Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

46 minutes ago, Helena said:

Ja na to i ukazujem-šta ti misliš a šta je zapravo.

Posto si ti vidovita pa mozes da citas moje misli, ima par takvih na forumu. A ja eto ne znam sta mislim :classic_biggrin: sta u stvari ti citas? 

Svasta ce covek da cuje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Posto si ti vidovita pa mozes da citas moje misli, ima par takvih na forumu. A ja eto ne znam sta mislim :classic_biggrin: sta u stvari ti citas? 

Svasta ce covek da cuje.

Tajna moje vidovitosti je u tvojim postovima-i eto znala sam da nećeš odgovoriti na drugi deo mog odgovora, nego baš na ovaj.

 

Nemam ja ništa od sitnih zajedanja po forumu i svako ima pravo da brani svoj stav.Sva je muka u tome kad se taj stav pogrešno percepira u vlastitim očima-mizogen čovek ne ume da prepozna mizoginiju, nasilnik nasilje etc

 

Kad se spoznaja dogodi, onda je sve mnogo lakše...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Tajna moje vidovitosti je u tvojim postovima-i eto znala sam da nećeš odgovoriti na drugi deo mog odgovora, nego baš na ovaj.

 

Nemam ja ništa od sitnih zajedanja po forumu i svako ima pravo da brani svoj stav.Sva je muka u tome kad se taj stav pogrešno percepira u vlastitim očima-mizogen čovek ne ume da prepozna mizoginiju, nasilnik nasilje etc

 

Kad se spoznaja dogodi, onda je sve mnogo lakše...

😊fenomenalno, znaci ja mislim da sam pro-choice, govorim da sam pro-choice ali ti nekako citas moju podsvest koje ja za sve ove godine ne vidim. To je jos bolje nego vidovita Zorka. Stvarno ti se divim, iako nisi prvi izbor, vise me zadivljuju oni koji vide podsvest u onome sto ne pisem.

Jos sam valjda I mizogena ...rasplaka me od smeha.

 

Ali ne znam na koji drugi deo posta da ti odgovorim, post je imao jednu recdnicu. Jesi mozda postavila pitanje koje sam previdela?

Link to comment
Share on other sites

Ja ti čitam postove, lepo sam rekla, šta pjeniš?

I nisam tebi rekla da si mizogena.

 

Na slične postove ti više neću odgovarati, jer zaista nemaju smisla niti svrhe a (slabo privrikrivena) namera dea me uvrediš ti ne prolazi.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, deez nuts. said:
On 6/30/2022 at 8:07 AM, Klotzen said:

Doduše zanimljivo je pitanje da li muškarci imaju pravo na "neželjenu trudnoću" i kako to rešiti. Recimo neko ko je inače socijala samo mu još treba da plaća alimentaciju ne želi dete a njegova partnerka želi. Kako rešiti tu situaciju ?

 

 

Krivicno delo Nedavanje izdrzavanja cl.195 KZ-a.


Vidite, to po meni nije fer. Slažem se da je krajnji izbor na ženi (njeno telo, njen izbor), ali to ne znači oslobađanje od posledica tog izbora i namećivanje posledica drugima (alimentancija na primer). Kao što reče Dave Chapelle"If you can kill this motherfucker, I can at least abandon him. It's my money, my choice" :lol_2::lol_2::lol_2:
 

 

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Helena said:

Ja ti čitam postove, lepo sam rekla, šta pjeniš?

I nisam tebi rekla da si mizogena.

 

Na slične postove ti više neću odgovarati, jer zaista nemaju smisla niti svrhe a (slabo privrikrivena) namera dea me uvrediš ti ne prolazi.

Nit penim, nit te vredjam. Samo mi nije jasno kako ti znas bolje sta ja mislim. Uopste me ne znas. Ustvari tvoja psiholoska analiza je veoma zabavna. A mozda sam pogresno razumela komentar o mizogeniji

 

Gde si to prepoznala podsvesno pro-life misljenje?

 

I nisi odgovorila, sta ti ja nisam odgovorila?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Baby said:

 

Bilo je predvidivo da ce i ovo doci na red. Need dentist? no problem, take a flight to LA, and voila...

Primetices da ignorisem tvoja pitanja I postove. Samo da pojasnim, to nije zato sto ti postavljas super inteligentna pitanja, pa ja kao nemam odgovor. To je zato da dokle god ne izrazis izvinjenje za glupavu insiniaciju kako sam rasista zato sto sam bela, tvoje misljenje ne zasluzuje odgovor. I nije isto kao Helen, ona ima izvinjenje da me ne zna godinama.

 

Ja ne koristim ignore list, ali racunaj da si na ignore list. Gubis vreme sa pitanjima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Angelia said:

Primetices da ignorisem tvoja pitanja I postove. Samo da pojasnim, to nije zato sto ti postavljas super inteligentna pitanja, pa ja kao nemam odgovor. To je zato da dokle god ne izrazis izvinjenje za glupavu insiniaciju kako sam rasista zato sto sam bela, tvoje misljenje ne zasluzuje odgovor. I nije isto kao Helen, ona ima izvinjenje da me ne zna godinama.

 

Ja ne koristim ignore list, ali racunaj da si na ignore list. Gubis vreme sa pitanjima.

 

😄 OK ignorisi. Pitala sam te jedno jedino pitanje, sta je doneseno da se unazadi pa ispalo dobro, nisi odgovorila... ok je i to... 

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2022 at 3:13 PM, DJORDJE said:

Steta sto je ova prica sa abortusom zasenila svedocenje pred kongresnom komisijom o 06/01. Neka od svedocenja su priseless, kao recimo Cassidy Hutchinson.

 

Videh ovo. Sta da se kaze kada sada pokusavaju da je proglase Amber Heard 2 i spinuju do besvesti. Uglavnom kukumavce kako je za laganje nece procesuirati jer oni (?!) ne procesuiraju njihove... 

Tramp se bome dobro potresao, bez obzira sto hoce da je diskredituje, suvise se upro da se opravda... 

 

 

 

 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dragan said:

Dobro, ovako izvučeni ekstremi mogu da se nađu u svim zemljama.

Ali će se opet objašnjavati suština drugog amandmana i šta on zapravo znači.

I da se ne može menjati, jer.....e ja nikako da ukapiram.

Rekla sam, mitraljez može, abortus ne.

Link to comment
Share on other sites

Tramp jeste, po skoro svim merljivim parametrima, jedan od najuspešnijih predsednika, ali ga njegov izbor sudija koje su zainteresovane za to šta zaista piše u zakonu čini i jednim od najkonsekventnijih predsedinka. Ne mislim samo na raskupusavanje Roa, nego i na druge presude, pogledajte npr. ovo:

 

 

https://www.supremecourt.gov/opinions/21pdf/20-1530_n758.pdf

 

A evo ispod početnih odlomaka obrazloženja 2 stava. Jedno je mišljenje/odluka suda, drugo je luzersko mišljenje, ali skrećem pažnju na fundamentalnu razliku u tome kako oni shvataju svoju ulogu - jedni su zainteresovana za vladavinu prava i za to šta zaista piše u Ustavu, a drugi za "veliki skok napred", "socijalnu pravdu", "klimatsku pravdu" i slične (duboko nepravne, nepravedne i anti-liberalne) "progresivističke" koncepte. Nije teško pogoditi koji je koji:

 

Odlomak prvi:
The Clean Air Act authorizes the Environmental Protection Agency to regulate power plants by setting a “standard of performance” for their emission of certain pollutants into the air. 84 Stat. 1683, 42 U. S. C. §7411(a)(1).  That stand ard may be different for new and existing plants, but in each case it must reflect the “best system of emission reduction” that the Agency has determined to be “adequately demonstrated” for the particular category. §§7411(a)(1), (b)(1), (d). For existing plants, the States then implement that requirement by issuing rules restricting emissions from sources within their borders. 


 Since passage of the Act 50 years ago, EPA has exercised this authority by setting performance standards based on measures that would reduce pollution by causing plants to operate more cleanly. In 2015, however, EPA issued a new rule concluding that the “best system of emission reduction” for existing coal-fired power plants included a requirement that such facilities reduce their own production of electricity, or subsidize increased generation by natural gas, wind, or solar sources. 
 The question before us is whether this broader conception of EPA’s authority is within the power granted to it by the Clean Air Act....


Odlomak drugi:
Climate change’s causes and dangers are no longer subject to serious doubt. Modern science is “unequivocal that human influence”—in particular, the emission of greenhouse gases like carbon dioxide—“has warmed the atmosphere, ocean and land.” Intergovernmental Panel on Climate Change, Sixth Assessment Report, The Physical Science Basis: Headline Statements 1 (2021).  The Earth is now warmer than at any time “in the history of modern civilization,” with the six warmest years on record all occurring in the last decade....

 

 

Ili npr. ovo:

Supreme Court rules Maine tuition program violates First Amendment for excluding religious schools

 

 

Ova poslednja vest je zanimljiva i sa jednog drugog aspekta. Trenutno se u SAD, ispod radara lažnih vesti ali još kako na radaru Republikanse partije, zahvaljujući državističkom stavljanju deci brnjica i pokušajima uvođenja rasističke ideologije u kurikulum, razbuktava jedan organski "pokret roditelja", koji se zalaže za roditeljsko pravo na izbor škole za svoje dete - sa ciljem otimanja obrazovanja iz ruku "progresivnih" talibana (visoke škole za školovanje nastavnog osoblja i obrazovni sindikati su, po svim istraživanjima, najesktremnije levičarske i kultur-marksističke organizacije u SAD) i ultimativno razdvajanja škole i države. Ovaj pokret deluje kao da ima šansu da trasira dalji put GOPa u meri barem jednakoj onoj u kojoj je to uradila Čajanka za Obaminog mandata. (izgleda da iz kabineta subkomandanta Lešine ovo takođe naslućuju, pa šalju FBI agente na rodiljske sastanke, dok finansiraju falange koje pale američke gradove)

 

Pitanje izbora škola i vaučera je odigralo centralnu ulogu u nekoliko nedavnih guvernerskih trka (najprominentnije u Virdžiniji) i republikanskih predizbora, ali i nekoliko novih zakona u zemljama kao što su Florida, Teksas i u prvom redu Arizona, gde je novi zakon od strane pobornika (uključujući sjajnu Trampovu ministarku Betsi DeVos) proglašen "zlatnim standardom" i "najvećom pobedom za 'school choice' u istoriji":

 

https://reason.com/2022/06/29/arizonas-new-law-funds-students-not-just-government-run-schools/?amp/

 

Arizona's new law should make alternative school arrangements more accessible than ever to families interested in educating their kids instead of funding bureaucracies...

 

 

Can the GOP Become the Parents’ Party?

 

By passing a historic school-choice bill, Arizona Republicans say yes.

 

 

Ovo zaista deluje kao "way to go". OVO je "pro-choice" pozicija u pravom smislu te reči, a ne da neko može da bira da li će ili neće ubiti drugo ljudsko biće.

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bohumilo said:

OVO je "pro-choice" pozicija u pravom smislu te reči, a ne da neko može da bira da li će ili neće ubiti drugo ljudsko biće.

 

Tu mislis na abortus ili na to koliko je lako bilo kome da nabavi oruzje i da bira da li ce ili nece krenuti da ubija po skolama?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, handys said:

 

Tu mislis na abortus ili na to koliko je lako bilo kome da nabavi oruzje i da bira da li ce ili nece krenuti da ubija po skolama?

Očigledno na abortus, jer je: i) termin "pro-choice" gotovo isključivo upotrebljavan u tom kontekstu, ii) ubijanje po školama, gle čuda, već zabranjeno zakonom i niko ne tvrdi da to treba da bude stvar nečijeg slobodnog izbora da li će ili ne da ubije nevino ljudsko biće u školi.

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RatzenStadt said:

Vec mi je skrenuta paznja da aktualna tema nije prikladna za "jeftin humor", ali ne mogu si pomoci 🤣

 

aqGM697_700bwp.webp

 

Jeftin humor?  - obicna glupost jer ako te nesto nasmeje to je dobro i pozeljno...

 

Ali za svaki slucaj neka se uvede i zakon o kontroli humora. Jer ovo je postalo strasno, mislim text na slici :lol_2:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

Tramp jeste, po skoro svim merljivim parametrima, jedan od najuspešnijih predsednika,

...

U kom paralelnom univerzumu je ovo tacno ? Alternativne cinjenice ? 😁

Mozda da mu je drzavni udar uspeo, da iskamci drugi mandat i da je uveo obavezni novogovor.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bohumilo said:

Očigledno na abortus, jer je: i) termin "pro-choice" gotovo isključivo upotrebljavan u tom kontekstu, ii) ubijanje po školama, gle čuda, već zabranjeno zakonom i niko ne tvrdi da to treba da bude stvar nečijeg slobodnog izbora da li će ili ne da ubije nevino ljudsko biće u školi.

 

Jeste, ali logika GOP je dvojaka u dva slucaja. Kad je rec o oruzju, drzava nema sta da se mesa ljudima u privatnost, a kada je rec o abortusu, drzava moze (po SCOTUS-u) odnosno mora (u 20ak drzava) za se umesa. Logika ovog drugog je da drzava hoce da sacuva ljudske zivote. Iako bi striktniji zakoni o nabavljanju oruzja sacuvali neke zivote, to nije dovoljno (iz nekog razloga) da se primeni ista logika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče oruzija mala je podrška zabrani istog. Dakle hoćeš imas oruzije može ali m16 i slično ne moze jer skolski policajac, privatno obezbeđenje pa i obična policija malo šta mogu da urade protiv manijaka sa jurišnom puskom.

 

U slučaju abortusa sad imamo vrlo moguću situaciju zabrane istog u ne bas malom broju drzava. 

 

Dakle sa jedne strane jaca regulativa i zabrane specifičnog oružjs koje retko gde u svetu uopste posedovati mozes, a sa druge verovatna zabrana u xy drzava. Neuporedivo.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dragan said:

U kom paralelnom univerzumu je ovo tacno ? Alternativne cinjenice ? 😁

Mozda da mu je drzavni udar uspeo, da iskamci drugi mandat i da je uveo obavezni novogovor.

 

U onom u kome se do cinjenica ne dolazi prepisujuci "misljenja" mejn strim (zapravo lejm strim) medija, nego "zastarelim" metodama zakljucivanja, poredjenja podataka sklupljenih iz vise izvora. A u tom istom racio-empirijskom univerzumu svaka ozbiljna prica o drzavnom udaru koji je pokusao Tramp sa pravom izaziva (pod)smeh.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mladenvzz said:

...pa vjerojatno treba zabraniti i plave tabletice jer mlohavi k....je božje djelo

Po toj logici Beth Midler, trudnoca je bolest.

4 hours ago, handys said:

 

Jeste, ali logika GOP je dvojaka u dva slucaja. Kad je rec o oruzju, drzava nema sta da se mesa ljudima u privatnost, a kada je rec o abortusu, drzava moze (po SCOTUS-u) odnosno mora (u 20ak drzava) za se umesa. Logika ovog drugog je da drzava hoce da sacuva ljudske zivote. Iako bi striktniji zakoni o nabavljanju oruzja sacuvali neke zivote, to nije dovoljno (iz nekog razloga) da se primeni ista logika.

Nije dvojaka. Pravo na oruzje se ne brani po osnovu prava na privatnost (sto je iz tumacenja 14og amandmana) nego na osnovu 2gog.

Logika da o abortusu treba da odlucuju demokratski izabrani predstavnici u drzavama, nije da se sacuva zivot, nego da takvo pravo nije predvidjeno Ustavom. Ustav odredjuje koja prava su federalno garantovana, a koja pripadaju drzavama. Oni koji na drzavnim nivoima tvrde da abortus treba zabraniti se pozivaju na ocuvanje zivota, ali ne SCOTUS, jer to nije njihov posao.

 

To ne znaci da neko sutra ne moze da dodje sa brilijatnim tumacenjem Ustava I zasto to pravo treba da bude podvedeno pod Ustav, ali to nije bio Roe vs Wade. 

Eto, I sa Roe vs Wade, Texas je uspeo da smisli pravnu rupu kako da izbegne pravo na abortus.

 

Zato je RBG govorila da je Roe los presedan, jer se bazirao na tesko odrzivom pravu na privatnost. 

 

Nemoj da se zanosite da je ovo bio neoboriv presedan, inace obaranje istog u ovom trenutku je mozda I lose za Republikance. Samo je bilo pitanje kada ce se desiti. Zato je pravo na abortus trebao da se kodifikuje u Kongresu, naravno ne kako je glasio Roe, ali je trebalo.

 

I inace da ne bezimo od cinjenica, ovo se ne bi desilo da jedna klinika u Misisipiju nije odlucila da izazove ogranicenje abortusa po licnom izboru, na 15 nedelja. 

 

 

Edit: samo da dodam, I da su tvorci Ustava mislili da mozda nisu uzeli u obzire da ce se vremenom otkriti da nisu pokrili neka "prirodna" prava, I ostavljena je mogucnost da se takva prava uvedu, samo treba da budu u "duhu" ugovora tj Ustava. Sto manje ingerencije federalne vlade, sto vise individualnih sloboda, life, liberty and pursuit of happiness. 

Ne treba napadati SC, oni presudjuju po pravnim argumentima. Moze da se vidi da ne idu po partijskoj liniji.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dragan said:

U kom paralelnom univerzumu je ovo tacno ? Alternativne cinjenice ? 😁

Mozda da mu je drzavni udar uspeo, da iskamci drugi mandat i da je uveo obavezni novogovor.


Gubis vrijeme u pokusaju odgovora na klasicni stranacki propagandni pamflet. Na svako pitanje mozes dobiti samo novi spin do besvijesti i promociju MAGA ideologije. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...