Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

7 minutes ago, Angelia said:

Imaju samo jednu dobru opciju, ali to ce gerijatrija kod Dems da unisti, Manchin.

Biden koliko vidim I njegovi signaliziraju da to ne radi. On ako to uradi Tramp nema sanse da odustane.

Bio bi sokiran da Machin izbori nominaciju, pogotovo zbog nacina na koji primarni funkcionisu kod demokrata. Ne bih rekao da je gerijatrija njegov problem, oni su uglavnom umereni. Za njega bi  mnogo veci problem bio pajser podmladak tipa Omar, AOC i ekipa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Fazon je sto ni sam Bernie nije nikakav ekstremni ljevicar. Ni on ni AOC koje se i najvise proziva da su komunjare i marksisti, veze s mozgom nema. 

E sad mislim da zezas. Oni jesu extremno levo, tu uopste nema sumnje. Barem po onome sto promovisu.

 

3 minutes ago, A sad said:

 

On ne moze da bude opcija za demokratskog kandidata na izborima. Covek je ideoloski vise republikanac nego demokrata. Ne moze nikad da dobije siru podrsku baze. 

Kandidat demsa da bi mogao da racuna na dobar rezultat mora da bude centrista, sa izbornom bazom medju radnickom klasom. Bajden jeste prototip kandidata demsa koji ce da uspe, sad treba da nadju nekog takvog, ali znatno mladjeg. 

Nisam sigurna da je on ideoloski republikanac, vise mislim da je on samo odgovarao na zahtev svoje baze. Ali on bi mogao da dobije podrsku konzervativaca.

 

Ne vidim koga bi drugog mogli da izbace, iskreno. Svi ovi koji su ove dve godine u administraciji, nemaju sanse.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Hvala na odgovoru. 

Citao sam sinoc na Politico-u prilicno afirmativan clanak o njemu pa rekoh da pitam ljude koji se bolje razumiju od mene. Koje iole kvalitetne opcije, po tvom misljenju, Demsi uopce imaju, a da nisu Kamala il Biden?

Kyrsten Sinema iz AZ, ali ni ona nema sanse da dobije nominaciju, a mogla bi da uzme gomilu republikanskih glasova , plus neutralni. Zahvaljujuci njoj su dem. posle Bog te pita koliko godina uzeli Arizonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

E sad mislim da zezas. Oni jesu extremno levo, tu uopste nema sumnje. Barem po onome sto promovisu.

 

Iz ugla prosjecnog americkog republikanca i njihovih glasila jesu, u stvarnosti nisu. To je upravo taj problem, ljudi koji su  lijevo orijentisani se automatski proglasavaju ekstremnim ljevicarima i marksistima. Biden je recimo desnicar, dobar dio starije garde Demsa su takodjer desnicari. U vasem (americkom) pogledu na politiku bi vjerovatno i Angela Merkel bila ekstremni ljevicar i komunjara. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJORDJE said:

Bio bi sokiran da Machin izbori nominaciju, pogotovo zbog nacina na koji primarni funkcionisu kod demokrata. Ne bih rekao da je gerijatrija njegov problem, oni su uglavnom umereni. Za njega bi  mnogo veci problem bio pajser podmladak tipa Omar, AOC i ekipa.

Nisam mislila da je gerijatrija problem ideoloski, nego sto nece pustiti kontrolu nekom koga ne mogu da kontrolisu. Tako su I doveli stranku tu gde jeste. Da se Hilari nije cvrsto drzala te kontrole, 2016te Tramp ne bi imao sanse. 

 

Jednostavno insistiraju na partijskoj liniji

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

U vasem (americkom) pogledu na politiku bi vjerovatno i Angela Merkel bila ekstremni ljevicar i komunjara. 

Kod ljudi koji prate politiku u Evropi sigurno ne, ali je broj takvih vrlo mali, zato Tuckerova publika to ima da prihvati samo tako. Plus kada to zacinis cinjenicom da je bila pionir u mladosti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Iz ugla prosjecnog americkog republikanca i njihovih glasila jesu, u stvarnosti nisu. To je upravo taj problem, ljudi koji su  lijevo orijentisani se automatski proglasavaju ekstremnim ljevicarima i marksistima. Biden je recimo desnicar, dobar dio starije garde Demsa su takodjer desnicari. U vasem (americkom) pogledu na politiku bi vjerovatno i Angela Merkel bila ekstremni ljevicar i komunjara. 

Iz ugla svih centrista I umerenjaka, tu je potpun koncenzus. 

Zato I nemaju sanse. To I Dems znaju.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Nisam mislila da je gerijatrija problem ideoloski, nego sto nece pustiti kontrolu nekom koga ne mogu da kontrolisu. Tako su I doveli stranku tu gde jeste. Da se Hilari nije cvrsto drzala te kontrole, 2016te Tramp ne bi imao sanse. 

 

Jednostavno insistiraju na partijskoj liniji

Ja mislim da je ekstremizam u obe partije uzeo maha i da jednino stara garda tipa Pelosi i McConnell drze stvari pod kakvom takvom kontrolom. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Iz ugla svih centrista I umerenjaka, tu je potpun koncenzus. 

Zato I nemaju sanse. To I Dems znaju.

 

Mozes li mi navesti, po tvom misljenju, par primjera americkih centrista i umjerenjaka? Ako se AOC i Bernie proglasavaju ekstremnim ljevicarima po danasnjim standardima, onda bi danas i jedan FDR bio ekstremni ljevicar i komunjara. To je upravo klasicna hajka, ni po cemu drugacija od one gdje se svaki glasac Repsa proglasava rasistom i fasistom. 

Link to comment
Share on other sites

Ako ide Tramp protiv njega će ići Bajden. Tramp nema šanse da pobedi Bajdena ikad. Slične politike samo Biden nema putera na glavi kao Trump. Ukratko amerikanci cene više senilnog čoveka od Trampa 🙂 . Ako repbulikanci budu išli sa nekim drugim onda se otvaraju vrata mnogima da idu ispred demokrata jer mislim da Bajden protiv nekog normalnog kandidata Republikanaca nema šansi.

 

Ovaj iz Kalifornije je u odličnim odnosima i sa Heris i sa Bajdenom tako da će on biti kandidat jedino ako njih dvoje odluče da ne idu. U protivnom će ih podržati jer su i oni njega. Sanders je rekao da će se kandidovati ako Bajden ne bude išao. Pričalo se i o Hilari ali je ona rekla da je to ne zanima, no mogla bi biti nekom podpredsednik i tako da ga pogura. Pogotovo u ovoj situaciji kada su Republikanci ukinuli abortus, to će tim pitanja da izgura u prvi plan na sledećim izborima a ona se time bavila još 90-ih.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJORDJE said:

Ja mislim da je ekstremizam u obe partije uzeo maha i da jednino stara garda tipa Pelosi i McConnell drze stvari pod kakvom takvom kontrolom. 

Pa kako im se zapatio extremizam?  I zasto nemaju umereni podmladak koji se istice? Dobro, Reps su uvek isli na guvernere tako da se kod njih nije nista promenilo. Osim sto im je Tramp uleteo. 

Po meni gerijatrija je kriva.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Hvala na odgovoru. 

Citao sam sinoc na Politico-u prilicno afirmativan clanak o njemu pa rekoh da pitam ljude koji se bolje razumiju od mene. Koje iole kvalitetne opcije, po tvom misljenju, Demsi uopce imaju, a da nisu Kamala il Biden?

 

Jos je rano. Daleko su izbori. Ne treba u ovom momentu gledati ime vec ideoloski profil politicara kojeg treba kandidovati. 

Demsi definitivno nemaju neku ultrapopularnu licnost trenutno za koju bi se moglo reci na prvu da je dobar kandidat. Zato treba napraviti prototip pa na osnovu njega traziti idealnog kandidata. Problem kod demsa je sto su njihovi kandidati jednostavno prestari, dok su mladji za americke uslove previse levo, pa cak i ekstremno levo. Tu je jako tesko naci kandidata koji moze dobiti podrsku u sving state.

 

Najpopularniji kod demsa je trenutno Misel Obama koju medijo favorizuju i guraji, ali ona za sada odbija da se kandiduje. Dzered Polis, Pricker, Serod Braun mogu biti dobri kandidati, ali i oni za sada odbijaju. Od onih koji su se izjasnili da su zaintresovani meni najbolje deluje Roj Kuper, guverner Severne Karoline, ali on ima male sanse u prajmariju.

 

Dve opcije treba da gledaju demsi. Prva, teza, da nadju kandidata koji moze da mobilise manjinske zajednice da masovno izadju na izbore i podrze demse. Na taj nacin mogu da dobiju sving drzave Nevadu, Dzordziji, Virdziniju, Arizonu, Severnu Karolinu, konkurentni su u Floridi i imaju dobre sanse na severoistoku gde manjinske zajednice imaju solidan procenat stanovnistva. Problem je sto manjinske zajednice vise nisu jedinstvene i maltene ne postoji kandidat koji moze da ujedini crne i latino birace. Misel Obama je tu mozda jedini takav kandidat. Latino populacija sve vise klizi ka republikancima i taj proces za sada deluje nezaustavljivo. Sto je na neki nacin i normalno, jer su Latino biraci prilicno konzervativni. 

 

Druga opcija je ono sto sam vec pisao, centrista, sa vezama i podrskom u radnickoj klasi. To se cilja na Viskonsin, Micigen, Pensilvaniju i taj deo USA, koji klizi ka republikancima, polako, ali trend je vec vise nego jasan. Ohajo i Ajova vise nisu sving drzave npr. Bajden je prototip takvog kandidata. Postoji jos kandidata bas iz tog dela koji bi mogli biti dobri, ali sam prilicno siguran da nece dobiti nominaciju. E sad na to treba nakalemiti da takav kandidat bude popularan i u manjinskim zajednicama (opet je Bajden prototip takvog kandidata, jako je popularan medju crncima) da ne bi izgubili na nekim drugim stranama. 

 

Tezak posao je pred demsima posebno jer oni imaju dve struje koje su realno potpuno ideoloski razlicite i nisu ista partija. Sve teze je naci kandidata koji ce biti kompromis izmedju te dve opcije i uspeti da ih ujedini ka zajednickom cilju. Ne vidim nikoga tu sem Misel Obame. 

 

Definitivno najbolji kandidat demokrata jeste Misel Obama, ne zbog svojih kvaliteta, vec zbog jos uvek velike popularnosti njenog supruga Baraka Obame. Ali kako vreme prolazi i njen uticaj je sve manji. Trenutno jos uvek moze da ujedini stranku, mobilise manjinske birace, crnece pre svega, i uz dobrog potpredsednickog kandidata napravi rezultat i na severoistoku. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Pa kako im se zapatio extremizam?  I zasto nemaju umereni podmladak koji se istice? Dobro, Reps su uvek isli na guvernere tako da se kod njih nije nista promenilo. Osim sto im je Tramp uleteo. 

Po meni gerijatrija je kriva.

Zaboravila si Tea party, mada su oni bili barem normalni u poredjenju sa ovom novom ekipom. Kako se nista nije promenilo? Marjorie Greene,Boebert, Cawthorn, takve budaletine ne bi pre dvadeset godina sedele ni na nakom vasaru, a ne u Kongresu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

Tezak posao je pred demsima posebno jer oni imaju dve struje koje su realno potpuno ideoloski razlicite i nisu ista partija. Sve teze je naci kandidata koji ce biti kompromis izmedju te dve opcije i uspeti da ih ujedini ka zajednickom cilju.

 

Hvala jos jednom na odgovoru.

 

Sto se quotea tice, postaje ocito da se u obje americke stranke polako formiraju razlicite struje. Kod Demsa je ta razlika izmedju razlicitih struja ocitija. Da li, po tvom misljenju, postoji mogucnost da se u nekoj blizoj buducnosti (10-20-30 godina) ovaj dvopartijski sistem urusi i iz ove dvije stranke nastane vise manjih stranaka gdje bi onda te ideoloske razlike bile ipak bolje "regulisane" i gdje bi onda u oba doma imali visestranacje i koalicije nalik ovima u Europi? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Hvala jos jednom na odgovoru.

 

Sto se quotea tice, postaje ocito da se u obje americke stranke polako formiraju razlicite struje. Kod Demsa je ta razlika izmedju razlicitih struja ocitija. Da li, po tvom misljenju, postoji mogucnost da se u nekoj blizoj buducnosti (10-20-30 godina) ovaj dvopartijski sistem urusi i iz ove dvije stranke nastane vise manjih stranaka gdje bi onda te ideoloske razlike bile ipak bolje "regulisane" i gdje bi onda u oba doma imali visestranacje i koalicije nalik ovima u Europi? 

 

Ne znam. Mislim da ne.

 

Normalno je da postoji vise struja unutar partija u ovakvom dvopartijskom sistemu, kako kod demokrata, tako i kod republikanaca. E sad ono sto se zanemaruje kod takvih analiza je to da te struje unutar republikanaca nisu ideoloski razlicite. Kod demokrata imamo dve jasno odvojene ideoloski dve grupacije. Kod republikanaca sve struje su konzervativne, neke vise, neke manje, neke imaju socijalni element, neke nemaju. Bez obzira na razlike i neslaganja, oni se apsolutno slazu oko kljucnih tema, ekonomije i drustvenih odnosa. 

 

Kod demokrata je situacija drugacija. Nema slicnosti izmedju njih. Evo primera. AOC, Bajden, Mencin. Tri potpuno razlicite ideologije. Levicarka, centrista i desnicar. Tu je jako tesko naci zajednicku tacku oko koje ce se svi sloziti. Ocekujem da ce kod demsa doci do loma, ali leva opcija nece moci dugorocno da opstane van partije i morace da se nadje kompromis, dok ce desni deo stranke vremenom biti izgubljen i otici ka republikancima. Demokrate tradicionalno imaju podrsku medju radnickom klasom. Ona je u USA dosta konzervativna, ali ima i umereno leve poglede na ekonomiju. Druga grupacija su manjine i treca visokoobrazovani ljudi progresivnih levih pogleda. Obuhvatali su spektar od levog do desnog centra. Ponekad se javljao neki levi ekstrem, ali on je ostajao usamljen i marginalizovan. Danas je ojacala ta leva opcija koja nema dodirnih tacaka sa tradicionalnom demokratskom bazom. Sve je agresivnija i trazi da se njene ideje prihvate kao politicki mejnstrim partije. To dovodi do toga da se partija pomera u levo sto dovodi do nepremostivih razlika izmedju suprotstavljenih partijskih struja. Ono sto je nekada bio ozizetak i ekstrem, danas je respektabilno krilo koje trazi svoj deo kolaca. U takvoj situaciji nema mogucnosti za stvaranje minimalnog zajednickog intresa izmedju razlicitih unutarpartijskih opcija jer obuhvataju presirok ideoloski spektar. Jedini nacin za ujedinjenje je zajednicki neprijatelj, koji je olicen u kandidatu tipa Tramp sa suprotne strane. To nije zdrava osnova za zajednicku pricu. Levica ce morati da se oproba sa svojim kandidatom, kad tad, a to ce kroz partiju ici jako tesko. Zato do nekog raskola mora da dodje kad tad, ali sam ubedjen da ce on biti kratkog daha. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Klotzen said:

Ako ide Tramp protiv njega će ići Bajden. Tramp nema šanse da pobedi Bajdena ikad. Slične politike samo Biden nema putera na glavi kao Trump. Ukratko amerikanci cene više senilnog čoveka od Trampa 🙂 . Ako repbulikanci budu išli sa nekim drugim onda se otvaraju vrata mnogima da idu ispred demokrata jer mislim da Bajden protiv nekog normalnog kandidata Republikanaca nema šansi.

 

Ovaj iz Kalifornije je u odličnim odnosima i sa Heris i sa Bajdenom tako da će on biti kandidat jedino ako njih dvoje odluče da ne idu. U protivnom će ih podržati jer su i oni njega. Sanders je rekao da će se kandidovati ako Bajden ne bude išao. Pričalo se i o Hilari ali je ona rekla da je to ne zanima, no mogla bi biti nekom podpredsednik i tako da ga pogura. Pogotovo u ovoj situaciji kada su Republikanci ukinuli abortus, to će tim pitanja da izgura u prvi plan na sledećim izborima a ona se time bavila još 90-ih.

 

 

Pollovi trenutno pokazuju drugacije. Ali ima jos do izbora. Biden je izuzetno ne-popularan.

 

A tesko da ce abortus odlucivati izbore. Ne u trenutku kad je ekonomija ovakva.

18 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Mozes li mi navesti, po tvom misljenju, par primjera americkih centrista i umjerenjaka? Ako se AOC i Bernie proglasavaju ekstremnim ljevicarima po danasnjim standardima, onda bi danas i jedan FDR bio ekstremni ljevicar i komunjara. To je upravo klasicna hajka, ni po cemu drugacija od one gdje se svaki glasac Repsa proglasava rasistom i fasistom. 

Pa Bidenova cela kampanja je bila da je umeren. I Warren. Gabbard po meni zvuci vise kao centrista. I Manchin je negde u centru. Imas dosta umerenih I centar. 

Isto tako imas I republikanaca, pogledaj Liz Cheney. Generalno imas mnogo onih koji su blizi centru

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DJORDJE said:

Zaboravila si Tea party, mada su oni bili barem normalni u poredjenju sa ovom novom ekipom. Kako se nista nije promenilo? Marjorie Greene,Boebert, Cawthorn, takve budaletine ne bi pre dvadeset godina sedele ni na nakom vasaru, a ne u Kongresu.

Pa ne kazem ja da nisu dobili par budala, ali zato I kazem, kako to drze pod kontrolom?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Pa Bidenova cela kampanja je bila da je umeren. I Warren. Gabbard po meni zvuci vise kao centrista. I Manchin je negde u centru. Imas dosta umerenih I centar. 

Isto tako imas I republikanaca, pogledaj Liz Cheney. Generalno imas mnogo onih koji su blizi centru

 

USA centar je onda ocito pomjeren u desno, ekonomski gledano barem. To je meni i razumljivo i normalno jer ipak je USA nastala na drugacijim principima od Europe no to i dalje ne znaci da su AOC ili Bernie u stvarnosti ekstremni ljevicari ili komunjare. Prosto neutemeljeno. Kao sto vec rekoh, nazivanje njih dvoje i njihovih pristalica komunjarama (sto je, meni licno, uvreda u rangu fasista il nacista jer te ideologije imaju mnogo toga zajednickog) jer su politicki lijevo orijentisani pa onda to prosjecnom Amerikancu to djeluje kao nekakav ekstremizam je u apsolutno u rangu nazivanja glasaca Repsa rasistima i fasistima. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

USA centar je onda ocito pomjeren u desno, ekonomski gledano barem. To je meni i razumljivo i normalno jer ipak je USA nastala na drugacijim principima od Europe no to i dalje ne znaci da su AOC ili Bernie u stvarnosti ekstremni ljevicari ili komunjare.

Bernie je sa vremenom skliznuo u sferu svega besplatnog, sto je krajnje nerealno, kako god da ga nazoves. Ja ga se secam jos dok je bio kongresmen i manje vise on je uvek imao stavove koji nisu bili u liniji sa demokratama, zato je uvek i isao kao nezavisan.Socijalne reforme, kontrola poslovanja korporacija, reforma poreskog sistema, stvari za koje se on zalagao poslednjih 30 godina, su za mene imale smisla, onda se sa vremenom sve to pretvorilo u skup nerealnih zelja, ne samo u Americi, nego na bilo kojem delu planete.

AOC ne bih komentarisao, ona je Facebook, reality TV produkt, bas kao i Greene.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

USA centar je onda ocito pomjeren u desno, ekonomski gledano barem. To je meni i razumljivo i normalno jer ipak je USA nastala na drugacijim principima od Europe no to i dalje ne znaci da su AOC ili Bernie u stvarnosti ekstremni ljevicari ili komunjare. Prosto neutemeljeno. Kao sto vec rekoh, nazivanje njih dvoje i njihovih pristalica komunjarama (sto je, meni licno, uvreda u rangu fasista il nacista jer te ideologije imaju mnogo toga zajednickog) jer su politicki lijevo orijentisani pa onda to prosjecnom Amerikancu to djeluje kao nekakav ekstremizam je u apsolutno u rangu nazivanja glasaca Repsa rasistima i fasistima. 

Kod Bernija moras da uzmes u obzir I njegov istorijat.

 

I mozda ne razumes problem, dems su skrenuli u to da svakog ko se potpuno ne slaze s njima etiketiraju kao rasiste, desnicare, trampiste a to ukljucuje u umerene I centriste. Dok konzervativci to ne rade, dok ne dodje do Bernija I slicnih. Znaci nisam jos srela konzervativca koji mi je zbog nekih liberalnih stavova rekao da sam komunjara ili marxista. 

Dok sam naisla eto I ovde da me zbog isto liberalnih stavova nazivaju rasistom, neonacistom, desnicarem...

 

USA centar je uvek bio gde je bio. U tome imas I dosta preletaca iz Dems u Reps I vice-versa 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Jos je rano. Daleko su izbori. Ne treba u ovom momentu gledati ime vec ideoloski profil politicara kojeg treba kandidovati. 

Demsi definitivno nemaju neku ultrapopularnu licnost trenutno za koju bi se moglo reci na prvu da je dobar kandidat. Zato treba napraviti prototip pa na osnovu njega traziti idealnog kandidata. Problem kod demsa je sto su njihovi kandidati jednostavno prestari, dok su mladji za americke uslove previse levo, pa cak i ekstremno levo. Tu je jako tesko naci kandidata koji moze dobiti podrsku u sving state.

 

Najpopularniji kod demsa je trenutno Misel Obama koju medijo favorizuju i guraji, ali ona za sada odbija da se kandiduje. Dzered Polis, Pricker, Serod Braun mogu biti dobri kandidati, ali i oni za sada odbijaju. Od onih koji su se izjasnili da su zaintresovani meni najbolje deluje Roj Kuper, guverner Severne Karoline, ali on ima male sanse u prajmariju.

 

Dve opcije treba da gledaju demsi. Prva, teza, da nadju kandidata koji moze da mobilise manjinske zajednice da masovno izadju na izbore i podrze demse. Na taj nacin mogu da dobiju sving drzave Nevadu, Dzordziji, Virdziniju, Arizonu, Severnu Karolinu, konkurentni su u Floridi i imaju dobre sanse na severoistoku gde manjinske zajednice imaju solidan procenat stanovnistva. Problem je sto manjinske zajednice vise nisu jedinstvene i maltene ne postoji kandidat koji moze da ujedini crne i latino birace. Misel Obama je tu mozda jedini takav kandidat. Latino populacija sve vise klizi ka republikancima i taj proces za sada deluje nezaustavljivo. Sto je na neki nacin i normalno, jer su Latino biraci prilicno konzervativni. 

 

Druga opcija je ono sto sam vec pisao, centrista, sa vezama i podrskom u radnickoj klasi. To se cilja na Viskonsin, Micigen, Pensilvaniju i taj deo USA, koji klizi ka republikancima, polako, ali trend je vec vise nego jasan. Ohajo i Ajova vise nisu sving drzave npr. Bajden je prototip takvog kandidata. Postoji jos kandidata bas iz tog dela koji bi mogli biti dobri, ali sam prilicno siguran da nece dobiti nominaciju. E sad na to treba nakalemiti da takav kandidat bude popularan i u manjinskim zajednicama (opet je Bajden prototip takvog kandidata, jako je popularan medju crncima) da ne bi izgubili na nekim drugim stranama. 

 

Tezak posao je pred demsima posebno jer oni imaju dve struje koje su realno potpuno ideoloski razlicite i nisu ista partija. Sve teze je naci kandidata koji ce biti kompromis izmedju te dve opcije i uspeti da ih ujedini ka zajednickom cilju. Ne vidim nikoga tu sem Misel Obame. 

 

Definitivno najbolji kandidat demokrata jeste Misel Obama, ne zbog svojih kvaliteta, vec zbog jos uvek velike popularnosti njenog supruga Baraka Obame. Ali kako vreme prolazi i njen uticaj je sve manji. Trenutno jos uvek moze da ujedini stranku, mobilise manjinske birace, crnece pre svega, i uz dobrog potpredsednickog kandidata napravi rezultat i na severoistoku. 

 

Nominacija supruznika, sinova, kceri za predsjednika je po meni jedna od najgorih stvari koja desava USA - i moze Misel Obama biti najbolji i najsposobniji kandidat ali po meni takvo razmisljanje vodi direktno u propast USA... 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

AOC ne bih komentarisao, ona je Facebook, reality TV produkt,

 

Ona ce kad tad postat bitan faktor. Na drustvenim mrezama je zvijezda vec sad, a danasnje generacije fakticki odrastaju uz te mreze. Danas jeste manje vise non-factor al u buducnosti mislim da ce se to promijeniti. Sto konvervativci budu vise zatezali u ekstremene poput ovih zabrana abortusa, to ce ideje koje AOC i njoj slicni promovisu dobijati vise i vise popularnosti. 

 

5 minutes ago, Angelia said:

I mozda ne razumes problem, dems su skrenuli u to da svakog ko se potpuno ne slaze s njima etiketiraju kao rasiste, desnicare, trampiste a to ukljucuje u umerene I centriste. Dok konzervativci to ne rade, dok ne dodje do Bernija I slicnih. Znaci nisam jos srela konzervativca koji mi je zbog nekih liberalnih stavova rekao da sam komunjara ili marxista. 

Dok sam naisla eto I ovde da me zbog isto liberalnih stavova nazivaju rasistom, neonacistom, desnicarem...

 

USA centar je uvek bio gde je bio. U tome imas I dosta preletaca iz Dems u Reps I vice-versa 

 

Ja ne sporim taj prvi dio. Sporim dio gdje se AOC i Bernie, lijevo orijentisani politicari Demokratske Stranke nazivaju ekstremnim ljevicarima i komunjarama od republikanskog glasackog tijela. Cak si i ti koja si kako kazes centrista za njih napisala da su ekstremni ljevicari. To prosto nije tacno. Ekstremna ljevica je nesto mnogo mnogo gore od ovoga sta rade Bernie i AOC. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Repsa rasistima

 

Ovo mogu da se zahvale samo jednom - Trampu. Ma koliko god pokusavali da zmure na desavanja, Tramp je veoma hvalio razne white supremacy organizacije kao dobre momke, zabranjivao ulazak muslimanima, proglasavao juzno amerikance za zveri koje ubijaju, siliju i kradu, imigrante nazivao dosljake iz shithole contries, vredjao clanove kongresa i dodeljivao im razne nadimke rasno, starosno i polno vezane i za sve to imao masovnu podrsku na relijima. Ta i takva masa sa tih njegovih relija je nastavila istu retoriku i van relija, jer je to smatrala dobro i pozeljno. Niko od njih nije ustao i rekao da sve to nije uredu, nego nastavili da ubedjuju kako je sve to tako bas kako on kaze. 

 

I na kraju radio isto sto i ultra leve demokrate koji insistiraju na politickoj korektnosti, stavljao parole u prvi plan za prenose reilija i zaposljavao Diamonds and pearls (kako god se zvale) "crnci za trampa" "meksikanci za trampa"... koje optuzuju za previse pc-a. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Ona ce kad tad postat bitan faktor. Na drustvenim mrezama je zvijezda vec sad, a danasnje generacije fakticki odrastaju uz te mreze. Danas jeste manje vise non-factor al u buducnosti mislim da ce se to promijeniti. Sto konvervativci budu vise zatezali u ekstremene poput ovih zabrana abortusa, to ce ideje koje AOC i njoj slicni promovisu dobijati vise i vise popularnosti. 

 

 

Ja ne sporim taj prvi dio. Sporim dio gdje se AOC i Bernie, lijevo orijentisani politicari Demokratske Stranke nazivaju ekstremnim ljevicarima i komunjarama od republikanskog glasackog tijela. Cak si i ti koja si kako kazes centrista za njih napisala da su ekstremni ljevicari. To prosto nije tacno. Ekstremna ljevica je nesto mnogo mnogo gore od ovoga sta rade Bernie i AOC. 

 

AOC nikad nece biti bitan faktor u smislu da ce moci da pobedi u izborima za predsednika USA ili da dobije predsednicku nominaciju demokratske stranke. To se nece desiti nikad. 

 

AOC jeste ekstremni levicar, kao i njena ekipa. Vecina stavova koje ona zastupa cak i u Evropi bi se tumacili kao ekstremno levicarski. Sanders je umereniji od nje, ali za USA uslove jeste krajnja levica, posebno ova njegova poslednja inkarnacija sve besplatno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

AOC nikad nece biti bitan faktor u smislu da ce moci da pobedi u izborima za predsednika USA ili da dobije predsednicku nominaciju demokratske stranke. To se nece desiti nikad. 

 

Mozda nece dobiti kandidaturu za predsjednicke izbore ali mislim da ce biti jedan od vodecih clanova Demsa i dugogodisnji senator. Nastavi li se obostrano zatezanje u ekstreme i Repsa i Demsa, ni njena kandidatura za predsjednicu mi se ne cini nimalo nerealnom.

 

5 minutes ago, A sad said:

AOC jeste ekstremni levicar, kao i njena ekipa. Vecina stavova koje ona zastupa cak i u Evropi bi se tumacili kao ekstremno levicarski. 

 

S ovim se nikako ne slazem. Dobar dio ovoga sto ona zastupa je vec itekako prisutan u Europi. Pogotovo u Skandinaviji, a cak i u Austriji ima dosta toga pa iskreno ne vidim da se te zemlje nazivaju komunistickim ili ekstremno ljevicarskim. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...