Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 minutes ago, mrd said:

ali se ne sme porastu kriminala pripisivat mogucnost nabavke oruzja. 

 

Ali je svakako faktor koji treba uzeti u obzir, uz sve ostale faktore koji uticu na porast kriminala

2 minutes ago, Angelia said:

uvek ces lakse dobiti koncenzus oko pozitivne politike, nego oko oduzimanja prava.

Cilj je valjda najbolji rezultat, a ne politicka pobeda.

 

U ovoj konkretnoj problematici upravo je politicka pobeda cilj - ne vidim sta je "najbolji rezultat" ako je AR15 u slobodnoj prodaji?

 

Zaboravih - ako 18-ogodisnjak moze u vojsku/rat, malo je glupo ne dozvoliti mu da sme da kupi i pivo

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali je svakako faktor koji treba uzeti u obzir, uz sve ostale faktore koji uticu na porast kriminala

 

U ovoj konkretnoj problematici upravo je politicka pobeda cilj - ne vidim sta je "najbolji rezultat" ako je AR15 u slobodnoj prodaji?

 

Zaboravih - ako 18-ogodisnjak moze u vojsku/rat, malo je glupo ne dozvoliti mu da sme da kupi i pivo

Najbolji rezultat je smanjenje mass shooting, a ne zabrana AR 15.

 

BTW slazem se za pivo, cigare, marihuanu..sve ostalo je licemerje I ostaci kvekera.

Ionako to niko ne postuje, tako da je virtue signaling 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Najbolji rezultat je smanjenje mass shooting, a ne zabrana AR 15

 

A nekako ovo dvoje ide jedno uz drugo:

 

"AR-15 style rifles have played a prominent role in many high-profile mass shootings in this country, and have come to be widely characterized as the weapon of choice for these crimes. AR-15s or similar rifles were the primary weapons used in around half of the 10 deadliest mass shootings in modern American history, including the 2012 Sandy Hook Elementary School shooting, the 2015 San Bernardino attack, the 2017 Las Vegas shooting, the 2017 Sutherland Springs church shooting and the 2018 Stoneman Douglas High School shooting.

And now, Uvalde and Buffalo."

 

Divan rezultat...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

A cesto ni preterane zelje da se hrane "kvalitetnom" hranom. Nije ni mnogo pomoglo propagiranje price o fatshaming I kako je to rasizam.  

 

Neverovatna... ne znam ni kako bih ovo nazvao. Nije ni zamena teza, ni racionalizacija, nešto meni fascinantno svakako. Bez uvrede.  Nema preterane želje? Verovatno ni za više rada?

 

 

19 minutes ago, Angelia said:

Podizanje starosne granice ne podrzavam iz principa, ako moze da ide da gine za zemlju sa 18, moze I da kupi oruzje.

Uz napomenu da sam 100%tno za profesionalne vojske i za potpuno ukidanje obaveznog služenja vojnog roka bilo gde, moram da primetim da imam utisak, iako nisam baš u materiji, da kada momak ode u vojsku on ima i neku obuku vezanu za rukovanje oružjem? Ovom logikom ukoliko može da se neko poseče nožem u kihinji, može i da operiše ljude?

 

19 minutes ago, Angelia said:

Iako bi ja bila protiv da je moj klinac hteo oruzje sa 18. Ali moj klinac je drugacije podizan, njemu ni kad je presao 21 nije dozvoljena tetovaza.

 

Dakle klinac ne, ali ostalim klincima ne treba braniti?

 

19 minutes ago, Angelia said:

Ne vidim u cemu se nesto drasticno ne slazemo, osim sto ja ne mislim da je oruzje krivo ni 2A nego mentalno zdravlje.

 

Mentalno zdravlje osobe X ubija druge osobe Y?

 

19 minutes ago, Angelia said:

Bila je situacija u skoli mog klinca, srednjoj, najgori sat ipo u mom zivotu...ali budimo realni, ipak u takvim situacijama umire 1% poginulih od oruzja. Znaci skoro nista ne resavas zabranom AR 15.

Kao otac dece, moram da priznam da sam kod ovog dela skapirao da se ovde opasno troluje. 🙂

 

 

10 minutes ago, Angelia said:

Prihvatanje ostalih uslova, jer ne napadas nesto sto vecina ne zeli da se menja. 

Kompromis, koji donosi bolju situaciju umesto koriscenja u politicke svrhe.

Isto kao da kazes sta dobijamo ako se bavimo izvorom problema, mentalnim zdravljem, uvek ces lakse dobiti koncenzus oko pozitivne politike, nego oko oduzimanja prava.

Cilj je valjda najbolji rezultat, a ne politicka pobeda.

Ovde opet zanimljivosti. Ne napadati nešto što većina ne želi da menja? 

 

Izvinite, zaista ne dolazim često na temu USA, ali najiskrenije verujem da je ovo samo dobro zezanje, na neveselu temu ali valjda svako ima svoju nišu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

 

A nekako ovo dvoje ide jedno uz drugo:

 

"AR-15 style rifles have played a prominent role in many high-profile mass shootings in this country, and have come to be widely characterized as the weapon of choice for these crimes. AR-15s or similar rifles were the primary weapons used in around half of the 10 deadliest mass shootings in modern American history, including the 2012 Sandy Hook Elementary School shooting, the 2015 San Bernardino attack, the 2017 Las Vegas shooting, the 2017 Sutherland Springs church shooting and the 2018 Stoneman Douglas High School shooting.

And now, Uvalde and Buffalo."

 

Divan rezultat...

Pa posto se to nece desiti - sta postizes za isto zalaganje?

21 minutes ago, freethrow said:

 

Neverovatna... ne znam ni kako bih ovo nazvao. Nije ni zamena teza, ni racionalizacija, nešto meni fascinantno svakako. Bez uvrede.  Nema preterane želje? Verovatno ni za više rada?

Ne razumem te, ljudi su navikli da jedu velike porcije, i nezdravo. Nece da menjaju sta vole. Cak i da zaradjuju vise ne bi promenili navike.

A sad su dobili i afirmative da je to super.

 

21 minutes ago, freethrow said:

 

Uz napomenu da sam 100%tno za profesionalne vojske i za potpuno ukidanje obaveznog služenja vojnog roka bilo gde, moram da primetim da imam utisak, iako nisam baš u materiji, da kada momak ode u vojsku on ima i neku obuku vezanu za rukovanje oružjem? Ovom logikom ukoliko može da se neko poseče nožem u kihinji, može i da operiše ljude?

Ne to nije logika. Napomenula sam da je princip.

 

21 minutes ago, freethrow said:

 

Dakle klinac ne, ali ostalim klincima ne treba braniti?

Svaki roditelj bira za sebe kako ce podizati svoje dete. Moj klinac ne jede sladoled specijalno, jer treba da ih zabranimo svima? Zasto bi ja moje ideje nametala drugima?

 

21 minutes ago, freethrow said:

 

Mentalno zdravlje osobe X ubija druge osobe Y?

Da.

 

21 minutes ago, freethrow said:

Ovde opet zanimljivosti. Ne napadati nešto što većina ne želi da menja? 

 

Izvinite, zaista ne dolazim često na temu USA, ali najiskrenije verujem da je ovo samo dobro zezanje, na neveselu temu ali valjda svako ima svoju nišu.

Pa mozes ti to napadati, samo neces nista postici. Razmisljaj racionalno a ne emotivno. Cuj zezanje reci da nemas vecinsku podrsku za nesto? Pa bolje da uzmes nesto nego nista, i tebi je to zezanje?

Link to comment
Share on other sites

Inače AR-15 je preteča M-16. Kod nekih novijih modela AR-15 neke osobine su čak i bolje od M-16.  M-16 ne možete da kupite jer je to vojno oružje a AR-15 možete. Ludilo. Ja iskreno ne vidim potrebu da se ide u drugu krajnost da se zabranjuje oružje. Ali moraju se uvesti dozvole kao u Evropi pa da bar znamo ko je odgovoran ako idiot kupi legalno oružje i napravi ovakve pokolje. Što se tiče bezbednosti običnih ljudi ovaj vid nabavke oružja (sa dozvolom) je dovoljan da im da mogućnost za tako nešto. Ako vas ne spasi pištolj neće vas spasiti ni nuklearna bomba, tako da nema logike dozvoljavati civilima da nose oružja kakva koristi vojska, nema potrebe da se ponašamo kao pre 200 godina na divljem zapadu, jer ako ima onda treba vratiti i ostale običaje iz tog perioda koji su u međuvremenu zabranjeni.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ne razumem, zasto se stalno navodi kao kontra-argument da mislimo da treba da se uvede mentalna provera? To ovde niko ne spori, ali postoji razlika izmedju zabrane nabavke oruzja i provere. @zoran59 je naveo da oruzje nije upotrebljivo za nesto korisno, vec samo za eliminaciju, sto je potpuno tacno, ali je razlika u tome sto kad kupujes auto, moras da pokazes vozacku dozvolu, koja je sertifikat da si mentalno sposoban da upravljas necim sto ima ubojitu moc. Za oruzje to ne treba! Zar nije pametnije insistirati utvrdjivanju kriterijuma ko moze, a ko ne da poseduje oruzje, umesto slepog dekreta, gde niko to ne sme da ima. Onog momenta kad se kaze niko, onda ja kao pojedinac primetim da mi je nesto zabranjeno. S'druge strane, kad mi kazu da moram da prodjem neku proveru, onda svesno idem da se proverim, da bih znao da sam bolji od onih, koji to nisju prosli. 

Sta sam pokusao da ilustrujem, kontrola mase nije laka i zbog toga imamo licemerne politicare, jer90% puka pije vodu koju oni toce, ali samo kada se osecaju bolji od drugih.

Rezime:

1) Niko nije rekao da ne treba da postoji provera sposobnosti

2) Ne treba apriori zabraniti nabavku oruzja, posto ce se podzemno trziste mnogo brzo razviti i tek onda necemo znati ko kosi, a ko vodu nosi.

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Angelia said:

Pa posto se to nece desiti - sta postizes za isto zalaganje?

Ne razumem te, ljudi su navikli da jedu velike porcije, i nezdravo. Nece da menjaju sta vole. Cak i da zaradjuju vise ne bi promenili navike.

A sad su dobili i afirmative da je to super.

 

 In the United States and other developed countries, lower income households tend to have higher rates of obesity (Hruschka, 2012; Subramanian et al., 2011). In 2015, over 35% of the population was obese in U.S. states where median household incomes were below $45,000 per year, whereas obesity was less than 25% of state populations where median incomes were above $65,000 (Centers for Disease Control and Prevention, 2017c). Similarly in Europe today, poor individuals are 10% to 20% more likely to be obese (Salmasi and Celidon, 2017). 

 

https://www.nature.com/articles/s41599-018-0201-x

 

 

33 minutes ago, Angelia said:

Ne to nije logika. Napomenula sam da je princip.

Princip iznad logike? Zvuči emotivno, ne racionalno.

 

33 minutes ago, Angelia said:

Svaki roditelj bira za sebe kako ce podizati svoje dete. Moj klinac ne jede sladoled specijalno, jer treba da ih zabranimo svima? Zasto bi ja moje ideje nametala drugima?

 

Poređenje sladoleda sa puškama smatram uvredljivim. Bez imalo truda.

 

33 minutes ago, Angelia said:

Pa mozes ti to napadati, samo neces nista postici. Razmisljaj racionalno a ne emotivno.

Pragmatizam koji bi nam onemogućio dosta stvari koje, kapiram, danas nazivamo slobodama? Ja dosta racionalnije zvučim ovde, ali možda grešim.

 

33 minutes ago, Angelia said:

Cuj zezanje reci da nemas vecinsku podrsku za nesto? Pa bolje da uzmes nesto nego nista, i tebi je to zezanje?

Meni je ovo, iskreno, opasno zezanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mrd said:

Ne treba apriori zabraniti nabavku oruzja, posto ce se podzemno trziste mnogo brzo razviti i tek onda necemo znati ko kosi, a ko vodu nosi.

 

Ne secam se da je neko trazio potpunu zabranu - ovde se prica o boljoj regulaciji  i sta je potrebno i moguce uraditi na tom polju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ne secam se da je neko trazio potpunu zabranu - ovde se prica o boljoj regulaciji  i sta je potrebno i moguce uraditi na tom polju

Hm, da. Bolja regulacija ce se postici, tek kad se mozgovi prosecnih ljudi pripreme za razumevanje, a to ce kako radimo biti nikad. Manje je problem uvesti regulativu, od zabrane nabavke odredjenog oruzja. Ipak je ovo zemlja u kojoj novac govori. Eno tamo je nekome zasmetala izjava da mi prosecan amer i da ima para isto jeo. To je potpuno tacno, samo ces u US cuti izraz "grab something to eat", jednostavno i to je posao.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, freethrow said:

 

 In the United States and other developed countries, lower income households tend to have higher rates of obesity (Hruschka, 2012; Subramanian et al., 2011). In 2015, over 35% of the population was obese in U.S. states where median household incomes were below $45,000 per year, whereas obesity was less than 25% of state populations where median incomes were above $65,000 (Centers for Disease Control and Prevention, 2017c). Similarly in Europe today, poor individuals are 10% to 20% more likely to be obese (Salmasi and Celidon, 2017). 

 

https://www.nature.com/articles/s41599-018-0201-x

 

I?

 

13 minutes ago, freethrow said:

 

Princip iznad logike? Zvuči emotivno, ne racionalno.

Sto da ne, pa nisam ni ja robot. A i moze mi se da stavim princip gde znam da ionako me niko ne pita.

 

13 minutes ago, freethrow said:

 

Poređenje sladoleda sa puškama smatram uvredljivim. Bez imalo truda.

To je primer, a ne poredjenje

 

13 minutes ago, freethrow said:

Pragmatizam koji bi nam onemogućio dosta stvari koje, kapiram, danas nazivamo slobodama? Ja dosta racionalnije zvučim ovde, ali možda grešim.

 

Meni je ovo, iskreno, opasno zezanje.

ok, tvoj problem, meni je jako ozbiljno.

Link to comment
Share on other sites

Ne razumemo se, naravno da je ozbiljna tema. Neozbiljne su mi iznete argumentacije. Što je šteta, jer je ovo baš onako jedan dijalektički podihvat i divljenja dostojan zadatak - braniti pravo na oružje i slične stvari 2022ge godine. Ali izvjedba je, što bi rekli Hrvati, takva da sve deluje kao trolovanje. Barem meni.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@freethrow

Eto samo ovo  mogu da ti kazem, humanitarac nas je ovo napisao.

 ЦРВЕНА


 

Црвена је крвца, што кипи у нама;
Црвена је муња, што облак пролама,

Црвено је небо, кад се зором смије,
Црвен нам је барјак, што се гордо вије,

Црвена је мржња у нашим грудима
Па и гнев је црвен, што нас обузима.

О, тирани, чујте – не треба вам крити –
И освета наша – црвена ће бити!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, freethrow said:

Ne razumemo se, naravno da je ozbiljna tema. Neozbiljne su mi iznete argumentacije. Što je šteta, jer je ovo baš onako jedan dijalektički podihvat i divljenja dostojan zadatak - braniti pravo na oružje i slične stvari 2022ge godine. Ali izvjedba je, što bi rekli Hrvati, takva da sve deluje kao trolovanje. Barem meni.

Moras da malo dobronamerno gledas na argumentaciju i da ne mesas svasta u to.

Poenta je da je US to sto jeste sa takvim Ustavom. Meni kao takva generalno odgovara. Sto ne znaci da nemam primedbe. Ali mi je malo neozbiljno napadati Ustav, kad je veoma vidljivo da US gradjani to ne podrzavaju. 

Uz to 2 miliona prosle godine pretrcalo granicu u onakvim uslovima, svi sanjaju americki san. A neki ovde "opravljaju" ameriku.

 

Just now, Baby said:

 

Koja vecina? Ako mislis na senatore onda si u pravu

Vecina koja glasa ne podrzava ukidanje 2A, vecina ne podrzava zabranu AR15. Cak ni vecina drzava ne podrzava federalnu zabranu.

Da podrzavaju vec bi to izglasali.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Zaboravih - ako 18-ogodisnjak moze u vojsku/rat, malo je glupo ne dozvoliti mu da sme da kupi i pivo

 

Imali smo i objasnjenje kako vojnici i veterani imaju tretman oko posedovanja oruzja. Ispadne da su oni opasniji ili sta...

1 minute ago, Angelia said:

 

Vecina koja glasa ne podrzava ukidanje 2A, vecina ne podrzava zabranu AR15. Cak ni vecina drzava ne podrzava federalnu zabranu.

Da podrzavaju vec bi to izglasali.

 

Koja vecina koja glasa? Tako pausalno se gadjas nekim ciframa... Ne glasaju za oruzje, glasaju za predstavnika, cinovnika, zovite ga kako hocete... 

 

Ne glasaju za oruzje. Ili ti mozda imas neki upitnik o tome kad glasas?! 

Link to comment
Share on other sites

Ako ne pretpostavimo veoma rasprostranjenu „mentalnu bolest“ u USA kao uzrok toga, da ljudi masovno sasvim slobodno biraju, da rade masovna ubistva, da se samoubijaju, da se masovno drogiraju, da kao kriminalci zavrsavaju po zatvorima, da budu siromasni i debeli... onda uzrok mozda lezi negde drugde, naime u samom drustvenom uredjenju i vec pomenutom „svako za sebe“ mentalitetu, pri cemu uslovi igre i pocetne karte nisu raporedjene tako da se tezi dobrobiti vecine stanovnistva.

Na primeru Britanske zeleznice, moze se videti da privatizacija nije uvek najbolje resenje, osim za mali broj profitera, medjutim u nekim USA drzavama postoje predlozi da se drzavne usluge privatizuju, tj. u principu da se drzava „proda“ velikim firmama.

 

Naravno da pri ovim statistikama koje navodim dolazi do preklapanja, pa se brojevi ne mogu sabirati – moguce je da je jedna osoba debela, ovisnik o drogama, siromasna i bez stana, pa se vodi u raznim tackama, a ipak je samo jedna.

 

Sledece cetiri tacke su medjusobno povezane.

4. velika razlika izmedju superbogatih i siromasnih

Naravno, u svakoj drzavi postoji ta razlika, medjutim kada se pogleda GINI koefizient, koji je donekle objektivno merilo te razlike, vidimo je u USA u odnosu na Evropske drzave ta razlika puno veca. Sto sa sobom donosi neke od navedenih problema.

1280px-Gini_since_WWII.svg.png

 

List of countries by income equality

Jedan primer.

Who is the richest person in the world?

Neko vreme je bio Bezost, sada je tek na trecem mestu sa 171 milijardi dolara.

Istovremeno.

Billionaire Bezos' Amazon warehouse employees depend on food stamps in 9 states

 

5. veliki broj working poor

Working poor

Cross-national studies have found that European countries' working poverty rates are much lower than the US's. Most of this difference can be explained by the fact that European countries' welfare states are more generous than the US's. The relationship between generous welfare states and low rates of working poverty is elaborated upon in the "Risk factors" and "Anti-poverty policies" sections.

Pov_crossnatl.jpeg

 

 

An Overview of America’s Working Poor

While a large number of that 100 million living at or below 200 percent of the poverty line are children and seniors, over 12 million of them are full-time workers between the ages of 25 and 64.

 

5. veliki broj beskucnika (cak i sa poslom) i onih koji moraju da se prehranjuju u narodnim kuhinjama

Estimated number of homeless people in the United States from 2007 to 2021

Homelessness in the United States

Over the course of the year (October 2009 – September 2010), the 2010 Annual Homeless Assessment Report found that 1,593,150 individuals experienced homelessness. Most were homeless temporarily. The chronically homeless population (those with repeated episodes or who have been homeless for long periods) decreased from 175,914 in 2005 to 123,833 in 2007.[208] According to the 2017 AHAR (Annual Homeless Assessment Report) about 553,742 people experienced homelessness, which is a 1% increase from 2016.

 

6. veliki broj predebelih

Obesity in the United States

Obesity in the United States is a major health issue resulting in numerous diseases, specifically increased risk of certain types of cancer, coronary artery disease, type 2 diabetes, stroke, cardiovascular disease, as well as significant increases in early mortality and economic costs.

...

The obesity rate has steadily increased since the initial 1962 recording of 23%. By 2014, figures from the CDC found that more than one-third (crude estimate 36.5%) of U.S. adults and 17% of children were obese. The National Center for Health Statistics at the CDC showed in their most up to date statistics that 42.4% of U.S. adults were obese as of 2017–2018 (43% for men and 41.9% for women).

 

Iako se ovo opet moze uzeti kao individualna odluka i problem, ako pretpostavimo da nemaju bas svi genetske i organske poremecaje, onda se ipak mogu neki od uzroka ove posasti naci u "american way of life" (Big Mac i Cola), ili sto bi rekli opet uticaj velikih kompanija, koji svojim reklamama i dobrim pozicioniranjem (na pr. blizu skola, kao i lobiranjem u drzavnim institucijama za zdravlje i ishranu) itekako uticu na ovu pojavu.

 

The U.S. Doesn't Have Enough Of The Vegetables We're Supposed To Eat

How access to fresh produce varies across America

 

This is a time when food insecurity exists simultaneously with an obesity crisis, with only 12% of American adults meeting the daily recommended fruit intake and even less meeting the daily recommended vegetable intake.

...

While the United States is producing more food than ever before, the problem is many communities don’t have access to healthy food, especially fresh fruits and vegetables. This is concerning because research has shown that poor diet is one of the leading risk factors for disability and death.

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dragan said:

While the United States is producing more food than ever before, the problem is many communities don’t have access to healthy food, especially fresh fruits and vegetables. This is concerning because research has shown that poor diet is one of the leading risk factors for disability and death.

 

Cene su uzasne!

 

Za kilogram najobicnijih jabuka ti moras da platis $ 5 i vise.

Neko sam ko jede bas mnogo voca, pa primetim ogromne razlike u cenama izmedju, recimo, US i NL  - u US je pound (manje od 0.5 kg) npr. grozdja oko $ 3 (nista organic, nista specijalno) - kilogram je vise od $ 6.... U NL mozes za 2 € da kupis kilogram. Slicno je i s povrcem - najobicniji krompir kilogram je preko $ 3.

 

Zamisli porodicu od cetvoro,  s prosecnim primanjima - koliko im voca i povrca treba na dan? U proseku po pola kilograma voca i pola kilograma povrca po osobi - dnevno samo za to treba $ 15 - 20 .....a gde je meso, gde su mlecni proizvodi, etc.. i to najobicnije meso (ne organic, vec "antibiotsko"). 

Nasi prijatelji, porodice sa 2 dece, vecina njih kaze da mesecno potrose najmanje $ 2000 na hranu (hrane se kvalitetno, kupuju organsko, kuvaju....)

 

Secam se 2007. kad sam se preselila iz US u Nemacku - Nemacka je bila dva puta skuplja od US....sad je US dva puta skuplja (ne pricam o krpicama, njih mozes naci jeftino, ali bez njih mozes, ne moras svaki dan kupovati - hranu moras)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad sam zvirnula na google - u USA, kilo (prosek) jabuka $1,35  pond (pola kile). Ali velika zemlja, razni popusti, oni njihovi bonovi po

raznim supermarketima za platezno manje sposobne itd. 

 

"The current national average price is $1.31 for "Apples, Red Delicious, per lb. (453.6 gm)". This data is collected by a national survey and can vary from region to region".

 

Dairy Products

Milk per 1 liter 0,80 - 1 USD (1 gallon 3 - 4,4 USD )

Sour cream 4,5 USD per 1 kg

Butter 10 - 15 USD per 1 kg

Cottage cheese 5 USD per 1 kg

Yogurt Activia, packaging of small jars 8 pcs 5,5 USD

Yogurt Danone, Activia or other 0,80 USD

 

Meat and chicken, price per kilogram

Chilled boneless beef 7 - 8 USD

Pork fillet 4 - 5 USD

Sliced beef, fillet 6 - 8 USD

Ribeye beef steaks 9 - 10 USD

Marinated beef for barbecue 8 - 11 USD

Chicken Breasts 3,3 - 4 USD

The whole chicken 2,6 - 3 USD

 

Prices for fish and seafood per 1 kg

Salmon filet 17 - 30 USD

Salmon steaks 12 USD

Fillet of catfish 8 USD

Tuna fillet 28 USD

Trout ocean filet 40 USD

Shrimp 12 - 14 USD

Crab 22 USD

 

Vegetables and fruits

Prices of vegetables per 1 kg

Potato 1 USD

Onion 1 - 1,5 USD

Tomatoes 1 USD

Broccoli 0,80 USD

Peppers 3 - 5 USD

Salad mix 150 gr 3,3 USD

 

 

 

 

*Sto jeste nesto skuplje od NL (ja) jer neke jeftinije sorte jabuka su E1.35 kilo a ima I za E3.0 kilo I vise.

 

Elem, kako vidim ove cene - povrce u USA je jeftino, meso, mlecni proizvodi, riba - iste cene ko kod mene u NL. (A ja se ne zalim na cene ovde…)

 

euro 1 = 1,07 dolar 

Edited by Jezebel
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Cene su uzasne!

 

Za kilogram najobicnijih jabuka ti moras da platis $ 5 i vise.

Neko sam ko jede bas mnogo voca, pa primetim ogromne razlike u cenama izmedju, recimo, US i NL  - u US je pound (manje od 0.5 kg) npr. grozdja oko $ 3 (nista organic, nista specijalno) - kilogram je vise od $ 6.... U NL mozes za 2 € da kupis kilogram. Slicno je i s povrcem - najobicniji krompir kilogram je preko $ 3.

 

Zamisli porodicu od cetvoro,  s prosecnim primanjima - koliko im voca i povrca treba na dan? U proseku po pola kilograma voca i pola kilograma povrca po osobi - dnevno samo za to treba $ 15 - 20 .....a gde je meso, gde su mlecni proizvodi, etc.. i to najobicnije meso (ne organic, vec "antibiotsko"). 

Nasi prijatelji, porodice sa 2 dece, vecina njih kaze da mesecno potrose najmanje $ 2000 na hranu (hrane se kvalitetno, kupuju organsko, kuvaju....)

 

Secam se 2007. kad sam se preselila iz US u Nemacku - Nemacka je bila dva puta skuplja od US....sad je US dva puta skuplja (ne pricam o krpicama, njih mozes naci jeftino, ali bez njih mozes, ne moras svaki dan kupovati - hranu moras)

 

 

 

 

Lepo je cuti iskustva iz prve ruke.

Sve ovo sto sam nabrojao nije tu da bi ocrnilo USA, jer je ona jos uvek jedna od najboljih drzava za zivot.

Ipak ocigledno je da ima dosta problema, za koje mi se cini da su organski povezani i nedostojni jedne tako mocne i bogate drzave.

Imam li resenja za te probleme ? Nemam.

Ono sto je puno vaznije je, imaju li vodece politicke strukture drzave resenja za njih ?

Meni se cini ne samo da nemaju, vec da se ni ne trude nesto posebno.

I R i D je izgleda vaznije da zadrze svoje privilegovane polozaje i zadovolje svoju klijentelu (bogatase).

 

Buffett says he's still paying lower tax rate than his secretary

 

Za one koji jos uvek veruju u Trickle-down economics

In a study of "zombie ideas", political scientists Brainard Guy Peters and Maximilian Lennart Nagel describe trickle-down economics as the most enduring "zombie idea" in American politics. By zombie idea, they refer to ideas which have been unsuccessful at achieving intended goals, yet still survived in public policy discourse

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1.  ~2 miliona (0.6% populacije) u zatvoru, permanentno poslednjih 20 godina

 

2.  ~100 000 mrtvih godisnje usled upotrebe raznih droga i medikamenata

Veliki broj ovisnika o alkoholu (ovde treba naci link/istrazivanje koliko od 140 mil. je teze ovisno) , 1.6 miliona onih koji koriste heroin/kokain ...

 

3.  45 000 mrtvih pri upotrebi oruzja (da li su samoubistva isto kao i upotreba droga samo licni problem, ili imaju veze i sa drustvom?).

The 45,222 total gun deaths in 2020 were by far the most on record, representing a 14% increase from the year before, a 25% increase from five years earlier and a 43% increase from a decade prior.

 

4. velika razlika izmedju superbogatih i siromasnih

List of countries by income equality

 

5. veliki broj working poor

While a large number of that 100 million living at or below 200 percent of the poverty line are children and seniors, over 12 million of them are full-time workers between the ages of 25 and 64.

 

6. veliki broj beskucnika (cak i sa poslom) i onih koji moraju da se prehranjuju u narodnim kuhinjama

~ 500 000 (do 1 500 000 privremenih)

 

7. veliki broj predebelih

The National Center for Health Statistics at the CDC showed in their most up to date statistics that 42.4% of U.S. adults were obese as of 2017–2018.

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jezebel said:

Sad sam zvirnula na google - u USA, kilo (prosek) jabuka $1,35  pond (pola kile). Ali velika zemlja, razni popusti, oni njihovi bonovi po

raznim supermarketima za platezno manje sposobne itd. 

 

"The current national average price is $1.31 for "Apples, Red Delicious, per lb. (453.6 gm)". This data is collected by a national survey and can vary from region to region".

 

Dairy Products

Milk per 1 liter 0,80 - 1 USD (1 gallon 3 - 4,4 USD )

Sour cream 4,5 USD per 1 kg

Butter 10 - 15 USD per 1 kg

Cottage cheese 5 USD per 1 kg

Yogurt Activia, packaging of small jars 8 pcs 5,5 USD

Yogurt Danone, Activia or other 0,80 USD

 

Meat and chicken, price per kilogram

Chilled boneless beef 7 - 8 USD

Pork fillet 4 - 5 USD

Sliced beef, fillet 6 - 8 USD

Ribeye beef steaks 9 - 10 USD

Marinated beef for barbecue 8 - 11 USD

Chicken Breasts 3,3 - 4 USD

The whole chicken 2,6 - 3 USD

 

Prices for fish and seafood per 1 kg

Salmon filet 17 - 30 USD

Salmon steaks 12 USD

Fillet of catfish 8 USD

Tuna fillet 28 USD

Trout ocean filet 40 USD

Shrimp 12 - 14 USD

Crab 22 USD

 

Vegetables and fruits

Prices of vegetables per 1 kg

Potato 1 USD

Onion 1 - 1,5 USD

Tomatoes 1 USD

Broccoli 0,80 USD

Peppers 3 - 5 USD

Salad mix 150 gr 3,3 USD

 

 

 

 

*Sto jeste nesto skuplje od NL (ja) jer neke jeftinije sorte jabuka su E1.35 kilo a ima I za E3.0 kilo I vise.

 

Elem, kako vidim ove cene - povrce u USA je jeftino, meso, mlecni proizvodi, riba - iste cene ko kod mene u NL. (A ja se ne zalim na cene ovde…)

 

euro 1 = 1,07 dolar 

 

Evo ja ti dam pare, a ti idi u Tampu, FL i kupi mi po tim cenama, dobices i 20 % tips!!

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Evo ja ti dam pare, a ti idi u Tampu, FL i kupi mi po tim cenama, dobices i 20 % tips!!

 

 

 

Istina rado bih svratila do Floride, tips zadrzi za sebe - nema potrebe, imam ja na pretek.

 

De nemoj se ljutiti, tako pise zvanicno na svim sajtovima sto se teme tice, ima I grafikona kako je padala cena od 2014.

 

E sad ako lazu ili nemaju pojma… u sta cisto sumnjam.

Edited by Jezebel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...