Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Zbun. Glavu sam smeo da dam da ste vas dvojica na suprotnim polovima.

 

Mislim da govori o američkom intervencionizmu, koji, reklo bi se, obojica podržavaju.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zima said:

Preporučujem ti da pogledaš neke njegove intervjue iz 80-tih i vidiš koliko mu je rečnik bio bogatiji i kako je brzo odgovarao na sva moguća pitanja. On je sad kao neka  kombinacija Joa Pescija iz filova , Kartmana i reality zvezde. Čovek je veoma talentovan za politiku i prilagođava svoj rečnik i slogane politici.

 

Postoji zabelezena izjava tadasnje first lady Nensi Regan, gledajuci neku emisiju na tv-u, bas pocetkom osamdesetih, da ce Tramp biti odlican predsednik jednog dana. Toliko jak utisak je ostavio na nju ucescem u emisiji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ryu said:

 

Postoji zabelezena izjava tadasnje first lady Nensi Regan, gledajuci neku emisiju na tv-u, bas pocetkom osamdesetih, da ce Tramp biti odlican predsednik jednog dana. Toliko jak utisak je ostavio na nju ucescem u emisiji.

Ima neki Slovenac koji je 1992 objavio knjigu gde se radnja dešava u budućnosti, a predsednik je Tramp. 

 

Kada je 2008 Obama pobedio, moji roditelji su mi rekli da sam im ja nekih 15 godina ranije rekao da će crnac biti predsednik za 20 godina. Ja se toga uopšte ne sećam, a sada da me pitaš ko će biti predsednik za 20 godina, pojma nemam, ne bih ni iz zajebancije mogao da kažem ko, ni pol, ni rasu, ništa. 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ObiW said:

 

Ovo vise nije tačno. Opštine koje obuhvataju gradska jezgra u Dalasu, Hjustonu, San Antoniju i Ostinu su na dva poslednja predsednička izbora glasale za Demokrate. naftaši u Hjustonu žive u predgradjima, HQ jedne velike naftne kompanije je u Woodlandsu, a to nije deo Harris county kome pripada Hjuston. Hjuston nije Beograd, a Woodlands nije Obrenovac, samo da se razumemo.😁

 

Ispravila sam se posle, pogotovo za Teksas... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ObiW said:

 

Pa čemu onda, u principu, sluzi minimalac ako od njega ne mozes da prezivis? Ako ima neku drugu svrhu, onda daj da ga ukinemo skroz pa da nam ekonomija procveta. 

 

Ja stvarno ne znam čemu to služi osim statistike. Ne znam da li bi naša ekonomija procvetala ali sam siguran da se to ne bi negativno odrazilo na ekonomiju. Socijala i ekonomija - 2 suprotstavljena pojma.

 

USA i srpska ekonomija su nebo i zemlja ali hajde da probam da dam ilustraciju na ta dva slučaja.

 

I ja imam jednu "platu" ovde koja je dosta veća od tog minimalca ali mi je nedovoljna i onda radim još dva freelance posla. Znači imam tri izvora jer sam prinuđen na to. Ima perioda kad radim kao konj, pa onda stanem neko vreme jer ne mogu takav tempo da podnesem. Verovatno je 90% plata u Srbiji mizerno (recimo ispod 100 000), ne znam kakva je statistika ali ne verujem da grešim mnogo, možda je situacija i gora. Šta znači propisivanje minimalca u zemlji u kojoj su skoro sve plate mizerne? Ljudi odlaze i traže bolje, snalaze se kako stignu, rade po 3 posla, kakav crni minimalac. Javna tajna je da čak i iz vojske beži ko kako stigne, i oni profesionalni vojnici uže struke a kamoli ITjevci ili inžinjeri. Keramičare ćemo u Beogradu uskoro moliti  da dođu i plaćati dobro ali ih neće biti. Evo vidimo šta se zbiva sa vozačima, nema ko da vozi pa zapošljavaju koga stignu bukvalno. Ljudi su ovakvi ili onakvi ali kad dođe do zdravog sopstvenog interesa retko ko je baš glup. I ako je prostor sužen i ima malo prilika, većina ljudi će iskoristiti svaku moguću priliku da poboljšaju svoj ekonomski položaj, ako nisu potpuni idioti koji čekaju da im nešto padne s neba, misle da ih nešto "sleduje" ili da im je neko dužan bilo šta. Zato će morati i dalje da se seče broj državnih poslova jer para ima koliko ima, ako budu nepodnošljivo male plate ljudi će sami odlaziti. Interesantno je, pročitao sam da je po prvi put u Srbiji po anketama poželjniji posao u privatnom sektoru nego u državnom sektoru. Veliki korak za Srbistan mada je to prošlo nezapaženo.

 

E sad malo Amerika. Ti poslovi za projektovani minimalac su neki dodatni poslići ili poslovi po fast food restoranima, prodavnicama, sečenje žive ograde, branje voća i slično. Te poslove su tradicionalni nekad radili klinci ili studenti, a sad sve više razni imigranti. Vlasnik fast food restorana ima malu zaradu i ako ga pritisnu da plaća radnike više on će ili staviti katanac na radnju ili će zaposliti imigranta i to još na crno, za manje od 10$ a kamoli za tih 15.  U oba slučaja običan američki radnik je na gubitku, da ne pominjem da se sada u Americi uzgajaju generacije mladih koje nikad nisu ništa radile, samo su uzimale od roditelja, što je nama prilično normalno ali tamo to nikad nije bilo tako. I onda naravno dolazi do kretenizacije mladih koji umesto da zarade neki part time dolar i spreme se za tešku utakmicu koja ih čeka, vrište po ulicama. A onda odu na faks i studiraju gender studies i slično, pa kad završe i vide da su im poslovi mnogo manje plaćeni od inžinjerskih opet vrište i kukaju na kapitalizam. A mnogi se naprasno progospodili pa se navadili na meksičke dadilje, baštovane i berače voća, pa daj samo daj, da ih platim najmanje što mogu na crno. A prvom prilikom, kad dođe do neke veće ekonomske krize, ko će biti prvi na udaru? Kad deca tih imigranata počnu da kopaju po kontejnerima američkih velikih gradova i odaju se kriminalu, njihovi lažni liberalni prijatelji će prvi zapušiti nos i okrenuti se na drugu stranu. Velika je tu hipokrizija i duboko se zagazilo, moraće to da se menja.

 

Uglavnom, tržište je mama, mogao sam samo to da napišem umesto ovog dugog piskaranja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by zima
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zima said:

 

Ja stvarno ne znam čemu to služi osim statistike. 

 

 

Aj malo proguglaj. Glupo mi je da raspravljam o nečemu što svaka država ima na osnovu tvog utiska o minimalcu u Srbiji i Americi. Sutra možeš da kažeš i da osmočasovno radno vreme i plaćanje prekovremenog služi samo statistici.

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

Just now, ObiW said:

Aj malo proguglaj. Glupo mi je da raspravljam o nečemu što svaka država ina na osnovu tvog utiska o minimalcu u Srbiji i Americi.

 

Ja znam da to države imaju...ja sam ti rekao šta ja mislim o tome, to nije moj utisak već moj stav, ti slobodno kaži šta ti misliš ako misliš nešto.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ObiW said:

Sutra možeš da kažeš i da osmočasovno radno vreme i plaćanje prekovremenog služi samo statistici.

 

To su neke tekovine prošlih vremena, nekad su postojale razne vrste zavisnosti pa i pravo ropstvo.

A danas ti odmah kažem da ja svojevoljno u proseku radim više od tih 8 sati.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sprivel said:

Samo da napomenemo da je Barr grilovan od strane mnogih senatora. Idemo dalje, sledi saslusanje Muellera.

 

Grilovan 😂

 

Nisam stigla da ispratim, ali svaki put pose tog saslusanja u senatu nekako mi ostane nedoreceno, pa sam mislila da ce i ovaj put.. kakav je epilog? Vidim da su pozivali na njegov opoziv, zatvor za obmanjivanje pravde... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zima said:

 

 

E sad malo Amerika. Ti poslovi za projektovani minimalac su neki dodatni poslići ili poslovi po fast food restoranima, prodavnicama, sečenje žive ograde, branje voća i slično. Te poslove su tradicionalni nekad radili klinci ili studenti, a sad sve više razni imigranti. Vlasnik fast food restorana ima malu zaradu i ako ga pritisnu da plaća radnike više on će ili staviti katanac na radnju ili će zaposliti imigranta i to još na crno, za manje od 10$ a kamoli za tih 15.  U oba slučaja običan američki radnik je na gubitku, da ne pominjem da se sada u Americi uzgajaju generacije mladih koje nikad nisu ništa radile, samo su uzimale od roditelja, što je nama prilično normalno ali tamo to nikad nije bilo tako. I onda naravno dolazi do kretenizacije mladih koji umesto da zarade neki part time dolar i spreme se za tešku utakmicu koja ih čeka, vrište po ulicama. A onda odu na faks i studiraju gender studies i slično, pa kad završe i vide da su im poslovi mnogo manje plaćeni od inžinjerskih opet vrište i kukaju na kapitalizam. A mnogi se naprasno progospodili pa se navadili na meksičke dadilje, baštovane i berače voća, pa daj samo daj, da ih platim najmanje što mogu na crno. A prvom prilikom, kad dođe do neke veće ekonomske krize, ko će biti prvi na udaru? Kad deca tih imigranata počnu da kopaju po kontejnerima američkih velikih gradova i odaju se kriminalu, njihovi lažni liberalni prijatelji će prvi zapušiti nos i okrenuti se na drugu stranu. Velika je tu hipokrizija i duboko se zagazilo, moraće to da se menja.

 

Uglavnom, tržište je mama, mogao sam samo to da napišem umesto ovog dugog piskaranja.

 

 

 

 

 

 

Prvi bold: Moze li objasnjenje kako to deca amerikanaca nista ne rade, hrane ih roditelji do tridesete, a onda krecu da studiraju i po ulicama vriste na kapitalizam?

 

Drugi bold: Da li si ikada video npr. Meksikanca, Indijca.. beskucnika?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

da se sada u Americi uzgajaju generacije mladih koje nikad nisu ništa radile, samo su uzimale od roditelja, što je nama prilično normalno ali tamo to nikad nije bilo tako. I onda naravno dolazi do kretenizacije mladih koji umesto da zarade neki part time dolar i spreme se za tešku utakmicu koja ih čeka, vrište po ulicama.

jbt ovo kao da je kod nas, taman isto

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo taj drugi bold, ne, obično su ti beskućnici lokalni - i belci, bar koliko sam ja mogao da vidim po nekim gradovima u Severnoj Americi. Za to postoji objasnjenje nego sam se mnogo raspisao ne mogu vise. Ali vidi, pričali mi ljudi da ima par Meksikanaca koji se bave kriminalom.

 

Drugi bold nisam siguran da sam shvatio jer nisam pominjao tridesete...nekad su srednjoškolci radili masovno posliće po Americi znaš li to? 😉

Edited by zima
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Evo nasla na msnbc... uglavnom pati od amnezije (koliko cujem)

 

Rekose da sutra nece svedociti, odustao od jos jedne blamaze. 

 

Eh videćeš kad dođe Loretta Lynch na red...a doći će. 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zima said:

Prvo taj drugi bold, ne, obično su ti beskućnici lokalni - i belci, bar koliko sam ja mogao da vidim po nekim gradovima u Severnoj Americi. Za to postoji objasnjenje nego sam se mnogo raspisao ne mogu vise. Ali vidi, pričali mi ljudi da ima par Meksikanaca koji se bave kriminalom.

 

Drugi bold nisam siguran da sam shvatio jer nisam pominjao tridesete...nekad su srednjoškolci radili masovno posliće po Americi znaš li to? 😉

 

Pricali ti ljudi da ima par Meksikanca koji se bave kriminalom? 😳

 

Drugi bold, koji je prvi... da, vecina srednjoskolaca pocinje da radi da bi naucili posao, stekli iskustvo ili pomogli familiju finansijski, tako je i sada, ne znam odakle vuces podatke da to vise nije tako i da sada sede kod kuce i vriste na kapitalizam. Nesto si ti to malo pomesao... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, zima said:

 

Ja znam da to države imaju...ja sam ti rekao šta ja mislim o tome, to nije moj utisak već moj stav, ti slobodno kaži šta ti misliš ako misliš nešto.

To je, prosto, civilizacijska tekovina. Kao i osmočasovno radno vreme, zakon da deca ne mogu da rade do odredjenog uzrasta, državna penzija, itd. Znaš li šta je prvi maj, zašto se slavi, i šta se desilo prvog maja jedne godine krajem XIX veka u Americi?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ObiW said:

To je, prosto, civilizacijska tekovina. Kao i osmočasovno radno vreme, zakon da deca ne mogu da rade do odredjenog uzrasta, državna penzija, itd. Znaš li šta je prvi maj, zašto se slavi, i šta se desilo prvog maja jedne godine krajem XIX veka u Americi?

 

 

Znam sta se desilo ali Amerikanci ne slave prvi maj, oni imaju jedan drugi datum. I treba da imaju jer su njihovi sindikati mocna udruzenja koji se istinski bore za svoje interese, za razliku od...uf..nema veze. Ne slave ni 8. mart btw.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, zima said:

 

To su neke tekovine prošlih vremena, nekad su postojale razne vrste zavisnosti pa i pravo ropstvo.

A danas ti odmah kažem da ja svojevoljno u proseku radim više od tih 8 sati.

 

Pa šta? Zato što ti radiš svojevoljno, zato i Pera Mika i Žika treba to isto da rade pod prinudom otkaza i da ne traže da im se plati prekovremeno? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...