Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

20 hours ago, Angelia said:

Ne, ovo je kriminal koji je usao gde ga nije bilo. Ti mozes da pokusavas da to relativizujes, ali ja zivim u Filiju. Ljudi su ubijeni u nekad sigurnim ulicama pre nego nam je DA postao progresivni demokrata koji misli da kriminalci ne treba da idu u zatvor, I kreten gradonacelnik koji smatra da treba da defund the police. 

Jbga skocio kriminal drasticno a ti ces da mi pomenes kako to nije krivica administracije 😊jok slucajno se potrefilo.  

 

Vidis ljudi koji ovde zive znaju pa se iseljavaju. Grad je vec imao FBI istragu, lopine, sad imaju class act tuzbu...oce to sa progresivcima.

Zasrali su sve što su mogli, gde god se "progresivizam" zapati, to brzo postane zemlja trećeg sveta sa gužvom na izlaznim vratima. Kalifornija, univerzalni globalni simbol "zemlje snova" i mogućnosti po prvi put u istoriji u zadnje dve godine uzastopno beleži pad broja stanovnika i gubljenje mesta u Kongresu:

 

https://thehill.com/news/state-watch/3474520-californias-population-falls-for-second-year-in-a-row/

 

 

Rečju, sistemska opresija dismentlovana, a administracija pravde dekolonizovana:

 

 

 

A s druge strane, poslušajte samo ovaj intervju sa gradonačelnikom Majamija, pogledajte koliko je ovo, istinski (a ne u smislu dijalektičkog materijalizma) progresivno i modernističko, razmišljanje udaljeno od primitivizma, tribalizma i zatucanosti koje manifestuje kalifornijski gubernator ili onaj isprdak komunističkog teroriste koji se izdaje za okružnog tužioca u San Francisku:

 

 

 

 

U principu, oko bilo čega čoveku i ne treba mnogo više informacija od ovih koje su sadržane na narednom grafikonu:

spacer.png

 

...tako da čestitam na seljenju, samo što dalje od hrđe i nema zime...

 

 

 

 

p.s. Jedan dobar tekst i na domaćem internet nebu o jednom aspektu zla koje leži u korenu anticivilizacijskih stremljenja poslednje decenije u SAD (a i šire):

https://talas.rs/2022/05/11/verbalni-terorizam-postmoderne-i-lekcije-dzordza-orvela/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2022 at 1:04 PM, zoran59 said:

 

Dakle, za vecinu uzroka smrti (koji su verovatniji od pucnjave), odgovornost za jedan ili drugi ishod je na (evantualnoj) zrtvi.

Kod masovne pucnjave, odgovornost je iskljucivo na napadacu.

 

Kod pucnjave najveca verovatnoca je da ces se sam ubiti ili ce te ubiti neki kriminalac, a sanse da te neko ubije u masovnoj pucnjavi je oko 1%.

Mislim da bas i nije za brigu.

 

Znaci masis to isto kao sto si omasio moje objasnjenje za Fili. Jer se ne radi o nekom ko je izasao i resio da ubije sto vise, nego je napad gang related/obracun bandi u kome su se nesretni turisti nasli nicim izazvano. A mi to gledamo sve vise u gradu u krajevima gde gangovi nisu postojali pre 3 godine.

Naravno posto definicija mass shooting postoji 10 i ovo ce se podvesti pod isto, isto kao sto se porodicni obracuni tako uracunavaju. 

20 hours ago, Dragan said:

To sa oruzjem je svakako znacajna tema, ali nije jedini problem, koja USA imaju.

I pored tolike razvijenosti i moci, zapanjujuci su izvesni nedostaci koji su izgleda inherentni samom sistemu.

Nabrojacu neke od njih, pa ako neko ko bolje poznaje situaciju na terenu i istorijske uzroke,

moze da objasni i eventualne mogucnosti resavanja.

 

1. veliki broj ljudi nema nikakvo, ili lose zdravstveno osiguranje
2. velika razlika izmedju superbogatih i siromasnih
3. veliki broj beskucnika (cak i sa poslom) i onih koji moraju da se prehranjuju u narodnim kuhinjama
4. veliki broj working poor *
5. najveci broj zatvorenika na svetu *
6. veliki broj predebelih *
7. veliki broj ovisnih o drogama *
8. ogroman kolicina oruzja u privatnom vlasnistvu i velika stopa homicida *
9. losa infrastruktura
10. penzioni sistem u raspadu (fondovi prokockani na Wall Streetu, umesto vecih poreza)
11. lose socijalno i osiguranje za nezaposlene
12. jos uvek prisutan rasizam i verski ekstremizam
13. ogromni izdaci za naoruzanje
14. ekolosna nesvest (osim Kalifornije i mozda jos par drzava)
15. ogromna politicka podeljenost u drustvu, koje sprecava resavanje problema i politika kao show business
16. sve veca zaduzenost pojedinaca i drzave

17. los izborni sistem i okostalost politickih struktura, uz dvopartijsku fanaticnu podeljenost

* Na sve ove tacke imaju velikog uticaja velike kompanije, koje vodjene trkom za profitom legalno narusavaju zdravlje mnogih ljudi, a nekolicinu cini izuzetno bogatim.

Uh ovako napisano neko bi rekao da zivimo u trecem svetu.

Ali ipak izgleda kao malo iskrivljena slika.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

...

Uh ovako napisano neko bi rekao da zivimo u trecem svetu.

Ali ipak izgleda kao malo iskrivljena slika.

Ti zivis tamo i imas sigurno bolji, direktni uvid u stanje na terenu.

Ipak neke stvari, koje ne stimaju, se i iz aviona vide (ako hoce da se vide).

Mene interesuje kako ti i drugi vidite uzroke nekih negativnih pojava u USA (svuda ih ima, ali je iznenadjujuce da ih u tako bogatoj i mocnoj drzavi toliko ima)

i koja bi bila moguca resenja.

 

Prvo moja percepcija pojednostavljeno prikazana.

USA nisu Evropa, sto joj daje izvesne prednosti, ali donosi i izvesne nedostatke.

Imam utisak da je u USA preovladao "divlji" kapitalizam, nesto kao u periodu prvobitna akumulacija kapitala i mentalitet "the winners takes it all".

+ To daje prostor za individualnu inicijativu, inovativnost i izvesnu vrstu "slobode" (mada je prica od peraca sudja do milionera, sve vise samo prica, sudeci po istrazivanjima o Social mobility )

- Ogromna akumulacija kapitala u rukama malog broja pojedinaca, velikih kompanija i banaka, koji de fakto, monopolisticki (i pored kartelskih zakona) onda diktira zakone, pravne, ekonomske i drustvene (zbog cega je ona sloboda gore u navodnicima.

Politicari su prakticno njihove marionete.

Btw smatram da su te velike multinacionalne kompanije i svetski problem (izbegavaju naveliko poreze i time stete drustvu; uz to privatizuju profit, a gubitke prebacuju drustvu).

 

Cini mi se da bas zbog tog principa "svako gleda za sebe" i "drzava ne treba da se mesa" dolazi do mnogih problema, pre svega socijalne nesigurnosti (jer ne postoji konzensus da bi drzava trebala vise da se time bavi, kao u Evropi), tako da mnogo toga zavisi od altruistickih mrvica, koje bogatasi poklanjaju, a ne u sistematskom omogucavanju, da do tako ogromnih razlika ne dodje.

Ovo bi mozda bilo dovoljno kao uvod za neku diskusiju (da napomenem da mi ni republikanci, ni demokrate nisu bas simpaticni, da ne pomislis da navijam za neke, jer mi se i jedni i drugi cine proizvodi pogresnog politickog sistema [tema za sebe]; mozda su mi demokrate malo manje nesimpaticni, barem teorijski, iako me nervira njihovo woke krilo).

 

Uzmimo sada jednu od nabrojanih tacaka u vezi "treceg sveta" i "iskrivljene slike".

USA ima najveci broj gradjana u svetu iza resetaka. Fakat. Kako apsolutno, tako i na 100 000 stanovnika.

List of countries by incarceration rate

2 100 000 zatvorenika !

 

Ja mislim da je vec samo ova tacka pokazatelj jednog ozbiljnog problema u drustvu.

Svestan sam da ima mnogo uzroka koje uticu na to i da ce i R i D furati svoja objasnjenja.

USA gradjani su posebno skloni kriminalu ?

Lenji crnci i latinoamerikanci ne mogu/nece da se uklope u drustvo ?

Prestrogi zakoni ? Privatni zatvori kojima odgovara dobra popunjenost, jer veci profit ?

Siromastvo ? Nedovoljno obrazovanje ? Slaba socijalna i zdravstvena zastita ? Rasizam ?

"Divlji" kapitalizam i ogromne ekonomske razlike, uticaj NRA (previse oruzja na ulicama), farmaceutskog lobija i drugih velikih korporacija ?

Uticaj woke demokrata, socijalista, komunista ?

 

Moze li se naci neko objektivno, neideolosko objasnjenje ove tacke ?

Sta ti mislis o tome i koja resenja bi bila moguca ?

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

@Dragan ti stvarno pricas bez pokrica.

Ja ne zivim u USA, ali sam od americke granice udaljen nekih 100 km i bio sam tamo bezbroj puta. Sve to negativno sto si nabrojao nisam nikada vidio, sve je bilo lijepo i uredno. Obisao sam ovaj istocni dio od New Yorka pa do Floride i Las Vegasa.

SAD je odlicna drzava za zivot i moja jedina zamjerka je spoljna politika. 

Ovo sa oruzjem je specificno, tako da je to mozda specijalan slucaj, kao sto je Kosovo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dragan said:

Ti zivis tamo i imas sigurno bolji, direktni uvid u stanje na terenu.

Ipak neke stvari, koje ne stimaju, se i iz aviona vide (ako hoce da se vide).

Mene interesuje kako ti i drugi vidite uzroke nekih negativnih pojava u USA (svuda ih ima, ali je iznenadjujuce da ih u tako bogatoj i mocnoj drzavi toliko ima)

i koja bi bila moguca resenja.

 

Prvo moja percepcija pojednostavljeno prikazana.

USA nisu Evropa, sto joj daje izvesne prednosti, ali donosi i izvesne nedostatke.

Imam utisak da je u USA preovladao "divlji" kapitalizam, nesto kao u periodu prvobitna akumulacija kapitala i mentalitet "the winners takes it all".

+ To daje prostor za individualnu inicijativu, inovativnost i izvesnu vrstu "slobode" (mada je prica od peraca sudja do milionera, sve vise samo prica, sudeci po istrazivanjima o Social mobility )

- Ogromna akumulacija kapitala u rukama malog broja pojedinaca, velikih kompanija i banaka, koji de fakto, monopolisticki (i pored kartelskih zakona) onda diktira zakone, pravne, ekonomske i drustvene (zbog cega je ona sloboda gore u navodnicima.

Politicari su prakticno njihove marionete.

Btw smatram da su te velike multinacionalne kompanije i svetski problem (izbegavaju naveliko poreze i time stete drustvu; uz to privatizuju profit, a gubitke prebacuju drustvu).

 

Cini mi se da bas zbog tog principa "svako gleda za sebe" i "drzava ne treba da se mesa" dolazi do mnogih problema, pre svega socijalne nesigurnosti (jer ne postoji konzensus da bi drzava trebala vise da se time bavi, kao u Evropi), tako da mnogo toga zavisi od altruistickih mrvica, koje bogatasi poklanjaju, a ne u sistematskom omogucavanju, da do tako ogromnih razlika ne dodje.

Ovo bi mozda bilo dovoljno kao uvod za neku diskusiju (da napomenem da mi ni republikanci, ni demokrate nisu bas simpaticni, da ne pomislis da navijam za neke, jer mi se i jedni i drugi cine proizvodi pogresnog politickog sistema [tema za sebe]; mozda su mi demokrate malo manje nesimpaticni, barem teorijski, iako me nervira njihovo woke krilo).

 

Uzmimo sada jednu od nabrojanih tacaka u vezi "treceg sveta" i "iskrivljene slike".

USA ima najveci broj gradjana u svetu iza resetaka. Fakat. Kako apsolutno, tako i na 100 000 stanovnika.

List of countries by incarceration rate

2 100 000 zatvorenika !

 

Ja mislim da je vec samo ova tacka pokazatelj jednog ozbiljnog problema u drustvu.

Svestan sam da ima mnogo uzroka koje uticu na to i da ce i R i D furati svoja objasnjenja.

USA gradjani su posebno skloni kriminalu ?

Lenji crnci i latinoamerikanci ne mogu/nece da se uklope u drustvo ?

Prestrogi zakoni ? Privatni zatvori kojima odgovara dobra popunjenost, jer veci profit ?

Siromastvo ? Nedovoljno obrazovanje ? Slaba socijalna i zdravstvena zastita ? Rasizam ?

"Divlji" kapitalizam i ogromne ekonomske razlike, uticaj NRA (previse oruzja na ulicama), farmaceutskog lobija i drugih velikih korporacija ?

Uticaj woke demokrata, socijalista, komunista ?

 

Moze li se naci neko objektivno, neideolosko objasnjenje ove tacke ?

Sta ti mislis o tome i koja resenja bi bila moguca ?

 

Imas ovde mnogo pitanja koje ja trenutno na proputovanju u UK nemam vremena da odgovorim ali bi ti rado odgovorila dublje.

 

Vecina tih stvari koje ti pominjes kao probleme su samo medijski napumpani, za nas koji zivimo ovde - problemi su potpuno druge prirode nego sto se vidi na TVu, ili medijima. 

 

Mene su ovde okarakterisali kao da navijam za jedne, sto je totalno pogresno, jer sam ja samo pokusavala da izbalansiram demonizaciju iz medija jedne strane. Pa nekako izgleda da ja navijam za nekog. Ustvari ja sam veoma jaki centar.

 

Sto se tice zatvora, ima nesto u privatizaciji tog sektora sto povecava ostro kaznjavanje, ili je to bilo prethodno. progresivne snage su sad otisle u totalno suprotno, predlazuci kompletno napustanje kaznenog zakona, i zato imamo problem kriminala tamo gde oni vode politiku. U principu, problem je sto se bavimo extremima a ne prosekom.

 

USA je jos uvek odlicna zemlja za zivot. Na svaku tvoju percepciju bi mogla da ti odgovorim romanom. 

 

Recimo primer, ti kazes:

veliki broj ljudi nema nikakvo ili lose zdravstveno osiguranje.

 

To je potpuno netacna izjava. oko 5% ljudi nema osiguranje, uglavnom zato sto su tako izabrali. onda mozda 10% ima lose, ali to sto ti nazivas lose, je po nasem standardu lose, za mnoge u evropi bi to bilo odlicno. I uglavnom nema nikog ko nema nikakvu zdravstvenu brigu. Tako da je ta izjava netacna komplet.

 

Pa onda kazes velika razlika izmedju siromasnih i super bogatih, oko 70% amerike je srednja klasa. Super bogati su manje od 1%. Velika je razlika izmedju mene i Muska, ali oboje spadamo u top 5%. A ja sam srednja klasa. Znaci ta razlika je preuvelicana u medijima.

 

od 3-8 su izjave koje ne uzimaju u obzir neke US specificnosti, ako imas najveci broj obese ljudi, kako su onda gladni?

 

10-12 nemam pojma o cemu pricas.

 

14-15 :classic_blink:

 

17 - izborni sistem je super za politicku strukturu, sta je lose u njemu? Napravljen je za ogromnu federaciju, i generalno lepo fercera.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Angelia said:

Imas ovde mnogo pitanja koje ja trenutno na proputovanju u UK nemam vremena da odgovorim ali bi ti rado odgovorila dublje.

Rado bih sacekao neku tvoju dublju analizu, ako ti se da.

Quote

 

Vecina tih stvari koje ti pominjes kao probleme su samo medijski napumpani, za nas koji zivimo ovde - problemi su potpuno druge prirode nego sto se vidi na TVu, ili medijima. 

 

Mene su ovde okarakterisali kao da navijam za jedne, sto je totalno pogresno, jer sam ja samo pokusavala da izbalansiram demonizaciju iz medija jedne strane. Pa nekako izgleda da ja navijam za nekog. Ustvari ja sam veoma jaki centar.

Ja sam nesto levlje od centra, ali to je u koordinatama CH. Po USA merilima sam verovatno ekstremna levica. 🙂

Ne slazem se sa time da je sve medijski napumpano i ne smatram anegdotske, turisticke opise relevantnim za ovo o cemu zelim pricati.

Ja naravno pricam iz perspektive Evrope i zelje, da u svakoj drzavi sto je veci broj gradjana zivi u slobodi i blagostanju.

Mozemo li se zadrzati na brojkama i sta one znace za jedno drustvo ? Ili su te statistike izmisljene ?

1.8-2.3 miliona ljudi je neprekidno poslednjih 20 godina po raznim zatvorima ! Fakat, ili ne ?

Quote

 

Sto se tice zatvora, ima nesto u privatizaciji tog sektora sto povecava ostro kaznjavanje, ili je to bilo prethodno. progresivne snage su sad otisle u totalno suprotno, predlazuci kompletno napustanje kaznenog zakona, i zato imamo problem kriminala tamo gde oni vode politiku. U principu, problem je sto se bavimo extremima a ne prosekom.

 

USA je jos uvek odlicna zemlja za zivot. Na svaku tvoju percepciju bi mogla da ti odgovorim romanom. 

Niti ja imam nesto apriori protiv USA, niti sam tvrdio da nije za mnoge "jos uvek odlicna zemlja za zivot", ali necemo je valjda porediti sa Hondurasom.

Hajde da je poredimo sa mojom Svajcarskom, Svedskom, Danskom, Finskom, Nemackom, Francuskom... tacku po tacku, ne pausalno.

Zeleo bih, ako je moguce da dublje objasnimo podatke koje sam naveo, a ne samo da odgovaramo jednom recenicom.

Kada stignes ovo sa zatvorima, pa onda mozemo dalje.

Mislis da permanentnih ~0.6% populacije u zatvorima nije problem ?

U drzavi beskrajnih mogucnosti i sloboda.

 

PS

Eno su me "proterali" zbog Rusije, nemojte i vi da me proterujete sada zbog USA. 😄

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dragan said:

Rado bih sacekao neku tvoju dublju analizu, ako ti se da.

 

Cim stignem, sutra imam posla ovde, pa letim za US, pa tamo da povratim 10 dana na putu....za vikend mozda nesto dublje od ovako olako odgovora. Sva tvoja pitanja zasluzuju odgovor iako smo ih diskutovali vise puta.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za neke stvari nisu potrebna dublja pbjašnjenja, dovoljan je samo tvit ( a inače sam ostala dužna odgovor,ali mi se ne da sad)...

 

Što se pak Angeliinog prethodnog posta tiče oko Amerike, sad zamišljam neku Veročku kako objašnjava zašto je lepo živeti u Rusiji, tipa svi imaju pravo na besplatno školovanje, na zdravstveno osiguranje, zabranjeno je nositi vatreno oružje etc...

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2019 at 11:44 PM, ObiW said:

Inace su se devedesetih Demokrate i Republikanci utrkiviali ko ce da obeca strozije kazne zatvora za posedovanje droge, ko ce da izgradi vise zatvora, i ima bolju ideju za privatizaciju  zatvora. Kada je ispalo da drakonske kazne prave od sitnih prekrsaja (gram kokaina u kesici) profesionalne kriminalce koji se cesto vracaju nazad u zatvor (5 godina u americkom zatvoru cuda cine) e sad se odjednom svi slazu da treba da se smanji obavezna kazna, a mariuana se legalizuje. Mislim da to, iz perspektive Amerikanca of pre 25 godina nije "previse ulevo"? 

Nisam pratio sta ste pisali, pa cu polako iscitati celu temu.

Evo ovde, na prvoj strani, vec nesto o zatvorima.

Moze li se reci da stvari idu na bolje, cak i ako je to bolje - ulevo ? 😄

Ili bi stroziji zakoni, sa duzim kaznama bili bolji ?

Link to comment
Share on other sites

Jedan manje:

 

Woke San Francisco DA Chesa Boudin is RECALLED by voters in notoriously liberal city as murders soar 11% and locals furious with rising crime say his progressive policies are to blame

 

San Francisco on Tuesday voted to recall its progressive district attorney amid rising anger at the city's crime-ridden state.

Chesa Boudin, 41, had been widely expected to lose his job and 60.5 per cent of voters made their feelings clear over his woke policies by deciding to recall him.

Only 24 percent of the city's electorate of 495,000 turned out, with 70,730 voting against the DA, with some ballots remaining to be counted.

Recall proponents cheered the news at a victory party, with California state leaders of the hotel and retailers associations lauding Boudin's removal as a sign that visitors, shoppers and employees will be prioritized again in a city that relies heavily on tourism.

'This election does not mean that San Francisco has drifted to the far right on our approach to criminal justice,' said Mary Jung, a chair of the recall campaign, in a statement. 

'In fact, San Francisco has been a national beacon for progressive criminal justice reform for decades and will continue to do so with new leadership.'

......

Boudin - whose parents were members of the radical 80s activist group Weather Underground - was elected on a platform of criminal justice reform. 

His notoriously progressive laws have been widely blamed for rising crime and homelessness in the Bay Area since the start of the pandemic, where brazen looters have been seen ransacking stores and breaking into cars in greater numbers.

So far this year, statistics show that the crime wave has worsened, with the city's murder rate rising 11 percent, and rapes up by nearly 10 percent.

Boudin's time in office has also seen a marked rise in vagrancy - a stand-out issue in the Bay Area, where homelessness and drug use has run rampant under Boudin's watch.

Many of those backing the recall were Democrats, in a city where Republicans are a distinct minority. 

But the election has ramifications beyond San Francisco, with national polls showing Americans increasingly worried about violent crime.

 

 

Izgleda da ne mislim samo ja da se kriminal povecao drasticno u gradovima gde progresivci vode vlast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Direktno u vezi sa temom zatvorenici u USA je tema "ovisnost o drogama", jednim delom jer oni koji koriste droge zavrsavaju po zatvorima, drugim delom jer postavlja pitanje zasto je toliko ljudi u USA sklono drogiranju. Radi li se samo o individualnim problemima, ili uticaj ima i opsta drustvena socio-politicka klima ?

Linkove koje koristim, nisam proverio na verodostojnost (trazim ih preko googla), pa ako smatrate da su tendenciozni, ili da brojke nisu tacne, molim za bolje i preciznije izvore.

 

Why Is Drug Use in America on the Rise?

Alcohol, tobacco, marijuana, prescription stimulants, and methamphetamines are the most widely used drugs in the country. Here’s a closer look at US drug use rates, and which substances are most commonly used, according to NCDAS research:

Alcohol: 139.8 million people

Tobacco: 58.8 million people

Marijuana: 2.9 million people

Prescription stimulants: 2.9 million people

Methamphetamines: 2.2 million people

Prescription painkillers: 1.9 million people

Heroin: 957,000 people

Cocaine: 638,000 people

Prescription sedatives: 319,000 people

 

Opioid epidemic in the United States

There were around 100,300 drug overdose deaths in the US in the 12 month period ending April 30, 2021.  From 1999 to 2020, nearly 841,000 people died from drug overdoses,[6] with prescription and illicit opioids being responsible for more than 500,000 of those deaths, up to 2019.

 

Overdose Death Rates

Nearly 92,000 persons in the U.S. died from drug-involved overdose in 2020, including illicit drugs and prescription opioids.

 

Pri svemu ovome je velika tema - kako drzava dozvoljava velikim farmaceutskim firmama da navlace ljude na medikamente koji stvaraju ovisnost, sto cesto dovodi i do upotrebe drugih droga. Slobodno trziste ? American way of life ?

 

Companies Finalize $26 Billion Deal With States and Cities to End Opioid Lawsuits

Koliko ove pare znace onima koji su vec stradali od tih opijata ?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1.  ~2 miliona (0.6% populacije) u zatvoru, permanentno poslednjih 20 godina

 

2.  ~100 000 mrtvih godisnje usled upotrebe raznih droga i medikamenata

Veliki broj ovisnika o alkoholu (ovde treba naci link/istrazivanje koliko od 140 mil. je teze ovisno) , 1.6 miliona onih koji koriste heroin/kokain ...

 

3.  45 000 mrtvih pri upotrebi oruzja (da li su samoubistva isto kao i upotreba droga samo licni problem, ili imaju veze i sa drustvom?).

What the data says about gun deaths in the U.S.

In 2020, the most recent year for which complete data is available, 45,222 people died from gun-related injuries in the U.S., according to the CDC.

...

The 45,222 total gun deaths in 2020 were by far the most on record, representing a 14% increase from the year before, a 25% increase from five years earlier and a 43% increase from a decade prior.

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dragan said:

 

Pri svemu ovome je velika tema - kako drzava dozvoljava velikim farmaceutskim firmama da navlace ljude na medikamente koji stvaraju ovisnost, sto cesto dovodi i do upotrebe drugih droga. Slobodno trziste ? American way of life ?

 

 

Ima puno dokumentaraca o ovom, a ako hoces da gledas seriju pravljenu po stvarnom zivotu, pogledaj Dopesick sa Majklom Kitonom. Farmaceutska familija se zalila kako su u seriji prikazani kao monstrumi. Jednom recju, zapuse rupe lobiranjem, kasnije ostetama. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2022 at 9:26 PM, Mama_mia said:

Mislis da ovo nije tacno: If guns are outlawed, only outlaws will have guns? Ja znam da je to tacno.


Ne bi li to bilo sjajno, raj na zemlji. Vizualizujem utopijsku buducnost.
Zamisli da nema oruzja, kriminalizovano je posedovanje oruzja. Mislim, moras da imas oruzje da bi sproveo kriminalizaciju i postavio oruzje van snage.
Zamisli i da nemas cim da branis svoj privatni posed. Mislim, koji ce ti kurac, kad je posedovanje privatnog vlasnistva ukinuto. Da zavisimo od drzave za hleb, bezbednost, i sl.
Tako ja zamisljam 🥀Eden 🌻

Samo ne... 😄


❤️
❤️

 

❤️

❤️

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

The mayor of Uvalde, Texas, said Tuesday he was frustrated by law enforcement’s lack of transparency in the investigation into the mass shooting at Robb Elementary School two weeks ago.

 

Necu da prepricavam kakav je bio jedan zvanicni odgovor. Ali bio je takav da se odmah osecas kao da si licno ubijao decu dok si pazario oruzje i metke u obliznjem dragstoru, momentalno moras da se osetis kao da si anti-antifa, anti-blm i sl. Kao neki podrzavac pucnjave i ubistava ... ljudski izrod...

Jos kad `squadrilja` krene da se dere i da takve razoruzava :ajme:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

The mayor of Uvalde, Texas, said Tuesday he was frustrated by law enforcement’s lack of transparency in the investigation into the mass shooting at Robb Elementary School two weeks ago.

 

Necu da prepricavam kakav je bio jedan zvanicni odgovor. Ali bio je takav da se odmah osecas kao da si licno ubijao decu dok si pazario oruzje i metke u obliznjem dragstoru, momentalno moras da se osetis kao da si anti-antifa, anti-blm i sl. Kao neki podrzavac pucnjave i ubistava ... ljudski izrod...

Jos kad `squadrilja` krene da se dere i da takve razoruzava :ajme:

Videla deo govora Metjua Mekonahju, doveli ga da predstavi balansirani pristup. Mislim da nisu proverili da je covek centrista koji naginje konzervativcima. Nisam gledala ceo govor, ali znam sta je ranije govorio.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, freethrow said:

Zapravo ni jedni ni dugi nemaju novca za kvalitetnu ishranu?

A cesto ni preterane zelje da se hrane "kvalitetnom" hranom. Nije ni mnogo pomoglo propagiranje price o fatshaming I kako je to rasizam.  

 

Cak se I sa kovidom izbegava da se pominje zasto je negde veca smrtnost. Imas vodece modne casopise koji sad na naslovne strane stavljaju obese manekene tvrdeci da je to zdravo. Inclusive... weight watchers su promenili ime u ww.

Link to comment
Share on other sites

@Angelia iz tvojih postova na forumu nam je poznato da imas sina, sad je na fakultetu, znaci neke rane 20-e

 

Sta bi mu rekla da je s 18 godina dosao kuci s dva AR-15? Da li bi ti to bilo normalno?

 

Pokusavam da shvatim zasto je ovde problem u onom sto pise Baby, Zoran, ja.... - zasto je nekom normalnom coveku problem da se postrozi regulacija kupovine oruzja u US? Koji deo ovog sto pisemo ti se ne dopada: ozbiljniji background check, povecanje starosne granice za odredjeno oruzje, strogo regulisana prodaja odredjene vrste oruzja, federalna baza podataka o vlasnicima oruzja....?

 

Kako ce bilo sta od ovog ugroziti law abiding citizens pri kupovini oruzja?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 3:53 PM, bohumilo said:

Zasrali su sve što su mogli, gde god se "progresivizam" zapati, to brzo postane zemlja trećeg sveta sa gužvom na izlaznim vratima. Kalifornija, univerzalni globalni simbol "zemlje snova" i mogućnosti po prvi put u istoriji u zadnje dve godine uzastopno beleži pad broja stanovnika i gubljenje mesta u Kongresu:

 

https://thehill.com/news/state-watch/3474520-californias-population-falls-for-second-year-in-a-row/

 

 

Rečju, sistemska opresija dismentlovana, a administracija pravde dekolonizovana:

 

 

 

A s druge strane, poslušajte samo ovaj intervju sa gradonačelnikom Majamija, pogledajte koliko je ovo, istinski (a ne u smislu dijalektičkog materijalizma) progresivno i modernističko, razmišljanje udaljeno od primitivizma, tribalizma i zatucanosti koje manifestuje kalifornijski gubernator ili onaj isprdak komunističkog teroriste koji se izdaje za okružnog tužioca u San Francisku:

 

 

 

 

U principu, oko bilo čega čoveku i ne treba mnogo više informacija od ovih koje su sadržane na narednom grafikonu:

spacer.png

 

...tako da čestitam na seljenju, samo što dalje od hrđe i nema zime...

 

 

 

 

p.s. Jedan dobar tekst i na domaćem internet nebu o jednom aspektu zla koje leži u korenu anticivilizacijskih stremljenja poslednje decenije u SAD (a i šire):

https://talas.rs/2022/05/11/verbalni-terorizam-postmoderne-i-lekcije-dzordza-orvela/

Rangiranje "progresivnih" DA po gradovima izgleda ovako nakon odlaska ovog u SF, pa pogledati statistiku kriminala:

 

LA

Philly

Chicago

NYC (ovaj je nov)

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

@Angelia iz tvojih postova na forumu nam je poznato da imas sina, sad je na fakultetu, znaci neke rane 20-e

 

Sta bi mu rekla da je s 18 godina dosao kuci s dva AR-15? Da li bi ti to bilo normalno?

 

Pokusavam da shvatim zasto je ovde problem u onom sto pise Baby, Zoran, ja.... - zasto je nekom normalnom coveku problem da se postrozi regulacija kupovine oruzja u US? Koji deo ovog sto pisemo ti se ne dopada: ozbiljniji background check, povecanje starosne granice za odredjeno oruzje, strogo regulisana prodaja odredjene vrste oruzja, federalna baza podataka o vlasnicima oruzja....?

 

Kako ce bilo sta od ovog ugroziti law abiding citizens pri kupovini oruzja?

Pa ja sam rekla da sam za bolje background check, za red flags, samo sto ja smatram da to treba ostaviti drzavama, a ne na federalnom nivou, jer se tu nikad nece sloziti. 

Podizanje starosne granice ne podrzavam iz principa, ako moze da ide da gine za zemlju sa 18, moze I da kupi oruzje. Iako bi ja bila protiv da je moj klinac hteo oruzje sa 18. Ali moj klinac je drugacije podizan, njemu ni kad je presao 21 nije dozvoljena tetovaza. 

 

Ne vidim u cemu se nesto drasticno ne slazemo, osim sto ja ne mislim da je oruzje krivo ni 2A nego mentalno zdravlje. Bila je situacija u skoli mog klinca, srednjoj, najgori sat ipo u mom zivotu...ali budimo realni, ipak u takvim situacijama umire 1% poginulih od oruzja. Znaci skoro nista ne resavas zabranom AR 15.

 

Ali se zato dize velika politicka buka. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Rangiranje "progresivnih" DA po gradovima izgleda ovako nakon odlaska ovog u SF, pa pogledati statistiku kriminala:

 

LA

Philly

Chicago

NYC (ovaj je nov)

 

Vise je porast kriminala posledica defund the police, nego kontrola, ili porast kupovine oruzja. To je neophodno shvatiti. Valjalo im je nasilje dok je BLM harao i terorisao okruzenje, ali sad kad nema policije, je trt. Oruzje je krivo.

Non-negotiable je po mome da mora da postoji liability/ability check, ali se ne sme porastu kriminala pripisivat mogucnost nabavke oruzja. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Hajde ovako da pitam - a sta dobijamo dozvoljavanjem AR 15?

Prihvatanje ostalih uslova, jer ne napadas nesto sto vecina ne zeli da se menja. 

Kompromis, koji donosi bolju situaciju umesto koriscenja u politicke svrhe.

Isto kao da kazes sta dobijamo ako se bavimo izvorom problema, mentalnim zdravljem, uvek ces lakse dobiti koncenzus oko pozitivne politike, nego oko oduzimanja prava.

Cilj je valjda najbolji rezultat, a ne politicka pobeda.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...