Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

11 minutes ago, Div said:

 

Da bi postojalo ubistvo bebe mora da postoji beba a da bi postojala beba mora da se rodi.


Valja dodati i podsecanje na to kako se prave bebe, i da to nikako ne ide bez tate (ono o pcelici i cvetu). Medjutim, tate kod Bohumila niti imaju obavezu hranjenja nevinih beba, niti mogu biti saucesnici u njihovom ubistvu. Zanimljiva teorija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:

Posto se Bohumilo u svakoj drugoj situaciji zalaze za trziste i njegove zakone, ja sad pokusavam da ovu pricu o nevinim bebama uklopim u to. I ne ide mi bas, jer mi nije jasan polozaj trudne zene, koja je u vecini slucajeva vec majka drugoj deci, na tom i takvom trzistu. Jedinu sansu za takve vidim na trzistu na kom se snabdevaju neradjajuci sponzori, koji ce onda tu zenu i nevinu joj decu izdrzavati, ukoliko u tome vide ekonomski interes. Ako ne, nazad na trziste, kao i svaka roba.

 

Ne volim ovu vrstu karikiranja na forumu, ali Bohumilovo pisanje je samo po sebi karikatura (doduse, nimalo smesna), pa nema nacina da mu se drugacije odgovori.

 

Mozda ima veze sa ovim? 

 

https://www.ojp.gov/ncjrs/virtual-library/abstracts/babyselling-scandal-black-market-adoption

 

Quote

THE COMBINATION OF LEGALIZED ABORTION, CHANGING ATTITUDES TOWARD UNWED MOTHERS KEEPING THEIR BABIES, AND BETTER METHODS OF BIRTH CONTROL HAS SEVERELY LIMITED THE SUPPLY OF ADOPTABLE BABIES.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Div said:

 

Da bi postojalo ubistvo bebe mora da postoji beba a da bi postojala beba mora da se rodi.

Ovo da beba ne postoji pre rođenja je jedno od najhrabrijih ontoloških tvrđenja koje sam ikada čuo. I dosta originalan način da se opravda abortus. "Nema čoveka - nema problema". Zaista čestitke.

 

btw. ako beba već ne postoji dok se ne rodi, nego magično nastane u porodilištu (donese je roda?) čemu onda uopšte debata oko prava na ubijanje toga što ne postoji? Zašto bi neko hteo da abortira nešto što ne postoji?

Edited by bohumilo
dodat "btw" deo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bohumilo said:

Ovo da beba ne postoji pre rođenja je jedna od najhrabrijih ontoloških tvrđenja koja sam ikada čuo. I dosta originalan način da se opravda abortus. "Nema čoveka - nema problema". Zaista čestitke.

 

Aman covece 6-8 razred osnovne skole, biologija - faze razvoja ljudskog bica od zacetka do radjanja. Beba nije beba dok se ne rodi, a to sto je mi tako zovemo jer druga prica. Niko ne kaze rodicu fetus ili embrion, jer taj fetus/embrion kada bude rodjen postaje beba. Stvarno ti ne ide, batali se price. Izjasnio si se, protiv abortusa si, doneli su dobru odluku po tebi i ostani na tome. 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Vidim čudno podudaranje, možda ne 100% ali blizu, oni koji se zalažu za novi život po svaku cenu istovremeno se zalažu i za neotuđivost prava na posedovanje, nošenje i upotrebu oružja kome je jedina namena oduzimanje života.

 

Osim sto kupovina oruzja moze imati namenu kolekcionarstva i rekreativnog gadjanja ja takodje vidim neobican izbor boldovanih reci. Posto da si rekao ubistvo umesto "oduzimanje zivota" lako bi smo ustanovili da samoodbrana ne moze biti ubistvo pa time oruzje dobija svrhu koje poptuno komplelemtarno sa principom prirodnog prava, prava na zivot i imovinu. Tu bi vec bilo jako tesko prodati pricu o kontradiktornosti stava o oruzju i abortusu zar ne? Kao sto potoje slucajevi opravdanog abortusa koje niko ne sme da uskrati zeni tako postoje i slucajevi opravdane upotrebe vatrenog oruzja i oba pocivaju na istom moralnom principu. 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, boxcube said:

 

Osim sto kupovina oruzja moze imati namenu kolekcionarstva i rekreativnog gadjanja ja takodje vidim neobican izbor boldovanih reci. Posto da si rekao ubistvo umesto "oduzimanje zivota" lako bi smo ustanovili da samoodbrana ne moze biti ubistvo pa time oruzje dobija svrhu koje poptuno komplelemtarno sa principom prirodnog prava, prava na zivot i imovinu. Tu bi vec bilo jako tesko prodati pricu o kontradiktornosti stava o oruzju i abortusu zar ne? Kao sto potoje slucajevi opravdanog abortusa koje niko ne sme da uskrati zeni tako postoje i slucajevi opravdane upotrebe vatrenog oruzja i oba pocivaju na istom moralnom principu. 

 

Kakva vratolomija... trebalo je tu jos po sta dodati... pravo na imovinu = pravo na odluku za zenu, posto je zena svojina... mislim, sto da ne, vec se svasta dalo procitati

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Aman covece 6-8 razred osnovne skole, biologija - faze razvoja ljudskog bica od zacetka do radjanja. Beba nije beba dok se ne rodi, a to sto je mi tako zovemo jer druga prica. Niko ne kaze rodicu fetus ili embrion, jer taj fetus/embrion kada bude rodjen postaje beba. Stvarno ti ne ide, batali se price. Izjasnio si se, protiv abortusa si, doneli su dobru odluku po tebi i ostani na tome. 

 

Ovo je analogno onim pAtRiJoTsKim antifilozofskim glupostima filosofija-filozofija po kojima se mora reci filosofija. Cisto magijsko misljenje koje recima dodeljuje natprirodnu moc da menjaju i oblikuju fizicke pojave ili puke koncepte nezavisno od svoje sustine, strukture. Zigot, fetus su reci koje se koriste u struci za opsi stadijuma embrionalnog razvoja, beba je kolokvijalni izraz u svakodnevnoj upotrebi koje se jednako koristi post natalno cak i za novorodjence i odojce i ako i medju njima postoji razlika. Ovde je pitanje kada nesto dobija sustinske obrise licnosti, to je pitanje kljucno za ovu polemiku. A to se sigurno ne moze naci u udzbeniku biologije ne samo zbog jednostavnosti prilagodjenog uzrastu vec prvenstveno zato sto to zahteva multidisciplinarni pristup i nema "tacnog odgovora" u nekoj tablici biologije ili medicine.

7 minutes ago, Baby said:

 

Kakva vratolomija... trebalo je tu jos po sta dodati... pravo na imovinu = pravo na odluku za zenu, posto je zena svojina... mislim, sto da ne, vec se svasta dalo procitati

 

Jedina vratolomija je tvoj pokusaj da ovo boldovano poitovetis sa bilo cime sto sam ja napisao.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, boxcube said:

 

Ovo je analogno onim pAtRiJoTsKim antifilozofskim glupostima filosofija-filozofija po kojima se mora reci filosofija. Cisto magijsko misljenje koje recima dodeljuje natprirodnu moc da menjaju i oblikuju fizicke pojave ili puke koncepte nezavisno od svoje sustine, strukture. Zigot, fetus su reci koje se koriste u struci za opsi stadijuma embrionalnog razvoja, beba je kolokvijalni izraz u svakodnevnoj upotrebi koje se jednako koristi post natalno cak i za novorodjence i odojce i ako i medju njima postoji razlika. Ovde je pitanje kada nesto dobija sustinske obrise licnosti, to je pitanje kljucno za ovu polemiku. A to se sigurno ne moze naci u udzbeniku biologije ne samo zbog jednostavnosti prilagodjenog uzrastu vec prvenstveno zato sto to zahteva multidisciplinarni pristup i nema "tacnog odgovora" u nekoj tablici biologije ili medicine.

 

Jedina vratolomija je tvoj pokusaj da ovo boldovano poitovetis sa bilo cime sto sam ja napisao.

 

Mislim, zavrsila sam citanje vec kod cetvrte reci, umisljeni intelektualci... filozofi, ekonomisti i ocevi pronalazaci. Smucili ste mi se definitifno. 🤮

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Logicke vratolomije su vasi pokusaji da svaki abortus neovisno o vremenskom periodu nakon samog zaceca predstavite kao ubistvo. To ima pokrice samo u crkvenim i dzamijskim zakonima, nigdje drugo.

 

Licno ne stojim iza tako necega dapace upravo sam napisao nesto suprotno tome sto bi video da si citao sa zeljom da razumes sta zaista zastupam umesto samo sa motivom kako da pokazes da nisam u pravu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, boxcube said:

 

Licno ne stojim iza tako necega dapace upravo sam napisao nesto suprotno tome sto bi video da si citao sa zeljom da razumes sta zaista zastupam umesto samo sa motivom kako da pokazes da nisam u pravu.


Pa onda nam reci od kojeg trenutka smatras da abortus postaje ubistvo i da li mislis da su ok zakoni tipa ovog u Arkansasu gdje je abortus zabranjen u bilo kom slucaju? Ja recimo smatram da je prvo tromjesece ok granica i da su totalna zabrana neovisno o nacinu zaceca i vremenskom periodu od samog zaceca jednako ludilo kao i abortus do samog dana poroda.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Naravno da mu treba, treba mu i POSLE ROĐENJA. Nehranjenje ili slično zanemarivanje koje dovodi do smrti deteta nakon rođenja se smatra ubistvom - a malo je ko odvažan da za npr. jednomesečnu bebu kaže da je to majčin organ.

 

Poredjenje nije na mestu - jednomesecna beba moze da peprezivi bez majke - nahranice je ko god stigne; embrion, fetus ne mize da prezivi bez "majke".

Ostanu bebe bez majki na rodjenju, pa prezive. Fetus od 3 meseca jos nije uspeo da prezivi ako majka umre

 

Edit: sad vidjm da je i Div isto odgovorio

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

 A budući da je, dok je beba u stomaku, majka jedina "osoba koja je pozvala i primila bebu u svoj habitus i koja može da je nahrani", to ni ona ne može joj uskrati gostoprimstvo i da je NE nahrani, da je NE ugreje itd - jer je to ubistvo bebe.

 

Ovo je već zabrinjavajuće, to pjeni za tastaturom...

 

Izbor reči-trudnica=majka, fetus=beba, majka (žena) jedina je pozvala...

 

Materica pripada ženi, ne tebi...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:


Pa onda nam reci od kojeg trenutka smatras da abortus postaje ubistvo i da li mislis da su ok zakoni tipa ovog u Arkansasu gdje je abortus zabranjen u bilo kom slucaju? Ja recimo smatram da je prvo tromjesece ok granica i da su totalna zabrana neovisno o nacinu zaceca i vremenskom periodu od samog zaceca jednako ludilo kao i abortus do samog dana poroda.

 

Potpuna zabrana abortusa bilo gde pa i u Arkanzasu je potpuna katastrofa i to mora da se menja. Abortus kao medicinsko resenja bilo kakvog ugrozenosti zivota zene mora postojati kao i opcija kod nekih teskih deformiteta, sto opet otvara polemiku kojih, kakvih i kada, i to mora biti zasticeno ustavom ovako ili onako. Sa druge strane posto se apsolutno slazemo da je abortus do poslednjeg dana cisto ludilo mozemo se samo sloziti da zakonska/ustavna odredba koja regulise abortus treba jadnako da ostavlja prostora i da zabranjuje druge slucajeve u isto vreme. Kad je tacno vremenska granica kada postjae ubistvo ne mogu tacno reci ali verujem da ce u buducnosti multidisciplinarni strucni timovi  naci granicu negde izmedju 6 i 10 nedelje. Moguce da gresim ali to je neki moj sadasnji stav.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Helena said:

 

Ovo je već zabrinjavajuće, to pjeni za tastaturom...

 

Izbor reči-trudnica=majka, fetus=beba, majka (žena) jedina je pozvala...

 

Materica pripada ženi, ne tebi...

 

I vec je par njih ovde pominjalo da niko od pobornika ukidanja prava na abortus ne pominje odgovornost druge strane, tj. oca. 

Na njima je izbor, moze da ne prizna bebu, moze da prizna ali ne prihvati odgovornost... Koliko zena je doslo u situaciju da se vuce po sudovima i dokazuje ocinstvo. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, boxcube said:

 

Potpuna zabrana abortusa bilo gde pa i u Arkanzasu je potpuna katastrofa i to mora da se menja. Abortus kao medicinsko resenja bilo kakvog ugrozenosti zivota zene mora postojati kao i opcija kod nekih teskih deformiteta, sto opet otvara polemiku kojih, kakvih i kada, i to mora biti zasticeno ustavom ovako ili onako. Sa druge strane posto se apsolutno slazemo da je abortus do poslednjeg dana cisto ludilo mozemo se samo sloziti da zakonska/ustavna odredba koja regulise abortus treba jadnako da ostavlja prostora i da zabranjuje druge slucajeve u isto vreme. Kad je tacno vremenska granica kada postjae ubistvo ne mogu tacno reci ali verujem da ce u buducnosti multidisciplinarni strucni timovi  naci granicu negde izmedju 6 i 10 nedelje. Moguce da gresim ali to je neki moj sadasnji stav.


S ovim se mogu skoro u potpunosti sloziti s tim sto bi po mom misljenju gornja granica bez obzira na razlog trebala biti 12 sedmica. Preko toga naravno u slucaju da je zivot zene ugrozen i u tim slucajevima po mom misljenju ne bi trebala postojati nikakva vremenska granica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Helena said:

Materica pripada ženi, ne tebi...

 

Pripada zeni, ali zeni ne pripada ni zigot ni embrion ni fetus ni beba pa da sa njom postupa kao sa slepim crevom i bubregom. Isto tako ne pripada ni ocu, ni babi, ni dedi, ni drzavi, ni rasi, klasi, narodu. To su prosto dva odvojena ziva bica, po genetici, po ontologiji, po svemu. Bas zbog toga je to komplikovano pitanje koje se ne moze resiti proizvoljnim odredjivanjem da posle rodjenja cudotvorno i magicno nastaje beba i osoba, a sve pre toga je skup celija nakacenih na matericu.
 

Zato tu prva tema za diskusiju nije sta kome pripada, ko kome zalazi u matericu i koja rec sluzi za sta, vec u kom trenutku embrionalnog razvoja mozemo reci da neko postaje osoba, ontoloski subjekat sa svescu koji ima kakva takva iskustva (poput boli koju embrion verovatno moze da oseti cim mu se razviju prve sinapse i neuroni pocnu da ispaljuju elektricne signale).

 

Evo nesto malo o tome ovde

https://en.wikipedia.org/wiki/Beginning_of_human_personhood#Brain_function_(brain_birth)

 

Dakle kao sto se sada uzima da smrt neke osobe nastupa kada se desi smrt mozga, isto bismo to mogli reci i za pocetak zivota neke osobe - dakle kada se desi nastanak mozga, pa je sad tu pitanje u kojoj tacno fazi, kada se pojavi prvi neuroni, prve sinapse ili cerebralni korteks (22-24 nedelja koja se donekle poklapa sa fetal viability, znaci mogucnoscu da fetus prezive van materice, ali sto je vec uveliko kasno jer do tog trenutka neko je vec itekako ziv i ima svest sa dozivljajima boli, zadovoljstva, sitosti, gladi i ostalih kvalija).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Poredjenje nije na mestu - jednomesecna beba moze da peprezivi bez majke - nahranice je ko god stigne; embrion, fetus ne mize da prezivi bez "majke".

Ostanu bebe bez majki na rodjenju, pa prezive. Fetus od 3 meseca jos nije uspeo da prezivi ako majka umre

 

Edit: sad vidjm da je i Div isto odgovorio

Pa, kažem, to je tačno, ali time za tvoju primedbu važi isto što i za njegovu, da je to argument PROTIV abortusa, a ne za. Jer, ko god uzeo bebu, bio to roditelj ili rođak ili staratelj - to uopšte nije relevantno za moj argument - ima moralnu i pravnu obavezu da je hrani i greje i obezbedi joj vitalne životne potrebe, a ako joj uskrati hranu ili je izbaci iz kuće na sneg on time ubija bebu. To jeste njegova kuća i njegova hrana ali njegovom odlukom da uzme bebu on je sa njom potpisao implicitan ugovor da će obezbediti šta je potrebno da ona preživi i u tu svrhu opredeliti neke resurse, hranu, energiju, životni prostor itd. Nezavisno od toga da li ju je uzeo u kuću nakon rođenja, ili u telo, pre rođenja...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Do poslednjeg dana ne moze da postoji abortus jer posle 7 meseci trudnoce plod moze da se prevremeno rodi i ostane ziv i zdrav. 

 

Evo kako se vrse manipulacije. Covek je stavio snimak carskog reza i radjanja bebe i rekao da se se glasalo protiv toga. U sustini, abortusa nema toliko puno u tek valjda oko 1 procenat se izvrsi u drugom tromesecju i to su uglavnom veci razlozi od toga da se neko predomislio i vise ne zeli dete. 

 

 

Stvar jeste da sud nije zabranio abortus nego je dao drzavama da odluce o tome, ali je vec 13 drzava koje i ovako stoje na nizoj lestvici po siromastvu pojurilo da se takmici ko ce sacekati 30 dana, a ko ne moze ni toliko da ukine bilo koji vid abortusa, u svakom momentu i u svakoj situaciji, znaci i silovani i incest... ostavili su samo kao izbor ugrozen zivot trudnice. 

 

Ovako sve nakaradno izgleda kada se u nauku i drzavu umesa vera. 

 

Link to comment
Share on other sites

Same-Sex Marriage and Contraception Should Be Next on Chopping Block: Clarence Thomas

 

У усаглашеном мишљењу, конзервативни судија Кларенс Томас указао је да би Врховни суд требало да преиспита претходне пресуде које су утврдиле право на контрацепцију, истополне бракове и заштиту за истополне везе.

 

Zena mu je inace imala izvesnu ulogu u pokusaju prevrata stabilne budale 6.1.

 

Interesantno.

Clarence Thomas Breaks 10 Years of Silence at Supreme Court

 

PS

Ovo nije direktno u vezi, ali trebalo bi pogledati koje su stvarne posledice zabrane abortusa (statisticke).

George Bush's sex education failure

Teenage pregnancies and STDs in the US are on the rise again, thanks to George Bush's abstinence-only obsession

 

Teen pregnancy and disease rates rose sharply during Bush years

 

Svajcarska statistika - broj pobacaja u padu, iako nema zabrane.

 

thumbnail?width=555&height=555

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...