Jump to content

Epska fantastika i SF ...


kalistenika u rutini

Recommended Posts

Ja od Eriksona imam ( tj mislim da jos uvek imam :classic_unsure: ) samo Meseceve vrtove i Dveri kuce mrtvih, ali nemam nameru da krecem sa citanjem dok ne budem siguran da mogu i ostalo da priustim u slucaju da mi se prve dve dopadnu.

Koliko vidim u Laguni ima nekih 5-6, a ukupno serijal ima cak 10 delova. Sto potencijalno moze biti bas dobra voznja, ali strpljen - spasen :classic_biggrin:

 

 

Edited by kalistenika u rutini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kalistenika u rutini said:

Ja od Eriksona imam ( tj mislim da jos uvek imam :classic_unsure: ) samo Meseceve vrtove i Dveri kuce mrtvih, ali nemam nameru da krecem sa citanjem dok ne budem siguran da mogu i ostalo da priustim u slucaju da mi se prve dve dopadnu.

Koliko vidim u Laguni ima nekih 5-6, a ukupno serijal ima cak 10 delova. Sto potencijalno moze biti bas dobra voznja, ali strpljen - spasen :classic_biggrin:

 

  

 

Pre sam aktivno pratio grupu na fejsu Epska Fantastika, pa je bilo insajderskih informacija iz Lagune. Tako sam uostalom saznao da nece vise da prevode Brendona Sandersona, a i Erikson je vec tada bio na tankom ledu. To je bilo krajem pretprosle godine.  Isla je objava da sesta knjiga izlazi tokom 2018, sada ne znam kakva je situacija sa sedmom knjigom. Kada pogledam razmak izmedju pete i seste, to je dve godine i mozda slicna situacija bude sa sestom i sedmom. Ne znam kako to ide sa licencama oko prevodjenja.

 

Uglavnom mi izlaze hajlajtovani postovi na glavnoj strani, a u poslednjih par nedelja to su mimovi GoTa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bas si me obradovao, ako je takva dinamika :classic_biggrin:, ali hvala za info da se ne nadam previse. 

 

Kad spomenu Sandersona, svidelo mi se kako je zavrsio Tocak, tj stil kojim pise pa se preporucio da procitam i njegove alomate i maglare. Nije to lose uopste za moj ukus, pa ako imas nesto da preporucis, a da je pritom kompletno i dostupno, ti se ne ustrucavaj. :)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mare80 said:

Mislim da zadnje dve jos nisu prevedene na srpski....

Inace,nisam neki veliki fan sf opera...

Cekam da Laguna objavi komplet Malasku knjigu palih pa da pocnem da citam ceo serijal,jel citao ovde neko to?

Kakvi su utisci?

Ja sam to čitao isto pre nekoliko godina i iskreno nemam predstavu zašto sam završio 😄 Ne zato što je loše već zato što mi je previše high fantasy i previše magije. Vrhunski je napisano. Politika je ludnica, naročito kasnije - kontam da zato nisam odustao. Poslednja knjiga je inače najbolja u serijalu i kraj je epski i vrhunski.

 

2 minutes ago, kalistenika u rutini said:

Bas si me obradovao, ako je takva dinamika :classic_biggrin:, ali hvala za info da se ne nadam previse. 

 

Kad spomenu Sandersona, svidelo mi se kako je zavrsio Tocak, tj stil kojim pise pa se preporucio da procitam i njegove alomate i maglare. Nije to lose uopste za moj ukus, pa ako imas nesto da preporucis, a da je pritom kompletno i dostupno, ti se ne ustrucavaj. 🙂

Sanderson je samo MIstborn završio, sve ostalo je tek na početku tako da načekaćeš se 😄 The Stormlight Archive mu ima 3 knjige od planiranih 10. Ima par još serijala što je krenuo koji imaju samo prvu knjigu. Čovek brzo piše tako da će završiti to sve u nekom trenutku ali trenutno ništa nije gotovo 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, kalistenika u rutini said:

Bas si me obradovao, ako je takva dinamika :classic_biggrin:, ali hvala za info da se ne nadam previse. 

 

 Kad spomenu Sandersona, svidelo mi se kako je zavrsio Tocak, tj stil kojim pise pa se preporucio da procitam i njegove alomate i maglare. Nije to lose uopste za moj ukus, pa ako imas nesto da preporucis, a da je pritom kompletno i dostupno, ti se ne ustrucavaj. 🙂

 

Ja sam tek otprilike na pola serijala, stavio sam ovaj nik kako bih sebe motivisao da malo ubrzam tempo.

 

A i knjige su mi trenutno u drugom gradu koji posecujem tipa jednom mesecno, ne mogu trenutno da nadjem unutrasnji mir i ovde gde trenutno zivim nemam uslove za citanje. Krajem prosle godine sam se cimao do Save Centra i do biblioteke Sveti Sava kod Zemuna iako to bas nije bilo efektno citanje, mogao sam tako mesec-dva i zbog drugih obaveza mi je postao teret pa sam sada na malo duzoj pauzi.

 

Ovde hocu da se obesim cim matorci upale RTS, a nemam svoju sobu da se izolujem od tog stetnog uticaja. Samog sebe sam nedavno castio PreSonus sluskama.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam neki narociti fan (epske)fantastike, ali drug mi je preporucio(tacnije, bas je insistirao) da procitam 'Americki Bogovi' i 'Nikadodjija''. Jel citao neko, kakvi su vasi utisci? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Po meni, prehajpovana su oba romana. Ali svakako vredi pročitati, nećeš se kajati. 

 

Bogovi su malo razvučeni, ali imaju jako dobre pasaže. Nabacao je previše toga (religije, drevne i aktuelne i sl). Ideja je svakako vredna truda. 

 

Nikadođija mi je konkretnija, ali opet imaš neki deža vi osećaj sve vreme. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim da su A. Bogovi 15-ti na top listi fantastike na Delfiju. S obzirom da sam nov u ovome, budite slobodni pa preporucite par komada. Ali SF, nesto u fazonu kao te dve knjige, ne epsku fantastiku,  tipa Igra prestola, Gospodar Prstenova ili sta vec 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dude said:

Vidim da su A. Bogovi 15-ti na top listi fantastike na Delfiju. S obzirom da sam nov u ovome, budite slobodni pa preporucite par komada. Ali SF, nesto u fazonu kao te dve knjige, ne epsku fantastiku,  tipa Igra prestola, Gospodar Prstenova ili sta vec 🙂

Ako hoćeš nešto stvarno dosta slično onda Small Gods - Terry Pratchett (nema veze što je deo serijala, sve mogu da budu individualne knjige, čak su i bolje tako) a ako želiš malo više da zaroniš u sci fi kreni od Dan Simmons - Hyperion (boki će se složiti 😄 )

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hyperion je nešto najbolje što sam ikad pročitao. Neovisno od žanra. Bez imalo preterivanja.

 

edit: mada, kad malo bolje razmislim, ipak mislim da nije za početnika u žanru. Možda je bolje krenuti od nekih Lemovih, Klarkovih ili Ursulinih klasika.

Edited by Yi Sun Shin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ali ako kreneš da ga čitaš gledaj da ti je odmah pri ruci i Pad Hiperiona. Mislim da bih poludela da nisam brzo našla nastavak :classic_biggrin:

 

Inače Američki bogovi su mi mnogo bolje napisani od Nikadođije. Verovatno zato što je ona pisana na osnovu scenarija, ako se dobro sećam.

Edited by alcesta
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, alcesta said:

Ali ako kreneš da ga čitaš gledaj da ti je odmah pri ruci i Pad Hiperiona. Mislim da bih poludela da nisam brzo našla nastavak :classic_biggrin:

 

Pa dobro...ja kad kažem Hyperion podrazumevam  Hyperion+Pad Hyperiona koji predstavljaju jednu zaokruženu celinu. Ona epizoda iz Pesnikove Priče gde ga izdavač besomučno tera da piše nove i nove nastavke svog originalnog remek dela je toliko jaka na toliko mnogo nivoa :D...posle je i sam Simons poklekao i napisao one nastavke, koji su OK ali nisu ni blizu prvobitnom delu, koji mogu da se čitaju, ali i ne moraju...

 

Još nešto. U editu prethodnog posta sam napisao da nije za početnika u žanru. Osim toga tvrdim da moraš imati određeni nivo erudicije da bi čitao Hiperion ili da bi bar u potpunosti uživao u njemu, jer su reference na književne klasike česte, mnogobrojne i mislim veoma značajne za puno razumevanje dela. 

Edited by Yi Sun Shin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Yi Sun Shin said:

 

Pa dobro...ja kad kažem Hyperion podrazumevam  Hyperion+Pad Hyperiona koji predstavljaju jednu zaokruženu celinu. Ona epizoda iz Pesnikove Priče gde ga izdavač besomučno tera da piše nove i nove nastavke svog originalnog remek dela je toliko jaka na toliko mnogo nivoa :D...posle je i sam Simons poklekao i napisao one nastavke, koji su OK ali nisu ni blizu prvobitnom delu, koji mogu da se čitaju, ali i ne moraju...

 

Još nešto. U editu prethodnog posta sam napisao da nije za početnika u žanru. Osim toga tvrdim da moraš imati određeni nivo erudicije da bi čitao Hiperion ili da bi bar u potpunosti uživao u njemu, jer su reference na književne klasike česte, mnogobrojne i mislim veoma značajne za puno razumevanje dela. 

Sad vidim edit. Jeste, ona satirična epizoda sa urednicom je baš bila upečatljiva :classic_laugh: a sad kad odem u Rim pa vidim Kitsov muzej na Španskom trgu ne gledam ga istim očima :classic_smile:

Hmm... možda nam treba tema za Simonsa?

 

Što se tiče onoga što je preporučljivo ili nije za početnike, pretpostavljam da misliš na pisce koji su "univerzalni" u smislu da ih mogu čitati svi nevezano za ljubitelje žanra. Ne bih baš Klarka tu svrstala ali Lema i Legvinovu svakako. S druge strane Klark jeste mnogo lakši za čitanje generalno.

Od Ursule Legvin bih preporučila svakako da se pročita Čovek praznih šaka i Leva ruka tame. Rekli smo da nećemo EF pa ništa Zemljomorje, iako nemam prigovora ni tu

Od Lema početi sa Solarisom pa ako on "legne" onda dalje, svakako ne kretati od Fijaska ili Glasa gospodara.

 

Tu je od "modernijih" i Margaret Atvud, iako bi se ona uvredila na svrstavanje u žanr :classic_tongue: ali eto recimo Sluškinjina priča je dosad već dovoljno i popularizovana.

 

Ako gledamo samo šta je "pitkije" za čitanje, svakako Klark i Asimov. Kod Asimova može doduše biti nezgodno ako uhvatiš neki serijal, treba znati kojim redom se šta čita. Klark je više za ljubitelje naučnog dela SF-a ali zato i jeste klasik žanra, pa ko uzima da čita zbog tog dela neće se pokajati :classic_smile:

Ima naravno još gomila ali nemam sad vremena za više...

Link to comment
Share on other sites

Taj Hiperion izgleda zanimlivo, bice na repertoaru uskoro. Tacnije, kad se nadje u prodaji opet, gledam delfi, lagunu, vulkan, rasprodat na sva tri sajta. Takodje, zaintrigirale su me jos dve Simonsove knige, Gnusno i Teror. 

 

A upoznat sam sa Pracetom. Sad kad ga spomenu, ne mogu da verujem da nisam procitao nijednu njegovu knjigu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yi Sun Shin said:

Hyperion je nešto najbolje što sam ikad pročitao. Neovisno od žanra. Bez imalo preterivanja.

 

edit: mada, kad malo bolje razmislim, ipak mislim da nije za početnika u žanru. Možda je bolje krenuti od nekih Lemovih, Klarkovih ili Ursulinih klasika.

 

Kentaberijske priče SFa.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, dude said:

Nisam neki narociti fan (epske)fantastike, ali drug mi je preporucio(tacnije, bas je insistirao) da procitam 'Americki Bogovi' i 'Nikadodjija''. Jel citao neko, kakvi su vasi utisci?

 

Citao sam "Americke bogove" meni se svidelo,volim te price vezane za mitologiju,pored toga to mi je od Gejmena najblize njjegovim grafickim novelama...

 

Link to comment
Share on other sites

Gnusno nista narocito, previse strana , sve cekas da bude neki wow twist i onda bude bas naivno ... Prica dosta lici na Teror, ali ni blizu nije kvalitetu.

Detaljno je opisano planinarenje i uspon na Mont Everest, pa ce biti zanimljivo nekome ko je u tome.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...