Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, Darko said:

Ne može se tako u nedogled.

Mislim da je u pitanju samo dve nedelje, da lokalnu transmisiju onemoguće, i da dovoljno vakcinišu, sigurno nije dugotrajna mera, ipak o ovom virusu se ne zna mnogo moraju biti oprezni i strogi.

... kako mi ide 😉

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Od danas maske ne moraju u zatvorenim prostirima u Fracuskoj. Isao sam u veliki supermarket, usao sa maskom, ali prodavci u okolnim buticima kao i osoblje sto radi u supermarketu niko ne nosi maske. Skinuo sam svoju, kao i mnogi drugi koji su usli sa maskom . Bilo je onih koji su i dalje nosili masku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mali trollic, da odrzimo topic dok ne krene novi talas kovida. Danas u Torrevieji, Espana, malo ko napolju bez maske. Ustvari super sto ih jos uvek imamo u izobilju, jer uopste nije bezbedno disati bez njih. Samo sto nije virus nego pescana oluja:

 

3-E44-E634-8-C63-47-B2-991-B-0-DB4-D954- 5-FDB3971-EDE0-47-BF-8-F33-0879-AD8-D9-D

 

Pitam se je li ostalo nesto peska u Sahari ili je sav stigao ovde. 

Btw, slike su autenticne, nije filter. Ovako zuto svetlo je bilo preko celog dana. 

  • Like 2
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Od danas maske ne moraju u zatvorenim prostirima u Fracuskoj. Isao sam u veliki supermarket, usao sa maskom, ali prodavci u okolnim buticima kao i osoblje sto radi u supermarketu niko ne nosi maske. Skinuo sam svoju, kao i mnogi drugi koji su usli sa maskom . Bilo je onih koji su i dalje nosili masku.

Posle dve godine danas sam ušao u samišku bez maske, kao normalan čovek. Baš je lepo bez maske 🙂

Link to comment
Share on other sites

Na nekoj drugoj temi sam spomenuo korona narativ, pa je možda bolje da ovde pojasnim šta sam hteo time da kaže, uostalom @Eddard će razumeti...

Mnogo je primedbi pre svega etičkih, ali generalno kritičkih na prethodne dve godine i narativ kroz koji smo prošli. On se menjao ili epidemijskim rečnikom mutirao  mada u glasu i govoru to dobija neočekivano zgodnu paralelu, elem:

Nisu sve žrtve iste, iako bi čovek očekivao da jesu, u materjalnom smislu jesu iste, umrli su od iste bolesti pod istim okolnostima ali pod različitim tretmanom narativa. Ispada tako, okreni obrni, Kako naša drugarica @zoe Bg pedantno beleži danas je 15 ljudi izgubilo život od korone, a upravu tu bolest je zakačilo 2415 ljudi.

Ista ta bolest je sasvim drugačije tretirana pre dve godine, nisam mogao da se setim pa sam potražio pomoć od Google, 30. Marta 2020. godine je dr Stevanović besan napustio KZŠ bez dodatnih objašnjenja jer je tog 30.3. zabeleženo 117 novozaraženih i 7 preminulih.

Za ove koji su umrli danas očigledno ne važi isti narativ koji je važio pre dve godine. Mediji su onomad brižno i pedantno beležili svako mišljenje struke, održavane su  svakodnevne konferencije za štampu, za tadašnjih 117/7 smo morali da nosimo maske kao obaveznu meru, da ostanemo kod kuće, deca nam nisu išla u školu, stariji od 65 manje više nisu smeli ništa i tadašnjih 7 je, makar dr Stevanoviću izgledalo daleko strašnije nego današnjih 15. 

Žrtve su žrtve, one su - iste, od iste bolesti pod istim uslovima, ono što se promenilo je politički tretman, posledično i medijski tretman bolesti i taj tretman (ne nužno pežorativno) zovem narativ. U ovom narativu koji sada politička volja nameće društvu - može sve, samo nemojmo se zavaravati, to nije plod struke nego političke volje. Kao što je politička volja ona koja danas drži u karantinu 17 miliona Kineza neka druga politička volja istog dana u Srbiji savetuje da se eto malo peru ruke i bolešljiviji da nose maske. Savetuje. I sve to nema veze ni sa virusom ni sa strukom ni sa javnim zdravljem ima sa narativom,

Isti virus, isti organizam, ista opasnost, isti dan - različita politička volja - različiti narativ. Na kraju, da završim, ne postoji relativizacija u kojoj 117 bitnije od 2415 i 15 manje od 7. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan sam procitala text, pa mi unapred oprostite ako podaci nisu najtacniji. U NYC je negde pocetkom godine izgorela zgrada, u pozaru je poginulo 17, medju njima nisam sigurna koliko dece. U to vreme je kao razlog navedena neka grejalica, medjutim glavni problem je sto valjda izlazi u slucaju pozara nisu bili funkcionalni. Ogradjujem se sto nisam proverila podatke ali pisac texta navodi da su ovo zrtve covid mera koje nisu imale smisla.

Zasto: zgrada je trebala da ima gradsku inspekciju, gde su ti problemi trebali biti uoceni I ispravljeni par nedelja ranije, ali je odlozena zbog nedostatka inspektora. Inspektori su bili prezaposleni jer su preusmereni da kontrolisu restorane da li sprovode covid propusnice I maske...

 

Ne znam da li je tacno, ali je veoma moguce. Kako to znam? Zato sto je kod mene bila ista situacija, building inspektore nisi mogao da dobijes ni za lek oko vise od 2 meseca, jer su kontrolisali sprovodjenje covid mera. 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Ja sam nekako propustio prethodnih nedelja na koji način se u kini došlo do preko 3000 zaraženih dnevno a imali su po par desetina.
I ovo u HK. Sta se tamo dešava da ljudi toliko umiru?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Isti virus, isti organizam, ista opasnost, isti dan - različita politička volja - različiti narativ. Na kraju, da završim, ne postoji relativizacija u kojoj 117 bitnije od 2415 i 15 manje od 7. 

 

Ima jos jedan faktor, ne znam koliku ces mu pridati tezinu - kontekst. Virus jeste isti, ali je varijanta druga, pa nije ni ista opasnost. Mnogo vise ljudi je vakcinisano, a opterecenje bolnica je manje na ovoliko slucajeva. Pre svega, ipak, tad nismo znali sa cime tacno imamo posla, samo da sirom sveta ljudi padaju na sve strane, voze ih u metalnim kovcezima, a nemamo pojma da li se stvar prenosi vazduhom, koliko ostaje na povrsinama, da li ga unosimo na cipelama, na namirnicama, itd. Ne znamo kako se leci, ne znamo kad cemo imati vakcinu.

Danas znamo odgovore na sva ova pitanja, oni koji su predisponirani da tesko prodju su ili vec prosli to, uspesno ili neuspesno, ili su se vakcinisali. 117 nije bitnije od 2400, ali je znanje o tome sta se desava sa 2400 kreiralo situaciju koja je relaksiranija od situacije neznanja o tome sta se desava sa 117.

Politicka volja je, naravno igrala ulogu, ali cesce na stetu ljudi i kontra nacno zasnovanih predloga - dakle u pravcu relaksacije mera kad izborni narativ ili turisticka sezona to zahteva, nego u pravcu nepotrebnog zatvaranja (akcenat na 'nepotrebno' iz perspektive ondasnjeg korpusa znanja, ne danasnjeg).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 

Ima jos jedan faktor, ne znam koliku ces mu pridati tezinu - kontekst. Virus jeste isti, ali je varijanta druga, pa nije ni ista opasnost. Mnogo vise ljudi je vakcinisano, a opterecenje bolnica je manje na ovoliko slucajeva. Pre svega, ipak, tad nismo znali sa cime tacno imamo posla, samo da sirom sveta ljudi padaju na sve strane, voze ih u metalnim kovcezima, a nemamo pojma da li se stvar prenosi vazduhom, koliko ostaje na povrsinama, da li ga unosimo na cipelama, na namirnicama, itd. Ne znamo kako se leci, ne znamo kad cemo imati vakcinu.

Danas znamo odgovore na sva ova pitanja, oni koji su predisponirani da tesko prodju su ili vec prosli to, uspesno ili neuspesno, ili su se vakcinisali. 117 nije bitnije od 2400, ali je znanje o tome sta se desava sa 2400 kreiralo situaciju koja je relaksiranija od situacije neznanja o tome sta se desava sa 117.

Politicka volja je, naravno igrala ulogu, ali cesce na stetu ljudi i kontra nacno zasnovanih predloga - dakle u pravcu relaksacije mera kad izborni narativ ili turisticka sezona to zahteva, nego u pravcu nepotrebnog zatvaranja (akcenat na 'nepotrebno' iz perspektive ondasnjeg korpusa znanja, ne danasnjeg).

Danas je u Kini 17 miliona u lockdown. Isti virus, isto znanje, isti ljudi isti kontekts - druga politička volja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Danas je u Kini 17 miliona u lockdown. Isti virus, isto znanje, isti ljudi isti kontekts - druga politička volja.

 

Pominjao si nase brojke, pa sam vise na to referirao. 

Kina je zanimljiv slucaj, SAD na drugi nacin. Iako lokdaun zaista jeste prevashodno rezultat politicke volje, mozda ne stoje isti politicki rezoni iza svake takve odluke. Negde u pozadini moze biti pranje ruku, negde pogresna procena da je covid zero moguc, negde populizam, negde uvecanje politicke moci, a negde autenticna naucna interpretacija podataka. Na isti nacin, i odluka da se ne nose maske na Floridi ili u Teksasu moze da se interpretira kao politicka - oponiranje demokratama (isto kao sto su demokrate bile skepticne kad je Tramp najavljivao vakcinu), negde populisticka, ideoloska, itd. Bilo bi interesantno rascivijati sta je sta. Slazem se da u svemu tome ima suvise malo nauke.

Da je ima, preporuka maskiranja bi trebalo da bude vezana za kvalitet vazduha napolju, sad kad se ukida unutra.

Link to comment
Share on other sites

Ja pozitivan. Svaka kost me boli, počelo nekim grebanjem u grlu, i bolom u vratu, sutradan temperatura i bolovi u glavi, sinusima, više onako osećaj suvog nosa, kostima generalno. Pozitivan bio na dva kućna testa, i danas mi javili i da sam na PCR. 

  • Tuzno 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Haklberi said:

Ja pozitivan. Svaka kost me boli, počelo nekim grebanjem u grlu, i bolom u vratu, sutradan temperatura i bolovi u glavi, sinusima, više onako osećaj suvog nosa, kostima generalno. Pozitivan bio na dva kućna testa, i danas mi javili i da sam na PCR. 

Javni u pp ako hoces da neko ovde pogleda rezultate

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

 

 

Australia doomed forever! They will be in a merry-go-round of mandates and lockdowns.

 

 

Odakle ti to? Niko ovde ozbiljno ne razmatra zaključavanja, i sam profesor reče da nema razloga za to. Sem možda u WA, ali tu je onaj pomahnitali McGowan. Mada su se i oni otvorili koliko znam.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, shonke said:

Ja sam nekako propustio prethodnih nedelja na koji način se u kini došlo do preko 3000 zaraženih dnevno a imali su po par desetina.
I ovo u HK. Sta se tamo dešava da ljudi toliko umiru?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

@erwin ostavio tweet gore - dve trećine građana iznad 80 u Hong Kong-u nisu vakcinisani. 

 

Kao i Erwin, i ja sam zabezeknut. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...