Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

56 minutes ago, Baby said:

 

Hrana je poskupela. Hrana nije do pre par godina, mozda deceniju uopste bila neka stavka u kucnom budzetu, ali vremenom postaje jedan od najvecih izdataka. Srednja klasa... pa jeste srednja klasa uvek ona izmedju gornje i donje, ali zarade ne prate rast cena i sve veca opterecenja idu na njihov budzet. 

Treba napomenuti da se kao srednja klasa definise "kucanstvo" sa primanjima izmedju $45K i $135K gde onima na gornjoj granici hrana sigurno nije veliki izdatak. U nekim statistikama ta srednja klasa ide i do $250K sto je 5X veci prihod od donje granice, da ne govorimo o tome sto je to household income, moze da bude 2 clana, ili 6 clanova.

Generalno, stanarine, stambeni krediti su i dalje najveci izdatak, a tu su cene otisle jos vise od cena hrane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Treba napomenuti da se kao srednja klasa definise "kucanstvo" sa primanjima izmedju $45K i $135K gde onima na gornjoj granici hrana sigurno nije veliki izdatak. U nekim statistikama ta srednja klasa ide i do $250K sto je 5X veci prihod od donje granice, da ne govorimo o tome sto je to household income, moze da bude 2 clana, ili 6 clanova.

Generalno, stanarine, stambeni krediti su i dalje najveci izdatak, a tu su cene otisle jos vise od cena hrane.

 

Pa upravo. Razlike u primanjima, a i razlike u cenama u zavisnosti od mesta stanovanja. 

I da, u pravu si za stanbeni trosak (ne samo krediti, nekada i renta) da je to najveci izdatak. Ali htedoh reci da hrana postaje opterecenje na budzet poprilicno velikom broju gradjana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

... nisam znala ni sta je to zakon a kamoli da se na ulici borim za zakone o kontroli oruzja kad sam bila dete...

Svaka cast ovoj osvescenoj deci koja umeju da se bore za sebe, to podrzavam samo ukoliko ih ne koriste pokvareni antipaticni odrasli za svoju stvar sto mislim da nije fer a i malo je fuj. Zar odrasli ne znaju sami da izdejstvuju nesto dobro za decu???

 

Cujte decu na demonstracijama, mnogo je bilo dece da bih sve citirala ali izjave su slicne tako da nema potrebe.

 

Hugo Cherry is nine years old, the same age as many of the children murdered at Robb Elementary in Uvalde. 

“I wanted to go [to the march] because since before 2022 started I’ve been having nightmares, most of them are about me getting shot,” said Hugo, who lives in Washington Heights.  

 

“When something like this happens and you just feel all this rage and just exhaustion and tiredness — there’s a lot of emotion,” said Kahn, who lives with her family in Queens.  “You’re just like a mess of a person at night when you finally close the news and you’re going to bed.” 

 

Sadie Tribe, 14, vaguely remembers the Sandy Hook shooting but couldn’t process the situation because she was a toddler at the time. When a friend revealed she knew someone who recently died in a mass shooting, Tribe said the violent reality “hit close to home.” She decided to march and talk about gun reform freely at school. 

 

Tu su i nastavnici:

I’m definitely one of those teachers who has always thought about, ‘Can these classroom walls protect me and my students from gunshots?’” said Bailey Tuch, a 7th grade math teacher at a Harlem charter school. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Kako kaze senator Rand Paul sada USA posudjuje novac od Kine i salje ga u Ukrajinu. 1.2 milijardi godisnje, dok se na istrazivanje lijekova za kancer trosi samo 60 miliona.

Itd, vrijedi pogledati, poslusati, a posto ovo sada ide uzivo, najavljeno je da ce se spomenuti i Srbija :s_w:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Amigo, sad vec brinem za tebe. Prvo Tucker Carlson, a sada Rand Paul!? Pa valjda mozes naci i druge lazove kod kojih se to manje vidi?

 

Pretpostavljam da i QAnon imaju forum ili neko mesto gde se nalaze. Posecujes li i to? Pa da nam preneses prave informacije iz kredibilnih izvora...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, zoran59 said:

Amigo, sad vec brinem za tebe. Prvo Tucker Carlson, a sada Rand Paul!? Pa valjda mozes naci i druge lazove kod kojih se to manje vidi?

 

Edukuj me i reci mi sta je laz. Najozbiljnije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Edukuj me i reci mi sta je laz. Najozbiljnije.

 

Amigo, dovoljno se dugo (forumski) znamo da znas da te ne zezam i nemam nista protiv tebe, licno - ali nam se ponekad stavovi razlikuju.

 

Znam da si obrazovan, pa mozes naci - nije na meni da ti nudim "edukaciju."

Danas, vecina nas nalazi informacije na netu. Nisu to vise jedine novine u gradu, kao prije 50 ili 80 godina.

I tu dolazi selekcija izvora. Mozemo traziti samo izvore koji nam povladjuju, mozemo naci suprotstavljene... a najteze je naci objektivne (malo ih ima, a i treba ih dobro prouciti da povjerujemo da su stvarno objektivni).

 

Necu ti sad nabrajati. Dovoljno je da na vise sajtova pretrazis "fact checker" i vidis gdje Carlson direktno laze. BTW, Carlson je "komentator" a ne "reporter."

Razlika je to sto je reporter i legalno odgovoran za istinitost vijesti a komentator samo laje onako kako njemu izgleda. Oko toga je bila rasprava prije 20-ak (+-nekoliko) godina, kad je bio popularan Rush Limbaugh (desnicarski lazljivi narcisoidni radio-komentator). Pokusali su ga neki tuziti zbog svinjarija, a on se izvukao  i spasio na sudu rekavsi da je "entertainer" i zato nije duzan navoditi cinjenice nego moze samo reci svoje misljenje.

Jebiga, to je jedna od negativnih strana demokracije i "slobode govora.

 

Rand Paul je idiot i pokvarenjak. Vise pokvarenjak... Prvo je negirao COVID, onda se suprotstavljavao mjerama sa sirenje istog, pa se suprotstavljao vakcinaciji. Ma, uglavnom se buni protiv svega sto dolazi (po njegovoj percepciji) "lijevo" od njega (a to ukljucuje i centar). Kao i Carlson, vjest je govornik i uspije dobiti glasove na izborima jer i glupa banda ima pravo glasa. No ako provedes malo vremena na netu pa potrazis i njega na "fact checker" izvorima - vidjeti ces kakva je to lazovska budala.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 sve u redu, ali zelim uvijek da cujem i neku drugu stranu, istina je u medijima uvijek negdje izmedju. Ako npr gledas samo CNN, sigurno je da neces biti objektivno informisan.

 

3 minutes ago, mrd said:

Dva posla istog ranga, ugradnja migavaca na BMW i tebi objasniti.
Težak je to posao.

 

Dobro, cemu vodi ovakav razgovor i ovo tvoje proganjane?

 

Sta bi ti da ti odgovorim, da si pakostan, smece, govnar... necu u stvari nista, ti sam izaberi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Dva posla istog ranga, ugradnja migavaca na BMW i tebi objasniti.
Težak je to posao.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

 

56 minutes ago, Amigo said:

Sta bi ti da ti odgovorim, da si pakostan, smece, govnar... necu u stvari nista, ti sam izaberi.

Ja lepo rekao, NIVO, a sve ti kao nije jasno. :lol_2:

Bubba, nisam ja nista pitao, ti si pitao: "Zasto je Zemlja okrugla?" Medjutim i dalje ti nije jasno:"Sta se to desava, da li covek ista resava?"

Pozz momcino i koristi salvete TP je tanak.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

@zoran59 sve u redu, ali zelim uvijek da cujem i neku drugu stranu, istina je u medijima uvijek negdje izmedju. Ako npr gledas samo CNN, sigurno je da neces biti objektivno informisan.

 

 

Dobro, cemu vodi ovakav razgovor i ovo tvoje proganjane?

 

Sta bi ti da ti odgovorim, da si pakostan, smece, govnar... necu u stvari nista, ti sam izaberi.

Zoki preteruje, ovaj Rand Paul, je uglanom desno, naporan tip. Ali nije da ponekad ne kaze nesto tacno.

 

Ako hoces neki centar, moras da filtriras pricu.

Da Tucker ponekad ukazuje na probleme, ali on ima svoju agendu. Ben Shapiro je super za ekonomiju i neke pojave u drustvu, sve sto ulazi u religiju, ignorisi. Joe Rogan je normalan tip, ali ekonomski levo. Sam Harris po pitanju religije levo, Jordan Peterson filozofija. Na levoj strani imas Tulsi Gabbard koja je centrista.

Ako otpratis ove ljude dobices utisak gde su umereni u US.

 

Fact checkers koje Zoki pominje, su budale. To je potpuno bias.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

On 6/12/2022 at 2:41 PM, Dragan said:

Ovim upravo potvrdjujes moju tezu o "svako za sebe". Ta tri laka koraka, ocigledno nisu tako laki za dosta ljudi i faktori koje ti stavljas na drugo mesto (gangsterska kultura i neobavezni seks mi se cine previse puritansko-moralizatorski) su ipak odgovorni za veoma nejednake pozicije u toj "slobodnoj" trzisnoj utrci - sto je zapravo glavna tema i kritika ("divljeg kapitalizma") USA sistema.

Svi faktori koje sam nabrojao su manifestacija antikapitalizma i etatizma. I to JESTE put razaranja društvene supstance istkane od dobrovoljnih interakcija i dobrovoljnih zajednica, i pravljenja "svako sam za sebe" društva, gde veliki broj ljudi treba da bude izolovan od drugih, a doživotno vezan i zavistan od države. A ta zavisnost je mnogo gora od zavisnosti od heroina.

 

 

Evo još jednog vrlo važnog i pogubnog fakotra koji utiče na siromašnije ljude i na nemogućnost da se učine "3 laka koraka", a čijoj demonstraciji prisustvujemo ovih meseci. Radi se o inflaciji, tj. režimu mekog novca koji se proizvodi štampanjem na papiru a u upotrebu uključuje prisiljavanjem ljudi da ga koriste. Govorim ne samo o ovoj Bajdenovoj inflaciji u SAD - kriminalni slučaj subkomandanta Lešine je samo posebno eklatantan primer - nego i generalno o režimu u kojem su gotovo sve nacionalne valute. Njegov uticaj u smislu sa početka pasusa je polivalentan. 

 

Prvo, inflacija je naročito teška za siromašnije ljude za koje ona znači manje hrane ili pelena za bebe ili goriva itd (često dobra koja njima čine preko 50% konzumacije doživljavaju još veću stopu inflacije od zvaničnog indeksa). Drugo, inflacija ne nastaje momentalno i za svakoga ravnomerno - neki ljudi su (u političkom, ne nužno i u geografskom, smislu) bliže a neki dalje od štamparije, neki ljudi (politički dobro uvezani) prvi dođu do novostvorenog novca i tek kada oni iskoriste novac (po starim cenama) inflacija krene da difunduje kroz ekonomiju i dok taj novac dođe do onih u poslednjim redovima cene su već porasle (a oni su u međuvremnu kupovali bez novog novca, sa starim platama a novim i većim cenama). I ne samo to, inflacija je porez na štednju u novcu, na ljude koji vrednost čuvaju u novcu, koji nemaju bog zna kakvu drugu imovinu do novca i koji samim time nemaju kolateral za neku veću pozajmicu - što su sve mahom siromašniji ljudi. S sruge strane politički najmoćniji entiteti i oni su najvećim kolateralom su najzaduženiji, na čelu sa samom američkom državom, a to u inflatornom režimu znači biti "odozgo" - biti dužnik je pametno a biti poverilac glupo kada novac stalno gubi vrednost. 

 

I treće, inflatorni režim ima katastrofalne kulturološke i civilizacijske posledice. Budući da će današnji novac u budućnosti sigurno vredeti manje nego danas, inflatorni režim proizvodi kulturu (kako to ekonomisti kažu) visoke vremenske preferencije tj. visokog diskontovanja budućnosti* - iliti kulturu konzumerizma, gde je cilj što više kupiti danas a što manje štedeti i planirati za budućnost (jer ako ne kupiš danas sutra ćeš moći da kupiš manje, prekosutra još manje itd). A samo jedna manifestacija ovoga je veliki broj dece rođene van braka (preko 40% u SAD, kod afro-amerikanaca i preko 70%), kao posledica lude i pijene noći, i odgajane u samohranoj roditeljskoj porodici - što je najkonsekventniji korak od "3 laka koraka" i najbolji prediktor zapadanja u siromaštvo (i za roditelja i za dete).

 


Evo još jednog faktora. Zašto je, na primer, teže naći posao ako ne završite srednju školu, šta će konobaru srednja škola? U korenu ovoga takođe leži jedna inflacija - inflacija obrazovnih titula, koja je takođe direktna posledica državizma i antikapitalizma, i koja takođe najviše pogađa siromašnije ljude koji u proseku imaju slabiji uspeh u školi (jer, u proseku, zaostaju po svim parametrima koji predviđaju uspeh u školi, kao što je inteligencija, vrednoća ili konformizam). Pre 50 godina za konobara su vam tražili 4 razreda, danas vam treba fakultet iako je posao isti, ako ne danas i lakši (digiron, kompjuter...) itd...

 

 

* "niska vremenska preferencija je ishodište civilizacije", da citiram po sećanju

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mrd said:

Ja lepo rekao, NIVO, a sve ti kao nije jasno. :lol_2:

Bubba, nisam ja nista pitao, ti si pitao: "Zasto je Zemlja okrugla?" Medjutim i dalje ti nije jasno:"Sta se to desava, da li covek ista resava?"

Pozz momcino i koristi salvete TP je tanak.

 

Imas jos uvijek one tri opcije, a moze i da bude i cetvrta opcija All of the Above :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

..................................

Fact checkers koje Zoki pominje, su budale. To je potpuno bias.

 

Zasto? Ti navode izvore gde nema biasa.

 

Neki politicar u nekom kontekstu navede da je siromah, platio kucu samo X.

A onda ovi udju u datoteku nekretnina, sto je javni (javno dostupan) podatak i vide da je platio 3X.

Gde je tu bias?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Zasto? Ti navode izvore gde nema biasa.

 

Neki politicar u nekom kontekstu navede da je siromah, platio kucu samo X.

A onda ovi udju u datoteku nekretnina, sto je javni (javno dostupan) podatak i vide da je platio 3X.

Gde je tu bias?

 

Kako zasto, pa zato sto im se ne svidja sta pise... 

Svakako, svako cita sta hoce i veruje u sta hoce. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Zasto? Ti navode izvore gde nema biasa.

 

Neki politicar u nekom kontekstu navede da je siromah, platio kucu samo X.

A onda ovi udju u datoteku nekretnina, sto je javni (javno dostupan) podatak i vide da je platio 3X.

Gde je tu bias?

Zato sto su i FB i Google i drugi priznali da njihovi fact checkers samo pisu sta im se dopada, a da ne pominjemo koliko se puta pokazalo da nista nisu proverili, a i da nisu u pravu. Recimo pomenucu Hunter Biden laptop, Wuhan lab leak, itd

 

Znaci bias je svuda.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Zato sto su i FB i Google i drugi priznali da njihovi fact checkers samo pisu sta im se dopada, a da ne pominjemo koliko se puta pokazalo da nista nisu proverili, a i da nisu u pravu. Recimo pomenucu Hunter Biden laptop, Wuhan lab leak, itd

 

Znaci bias je svuda.

 

nisam ni znao da FB i Google pruzaju fact check kao service. Cuj FB i fact, hehe.

 

Probaj:

 

https://mediabiasfactcheck.com/

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nonick said:

 

nisam ni znao da FB i Google pruzaju fact check kao service. Cuj FB i fact, hehe.

 

Probaj:

 

https://mediabiasfactcheck.com/

 

 

 

 

Tvrdili su da koriste 3rd party...pa ispalo njihovi ljudi pisali "misljenje", a i ti 3rd party...svako pise sta mu se dopada. Recimo WaPo je morao par puta vec da se izvinjava, iako nije da njih laganje boli.

 

Ali jbga, neki ljudi veruju da su to stvarno unbiased fact checkers... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Tvrdili su da koriste 3rd party...pa ispalo njihovi ljudi pisali "misljenje", a i ti 3rd party...svako pise sta mu se dopada. Recimo WaPo je morao par puta vec da se izvinjava, iako nije da njih laganje boli.

 

Ali jbga, neki ljudi veruju da su to stvarno unbiased fact checkers... 

 

Prica, cita, slusa... sve moze da se upotrebi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Prica, cita, slusa... sve moze da se upotrebi. 

pa da i onda vidis da ljudi zive u paralelnim univerzumima gde svako ima svoju istinu. Pa onda misle da zato sto se neko nazvao fact checker on to jeste. 

A cinjenice i dalje furaju dalje bez obzira na nase percepcije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

pa da i onda vidis da ljudi zive u paralelnim univerzumima gde svako ima svoju istinu. Pa onda misle da zato sto se neko nazvao fact checker on to jeste. 

A cinjenice i dalje furaju dalje bez obzira na nase percepcije.

 

Politifact je dobio pulicerovu nagradu zbog objektivnosti. Washington post ima fact check koji nije paralelan sa njihovim pisanjem, nego sa proveravanjem tacnosti i isto tako imaju neke nagrade zbog objektivnosti (i gle cuda, stavljaju pinokijev nos Bajednu kad odvali/izmisli nesto, a ne izvrcu kao sto Tucker radi kad Tramp odvali nesto).

Jbg. ti navedes ljude koji su konzervativni komentatori i kazes, evo slusaj ovog, on ce ti istinu reci. Pa hoce, njegovu stranu istine. Fact check ne bi trebalo da se bavi uopste preispitivanjem necega sto ne postoje dokazi. Ali problem je da ljudi zele i jedino zele da cuju ono sto oni zele da cuju tako se i stvaraju paralelni univerzumi. Pa ti si furala pricu o prevari na glasanju, namestanju sa aparatima, glasanju ilegalaca i slicno... gde skupljas te podatke kada su eto, desno orijentisane drave i izabrane sudije rekle da to nije tacno?! 

 

Ako cemo tako, da, ja cu vecno biti u paralelnom univerzumu sa tobom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2022 at 4:28 PM, bohumilo said:

  

Svi faktori koje sam nabrojao su manifestacija antikapitalizma i etatizma. I to JESTE put razaranja društvene supstance istkane od dobrovoljnih interakcija i dobrovoljnih zajednica, i pravljenja "svako sam za sebe" društva, gde veliki broj ljudi treba da bude izolovan od drugih, a doživotno vezan i zavistan od države. A ta zavisnost je mnogo gora od zavisnosti od heroina.

...

Nisam ni znao da zivim u antikapitalizmu i etatizmu (PS - verovatno i u socijalizmu/komunizmu ?!)

Pozdrav iz Svajcarske. 🙂

Medjutim u Danskoj je jos gore - Хајде Царла! Бивши амбасадорka исмејанa због изјава o Данскoj

I’ve seen this before.

Карла Сендс, која је годинама служила као америчка амбасадорка у Данској као део администрације Доналда Трампа, нашла се на удару жестоке критике због јучерашњих коментара на друштвеним мрежама.

...

"У Данској, људи средње класе не могу себи приуштити да возе аутомобил. Имају бицикл и возе се на дуга путовања. Мој возач из амбасаде возио би сат времена по снегу да би стигао на посао. То је будући тим који Бајден жели за Американце. Да ли је ово оно што желите?“

 

 

As former minister of transport I can asure you that using the bike for urban mobility is a question of choice, not econony for most Danes. This is for instance me in my time as minister - and don’t worry, we could afford a car. Next time you are here let’s go for a 🚲-ride 🇩🇰

 

Данска срушила Швајцарску са трона најконкурентније земље на свету (zli Danci, uaaaaaa)

 

Данска има веома добре резултате у многим мерилима квалитета живота у поређењу са другим земљама у Индексу бољег живота. Данска је изнад просека у многим областима, на пример животна средина, друштвени односи, грађански ангажман, образовање, запошљавање, задовољство животом. (dzaba im kad ne mogu da kupe auto)

 

 

 

.........................................................................................................................................................................................................................................

To sto si pisao o inflaciji nije nikakva potpora tvojih teza o USA, antikapitalizmu i etatizmu.

Kapitalizma ne bi ni bilo da nema kamata i inflacije.

Корени инфлације

Стручњаци инфлацију правдају понудом и тражњом. Грађани криве политику.

Једна од најпознатијих шала економиста је о десет економиста са једанаест мишљења, од којих најмање два заступа Џон Мејнард Кејнс. Различитост мишљења међу економистима евидентна је и када је у питању пораст инфлације који је последњих месеци погодио многе земље, не само на Западу. У недавном истраживању које је обухватило 111 стручњака за макроекономију, испитаници су навели најмање 14 разлога за пораст нивоа цена у Сједињеним Државама.

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...