Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ne znam da li je bilo komentara ali sve cesce repsi pricaju o potrebi da se izvrsi invazija na Meksiko!?! Probni balon je bila ona lujka iz maga ekipe a sad ozbiljniji repsi koji svaki rat vole to isto na TV pominju, kazu ubijaju nam 70.000 Amera godisnje Meksiko i Kina (opiod kriza) plus preko Meksika nam dolaze ilegaci pa bi bilo dobro vojno intervenisati ako Meksiko sam ne moze da resi problem???

 

Doduse bilo je "pametnih" u medju demsima npr Pit je tokom kampanje 2020 slicno rekao doduse on je bio normalniji, da ako Meksiko zatrazi pomoc americke vojske u vezi rata sa kartelima da Amerika mora da je pruzi sto bi vrlo brzo se pretvorilo u nov rat u koji je Amerika uvucena npr Vijetnam je tako i poceo.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, MeanMachine said:

Ne znam da li je bilo komentara ali sve cesce repsi pricaju o potrebi da se izvrsi invazija na Meksiko!?! Probni balon je bila ona lujka iz maga ekipe a sad ozbiljniji repsi koji svaki rat vole to isto na TV pominju, kazu ubijaju nam 70.000 Amera godisnje Meksiko i Kina (opiod kriza) plus preko Meksika nam dolaze ilegaci pa bi bilo dobro vojno intervenisati ako Meksiko sam ne moze da resi problem???

 

Doduse bilo je "pametnih" u medju demsima npr Pit je tokom kampanje 2020 slicno rekao doduse on je bio normalniji, da ako Meksiko zatrazi pomoc americke vojske u vezi rata sa kartelima da Amerika mora da je pruzi sto bi vrlo brzo se pretvorilo u nov rat u koji je Amerika uvucena npr Vijetnam je tako i poceo.

 

 

Ne treba uvek obracati paznju na par marginalaca kao da je neki trend.

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2023 at 9:10 PM, erwin said:

 

To sto je Tramp ditrektno rekao pre njega je indiraktno ponovio Bajden u svom nedavnom govoru u Varsavi.Ovakav sporazum ce biti i javno ponudjen ako Ukrajinci ne uradi nista u bliskoj buducnosti.

Link to comment
Share on other sites

Svaki dan sve gore. Ovo je do sada vjerovatno najgora administracija do sada.

Stokovi i dalje padaju, moj sin radi za jednu kompaniju iz Kalifornije i kaze mi srecom da je neko prokljuvio sta ce biti sa tom bankom iz Slijicijske doline i uspojeli su povuci svoj novac na vrijeme i tako spasiti firmu.

Ja ne pamtim da se ovako nesto desilo, ali sve ove silne milijarde potrosene na ratove, ce platiti gradjani. Standard koji je vec pao ce biti dodatno ugrozen.

Amerika je takodje upala u zamku unutrasnjih podjela, jos malo kao na Balkanu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

 

2008 jos gore, al ko zna kako ce se ovo zavrsiti. Pretpostavljam da ce mnogi izgubiti novac, a banka biti spasena od drzave. Znas kako ide, socijalizacija troskova, privatizacija profita. 

 

Ja sam imao u SFRJ stednu knjizicu od Postanske stedionice i cini mi se da je pisalo za ulog garantuje drzava.

Prvo su napumpali cijene kuca, jer su kamate bile nenormalno niske, onda su opet nenormalno podigli kamate sto ce imati pogubne posljedice na real estate i sada banke propadaju. Nevjerovatno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Podigli su kamate zato da bi smanjili potrosnju. To je u kratkorocnom periodu dobro jer smanjuje inflaciju, na dugorocnom planu je pogubno. Sa niskim kamatama banke su pravile manje para i niske kamate i veliki broj pozajmljivanja je doveo do pucanja ekonomije 2008. Ovde se radi da banke nisu imale pokrice i kada su se vise njih pojavili da podignu pare, banke su pukle, a ostali koji nisu podigli pare izgubili... Zato podizanje panike ustvari ne radi u interesu ekonomije, jer neko mora ostati bez kesa, posto je mnogo vise "virtuelnih para" nego kesa. 1929 kriza se upravo desila zbog panike i masovnog podizanja novca iz banaka jer su kupovali akcije po nerealnim cenama pa kada su pocele akcije da padaju panika... ko pokupio, ko se bacio sa solitera

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

 

Ja sam imao u SFRJ stednu knjizicu od Postanske stedionice i cini mi se da je pisalo za ulog garantuje drzava.

Prvo su napumpali cijene kuca, jer su kamate bile nenormalno niske, onda su opet nenormalno podigli kamate sto ce imati pogubne posljedice na real estate i sada banke propadaju. Nevjerovatno.

 

 

Problem nije nastao zbog niskih kamata na hipoteke. Nego zbog stampanja para, te pare su se gomilale - ljudi stavljali u investicije, previse trosenja dosla inflacija. Sa inflacijom podizu kamate da se smanji trosenje - medjutim sve te nagomilane pare su bile u investicijama koje su donosile profit po prethodno niskim kamatama. Svi krenu da podizu pare da bi ih sada stavljali gde su visoke kamate..... ali banke su te pare ulozili u government bonds, koje imaju niski return.

I sada banke pucaju, Feds koji su taj problem i napravili su sad zaduzeni da ga poprave...to ich nema smisla. 

Ovo je veoma lako moglo da se predvidi - dve godine trosenja ko ludi. I onda Biden predlozi 6.7 triliona budzet .... ludilo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Taj predlozeni budzet izgleda zabio glogov kolac u Credit Suisse.:classic_biggrin:

Dve banke propale iz sasvim razlicitih razloga. Sumirano: SVB je krsio osnovno pravilo bankarstva, davali su kratkorocne zajmove, a ulagali u dugorocne projekte., pre ili kasnije ostajes bez gotovine.

Signature je pametno ulagala u kripto, uzgred bila je Trump family banka.:classic_smile:

Jos jedna legenda je povezana sa Signature, Barney Frank, ko se jos seca tog imena.

Credit Suisse je u problemima vec godinama, bilo je dovoljno da Saudijci objave da nece vise investirati u nju i pale su akcije 25%, sto uopste ne znaci da banka nije solventna.

First Republic Bank ce biti sledeca  sa problemima, ako je neko ne preuzme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Taj predlozeni budzet izgleda zabio glogov kolac u Credit Suisse.:classic_biggrin:

Dve banke propale iz sasvim razlicitih razloga. Sumirano: SVB je krsio osnovno pravilo bankarstva, davali su kratkorocne zajmove, a ulagali u dugorocne projekte., pre ili kasnije ostajes bez gotovine.

Signature je pametno ulagala u kripto, uzgred bila je Trump family banka.:classic_smile:

Jos jedna legenda je povezana sa Signature, Barney Frank, ko se jos seca tog imena.

Credit Suisse je u problemima vec godinama, bilo je dovoljno da Saudijci objave da nece vise investirati u nju i pale su akcije 25%, sto uopste ne znaci da banka nije solventna.

First Republic Bank ce biti sledeca  sa problemima, ako je neko ne preuzme.

Polako sledi verovatno lančana reakcija, još uvek ne velika količina novca u opticaju. Biden samo baca novac koji nema, a usput štampa. Dobiješ platu 1000 dm, a sutra je to 100 haha. Ko day to već nije bilo

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Polako sledi verovatno lančana reakcija, još uvek ne velika količina novca u opticaju. Biden samo baca novac koji nema, a usput štampa. Dobiješ platu 1000 dm, a sutra je to 100 haha. Ko day to već nije bilo

ima ih 20tak. First Republic vec trazi kupca. Verovatno ce ih JPMorgan preuzeti.

Na kraju nije ni bitno ko je drzao pare u kojoj banci, SVB dao BLMu preko 70 mill. First Republic ima Meta kao klijenta. 

 

Ovo je pogresno vodjena ekonomija zadnje dve godine, opet upozorenje za recesiju....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

Ne znam da li imate u vidu kada pricate o ekonomiji da su 2019 propale. 4 banke, i 2020 4... a od 2000 godine do sada 562... 

SVB se rangira kao drugi najgori bank failure od 2008, Signature kao treci. Znaci neuporedivo. Strucnjaci ovo nazivaju najgorom ekonomskom situacijom u 40 godina. Relativizacija nije argument.  

Naravno, uvek je bilo da neka banka propadne, ali ovo preti celom bankarskom sistemu. Naravno svi se nadamo da ce ovo biti anegdota koju pricamo unucima. Ali, situacija jeste ozbiljna.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

SVB se rangira kao drugi najgori bank failure od 2008, Signature kao treci. Znaci neuporedivo. Strucnjaci ovo nazivaju najgorom ekonomskom situacijom u 40 godina. Relativizacija nije argument.  

Naravno, uvek je bilo da neka banka propadne, ali ovo preti celom bankarskom sistemu. Naravno svi se nadamo da ce ovo biti anegdota koju pricamo unucima. Ali, situacija jeste ozbiljna.

 

Slazem se da je ogroman fail. I ja se nadam da ce se zaustaviti. To je 'divota' kapitalizma, banke pokupe novac od stedisa i onda 'sigurno' investiraju i puknu, naravno ne svoje... 

 

Evo ovde neke tabele interest rates po godinama, bili su i visi (1999-2000, 1990 i preko 8%) pa nije pukla ekonomija. Valjda nece ni sada. Trebalo bi pitati federalne rezerve da li imaju uopste ideju sta rade... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Quote

Silicon Valley Bank President Greg Becker himself pushed for weaker banking regulations, telling Congress to lift “enhanced prudential standards … given the low risk profile of our activities,” as The Lever reported.

 

Quote

 A chief culprit, economists say, is legislation President Donald Trump signed into law in 2018, which rolled back key parts of the Dodd-Frank banking regulations passed in the wake of the 2008 financial crisis. That 2018 legislation, called the Economic Growth, Regulatory Relief, and Consumer Protection Act, passed with strong support from the Republican Party and critical support from some Democrats. Among those leading the charge was McCarthy, then House majority leader.

 

Quote

“We’re going to move this Senate bill directly to the president’s desk to ensure these reforms help the economy to grow further by making community banks stronger,” McCarthy said of the legislation in 2018. “This is going to free up a great deal of capital and this will help a lot.”

 

Quote

Other Silicon Valley Bank lobbyists worked for political figures across both parties, including former President Bill Clinton; former Sen. Mike Enzi, R-Wy.; former Sen. Tom Coburn, R-Okla.; Rep. Joe Courtney, D-Conn.; former Sen. Arlen Specter, D-Pa.; and former Rep. Jay Inslee, now governor of Washington state. 

 

Quote

“This was a 100 percent avoidable problem,” economist Dean Baker told The Intercept in an email, pointing to the Dodd-Frank repeal bill. “That bill raised the asset threshold above which banks have to undergo stress tests from $50 billion to $250 billion. SVB would have been required to undergo regular stress tests before the revision; among the stresses you look at are sharp rises in interest rates, which is apparently what did in SVB. Presumably, if its books had been subject to this test, the risk would have been detected and they would have been required to raise more capital and/or shed deposits.

 

Ako gledas sa ciste kapitalisticke perspektive, SVB boss Greg Becker je najveci idiot ovde (pa je jos i pustio banku niz vodu a kazu da se to moglo izbeci). Ako gledas sa politicke ili regulativne strane, onda su politicari opet zajebali, nista novo.

 

link

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Baby said:

 

Slazem se da je ogroman fail. I ja se nadam da ce se zaustaviti. To je 'divota' kapitalizma, banke pokupe novac od stedisa i onda 'sigurno' investiraju i puknu, naravno ne svoje... 

 

Evo ovde neke tabele interest rates po godinama, bili su i visi (1999-2000, 1990 i preko 8%) pa nije pukla ekonomija. Valjda nece ni sada. Trebalo bi pitati federalne rezerve da li imaju uopste ideju sta rade... 

Poenta nije koliko su rates u datom trenutku, nego kako se do tog trenutka doslo. A ovde imamo ogroman skok u kratkom vremenu, jer inflacija divlja.

Banke nisu toliko flexibilne da se spreme za tako brz skok.

Link to comment
Share on other sites

Ocigledno je da se odustalo od koncepta free enterprise, sve je podredjeno nekom geostrateskom konceptu i sve vecem uticaju drzave na sveopste stanje u drzavi.

Ko uopste upravlja sada Amerikom, jer je ocigledno da predsjednik Bajden to nije u stanju, ni fizicki, a jos manje mentalno?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Amigo said:

Ocigledno je da se odustalo od koncepta free enterprise, sve je podredjeno nekom geostrateskom konceptu i sve vecem uticaju drzave na sveopste stanje u drzavi.

 

 

 Pa ovo je bas suprotno, mislim tako ja vidim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...