Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Prestani pre nego što je pokidaš. Imaš Ahilodiniju, što je neki neodređeni naziv za patologije ahilove tetive koje se odlikuju upravo takvim bolom koji opisuješ, a kojima u osnovi najčešće leži degeneracija, propadanje vlakana tetive koje kad izložiš opterećenju pucaju. Pre ili kasnije će ti upravo pri takvom pokretu kakav opisuješ ili pri običnom trčanju, tetiva pući. A to ne želiš.

 

200/110 nije strašno, nije problem u tome. Predugo si bio neaktivan, tetiva i mišić su bili bez nadražaja opterećenja koji stimulišu rast i kao takva se istanjila i oslabila. 
 

Prvo i jedino - šetnja, šetnja, šetnja. Ništa drugo. Nikakvi sportovi, teretani, bakrači. Tek kad tu stekneš određen nivo opterećenja, onda pređi dalje. Do fudbala i ostalih sportova u kojima se skače, menja pravac i sl. imaš još da treniraš.

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard sta mislis o CH Aplha kao opciji za ocuvanje hrskavice ramena? Dizao sam bratovu decu, krene da boli ozbiljno nedostatak hrskavice, pokusao bih da sacuvam sta je ostalo dok mali poraste. Trenutno mogu da ga nosim lepo, al kad bude imao 20 kila mislim da ce biti nemoguce da ga baratam po rukama.  Imam snage, ali izgleda da me Hill-Sachs lezija bas dobro boli. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Prestani pre nego što je pokidaš. Imaš Ahilodiniju, što je neki neodređeni naziv za patologije ahilove tetive koje se odlikuju upravo takvim bolom koji opisuješ, a kojima u osnovi najčešće leži degeneracija, propadanje vlakana tetive koje kad izložiš opterećenju pucaju. Pre ili kasnije će ti upravo pri takvom pokretu kakav opisuješ ili pri običnom trčanju, tetiva pući. A to ne želiš.

 

200/110 nije strašno, nije problem u tome. Predugo si bio neaktivan, tetiva i mišić su bili bez nadražaja opterećenja koji stimulišu rast i kao takva se istanjila i oslabila. 
 

Prvo i jedino - šetnja, šetnja, šetnja. Ništa drugo. Nikakvi sportovi, teretani, bakrači. Tek kad tu stekneš određen nivo opterećenja, onda pređi dalje. Do fudbala i ostalih sportova u kojima se skače, menja pravac i sl. imaš još da treniraš.

 

Ovo ne zvuci ohrabrujuce, ali je objasnjenje logicno i hvala za ovaj poduzi odgovor.
 
Pitam se samo, sta su zdrava opterecenja, tj ono sto bi se nazvalo vezbama, a sta nezdrava : (

 

@AgroLaki meni su uvek govorili da su lekovi za obnavljanje hrskavice prevara, ali ja jos od 19-e pijem Nodol i mogu da ti potvrdim da pomaze, bar za hrskavicu kolena. Otprilike tri table popijem (sada jednu ili dve bocice, jer dolazi u drugacijem pakovanju) i miran sam narednih 12-24 meseca, da mogu bez bola da se penjem uz stepenice. Da, mozes da pretpostavis cim sam naveo i gornju granicu u aprox. vremenskom okviru da se hrskavica kolena potrosi i da moram ponovo da uzimam terapijski tablete, ali ok sam s tim.

Jedan drugar pije Donu (prasak) i kaze da mu radi pos'o. Ja se nisam usudio da menjam oprobani i provereni recept.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

@Eddard sta mislis o CH Aplha kao opciji za ocuvanje hrskavice ramena?  

 

Ne postoji jasan dokaz da deluje. Ovo je prevedena formulacija za sve te kolagene/hijalurone/hondroitine... u zvaničnim smernicama za artrozu kolena (isto je i za bilo koji zglob):

 

The published studies and meta-analyses on the symptom-relieving (analgesic, function-improving) effect of chondroitin sulfate show contradictory data.

 

Lično, mislim da je sve to sranje koje ne deluje više od placeba.

 

@RatzenStadt prvo šetnja, pa brza šetnja, a posle toga zavisi. Nađi dobrog fizioterapeuta koji može da ti pokaže vežbe za mišiće lista. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RatzenStadt said:

Da li je neko imao tegobe sa rovitom ahilovom tetivom?

Da probam ja .

Imao sam sličan problem od 2016 . Bol malo iznad petne kosti na pritisak , jutarnji bol kod silaženja niz stepenice.Fizikalna  ,  vežbe itd rezultat je bio nula .

Da skratim bol je prestao kada sam promenio patike za trčanje , sa debelog đona sam prešao na skoro minimalnu potporu , promenio sam mehaniku trčanja (doskok na srednji deo sotopala pre je bio na petu). A prava promena je nastupila kada sam uveo trčanje bez patika , jednom nedeljno 25-30 minuta po travi a posle i betonu. 

Moj bi savet bio prvo bos po travi , onda korekcija mehanike trkačkog koraka i patike sa tankim đonom.

4 hours ago, RatzenStadt said:

Pocinjem da verujem da sam pretezak/prevelik za tu vrstu aktivnosti i da je to jednostavno priroda koju bi trebalo da prihvatim (200/110 su mi gabariti).

 

Katabolički procesi osim mišića zahvataju i ligamente tako da sada plaćaš danak neaktivnosti.

Od telesne mase je bitnija kompozicija , tako da 110 kg sa 15%  nije isto sa telom od 25% masnoće. Masa je neimenovani broj.

4 hours ago, RatzenStadt said:

bojim se ozbiljnije povrede ako nastavim da idem na fudbal.

De nađe fudbal ? 

Trčanje ili u tvom slučaju hodanje i brzi hod bi bili mnogo bolji izbor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cudno. Mojoj nestrucnoj logici koju baziram na znanju iz medicine koja se svodi na intuiciji, to zvuci upravo kontraintuitivno. Uglavnom nosim makserice, reebok classic i plitke forsice. Na fudbal stare makserice. Svi modeli imaju vazdusast, ili penast djon, zadebljan u predelu pete, i uvek sam ih smatrao anatomski podobnijim od drugih modela (pored toga sto su mi estetski lepse). I da, doskok mi je u predelu pete kada trcim.

Pitas "dje nadje fudbal?" Pa jbg, cetiri godine sam trenirao, dok nisam savetovan da predjem na kosarku zbog visine, ali i dalje sam nastavio da ga igram, posle i strastveno pratim. Probao sam kroz sve ove godine sa trcanjem, jer drustvo za kolektivni sport nisam imao, ali se svaki put zavrsilo sa jednim (cesto nekompletnim) treningom, jer mi je voljni momenat za rad otprilike na nizem nivou nego kad peglam odecu, and that's saying something, dok sada jedva cekam utorak da odem na fudbal.

Svakako cu zapamtiti savet. Iako 30-ak minuta nedeljno ne deluje kao nesto za sta bi trebalo da budem sposoban da zrtvujem malo energije i vremena, poucen iskustvom, deluje neizvodljivo 😄
Mozda se to promeni u buducnosti.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, sasa965 said:

Da probam ja .

Imao sam sličan problem od 2016 . Bol malo iznad petne kosti na pritisak , jutarnji bol kod silaženja niz stepenice.Fizikalna  ,  vežbe itd rezultat je bio nula .

Da skratim bol je prestao kada sam promenio patike za trčanje , sa debelog đona sam prešao na skoro minimalnu potporu , promenio sam mehaniku trčanja (doskok na srednji deo sotopala pre je bio na petu). A prava promena je nastupila kada sam uveo trčanje bez patika , jednom nedeljno 25-30 minuta po travi a posle i betonu. 

Moj bi savet bio prvo bos po travi , onda korekcija mehanike trkačkog koraka i patike sa tankim đonom.


Nije me mrzelo, malo sam se edukovao. Ima dosta toga tačnog kad je mehanika u pitanju, ali upravo si mu dao savet kako da najefikasnije pokida svoju ahilovu tetivu. To je i jedna od glavnih mana bosonogog trčanja, a s obzirom da on već ima problem sa tim, mislim da mu nije najpametnije da sa tim krene odmah. Možda kasnije, kad reši problem. 
 

Ali, u svakom slučaju, @RatzenStadt, ključ je aktivnost i jačanje mišića lista. Ako nastaviš da budeš tako pasivan ili je nećeš pokidati zato što se nećeš kretati ili ćeš je pokidati kad se ustaneš iz fotelje da uzmeš flašu koka kole iz frižidera. Oboje je veoma loše. 
 

Na noge lagane i šetnja 45-60 minuta tri puta nedeljno, prvo lagana, a kasnije brzo hodanje (8,5-9 min/km nek ti bude neki razuman cilj).

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

22 hours ago, sasa965 said:

Trčanje ili u tvom slučaju hodanje i brzi hod bi bili mnogo bolji izbor.

 

13 minutes ago, Eddard said:

Na noge lagane i šetnja 45-60 minuta tri puta nedeljno, prvo lagana, a kasnije brzo hodanje (8,5-9 min/km nek ti bude neki razuman cilj).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, RatzenStadt said:

Svakako cu zapamtiti savet. Iako 30-ak minuta nedeljno ne deluje kao nesto za sta bi trebalo da budem sposoban da zrtvujem malo energije i vremena, poucen iskustvom, deluje neizvodljivo 😄

Nisam hteo u tanka crevca ali ako imaš više od 30godina onda je optimalna fizička aktivnos imperativ.

Mali fudbal je loš izbor zbog zato što je on varijanta HIT treninga.Naglo opterećenje u dva tri koraka pa kočenje, nepovoljna kompozicija tela , ravni tabani , slabi mišići svoda stopala su razlozi protiv bavljenja malim fudbalom za sada.

47 minutes ago, Eddard said:

ali upravo si mu dao savet kako da najefikasnije pokida svoju ahilovu tetivu.

Ne baš.

HIT aktivnost izaziva mnogo jače opterećenje na tetivu , ubrzavanje  i naglo kočenje sa promenom pravca je veći rizik ( gledaj snimak kako je Durent kidao At)

Progresivno opterećenje potkolenica kroz brzi hod a onda lagano trčkaranje je manji rizik za kidanje aAt.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Да пробам овде...

Ћерка ми има 20 месеци и има астму, прошле зиме је два пута била у болници због отежаног дисања. Алергична је на јаја, једна докторка тврди да је то био један од окидача астме. Ја сам као клинац имао бронхијалну астму, очигледно је погрешан део мене наследила. 

Терапија коју је добила се своди на инхалирање беродуалом и пулмикордом, те по препоруци горе наведене докторке смо дошли у ситуацију да буде на пулмикорду скоро 6 месеци непрекидно.

Бољитка нема, а терапија се не мења. Сутра је водим код једне докторке у Бечеј коју су нам сви препоручили, и њен отац је успешно решавао децу са бронхитисом и астмом. Желим да чујем њено мишљење, а онда бих можда водио у Београд. Наравно, сви препоручују Несторовића и заиста нисам паметан шта да радим по том питању, јер знамо сви какав је лудак. Препоручили су нам и Атанасковић Марину и Милошевић Катарину.

 

Дакле, да ли имате неки савет, шта радити, код кога водити?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@Eddard ili neki drugi lekar, moze pojasnjenje, ako znate?

 

Zasto, zasto i opet zasto lekari specijalisti u Srbiju ne mogu da propisuju recepte? Zasto se boletan covek od 80-ak godina, nakon pregleda kod lekara specijaliste, koji mu je odredio terapiju/lek, tera da ide i sedi i ceka da mu lekar opste prakse propise lek koji mu je specijalista odredio?

 

Ja stvarno zelim da razumem logiku behind that!

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 11/3/2022 at 2:29 PM, Referent said:

Да пробам овде...

Ћерка ми има 20 месеци и има астму, прошле зиме је два пута била у болници због отежаног дисања. Алергична је на јаја, једна докторка тврди да је то био један од окидача астме. Ја сам као клинац имао бронхијалну астму, очигледно је погрешан део мене наследила. 

Терапија коју је добила се своди на инхалирање беродуалом и пулмикордом, те по препоруци горе наведене докторке смо дошли у ситуацију да буде на пулмикорду скоро 6 месеци непрекидно.

Бољитка нема, а терапија се не мења. Сутра је водим код једне докторке у Бечеј коју су нам сви препоручили, и њен отац је успешно решавао децу са бронхитисом и астмом. Желим да чујем њено мишљење, а онда бих можда водио у Београд. Наравно, сви препоручују Несторовића и заиста нисам паметан шта да радим по том питању, јер знамо сви какав је лудак. Препоручили су нам и Атанасковић Марину и Милошевић Катарину.

 

Дакле, да ли имате неки савет, шта радити, код кога водити?

Kako ti je cerka sada ?

Nemam iskustva sa astmom, ali moguce je da bi izvesne joga vezbe disanja i opustanja mogle barem ublaziti simptome.

Postoje neke studije, jos uvek nema cvrstih dokaza za veca poboljsanja, ali bih ti savetovao da probate.

 

Да ли јога помаже код астме?

 

Spoiler

Пиштање, отежано дисање, слуз, кашаљ: Астма значајно утиче на ваше благостање. У зависности од врсте и тежине астме, користе се различити лекови за сузбијање и превенцију напада. Поред конвенционалног медицинског третмана, многи од погођених такође траже додатне методе које помажу у ублажавању њихове патње.

Овде су посебно интересантне методе опуштања које могу позитивно утицати и на астму. Једна таква техника је јога.

Пошто јога постаје све популарнија широм света, тим предвођен доктором Зу-Јао Јангом са Универзитета у Хонг Конгу је сада пажљиво испитао све рандомизоване студије које су испитивале ефекат вежби јоге на астму. 15 од ових студија, са укупно нешто више од 1000 учесника, урађено је довољно добро да задовоље критеријуме квалитета прегледа и да буду укључени у преглед. Можда од интереса за љубитеље јоге: осам ових студија долази из Индије, три из САД, две из Енглеске и по једна из Немачке и Етиопије.

Шта студија показује?

Задовољан резултат прегледа: Постоји позитиван тренд. Када се редовно практикује недељама, месецима или чак годинама, јога може помоћи у ублажавању симптома астме и побољшању квалитета живота.

Мање пријатан резултат: прерано је за веселе извештаје. За неке крајње тачке, резултати су били контрадикторни или недовољно јасни. На пример, употреба дрога је благо опала у неким студијама, али не и у другим. У неким студијама, функција плућа испитаника се побољшала, док се код других није. Неки од погођених су такође могли да побољшају своју брзину при издисању („вршни експираторни ток“) кроз јогу, али други не...

Тим за преглед је био најмање задовољан недостатком изјава о могућим нуспојавама вежби јоге: у већини студија, оне или нису уопште забележене или нису пријављене, а такође нису достављене касније на захтев.

Према ауторима, јасна препорука би стога захтевала веће, систематичније и независне студије. Међутим, док не постоји, јога може бити вредан покушај за оболеле од астме да пронађу унутрашњи мир и опуштање.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2022 at 2:59 PM, Referent said:

Ћерка ми има непуне 2 године. Каже да јога није у духу православља, те је решила да се бави тиховањем.

 

Друууже...

Ne  mogu da ti pomogenem. Ali me malo zabolilo kako si ovo zadnje napisao. Maloprije sam kontaktirao jednog ljekara iz Srbije sa kim sam dobar . Savjet je da prvo razgovaras sa pedijatrom i sta ti taj ljekar preporuci. Nemoj me pogresno shvatiti ali probao sam sta sam mogao. Ja sam stvarno slab na djecu😔Zelim ti sve najbolje sa tvojom cerkicom.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav svima,prvi put se pisem na ovoj temi,vidim da ima dosta upucenih ljudi pa da pitam

Nisam merio dugo pritisak i devojka merila rekoh ajde i ja cu,izmerim 169/110,bas sam se uznemirio s obzirom da sam mlad dosta i sigurno sam kriv sto mi se isto desava,185cm i 110kg,nisam isao kod lekara jer bih prvo probao prirodnim putem,neki savet?

Znam da moram da smanjim ishranu i krenuo sam vec sa tim,izbacio kafu i meso kao i hleb i testenine?

Svi mi kazu kao jedi beli luk,izbegavaj so,masno i tkd.

Hvala vam puno unapred.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nini3112 said:

Pozdrav svima,prvi put se pisem na ovoj temi,vidim da ima dosta upucenih ljudi pa da pitam

Nisam merio dugo pritisak i devojka merila rekoh ajde i ja cu,izmerim 169/110,bas sam se uznemirio s obzirom da sam mlad dosta i sigurno sam kriv sto mi se isto desava,185cm i 110kg,nisam isao kod lekara jer bih prvo probao prirodnim putem,neki savet?

Znam da moram da smanjim ishranu i krenuo sam vec sa tim,izbacio kafu i meso kao i hleb i testenine?

Svi mi kazu kao jedi beli luk,izbegavaj so,masno i tkd.

Hvala vam puno unapred.

Objasnili mi pre mnogo godina, pretpostavljam da vazi i danas: pritisak se meri na praznu mokracnu besiku, u sedecem polozaju i nakon 10 minuta  mirovanja. Ruka na kojopj se meri treba da je na cvrstoj podlozi i najvise u visini srca, imate uputstvo koje se daje uz instrument/aparat kojim merite pritisak. U normalnim okolnostima, predostroznosti radi, preporuceno je mernje 2 puta na dan, ujutru i uvece nekoliko dana i dobro je da se nalazi zapisuju ukoliko aparat nema memoriju. Ako se zabeleze otstupanja od preporucenog,nisam sigurna da li je to jos uvek 140/80, najbolje je otici kod lekara opste prakse i nutricioniste. U svakom slucaju, lepo je sto ste odlucili da se bavite svojim zdravljem.

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Pletilja said:

Objasnili mi pre mnogo godina, pretpostavljam da vazi i danas: pritisak se meri na praznu mokracnu besiku, u sedecem polozaju i nakon 10 minuta  mirovanja. Ruka na kojopj se meri treba da je na cvrstoj podlozi i najvise u visini srca, imate uputstvo koje se daje uz instrument/aparat kojim merite pritisak. U normalnim okolnostima, predostroznosti radi, preporuceno je mernje 2 puta na dan, ujutru i uvece nekoliko dana i dobro je da se nalazi zapisuju ukoliko aparat nema memoriju. Ako se zabeleze otstupanja od preporucenog,nisam sigurna da li je to jos uvek 140/80, najbolje je otici kod lekara opste prakse i nutricioniste. U svakom slucaju, lepo je sto ste odlucili da se bavite svojim zdravljem.

 

Merio sam stalno do prosle godine,bilo je sve okej ali ovo sada me bas zbunilo,sada od "straha" ne smem ni da pogledam aparat

Link to comment
Share on other sites

Nije 140/80 nego 120/80 je kao normalan pritisak, za većinu. A ovo, pa kreni i da šetaš, i možda da preskočiš koji obrok, ono, pij zeleni čaj umesto obroka, i posisaj neku bombonu ili nešto, ne mora svakog dana, za pičetak, da smanjiš težinu bar na jedno 95 kg, pa da vidiš šta se dešava sa tim pritiskom :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nini3112 said:

Pozdrav svima,prvi put se pisem na ovoj temi,vidim da ima dosta upucenih ljudi pa da pitam

Nisam merio dugo pritisak i devojka merila rekoh ajde i ja cu,izmerim 169/110,bas sam se uznemirio s obzirom da sam mlad dosta i sigurno sam kriv sto mi se isto desava,185cm i 110kg,nisam isao kod lekara jer bih prvo probao prirodnim putem,neki savet?

Znam da moram da smanjim ishranu i krenuo sam vec sa tim,izbacio kafu i meso kao i hleb i testenine?

Svi mi kazu kao jedi beli luk,izbegavaj so,masno i tkd.

Hvala vam puno unapred.

Evo savjet od nekog ko ima to "zadovoljstvo" od ( usranog) povisenog pritiska. Visok pritisak se ne osjeti. On se izmjeri. Sa ovim sranjem ( ja ga tako zovem) se nije zajebavati. Za ovo ces otici kod ljekara a ne kod nekog nutricioniste. Na internetu ces naci koji je normalan pritisak za tvoje godine.Ono sto je napisala @Pletiljanije tacno. Neda mi se da guglam ali znam sigurno ovo sto pisem . 120- 80 je pritisak kod djece pa do 30 godina. Za mene malo preko 60 je 140-90. To kod tebe nije ok. Sacekaj neki dan . Mjeri svakii dan. Ako nastavi tako sa visokim vrijednostima onda ides kod ljekara. Trebalo bi da dobijes tzv holter. To ti montiraju, i nosis 24 sata. Ta spravica ti mjeri svakih 15min ili 30 min. Poslje toga ti ljekar da dijagnozu. Ono sto ja znam , ako ti je i dalje tako visok pritisak onda moras koristiti lijekove. Do kraja zivota. Djeluje grubo ali na zalost tako je. Nacin ishrane, sto se mnogo potencira u tim nasim krajevima nije tako djelotvorna, na zalost. 

Link to comment
Share on other sites

Svi saveti gore navedeni.

 

Mozete probati i caj od hibiskusa - par nekih studija pokazuju izvestan benefit:

 

Hibiscus sabdariffa L. tea (tisane) lowers blood pressure in prehypertensive and mildly hypertensive adults

 

At 6 wk, hibiscus tea lowered systolic BP (SBP) compared with placebo (-7.2 +/- 11.4 vs. -1.3 +/- 10.0 mm Hg; P = 0.030). Diastolic BP was also lower, although this change did not differ from placebo (-3.1 +/- 7.0 vs. -0.5 +/- 7.5 mm Hg; P = 0.160). The change in mean arterial pressure was of borderline significance compared with placebo (-4.5 +/- 7.7 vs. -0.8 +/- 7.4 mm Hg; P = 0.054). Participants with higher SBP at baseline showed a greater response to hibiscus treatment (r = -0.421 for SBP change; P = 0.010). No effects were observed with regard to age, gender, or dietary supplement use. These results suggest daily consumption of hibiscus tea, in an amount readily incorporated into the diet, lowers BP in pre- and mildly hypertensive adults and may prove an effective component of the dietary changes recommended for people with these conditions.

 

Effect of sour tea (Hibiscus sabdariffa L.) on arterial hypertension: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials

 

Conclusion: This meta-analysis of RCTs showed a significant effect of H. sabdariffa in lowering both SBP and DBP. Further well designed trials are necessary to validate these results. 

 

*Ne preporučuje se onima koji uzimaju neke od diuretika koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska, jer može biti u interakciji sa lekom*

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Postoji li ovde kakav poznavalac novih lekova, koji ne kostaju đavo ipo? Pitanje je, da li postoji neki "nesteroidni antireumatik na steroidima"?

 

Konkretno, ako neko ima nekakvu upalu ili nesto, neutvrdenog podrijetla, zaostalu posle gripa, koja  traje, mesec, dva, tri, pet... i koja se naravno pojavljuje svake veceri, i dolazi sa blagom temperaturom, do 38, onda sa tzv chills, tingling, ako se tako zove kad se ima osecaj bockanja svuda po koži, svrab po koži i tako to, kao kad se ima grip, i onda se to prilicno ublazi pa ponekad i nestane na par sati kad se izme brufen, da li postoji nesto sto ta stanja potpuno otklanja i na neko vreme omogucava coveku da radi ono sto mora, neuznemiravan tim glupostima. 

 

Podrazumeva se da to tako ne moze zauvek i nije trajno resenje, i da utvrđivanje dijagnoze i uzroka pojave nije  bitno a i nije pitanje, nego je pitanje da li postoji bilo sta legalno ili slicno sto na neko vreme otklanja ove ometajuce faktore i omogucava coveku da zavrsi to sto ima. Koji je lek bolji od brufena za ovo o cemu je pitanje, jer se podrazumeva da je bolje da sredstvo bude legalno 😁

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...