Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

15 minutes ago, Amigo said:

 

Ne razumem samo odakle vadite ovakve primere, ko jos trazi  hiljadu dolara. Kod tebe Angelia sve nesto nenormalno :smiley33:

 

 

Nemam pojma sta je to kod mene nenormalno. Iskreno receno, ja to i ne radim (naucila lekciju), cim mi neko kaze takvu recenicu ja napravim odstojanje. Bilo je tu raznih recenica, sta je tebi 200 evra, sta je tebi 500 evra, sta je tebi 2,000, ovo sa $1,000 je samo metafora za taj stav.

Ja idem u SR 3-4 puta godisnje, nekad bilo vise, nema problema ako ti treba vise detalja.

 

Ali da li stvarno razumes situaciju kad neko ide cesce?

Link to comment
Share on other sites

@Angelia to sto ti pricas se meni nije nikada desilo, niti mi je neko drugo nesto slicno ispricao, zato kazem da mi to izgleda totalno nenormalno, pogotovu ako neko dolazi cesto.

Ja ti vjerujem da je tako, ali mora da postoji neki razlog takvog odnosa vas i vase rodbine/prijatelja/komsija?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

@Angelia to sto ti pricas se meni nije nikada desilo, niti mi je neko drugo nesto slicno ispricao, zato kazem da mi to izgleda totalno nenormalno, pogotovu ako neko dolazi cesto.

Ja ti vjerujem da je tako, ali mora da postoji neki razlog takvog odnosa vas i vase rodbine/prijatelja/komsija?

Postoji, mentalitet.

Link to comment
Share on other sites

Sada su mi neke stvari jasnije, takav mentalitet ne postoji u mom kraju, nikada mi niko nije trazio pare, meni je uvijek zadovoljstvo castiti raju, a i domaci bi castili mene, ako je neko taksista ne bi nikada naplatio, ili ako  neko ima kafic isto tako, i onda bi nastalo nase tradicionalno natezanje ko ce da plati :15:

Pokloni za decu se podrazumevaju, neka kinta za tinejdzere takodje.

Link to comment
Share on other sites

Pa sa kime se vi to druzite kad vam komentarishu sta je za tebe soma $?

 

 

Mora da nisu pravi Srbi. Šta da ti čovek odgovori na ovo pitanje?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Hm? otkud sad ovo? Mnogo se bre nesto zestite i simptomaticno ubacujete to Srbi?
Kakve to veze ima? Mislim kapiram kontext iz kog se implicira da pravi Srbi (hahahaha) ne traze od nekog da ih casti. 
Ja postavio pitanje jer se kroz 3-4 posta provuklo to, pa me iskreno zanimalo da li je moguce da bas toliko ljudi daje taj komentar (ili je stilska figura u pitanju)? 

 

a odgovori mogu biti razni. od,
- ma ima nih par koji provuku to
- ne govore stalno no sam iskoristio/la to kao slegvort
do,
- 2 poznanika me redovno poprckuju i sl.

 

Link to comment
Share on other sites

Hm? otkud sad ovo? Mnogo se bre nesto zestite i simptomaticno ubacujete to Srbi?
Kakve to veze ima? Mislim kapiram kontext iz kog se implicira da pravi Srbi (hahahaha) ne traze od nekog da ih casti. 
Ja postavio pitanje jer se kroz 3-4 posta provuklo to, pa me iskreno zanimalo da li je moguce da bas toliko ljudi daje taj komentar (ili je stilska figura u pitanju)? 

 
a odgovori mogu biti razni. od,
- ma ima nih par koji provuku to
- ne govore stalno no sam iskoristio/la to kao slegvort
do,
- 2 poznanika me redovno poprckuju i sl.

 
Ajde da razložim. Jasno je da se kretanje jednog čoveka koji je zemlju napustio svodi na limitiran uzorak. Ne može se dati generalno stanje, ali se može i'vesti zaključak da su to ljudi kao ti i ja. Da li im smeta, što oni nisu otišli‚ ili šta drugo, ali to zezanje se često sreće u krugovima gde se ja krećem. Ponovo to je sqvencama od 3-5godina.


Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Squabbit said:


Ja postavio pitanje jer se kroz 3-4 posta provuklo to, pa me iskreno zanimalo da li je moguce da bas toliko ljudi daje taj komentar (ili je stilska figura u pitanju)? 

 

Sta mislis pod toliko ljudi? Naravno da mi imamo limitiran krug ljudi, nece to reci prodavacica u prodavnici koja me nikad pre u zivotu nije videla.

Recimo ja imam veliku siru familiju - mogu ti reci da sam neki oblik te recenice cula od barem 50% njih. Onu drugu polovinu ionako retko vidjam :classic_smile:

Kazem lepo neki oblik te recenice, nije to uvek 1,000 $, ali u principu znaci isto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

Takodje ovi sto odu vani vole da se hvale po drustvenim mrezama kako im dobro ide pa onda nije ni cudo da ih neko zamoli za koju kintu.

Nije to ali si poceo da prilazis razlogu.

Stvar je u tome da su, barem u mom okruzenju, prethodne generacije koje su odlazile vani, uglavnom bili gastarbajsterskog profila. Islo se da se zaradi, i da se te pare potrose u SR. Da li na gipsane lavove ili ice i pice, svako leto bi dosli BMW-ima ili Mercedesima, sa mnogo suske, i naravno trudili se da impresioniraju sve kako su uspesni, deleci okolo, inace tesko zaradjene pare (nisu bas bili uspesni kako su hteli da izgledaju).

Dodje ova nova generacija od kojih je vecina otisla da zivi vani, pa ne zele da pare trose u SR, i poremeti vec dobro ustaljen obicaj.

Ali ocekivanja su jos uvek tu.

Samo treba vise godina da se nauce novi obrasci.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Sta mislis pod toliko ljudi? Naravno da mi imamo limitiran krug ljudi, nece to reci prodavacica u prodavnici koja me nikad pre u zivotu nije videla.

Recimo ja imam veliku siru familiju - mogu ti reci da sam neki oblik te recenice cula od barem 50% njih. Onu drugu polovinu ionako retko vidjam :classic_smile:

Kazem lepo neki oblik te recenice, nije to uvek 1,000 $, ali u principu znaci isto.

 

Kapiram.. Kad sam napisao toliko ljudi mislio sam na vishe postova od vishe osoba koje "prijavljuju" slican "problem"..
sve 5

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Nije to ali si poceo da prilazis razlogu.

Stvar je u tome da su, barem u mom okruzenju, prethodne generacije koje su odlazile vani, uglavnom bili gastarbajsterskog profila. Islo se da se zaradi, i da se te pare potrose u SR. Da li na gipsane lavove ili ice i pice, svako leto bi dosli BMW-ima ili Mercedesima, sa mnogo suske, i naravno trudili se da impresioniraju sve kako su uspesni, deleci okolo, inace tesko zaradjene pare (nisu bas bili uspesni kako su hteli da izgledaju).

Dodje ova nova generacija od kojih je vecina otisla da zivi vani, pa ne zele da pare trose u SR, i poremeti vec dobro ustaljen obicaj.

Ali ocekivanja su jos uvek tu.

Samo treba vise godina da se nauce novi obrasci.

 

Vjerovatno je tako u seoskim sredinama, ja sam odrastao u gradu, haustorce, bez lavova, mentalitet je drugaciji i toga uopste nema, a i gastarbajtera je bilo jako malo u mojoj okolini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Squabbit said:

 

Kapiram.. Kad sam napisao toliko ljudi mislio sam na vishe postova od vishe osoba koje "prijavljuju" slican "problem"..
sve 5

Taj obrazac se ponavljao i kod mog brata i sestre (mi smo svi vani).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Vjerovatno je tako u seoskim sredinama, ja sam odrastao u gradu, haustorce, bez lavova, mentalitet je drugaciji i toga uopste nema, a i gastarbajtera je bilo jako malo u mojoj okolini.

Pa ne bih znala da ti kazem kako to ide za nekog ko je odrastao na Dorcolu.

Tako isto imam problem ljudima da objasnim da se mi ne vracamo - valjda sto gledaju onakva svedocenja kako je sve lose "vani" :classic_biggrin: pa daju dobronamerne savete o spremanju za penziju.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Pa ne bih znala da ti kazem kako to ide za nekog ko je odrastao na Dorcolu.

Tako isto imam problem ljudima da objasnim da se mi ne vracamo - valjda sto gledaju onakva svedocenja kako je sve lose "vani" :classic_biggrin: pa daju dobronamerne savete o spremanju za penziju.

Izgleda je moje selo isto kao tvoje Angelia. Ja sam odrastao u jednom selu Vracar, blizu mocvare koja se zvala Slavija i moje je iskustvo potpuno slicno tvome. Sta ces kad smo iz pasivnih krajeva. :) Ne moze svako da bude gradsko dete. :)

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Izgleda je moje selo isto kao tvoje Angelia. Ja sam odrastao u jednom selu Vracar, blizu mocvare koja se zvala Slavija i moje je iskustvo potpuno slicno tvome. Sta ces kad smo iz pasivnih krajeva. 🙂 Ne moze svako da bude gradsko dete. 🙂

:lol_2:

Nisam htela da govorim za Vracarce :classic_biggrin: Dorcol je ionako republika.

Link to comment
Share on other sites

Nisam htela da govorim za Vracarce :classic_biggrin: Dorcol je ionako republika.
[emoji38] Najviše mi smeta, kad mi neko dira selo u kome sam odrastao. To ovi velikograđani imaju pik na nas sanjane. Haha!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 4/28/2019 at 12:21 PM, Eddard said:

Ovde treba razlikovati dva tipa emigracije - jedan je onaj standardni stari, gastarbajterski, koji ima probleme koje ti opisuješ, a drugi ovaj novi - visokokvalifikovani, 

 

On 4/28/2019 at 1:09 PM, Eddard said:

Prvo se uči jezik, pa se onda nađe posao, pa tek onda emigrira. 

 

Tako je najzgodnije, ako je moguce. Ti si u manjinskoj grupi koja nije dosla na misice..

I tvoj dozivljaj drustva i prilika u kojima se nalazis a i razvoj tvog jezika ce biti adekvatni tome.

Ipak, situacija u Evropi je realno takva da vecina uci jezik po (stihijskom) dolasku.

Moze i to, vazno da nauce i ne ostanu hendikepirani. To sa jezikom je vrlo vazno i vrlo individualno.

 

Pomenuo si administrativne radnike …

Da li i kod vas zaposljavaju imigrante koji se frljaju sa nemackim u (drzavnoj) administraciji po raznim sluzbama da rade sa klijentima? Ili u skolama?

Ja nekad ne mogu da verujem sta ovde (sve cesce) srecem.

 

 

On 5/14/2019 at 6:28 AM, vilhelmina said:

Ti zakoni daju osnovne smernice, a kako ce se u kom slucaju primeniti zavisi od procene potrebe u konkretnom slucaju. To je posao osobe koju ti zoves administrativni radnik, a ovde je jedna od na srpski neprevodljivih reci - "handläggare". Ta osoba na osnovu zakona koji vazi za pojedinu oblast radi "utredning", sto se jedino moze prevesti kao istraga, mada nije policajac i ne istrazuje zlocine, nego pokusava da tacno proceni potrebu konkretnog klijenta u okviru zakona koji vazi za tu oblast.

 

Sve je prevodljivo, narocito elementarne stvari u drzavnoj upravi.

 

handläggare = referent (jedna od vise vrsta administativnih radnika, sluzbenika)

 

administrativni radnik / administrativac (generalno) = administratör

 

 

utredning = istraga , razmatranje (npr. slucaja), ispitivanje (npr. slucaja/okolnosti), itd.

 

tillsätta en utredning = imenovati radnu grupu / komisiju

 

utredningen har lagt fram ... = komisija je podnela …

 

 

Ta osoba na osnovu zakona koji vazi za pojedinu oblast radi utredning

Referent na osnovu (vazeceg) zakona .... radi na razmatranju / razmatra (slucaj/predmet/whatever) ...

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Cyber said:

Pomenuo si administrativne radnike …

 

Au sestro slatka, gde iskopa ovo iz naftalina, ne znam šta sam juče jeo, a kamoli šta sam pominjao u aprilu. Ali,

 

6 minutes ago, Cyber said:

Da li i kod vas zaposljavaju imigrante koji se frljaju sa nemackim u (drzavnoj) administraciji po raznim sluzbama da rade sa klijentima? Ili u skolama?


hm... nemam srećom mnogo dodira sa državnim službama, a još manje sa školama, pa ne bih znao da odgovorim... tamo gde sam imao, po opštini (ured za strance, registracija vozila, prijava boravka i sl), nisam nailazio na takve pojave.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

 

Au sestro slatka, gde iskopa ovo iz naftalina, ne znam šta sam juče jeo, a kamoli šta sam pominjao u aprilu. Ali,

 


hm... nemam srećom mnogo dodira sa državnim službama, a još manje sa školama, pa ne bih znao da odgovorim... tamo gde sam imao, po opštini (ured za strance, registracija vozila, prijava boravka i sl), nisam nailazio na takve pojave.

 

A zasto da ne ako topik i dalje stoji na forumu? Ima jos "starih" topika koji mogu biti interesantni za komentar.

Jedino ako vazi neko nepisano pravilo da topici stoje dekoracije radi - gledaj a ne diraj?

Logicno je racunati sa tim da ce neko "novi" naici i prokomentarisati nesto "staro". 

Pitanje nije uopste bilo vezano za tvoje secanje. 

 

Ipak, hvala na sestro-slatka-odgovoru. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Cyber said:

 

 

Tako je najzgodnije, ako je moguce. Ti si u manjinskoj grupi koja nije dosla na misice..

I tvoj dozivljaj drustva i prilika u kojima se nalazis a i razvoj tvog jezika ce biti adekvatni tome.

Ipak, situacija u Evropi je realno takva da vecina uci jezik po (stihijskom) dolasku.

Moze i to, vazno da nauce i ne ostanu hendikepirani. To sa jezikom je vrlo vazno i vrlo individualno.

 

Pomenuo si administrativne radnike …

Da li i kod vas zaposljavaju imigrante koji se frljaju sa nemackim u (drzavnoj) administraciji po raznim sluzbama da rade sa klijentima? Ili u skolama?

Ja nekad ne mogu da verujem sta ovde (sve cesce) srecem.

 

 

 

Sve je prevodljivo, narocito elementarne stvari u drzavnoj upravi.

 

handläggare = referent (jedna od vise vrsta administativnih radnika, sluzbenika)

 

administrativni radnik / administrativac (generalno) = administratör

 

 

utredning = istraga , razmatranje (npr. slucaja), ispitivanje (npr. slucaja/okolnosti), itd.

 

tillsätta en utredning = imenovati radnu grupu / komisiju

 

utredningen har lagt fram ... = komisija je podnela …

 

 

Ta osoba na osnovu zakona koji vazi za pojedinu oblast radi utredning

Referent na osnovu (vazeceg) zakona .... radi na razmatranju / razmatra (slucaj/predmet/whatever) ...

 

 

Vidim da je Eddard shvatio o cemu se tu radi, bas lepo. Ja cu se praviti da nisam shvatila, pa cu odgovoriti na ono sto ocigledno ne odgovara istini.

Prevesti rec "handläggare" kao referent nije ispravno, zato sto u srpskohrvatskom ta rec ima sledeca znacenja (izvor - wikipedia😞

 

Quote

 

Nista od gorenavedenog ne odgovara zvanju handläggare u drzavnoj (ukljucujuci i opstinsku) upravi u Svedskoj. Zato sto handläggare donosi pravne odluke i za njih snosi odogovornost. Znaci, ne izvestava i ne savetuje, nego odlucuje (na osnovu zakona i utvrdjenih cinjenica).

Administratör u istoj toj drzavnoj upravi je nesto sasvim drugo. U pravilu se za te poslove trazi nize obrazovanje nego za handläggare, a sam posao se najcesce sastoji u udaranju pecata (ako ih negde jos koriste), razvrstavanju i slanju poste, nabavci kancelarijskog i drugog sitnog materijala, evidentiranju predmeta i sl. Bitna razlika je sto on, za razliku od handläggare, ne donosi nikakve odluke, pa samim tim nema ni istu odgovornost. Zato su i placeni manje od handläggare. Prema tvom tumacenju bi lako moglo da se zakljuci suprotno, da je npr handläggare neka "podvrsta" administratora, i da moze da mu bude podredjen. Ne moze, naravno, i to znaju svi koji imaju bilo kakve veze s drzavnom upravom u Svedskoj, makar i samo kao klijenti.

 

Sto se izraza utredning tice, to je tek sirok pojam. To je i istraga ubistva koju sprovodi policija, i utvrdjivanje dijagnoze koju radi lekar, i utvrdjivanje necijeg prava na drzavnu/opstinsku/socijalnu pomoc, i utvrdjivanje osnova za donosenje nekog zakona, i jos mnogo toga. Utredning podrazumeva prikupljanje, razmatranje, proveru, utvdjivanje, analizu... cinjenica, ali i donosenje nekog zakljucka ili odluke. Daleko od toga da je bilo sta od gore pomenutog jednoznacno i lako prevodljivo na srpski ili bilo koji drugi jezik.

 

Smisao mog pominjanja ovih gore pojmova je bio da Eddardu objasnim da je ono sto on dozivljava kao sporost administracije, s druge strane osnov njegove pravne sigurnosti. Ovde se veoma brzo moze dobiti usluga koja ne zahteva utvrdjivanje cinjenica i ne proizvodi nikakve pravne posledice po pojedinca. Sve drugo mora da traje, ne sme da bude brzo i povrsno. Mnogi ne vide tu razliku, pa se pitaju zasto firma za pranje prozora dotrci cim je pozoves, cak i potvrdu nekog drzavnog organa dobijes za tren oka, ali zato za odluku tog istog organa mozes da rodis mecku dok je ne docekas.

 

Dakle, radi se o pravnoj sigurnosti, i to vazi za obe strane - i za klijenta, i za drzavni organ. Svaka takva odluka moze kad-tad da dospe na upravni sud, i zato drzavni organi ne rizikuju s handläggare koji se "frljaju" s jezikom. Taman posla da im odluka padne zato sto je polupismeni handläggare lose formulisao i jos gore obrazlozio odluku. To jednostavno ne biva.

Na poslovima gde zahtevi za tacnim izrazavanjem nisu tako visoki, mogu da rade i ljudi sa slabijim poznavanjem svedskog. Ne moraju svi ni da ciste i kuvaju, zar ne? Eh, ali zato takvi ljudi obicno poznaju druge jezike, pa to smanjuje potrebu za prevodiocima, win-win situacija.

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sma gledao jedan film koji opisuje neki paganski kult u Svedskoj koji vrsi ritualna ubistva. Iako su , kao u svakom filmu, scene malo preuvelicane, ipak kazu da se radi o polu-istinitoj prici: naime da u Svedskoj zaista i danas postoje slicni kultovi, a da se ritualna ubstva - pogotovo stariijih ljudi, tamo desavala do relativno nedavno ( to "relativno nedavno" je - do pre 100-ak godina) - kao i  da  su praktikovali i druge vrste ritualnih ubistva u cemu po morbidnosti prednjaci ritual tzv "blood eagle". 

Malte-ne, gotovo me strah da odem u Svedsku! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...