Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Lepo piše ispod da se može tražiti kao dokaz za raniji period. Razni organi ne treba sada da je traže za tekući period, tipa donesi radnu knjižicu da vidimo da li si prijavljen. U CROSO su podaci samo od kada je počela da funkcioniše elektronska prijava, ne i raniji. Zbog toga služi kao koristan dokaz za prethodni period.

 

Dešavalo se mnogo puta da u prošlosti poslodavac nije odjavio radnika u PIO, a upisao je u RK, ili da nije uplaćen staž ili da se zagubila evidencija o plaćenom stažu. Tada je RK korisna da bi se videlo da li je neko bio prijavljen i u kom periodu da ga ne bi PIO dužio za vreme kada nije radio. Zatim, ako poslodavac još radi a nije plaćen doprinos može da ga sad plati (tj. da ga nateraju) ili da ona posluži kao početna tačka za proveru u arhivama gradova (radi PIO služneno a mogu i sami građani) da li je eventualno i doprinos plaćen a nije npr. predat M4 ili se isti zagubio. Na kraju, nekim ljudima dobro dođe kao dokaz da su bili osigurani, pa sami sad uplate staž za taj period. Isto tako, to je služilo i kao dokaz kada je povezivan staž od strane države.

 

A ponekad je i u RK pisano svašta, da bi poslodavac pred radnikom prikazao kako je sve ok a u stvari ništa nije prijavio gde treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, 34Barkley said:

donesi radnu knjižicu da vidimo da li si prijavljen. 

 

jedno vreme, mislim do kraja 2018, al ne drži me za reč za tačan datum, si mogao da radiš prijave i u RFZO i PIO i sam preko portala CROSO. 

E ja ti pričam za situacije posle ovog "ukidanja" radnih knjižica, kad dodju ljudi na šalter pio fonda, a ovaj neće da uradi prijavu dok mu ne doneseš uredno popunjenu radničku fakn knjižicu, a onaj kolega iz druge filijale pročitao dopis pa istu ne traži :classic_laugh:

 

"Imam" filijalu fonda PIO, gde referent jedini koji radi to, odbija da upisuje ljudima radni staž po novom, elektronski preko portala fonda PIO, pa kad neko podnese zahtev za penziju, potpada pod tu filijalu, njega obradjuju, tj njegov staž u centrali okruga... jer frajer ima godinu-dve do penzije i kao kamila iz onog vica (što kamila ne jede pesak) jednostavno NEĆE i tačka. 

 

Ne možeš da veruješ sa kakvim nebulozama se srećem svakodnevno, a sve to manje više zakuvava nesposobna država. Treba sad da objasnim ženi, američkoj gastarbajterci, profesorici nečega na Berkliju i negde u Italiji, kako to fond PIO odbija da joj upiše staž, koji je ona platila rešenjem poreske uprave "republike" Srbije. Ja ne znam kako to da uradim iskreno :default_sofa:

Link to comment
Share on other sites

Ako se nešto nije promenilo kazna je 5000 dinara ako nemaš ličnu kartu kada ti je traži službeno lice na uvid.

 

Što se tiče dina kartice, nemam je i niko me nije terao da je uzmem a imam račune u komercijalnoj banci (od 2007 gde mi leže plata), u crediagricol i sber. Ne kontam kako neko može da te natera da je uzmeš?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Knipex said:

Ako se nešto nije promenilo kazna je 5000 dinara ako nemaš ličnu kartu kada ti je traži službeno lice na uvid.

 

Što se tiče dina kartice, nemam je i niko me nije terao da je uzmem a imam račune u komercijalnoj banci (od 2007 gde mi leže plata), u crediagricol i sber. Ne kontam kako neko može da te natera da je uzmeš?

Kada ti budu istekle trenutne kartice, moraćeš. Lepo, donesu zakon o tome, a ljude boli kurac da se pobune, ali je to napomenuto i izveštaju evropske komisije, zato je i penila Brnaba. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chaos Is Me said:

 Nadam se da će novi Zakon o zaštiti podataka o ličnosti koji je u primeni od prekjuče malo zauzdati banke i naterati ih da traže zaista minimum podataka koji je neophodan.

 

Odmah da te razocaram-nece!

Zbog zakona banke su morale da definisu koje podatke traze, sto je jos bitnije, ko ima pravo uvida u te podatke, nacin cuvanja, obrade istih i pre svega brisanje na zahtev klijenta, kada vise oni to ne budu, a to je opet nateralo banke da sad smisle upitnike sa jos vise pitanja, jer sve ono sto bi nekad moglo zatrebati mora biti unapred definisano u pravilniku, tako da ce sad dijapazon trazenih podataka verovatno biti i veci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...