Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

11 minutes ago, McLeod said:

Najjaca su mi pitanja - a koga bi ti?

 

30 godina gledamo iste ili slicne likove, neko je samo manje govedo i lopov.

 

Kad ce ljudima da dodje iz dupeta u glavu da zbog srbovanja propadamo, ne samo ekonomski, politicki, vec i duhovno, kao nacija, to dovodi do propasti svih onih vrednosti za koje se satro nacionalisti i veliki Srbi zalazu.

 

Kad bi oni koji su iznedrili nacionalnu ideju Srba na svim prostorima gde su ziveli videli danasnje samoproklamovane patriote to bi bilo bukvalno kao da su im pljunuli u lice.

 

Ili sto bi rekao Milan St. Protic danas su oni koji se pozivaju na srpsku tradiciju, kraljevinu i patriotizam razlog da me bude sramota sto sam se aktivno zalagao za vracanje kraljevine.

koliko se jako zalagao za kraljevinu da su ga počistili neki žutokljunci iz politike, da bi se neka ideja ostvarila moraju malo da se nažuljaju kolena a ne samo da se gostuje po režimskim tv i mitinguje po kafićima u palmotićevoj

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

A mozda je prosto video da su Srbi izgubljen slucaj, dno Evrope u svakom smislu, i da ne zeli sebe da ponizava i prica gluposti da bi dobio neke glasove, jer u ovoj zemlji istina je poslednje sto zelis da cujes.

Ako voliš neki narod i neku državu upotrebićeš sve svoje moći i znanje da doprineseš poboljšanju, predaja nikad ne treba da bude opcija a ako već do nje dođe onda se povučeš negde pored reke pecaš ribu i ćutiš.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tako je, znaci umesto ljudi pogresili smo, dosta je bilo lupanja glavom o zid i upropascavanju zivota 10 i kusur miliona ljudi, bar dve generacije u procesu, hajde da jos lupamo glavom o zid da upropastimo jos dve generacije, dok ne pocrkamo svi, ali istovremeno da ucimo i nasu decu da isto tako rade i da upropaste i njihovu decu i unuke, jer mi sigurno nismo pogresili, u pravu smo 100%, svet je zao i mrzi Srbe.

 

Sjajno.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, McLeod said:

Tako je, znaci umesto ljudi pogresili smo, dosta je bilo lupanja glavom o zid i upropascavanju zivota 10 i kusur miliona ljudi, bar dve generacije u procesu, hajde da jos lupamo glavom o zid da upropastimo jos dve generacije, dok ne pocrkamo svi, ali istovremeno da ucimo i nasu decu da isto tako rade i da upropaste i njihovu decu i unuke, jer mi sigurno nismo pogresili, u pravu smo 100%, svet je zao i mrzi Srbe.

 

Sjajno.

da malo obratiš pažnje na napisano a ne da kao papagaj ponavljaš nekje svoje "pesmice" jested as su na liniji CK ali smorne su poprilično

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Perkos2 said:

da malo obratiš pažnje na napisano a ne da kao papagaj ponavljaš nekje svoje "pesmice" jested as su na liniji CK ali smorne su poprilično

 

Napisano znaci upravo ono sto sam apostrofirao.

 

"Nema predaje", cak i ako ga ne stavljamo u kontekst zastava sa teritorijom Kosova u srpskim bojama po cemu je najpoznatija, znaci upravo ovo.

 

Necemo se predati i necemo priznati da smo pogresili, da smo porazeni, da smo izgubili rat, da su u nase ime vrsili zlocine, izmedju ostalog i na tom Kosovu i kao ona tri majmuna cemo zapusiti usta i usi i pokriti oci i nadati se da je sve samo ruzan san i samo ce proci.

 

A ako ne prodje, jebi ga, nasa deca i unuci i praunuci i ce da cuvaju taj kosovski amanet i nikada se ne predaju.

 

I usput upropaste i svoje zivote.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Napisano znaci upravo ono sto sam apostrofirao.

 

"Nema predaje", cak i ako ga ne stavljamo u kontekst zastava sa teritorijom Kosova u srpskim bojama po cemu je najpoznatija, znaci upravo ovo.

 

Necemo se predati i necemo priznati da smo pogresili, da smo porazeni, da smo izgubili rat, da su u nase ime vrsili zlocine, izmedju ostalog i na tom Kosovu i kao ona tri majmuna cemo zapusiti usta i usi i pokriti oci i nadati se da je sve samo ruzan san i samo ce proci.

 

A ako ne prodje, jebi ga, nasa deca i unuci i praunuci i ce da cuvaju taj kosovski amanet i nikada se ne predaju.

 

I usput upropaste i svoje zivote.

 

 

U životu nema predaje nikad kakve god teškoće da te spopadnu. To ti je život, opstaju samo najači i spremni da istraju a oni slabi otpadaju i ni istorija ih ne pamti. Možeš ti da izvodiš vratolomije ubacuješ tu svašta nešto ali ta činjenica ostaje. Da je Protić bio pravi, jak i uporan u svojim idejama pre ili kasnije uspeo bi da stekne određene pristalice ali za to nije dovoljno piskarati kolumne i mitingovati u palmotićevoj. Izbaci par parola i onda kaže " narod je glup ne razume šta im pričam"  Sad ti opet ono " red zločina, red uvreda, pa onda podmetanje. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Perkos2 said:

Ako voliš neki narod i neku državu upotrebićeš sve svoje moći i znanje da doprineseš poboljšanju, predaja nikad ne treba da bude opcija a ako već do nje dođe onda se povučeš negde pored reke pecaš ribu i ćutiš.    

 

Ovo bas i nema neke veze sa racionalnim razmisljanjem. Osecati ljubav ("voleti") prema necemu sta je apstrakni i neopipljivi konstrukt nema smisla.

 

"Narod" je obicna amorfna masa.

Nije homogen u gradjanskom smislu (posedovanju drzavljanstva) - jer ljudi ocito glasaju za razne opcije.

Nije homogen ni u etnickom smislu, gde je etnija nametnuta. Mene je neko upisao u neki narod (nacionalnost) odnevsi papire u opstinu da prijavi rodjenje - mozda jedno od roditelja, mozda neko iz familije ili neki komsija. Kao malo dete nisam ni znao za to, kao vece dete sam znao za to ali nisam znao sta to u stvari znaci, a kad sam jos malo porasao - nisam se slozio sa takvim izborom i poceo sam da se izjasnjavam drugacije.

Koga (i koliko njih) treba voleti? Volim neke ljude - igrom slucaja imaju razlicite pasose i etnicka porekla.

U svakom tzv. "narodu" ima i genijalnih umetnika i kriminalnih bandi. Voleti ili ne voleti "narod" zbog jednih ili drugih naprosto nema smisla.

 

 

"Drzava" je administrativno-pravna konstrukcija, nije nista vecno i nedodirljivo. I sve vise je zastarela.

Ponekad se i drzavne granice menjaju. Negde silom/ratom, drugde dogovorno (Cehoslovacka), na trecem mestu kombinacijom faktora (Sudan i Juzni Sudan).

Dalje, moguce su i promene sistema (uspon i pad komunizma). Ili naprosto politika partije na vlasti.

Imas primer (kapitalisticke) Francuske koja je nacionalizovala zeleznice. A drugde ima privatizacije drzavnog vlasnistva (mislim na legalnu privatizaciju, prodajom, a ne na korupciju). Sad, koju ces drzavu voleti - onu koja ti je nesto nacionalizovala ili onu koja ti je omogucila da jeftino kupis? A radi se o istoj drzavi...

 

Kao pojedinac, drzavu mozes "poboboljsavati" aktvizmom i iznutra. A mozes i odustati pa preseliti u drugu. Zato jer ti je osnovna ljudska duznost da zivis najbolje koliko mozes i osiguras takav zivot i potomstvu - a bez da naneses stetu okolini i komsiluku.

Dakle, radi se o postenom interesu - tu nema mesta za "ljubav"

 

Tako da, citiram: "ako voliš neki narod i neku državu..." totalno nema smisla.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eto kad ti zorane kazes da nema smisla a pomažeš državu u kojoj živiš plaćanjem poreza. Lepo vi sve to teoretski obradite ali u praksi to što zagovarate ne postoji na ovoj planeti. Da li to radiš iz ljubavi ili što moraš manje više je bitno. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Perkos2 said:

Eto kad ti zorane kazes da nema smisla a pomažeš državu u kojoj živiš plaćanjem poreza. Lepo vi sve to teoretski obradite ali u praksi to što zagovarate ne postoji na ovoj planeti. Da li to radiš iz ljubavi ili što moraš manje više je bitno. 

 

Perkose, znamo se vec dugo (forumski). Postujem te, mada se u nekim stvarim ne slazemo.

 

U ranijem postu sam reagovao semanticki/filozofski na tvoje reci "...ako voliš neki narod i neku državu..."

Ti si se izjasnio u mnogim postovima, znamo da Srbin i proteran ili izbegao iz Pristine. Saosecam jer su i neki moji bliznji proterani, raznih nacionalnosti, a neki su Srbi i zive bolje ili losije bez obzira na to.

 

Zato pitam, sta je "narod" ili sta znaci "voleti ga?"

Dovoljno si star da si ziveo u SFRJ, SRJ, u Srbiji i na Kosovu. Koju "drzavu volis" i zasto bas tu?

 

Nazad na temu, koja je BiH.

Meni ni u dzep ni iz dzepa.

 

Ipak, zanimaju me dragi ljudi. Sirok je spektar - od rodjaka sa kojima imam zajednicke pretke 2 generacije unazad do zajebanata sa kojima sam sluzio vojsku u JNA u SFRJ, pre raspada, to su dobri decki.

 

I nikome ne zelim da glasaju po "nacionalnoj liniji" nego samo da zive najbolje koliko mogu.

 

Tvoje "volis narod i drzavu" ne pomaze.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Perkose, znamo se vec dugo (forumski). Postujem te, mada se u nekim stvarim ne slazemo.

 

U ranijem postu sam reagovao semanticki/filozofski na tvoje reci "...ako voliš neki narod i neku državu..."

Ti si se izjasnio u mnogim postovima, znamo da Srbin i proteran ili izbegao iz Pristine. Saosecam jer su i neki moji bliznji proterani, raznih nacionalnosti, a neki su Srbi i zive bolje ili losije bez obzira na to.

 

Zato pitam, sta je "narod" ili sta znaci "voleti ga?"

Dovoljno si star da si ziveo u SFRJ, SRJ, u Srbiji i na Kosovu. Koju "drzavu volis" i zasto bas tu?

 

Nazad na temu, koja je BiH.

Meni ni u dzep ni iz dzepa.

 

Ipak, zanimaju me dragi ljudi. Sirok je spektar - od rodjaka sa kojima imam zajednicke pretke 2 generacije unazad do zajebanata sa kojima sam sluzio vojsku u JNA u SFRJ, pre raspada, to su dobri decki.

 

I nikome ne zelim da glasaju po "nacionalnoj liniji" nego samo da zive najbolje koliko mogu.

 

Tvoje "volis narod i drzavu" ne pomaze.

 

 

 

 

 

Da si pažljivije čitao mogao si da vidis zašto sam upotrebio "ako voliš narod i državu". Nije se to odnosilo na tebe ili nekog marka ili žiku već na određene političare kojima su puma usta brige za narod i državu a kad ne dobiju glas onda je taj narod glup a država nebitna. Znači samo ih zanima da zgrnu lovu i ništa drugo. Da su stvarno zainteresovani da nešto urade ne bi oduatajali na prvu. Ti i cenjeni Mcleod reagujete ideološki bez prethodnog razmišljanja šta je napisano, zato se ne razumemo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 10:04 PM, DJ_Vasa said:

Ma nije toliko kontraproduktivna jer bolje je da iskoriste tih nekoliko sati radeći prekovremeno. Treba neko da čisti klozete po Torontu, da pere ulice po Otavi ili sudove u Vinipegu, a treba voziti i grtal'cu. To je dobro za ekonomiju, bilo kanadsku, bilo u zavičaju. Za to vreme može da se stuče six-pack lokalnog piva ili da se pošalje kao prilog za lavove na kapiji tamo negde na brdovitom Balkanu. A i sevap je nervirati nacoše, to nema cenu.

 

Evo pocela su masovna otkazivanja projekcije tog propagandnog smeca sirom Europe, a kmecanje "rezisera" na drustvenim mrezama je na vrhuncu. Ljepota jedna. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 4:04 PM, DJ_Vasa said:

Ma nije toliko kontraproduktivna jer bolje je da iskoriste tih nekoliko sati radeći prekovremeno. Treba neko da čisti klozete po Torontu, da pere ulice po Otavi ili sudove u Vinipegu, a treba voziti i grtal'cu. 

 

Znaci po tebi tipicno srpsko zanimanje u Torontu je ciscenje klozeta, pranje ulica ili sudja. 

 

O filmu ne mogu nista reci jer ga nisam ni gledao, a i neinteresuje me posebno, moj stav je da sve price o ratu koji je zavrsio prije 27 godina sluze samo da se narodi u BiH udaljuju jedni od drugih. IGK nije nikakav medjunarodni institut, i ako se predstavljaju tako.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Amigo said:

 

Znaci po tebi tipicno srpsko zanimanje u Torontu je ciscenje klozeta, pranje ulica ili sudja. 

 

O filmu ne mogu nista reci jer ga nisam ni gledao, a znam da IGK nije nikakav medjunarodni institut, i ako se predstavljaju tako.

Jok. Poznajem ljude koji rade ozbiljnije poslove u Kanadi, ali ti gledaju pametnije stvari.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

Jok. Poznajem ljude koji rade ozbiljnije poslove u Kanadi, ali ti gledaju pametnije stvari.

 

Mislim da ti nemas uopste predstavu kako i sta radi srpska zajednica u Kanadi. Prvo ljudi se generalno ne dijele ko je iz Srbije, ko iz Bosne, ko iz Hrvatske ili drugih dijelova ex-SFRJ, mozda ima tu i tamo neko, govorim okvirno o 90% iseljenika.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ali garantovano 90% onih koji tamo gledaju takve filmove i pale se na te srbske price spadaju u tu pomenutu grupu "kad subotom narodnjaci dodu" 

 

 

Plus, ono sto je Baby pisala o crkvenom vencanju u Cikagu, valjda, to sto je pop tamo govorio, mora da nekako krsi neke zakone. A i da nije, ako bi tako nesto rekao neko na drugom mestu van tih njihovih izolovanih zajednica, rastrgli bi ga ovi razni borci protiv takvih. Ako bi. Sto se nije civilizovao.

 

Evo i ovaj, i za njega isto vazi. Kao prvo, ko te filmove uopste finansira? Mora da su drugovi. Sigurno ih ovaj ne placa iz svog džepa. Drugo, odakle im svima ideja da snimaju te filmove koji nicemu ne sluze osim da se konstantno huska, isto vazi i za onaj o Crnoj Gori. Sta su oni umislili, da je svuda Srbija? E bas mi je drago sto postoji normalan svet gde takve adekvatno tretiraju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Mislim da ti nemas uopste predstavu kako i sta radi srpska zajednica u Kanadi. Prvo ljudi se generalno ne dijele ko je iz Srbije, ko iz Bosne, ko iz Hrvatske ili drugih dijelova ex-SFRJ, mozda ima tu i tamo neko, govorim okvirno o 90% iseljenika.

A šta ima veze ko je odakle? Onaj ko svršava na budalaštine Malagurskog može da mi bude i prvi komšija, a to ne utiče na činjenicu da mu je IQ veoma nizak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Kao prvo, ko te filmove uopste finansira? Mora da su drugovi. Sigurno ih ovaj ne placa iz svog džepa. Drugo, odakle im svima ideja da snimaju te filmove koji nicemu ne sluze osim da se konstantno huska, isto vazi i za onaj o Crnoj Gori. Sta su oni umislili, da je svuda Srbija?

 

Dobio je dosta donacija od gradonacelnika sirom Srbije i BiH odnosno RS plus je primao online donacije od "postovaoca njegovog rada". Iz ovoga se odgovor na drugo i trece pitanje sam namece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro, ali garantovano 90% onih koji tamo gledaju takve filmove i pale se na te srbske price spadaju u tu pomenutu grupu "kad subotom narodnjaci dodu" 

 

Mnogo gresis, jer stalno pojednostavljujes sve i gledas samo crno belo, valjda su cuo za 50 nijansi sive :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Detalji ubistva starice u Sarajevu: Jedna djevojčica joj čuvala noge, dok ju je druga davila

 

Osumnjičene unuka i njena prijateljica imaju 14 i 15 godina

 

Jedan komentar sa Fejsbuka

 

Ha San Smajic

Žalosno, bio sam prije dvije sedmice u tom gradu poslovno. Sveobuhvatno kolektivna psihoza, psihicka labilnost visi u zraku, to se jasno primijeti, čak i u javnoj ustanovi koju sam posjetio. Mnogi su ne ljubazni, drski, otresiti, čak i agresivni. Svakom je fitilj prekratak I sitnica nedostaje za eskalaciju ružnog verbalnog. Iza mog auta mi je svirano 20 puta, što se zbog dvije sekunde ne pozurim na semaforu, na raskrsnici, na pješačkom, i najbolje da nisam tu, itd.

Bez da vrijeđam religiju, često žena vozač zavijena u maramu u skupom terencu, sviranjem baš dobar uzor svom dijetu na zadnjem sjedalu. Nigdje u svijetu tako nešto nisam doživio. U ovom gradu zivjeti, mora da je velik izazov. Ne treba da ima ovo iskustvo puno veze sa ovim slucajem ubistva, ali su u najmanju ruku moja skromna zapažanja. Još me čudi zašto se to ne vidi kod lokalnih odgovornih, pa i u naučnom sektoru kod sociologa, psihologa I ljekara od struke, tko treba nesto da poduzme?

Gradonacelnica uvijek sa osmjehom na licu (to je sva njena stručnost do sada) a grad moralno I etički tone. Onda se čude zašto omladina bježi zbog deficita bilo kakve perspektive.

 

Ovo sam i ja primijetio, ako si prvi na semaforu i ako ne startujes kao da su u pitanju auto trke, odmah trube iza tebe. :ajme:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vrlo dobar film i odlicna njegova uloga btw^

Kakav je ovo miting u Banjaluci - otadzbina zove..? Odazvao se dokazani antiglobalista Kusturica :lol_2: Na mitingu Mile podrzao Bakira. Koga bi drugog?
Treba dati vestacko disanje gubitniku izbora u drugom entitetu i prikazati ga kao borca za BiH koji shatro hoce da ukine RS.

Poznata igra vidjena mnogo puta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 12:51 AM, alpaka Bereta Sida said:

Eto ti mi reci iz Kanade kakvo je stanje i sta bi bilo u drzavi za koju bi bio najsretniji da se raspadne. Komsic uopce ne bi dobio Kristo da RH i Milanovic prije svih nisu vrijedjali BiH i Bosnjake na sve moguce nacine, a Zoran cak i relativizovao genocid i podrzavao Dodika u onom ludilu koje je provodio zadnjih godinu i po. Bukvalno je dobio sa nikad manjom razlikom, ogroman broj ljudi je ohladio od njega al je postao aktuelan zbog ovog ludila. Cak da je HDZ ponudio nekog normalnog kandidata tipa Marija Kordica, aktuelnog gradonacelnika Mostara, imao bi solidne sanse za pobjedu. Ja bih prvi glasao za njega jer je covjek i normalan i sposoban.
 

No i sam taj izbor alkoholicara je manji problem od cinjenice da je to ludilo Milanovica prije svih ozivjelo njegov DF, stranku koja je bila skoro pa sahranjena kad je otisla sa SDA i oborila prvu Fortinu vladu u KS. Iz istog razloga je i Radoncicev SBB dozivio katastrofu. Sad ce DF biti kljuc za sastavljanje vlade na svim nivoima, vlada bez njih nije moguca ni standardnoj SDA-HDZ koaliciji ni trojci sa lokalnim strankama i HDZom. To je glavni problem, ogroman problem koji moze donijet samo novo ludilo u naredne 4 godine u FBiH. Da se vlada iz KS prenese na FBiH vidjeli bi ogroman napredak kao sto se sada moglo vidjeti u KS al ocito je i narod prosto retardiran, a i ovi vladajuci znaju kako nahajcat niske strasti da bi se provukli nekaznjeno.

 

I da, pokusaj shvatit vec jednom, clanovi predsjednistva nisu predstavnici naroda iz kojeg dolaze nego jednako zastupaju sve narode i gradjane BiH. Ogranicavati nekome pravo glasanja za clana predsjednistva samo jer dolazi iz odredjene etnicke skupine je ludilo i klasican fasizam. Predstavnici naroda je Dom Naroda i tu ce Hrvati nametanjem novog izbornog zakona imati napokon apsolutnu zastitu i nece biti moguce formiranje vlasti na entitetskom ili drzavnom nivou bez stranaka koje su birali Hrvati. 

Kolika kolicina demagogije pri opravdanju sto graDŽani u FBiH glasaju za Komšića koji je član predsjedništva BiH od oktobra 2006.Ko li je tada od Hrvata bio kriv da graDŽani glasaju za Željka?

I dok je sveta i veka u BiH ce biti tročlano predsedništvo.I svaki narod će birati svog predstavnika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...