Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 5/28/2022 at 5:09 AM, Darko said:

Jel to znači da onda treba dati pristup narodu da nabavi bazuke ili nuklearke?

 

Mislis da su bezbednije kada su u rukama ne-naroda slash drzave (super moralno racionalnog entiteta na nebesima koji nas cuva od zloga i promisljeno smislja sta je najbezbednije za people)?

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Veshtodel said:

 

Mislis da su bezbednije kada su u rukama ne-naroda slash drzave (super moralno racionalnog entiteta na nebesima koji nas cuva od zloga i promisljeno smislja sta je najbezbednije za people)?

Da. Jer bar postoji neki sistem za upotrebu i treba svi zajedno da polude, ne samo jedna osoba kome je stalo da ponese ceo svet sa sobom. Inače, 11-i Septembar bi bio nuklearni napad. 

 

Jel se osećaš bezbednije ako te vozi neko koje položio vozački ili ne, čak i u državama tipa Srbija?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Veshtodel said:

 

Mislis da su bezbednije kada su u rukama ne-naroda slash drzave (super moralno racionalnog entiteta na nebesima koji nas cuva od zloga i promisljeno smislja sta je najbezbednije za people)?

 

Ti mislis da postoji slash drzava koja ce ti pustiti da budes iznad nje? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ciao said:

Pitanje za vas amere : jel se pominje kod vas ideja da se ukine obaveza vakcinisanja (na covid mislim naravno) za ulaz u usa ili ce to ostati jos godinama vazece?

 

Ne znam sta bih ti rekla, mislim da treba vakcina ali valjda su produzili i testove da trebaju i nadalje. 

Navodno ko putuje iz Kanade ili dolazi ferijem, treba verbalno da potvrdi da ima vakcinu. Jedino sto mogu da ti kazem za ove sto su sada dolazili u goste da ih niko nista nije pitao ni za vakcinu ni za test, samo to je onda igra na srecu ako nemas pa ulazis, a mogu da te pitaju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Pitanje za vas amere : jel se pominje kod vas ideja da se ukine obaveza vakcinisanja (na covid mislim naravno) za ulaz u usa ili ce to ostati jos godinama vazece?

Koliko se secam, za ulazak avionom je u Aprilu bio obavezan test. Bez obzira na vakcinu. Cuo sam na vestima, ali ne mogu da potvrdim, da se razmatra ukidanje testa za vakcinisane.

Iskreno, ova administracija ne zna da li ide, ili dolazi, tako da se nista ne zna.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

Jel se osećaš bezbednije ako te vozi neko koje položio vozački ili ne, čak i u državama tipa Srbija?

 

Nije ti bas dobra komparacija, posto se za vodjenje drzave ne polaze nikakav ispit* vec je dovoljno da se izadje u javnost i obeca pravda, jednakost, solidarnost, 100e za mlade, hiljade radnih mesta, bolja i svetlija budnost i slicne bajke i odmah se dobija stolica na upravljackoj poziciji koja podrazumeva i odlucivanje o upotrebi nuklearnog oruzja (koje je baj d vej stvorila i izmislila upravo drzava, ne obican "narod", slobodno trziste, "zli" bogati kapitalista i neki individualni ludak zeljan da donese doom, koje je unapredila drzava i gde najveci rizik od upotrebe takvog oruzja lezi dakle u drzavi (vidimo to sada pogotovo sa situacijom oko Putina) pored naravno terorista koji da bi uopste napravili nuklearno oruzje moraju nekako da prosvercuju sve sto im treba za to iz drzave, posto najveca opasnost od teroristickog nuklearnog napada lezi u korumpiranim slojevima drzave koji prokjumcare teroristima sve sto im treba da dizu pecurke iznad gradova). Pored toga, da bi se napravilo nuklearno oruzje, treba brdo i brdo love i resursa, ljudi, naucnika, inzenjera sto svakako neki poremeceni lik zeljan da raznese svet nece imati (osim naravno ako je na celu drzave).

 

* a sto se tice ispita, to je sada jedno interesantno pitanje koje udara u neke vrednosti demokratije tipa to da ne mogu svi da biraju i budu birani, gde ljudi koji su u zakonodavnom telu i vladi moraju da poloze ispite znanja ili pak glasaci pre izlaska da izbore moraju da poloze ispite znanja i rezonovanja vezanim za neke drustvene teme (rat, ekonomija, ekologija i slicno) da bi uopste mogli da biraju svoje reprezentativno telo. U takvim slucajevima bi ta tvoja komparacija sa vozackim bila smislena, ali posto je US demokratija a ne epistemokratija, onda nije. Nesto vise o tome ovde https://www.amazon.com/Against-Democracy-Jason-Brennan/dp/0691162603 i ovde isto ima interesantnih filozofskih debata oko ovog dela sa sahom dakle od 4:00 zakljucno sa 17:52. Tema je inace malo off-topic i prilicno kompleksna, ali cisto da ostavim za promisljanje.

 

6 hours ago, Baby said:

Ti mislis da postoji slash drzava koja ce ti pustiti da budes iznad nje? 

 

Postoji slash drzava iznad koje su vladavina prava, prirodna ljudska prava koja garantuju obicnom coveku da bude upravo iznad drzave kao sto je bohumilo vec izneo ovaj primer:

 

"The poorest man may in his cottage bid defiance to all the forces of the Crown. It may be frail; its roof may shake; the wind may blow through it; the storm may enter; the rain may enter; but the King of England cannot enter -- all his force dares not cross the threshold of the ruined tenement!" - dakle mocni kralj ne sme uci u privatnu svojinu najsiromasnijeg coveka, ergo najsiromasniji covek je iznad samog kralja sa svojim prirodnim pravima. To je poenta celog koncepta vladavine prava, necemu sto krasi US, EU i zapadni svet slozices se?

 

ili jos jedan primer iz Pruske 18. veka gde je kralj Fridrih Veliki hteo da ukloni mlin pored dvora koji mu je kvario pogled na pejzas, pa je mlinar odbrusio kralju da sudovi jos uvek postoje u Pruskoj i da sam kralj ne moze da rusi mlin, nije to dakle BG na vodi gde je drzava iznad prava svakog obicnog coveka na imovinu, zdravlje, zivot, i odbranu tog zivota.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Ne znam sta bih ti rekla, mislim da treba vakcina ali valjda su produzili i testove da trebaju i nadalje. 

Navodno ko putuje iz Kanade ili dolazi ferijem, treba verbalno da potvrdi da ima vakcinu. Jedino sto mogu da ti kazem za ove sto su sada dolazili u goste da ih niko nista nije pitao ni za vakcinu ni za test, samo to je onda igra na srecu ako nemas pa ulazis, a mogu da te pitaju. 

 

5 hours ago, mrd said:

Koliko se secam, za ulazak avionom je u Aprilu bio obavezan test. Bez obzira na vakcinu. Cuo sam na vestima, ali ne mogu da potvrdim, da se razmatra ukidanje testa za vakcinisane.

Iskreno, ova administracija ne zna da li ide, ili dolazi, tako da se nista ne zna.

 

Hvala ! test nije problem, ne pitam za mene ja sam vakcinisana, pitam se da li ce nevakcinisani Novak moci da igra turnir USO :default_sofa: tj da udje u usa, koliko sam shvatila nevakcinisani sportisti mogu da se bave normalno sportovima kod vas ali ako su nevakcinisani ne mogu da udju

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Veshtodel said:

 

 

Postoji slash drzava iznad koje su vladavina prava, prirodna ljudska prava koja garantuju obicnom coveku da bude upravo iznad drzave kao sto je bohumilo vec izneo ovaj primer:

 

"The poorest man may in his cottage bid defiance to all the forces of the Crown. It may be frail; its roof may shake; the wind may blow through it; the storm may enter; the rain may enter; but the King of England cannot enter -- all his force dares not cross the threshold of the ruined tenement!" - dakle mocni kralj ne sme uci u privatnu svojinu najsiromasnijeg coveka, ergo najsiromasniji covek je iznad samog kralja sa svojim prirodnim pravima. To je poenta celog koncepta vladavine prava, necemu sto krasi US, EU i zapadni svet slozices se?

 

ili jos jedan primer iz Pruske 18. veka gde je kralj Fridrih Veliki hteo da ukloni mlin pored dvora koji mu je kvario pogled na pejzas, pa je mlinar odbrusio kralju da sudovi jos uvek postoje u Pruskoj i da sam kralj ne moze da rusi mlin, nije to dakle BG na vodi gde je drzava iznad prava svakog obicnog coveka na imovinu, zdravlje, zivot, i odbranu tog zivota.

 

Pravo se ne uspostavlja oruzjem protiv (tiranije) drzave, nego glasanjem. 

 

Mlinar nije resio stvar puskom... 

3 hours ago, deez nuts. said:

A jel postoji to neko ljudsko pravo da zivis i budes ziv? Kad odes u skolu, da te iz nje ne izvlace u kesama?

 

Pa po svoj logici postoji, ali samo ako si naoruzan do zuba, ako zagines, jbg, nisi dovoljno vezbao samoodbranu... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, deez nuts. said:

A jel postoji to neko ljudsko pravo da zivis i budes ziv? Kad odes u skolu, da te iz nje ne izvlace u kesama?

 

LOL, pa bas zbog tog prvog prirodnog prava, prava na samoodbranu je 2A i uspostavljen. Neprikosnoveno pravo na samoodbranu pociva na pravu na zivot kao i na pravu na imovinu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Baby said:

 

Pravo se ne uspostavlja oruzjem protiv (tiranije) drzave, nego glasanjem. 

 

Gluposti! Glasanjem se bira administracija cinovnika. Ako i dok su institucije u koje se biraju dovoljno decentralizovane na svim nivoima da moc ne bude koncentrisana kod male grupe cinovnika oruzje nece biti potrebno ali se ono cuva kao poslednja linija odbrane i odvracanje od takih ideja koje bi se mogle pojaviti u glavama upravitelja koji zele da postanu vladari. Glasanje ne moze da zameni oruzje niti oruzje moze da zameni glasanje.

Edited by boxcube
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boxcube said:

 

Gluposti! Glasanjem se bira administracija cinovnika. Ako i dok su institucije u koje se biraju dovoljno decentralizovane na svim nivoima da moc ne bude koncentrisana kod male grupe cinovnika oruzje nece biti potrebno ali se ono cuva kao poslednja linija odbrane i odvracanje od takih ideja koje bi se mogle pojaviti u glavama upravitelja koji zele da postanu vladari. Glasanje ne moze da zameni oruzje niti oruzje moze da zameni glasanje.

 

Glasanjem (demokratijom) se bira administracija cinovnika koji donose zakone po kojima ces ti da zivis i odrede sta mozes sta ne. Pusku kad uzmes ides direktno protiv drzave (u trenutnom stanju us samo mozes da napravis gradjanski rat jer ce polovina braniti tu istu administraciju, polovina bi isla protiv njih) koji nikada nece doneti zakone po kojima ti mozes da radis protiv drzave (administracije).

 

Mislim, ok, ali mastati je lepo... 

 

Kakve ce te sve gluposti izmisliti i ispinovati da bi opravdali poluautomatsko oruzje od kog do sada nije pala vlast i drzavno ugnjetavanje (ovo je tek smesno, posto osim drzavnog terota policije postoje mnogi terori drzave kojima se cesto klice) i od koga ce izginuti deca u osnovnoj skoli jer ne zele da donesu zakone (samo i samo zato da bi zaradili) koji ce da stite gradjane i njihovo pravo na zivot. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, deez nuts. said:

A jel postoji to neko ljudsko pravo da zivis i budes ziv? Kad odes u skolu, da te iz nje ne izvlace u kesama?


Naravno da postoji, to je prvo i osnovno ljudsko pravo koje upravo podrazumeva mogucnost da ga sam obranis puskom ili da platis telohranitelja da te cuva ili cuvaru u skoli ili nesto cetvrto.

 

Resenje za ovakve uzase oko skola je jako jako problematicno naci, vrlo komplikovano, evo recimo totalitarna Kina sa svim svojim zabranama o nosenju oruzja ne moze da spreci ludake* da ubijaju decu u skolama nozevima i sekirama (iako puske nemaju, u stanju su nozem da ubiju 8-10 ljudi u brzom napadu):

https://en.wikipedia.org/wiki/School_attacks_in_China


(mada daleko veci koljac ljudi u Kini jeste sama komunisticka partija, bas zato sto nema ko da joj se valjano suprostavi, pa tako lako imamo konc. logore sa Ujgurima koji da su imali puske lako bi mogli da sprece takvu nesrecnu sudbinu)


Poenta je sto gun control i nece spreciti ovakve nesrece, ima tu i efekta copycat crime kada su u pitanju ovi napadi na skole u US, vec moze povecati i dovesti do nekih drugih -> omogucava kriminalcima da lakse savladaju, opljackaju i ubiju svoju nenaoruzanu zrtvu, odnosno povecava kriminal u celom drustvu, jer kriminalci lako mogu da vrse svoja dela kada su ljudi bez oruzja, stvara blek market sa sve org. kriminalom po pitanju trgovine oruzjem, dovodi do toga da siromasni slojevi stanovnistva nemaju mogucnost da se odbrane od bilo kakvih napadaca. Dakle obican i siromasan covek najvise tu nagrabusi kao u svim ostalim drzavnim intervencijama, zabranama, kontrolama, regulacijama.

 

* da se razumemo ovde, koliko god nekog mogli okarakterisati kao ludaka i monstruma, uvek i uvek treba imati u vidu da ti ljudi imaju ozbiljne mentalne bolesti i probleme, najcesce uslovljene genetikom i prenatalnim razvojem, te je eto jedno od resenja vece naucno istrazivanje i razumevanje takvih stanja ljudskog uma kako bi se naslo neko resenje za njegovo lecenje.

 

3 hours ago, Baby said:

Pravo se ne uspostavlja oruzjem protiv (tiranije) drzave, nego glasanjem. 

 

Jok, pravo ne dolazi glasanjem niti je ikada kroz istoriju uspostavljano glasanjem i onim sto je "narod" izabrao vec je nastalo sasvim spontano kroz duge istorijske procese koji su ukljucivali i upotrebu oruzja, dizanje ustanaka i revolucija. Da se pravo uspostavlja iskljucivo demokratijom, imali bi gomilu nakaradnih ljudskih prava kontra svakom razumu i logici.

 

Pravo je iznad same demokratije, dakle ne moze demokratija da dodje i kaze da se neko pravo ukine (mislim tehnicki moze, ali onda nemamo vladavinu prava u tom slucaju vec ohlokratiju, vladavinu rulje sa svojim izvoljevanjima manipulisanom od strane raznih populista), vec demokratija mora nuzno da funkcionise u okviru tih prava.

 

2 hours ago, Baby said:

Glasanjem (demokratijom) se bira administracija cinovnika koji donose zakone po kojima ces ti da zivis i odrede sta mozes sta ne.

 

Glasanjem se ne odredjuju zakoni po kojima ce neko da zivi, kako ce da zivi i sta moze, a sta ne moze da radi, vec se glasanjem iskljucivo samo smenjuju ti cinovnici kako ih udobnost fotelje ne bi korumpirala i od koje bi inace postali oholi i pretvorili se u tirane. Glasanje je samo mirna smena cinovnika, jer suprotnost tome jeste da se cinovnici medjusobno kolju i ratuju i prave haos svuda okolo. To je sva prednost glasanja i demokratije, nista drugo, sve van toga u vidu igre izmisljanja prava i zakona zivljenja i ekspresija nekakve "volje naroda / gradjana" ili "volje manjina i marginalnih" je monstruozna glupost na kvadrat u sukobu sa razumom.

 

Cinovnici su tu da samo upravljaju i sprovode odredjene zakone koje je donelo zakonodavno telo u skladu sa prirodnim pravima (najcesce izlozenih u Ustavu), znaci ta prava su iznad svega i kruna svega i odatle se vrsi samo logicka dedukcija kada se primenjuju neke politike za posebne slucajeve tih prava, nikako da izmisljaju nova prava jer su tako gradjani odlucili na izborima i jer eto to tako mora, "rekao narod sta zeli".

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Veshtodel said:

 

Jok, pravo ne dolazi glasanjem niti je ikada kroz istoriju uspostavljano glasanjem i onim sto je "narod" izabrao vec je nastalo sasvim spontano kroz duge istorijske procese koji su ukljucivali i upotrebu oruzja, dizanje ustanaka i revolucija. Da se pravo uspostavlja iskljucivo demokratijom, imali bi gomilu nakaradnih ljudskih prava kontra svakom razumu i logici.

 

Pravo je iznad same demokratije, dakle ne moze demokratija da dodje i kaze da se neko pravo ukine (mislim tehnicki moze, ali onda nemamo vladavinu prava u tom slucaju vec ohlokratiju, vladavinu rulje sa svojim izvoljevanjima manipulisanom od strane raznih populista), vec demokratija mora nuzno da funkcionise u okviru tih prava.

 

 

Pazi, ovo jeste tacno ali ti to maliciozno zloupotrebljavas. Revolucijama su oblikovane drzave, da bi postale demokratske. Kada su postale demokratske proizilazi da vise nije potrebna revolucija i naoruzavanje plebsa u tu svrhu. U krajnjem slucaju to oruzje i moze da postoji pohranjeno u te svrhe, i postoji, ali se zloupotrebljava za najgroznije ljudske porive. 

 

8 minutes ago, Veshtodel said:

 

Glasanjem se ne odredjuju zakoni po kojima ce neko da zivi, kako ce da zivi i sta moze, a sta ne moze da radi, vec se glasanjem iskljucivo samo smenjuju ti cinovnici kako ih udobnost fotelje ne bi korumpirala i od koje bi inace postali oholi i pretvorili se u tirane. Glasanje je samo mirna smena cinovnika, jer suprotnost tome jeste da se cinovnici medjusobno kolju i ratuju i prave haos svuda okolo. To je sva prednost glasanja i demokratije, nista drugo, sve van toga u vidu igre izmisljanja prava i zakona zivljenja i ekspresija nekakve "volje naroda / gradjana" ili "volje manjina i marginalnih" je monstruozna glupost na kvadrat u sukobu sa razumom.

 

Cinovnici su tu da samo upravljaju i sprovode odredjene zakone koje je donelo zakonodavno telo u skladu sa prirodnim pravima (najcesce izlozenih u Ustavu), znaci ta prava su iznad svega i kruna svega i odatle se vrsi samo logicka dedukcija kada se primenjuju neke politike za posebne slucajeve tih prava, nikako da izmisljaju nova prava jer su tako gradjani odlucili na izborima i jer eto to tako mora, "rekao narod sta zeli".

 

Glasanjem se smenjuju cinovnici, da, naravno, ali dok su na poziciji oni donose zakone koji se ticu naseg zivota, sta vise, oni glasaju izmedju sebe za te zakone. 

10 minutes ago, Veshtodel said:


Naravno da postoji, to je prvo i osnovno ljudsko pravo koje upravo podrazumeva mogucnost da ga sam obranis puskom ili da platis telohranitelja da te cuva ili cuvaru u skoli ili nesto cetvrto.

 

 

Iz xyz slucajeva smo videli da ovo ne funkcionise. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Veshtodel said:

Nije ti bas dobra komparacija, posto se za vodjenje drzave ne polaze nikakav ispit* vec je dovoljno da se izadje u javnost i obeca pravda, jednakost, solidarnost, 100e za mlade, hiljade radnih mesta, bolja i svetlija budnost i slicne bajke i odmah se dobija stolica na upravljackoj poziciji koja podrazumeva i odlucivanje o upotrebi nuklearnog oruzja...

Izvini brate ali promašio si loptu. Kada sam pisao o vozačkom, mislio sam na pravo da se poseduje oružje, to jest na striktnija pravila. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, boxcube said:

 

LOL, pa bas zbog tog prvog prirodnog prava, prava na samoodbranu je 2A i uspostavljen. Neprikosnoveno pravo na samoodbranu pociva na pravu na zivot kao i na pravu na imovinu.

Ja ne znam kako je to pravo regulirano u drugim državama i njihovim zakonima, ali taj je amandman koliko star-300 godina or somtin?

Jel ne može to da se modernizuje?

 

A zapravo sam htela da pitam kakav je stav "običnih" Amerikanaca i koliki je upliv proizvođača oružja?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Helena said:

Ja ne znam kako je to pravo regulirano u drugim državama i njihovim zakonima, ali taj je amandman koliko star-300 godina or somtin?

Jel ne može to da se modernizuje?

 

A zapravo sam htela da pitam kakav je stav "običnih" Amerikanaca i koliki je upliv proizvođača oružja?

 

 

Evo anketa sta kaze:

 

PP_2021.04.20_gun-policy_00-06.png

 

A evo sta kazu o oruzanom nasilju:

 

FT_21.05.10_GunFacts.png

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...