisam bas jako strucna, mogu samo da nagadjam da sledeci faktori uticu na brojke (neki od njih, kombinacija njih ili, pak, svi):

 

- sve veci broj ljudi koji su vec prelezali neke varijante covida

- sve veci broj vakcinisanih

- omikron je (sta god neki govorili) blaza varijanta i simptomi su (kod nekih) blazi, pa mozda i ne idu kod lekara/na testiranje

 

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dzoni_m said:

 

Zasto na jesen? COVID nije sezonski virus. 

 

 

Zato sto je aktivnost virusa ipak najveca na jesen i zimu, to ce biti najbolji test gde smo..e sad, mozda i letovanja pokazu vec da nismo gotovi.. 

Link to comment
Share on other sites

Malo sam prelistala i cini mi se da niste pominjali Severnu Koreju. Pise se na raznim mestima vec par nedelja o tome kako je corona – pretpostavlja se, omikron - tamo bas buknula ali vlasti spinuju stvar i zvanicno to zovu ”temperatura”. Ko ce znati koliko je zaista obolelih jer su ranije tvrdili da nemaju coronu ali su nedavno ipak priznali neku cifru od 670 000 obolelih za dva dana. Procenjuje se oko milion i po obolelih, ko bi to znao. Pisu da je Kim-Bim-Bumbar sazvao i nagrdio odgovorne za zdravstvo, nakon cega je angazovana i vojska da deli lekove. Ne zna se tacno koje, jer su odbili ponudjenu pomoc iz inostranstva (vakcine i sl.). A za pomoc iz Juzne Koreje nece ni da cuju. Kaze se da se ljudima preporucuje lecenje djumbirom. Kim-Bim pozvao naciju i vojsku da saradjuju jer je, po njegovim recima, ta saradnja delotvornija od poslednjih medicinskih dostignuca. Jeste da oni ne putuju mnogo sto smanjuje rizik od globalnog sirenja, ali to ne umanjuje humanitarnu katastrofu u zemlji. Jos jedan obeshrabrujuci primer kako ljudski zivot u XXI veku ne vredi pisljivog boba. 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ni kod nas bolje nije..vise smo ljudi izgubili nego sto smo smeli i morali..jedino sto jesmo dobijali  lekove i vakcine..ali, dzaba lekovi i vakcine kada epidemiolozi ne rade svoj posao,a glavan briga sefa kriznog staba je da tuzi lekara iz crvene zone, koji je ostao bolestan i zamalo umro..bez razloga, zapravo..i valjda je imao obraza jos d amu kaze tamo kako vakcinacija zbog njega u Srbiji nije uspela..jesmo ovde svasta videli, i Nestore, i Mile, i Jovanu,i Pavlovicevu mast, i onog debila ginekologa, ali sampion pokvarenosti je ipak, Drkon, ubedljivo glavni negativac pandmeije kdo nas, ako izuzmemo Glavnog Respiratora..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 6:05 AM, vilhelmina said:

I u Svedskoj su maske obavezne u svim zdravstvenim ustanovama, bile sve vreme i jos uvek su. Ima mesta pitanju zasto jedno isto ministarstvo zdravlja sve vreme insistira na tome kako maske nemaju svrhu i nepotrebne su, a onda ih propisuje kao obavezne u sopstvenim ustanovama

 

Ova informacija nije tacna na vise nivoa:

1. Maske nisu obavezne u svim zdravstvenim ustanovama u Svedskoj.

2. O nosenju maski u zdravstvenim ustanovama odlucuju regioni (lokalna samouprava) a NE ministarstvo (centralna uprava). Ministarstvo nema ustavni mandat da ”propisuje” bilo sta lokalno pa tako ni maske ”kao obavezne u sopstvenim ustanovama” (pa jos i da "sve vreme insistira"? gde to?). 

3. Neki regioni su bili ukinuli pa opet uveli obavezne maske u z. ustanovama, u nekima obavezu nisu ni ukidali itd. 

4. Zvanicno: U mom regionu se maske u zdravstvenim ustanovama preporucuju. Info na sajtu. 

5. Iskustveno: Vidim, negde nose a negde ne. U svakom slucaju, svuda su dostupne posetiocima ako zele. Ni zdravstveni radnici ne nose bas unizono, ali kad te vide maskiranog obicno pitaju da li zelis da stave masku. A mozes i sam da zatrazis da [ti] izadju u susret, nije nikakav problem.  

6. Uzorak: 3 razlicite zdravstvene ustanove i dve laboratorije u poslednje vreme.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Maske, Nestori...a ko o čemu ja imam problem sa "priznatim" i "nepriznatim" vakcinama...Jutros sam radio PCR...za vikend idem na Maltu, ali sam primio kinesku vakcinu, a tamo....ne može. Apsurd je, po meni, što sam povratnu kartu platio 40€...a PCR 50....:ajme:

 

Tako sam pre 6 meseci imao problem oko vize za Saudijsku Arabiju i oni priznaju samo "zapadnječke" vakcine, ali sva je sreća što su se na celom putu našli kreteni u sticaju...od Aerodroma Nikola Tesla...Doxa (svaka čast bez problema) Rijad...gori od naših...pa je svo maltretiranje oko vakcine palo u zaborav usled naleta krda morona. Na kraju, vrhunac, policija u Araru (SA) pokušava da mi naplati kaznu za nenošenje maske....pio sam kafu u neposrednoj blizina automata kafe za poneti. Ne mogu debilu da objasnim da ne mogu da pijem kafu kroz masku...u rijalima, ne znam koliko beše, ali oko 350 € čini mi se....

 

Tako da, različiti regioni, različiti propisi......e jedno "nišlijsko pitanje"...će li se otkačimo više od tu koronu ??? 

Link to comment
Share on other sites

7 day moving average za deaths na nivou čitavog sveta: današnja vrednost je najmanja još od 21.3.2020.

 

Da li je gotovo?

Ne.

Ali smo na najnižim dvogodišnjim vrednostima.

 

Al da vam kažem, svašta se izdešavalo pa je ispalo iz fokusa - ali odrobijali smo one dve i kusur godine koliko je španski grip trajao...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Morala da se testiram za povratak kuci. Zasto US smara sa ovim, nemam pojma. 2.5 dana u UK I treba da trazim test. 20 funti zadovoljstvo. Sta im to znaci kad u avionu mogu da dobijem simptome? 

pita me covek u apoteci jel sam vakcinisana 2x, kazem mu 3x...I on vrti glavom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od sutra, putovanje/ulazak u USA moze i bez negativnog testa:

 

Test to Return to the U.S. by Air Will Be Dropped

 

.............. As coronavirus policies and masking rules around the world faded away in recent months, one major mandate remained in place: Travelers flying to the United States had to provide a negative test result before boarding their plane.



As of Sunday morning, that, too, will be gone. On Friday, the Centers for Disease Control and Prevention said that it was going to lift the requirement on Sunday at 12:01 a.m. after officials determined that the widespread adoption of vaccines and treatments for Covid-19 no longer make it necessary. ................

 

izvor, citav clanak: https://www.nytimes.com/2022/06/10/us/politics/us-testing-travel-mandate-covid.html?auth=login-google&campaign_id=9&emc=edit_nn_20220611&instance_id=63814&nl=the-morning&regi_id=123178100&segment_id=94875&te=1&user_id=493be6d9a1eb307c1a0f07487bbd9b17

 

@Angelia , @Sunshine State , @mrd - sta cete sada sa viskom para posto necete placati testove? :classic_smile:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, zoran59 said:

Od sutra, putovanje/ulazak u USA moze i bez negativnog testa:

 

Test to Return to the U.S. by Air Will Be Dropped

 

 

 

 

izvor, citav clanak: https://www.nytimes.com/2022/06/10/us/politics/us-testing-travel-mandate-covid.html?auth=login-google&campaign_id=9&emc=edit_nn_20220611&instance_id=63814&nl=the-morning&regi_id=123178100&segment_id=94875&te=1&user_id=493be6d9a1eb307c1a0f07487bbd9b17

 

@Angelia , @Sunshine State , @mrd - sta cete sada sa viskom para posto necete placati testove? :classic_smile:

Ja danas putujem. 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

Od sutra, putovanje/ulazak u USA moze i bez negativnog testa:

 

Test to Return to the U.S. by Air Will Be Dropped

 

 

 

 

izvor, citav clanak: https://www.nytimes.com/2022/06/10/us/politics/us-testing-travel-mandate-covid.html?auth=login-google&campaign_id=9&emc=edit_nn_20220611&instance_id=63814&nl=the-morning&regi_id=123178100&segment_id=94875&te=1&user_id=493be6d9a1eb307c1a0f07487bbd9b17

 

@Angelia , @Sunshine State , @mrd - sta cete sada sa viskom para posto necete placati testove? :classic_smile:

 

Unajmicu neku investment company nek uloze u nesto 😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Da, mada ima nekih izuzetaka - npr. ako imas medicinsku potvrdu da ne smes da primis vakcinu

(a da ne nabrajam one sve izuzetke s odredjenim tipovima viza, itd...)

A nidje veze sa logikom sto se medicine tice, koliko sam shvatila ok je ako si primio vakcinu i pre godinu dana pa mozes da imas i covid i sa covidom mozes da udjes, ali ne moze ako nisi bio vakcinisan makar si imao covid i to vrlo skoro - jedino je vazno da si se overio jednom bilo kada sa vakcinom

Jel se pominje da ce zahtev glede covid vakcinisanja ikad da se ukine kao zahtev ili je zauvek?

 

Edit : konkretno me interesuje da li ce nevakcinisani Novak u narednih par godina moci da ucestvuje na USO 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

A nidje veze sa logikom sto se medicine tice, koliko sam shvatila ok je ako si primio vakcinu i pre godinu dana pa mozes da imas i covid i sa covidom mozes da udjes, ali ne moze ako nisi bio vakcinisan makar si imao covid i to vrlo skoro - jedino je vazno da si se overio jednom bilo kada sa vakcinom

Jel se pominje da ce zahtev glede covid vakcinisanja ikad da se ukine kao zahtev ili je zauvek?

 

Za sad ne nalazim.

Inace, odluka je doneta predsednickom proklamacijom u oktobru 2021. - ne znam ko/kako ukida takve odluke

 

"This proclamation governs the entry into the United States of noncitizen nonimmigrants — that is, noncitizens who are visiting the United States or otherwise being admitted temporarily — traveling to the United States by air.  It suspends the entry of unvaccinated noncitizen nonimmigrants, except in limited circumstances, and it ensures that the entry of unvaccinated noncitizen nonimmigrants is consistent with applicable health and safety determinations made by the Director of the CDC, including a requirement that, where appropriate, such individuals agree and arrange to become fully vaccinated against COVID-19 upon their arrival.  "

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...