Jump to content

NBA 2019/2020 - North remembers


Squabbit

Titula  

57 members have voted

  1. 1. Titula



Recommended Posts

41 minutes ago, Scepan Mali said:

Malo mi cudne ove optuzbe na racun Gobera kad je u pitanju i Micel i saigraci, ajde ovo za novinare je stvarno retardirano sa njegove strane... ali dodirivao saigrace po svlacionici hahaha pa ako su bili u svlacionici znaci da su imali trening, malo teze da su imali trening i da se nisu dodirivali... bar tako se ja secam treninga....

Isto ko sto su preneli video Bobija i Jokica kako se grle i naslovi u fazonu, Srbe bas bole brige za virus, grle se i dodiriju...kao da nisu igrali utakmicu i krljali se satima po terenu i dosli sto puta u kontakt svakim mogucim delom tela...

Edited by Bek
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bek said:

Isto ko sto su preneli video Bobija i Jokica kako se grle i naslovi u fazonu, Srbe bas bole brige za virus, grle se i dodiriju...kao da nisu igrali utakmicu i krljali se satima po terenu i dosli sto puta u kontakt svakim mogucim delom tela...

 

#nohomo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, drperce said:

Da mi je neko rekao da cu oko bilo cega na NBA topiku da se slazem sa Kostom ne bih mu verovao. Morala da se desi pandemija da se delimicno slozim sa njegovim misljenjem

 

šta je to oko čega se delimično slažeš? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Da je tacno da virus ne trpi visoke temperature ne bi ga bilo recimo u Australiji.

 

 

 

Ne znam za celu Australiju, ali u Sidneju je recimo 17 stepeni. Znaci ipak nedovoljna temperatura.

 

Treba videti lokacije gde je blizu 30, kako one stoje...

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, drperce said:

Da mi je neko rekao da cu oko bilo cega na NBA topiku da se slazem sa Kostom ne bih mu verovao. Morala da se desi pandemija da se delimicno slozim sa njegovim misljenjem

 

perce ti si bese doktor? mozes slobodno da kazes koju, ovde ili na odgovarajucim temama

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znam da je totalni off-topic ali posto se vec pise o pandemiji da napisem par redova  iz nekog medicinskog ugla mada nije to oblast kojom se ja bavim.

 

Korona virusi su grupa RNK virusa koji izazivaju respiratorne i/ili gastrointestinalne infekcije najcesce blazeg oblika. Naziv korona su dobile od latinske reci za krunu  jer na mikroskopu izgledaju kao kruna (svuda te ima LBJ).  Pandemija znaci da je infekcija rasprostavljena na vise kontinenata ili celu planetu uopste ne znaci da ce dovesti do ogromnog broja smrtnih slucajeva. Tako kad cujete pandemija nemojte da imate u glavi kugu,  boginje ili spansku groznicu npr. nije ni priblizno toliko alarmantna situacija.

 

Covid 19 se jako brzo siri i to je losa stvar, dobra je da nije toliko letalan tj. retko daje smrtne slucajeve. On se jako brzo prosirio po Vuhanu jer nije na vreme prepoznat, u Italiji je bioproblem jer se jako brzo prosirio po bolnicama gde su vecinom stari ljudi sa hronicnim bolestima koji su inace najugrozeniji.

Kakvi oblici infekcije postoje tj. tipovi pacjenata:

1. ubedljivo najveci broj zarazenih nece imati nikakve ili vrlo male tegobe (kijavica, grebanje u grlu). Zbog izuzetno blagog oblika bolesti kod tih ljudi se ne radi test na korona virus jer najcesce takvi pacijenti se ne javljaju lekaru. Tu je onaj tekst koji je postavio Kosta veoma tacan sto se tice statistike i smrtnosti.

2. mnogo manja grupa su pacijenti koji su febrilni (imaju temperaturu), kaslju to je grupa kod koje u ovoj situaciji kadje proglasena pandemija postoji sumnja na infekciju korona virusom. Problem je sto nema nikakve specificne simptome i isti su kao obican grip, posumnja se kad je pacijent putovao u neke zemlje u kojima ima infekcije ili ima ljudi u okruzenju kojima je postavjena dijagnoza korona infekcije. Takvim ljudima se rade testovi za korona infekciju  i utvrdjuje da li su zarazeni. 

Ako su u pitanju zdravi mladji ljudi osim mirovanja, tecnosti i eventualno izolacije nisu potrebne druge mere. Zato molba svima vama drugari da ako osetite neke simptome da se pridrzavate onoga sto su vam doktori rekli i leyite tih 10-15 dana kod kuce. Infekcije nema kod dece i dosta je cesca kod muskaraca nego zena.     3.Najugrozeniji su ljudi oslabljenog imuniteta (HIV, transplantirani bolesnici, bolesnici na hemioterapiji...). Uz njih su najugrozeniji stariji ljudi 60+ godina koji imaju neke hronicne bolesti. Kod odredjenog broja takvih bolesnika infekcija se spusta na pluca, dolazi do razvijanja najcesce obostrane pneumonije te potom nemogucnosti pacijenata ybog kojih se stavlaju na respiratore - masine koje zamenjuju ulogu pluca. Deo pacijenata se oporavi u potpunosti nakon respiratora a neki nazalost zavrsavaju letalno.  Napominjem da ce izuzetno mali broji inficiranih oboleti od pneumonije, a i ti koji obole ce se vecinom izleciti - samo mali broj zavrsi fatalno.

 

Godisnje u svetu od sezonskog gripa umre oko pola miliona ljudi, kod nas je ta brojka nekih 600-700 otprilike. Za sada je u svetu od inf izazvane korona virusom umrlo oko 5000 ljudi, niko ne moze sa sigurnoscu da vam kaze koja ce biti krajnja brojka. Ono sto ja mislim da ce ta brojka biti znacajno manja nego kad je bila H1N1 epidemija (tad je umrlo oko 250 000 ljudi u svetu). Takodje se iskreno nadam da ce kod nas u Srbiji broj umrlih biti porpilicno manji nego od gripa. 

Tako da panika koja se stvara u odredjenim krugovima ljudi kao da je u pitanju ebola su cisto preterivanje. Situacija nije uopste za zezanje, ali ni priblizno toliko alarmantna kao sto neki predstavljaju.

 

Pridrzavajte se higijenskih mera, slusajte savete lekara i za par nedelja da nastavimo sa kosarkaskom sezonom 😎

 

edit - izvnite na bronjim greskama u kucanja, jbg kucam na mobu

 

 

 

Edited by drperce
  • Like 14
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green23 said:

Ma da, svi su na svetu glupi, samo je Igor Rudan (ko god on bio) u pravu. Lik kaže da virus uglavnom zahvata starije, što nije tačno, već je kod njih procenat smrtnosti veći, nosioci virusa mogu biti i deca, koja mogu zaraziti ostale. 

 

Ti nastavi verovati Rudanu ili Nestoroviću kod nas, pa ćeš odlično proći. Što Nestorović reče "Možeš u šoping u Milano".

 

Ti da se sutra razboliš, bi kao i ovi iz Milana, pobegli u druge zemlje, pa zarazili ljude odatle. Zbog takvih kao što si ti i jeste ovakva situacija, da smo malo više odgovorniji, ne bi se ovakve stvari dešavale. 

drugim recima jasno je da je kosta nulti pacijent a ne onaj sirotanovic sto je izeo sismisa pa mu se na glavu popeli...

1 hour ago, Scepan Mali said:

Malo mi cudne ove optuzbe na racun Gobera kad je u pitanju i Micel i saigraci, ajde ovo za novinare je stvarno retardirano sa njegove strane... ali dodirivao saigrace po svlacionici hahaha pa ako su bili u svlacionici znaci da su imali trening, malo teze da su imali trening i da se nisu dodirivali... bar tako se ja secam treninga....

sta si ti trenirao kad su te toliko pipkali? 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, drperce said:

Godisnje u svetu od sezonskog gripa umre oko pola miliona ljudi, kod nas je ta brojka nekih 600-700 otprilike. Za sada je u svetu od inf izazvane korona virusom umrlo oko 5000 ljudi, niko ne moze sa sigurnoscu da vam kaze koja ce biti krajnja brojka. Ono sto ja mislim da ce ta brojka biti znacajno manja nego kad je bila H1N1 epidemija (tad je umrlo oko 250 000 ljudi u svetu). Takodje se iskreno nadam da ce kod nas u Srbiji broj umrlih biti porpilicno manji nego od gripa. 

 

 

A na osnovu čega to tvrdiš?

Evo kako trenutno stojimo.

 

Screenshot-from-2020-03-12-19-23-11.png

 

Screenshot-from-2020-03-12-19-23-04.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Da je tacno da virus ne trpi visoke temperature ne bi ga bilo recimo u Australiji.

 

 

 

Počekajmo rezultate ozbiljne nauke pa onda pametujmo. 😉

 

Nije vreme za ovakve forumske ekstrapolacije.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, djole said:

 

A na osnovu čega to tvrdiš?

Evo kako trenutno stojimo.

 

Screenshot-from-2020-03-12-19-23-11.png

 

Screenshot-from-2020-03-12-19-23-04.png

Ja nisam napisao da tvrdim nego da mislim da ce biti manje zrtava, razlika je.

Razliciti su tipovi virusa - ovo je koronavirus ono influenca A, tako da ovi grafikoni nemaju neku medicinsknsku vrednost i prognosticki znacaj. Ne mogu na ovaj nacin da se porede jer su previse razlicite infekcije i sama svojstva te dve grupe virusa

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, drperce said:

Znam da je totalni off-topic ali posto se vec pise o pandemiji da napisem par redova  iz nekog medicinskog ugla mada nije to oblast kojom se ja bavim.

 

Korona virusi su grupa RNK virusa koji izazivaju respiratorne i/ili gastrointestinalne infekcije najcesce blazeg oblika. Naziv korona su dobile od latinske reci za krunu  jer na mikroskopu izgledaju kao kruna (svuda te ima LBJ).  Pandemija znaci da je infekcija rasprostavljena na vise kontinenata ili celu planetu uopste ne znaci da ce dovesti do ogromnog broja smrtnih slucajeva. Tako kad cujete pandemija nemojte da imate u glavi kugu,  boginje ili spansku groznicu npr. nije ni priblizno toliko alarmantna situacija.

 

Covid 19 se jako brzo siri i to je losa stvar, dobra je da nije toliko letalan tj. retko daje smrtne slucajeve. On se jako brzo prosirio po Vuhanu jer nije na vreme prepoznat, u Italiji je bioproblem jer se jako brzo prosirio po bolnicama gde su vecinom stari ljudi sa hronicnim bolestima koji su inace najugrozeniji.

Kakvi oblici infekcije postoje tj. tipovi pacjenata:

1. ubedljivo najveci broj zarazenih nece imati nikakve ili vrlo male tegobe (kijavica, grebanje u grlu). Zbog izuzetno blagog oblika bolesti kod tih ljudi se ne radi test na korona virus jer najcesce takvi pacijenti se ne javljaju lekaru. Tu je onaj tekst koji je postavio Kosta veoma tacan sto se tice statistike i smrtnosti.

2. mnogo manja grupa su pacijenti koji su febrilni (imaju temperaturu), kaslju to je grupa kod koje u ovoj situaciji kadje proglasena pandemija postoji sumnja na infekciju korona virusom. Problem je sto nema nikakve specificne simptome i isti su kao obican grip, posumnja se kad je pacijent putovao u neke zemlje u kojima ima infekcije ili ima ljudi u okruzenju kojima je postavjena dijagnoza korona infekcije. Takvim ljudima se rade testovi za korona infekciju  i utvrdjuje da li su zarazeni. 

Ako su u pitanju zdravi mladji ljudi osim mirovanja, tecnosti i eventualno izolacije nisu potrebne druge mere. Zato molba svima vama drugari da ako osetite neke simptome da se pridrzavate onoga sto su vam doktori rekli i leyite tih 10-15 dana kod kuce. Infekcije nema kod dece i dosta je cesca kod muskaraca nego zena.     3.Najugrozeniji su ljudi oslabljenog imuniteta (HIV, transplantirani bolesnici, bolesnici na hemioterapiji...). Uz njih su najugrozeniji stariji ljudi 60+ godina koji imaju neke hronicne bolesti. Kod odredjenog broja takvih bolesnika infekcija se spusta na pluca, dolazi do razvijanja najcesce obostrane pneumonije te potom nemogucnosti pacijenata ybog kojih se stavlaju na respiratore - masine koje zamenjuju ulogu pluca. Deo pacijenata se oporavi u potpunosti nakon respiratora a neki nazalost zavrsavaju letalno.  Napominjem da ce izuzetno mali broji inficiranih oboleti od pneumonije, a i ti koji obole ce se vecinom izleciti - samo mali broj zavrsi fatalno.

 

Godisnje u svetu od sezonskog gripa umre oko pola miliona ljudi, kod nas je ta brojka nekih 600-700 otprilike. Za sada je u svetu od inf izazvane korona virusom umrlo oko 5000 ljudi, niko ne moze sa sigurnoscu da vam kaze koja ce biti krajnja brojka. Ono sto ja mislim da ce ta brojka biti znacajno manja nego kad je bila H1N1 epidemija (tad je umrlo oko 250 000 ljudi u svetu). Takodje se iskreno nadam da ce kod nas u Srbiji broj umrlih biti porpilicno manji nego od gripa. 

Tako da panika koja se stvara u odredjenim krugovima ljudi kao da je u pitanju ebola su cisto preterivanje. Situacija nije uopste za zezanje, ali ni priblizno toliko alarmantna kao sto neki predstavljaju.

 

Pridrzavajte se higijenskih mera, slusajte savete lekara i za par nedelja da nastavimo sa kosarkaskom sezonom 😎

 

edit - izvnite na bronjim greskama u kucanja, jbg kucam na mobu

 

 

 

 

Problem kod ovog koroanvirusa je, da nisu sve stvari baš toliko jasne (npr. patogeneza, načini širjenja,  koliko vremena izdrži virus van tela, životinjski izvor...).

 

Italijani su se zezunuli sa pacientom br.0 i zdravsteni sistem im je loše organizovan. 

 

Ko što sam reko puno je nepoznatih stvari oko ovog virusa. I baš što smo u tami, treba oštro i hladno reagovati na svim nivojima.

 

'Drakonske' karantene (kuči, samo vani po hranu, nikakva okupljanja, nešto onako ko u Italiji ...) su odlična stvar jer onda se smanji broj inficiranih i pritisak na zdravstvene sisteme. I vreme omogučava naučnicama da reše sve zagonetke oko mikroba i naprave vakcinu. I tako se pripremimo svi na moguči 2. val jeseni/zimi.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Kako nema infekcije kod dece kad je vec prijavljeno vise slucajeva

Izuzetno mali je broj i do sada nije bilo fatalnog ishoda nego su se sve manifestovale blagim simptomima

 

Tamo u duzem postu sam zaboravio da napisem "nema infekcije tezeg oblika kod dece" blagog ima. To su podaci za sada, mozda kasnije bude nekih slucajeva, ali nadam se da ipak do toga nece doci

Edited by drperce
Link to comment
Share on other sites

Provlaci se pitanje da li ljudi mogu da se ponovo inficiraju. Mogu kad dodje do mutacije virusa, tako da nije covek zasticen ako je imao. Slicno kao sa gripom koji mozete da imate ponovo i ako ste ga prelezali npr.prosle zime.

 

Jos nema svih podataka o virusu, duzini inkubacije, nacina prenosenja, patogenezi, mortalitetu itd. ovo sto pisem su samo trenutno poznate informacije i neko moje vidjenje ove situacije.

 

Dosta se ovih dana pljuje po prof. Nestorovicu koji jeste imao neke nesretne/neprimerene izjave ali to je vise plod nekog njegovog nacina izrazavanja nego stvarnog misljenja i stvarno su mu bile neprimereno u ovakvoj situaciji. Profa je najbolji deciji pulmolog u Srbiji unazad 20ak godina od koga su generacije lekara ucile i koji je izlecio hiljade dece. Koliko znam nije politicki aktivan tako da nije to posledica onakvog izlaganja. O prof. Pelemisu slicne stvari da se napisu samo za infektivne bolesti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Asterion said:

 

Počekajmo rezultate ozbiljne nauke pa onda pametujmo. 😉

 

Nije vreme za ovakve forumske ekstrapolacije.

 

 

 

 

 

Poslao bih ti da procitas, ali ti se informises sa nekih drugih sajtova, pa nema svrhe.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, drperce said:

Provlaci se pitanje da li ljudi mogu da se ponovo inficiraju. Mogu kad dodje do mutacije virusa, tako da nije covek zasticen ako je imao. Slicno kao sa gripom koji mozete da imate ponovo i ako ste ga prelezali npr.prosle zime.

 

Jos nema svih podataka o virusu, duzini inkubacije, nacina prenosenja, patogenezi, mortalitetu itd. ovo sto pisem su samo trenutno poznate informacije i neko moje vidjenje ove situacije.

 

Dosta se ovih dana pljuje po prof. Nestorovicu koji jeste imao neke nesretne/neprimerene izjave ali to je vise plod nekog njegovog nacina izrazavanja nego stvarnog misljenja i stvarno su mu bile neprimereno u ovakvoj situaciji. Profa je najbolji deciji pulmolog u Srbiji unazad 20ak godina od koga su generacije lekara ucile i koji je izlecio hiljade dece. Koliko znam nije politicki aktivan tako da nije to posledica onakvog izlaganja. O prof. Pelemisu slicne stvari da se napisu samo za infektivne bolesti.

 

Ovde treba napomenuti, da virus non stop mutira ali se ne vide sve promene  kasnije na patogenezi virusa. Može, da dođe do mutacije a da virus ostane podjednako opasan/neopasan.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, drperce said:

Dosta se ovih dana pljuje po prof. Nestorovicu koji jeste imao neke nesretne/neprimerene izjave ali to je vise plod nekog njegovog nacina izrazavanja nego stvarnog misljenja i stvarno su mu bile neprimereno u ovakvoj situaciji. 

 

20 minutes ago, laki pepe said:

Neka lijeci, samo da ne prica.

Evo da se odmah polijem vrelom vodom.

Slusam ga sada na b92 i pomenu rad medicinskih sestara na Urgentnom.

 

Moram da bacim 🤚

Iz licno primjera kao pacijenta moram da istaknem da je posao sestre na intenzivnoj rudarski, a tada je bio mizerno placen. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@drperce nije da imam nesto protiv ovoga sto si napisao ali koji je po tvom misljenju onda razlog zasto  drzave po svetu uvode ova ogranicenja u pokusaju da smanje broj zarazenih a ranije sa ostalim virusima pa i obicnim gripom nisu radili (rade) nista slicno? 

 

inace ovo sto si napisao je odlicno za one iracionalane ljude koji imaju strah od bolesti i koji su skloni panici i histeriji, za njihovo smirivanje, medjutim ovde su prevashodno reagovali oni koji  misle da nacin na koji se ponasao rudi gober - tzv italijanski pristup, kao da zaraza trenutno ne postoji (normalno stanje)  je izuzetno glup i opasan i to ne za njega vec sto se na taj nacin zaraza siri i  sanse se tako uvecavaju da stigne do rizicne grupe stanovnistva - onih kod kojih izaziva zdravstvene komplikacije i u nekim slucajevima smrt.

 

bolje je da se na kraju pokaze da su mere predostroznosti koje su uvedene i ponasanja ljudi bila opreznija nego sto je stvarno bilo potrebno nego da se po svetu neodgovornim i glupim postupanjem stvori  jos vise zharista virusne zaraze kao u vuhanu, severnoj italiji i iranu.

 

Edited by riviera
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • nlavrnja featured and unfeatured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...