Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pomalo mi ide na nerve rasprava o maskama, zato se retko ukljucujem u nju.

 

Sa cisto naucnog stanovista (tj. tehnicki), maske rade odlicno. Ko ima vremena i volje, moze naci gomilu informacija na netu. Na primer, prolaznost cestica (u %) kroz odredjeni materijal pri raznim brzinama vazduha ili sto drugih karakteristika.

 

Drugo, statisticki rezultati su cesto varljivi kad se zasnivaju na samo malom broju parametara. A nisu ni svi parametri matematicki merljivi.

Zato mislim da se ne moze izvuci zakljucak o efikasnosti maski samo na osnovu manje/vise povecane smrtnosti u drzavama koje su imale razlicite mere (tj. obavezu nosenja maske ili ne, lockdown itd).

 

U Skandinaviji ljudi i inace u vecoj meri "drze distancu" nego u juznom delu Evrope gde susret ne moze proci bez zagrljaja i cmakanja. U balkanskom javnom prevozu, ako svi dodiruju pod vozila sa obe noge, bez da stanu i na tudju, to znaci da ima jos dosta mesta - aj'mo, narode! Na kasi u supermarketu, ako covek fizicki ne guzi onoga ispred sebe, valjda ima osecaj da ce duze cekati.

Razlicita je i drustvena odgovornost, tj. postovanje propisa. Moze drzava propisati sta hoce, pa i maske - al' badava ako 3/4 ljudi to ne postuju i niko se ne sekira. Za razliku od drustava gde nadlezni samo daju preporuku, bez obaveze, a 7/8 stanovnistva to prihvati.

Kako to matematicki/statisticki pokazati?

 

Licno, i dalje cu nositi masku kad god sam u javnom i zatvorenom prostoru. Znam da ce me zastititi manje ako je samo ja nosim nego kad bi ih imali svi, ali i to malo je bolje nego nista.

Matematicko-filozofski receno, prepoznajem kad je n > 0 cak i kad ne znam apsolutnu vrednost n.

 

Ako me neko podseti da maske nisu vise obavezne, podseticu i njega da nisu ni zabranjene.

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Inače, maske se ovde skoro nigde ne nose. Jedino tamo gde su obavezne, u ordinacijama na primer. Ja je takođe više ne nosim, od kada su prestale bile obavezujuće na većini mesta (od Februara valjda). Tri puta vakcinisan + preležao kovid, a ne bežim od salsa zabava i gužvi i još redovno idem u teretanu. @urosg3 likes this. Naravno, to ne znači da mislim da maske ne pomažu. Ali za moj konkretan slučaj, ne vidim jaku poentu. Da nisam preležao kovid, mislim da bi se drugačije ponašao. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja vidim da su masovno ljudi poskidali maske, danas bio lep dan u Filiju, retko gde maska na vidiku. Ko hoce da nosi, njihov izbor. Skoro pa izgleda kao 2019ta, samo tuzno vidis restorane koji su pozatvarani I koji se nece otvoriti ponovo. 

Link to comment
Share on other sites

 

 


sa PPP-a:

Quote

chaoyang je veliki centralni district gde zivi vecina stranaca, CBD, ambasade. svi moramo danas, 27 i 29 aprila da se testiramo. moze po lokaciji stanovanja ili posle, sve se registruje online, tako da nije bitno gde se testiras. 

zena mi kaze da su u nasem kraju suspendovali online dostavu iz supermarketa i da ima redova ispred prodavnica.

 

U pokrajini Đilin severno od Severne Koreje (ili baš istoimenom gradu u njoj) neki su navodno već mesec i po u lockdownu.

 

Idveqw9.png

 

https://twitter.com/DreyerChina/status/1518246038556975104

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

Inače, maske se ovde skoro nigde ne nose. Jedino tamo gde su obavezne, u ordinacijama na primer. Ja je takođe više ne nosim, od kada su prestale bile obavezujuće na većini mesta (od Februara valjda). Tri puta vakcinisan + preležao kovid, a ne bežim od salsa zabava i gužvi i još redovno idem u teretanu. @urosg3 likes this. Naravno, to ne znači da mislim da maske ne pomažu. Ali za moj konkretan slučaj, ne vidim jaku poentu. Da nisam preležao kovid, mislim da bi se drugačije ponašao. 

Sve se slažem i ali salsa? Idi bre 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

U nedelju saznamo da je Gospodjin deda zakacio, a inace smo mi u uskom krugu od par ljudi sa kojima je bio u kontaktu poslednjih desetak dana - zapravo samo sa nama i sa stricem+strinom, Gospodjini roditelji su bili na putu. Videli ga poslednji put u petak, od tada smo kod mojih. 

Kad, ne lezi vraze: moja majka od juce ujutru oseca neku slabost, danas se testira, i - pozitivna! Mi sad nemamo gde, tu smo pa smo tu. 

 

E a da, zaboravio sam da kazem, mi smo bolesni od onog proslog vikenda; prvo malecka imala dva dana temperaturu, mi uglavnom slinci i kasalj, nikako da prezdravimo. I tako sad nesto razmisljam i vrtim film...Da nismo bre mi kliconose u celoj ovoj situaciji?

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

U nedelju saznamo da je Gospodjin deda zakacio, a inace smo mi u uskom krugu od par ljudi sa kojima je bio u kontaktu poslednjih desetak dana - zapravo samo sa nama i sa stricem+strinom, Gospodjini roditelji su bili na putu. Videli ga poslednji put u petak, od tada smo kod mojih. 

Kad, ne lezi vraze: moja majka od juce ujutru oseca neku slabost, danas se testira, i - pozitivna! Mi sad nemamo gde, tu smo pa smo tu. 

 

E a da, zaboravio sam da kazem, mi smo bolesni od onog proslog vikenda; prvo malecka imala dva dana temperaturu, mi uglavnom slinci i kasalj, nikako da prezdravimo. I tako sad nesto razmisljam i vrtim film...Da nismo bre mi kliconose u celoj ovoj situaciji?

 

Ko zna, možda i jeste.

 

Najvažnije je da vi ozdravite, da ozdravi i Gospođin otac i tvoja majka.

 

Sve ostalo je nevažno..bar tako ja mislim.

 

Javljaj kako ste svi. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, erwin said:

Podugačak niz o preživljavanju u Šangaju u uslovima zaključavanja u stanove.

 

 

 

Kada staviš ideologiju iznad svega, kada insistiraš na nepogrešivosti partije i države onda dođeš u situaciju da nemaš izlaza, jer svi grešimo ponekad. Čak i partija i država. I mučeni Kon je priznao da je pogrešio, dvaput javno.
https://www.bloombergquint.com/china/xi-puts-ideology-before-economy-with-market-busting-lockdowns


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Misljenje lekara na strucnoj grupi o kineskoj strategiji:

 

"....biće da se trude da omikron ne “dobije” neko drugo “slovo”… na onoliki broj stanovnika sa efektivnošću inaktivisanih vakcina koje su tamo u primeni ja bih njih ipak ostavio da rade ovo što rade"

 

"Za razliku od ostatka sveta, koji je u manjoj ili većoj meri pristojno i prokužen (što spontano, što zato što je država skoro pa otvoreno primenjivala taj metod … npr. u Švedskoj ili kod nas), Kina je svojom politikom “nulte tolerancije” sačuvala stanovništvo, ali trenutno ima ogroman broj slabo zaštićene populacije (ne znam koliki im je obuhvat vakcinama koje nisu inaktivisane). Njima bi i “blagi” omikron doveo do neprihvatljivo visokog mortaliteta i paralize zdravstvenog sistema. Jednostavno oni u ovom trenutku nemaju alternativu 😞 … moraju da nastave kako su započeli"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Citala sam i ja pre nekog vremena o tom, i ako se dobro secam obe vakcine (Pfizer i Moderna) su imale nesto veci procenat anafilaktickih reakcija, a to se pripisivalo  anti-PEG antitelima koja se stvaraju nakon izlaganja "PEGiliranim jedinjenjima" kakva su mRNK vakcine (PEG - polietilenglikol, inace se koristi i u kozmetickoj, prehrambenoj, farmavpceutskoj  industriji...)

 

PEG nije nikad pre koriscen u vakcinama, ovo je prvi put da se koristi (oblaze lipidne nanoparticles kod mRNK vakcina)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Citala sam i ja pre nekog vremena o tom, i ako se dobro secam obe vakcine (Pfizer i Moderna) su imale nesto veci procenat anafilaktickih reakcija, a to se pripisivalo  anti-PEG antitelima koja se stvaraju nakon izlaganja "PEGiliranim jedinjenjima" kakva su mRNK vakcine (PEG - polietilenglikol, inace se koristi i u kozmetickoj, prehrambenoj, farmavpceutskoj  industriji...)

 

PEG nije nikad pre koriscen u vakcinama, ovo je prvi put da se koristi (oblaze lipidne nanoparticles kod mRNK vakcina)

hvala

 

moze to da bude razlog zasto neki (mladji) ljudi imaju neke nezeljene reakcije na vakcine? ili npr. na buster (iako su dobro prosli s prethodne 2)?

 

i jos jedno pitanjce (nisam se bas udubljivala u tematiku, a bilo je nekih komentara). ako se npr. uzme 4. pa kasnije i 5. mRNA vakcina da li to povecava rizik od tih reakcija?

ja sam neke od komentara na ovaj twit shvatila kao: posle prvih vakcina se stvore anti-PEG antitela, pa kad se prima sledeca vakcina iste sorte onda se njena efikasnost smanjuje (jer ta antitela "neutralisu" sastojak vakcine i cine je manje efikasnom). jesam nesto pogresno ovde shvatila?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, wwww said:

hvala

 

moze to da bude razlog zasto neki (mladji) ljudi imaju neke nezeljene reakcije na vakcine? ili npr. na buster (iako su dobro prosli s prethodne 2)?

 

i jos jedno pitanjce (nisam se bas udubljivala u tematiku, a bilo je nekih komentara). ako se npr. uzme 4. pa kasnije i 5. mRNA vakcina da li to povecava rizik od tih reakcija?

ja sam neke od komentara na ovaj twit shvatila kao: posle prvih vakcina se stvore anti-PEG antitela, pa kad se prima sledeca vakcina iste sorte onda se njena efikasnost smanjuje (jer ta antitela "neutralisu" sastojak vakcine i cine je manje efikasnom). jesam nesto pogresno ovde shvatila?

 

Dobro si shvatila 🙂

 

Stvaranje anti-PEG antitela  utice na odgovor organizma na vakcinu, jer ta antitela "napadaju" omotac kojim je PEG hemijski vezan za  lipidnu nanocesticu koja "obmotava" mRNK, jer  imuni sistem te "pegilirane" nanocestice greskom prepozna kao viruse i pokusava da ih "unisti".... A poenta mRNK vakcina nije da nas organizam unisti unet mRNK, vec da iz mRNK preuzme informaciju koga treba "napasti". U ovom slucaju ne stigne da preuzme tu informaciju, jer organizam stvori antitela kojima "napadne PEGiliran omotac", pa  mRNK unutar tog omotaca ni ne "preda" potrebnu informaciju.

 

Ne znam kako da pojednostavim, nadam se da razumes o cemu pisem 🙂

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2022 at 12:40 AM, zoran59 said:

Na kasi u supermarketu, ako covek fizicki ne guzi onoga ispred sebe, valjda ima osecaj da ce duze cekati.

 

Ja sam se brecnuo jednoj zeni, ne zbog maske koju nije nosila niti zbog bilo cega vezanog za virus, mada su sigurno to pomislili, da sam se uplasio. Ne, brecnuo sam se jer je toliko nepristojna da je sve vreme disala meni u vrat. Jebote, pa sledeci si na kasi, pomeri se malo, nece niko da uleti...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Ja sam se brecnuo jednoj zeni, ne zbog maske koju nije nosila niti zbog bilo cega vezanog za virus, mada su sigurno to pomislili, da sam se uplasio. Ne, brecnuo sam se jer je toliko nepristojna da je sve vreme disala meni u vrat. Jebote, pa sledeci si na kasi, pomeri se malo, nece niko da uleti...

Nije njena greška što si očigledno mnogo privlačan, jadna žena sada ima traume zbog izgubljene ljubavi svog života :classic_biggrin:

Edited by Darko
  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2022 at 3:51 PM, Sreten Žujkić, penzioner said:

U nedelju saznamo da je Gospodjin deda zakacio, a inace smo mi u uskom krugu od par ljudi sa kojima je bio u kontaktu poslednjih desetak dana - zapravo samo sa nama i sa stricem+strinom, Gospodjini roditelji su bili na putu. Videli ga poslednji put u petak, od tada smo kod mojih. 

Kad, ne lezi vraze: moja majka od juce ujutru oseca neku slabost, danas se testira, i - pozitivna! Mi sad nemamo gde, tu smo pa smo tu. 

 

E a da, zaboravio sam da kazem, mi smo bolesni od onog proslog vikenda; prvo malecka imala dva dana temperaturu, mi uglavnom slinci i kasalj, nikako da prezdravimo. I tako sad nesto razmisljam i vrtim film...Da nismo bre mi kliconose u celoj ovoj situaciji?

Cuj , da nisi.......

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2022 at 3:51 PM, Sreten Žujkić, penzioner said:

U nedelju saznamo da je Gospodjin deda zakacio, a inace smo mi u uskom krugu od par ljudi sa kojima je bio u kontaktu poslednjih desetak dana - zapravo samo sa nama i sa stricem+strinom, Gospodjini roditelji su bili na putu. Videli ga poslednji put u petak, od tada smo kod mojih. 

Kad, ne lezi vraze: moja majka od juce ujutru oseca neku slabost, danas se testira, i - pozitivna! Mi sad nemamo gde, tu smo pa smo tu. 

 

E a da, zaboravio sam da kazem, mi smo bolesni od onog proslog vikenda; prvo malecka imala dva dana temperaturu, mi uglavnom slinci i kasalj, nikako da prezdravimo. I tako sad nesto razmisljam i vrtim film...Da nismo bre mi kliconose u celoj ovoj situaciji?

 

Kaki ste svi?

 

Ne se jediti, i ako ste ih vi zarazili - nema sanse znati sad s omikronom.

 

Moja prijateljica Holandjanka, lekar, prosli utorak radila, sve ok, primala pacijente. Sutradan ujutru javi joj neka pacijentkinja koja je bila u ponedeljak da je pozitivna; moja prijateljica u cetvrtak pozitivna, a u petak joj se javi dvoje pacijenata koji su bili kod nje u utorak da su pozitivni....ona jadna kaze da zna da ih je ona zarazila, ali kako je mogla znati da je pozitivna, kad nikakve simptome nije imala 😞

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sunshine State said:

 

Dobro si shvatila 🙂

 

Stvaranje anti-PEG antitela  utice na odgovor organizma na vakcinu, jer ta antitela "napadaju" omotac kojim je PEG hemijski vezan za  lipidnu nanocesticu koja "obmotava" mRNK, jer  imuni sistem te "pegilirane" nanocestice greskom prepozna kao viruse i pokusava da ih "unisti".... A poenta mRNK vakcina nije da nas organizam unisti unet mRNK, vec da iz mRNK preuzme informaciju koga treba "napasti". U ovom slucaju ne stigne da preuzme tu informaciju, jer organizam stvori antitela kojima "napadne PEGiliran omotac", pa  mRNK unutar tog omotaca ni ne "preda" potrebnu informaciju.

 

Ne znam kako da pojednostavim, nadam se da razumes o cemu pisem 🙂

 

Ne znam da li sam ja dobro shvatila 🙂  

 

Ako želim da primim četvrtu dozu vakcine ( drugi buster ) Fajzer, ponovo ću imati one neželjene reakcije ( temperatura i ostalo  ) a da sama vakcina neće imati efikasnost, tj neće pružiti dodatnu zaštitu..

 

Da li onda da primim četvrtu dozu? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Kaki ste svi?

 

Ne se jediti, i ako ste ih vi zarazili - nema sanse znati sad s omikronom.

 

Moja prijateljica Holandjanka, lekar, prosli utorak radila, sve ok, primala pacijente. Sutradan ujutru javi joj neka pacijentkinja koja je bila u ponedeljak da je pozitivna; moja prijateljica u cetvrtak pozitivna, a u petak joj se javi dvoje pacijenata koji su bili kod nje u utorak da su pozitivni....ona jadna kaze da zna da ih je ona zarazila, ali kako je mogla znati da je pozitivna, kad nikakve simptome nije imala 😞

 

Ma nama nije nista, i ti slinci su maltene presusili. Moja majka juce imala temperaturu (tako do 37.5) - danas nema.  Malaksala je, na to se najvise zali. Juce se istripovala pa pocela da nosi masku po kuci, jedva sam je ubedio da od toga slaba vajda kad smo svi bili u bliskom kontaktu sa njom prethodnih dana, i pre i posle pojave simptoma. Gospodjin deda ok, neuporedivo bolje nego kad se prvi put zarazio.

Na kraju me zaista ne bi cudilo da nismo mi to prosejali po blizoj okolini, ali kao sto kazes, sada je jako tesko razlikovati obicnu ili jacu prehladu od omikrona kod nas, uslovno receno mladjih ljudi. Narocito jer smo prelezali deltu i uz to vakcinisani. Kaze mi majka da su juce u DZ svi bili slinavi, bez nekih upadljivijih tegoba. Uz to, s obzirom kako je prokuzavanje kod nas islo od decembra i pojave omikrona, ne bi me cudilo i da smo ga mi vec nekoliko puta prelezali, jer je malecka svasta donosila kuci iz vrtica u tom periodu, a simptomi uglavnom isti. Onda nam se nakaslje 2-3 puta u lice i eto ti ga. Klince niko ne testira, samo vidis da u izvestaju pise "viremija".

Edited by Sreten Žujkić, penzioner
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...