Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Drzavna tiranija to sto je drzava pokusala da uhapsi kriminalca?

 

"Ruby Ridge was the site of an eleven-day siege in 1992 in Boundary County, Idaho, near Naples. It began on August 21, when deputies of the United States Marshals Service (USMS) initiated action to apprehend and arrest Randy Weaver under a bench warrant after his failure to appear on firearms charges"

 

 

Covek dobio obestecenje jer je bila namestaljka. A oni svi istragu, zamalo i optuzbu za ubistvo.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Covek dobio obestecenje jer je bila namestaljka. A oni svi istragu, zamalo i optuzbu za ubistvo.

 

Ok, imamo, dakle, jedan slucaj za ovih 200 + godina....

 

I dalje ne mislim da 18-godisnii Salvador Ramos treba da moze da kupi dva AR15 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ok, imamo, dakle, jedan slucaj za ovih 200 + godina....

 

I dalje ne mislim da 18-godisnii Salvador Ramos treba da moze da kupi dva AR15 

imas i Waco, samo sto tu niko nije pobedio. A kasnije je dovelo do OK City bombe.

 

 

edit: iako Waco jeste bio kult, ali se danas smatra za veliku gresku svih agencija. Nije da imamo mnogo primera "drzavne tiranije"

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

O boze kakve gluposti. Znaci, izes masovne ubice, bitno je odbraniti se od drzavne tiranije ( a to kazu isti oni koji govore da je ista ta tiranijska drzava najbolje i najdemokratskija drzava na svetu) i zbog dva slucaja zrtvovati gomilu zivota, zlu ne trebalo... Jezivo sta citam i sta slusam po vestima od velikoljubitelja masinki i iskrivljenog drugog amandmana :puke:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"The gunman had purchased a total of 1,657 rounds of ammunition"

😲

18-ogodisnjak kupio 1657 metaka (or whatever) i to nigde nije izazvalo neki red flag?!

 

Dok sam radila u US apoteci, pa mi dodje neki Xanax zavisnik, s receptom, treba mu/joj 30 tableta, ja ukucam ime/recept, iskace "flag" da je ta osoba pre 5 dana vec podigla 30 tableta.

 

Nemoguce uraditi nesto slicno s oruzjem?! 

 

Pa kad vide da je neko kupio 2000 metaka, pitati ga je l' ide da sam oslobodi Ukrajinu, Afganistan, Siriju...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Nemoguce uraditi nesto slicno s oruzjem?! 

Hej, treba da postoji volja. Ni to sa tabletama nije centralizovano. Jos jednu stvar sam u US naucio, a seti se i 9-11, kada su ih obucavali samo da lete, niko ne zeli standardizaciju.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

O boze kakve gluposti. Znaci, izes masovne ubice, bitno je odbraniti se od drzavne tiranije ( a to kazu isti oni koji govore da je ista ta tiranijska drzava najbolje i najdemokratskija drzava na svetu) i zbog dva slucaja zrtvovati gomilu zivota, zlu ne trebalo... Jezivo sta citam i sta slusam po vestima od velikoljubitelja masinki i iskrivljenog drugog amandmana :puke:

To sto zemlja nije tiranska i sto je najbolja i najdemokratskije drustvo je direktno povezano sa Ustavom, i kontrolom vlasti.

Bukvalno ti bi da menjas ono sto ju je napravilo takvom :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Vidi, nije nemoguce nesto uraditi - Florida je nakon Parkland shootinga, poostrila zakon - na Floridi ne mozes da kupis oruzje ako si mladji od 21.

 

How Florida gun laws changed after the Parkland school shooting:

 

- First, there’s gun control. Gun sales for most Floridians under 21 are illegal.

- The shooting also prompted red flag laws. Law enforcement agencies can file ‘Risk Protection Orders’ against people who might be a threat and take away their guns. There are nearly 3,000 active Risk Protection Orders (RPO) in Florida right now.

 

"Kako su se zakoni o oružju na Floridi promenili nakon pucnjave u školi u Parklandu:

- Prvo, postoji kontrola oružja. Prodaja oružja za većinu Floriđana mlađih od 21 godine je nezakonita.

– Pucnjava je takođe izazvala zakone o "crvenoj zastavi". Organi za sprovođenje zakona mogu da podnesu „naloge za zaštitu od rizika“ protiv ljudi koji bi mogli da predstavljaju pretnju i da im oduzmu oružje. Trenutno postoji skoro 3.000 aktivnih naloga za zaštitu od rizika (RPO) na Floridi.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

"The gunman had purchased a total of 1,657 rounds of ammunition"

😲

18-ogodisnjak kupio 1657 metaka (or whatever) i to nigde nije izazvalo neki red flag?!

 

Dok sam radila u US apoteci, pa mi dodje neki Xanax zavisnik, s receptom, treba mu/joj 30 tableta, ja ukucam ime/recept, iskace "flag" da je ta osoba pre 5 dana vec podigla 30 tableta.

 

Nemoguce uraditi nesto slicno s oruzjem?! 

 

Pa kad vide da je neko kupio 2000 metaka, pitati ga je l' ide da sam oslobodi Ukrajinu, Afganistan, Siriju...

Pa taj centralni sistem ne postoji, nece niko da plati za njega. Uz to imas i ono da moze ad se kupuje na exhibitions, jer tamo ne moze da se ceka background check....Vecina u US podrzava background check zahtev. Niko ne zeli da ludak ima pusku

2 minutes ago, Sunshine State said:

Vidi, nije nemoguce nesto uraditi - Florida je nakon Parkland shootinga, poostrila zakon - na Floridi ne mozes da kupis oruzje ako si mladji od 21.

 

Svaka drzava za sebe ima propise. I red flags. Ja pomenuh da onaj u Buffalo kupio jer nije imao red flag. 

U TX je limit 18 godina. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

@Plavi Golub Onoga kakosezove su u Nirmbergu obesili zato sto je izdavao novine u kojima je širena mrznja prema Jevrejima, i generalno. Ne vidim kako se to razlikuje od ovoga ovde sto neki rade, i sto traje 30+ godina, sa kratkom pauzom. Pa ako bi nekima od takvih presudio deka bog, preko svojih predstavnika, a on vrlo cesto bira mentalno poremecene da kroz njih deluje, ko bi ja bio da to osuđujem.


Dobro ako ti je to isto. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

What We Know about Mass School Shootings—and Shooters—in the U.S.

 

Criminologists explain what the shooting at Robb Elementary School in Uvalde, Tex., and other deadly assaults have in common

 

The choice of “gunmen” to describe the perpetrators is accurate – all of the mass school shootings in our database were carried out by men or boys. And the average age of those involved in carrying out the attacks was 18.

 

 

Šta znamo o masovnoj pucnjavi u školama — i o pucnjavima — u SAD

 

Kriminolozi objašnjavaju šta je zajedničko pucnjavi u osnovnoj školi Rob u Uvaldeu, Teksas, i drugim smrtonosnim napadima

Izbor „naoružani muskarci“ za opisivanje počinilaca je tačan – sve masovne pucnjave u školi u našoj bazi podataka izveli su muškarci ili dečaci. A prosečna starost onih koji su učestvovali u izvođenju napada bila je 18 godina.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ok, imamo, dakle, jedan slucaj za ovih 200 + godina....

 

I dalje ne mislim da 18-godisnii Salvador Ramos treba da moze da kupi dva AR15 

 

Ma ni to nije slucaj, jer se nije odbranio oruzjem.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, nonick said:

 

Dok ne vidim da 2nd amandmanci traze privatnu ili militia style upotrebu nuklearnih podmornica i supersonicnih raketa, naravno i tenkova za kucnu upotrebu, ovo je samo abstraktno pisanje iliti neka polupana filozofija. Treba se branitii od drzavne tiranije a i medjedi su imuni na lovacku pusku, treba tu automata sa prigusivacem.

 

Humor ti je los i nikakav. Prvenstveno jer, ironije li, je bas ovaj post skolski primer apstraktnog piskaranja ili ti polupane filozofije. Logos ti je odvojen od praksisa, ali totalno. Treba se braniti od tiranije a ovo o cemu sam ja pisao Koronus je samo jedan deo toga kako. Za odbranu od tiranije nije neophodno pobediti regularnu stajacu vojsku pa ni podmornice ni supersonicne rakete nisu potrebne. Potrebno je oruzje odgovarajuceg tipa i broj da omoguci odbranu od masovnog porobljavanja  i odvodjenja civila u logore za "prevaspitavanje", prisilan rad ili egzekuciju u najgorem slucaju ili puku periodicnu pljacku kakvu sada sprovodi Putlerova soldateska u Ukrajini. Zato civilno stanovnistvo koje svoja prava zeli da bazira na konkretnim stvarima, da garantuje slobodu pojedinca odozdo mora biti nauruzano oruzjem koja prvenstveno odvraca bilo koju vojsku koja bi morala uci u naselje i kucu po kucu hapsiti "nevaljalce" koji ne izvrsavaju svoje "revolucionarne zadatake".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

To sto zemlja nije tiranska i sto je najbolja i najdemokratskije drustvo je direktno povezano sa Ustavom, i kontrolom vlasti.

Bukvalno ti bi da menjas ono sto ju je napravilo takvom :classic_biggrin:

 

Kakve ti floskule izbacujes, nevidjeno. 

 

Ti znas da je po ustavu, i sve onako potaman, a oni imaju u ustavnom sudu problem da donesu odluke sta je po ustavu i menjaju zakone oko toga s vremena na vreme. 

 

Izvini andjo, ali kada budem htela da citam republikanske budalastine, necu to raditi ovde na forumu... jer ponavljas sve ono sto sam vec cula iz njihovih usta. 

Link to comment
Share on other sites

Po ustavu, ropstvo je bilo legalno. Kasnije je odbačeno. 

 

Takođe, alkohol je bio zabranjen - kasnije je ustav promenjen da više nije.

 

Što se tiče drugog amandmana - zašto se ne bi mogao promeniti ili izbaciti? Na kraju krajeva, zove se amandman :classic_biggrin:

 

Podseti me na onaj Jim Jefferies skit:

 

"YOU CANNOT CHANGE THE SECOND AMENDMENT"!

 

Jim: "Yes you can. It's called an amendment. If you can't change something that's called an amendment ... then many of you need a thesaurus before you need a constitution :lol_2:"

 

 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, boxcube said:

 

Humor ti je los i nikakav. Prvenstveno jer, ironije li, je bas ovaj post skolski primer apstraktnog piskaranja ili ti polupane filozofije. Logos ti je odvojen od praksisa, ali totalno. Treba se braniti od tiranije a ovo o cemu sam ja pisao Koronus je samo jedan deo toga kako. Za odbranu od tiranije nije neophodno pobediti regularnu stajacu vojsku pa ni podmornice ni supersonicne rakete nisu potrebne. Potrebno je oruzje odgovarajuceg tipa i broj da omoguci odbranu od masovnog porobljavanja  i odvodjenja civila u logore za "prevaspitavanje", prisilan rad ili egzekuciju u najgorem slucaju ili puku periodicnu pljacku kakvu sada sprovodi Putlerova soldateska u Ukrajini. Zato civilno stanovnistvo koje svoja prava zeli da bazira na konkretnim stvarima, da garantuje slobodu pojedinca odozdo mora biti nauruzano oruzjem koja prvenstveno odvraca bilo koju vojsku koja bi morala uci u naselje i kucu po kucu hapsiti "nevaljalce" koji ne izvrsavaju svoje "revolucionarne zadatake".

 

Pa pisali ste dok su bile demonstracije da nema tiranije prema crnoj populaciji, da je sve pod kontrolom, hapse ih jer su krimosi a oni se otimaju. Po ovom sto sada pisete bilo bi sasvim legitimno da neki krimos koji je ubio dvoje troje ili opljackao banku ili vec neko kriminalno delo i bezi od policije, kada ga uhvate, da ih sve pobije, jer eto, branio je svoju slobodu... WTH!!! 

 

A ovo, braniti se u kuci, pa ok, neka ostave zakon da mozes da branis svoju imovinu, ali to ne znaci da mozes da nosis oruzje. Jos manje znaci da i onaj koji te pljacka, a i ti koji se branis iz dnevne sobe pored tv-a treba da imate automatsko oruzje. 

 

Izvredjao si drugog forumasa eto, zato sto ti se moze, a onda si se nalupetao za sve pare i to prozvao verovatno logikom, ako njegovo nije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Po ustavu, ropstvo je bilo legalno. Kasnije je odbačeno. 

 

Nije! Americki ustav nije meta zakon, nije vodic za to kakvi ce biti zakoni u bilo kojoj od drzava nego je okvir koji sadrzi sta sve federalana vlada ne sme da nametne kako bilo kojoj drzavi u uniji tako i bilo kom pojedincu. Moramo razumeti da je ustav bilo najelegandtnije pragmaticno resenje Federalista kao konkretan odgovor na strahove Antifederalista koji su sirili propagandu kako bi stvaranje Unije omogucilo federalnoj vladi da teroriste vlade drzva u uniji. Tako je ustav spisak toga sta se sve federalnim vlastima odrice da rade, a ne kao u savremenim parlamentarnim demokratijama gde je ustav vodic za zakon i moral.

 

Tekst koji moze da pomoci sa detaljnijim objasnjenjem.

 

1 hour ago, Darko said:

 

Takođe, alkohol je bio zabranjen - kasnije je ustav promenjen da više nije.

 

Obrnuto, prvo je ubacen potpuno protivnom funkciji i duhu onoga sto bi ustav trebao biti pa je onda eliminisan.

 

1 hour ago, Darko said:

 

Što se tiče drugog amandmana - zašto se ne bi mogao promeniti ili izbaciti? Na kraju krajeva, zove se amandman :classic_biggrin:

 

 

Cemu tolika zurba ka tiranijia? Zar je bas toliko dobro biti sluga raznih cinovnika?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, boxcube said:

Cemu tolika zurba ka tiranijia?

Jel možeš da odgovoriš zašto je gun control sama po sebi tiranija?

 

A zašto žurba? Pa ovo, Sandy Hook, Parkland, itd itd.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Kakve ti floskule izbacujes, nevidjeno. 

 

Ti znas da je po ustavu, i sve onako potaman, a oni imaju u ustavnom sudu problem da donesu odluke sta je po ustavu i menjaju zakone oko toga s vremena na vreme. 

 

Izvini andjo, ali kada budem htela da citam republikanske budalastine, necu to raditi ovde na forumu... jer ponavljas sve ono sto sam vec cula iz njihovih usta. 

Vrhovni sud je uspostavljen Ustavom. Ustavi nisu zakoni, nego su iznad I Vrhovni sud odlucuje da li su odredjen8 zakoni I niza pravna akta u skladu sa ustavom

35 minutes ago, Darko said:

Jel možeš da odgovoriš zašto je gun control sama po sebi tiranija?

 

A zašto žurba? Pa ovo, Sandy Hook, Parkland, itd itd.

Zasto govoris kao da gun control ne postoji? Znaci postoji, samo moze da se poboljsa, za to ne mora da se menja 2gi amandman.

Uz to, ta zurba ne postoji od Columbine. Ona se samo pojavi kad se ovako nesto desi, iskoristi se za dnevnu politiku, I onda ode...do sledeceg slucaja. To je stalni pokusaj da se vlast centralizuje. I od toga treba zastita jer smo videli u zadnjih godinu dana pokusaje centralizacije vlasti. I zloupotrebu.

Valjda nema sumnje da je Amerika to sto jeste bas zbog te podele vlasti. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Darko said:

Jel možeš da odgovoriš zašto je gun control sama po sebi tiranija?

 

A zašto žurba? Pa ovo, Sandy Hook, Parkland, itd itd.

 

Zato sto je to momenat kad priznajes da politicari na aktuelnoj funkciji nisu upravitelji nego vladari. Ma kakvim fensi imenima ih ti nazivao i kancelarije koje

zauzimaju oni postaju vladari nad razoruzanim stanovnistvom koje priznaje da nema prava da se brani o sprovodjenja njihovih "prosvetiteljskih" reformi.

 

U tiranijama gine mnogo veci broj ljudi sa time sto i sada najveci broj smrti od vatrenog uruzja je u drzava koje su zestoko izregulisale zakon o oruzju pa opet bande i ostali kriminalci rade svoje.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Zasto govoris kao da gun control ne postoji? Znaci postoji, samo moze da se poboljsa, za to ne mora da se menja 2gi amandman.

Zato što je USA daleko prva od razvijenih zemalja po broju ubistava iz vatrenog oružja i zato što se ovakve stvari dešavaju suviše često tamo. Ne znam da li se neko seća Port Arthur masakra u Australiji i gun control reforma koja je vlada sprovela tamo. Posle toga, nije bilo takvih problema.

 

Inače, razumem strah od centralizacije, mada diskutabilno je da bi menjanje drugog amandmana bilo nekakav napad na slobodu. Oružje mi daje veoma lak način da druge lišem njihove slobode i života. Zato mislim da se preteruje za tiraniju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pa pisali ste dok su bile demonstracije da nema tiranije prema crnoj populaciji, da je sve pod kontrolom, hapse ih jer su krimosi a oni se otimaju.

 

Demonstracije??? Nice, nice, to onako liberlno objektivno za mesece pljacke, paljenja i opsteg divljanja sve uz podrsku policije, gradonacelnika i javnih tuzilaca plave boje. Ali da tada je bilo reci o sistematskom rasizmu idiotskoj kovanici i idiotskom konceptu woke levice koja ima podrsku kroni krvopija u medijima i Vasingtonu. Tako da ti je ovo poprilicno skretanje sa teme kao i ova prica gde masovnu paljevinu i pljacku zovem "demonstracijama" i gde kriminalce koji policajcima otimaju oruzje izjednacavas sa postenim gradjanima i njihovim pravom da se brane od tiranije.

 

1 hour ago, Baby said:

 

Po ovom sto sada pisete bilo bi sasvim legitimno da neki krimos koji je ubio dvoje troje ili opljackao banku ili vec neko kriminalno delo i bezi od policije, kada ga uhvate, da ih sve pobije, jer eto, branio je svoju slobodu... WTH!!! 

 

Ne bi bilo legitimno. Ponovo, po milioniti put, 2A nije metazakon, nije uputstvo za zakone, za moral, a pogotovo nije kako ti sada prikazujes lex specijalis za kriminalce. Ustav pa i drugi amandman je o tome sta federalna vlada ne moze da uskrati drzavi i pojedincu, toliko. Nikad nigde nije misljne da kriminalac moze da se pozove na njega u obracunu sa izvrsnim vlastima. Ne postoji takva interpretacija 2A.

 

1 hour ago, Baby said:

 

A ovo, braniti se u kuci, pa ok, neka ostave zakon da mozes da branis svoju imovinu, ali to ne znaci da mozes da nosis oruzje. Jos manje znaci da i onaj koji te pljacka, a i ti koji se branis iz dnevne sobe pored tv-a treba da imate automatsko oruzje. 

 

Ovo je vec teska konfuzija kako na puko smislenom nivou tako i o razumevanju toga sta je 2A. Procitaj jos jednom sta sam pisao tebi i ostalima. Bilo bi dobro da razumes sta je i kako funkcionise nesto sto smatras da bi trebalo ukinuti ili radikalno promeniti za dobrobiti sire zajednice.

 

1 hour ago, Baby said:

 

Izvredjao si drugog forumasa eto, zato sto ti se moze, a onda si se nalupetao za sve pare i to prozvao verovatno logikom, ako njegovo nije. 

 

Gluposti. Nigde nisam izvrdjeoa drugog forumasa. Rekao sam za jednu vrstu interpretacije prava da je polupana filozofija ali to ni na koji nacin nije vredjanje, niti sam se ja uvredio kad je nonick rekao da je moje pisanje primer polupane filozofije. Ovo tvoje komentarisanje sta je logika, koje sta proglasio logikom ne bih komentarisoa jer koliko vidim ti si poprlicno neopterecena pravilima iste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, boxcube said:

U tiranijama gine mnogo veci broj ljudi sa time sto i sada najveci broj smrti od vatrenog uruzja je u drzava koje su zestoko izregulisale zakon o oruzju pa opet bande i ostali kriminalci rade svoje.

Ne znam o kojim državama pričaš, ali znam da je u Australiji broj žrtava od vatrenih oružja drastično pao posle Port Arthur masakra, kada je vlada reformisala gun control ovde. 

 

9 minutes ago, boxcube said:

Zato sto je to momenat kad priznajes da politicari na aktuelnoj funkciji nisu upravitelji nego vladari. Ma kakvim fensi imenima ih ti nazivao i kancelarije koje

zauzimaju oni postaju vladari nad razoruzanim stanovnistvom koje priznaje da nema prava da se brani o sprovodjenja njihovih "prosvetiteljskih" reformi.

Vlada ima armiju, dronove, tenkove, bazuke, nuklearke, itd. Jel misliš da bi lak dostup vatrenom oružju pomogao narodu da sruši hipoteticnu vladu sa organizovanom armijom i svime ostalom?

 

Da ne bude zabune, razumem strah od političara i željom za moć. Samo ne mislim da je promena drugog amandmana bila nekakav atak na slobodu. Vatreno oružje se suviše mnogo koristi da se nevini oslobode od svojih života, tako sprečiti debilima lak pristup oružju paradoksalno čini društvo slobodnijim. Ne moram da brinem da će neki debil iz čista mira da mi ubije dete. Ne znam, meni se to čini kao pomak u slobodi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...