Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Ne vredjam te, samo konstatujem da kvalitet obrade informacija koje su dostupne ima mnogo veći značaj na kvalitet donetog zaključka o bilo čemu, od mesta prebivališta. Sve zbog toga što sam se sa sličnim pitanjima sličnim povodom već suočavao : D

 

Izvinjavam se ako je bilo neumesno. 

 

U Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

 
Ja te fino pitam gdje zivis, ti me vrijedjas.

Ako će samo forumaši koji žive u Americi da pišu, ok, to je onda večiti dijalog dve forumašice. Samo što činjenica ko je predsednik Amerike, da li baljezga kako zine, uništava savezništva koja su građana decenijama, i šta radi sa svojim najbližim saveznicima, utiče na sve nas, od Jukona do Novog Zelanda.
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maharaja said:


Ako će samo forumaši koji žive u Americi da pišu, ok, to je onda večiti dijalog dve forumašice. Samo što činjenica ko je predsednik Amerike, da li baljezga kako zine, uništava savezništva koja su građana decenijama, i šta radi sa svojim najbližim saveznicima, utiče na sve nas, od Jukona do Novog Zelanda.

Nije poenta gde zivis da te ogranici da ne komentarises, ali poenta jeste da drugacije ocenjujemo administraciju sa pozicije gde zivimo.

Amigo zivi u Kanadi, njemu je uticaj odredjene US administracije drugaciji nego meni, ali blizi, dok je tebi ako zivis van severne amerike, potpuno drugacija stvar bitna.

 

Znaci utice na sve nas, ali drugacije.

 

Da uprostim, tebi je recimo van US, bitnija njegova spoljna politiki a meni unutrasnja. Meni je jasno da vama nije jasno zasto je US gradjanima generalno bilo bolje, iako su mrzeli njegova twitove i nisu se slagali sa nekim odlukama.

 

Amigu je bitno da nije poceo ratove, meni je bitno da je zaustavljao ilegalnu imigraciju i da nam je spustio poreze ( nije tako jednostavno ali uproscavam).

Znaci Amigovo pitanje gde zivis nije uvredljivo nego daje perspektivu na tvoj pogled.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Angelia said:

Meni je jasno da vama nije jasno zasto je US gradjanima generalno bilo bolje, iako su mrzeli njegova twitove i nisu se slagali sa nekim odlukama.

 

Meni je sasvim jasno da je NEKIM US gradjanima bilo bolje. Ipak, vecini gradjana US sasvim izvjesno nije bilo bolje  - sto su pokazali glasanjem za bilo kakvu alternativu - pa i senilnu, korumpiranu, bezidejnu - Bidena ovakvog kakav je. 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

 

Meni je sasvim jasno da je NEKIM US gradjanima. bilo bolje. Vecini gradjana US sasvim izvjesno nije bilo bolje  - sto su pokazali glasanjem za bilo kakvu alternativu - pa i senilnu, korumpiranu, bezidejnu - Bidena ovakvog kakav je. 

Malo je komplikovanije od toga, ali ok, vidim tvoju ocenu. 

Meni je bilo bolje, eto prva Baby je protiv, mozemo da se slozimo da se ne slazemo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Nije poenta gde zivis da te ogranici da ne komentarises, ali poenta jeste da drugacije ocenjujemo administraciju sa pozicije gde zivimo.

Amigo zivi u Kanadi, njemu je uticaj odredjene US administracije drugaciji nego meni, ali blizi, dok je tebi ako zivis van severne amerike, potpuno drugacija stvar bitna.

 

Znaci utice na sve nas, ali drugacije.

 

Da uprostim, tebi je recimo van US, bitnija njegova spoljna politiki a meni unutrasnja. Meni je jasno da vama nije jasno zasto je US gradjanima generalno bilo bolje, iako su mrzeli njegova twitove i nisu se slagali sa nekim odlukama.

 

Amigu je bitno da nije poceo ratove, meni je bitno da je zaustavljao ilegalnu imigraciju i da nam je spustio poreze ( nije tako jednostavno ali uproscavam).

Znaci Amigovo pitanje gde zivis nije uvredljivo nego daje perspektivu na tvoj pogled.

 

Ovo je paradigmatična priča, jako instruktivna i jako istinita.

 

Na primer, ja živim u Srbiji i u Srbiji je od 2012te do danas neuporedivo bolje - imamo preko 60% svih stranih investicija u regionu, plate su fascinantno skočile, nezaposlenost je manja nego ikada ranije, stanovništvo - od penzionera, do studenata, je dobijalo pomoć tokom pandemije. Mnogo je bolje i što se tiče poslova, otvoreno je realno užasno mnogo radnih mesta, na jugu Srbije, ali i u unutrašnjosti i u Beogradu, fabrike, autoindustrija, koje zapošljavaju ljude koji nisu mogli da nađu posao godinama. Zida se više nego ikada, recimo po Beogradu je sazidano više kvadrata stambenog prostora i poslovno-stambenih kompleksa nego ikada ranije. Takođe, rade se putevi, železnice, obilaznice, više nego ikada ranije. Moj komšija koji je čovek bez škole, voli i da popije, a i u penziji je, nije nikako mogao ništa da radi, a evo već sedam - osam godina ima stabilan posao, za nekih 300 evra, kao čuvar u marketu, a ponekad bogami uradi i par smena. Da ne pričam što je uspeo i snaju da ugura u posao, nešto što bi neko sa njihovim relativno slabim kvalifikacijama, dosta teško išlo.

 

E sada, nažalost postoji i onaj drugi, metafizički - ali i vrlo opipljiv nivo cene koja se plaća za ovoliki objektivni i merljivi, statistički dokazivi boljitak. Stepen nasilja i korupcije u društvu je odavno prevazišao SPSovske i Julovske nivoe, a o nekom periodu 2000-2012 i da ne govorimo. Stepen jačanja institucionalnog nasilja, što kroz medije, što kroz SPC, prema najrazličitijim grupama je sve jači. A onda ima i ovo:

 

Spoiler

Novorođenoj bebi je trebala hitna nega, poslat je helikopter po nju. U povratku, posada je dobila naređenje da slete na drugi heliodrom da bi se ministar slikao sa njima. Posle 2 neuspešna sletanja, posada gubi kontakt u oluji i helikopter se srušio. Živote je izgubilo sedmoro ljudi, uključujući i novorođenu bebu. Tadašnji premijer Aleksadar Vučić je odbio da smeni odgovorne ministre Lončara i Gašića.

Na obrisanoj objavi službenog sajta grada Beograda objavljena je molba Siniše Malog građanima Obrenovca da ne napuštaju svoje domove.U poplavama koje su potopile ceo Obrenovac, zvanično se udavilo 17 osoba, ali je broj verovatno veći zato što su vlasti pripisivale neke slučajeve kao prirodnu smrt.

Donet je poseban zakon, protivno ustavu i planskoj strategiji razvoja Beograda, koji prisiljava građane da prodaju državi svoju imovinu na teritoriji pri obali Save. Oko 100 hektara najvrednijeg zemljišta, po planu namenjenog za kulturu, poklonjeno je firmi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata na 99 godina. Tu se više od 6 godina gradi luksuzan kompleks Beograd na Vodi, izgradnju prate brojne afere, uključujući i Rušenje Savamale. Prostor je privatno obezbeđen ljudima koji ne daju građanima da priđu kompleksu.

Da se izbegne bankrot, umesto smanjivanja subvencija, smanjene su penzije i plate u javnom sektoru. Protivustavni zakon koji zadire u steknuto pravo svakog penzionera, osim manjka u novčaniku ostavio je i sumnju u naš penzioni sistem. Zašto bi neko ceo život plaćao doprinose, da bi mu neko, koji je radio manje od njega, smanjivao i podizao penziju kako on to hoće?

U sred noći, maskirani ljudi sa fantomkama i bagerima ruše nekretnine u Hercegovačkoj ulici. Prolaznici su bili vezivani, oduzimali su im se telefoni. Policija se nije odazivala na pozive i izašla je na teren 10 dana kasnije kad nije mogla da izvrši uviđaj jer su gradske vlasti uklonile ruševine. Čuvar zgrada u toj ulici je kasnije preminuo.

Lider glavne opozicione stranke na severu Kosova je u 8 sati ujutru ubijen sa 6 hitaca u leđa ispred svoje kancelarije u najprometnijoj ulici severne Kosovske Mitrovice. Do danas slučaj nije rešen. Oliver je, dok je bio živ, sumnjao da Milan Radoičić stoji iza paljenja njegovih kola i ubistva njegovog kuma, što je rekao u intervjuu za BIRN.

Državna fabrika namenske industrije je povlašćenoj grupi privatnih firmi prodavala svoje proizvode ispod cene proizvodnje. Krušik je svesno poslovao sa gubitkom u korist privatnih preduzeća bliskih vladajućoj stranci. Ove podatke je izneo uzbunjivač Aleksandar Obradović, koji se krivično goni umesto onih na koje je ukazao.

U službenom vozilu, direktor koridora Srbije Zoran Babić, zajedno sa vozačem naleće na vozilo koje čeka na napletnoj rampi. Vozili su po velikoj magli, preko dozvoljenog ograničenja. Poginula je žena koja je sedela na zadnjem sedištu udarenog automobila. Sumnja se da je Babić vozio zbog povreda nogu, za razliku od vozača. Takođe na objavljenom snimku sigurnosnih kamera fale 2 minuta, baš ona 2 minuta koja bi bila ključan dokaz za ovaj slučaj. Babić je podneo ostavku, ali još uvek se nalazi na istoj funkciji.

Na poljuprivrednom gazdinstvu Jovanjica je pronađeno 650 kg marihuane kao biljke, plus mnogo više u osušenom stanju, kao i labaratorija za proizvodnju. Sumnja se da je vlasnik gazdinstva, Predrag Koluvija pozvao Andreja Vučića, predsednikovog brata, odmah nakon otkrića. Država je gazdinstvu dala 3 kredita u iznosu 3,9 miliona evra. Slobodan Milenković, policajac koji je otkrio plantažu je bio pritvoren i, sumnja se, primoran da da izjavu da predsednikova porodica nema veze sa ovim slučajem.

U leto 2017. godine, na jahti u Budvi, sastali su se Goran Rakić, predsednik Srpske Liste, najveće srpske stranke na Kosovu, Bedžet Pacoli, najveći lobista za nezavisnost Kosova i Milan Radoičić osumnjičen za ubistvo Olivera Ivanovića. Nakon tog sastanka Bedžet Pacoli menja stranu i ulazi u vladu Ramuša Haradinaja. Za vreme te vlade uvedene su takse od 100% na srpsku robu, koje koštaju srpsku ekonomiju milion evra dnevno. Takođe, nedugo posle toga se desilo ubistvo Olivera Ivanovića.

17-ogodišnju devojku, na pešačkom prelazu, je pregazio Aleksandar Mitrović, sin Željka Mitrovića. Prošao je kroz crveno i pobegao sa mesta nesreće. Osuđen je na 12 meseci kućnog pritvora, ali je putovao u Firencu pre isteka svoje kazne.

Odlukom ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture, čiji je ministar bila Zorana Mihajlović, država je poklonila 2213 hektara zemlje na Zlatiboru privatnom predezeću. Procenjena vrednost zemljišta je oko 4 milijarde evra.

Noviniaru Milanu Jovanoviću je zapaljena kuća u sred noći. U kući je spavao sa ženom, ali su oboje uspeli da se izvuku živi. Piroman je posle paljenja pucao na vrata nadajući se da pogodi Milana. Milan je optužio predsednika opštine Grocka, Dragoljuba Simonovića da stoji iza napada. Milan je godinama pisao o korupciji u Grockoj.

Od novembra 2018 do kraja 2019. godine, Telekom, koji je većinski u državnom vlasništvu, kupuje Kopernikus, Radijus Vektor, AVcom i druge male operatere. Za to je podigao kredit od 600 miliona evra koji se delom otplaćuje iz državnog budžeta. Država šiti pipke po medijima iako po zakonima ne bi smela.

Pronađen je 10 puta veći nivo aflatoksina u mleku od dozvoljenog. Ministar poljuprivrede Goran Knežević je izjavio da je mleko potpuno bezbedno za piće. Pronađen nivo je bio 0,5 mkg/l (mikrograma po litru), dok je po tadašnjim zakonima Srbije i EU dozvoljeni nivo bio 0,05 mkg/l. Rešenje ministarstva je bilo da podigne zakonski dozvoljen nivo na 0,5 mkg/l. Ali biologiju nije briga za naše zakone pa je nivo rastao čak do 1,2 mkg/l. Procenjena šteta je između 100 i 125 miliona evra.

Direktor elektromreže Srbije Nikola Petrović, koji je blizak Aleksandru Vučiću, je tražio reket od 2 miliona evra od američke firme kontinental vind partners da bi priključio njihove vetroparkove u sistem elektromreže. Ana Brnabić je izašla u javnost i demantovala tu priču, zauzvrat je dobila premijersko mesto, a njen brat milionske poslove.

Ministarstvo omladine i sporta, sa ministrom Vanjom Udovičićem, prebacuje 143 miliona dinara budžetskih para na račun nepostojeće firme "Evropske Univerzijatske igre 2020". Zbog toga u 2019. godini sportisti nisu otišli na letnju Univerzijadu, a zimsku Univerzijadu su plaćali iz svog džepa. Takođe Srbija je propustila Evropsko sportsko nadmetanje studenata te godine.

Od 2014. do 2017. godine grad Beograd je izdvojio 454,56 miliona dinara, uključujući 203,09 miliona samo u 2017. godini. Tender za novogodišnju rasvetu u Beogradu svake godine dobija firma Keep Light.

Fontana na Slaviji je koštala neverovatnih 1,8 miliona evra, 300.000 evra skuplje od najveće fontane u Evropi do tad, koja se nalazi u Ukrajini. Osim cene, fontana u Ukrajini ima veće karakteristike od naše na Slaviji. Prostire se na skoro 1000 kvadrata, dok naša na 800. Ima mlaz do 70 metara u visinu, naša do 16. Ima 560 reflektora, naša 435.

Otac ministra policije, Branko Stefanović, sa 300 000 evra u rancu, se sastaje sa vlasnikom hotela i traži da se hotel prepiše na njegovo ime. Vlasnik odbija tu ponudu zbog sumnje da može biti prevaren. Nekoliko meseci kasnije petnestak momaka sa fantomkama upadaju i demoliraju hotel.

Budući mnistar rada, a zatim i odbrane, Aleksandar Vulin kupuje stan od 107 kvadrata koji vredi nešto manje od 245 000 evra. Nakon što je to uzbunilo Agenciju za borbu protiv korupcije i čak 3 tužilaštva, Vulin je 2017. godine izašao u javnost i rekao da je novac pozajmio od tetke iz Kanade. Tačno 205.000 evra je, kako on kaže, unosio 9 po 9 hiljada u zemlju, po toj matematici morao je 23 puta da putuje za Kanadu što nije dokazao. Sva 3 tužilaštva su odbacili optužbe protiv njega.

Za doček 2018. godine, među ostalom novogodišnjom rasvetom našla se i najskuplja jelka na svetu. Jelka je koštala 83.000 evra.

Senat Beogradskog Univerziteta je poništio doktorsku disertaciju ministru finansija Siniši Malom, koji je skoro pola svog rada prepisao. Ministar policije Nebojša Stefanović, takođe privlači sumnje da je plagirao doktorat, a nema dokaza ni o završenim osnovnim studijama sa Megatrenda. Sa tog privatnog fakulteta ima diplomu i ministar za rad Zoran Đorđević. Sumnja se i da je diploma ministra energetike, Aleksandra Antića, lažna. Niko od ovih ministara nije podneo ostavku.

 

I to je u redu. Ne pretendujem da ocenjujem Trampa i njegov politički angažman u USA. Ipak, ne mogu da ne primetim da mi je užasno drago što nije na vlasti u ovom trenutku dešavanja u Ukrajini. Takođe, mogu da primetim da moji malobrojni američki prijatelji bi radije glasali da se kandiduje komad izmeta iz Demokratske stranke (američke) nego za Trampa konkretno, što mi zvuči radikalno, ali onda opet napravim paralelu pa kažem pa čekaj da li bi radije glasao za nekog najgoreg idiota iz DS ili za AV? I onda ukapiram.

 

Ne znam, poenta posta bi valjda trebalo da bude da se na izborima, pre svega, bira bolji (ili manje loš) sistem vrednosti, a ne onaj ko će više da spusti poreze. A sistem vrednosti bi, pojednostavljeno, trebalo da bude neki skup vrednosti koje određena vlast svesno i ciljano projektuje kao poželjne. Da li se slažeš sa sistemom vrednosti koje Tramp projektuje kada ga podržavaš, dakle sa twitovima, jer to je ono što izlazi iz njega? 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Malo je komplikovanije od toga, ali ok, vidim tvoju ocenu. 

Meni je bilo bolje, eto prva Baby je protiv, mozemo da se slozimo da se ne slazemo.

 

Protiv cega?

 

Mene taksa ne interesuje ako mogu da zaradim i da je platim. Moze biti 12, 15, 25... sve jedno. Naravno da je lepse da mi vise ostane, ali isto tako mi je lepse kada platim da me tretiraju kao zivo bice, ne kao orudje, pa kad zastara da me sutnu. 

 

Sto se tice ostalog, meni Trampov hejt stav jako smeta, pritom ne mogu da ocekujem nista bolje od njega, jer za njega i o njemu znam od kada sam prohodala i nije se promenio niti ce. Ne, ne dopada mi se nacin na koji on sprovodi izvrsne odluke, a bome ni neke odluke, ali to cu naci kod svake administracije zamerku. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

Nije poenta gde zivis da te ogranici da ne komentarises, ali poenta jeste da drugacije ocenjujemo administraciju sa pozicije gde zivimo.

Amigo zivi u Kanadi, njemu je uticaj odredjene US administracije drugaciji nego meni, ali blizi, dok je tebi ako zivis van severne amerike, potpuno drugacija stvar bitna.

 

Uticaj americke ekonomije na kanadsku je ogroman, vjerovatno 90% robne razmjene se odvija sa USA. Ne samo to, veliki procenat americkih kompanija je i u Kanadi, od automobilske industrije, pa do lanaca prodavnica Home Depot, Best Buy itd itd i sada za mene konkretno dolazi najvazniji dio, penzioni fond koji je oslonjen na americku i kanadsku berzu.

E tu sam ga popusio od kako je dosla Bajdenova administracija i necu mu to nikada oprostiti :classic_biggrin: njegova ratna retorika koja je sastavni dio Klinton klana je opstepoznata tako da o tome ne vredi ni raspravljati. 

 

Ljudima su cesto iracionalne stvari vaznije od zivotnih pitanja. Kako kod nas, tako evo i ovde, ljudi su sve podijeljeniji, pa cak i u Kanadi, gdje se glasa za svoju partija no matter what.

 

@ters ljudi valjda glasaju i u Bosni da im bude bolje, ali ta iracionalna crta prevladava.

 

10 hours ago, freethrow said:

Na primer, ja živim u Srbiji i u Srbiji je od 2012te do danas neuporedivo bolje - imamo preko 60% svih stranih investicija u regionu, plate su fascinantno skočile, nezaposlenost je manja nego ikada ranije, stanovništvo - od penzionera, do studenata, je dobijalo pomoć tokom pandemije. Mnogo je bolje i što se tiče poslova, otvoreno je realno užasno mnogo radnih mesta, na jugu Srbije, ali i u unutrašnjosti i u Beogradu, fabrike, autoindustrija, koje zapošljavaju ljude koji nisu mogli da nađu posao godinama. Zida se više nego ikada, recimo po Beogradu je sazidano više kvadrata stambenog prostora i poslovno-stambenih kompleksa nego ikada ranije. Takođe, rade se putevi, železnice, obilaznice, više nego ikada ranije. Moj komšija koji je čovek bez škole, voli i da popije, a i u penziji je, nije nikako mogao ništa da radi, a evo već sedam - osam godina ima stabilan posao, za nekih 300 evra, kao čuvar u marketu, a ponekad bogami uradi i par smena. Da ne pričam što je uspeo i snaju da ugura u posao, nešto što bi neko sa njihovim relativno slabim kvalifikacijama, dosta teško išlo.

 

E sada, nažalost postoji i onaj drugi, metafizički - ali i vrlo opipljiv nivo cene koja se plaća za ovoliki objektivni i merljivi, statistički dokazivi boljitak. Stepen nasilja i korupcije u društvu je odavno prevazišao SPSovske i Julovske nivoe, a o nekom periodu 2000-2012 i da ne govorimo. Stepen jačanja institucionalnog nasilja, što kroz medije, što kroz SPC, prema najrazličitijim grupama je sve jači. A onda ima i ovo:

 

Evo upravo jedan primer toga. 

 

Sto se tice komentarisanja stanja u nekoj drzavi u kojoj ne zivis, tu treba biti jak oprezan, jer u moru informacija i dezinformacija, cesto se promasi fudbal. Ogromna je razlika citati novine i zivjeti negdje svaki dan.

Evo ja slabo pisem o Srbiji, jer od kud ja znam kakav je svakodnevni zivot. Da li da verujem televiziji, portalima, ili nepoznatim tviterasima, ne znam, najvise verujem kada se cujem sa rodbinom, mada je to sve ogranicenog dometa.

Zbog toga moje pitanje gdje zivis, na koje sam dobio uvredu da sam glup, kakva je to onda diskusija.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Sto se tice komentarisanja stanja u nekoj drzavi u kojoj ne zivis, tu treba biti jak oprezan, jer u moru informacija i dezinformacija, cesto se promasi fudbal. Ogromna je razlika citati novine i zivjeti negdje svaki dan.

 

 

Pa i ja da bih znala sta se desava u mom gradu moram da pricam sa ljudima ili da citam novine ili da slusam vesti, pratim socijalne medije i slicno. Ne mogu biti na svakoj tacki u isto vreme licno da ispratim i iskusim. Promene neke naravno mogu da osetim, a zakljucak o njima donosim na osnovu svega prikupljenog. Znaci, zasto danas nema mleka u samoposluzi moram da pronadjem informaciju, pa da vidim uzrok i odakle potice, a ne da banem sa zakljuckom 'evo ovaj je sigurno kriv' jer je to sada i u ovom momentu. Biranje odakle se sakljupljaju informacije jeste veoma bitan, procesuiranje informacija jos bitnija. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Pa i ja da bih znala sta se desava u mom gradu moram da pricam sa ljudima ili da citam novine ili da slusam vesti, pratim socijalne medije i slicno. Ne mogu biti na svakoj tacki u isto vreme licno da ispratim i iskusim. Promene neke naravno mogu da osetim, a zakljucak o njima donosim na osnovu svega prikupljenog. Znaci, zasto danas nema mleka u samoposluzi moram da pronadjem informaciju, pa da vidim uzrok i odakle potice, a ne da banem sa zakljuckom 'evo ovaj je sigurno kriv' jer je to sada i u ovom momentu. Biranje odakle se sakljupljaju informacije jeste veoma bitan, procesuiranje informacija jos bitnija. 

 

Upravo tako. Moras da budes u kontaktu sa ljudima i okolinom.

Npr od kuda ja znam zivot u Portugalu, mogu da citam po netu, ali nisam nikada bio, nisam u kontaktu sa ljudima koji tamo zive i zato mi je tesko da donosim sud o zivotu u Portugalu, pa cak i na raspravi o SFRJ imamo razlicite percepcije, zavisno ko je gdje zivio, u kakvoj okolini.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Amigo said:

 

Upravo tako. Moras da budes u kontaktu sa ljudima i okolinom.

Npr od kuda ja znam zivot u Portugalu, mogu da citam po netu, ali nisam nikada bio, nisam u kontaktu sa ljudima koji tamo zive i zato mi je tesko da donosim sud o zivotu u Portugalu, pa cak i na raspravi o SFRJ imamo razlicite percepcije, zavisno ko je gdje zivio, u kakvoj okolini.

 

Pa neko jeste u kontaktu sa ljudima u Portugalu iz Kanade i zna sta se desava sve sto mu prenesu. 

U pravu si ti da ljudi koji ne zive u tvojoj okolini ne znaju, ali kako se ti osecas i kako se na tebe odrazava trenutna situacija, ali mozda ne zna ni tvoj neki sugradjanin koji zivi totalno drugacijim zivotom, ima drugacija primanja, ima mozda neke beneficije koje ti nemas ili nema... 

S te strane je @freethrow totalno u pravu, statistika je manipulativna. 

Link to comment
Share on other sites

Ma mene statistika uopste ne interesuje, niti mi treba. Dovoljno je da odem u samoposlugu i vidim sta se desava.

Kompleksno je to pitanje o zivotu na nekom mjestu na zemaljskoj kugli, nije sve u cijenama i platama, tu je nacin zivota, rada, skolovanja, izlazci, godisnji odmori, klima, komsiluk itd itd

Da se vratimo na temu :classic_biggrin: meni je licno bio bolji zivot za vrijeme Trampa :classic_biggrin: plus je bilo interesantno sa njim, mada i Sleepy Joe redovno ima bisere :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Amigo said:

 

Uticaj americke ekonomije na kanadsku je ogroman, vjerovatno 90% robne razmjene se odvija sa USA. Ne samo to, veliki procenat americkih kompanija je i u Kanadi, od automobilske industrije, pa do lanaca prodavnica Home Depot, Best Buy itd itd i sada za mene konkretno dolazi najvazniji dio, penzioni fond koji je oslonjen na americku i kanadsku berzu.

E tu sam ga popusio od kako je dosla Bajdenova administracija i necu mu to nikada oprostiti :classic_biggrin: njegova ratna retorika koja je sastavni dio Klinton klana je opstepoznata tako da o tome ne vredi ni raspravljati. 

 

Ljudima su cesto iracionalne stvari vaznije od zivotnih pitanja. Kako kod nas, tako evo i ovde, ljudi su sve podijeljeniji, pa cak i u Kanadi, gdje se glasa za svoju partija no matter what.

 

Pa to, nadam se da sam pravilno objasnila zasto pitas gde neko zivi. Ne zato sto ih blokiras da ne komentarisu, nego prosto zato sto nije isto za one koji ne zive ovde i one koji zive.

 

13 hours ago, Baby said:

 

Protiv cega?

 

Mene taksa ne interesuje ako mogu da zaradim i da je platim. Moze biti 12, 15, 25... sve jedno. Naravno da je lepse da mi vise ostane, ali isto tako mi je lepse kada platim da me tretiraju kao zivo bice, ne kao orudje, pa kad zastara da me sutnu. 

 

Sto se tice ostalog, meni Trampov hejt stav jako smeta, pritom ne mogu da ocekujem nista bolje od njega, jer za njega i o njemu znam od kada sam prohodala i nije se promenio niti ce. Ne, ne dopada mi se nacin na koji on sprovodi izvrsne odluke, a bome ni neke odluke, ali to cu naci kod svake administracije zamerku. 

Pa to sam i rekla - da se ne slazes samnom sta je tu bitno. Tebi je Trampov hejt stav bio problem, meni je bilo bitno kako to utice na ekonomiju, sta ko placa, da li ima inflacije, njegov "hejt stav" mi je potpuno nebitan. Ni Bidenov stav - licni, me uopste ne interesuje, samo sta radi, da utice na nas zivot. Mozes to nazvati sebicnim, ali me njegova ideologija ich ne interesuje, sve dok ne utice na moj zivot.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

Ma mene statistika uopste ne interesuje, niti mi treba. Dovoljno je da odem u samoposlugu i vidim sta se desava.

Kompleksno je to pitanje o zivotu na nekom mjestu na zemaljskoj kugli, nije sve u cijenama i platama, tu je nacin zivota, rada, skolovanja, izlazci, godisnji odmori, klima, komsiluk itd itd

Da se vratimo na temu :classic_biggrin: meni je licno bio bolji zivot za vrijeme Trampa :classic_biggrin: plus je bilo interesantno sa njim, mada i Sleepy Joe redovno ima bisere :lol_2:

Ali to je upravo ono o čemu ja govorim. Neko ko živi u Srbiji i ima dobru šemu sa naprednjacima danas ili socijalistima 90tih i ima recimo 1000 evra ili maraka dok je prosečna plata u kašnjenju od 3 meseca i iznosi recimo 15 DM, može da kaže apsolutno istu stvar: mene statistika uopšte ne interesujem niti mi treba. Dovoljno je da odem u samoposlugu.

 

To je, po meni, jako neozbiljan i neodgovoran način sagledavanja politike, koji nekako ne priliči ovakvom forumu. Pa čak i način života, rada, školovanja, izlasci, godišnji odmori, komšiluk. Potpuno su mi sulude takve kategorije u ozbiljnoj politici. Ovde pričamo o Srbiji i o tome šta je mogla da bude danas da je ušla u EU recimo pre 10 godina, a to je bilo moguće. A što se USA tiče, opet se ograđujem u smislu da ne živim tamo, ali jbg USA kao po mnogim parametrima najmoćnija i najjača država na svetu nekako imaju dodatnu odgovornost upravo u tom implementiranju nekakvih vrednosnih sistema. Ovde konkretno ne mislim toliko na zapadni model demokratije i ljudskih prava, koliko baš na stvari poput klime (koju si pomenuo), klimatskih sporazuma, smanjenja emisije i svih onih dosadnih "naučnih" stvari koje koštaju poreske obveznike a ničemu ne služe.

 

Quote

Pa to sam i rekla - da se ne slazes samnom sta je tu bitno. Tebi je Trampov hejt stav bio problem, meni je bilo bitno kako to utice na ekonomiju, sta ko placa, da li ima inflacije, njegov "hejt stav" mi je potpuno nebitan. Ni Bidenov stav - licni, me uopste ne interesuje, samo sta radi, da utice na nas zivot. Mozes to nazvati sebicnim, ali me njegova ideologija ich ne interesuje, sve dok ne utice na moj zivot.

Ovo je ponovo pošteno i iskreno i mislim da to zaista razumem. Sa druge strane, ovakav stav kod ljudi ih, barem kod mene, potpuno isključuje iz neke ozbiljnije rasprave o politici, o budućnosti, o bilo kakvom planiranju. I to je isto u redu, razumem da verovatno velika većina ljudi ima ovakav stav u životu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, freethrow said:

Ali to je upravo ono o čemu ja govorim. Neko ko živi u Srbiji i ima dobru šemu sa naprednjacima danas ili socijalistima 90tih i ima recimo 1000 evra ili maraka dok je prosečna plata u kašnjenju od 3 meseca i iznosi recimo 15 DM, može da kaže apsolutno istu stvar: mene statistika uopšte ne interesujem niti mi treba. Dovoljno je da odem u samoposlugu.

 

NIsi shvatio recenicu, to bi trebao da kaze taj sa 15 DM, a ne onaj sa 1000.

 

4 hours ago, freethrow said:

To je, po meni, jako neozbiljan i neodgovoran način sagledavanja politike, koji nekako ne priliči ovakvom forumu. Pa čak i način života, rada, školovanja, izlasci, godišnji odmori, komšiluk. Potpuno su mi sulude takve kategorije u ozbiljnoj politici. Ovde pričamo o Srbiji

 

Ne pricamo o Srbiji ovde, nego o SAD, a ovih poslednjih nekoliko postova je posveceno pitanju da li neko ko ne zivi u nekoj zemlji, moze da donese objektivan sud o zivotu u istoj, oslonjen iskljucivo na clanke po netu. 

 

4 hours ago, freethrow said:

vo je ponovo pošteno i iskreno i mislim da to zaista razumem. Sa druge strane, ovakav stav kod ljudi ih, barem kod mene, potpuno isključuje iz neke ozbiljnije rasprave o politici, o budućnosti, o bilo kakvom planiranju. I to je isto u redu, razumem da verovatno velika većina ljudi ima ovakav stav u životu. 

 

Imas interes pojedinca i kolektivni interes, tako da je pitanje sta treba da bude prioritet. Iskljucivanje nekoga ko ne misli kao ti, i rasprava samo sa istomisljenicima, je u totalnoj suprotnosti sa vrijednostima modernog drustva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, freethrow said:

 

 

Ovo je ponovo pošteno i iskreno i mislim da to zaista razumem. Sa druge strane, ovakav stav kod ljudi ih, barem kod mene, potpuno isključuje iz neke ozbiljnije rasprave o politici, o budućnosti, o bilo kakvom planiranju. I to je isto u redu, razumem da verovatno velika većina ljudi ima ovakav stav u životu. 

Upravo suprotno, ovakav stav je najozbiljnija rasprava o politici i buducnosti, i planiranju. Zato sto nije zamagljena ideoloskom budalastinom. 

Politicari pricaju mnogo sto sta, ali na kraju krajeva bitno je sta rade, a ne sta pricaju. To lozenje na "ispravne stavove" pravi polarizaciju, i vodi US u "balkanizaciju" koju striktno mrzim. Vise mi se dopadalo kad se glasalo po tome dal im je dobro ili ne, nego po timskom navijanju.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

ali me njegova ideologija ich ne interesuje, sve dok ne utice na moj zivot.

 

Fair enough. Sa druge strane te interesovala neka druga ideologija koja je bila posledica njegove i nije ic uticala na tvoj zivot (npr. Portland demonstracije). Ali ok...

27 minutes ago, Angelia said:

Upravo suprotno, ovakav stav je najozbiljnija rasprava o politici i buducnosti, i planiranju. Zato sto nije zamagljena ideoloskom budalastinom. 

Politicari pricaju mnogo sto sta, ali na kraju krajeva bitno je sta rade, a ne sta pricaju. To lozenje na "ispravne stavove" pravi polarizaciju, i vodi US u "balkanizaciju" koju striktno mrzim. Vise mi se dopadalo kad se glasalo po tome dal im je dobro ili ne, nego po timskom navijanju.

 

Sto onda ne ignorises Huntera, on ne utice na tvoj zivot zar ne? Uticu samo doneseni zakoni... 

 

Da dodam, na mene isto uticu i zakoni i ideologija, jer idologija vozi u kriminal, maltretiranje, socijalne nestabilnosti, etc. 

Edited by Baby
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

NIsi shvatio recenicu, to bi trebao da kaze taj sa 15 DM, a ne onaj sa 1000.

 

 

Ne pricamo o Srbiji ovde, nego o SAD, a ovih poslednjih nekoliko postova je posveceno pitanju da li neko ko ne zivi u nekoj zemlji, moze da donese objektivan sud o zivotu u istoj, oslonjen iskljucivo na clanke po netu. 

 

 

Imas interes pojedinca i kolektivni interes, tako da je pitanje sta treba da bude prioritet. Iskljucivanje nekoga ko ne misli kao ti, i rasprava samo sa istomisljenicima, je u totalnoj suprotnosti sa vrijednostima modernog drustva.

 

Ovo je sad ozbiljno pomeranje stativa, ali u duhu dobre rasprave ajmo reći da je nenamerno.

 

Dakle, da ne quotujem i činim post nepreglednim, obzirom da je sve na prošloj strani: rasprava je počela nakon mog odgovora na tvoju tezu da Tramp nije počeo nijedan rat i da je moralna vertikala za war pigs. Od 10 stavki koje sam naveo, 8 se odnosi na debunkovanje baš te te tvoje tvrdnje i izuzetno su lako proverive sa dva klika na googlu, osim ako misliš da treba da se živi u USA da bi se znalo da je Iran nuclear deal srušen, Sulejmani ubijen, iz Avganistana se nije povukao (a obećao 100 puta) vojni budžet povećan, puč u Venecueli pokušan, Bolsonaro ustoličen pod uticajem Trampa (to sam čak i zaboravio a mnogo je važno) etc etc

 

Najjače od svega što ni ti ne živiš u Americi pa opet donosiš anegdotalan sud o kvalitetu nečijeg života u USA, na osnovu nečijeg boravka u Beloj Kući. Malo smešno. Evo ja skoro svakodnevnom kontaktu sa petoro ljudi raspoređenih od Misisipija do Minesote, a preko NY i svako ima svoju priču, svoju ideologiju i svoja iskustva, naročito što je svaka američka država priča za sebe.

 

Nego, sve ovo je zamlaćivanje, ako ćemo iskreno, znamo svi skupa zašto je nekima bilo bolje pod Trampom, a nekima ne...malo to ima veze sa potrošačkom korpom i porezima.

 

Uostalom, kažeš ti, željan rasprave:

 

"njegova ratna retorika koja je sastavni dio Klinton klana je opstepoznata tako da o tome ne vredi ni raspravljati". 

 

Zašto se Tramp nije povukao iz Avganistana nego je to učinio Bajden, zbog čega su ga mediji čerečili mesecima? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...