Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

28 minutes ago, Jezebel said:

 

Istina rado bih svratila do Floride, tips zadrzi za sebe - nema potrebe, imam ja na pretek.

 

De nemoj se ljutiti, tako pise zvanicno na svim sajtovima sto se teme tice, ima I grafikona kako je padala cena od 2014.

 

E sad ako lazu ili nemaju pojma...

 

Ne ljutim se, kazem kako je - zivim izmedju cetiri drzave i mogu da uporedim iz prve ruke. 2007. je Evropa bila preskupa u odnosu na US - situacija se za 15 godina promenila na stetu US.

 

Mislim da je poenta Draganovog komentara da ljudi koji zaradjuju prosecno/ispodprosecno u US, tesko mogu zdravo da se hrane. 

Regulativa sto se hrane tice u US je mnogo labavija nego u EU; u US se brasno bleach-uje (izbeljuje), antibiotici u mleku, mesu su vrlo cesti.....to sve nije slucaj s EU.

 

Edit: stoga, u US,  ako se hranis jeftinije (ako jedino tako mozes da se prehranis) kupovaces hranu losijeg kvaliteta.

U EU, i najjeftinija hrana je prosla stroge regulative

Edited by Sunshine State
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dragan said:

List of countries by income equality

Jedan primer.

Who is the richest person in the world?

Neko vreme je bio Bezost, sada je tek na trecem mestu sa 171 milijardi dolara.

Istovremeno.

Billionaire Bezos' Amazon warehouse employees depend on food stamps in 9 states

 

5. veliki broj working poor

Working poor

Cross-national studies have found that European countries' working poverty rates are much lower than the US's. Most of this difference can be explained by the fact that European countries' welfare states are more generous than the US's. The relationship between generous welfare states and low rates of working poverty is elaborated upon in the "Risk factors" and "Anti-poverty policies" sections.

 

An Overview of America’s Working Poor

While a large number of that 100 million living at or below 200 percent of the poverty line are children and seniors, over 12 million of them are full-time workers between the ages of 25 and 64.

 

Ovde se radi o relativnim kriterijumima gde nisu uzete u obzir temeljne razlike između Amerike i Evrope, kao što je značajna razlika u bogatstvu (Amerika je mnogo bogatija, najbogatije evropske zemlje bi bile među najsiromašnijima u Americi), u količini i strukturi imigracije itd. Ko je taj prosečan siromašni čovek, kakvo je njegovo realno materijalno stanje i kakvi su mu prospekti (iz ugla toga šta on može za sebe da uradi) itd? Na primer, kada se izmeri realna konzumacija ekonomskih dobara, zemlja sačinjena od samo 20% najsiromašnijih američkih porodica bi bila jedna od najbogatijih evropskih zemalja (podaci sa sajta https://www.justfacts.com/  )

spacer.png

 

 

Drugo, sasvim je pogrešna teza o "svako sam za sebe" mentalitetu u SAD. Npr, po količini dobrovoljnih i humanitarnih donacija relativno GDP-ju SAD je daleko na pravom mestu (sa oko 1,5% GDP ja, dok prva sledeća zemlja (Novi Zeland) skoro duplo manje). I sama prepoznatljivo američka biznis ili start-up kultura jeste upravo manifestacija ideje da ljudi zajedno i odozdo organizuju svoje živote, bez čekanja do to uradi neko odozgo.

 

U Americi je lako ne biti siromašan. Dovoljno je da uradite makar ove 3 trivijalne stvari: i) završite srendnju školu, ii) ne rodite dete pre venčanja i ne venčate se pre 21. godine, i iii) nađete full-time posao. Ako uradite ovo imate preko 98% šanse da nikada ne zapadnete u siromaštvo i preko 75% da budete "srednja klasa" (onako kako ove pojmove u SAD definiše statistička služba); ako ne uradite ni jednu šanse su vam 76% da zapadnete u siromaštvo i samo 7% da dođete do srednje klase.

 

Zašto jedan broj Amerikanaca ne uradi ova 3 laka koraka, ko je za to kriv? Well, na skali od "za sve si sam kriv" do "sve je determinisano zakonima fizike i početnim uslovima univerzuma i niko nije kriv ni za šta", ovaj slučaj je, što se mene tiče, jedan od najbližih ovom prvom delu skale - taj koji ne uradi "3 laka koraka" je sam kriv! Tek u drugom redu su krivi ostali faktori, kao što je kultura (npr. gangsterska ili kultura neobaveznog seksa) i politike koje je podstiču a koje se često reklamiraju kao "pomoć ugroženima", kao što su razne manifestacije državne i socijalne pomoći (ako nešto subvencionišeš imaćeš ga više - to važi i za samohrane majke), projekata socijalnog stanovanja koja su rasadnici te vrste kulture i ponašanja, postavljanje zakonske minimalne nadnice koja onemogućava najugroženijim mladim ljudima da se zaposle, zatim rata protiv droga itd...pa sve do tesnog zoniranja i regulacije gradnje koja za posledicu ima nestašicu i visoke cene stambenog prostora, što je jedan od ključnih problema koji vuče gomilu drugih za sobom* (uključujući i gojaznost i ekonomsku nejadnakost, ali i druge mnogo ozbiljnije probleme, kao što je mlitav ekonomski rast, klimatske promene i pad nataliteta). Regulatorno birokratsko davljenje Amerike jeste generalno jedan od glavnih problema, ali regulacija gradnje posebno.

 

* najtoplija preporuka za tekst (sprema se i jedan edukativni strip na ovu temu), kačio sam ga i ranije; jedan od retkih novinskih članaka koji može u znatnoj meri da vam promeni interpretaciju svega što vidite oko sebe:

https://www.worksinprogress.co/issue/the-housing-theory-of-everything/

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Ne ljutim se, kazem kako je - zivim izmedju cetiri drzave i mogu da uporedim iz prve ruke. 2007. je Evropa bila preskupa u odnosu na US - situacija se za 15 godina promenila na stetu US.

 

Ne bi bas generalizovao to Evropa, posto tu ima dosta razlika od lokacije. U UK su cene kao i u US ili skuplje, Island je definitivno skuplji, a i Skandinavija, osim ako tamo cene nisu pale zadnjih godina. Nemacka je nekada bila daleko skuplja od US, ali imas pravo, poslednjih godina se to preokrece. Moj je utisak da su stvari u Nemackoj pojeftinile, vise nego sto su skocile u US, narocito od kada su zemlje na Istoku postale clanice. Mozda gresim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Angelia said:

Cilj je valjda najbolji rezultat, a ne politicka pobeda.

 

Tako bi trebalo da bude ali politicka pobeda je prioritet. Kako se politicki pobedjuje? Pa razoruzavanjem neprijatelja, izmenama zakona o oruzju, striktnim zakonom o nabavci i drzanju oruzja...

 

....Nema katastrofalnog rezima iz nekih ranijih perioda koji nije pribegao izmenama zakona o oruzju i konfiskacije u svoju korist. Citav spisak je to, od turske do kine, preko treceg rajha, ruande, gvatemale ...to je sto sam zapamtila a ima ih jos i zao mi je da ne mogu da se setim ko jos i sada da ostanu bez pomena svi. Prvo ih razoruzaju a onda ide genocid.

 

Naravno da ne mislim da je tako nesto u US moguce, zato je svaka debata o ovome mozda zanimljiva ali nepotrebna jer sigurno postoje drugaciji mehanizmi za sprecavanje masovnih ubistava a ne ovo ultra levicarenje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DJORDJE said:

Ne bi bas generalizovao to Evropa, posto tu ima dosta razlika od lokacije. U UK su cene kao i u US ili skuplje, Island je definitivno skuplji, a i Skandinavija, osim ako tamo cene nisu pale zadnjih godina. Nemacka je nekada bila daleko skuplja od US, ali imas pravo, poslednjih godina se to preokrece. Moj je utisak da su stvari u Nemackoj pojeftinile, vise nego sto su skocile u US, narocito od kada su zemlje na Istoku postale clanice. Mozda gresim.

Norveska 'ubija' sa cenama.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sunshine State said:

Mislim da je poenta Draganovog komentara da ljudi koji zaradjuju prosecno/ispodprosecno u US, tesko mogu zdravo da se hrane. 

Regulativa sto se hrane tice u US je mnogo labavija nego u EU; u US se brasno bleach-uje (izbeljuje), antibiotici u mleku, mesu su vrlo cesti.....to sve nije slucaj s EU.

 

Edit: stoga, u US,  ako se hranis jeftinije (ako jedino tako mozes da se prehranis) kupovaces hranu losijeg kvaliteta.

U EU, i najjeftinija hrana je prosla stroge regulative

 

U to ko je kriv za toliki broj morbidno debelih ljudi u Americi kao I o tome kako I koliko se kontrolise kvalitet hrane tamo, nemam pojma. U EU jeste dobra kontrola ispravnosti hrane. Mada broj nenormalno debelih ljudi (mahom zbog tresh ishrane i manjka fizickih aktivnosti) raste i u Evropi sto drzavama pravi problem opterecenje zdravstvu, narocito kad su deca u pitanju (nezdrave navike roditelja u ishrani prenose cesto i na svoju decu). Samo se tome pridaje vaznost i trudi kroz edukaciju, povecanje poreza. Naterali su cak i tresh izvore brze hrane McD, KFC I slicne da koriste 'zdravije' namirnice i ulja za pravljenje menija.

 

Programi za mrsavljenje i zdraviju ishranu, fizicki programi, nutricionisti, hirurske intervencije smanjivanja zeluca.

 

Ovo za korelaciju siromastva i losije ishrane (na stranu sad losija kontrola hrane u Americi) je opet posebna tema..

Ovde (takodje) ima dosta roditelja koji lose hrane sebe i decu i iz lenjosti jer je sveze voce I povrce em dostupno, em ima milion recepata na netu kako najjeftinije (I brzo) napraviti zdrav obrok - za ljude sa niskim primanjima, em mesecni dodaci za decu I razne vrste pomoci u vidu pijaca gde se doprema sa okolnih farmi sveze voce I povrce po niskim cenama i slicno. I pored svega toga ima podosta kretena koji ce, umesto da skuvaju, da odvedu dete (I sebe) na obrok u KFC na cosku. 

 

Tako da razlozi lose ishrane (a cesto i siromastva) imaju 2 strane, neki ljudi zapadnu u dugove, dodju na ivicu egzistencije nekad sami krivi, nekad ne svojom greskom, neki bome trpaju u sebe sve nezdravo, hrane se lose zbog sopstvene gluposti I lenjosti iako imaju alternativu da za istu sumu naprave zdrav obrok a ipak odu u obliznju trovacnicu. 

Edited by Jezebel
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jezebel said:

Norveska 'ubija' sa cenama.

 

Ako ubija, to sve treba razoruzati.

 

Kad vec ratujete cenama i `ubijate`, tada da kazem da u Kuvajtu po tom pitanju vrse  masakr, ponekad jabuke budu najskuplja stvar u radnji, nikada ih nisam ni kupila, sta ce mi jabuke pored egzotike...sto bi se reklo u srbiji: ako nemas za jabuke jedi papaju, durian, limetu ...

a sada ovo me je podsetilo na momenat iz Spanjolske (jug) - udjem u smesnu malenu prodavnicu voca i povrca i pitam uz dobardan kakoste - gde vam je limun - u sebi mislim - sramota u spaniji nemaju limun da se kupi - onda prodavac izadje izvan radnje i pokaze na drvo ispred izloga - uberi koliko ti treba -  da platim - ma kakvi, to je samo limun...

Svet je cudesan.

 

i tako to, sada off

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Jezebel said:

U to ko je kriv za toliki broj morbidno debelih ljudi u Americi

 

Kada sam dosao u Kanadu prije cetvrt stoljeca, odmah sam primetio te preterano gojazne ljude, nesto sto je kod nas bilo jako, jako retko, kao i invalide.

Za invalide mi je bilo jasno, kod nas je to bilo kao sramota, pa su ih porodice krile i nisu ih izvodili u javnost, dok je to ovde normalna stvar.

Medjutim sto se tice ovih gojazni, imam utisak da ih sada ima manje, da li je to rezultat svih kampanja koje su se vodili proteklih godina ili nesto drugo ne znam, ali definitivno ima nekih rezultata.

Amerikanci, da li delite moje misljenje da je slicno u SAD?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mama_mia said:

onda prodavac izadje izvan radnje i pokaze na drvo ispred izloga - uberi koliko ti treba -  da platim - ma kakvi, to je samo limun...

Svet je cudesan.

 

Kao mango  po Panama City-ju, raste po ulicama, ono sto padne na zemlju pociste i bace. Imao sam utisak da ga osim zivotinja i ptica niko ne jede.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Amigo said:

 

Za invalide mi je bilo jasno, kod nas je to bilo kao sramota, pa su ih porodice krile i nisu ih izvodili u javnost, dok je to ovde normalna stvar.

 

 

To sam ja napisala na starom f. U pitanju je bila spanija, mislila sam da bas ima dosta invalida, medjutim imaju samo uredjen spoljni zivot za invalide da se oni lakse krecu zato su bili vidljivi, dok u srbiji i bogami na bliskom istoku na njih niko ne misli i ne obezbedjuje slobodno i bezbedno kretanje i zbog toga ostaju kucama jer im je otezana mobilnost.

Ne bih rekla da je to neka sramota pa ih zato drze zatvorene. Samo je otezan boravak u spoljnom svetu.

Link to comment
Share on other sites

Gojaznost je izgleda presla i na divlje zivotinje. U Sedoni imam "komsiju" tvora, koji je svaki put kada dodjem sve deblji. Ljude mrzi da zatvaraju kontejner, a on se tu hrani kao u Mekdonaldsu. Jedan od bastovana je iz zezanja rekao da ce morati uskoro da mu nabave kolica, jer nece moci da hoda koliko je debeo.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mama_mia said:

 

Ako ubija, to sve treba razoruzati.

 

Kad vec ratujete cenama i `ubijate`, tada da kazem da u Kuvajtu po tom pitanju vrse  masakr, ponekad jabuke budu najskuplja stvar u radnji, nikada ih nisam ni kupila, sta ce mi jabuke pored egzotike...sto bi se reklo u srbiji: ako nemas za jabuke jedi papaju, durian, limetu ...

a sada ovo me je podsetilo na momenat iz Spanjolske (jug) - udjem u smesnu malenu prodavnicu voca i povrca i pitam uz dobardan kakoste - gde vam je limun - u sebi mislim - sramota u spaniji nemaju limun da se kupi - onda prodavac izadje izvan radnje i pokaze na drvo ispred izloga - uberi koliko ti treba -  da platim - ma kakvi, to je samo limun...

Svet je cudesan.

 

i tako to, sada off

 

Mama, sve si u pravu…. I ja se mislim sto li je (Sunshine State) tol'ko zapela:please: za 🍏 na FloridU kod onolike egzotike. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DJORDJE said:

Kao mango  po Panama City-ju, raste po ulicama, ono sto padne na zemlju pociste i bace. Imao sam utisak da ga osim zivotinja i ptica niko ne jede.

 

Tako je isto sa urmama na BI...ranije su od tezine slobodno padale po ulicama citave grane urmi, ali od skoro ih pakuju u mreze i tako vise na palmi - da kada se grana otkine ne prlja asfalt...ma nije to prljanje to je lepljivo kao med da prosipas i to stotine kila toga svuda...e sada su to sredili.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Jezebel said:

 

Mama, sve si u pravu…. I ja se mislim sto li je (Sunshine State) tol'ko zapela:please: za 🍏 na FloridU kod onolike egzotike. 

 

Ne brini ti sta Sunshine jede na Floridi, ali nije bas imalo smisla da poredim cene egzotike

 

Ili hoces reci da se jabuke ne jedu po Evropi, vec svi jedu egzoticno voce?

Kupuju jackfruit na gajbe?

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:

Ajde da krenemo stavku po stavku

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:

1. veliki broj ljudi nema nikakvo, ili lose zdravstveno osiguranje

Nisam proveravala skorije ali zadnja cifra koju sam videla je da jedno 6% stanovnistva nema zdravstveno osiguranje, ja to ne bih nazvala "veliki" broj ljudi.  To ipak ne znaci da nemaju zdravstvenu brigu. Nego je dobar broj svesno izabrao da nece kupiti osiguranje. Cak I pre toga najveci broj je bio oko 12%. Nakon ukidanja Obamacare beneficija taj broj se vratio na nekih 12-13%. 

 

A lose zdravstveno osiguranje je pitanje definicije, ja I moje racunam u lose, a sigurno je bolje nego u mnogim evropskim zemljama, znaci to je relativno.  

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


2. velika razlika izmedju superbogatih i siromasnih

 

Ovo je pausalna izjava. Razlika izmedju koga? Superbogati cine 0.1% stanovnistva, 70% su srednja klasa. Naravno da na extremnim vrednostima je ta razlika velika. Ali pricamo o malom broju ljudi

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


3. veliki broj beskucnika (cak i sa poslom) i onih koji moraju da se prehranjuju u narodnim kuhinjama

Zbunjujuca izjava. Pojasni

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


4. veliki broj working poor *

Sta ovo znaci? Sta racunas u working poor?

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


5. najveci broj zatvorenika na svetu *

Absolutno ili po glavi stanovnika? Ima tu dosta razloga u istoriji. Razne reforme kriminalnog sistema, pa war on drugs. Ima tu dosta gresaka.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


6. veliki broj predebelih *

Sta je veliki broj predebelih? To je cesto u US izbor zivotnog stila.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


7. veliki broj ovisnih o drogama *

Zadnjih par godina jeste problem. Jbga trzisni sistem, gde imas potraznju imas I posledice. A dosta je posledica war on drugs.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


8. ogroman kolicina oruzja u privatnom vlasnistvu i velika stopa homicida *

Zasto su ova dva u istoj recenici? 

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


9. losa infrastruktura

Kako gde. Recimo kod mene jeste, ali to ne znaci da je svuda.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


10. penzioni sistem u raspadu (fondovi prokockani na Wall Streetu, umesto vecih poreza)

Pojasni izjavu. Penzioneri u US jos uvek prosecno idu na Floridu sa vecim penzijama nego u dosta zemalja.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


11. lose socijalno i osiguranje za nezaposlene

? Po kojim to standardima 

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


12. jos uvek prisutan rasizam i verski ekstremizam

Medijsko lupetanje. US je najnaprednija zemlja po tim pitanjima. Daj neki argument

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


13. ogromni izdaci za naoruzanje

Pa?

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


14. ekolosna nesvest (osim Kalifornije i mozda jos par drzava)

Ovo je nebuloza

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


15. ogromna politicka podeljenost u drustvu, koje sprecava resavanje problema i politika kao show business

Medijska glupost.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


16. sve veca zaduzenost pojedinaca i drzave

I? Daj podatke u odnosu na druge razvijene zemlje I ekonomski status.

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:

17. los izborni sistem i okostalost politickih struktura, uz dvopartijsku fanaticnu podeljenost

Nikakve veze sa realnoscu, zasto je izborni sistem los?

Fanaticna podeljenost je novijeg datuma, I veoma iskrivljena medijska slika.

 

On 6/6/2022 at 5:21 PM, Dragan said:


* Na sve ove tacke imaju velikog uticaja velike kompanije, koje vodjene trkom za profitom legalno narusavaju zdravlje mnogih ljudi, a nekolicinu cini izuzetno bogatim.

US ima jaku srednju klasu. @bohumilovec pojasnio da I oni koji su siromasni u US bolje zive nego u dosta razvijenih zemalja.

Link to comment
Share on other sites

Quote

In 2021, 30.0 million people of all ages (9.2%) were uninsured at the time of interview.

https://www.cdc.gov/nchs/data/nhis/earlyrelease/insur202205.pdf

 

Quote

Over the last 30 years, wage inequality in the United States has increased substantially, with the overall level of inequality now approaching the extreme level that prevailed prior to the Great Depression. (...)
CEOs in 1965 made 24 times more than the average production worker, whereas in 2009 they made 185 times more. (...)
There are 750,000 Americans who are homeless on any given night. (...)
Only college graduates have experienced growth in median weekly earnings since 1979 (in real terms). High school dropouts have, by contrast, seen their real median weekly earnings decline by about 22 percent. (...)
In the United States, 21 percent of all children are in [relative] poverty, a poverty rate higher than what prevails in virtually all other rich nations. (...)
About 10% of full-time workers are in low-wage jobs, about 30% don't have health insurance, and about 40% don't have pensions. (...)
The top 10% of households controlled 68.2 percent of the total wealth in 1983 and 73.1% of the total wealth in 2007. 
The bottom 10% of households controlled 6.1 percent of the total wealth in 1983 and 4.2% of the total wealth in 2007.
(...)
The incarceration rate in the United States has grown so dramatically since the 1970s that the U.S. now has one of the highest rates in the world.

https://inequality.stanford.edu/publications/20-facts-about-us-inequality-everyone-should-know

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelia

On 6/9/2022 at 6:09 PM, bohumilo said:

Ovde se radi o relativnim kriterijumima gde nisu uzete u obzir temeljne razlike između Amerike i Evrope, kao što je značajna razlika u bogatstvu (Amerika je mnogo bogatija, najbogatije evropske zemlje bi bile među najsiromašnijima u Americi), u količini i strukturi imigracije itd.

I mi bi sad trebali ovde nesto ozbiljno da razgovaramo ?

Quote

 

 

Drugo, sasvim je pogrešna teza o "svako sam za sebe" mentalitetu u SAD. Npr, po količini dobrovoljnih i humanitarnih donacija relativno GDP-ju SAD je daleko na pravom mestu (sa oko 1,5% GDP ja, dok prva sledeća zemlja (Novi Zeland) skoro duplo manje). I sama prepoznatljivo američka biznis ili start-up kultura jeste upravo manifestacija ideje da ljudi zajedno i odozdo organizuju svoje živote, bez čekanja do to uradi neko odozgo.

Kao sto rekoh ta samoinicijativa ima svoje prednosti, ali i mana.

Te dobrovoljne donacije, osim sto su dobar izgovor za smanjenje sopstvenog poreza, zapravo pokusavaju da zamene ono sto bi zapravo drzava trebala da cini (i sto cine drzave zapadne Evrope). Znaci sistem prvo omoguci pojedincima da se enormno obogate, a posle oni mogu, ako im se cefne, da daju neke mrvice ostalima.

Gledao sam jednu emisiju o (nisam siguran) Seattleu. Gradska vlada je vecinom glasova dogovorila da uvedu nesto veci porez da bi te pare iskoristili za stambeni fond.

Onda je Bezos (?) nahuskao svoje radnike da protestuju i ta odluka je (skoro i na fizicku) silu povucena, jer eto Bezos ce sam da gradi stanove za ugrozene.

Kao sto napisah, nije svaka privatizacija bolja i efikasnija.

Quote

 

U Americi je lako ne biti siromašan. Dovoljno je da uradite makar ove 3 trivijalne stvari: i) završite srendnju školu, ii) ne rodite dete pre venčanja i ne venčate se pre 21. godine, i iii) nađete full-time posao. Ako uradite ovo imate preko 98% šanse da nikada ne zapadnete u siromaštvo i preko 75% da budete "srednja klasa" (onako kako ove pojmove u SAD definiše statistička služba); ako ne uradite ni jednu šanse su vam 76% da zapadnete u siromaštvo i samo 7% da dođete do srednje klase.

 

Zašto jedan broj Amerikanaca ne uradi ova 3 laka koraka, ko je za to kriv? Well, na skali od "za sve si sam kriv" do "sve je determinisano zakonima fizike i početnim uslovima univerzuma i niko nije kriv ni za šta", ovaj slučaj je, što se mene tiče, jedan od najbližih ovom prvom delu skale - taj koji ne uradi "3 laka koraka" je sam kriv! Tek u drugom redu su krivi ostali faktori, kao što je kultura (npr. gangsterska ili kultura neobaveznog seksa) i politike koje je podstiču a koje se često reklamiraju kao "pomoć ugroženima", kao što su razne manifestacije državne i socijalne pomoći (ako nešto subvencionišeš imaćeš ga više - to važi i za samohrane majke), projekata socijalnog stanovanja koja su rasadnici te vrste kulture i ponašanja, postavljanje zakonske minimalne nadnice koja onemogućava najugroženijim mladim ljudima da se zaposle, zatim rata protiv droga itd...pa sve do tesnog zoniranja i regulacije gradnje koja za posledicu ima nestašicu i visoke cene stambenog prostora, što je jedan od ključnih problema koji vuče gomilu drugih za sobom* (uključujući i gojaznost i ekonomsku nejadnakost, ali i druge mnogo ozbiljnije probleme, kao što je mlitav ekonomski rast, klimatske promene i pad nataliteta). Regulatorno birokratsko davljenje Amerike jeste generalno jedan od glavnih problema, ali regulacija gradnje posebno.

Ovim upravo potvrdjujes moju tezu o "svako za sebe". Ta tri laka koraka, ocigledno nisu tako laki za dosta ljudi i faktori koje ti stavljas na drugo mesto (gangsterska kultura i neobavezni seks mi se cine previse puritansko-moralizatorski) su ipak odgovorni za veoma nejednake pozicije u toj "slobodnoj" trzisnoj utrci - sto je zapravo glavna tema i kritika ("divljeg kapitalizma") USA sistema.

Naravno, ako ste srednja, ili visa klasa, onda svi ti problemi izgledaju nerealno, ili bar manje strasno.

 

 

@AngeliaNa prethodnoj strani sam prilicno opsirno neke tacke obrazlozio, a ti me sada pitas odakle mi sve to i odgovaras sa jednom recenicom ?

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sunshine State said:

 

Ne brini ti sta Sunshine jede na Floridi, ali nije bas imalo smisla da poredim cene egzotike

 

Ili hoces reci da se jabuke ne jedu po Evropi, vec svi jedu egzoticno voce?

Kupuju jackfruit na gajbe?

 

 

 

xaxaxa sve si pogresno uklopila...........

 ja sam poredila cene egzoticnog voca, pritom zao mi je da nisi razumela da ono sto je na jednoj strani sveta egzotika na drugoj je domace....xaxa sunce drago, jos da ispadne da se neko brine sta ti licno biras da jedes....ali ovo za egzotiku naravno da ima smisla upravo iz razloga koji pominjem...nema to veze da se u evropi jedu ili ne jedu jabuke :classic_happy: vec sta je za evropu egzotika i sta je skuplje od jabuka o tome se prica - pa pise sve...

 

za kuvajt nije egzotika urma, ali jabuka jeste...uopste ne brinem da neko brine o tome sto ja tamo nisam nikada kupila jabuku posebno ne verujem da neko brine sta li sam jela u egzoticnim zemljama da li egzotiku ili ono sto raste tu gde si trenutno - nemoj ni ti tako da mislis

to nikoga stvarno ne zanima, inace shvatila sam ovu pricu o vocu i cenama kao lako opustanje a ne kao predmet za prepiranje

 

 

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

Urme, Kuvajt, egzoticno voce.... Mislim, cemu ovo u prici o cenama u US na temi o US?

 

Kao sto i napisah, zivim  i u US i u dve EU drzave i uporedila sam neke common proizvode, nisam pricala o kavijaru, egzoticnim vockama, jastozima...vec o najobicnijim jabukama - kao sto vidim, par forumasa koji zive u US se slozilo s mojim upisom.

 

Odakle potreba tebe i Jezabel da sirite pricu van tog konteksta - ne znam (a i ne marim...)

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

 

@AngeliaNa prethodnoj strani sam prilicno opsirno neke tacke obrazlozio, a ti me sada pitas odakle mi sve to i odgovaras sa jednom recenicom ?

Naveo si dosta starih podataka i bez kontexta. Za svaku izjavu koistis izraz "veliki broj" a da su ti brojevi realno mali.

Naveo si i text o Amazonu, kad je Amazon inace poprilicno dobar poslodavac i placa bolje plate nego mnogi. To ti pise i u textu, da je to bio hit peace Bloomberga. biranje takvih textova gde se bogatasi svadjaju medju sobom nije argument.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

Urme, Kuvajt, egzoticno voce.... Mislim, cemu ovo u prici o cenama u US na temi o US?

 

Kao sto i napisah, zivim  i u US i u dve EU drzave i uporedila sam neke common proizvode, nisam pricala o kavijaru, egzoticnim vockama, jastozima...vec o najobicnijim jabukama - kao sto vidim, par forumasa koji zive u US se slozilo s mojim upisom.

 

Odakle potreba tebe i Jezabel da sirite pricu van tog konteksta - ne znam (a i ne marim...)

 

 

 

Plus, jabuke rastu na floridi i ima farmi jabuka po celoj floridi, tako da nisu nikakva egzotika nego domace voce... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Pa šta sad, jel hrana jeftina ili skupa, jedna iz USA kaže jeste, druga veli da je 70% srednja klasa?

I šta vam znači izraz belo smeće?

Imam neke ideje, Al nisam sigurna....

Mislis white trash ili trailer trash? uvredljiv naziv za odredjeno socio-akonomsku grupu kao sto je i redneck, s tim sto se neki koji su redneck ponose svojom grupom. Tako da je redneck prestao da bude toliko uvredljiv, dok je white trash ili trailer trash, uvredljivo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Pa šta sad, jel hrana jeftina ili skupa, jedna iz USA kaže jeste, druga veli da je 70% srednja klasa?

I šta vam znači izraz belo smeće?

Imam neke ideje, Al nisam sigurna....

 

Hrana je poskupela. Hrana nije do pre par godina, mozda deceniju uopste bila neka stavka u kucnom budzetu, ali vremenom postaje jedan od najvecih izdataka. Srednja klasa... pa jeste srednja klasa uvek ona izmedju gornje i donje, ali zarade ne prate rast cena i sve veca opterecenja idu na njihov budzet. 

 

US se menja, kao i sve ostalo, vremenom. Za neke na bolje, za neke na gore. Od teroristickog napada na bliznakinje je pocela drasticna promena opravdana borbom protiv terorizma i samo nastavila da se razvija u raznim pravcima. Posle ove pandemije ekonomija dolazi na ispit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...