Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Interest in vasectomies spiked since Roe v. Wade overturned by Supreme Court

 

 

Interest in vasectomies has skyrocketed since the Supreme Court’s decision to overturn Roe v. Wade last week. 

A cursory look at Google Trends shows searches for the word "vasectomy" jumped on the morning of June 24, which was the day the Supreme Court’s ruling came down. 

There was a staggering increase of over 850% for the search term "where can I get a vasectomy," according to preliminary data collected by Innerbody Research, a telehealth and health research company. 

The top two states where people searched for the term were in Texas (No. 1) and Florida (No. 2), an Innerbody Research spokesperson told FOX TV Stations. 

 

Inace na Floridi poceli da se pojavljuju grafiti sa pretnjom a prosirilo se i na Wisconsin

 

 

spacer.png

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Baby said:

There was a staggering increase of over 850% for the search term "where can I get a vasectomy," according to preliminary data collected by Innerbody Research, a telehealth and health research company. 

 

To su rezultati pretraga, ali bi se najbolje mogle preneti kao vest ovako 'Wives' interests in their husbands' vasectomies skyrocketed'. Seci me ako je 5% muskog dela jednacine ukucalo ove termine. 95% je trazilo 'How to fake a vasectomy'. 🙃

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, handys said:

 

To su rezultati pretraga, ali bi se najbolje mogle preneti kao vest ovako 'Wives' interests in their husbands' vasectomies skyrocketed'. Seci me ako je 5% muskog dela jednacine ukucalo ove termine. 95% je trazilo 'How to fake a vasectomy'. 🙃

 

Rezultati pretrage kod klinika, ne na internetu. Mislim da nije poenta ko trazi, da li zena ili muz, poenta je da su oboje terorisani ovakvim odlukama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Rezultati pretrage kod klinika, ne na internetu. Mislim da nije poenta ko trazi, da li zena ili muz, poenta je da su oboje terorisani ovakvim odlukama. 

 

Tu se slazem. Ali tu imam jedno pitanje. Da li je abortus, ili u kojoj meri (ne znam da li ima konkretnih statistika) koriscen kao oblik kontracepcije?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, handys said:

 

Tu se slazem. Ali tu imam jedno pitanje. Da li je abortus, ili u kojoj meri (ne znam da li ima konkretnih statistika) koriscen kao oblik kontracepcije?

 

Kako ja mogu da znam svaki pojedinacni slucaj? Da li zato sto neko zloupotrebljava vozacku dozvolu i vozi kao manijak treba svima ukinuti?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

Da li je abortus, ili u kojoj meri (ne znam da li ima konkretnih statistika) koriscen kao oblik kontracepcije?

Abortus nikako ne može biti oblik kontracepcije, pošto kontracepcija sprečava trudnoću, a abortus prekida trudnoću. Mislim da nikako jedno, ne može da bude zamena drugom. 

Posebno ne mislim fa nijedna žena ne kaže - ok je ako ostanem trudna, abortiraću.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Abortus nikako ne može biti oblik kontracepcije, pošto kontracepcija sprečava trudnoću, a abortus prekida trudnoću. Mislim da nikako jedno, ne može da bude zamena drugom. 

Posebno ne mislim fa nijedna žena ne kaže - ok je ako ostanem trudna, abortiraću.

Baš tako. Naravno, postaje budale koje na abortus gledaju tako, ali to je manjina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Baš tako. Naravno, postaje budale koje na abortus gledaju tako, ali to je manjina.

 

Totalno eliminisuci koliko je za vecinu njih nezeljena trudnoca traumaticna vec sama po sebi, plus sve ono sto sledi pre, za i posle abortusa. 

Ispada kako su zene neka neodgovorna bica. 

 

Plus sto mi se nije dopala reakcija da eto, cim su muskarci traumatizirani idejom da nevoljno mogu postati ocevi, e onda ok, ajd razmotrimo da li je dobra ideja ukidanja pravo na abortus. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

Plus sto mi se nije dopala reakcija da eto, cim su muskarci traumatizirani idejom da nevoljno mogu postati ocevi, e onda ok, ajd razmotrimo da li je dobra ideja ukidanja pravo na abortus. 

Muškarci mogu nevoljno postati očevi i sa pravom na abortus ako žena odluči da zadrži dete.

 

U svakom slučaju, žalosno. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Baby said:

@handys... nesto se razmisljam bas oko pitanja kontracepcije. Mislim, vi znate da svaki abortus moze da dovede do steriliteta i ozbiljnih posledica? Znaci, samo neko ko zna da nikada nece moci da ima decu moze da koristi kao kontracepciju, ali to je neka druga prica. 

 

Mislio sam vise na nesto ovakvo:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1188406/

 

Ovo je 50 godina star rad, dakle to sto sam pomenuo nije nista novo. Stavise, iz toga ne mislim da sledi bilo kakav stav o abortusu, rec je prosto o tome (i to sam se i pitao) da li se na taj nacin u jednom procentu tretira abortus.

Glede svega ostalog, ne vidim zasto bi ono sto sam pitao sugerisalo da sam za ukidanje tog prava. Sto se mene tice, neka zena ima neograniceno pravo na abortus, neka lekar ima savetodavnu ulogu, kao i potencijalni otac. Ne mora svaka ideoloska poenta da udje u zakon. Neka to rade komunisti i teokrate, u demokratiji treba da postoji prava autonomija, a ona ukljucuje i pravo na abortus.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Mislio sam vise na nesto ovakvo:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1188406/

 

Ovo je 50 godina star rad, dakle to sto sam pomenuo nije nista novo. Stavise, iz toga ne mislim da sledi bilo kakav stav o abortusu, rec je prosto o tome (i to sam se i pitao) da li se na taj nacin u jednom procentu tretira abortus.

Glede svega ostalog, ne vidim zasto bi ono sto sam pitao sugerisalo da sam za ukidanje tog prava. Sto se mene tice, neka zena ima neograniceno pravo na abortus, neka lekar ima savetodavnu ulogu, kao i potencijalni otac. Ne mora svaka ideoloska poenta da udje u zakon. Neka to rade komunisti i teokrate, u demokratiji treba da postoji prava autonomija, a ona ukljucuje i pravo na abortus.

 

Nisam mislila da si ti za ukidanje prava, nego da od kada se pise po medijima za porast interesovanja za vazektomiju neke drzave koje su do juce bile spremne da ukinu prava na abortus sada su spremne da malo dublje razmisle. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

Evo i snimka:

.....................................

 

Pojavljuje se jos zanimljivih stvari...

 

Days before the 2020 election, Steve Bannon said Trump is 'just gonna say he's a winner' – even if he loses, report based off leaked audio says

.... In the audio clip, recorded during a meeting between Bannon and his associates on October 31, 2020, Bannon says that the former president is "just gonna say he's a winner."



"What Trump's gonna do, is just declare victory. Right? He's gonna declare victory. But that doesn't mean he's a winner," Bannon said in the clip, laughing. "He's just gonna say he's a winner."

Later in the audio Bannon says to expect "crazy shit" from Trump after the election and that, "at 10 or 11 o'clock Trump's gonna walk in the Oval, tweet out, 'I'm the winner. Game over. Suck on that.'" ..........

 

izvor, citav clanak: https://www.businessinsider.com/leaked-audio-bannon-trump-just-gonna-say-hes-a-winner-2022-7

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, handys said:

 

Tu se slazem. Ali tu imam jedno pitanje. Da li je abortus, ili u kojoj meri (ne znam da li ima konkretnih statistika) koriscen kao oblik kontracepcije?

Naravno da se koristi kao kontracepcija. Da se ne igramo cetvorenja dlake. Recimo u delovima gde je obrazovanje o kontracepciji zabranjeno. Ne znaci da kontracepcija nece neki put da podbaci, ili da ne treba da postoji odgovornost zasto ljudi ne koriste kontracepciju vise.

Ako oduzmemo abortuse za incest, silovanje, majka obolela, fetus oboleo, maloletnicka trudnoca...ostaje mnogo njih koji nisu "kontracepcija podbacila", vecina ustvari. Naravno da pravo treba da postoji jer zena ima pravo da bira sta sa svojim telom, ali ne treba ni ignorisati razloge.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Angelia said:

Naravno da se koristi kao kontracepcija. Da se ne igramo cetvorenja dlake. Recimo u delovima gde je obrazovanje o kontracepciji zabranjeno. Ne znaci da kontracepcija nece neki put da podbaci, ili da ne treba da postoji odgovornost zasto ljudi ne koriste kontracepciju vise.

Ako oduzmemo abortuse za incest, silovanje, majka obolela, fetus oboleo, maloletnicka trudnoca...ostaje mnogo njih koji nisu "kontracepcija podbacila", vecina ustvari. Naravno da pravo treba da postoji jer zena ima pravo da bira sta sa svojim telom, ali ne treba ni ignorisati razloge.

 

 

Pa to, mozda je idealno, sa savremene tacke gledista i da postoji pravo i da postoji konstantna edukacija (mada cini mi se da sam video grafikone po kojima je sad nesto bolja situacija nego pre 20ak godina).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, handys said:

 

Pa to, mozda je idealno, sa savremene tacke gledista i da postoji pravo i da postoji konstantna edukacija (mada cini mi se da sam video grafikone po kojima je sad nesto bolja situacija nego pre 20ak godina).

Naravno da je bolja situacija. Postoji I razlog da obrazovanje po pitanju kontracepcije treba povecati, jer to jeste trauma za dosta zena, iako su same izabrale. Ali tako laka dostupnost jeste dovela do koriscenja abortusa kao oblika kontracepcije, po fazonu jbga ako se desi imas izlaz. Zato je Roe vs Wade I drustveno bio los. Dosta zena ne zna koliko je to lose iskustvo dok ga nemaju.

Sad jeste malo poboljsano sa mogucnoscu da imamo pilule za abortus, ali ipak to treba da bude poslednji izbor (ovde ne ukljucujem one koji su moranje).

Ima mnogo losih posledica toga, da bi ipak trebalo da postoji neki drustveni koncenzus kako situaciju poboljsati. Tipa, eto razmisljam naglas, opet iskljucujem maloletnicku trudnocu, incest, silovanje, medicinsku potrebu...mozda cak treba izuzeti I one do 21, nisu to formirane odrasle osobe, ali recimo ako neko potpuno ignorise kontracepciju (sto opet vodi I do sirenja STD) da li stvarno treba da ima pravo koje prelazi razumni rok? Pa ako zna da to moze da se desi, mozda pocne da bude odgovornija osoba...

 

Sve vreme se tu prica o zeninom pravu da odluci o svom telu, ima ona pravo I da koristi kontracepciju. Ima I Plan B. 

Sa druge strane, gde je tu odgovornost muskarca? Zasto su kontraceptivna sredstva toliko nepopularna medju muskarcima? Napredujemo sa tehnologijom, pa zasto ne, neki UID pandan za muskarce? Pilule?

 

I btw, veoma je jasno zasto u US to pravo nije kodifikovano, koristilo se u politicke svrhe. Optuzivati neke talibane I verske fanatike za situaciju je samo guranje pod tepih stvarne istorije. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ali tako laka dostupnost jeste dovela do koriscenja abortusa kao oblika kontracepcije, po fazonu jbga ako se desi imas izlaz. Zato je Roe vs Wade I drustveno bio los. Dosta zena ne zna koliko je to lose iskustvo dok ga nemaju.

Jel stvarno misliš da mnoštvo žena abortuse koristi umesto kontracepcije? Ako da, odakle ti to, da vidim izvor molim. Rekao bih da je to veoma mala manjina. 

 

Za boldovan deo, to što Roe vs Wade ima jednu potencijalnu manu (pretpostavljajući da garantovano pravo na abortus smanjuje oprez nekim ženama pa zbog toga ima više neželjenih trudnoća), ne znači da je ceo zakon društveno loš i da nije trebao biti donešen. Kao prvo, em je to samo pretpostavka, a čak i da je tačna, Roe vs Wade spašava živote onima koji su se na abortus odlučili legalno ili ne, i onim majkama koje su u opasnosti itd itd. I na kraju - bem li ga, otkada je garancija na bazična prava žena društveno loša?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

Jel stvarno misliš da mnoštvo žena abortuse koristi umesto kontracepcije? Ako da, odakle ti to, da vidim izvor molim. Rekao bih da je to veoma mala manjina. 

Pogledaj statistiku demografije i moci ces dosta da zakljucis iz iste, evo sta CDC kaze:

 

Approximately 18% of all pregnancies in the United States end in induced abortion (19). Multiple factors influence the incidence of abortion, including access to health care services and contraception (85,86,88,89); the availability of abortion providers (8,11,16,90–93); state regulations, such as mandatory waiting periods (69,94,95), parental involvement laws (96,97), and legal restrictions on abortion providers (98–102); increasing acceptance of nonmarital childbearing (103,104); and changes in the economy and the resulting impact on fertility and contraceptive use (105).

The most recent data available indicate that the proportion of pregnancies in the United States that were unintended decreased from 51% in 2008 to 45% during 2011–2013 (57). Changing patterns of contraception use might have contributed to this decrease in unintended pregnancy. Use of long-acting reversible contraception (LARC) (i.e., intrauterine devices and hormonal implants), which are the most effective reversible contraceptive methods, has recently increased among all women (106–109), and the use of contraception overall appears to be increasing among sexually active adolescents (110). In addition, immediate postpartum and postabortion contraception provision, especially of LARC, has been shown to decrease rapid repeat pregnancy and repeat abortions (111–117). Further, providing contraception for women at low or no cost can increase use of more effective contraceptive methods for pregnancy prevention and reduce unintended pregnancy and abortion rates (85,86,88,118–120). Inadequate provider reimbursement and training, insufficient client-centered counseling, lack of youth-friendly services, and low client awareness of available contraceptive methods are reported barriers to accessing contraception (121–124). Reducing these barriers might help improve access to contraception and potentially reduce the number of unintended pregnancies and the number of abortions in the United States.

 

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/ss/ss6907a1.htm

 

Drugo, sticajem okolnosti znam ljude koji rade u jednoj klinici, pa znam i sta navode kao probleme. 

 

8 hours ago, Darko said:

Za boldovan deo, to što Roe vs Wade ima jednu potencijalnu manu (pretpostavljajući da garantovano pravo na abortus smanjuje oprez nekim ženama pa zbog toga ima više neželjenih trudnoća), ne znači da je ceo zakon društveno loš i da nije trebao biti donešen. Kao prvo, em je to samo pretpostavka, a čak i da je tačna, Roe vs Wade spašava živote onima koji su se na abortus odlučili legalno ili ne, i onim majkama koje su u opasnosti itd itd. I na kraju - bem li ga, otkada je garancija na bazična prava žena društveno loša?!

Otkad su bazicna prava zena pravo na abortus do 24 nedelje? Jer ako jeste zasto ceo svet to ne odobri?

Ali mislila sam u nekim aspektima bio los, nisam rekla ceo bio los i nije trebalo da bude donesen, recimo da se manje poklanjalo paznje na kontracepciju i edukaciju. Ne znam nijednu drzavu koja u US, zabranjuje spasavanje zivota majke. Roe je naravno bio dobar 70tih, pa sve i do negde 2000. Ali se i medicina promenila i tehnologija. I trebalo je u skladu s time menjati zakon, a i napraviti od njega zakon koji garantuje to pravo.

 

Nemoj mi podmetati nesto sto nisam rekla, jer ja ocigledno podrzavam pravo na abortus.

Link to comment
Share on other sites

O cemu mi ovde pricamo uopste? Problem su drzave koje hoce da izbace abrtus u bilo kom stepenu trudnoce, a ne legalizovanje do odredjene nedelje... Mislim, sto se stalno spinuje sa tim?! 

Ko je ovde uopste rekao da abortus ne treba da se ogranici vremenski?! Da li 12, 15 ili koliko nedelja, to nije problem, PROBLEM JE UKINUTI GA I KRIMINALIZOVATI!!!

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ah evo Dems prave show od donosenja zakona, znaci pokusavaju da guraju zakon koji je jos siri od Roe vs Wade, I bukvalno odobrava abortus do rodjenja. Iako znaju da taj zakon vec nije prosao Senat ni prostom vecinom. Kaze Pelosi o tome se nece pregovarati....izgleda da ipak neko zeli pravo na abortus bez limita, ili politicku farsu.

 

Ko je onda kriv? Talibani? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

O cemu mi ovde pricamo uopste? Problem su drzave koje hoce da izbace abrtus u bilo kom stepenu trudnoce, a ne legalizovanje do odredjene nedelje... Mislim, sto se stalno spinuje sa tim?! 

Ko je ovde uopste rekao da abortus ne treba da se ogranici vremenski?! Da li 12, 15 ili koliko nedelja, to nije problem, PROBLEM JE UKINUTI GA I KRIMINALIZOVATI!!!

 

 

 

 

Na TV u Srbiji je "cijenjeni" ljekar tvrdio da je zakon u USA takav da majka moze ubiti rodjenu bebu (dakle ne pobacaj)  i do 45 dana NAKON rodjenja ako se predomisli...

Edited by ters
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...