Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Dakle, delimo medicinske savete...

Šalim se naravno, ali ja sam spreman da odgovaram na pitanja, ne samo o ličnom zdravlju, već i o svakojakim pojavama u medicini, naravno uz Disclaimer - jesam osiguran i protiv ovakvih tužbi, ali ne snosim odgovornost za izrečeno, kao i niko drugi, poseta forumu ne zamenjuje posetu lekaru!

Link to comment
Share on other sites

E, ja sam bas sinoc mislio da pitam nesto oko toga, ali nisam hteo da pokrecem temu samo zbog tog pitanja, ali kad je vec pokrenuta tema, evo. Mada ne mozes ti da mi odgovoris, nego ce mozda moci ovi sportisti, mozda oni to koriste. Da li negde u Srbiji ima da se kupi medicinski super lepak? Nije da je nesto razlicit od ovog obicnog, ali kao informacija me zanima 😂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

E, ja sam bas sinoc mislio da pitam nesto oko toga, ali nisam hteo da pokrecem temu samo zbog tog pitanja, ali kad je vec pokrenuta tema, evo. Mada ne mozes ti da mi odgovoris, nego ce mozda moci ovi sportisti, mozda oni to koriste. Da li negde u Srbiji ima da se kupi medicinski super lepak? Nije da je nesto razlicit od ovog obicnog, ali kao informacija me zanima 😂

Pitaću drugara sutra koji koristi. Puca mu koža na rukama od udaranja lopte. 

U Japanu je imao neki koji je bio prosto neverovatan. Poslali su mu skoro, ali su izgleda malo omašili proizvođača i nije bio tako dobar. 

Link to comment
Share on other sites

Možda glupo pitanje, negde nagađam i sam odgovor, ali da proverim da li da posetim lekara. Purnjam kao Turčin i imam problem sa perifernom cirkulacijom u rukama. Da li to imam "pušačke ruke" (sa nogama nikakvih problema nemam sa cirkulacijom)? Doduše, odvajkada, i pre pušenja kao klinac, sam imao problem čim bilo koji predmet (šrafciger ili bilo šta) duže držim u ruci/rukama da mi ruka/ruke utrnu.  U zadnje vreme mi trnu i naduju se (sve do toga da pesnicu ne mogu da sklopim) i od bilo kojeg dužeg kucanja na kompjuteru (a radim prevode pa mi to neminovno sleduje), od svakog držanja volana preko sat vremena pa čak i od spavanja, ako pri tome, recimo, držim glavu na rukama, a to je redovno slučaj. Počelo prošlog leta čak i sa plivanjem (doduše, odradim oko 2km, 1,5h plivanja svaki dan) a sad se proširilo na kucanje.

 

Znam, znam, od cigareta treba što pre da se oprostim, ali da li je ovo neka ozbiljnija indikacija pa da se urgentno družim malo sa lekarom?

Link to comment
Share on other sites

Akiro, jako je nezahvalno odredjivati ili nagadjati dijagnoze preko interneta (ili nekada, telefonom). Svakako treba da posetis lekara. Kako starimo, cak i ako ti nista nije, dobro je otici na jedan sistematski pregled svakih par godina. Bilo koji problem je lakse reciti cim se pojavi nego kad se razbukta. To vredi i za suplji zub, a i za pojavu rdje na autu...

 

Sto se tvojeg problema tice, to uopste ne mora (ovako internernetski, naglasavam ne mora - ne znaci i da nema!) imati veze sa cirkulacijom. Pogotovu kad si pomenuo posao kojim se bavis. Pre vise vremena, slican problem u rukama se cak nazivao "sindom sekretarice" jer je pogadjao zene koje su kucale po pisacoj masini citav dan.

Problem je neuroloski.

Kod prekomernog a nepravilnog sedenja, moze doci do subluksacije u kicmi, u ovom slucaju u predelu vrata. To onda ima za posledicu pritisak na nerve koji idu do ruku, pa ruke trnu. Najcesce pocne sa donjim delovima dlana i 4. i 5. prstom. U ekstremnim slucajevima potrebna je i hirurska intervencija, no najcesce je dovoljno paziti na polozaj tela. Cesto se stvar regulise i Schantzovim ovratnikom, ovako:

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pojeo mi komp ili forum deo teksta, pa nastavljam ovde.

 

Sto se tice cirkulacije, najjednostavniji (i neprecizan) "kucni" indikator je: je li ti hladno za ruke i kad nije za ostatak tela? Moze se i non-invazivno proceniti protok krvi kroz sudove ultrazvukom (arterial Doppler), nije ni komplikovano ni narocito skupo.

 

No, kad se sve zbroji, poseta lekaru ti nece naneti stetu, a moze biti jako korisna.

Edited by zoran59
slovca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Поздрав Акиро, лонг тајм ноу си, жао ми је што се чујемо оваквим поводом.

 

Обавезно бих посетио лекара, а чак и снимио каротидне артерије и артерије око срца, јер ви хеви пушачи сте склони артеросклерози, а тиме и можданим ударима, инфарктима и тромбовима. Значи невезано да ли је то узрок проблема, да видиш у каквом су стању.

 

Колико сам читао, постоје начини исхране, лекови као и вежбање који смањују те ризике.

 

Једна друга ствар је да је приликом дуготрајног куцања шака у екстензији, тј. ткиво у зглобу је притиснуто, између осталог и крвни судови, а и рука је подигнута што такође напор, а и крв лакше стиже у нешто што је доле. Углавном људи добију бол у зглобу од тога.

 

Постоји разни додаци тастатурама доста популарни у УС баш због тог бола у зглобу, пар пријатеља их има али никада нисам баш обратио пажњу, има фијока коју линкујем, али виђао сам и нешто што се качи бочно, ваљда за миш. Не знам и да ли куцаш са обе руке, ако поделиш оптерећење можда је лакше?

 

https://www.amazon.com/keyboard-drawer/s?k=keyboard+drawer

 

 

Поздрав и све најбоље.

Edited by Splendini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam sličan problem već godinama, i prilično sam siguran da je posljedica sjedenja u neprirodnom položaju. Ruke su mi uvijek "vrele" dakle nije cirkulacija, a oticanje se dešava noću tokom sna, zavisno od položaja ruku - nekad neznatno a nekad bez tople vode nema poboljšanja.

Kad malo bolje razmislim, sve se počelo dešavati od kad sam zamijenio radni sto.

Mada, ovo sa oticanjem zglobova na prstima mora da ima veze sa limfnim sistemom, nije mi baš najjasnije kako to funkcioniše i zbog čega se to oticanje dešava samo u prstima ruku. Moguće da je u pitanju i neko reumatsko/autoimuno oboljenje.

Jedno vrijeme sam uzimao MSM kapsule, oko 4 - 5 grama dnevno i bilo je poboljšanja - oticanje je prestalo u jednoj ruci, desnoj, u lijevoj simptomi neznatnog intenziteta.

On 5/6/2019 at 1:09 PM, Akiro said:

 U zadnje vreme mi trnu i naduju se (sve do toga da pesnicu ne mogu da sklopim) iod spavanja, ako pri tome, recimo, držim glavu na rukama,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam senilnu degeneraciju makule desnog oka. Vec 5 inekcija VGEF u oko i uvek stoji problem. Da li postoji nesto bolje. U cekaonici kod lekara su bili neki pacijenti koji kazu da su primili preko 20 inekcija, i nije bolje, tek kad su primili neke inekcije koje kostaju oko 1000evra (jedna) je krenulo na bolje. Kod nas jedna VGEF inekcija je 27000din. Ja imam 43god, i u srednjoj skoli su me pogodili prackicom u to desno oko, mozda je to okidac za ovu "bolest"

Link to comment
Share on other sites

Nisam oftalmolog, ali da probam: ako dobro razumem, ti već imaš uznapredovalu formu makularne degeneracije i tu leka nema. Može samo da se pokuša usporiti dalji razvoj bolesti, što tvoji oftalmolozi i rade sa injekcijama VEGF. Znači od injekcija ti najverovatnije neće biti bolje, već se pokušava usporiti, da ti ne bude još gore. To je standard u terapiji. Verovatno da i postoje novije alternative, ali meni, kao nekome ko se time ne bavi, nisu poznate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ Zoran, Splendini & E4_guy

 

Hvala svima, sad ste me podsetili na neke stvari. Tačno da bi moglo da se radi o sindromu sekretarica. Imao sam i problem sa vratom, no to mi je fizijatar uz pomoć injekcija i protok vremena donekle ublažio a i preduzeo sam meru, koja je rešila problem sa vratom ali verovatno pojačala problem sa rukama. Da ne bi spuštao glavu (zbog čega imam problem sa vratom) stavio sam laptop na cooler i na gore ga iskosio da mi stoji maltene u visini očiju. Prsti ne samo da su mi pri kucanju u položaju na gore nego cele ruke držim u vazduhu uz minimalan naslon na laptopu. To mi i ramena opterećuje. Hebiga, ili strada vrat ili ruke i ramena. Ne mogu obe strane da poštedim. Plus mi je visok pisaći sto da bi mogao pri radu da držim ukrštene noge i da se meškoljim levo-desno. U prevodu, ni reči o pravilnom sedenju. Moraću tu još da eksperimentišem da nađem neki položaj.

 

Ima sve to veze i sa ličnom kartom. Ceo život sedim i ležim nepravilno i uvek sam mogao telo da arčim do mile volje bez ili uz samo kratkoročne posledice, no sad to izgleda više ne može tako.

 

Moraću pored fizijatra malo i sa internistom da se družim da vidim za eventualne naznake drugih problema. Bem ti godine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moguće je i da je problem sa cirkulacijom - periferna arterijska bolest, ali je ona mnogo češća na nogama.

 

Ovo što ti opisuješ može da bude i sindrom karpalnog tunela, mada je neuobičajeno istovremeno na obe ruke. 

 

Treća mogućnost je vratna kičma. 

 

U svakom slučaju poseti lekara. 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav.

Putujem za Keniju u Julu pa bih voleo da cujem misljenje forumskih doktora sta da radim povodom malarije, i zute groznice? Citao sam dosta o tome na netu, ali bih cenio i forumska misljenja.

 

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Da li ovde imamo neurologa? Postavila bih jedno pitanje, sa kratkim opisom simptoma...dete je već u bolnici tako da ne bi bilo ono da se lečim preko neta..nego me zanima nešto..A na netu nema ni reči o tome..

 

Uh, malo komplikujem..samo me zanima da li imamo neurologa..

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Magia said:

Pozdrav.

Putujem za Keniju u Julu pa bih voleo da cujem misljenje forumskih doktora sta da radim povodom malarije, i zute groznice? Citao sam dosta o tome na netu, ali bih cenio i forumska misljenja.

 

Hvala unapred.

 

Pazi sta uzimas zato sto neki izazivaju nusefekte, imam prijatelja kome je ostetilo jetru, doduse, ne nepovratno. Obavezno ponesi sprej za kozu a i sprej kojim isprskas oko ulaznih vrata pre nego sto udjes od spolja, djubrad se cesto tu nacrta i ceka.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...