Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

On 8/11/2022 at 8:32 PM, Del Piero said:

telegram-cloud-photo-size-4-602845644404

Eh, nekada bi nas par znalo za nekog tadasnjeg Vaska Zabatu, onda bi ga otkrivao internet, a onda i cela Srbija.

Sad sam ja morao da guglam ko je i sta je Vasko Zabata, kad ono vec cela Srbija zna 😔

 

Mada, u stvari, to je pozitivna stvar jeee.

 

Ali ipak se osecam staro 😔

Link to comment
Share on other sites

Posetio sam ovog vikenda jedan lokalni festival kulture i tradicije u jednom malom (ali ususkanom) selu Gornjeg Podunavlja.
(pod tradicijom se misli na folklor,radinosti i gastronomiju ovdasnjeg shokackog stanovnistva).
Selom za dva dana prodefiluje vise gostiju nego sto ono danas ima stanovnika. Osim gostiju iz tzv.regiona (mrzim tu odrednicu za zemlje bivse Juge),bude tu i gostiju iz Italije, Madjarske, Nemacke itd.

Svoj nastup je imao Zvonko Bogdan. Pravi je to majstor,nema sta. Posteno je odradio sa svojim tamburaskim orkestrom..svirali su preko dva sata i izveli najpoznatije pesme tamburaske muzike.

Na manifestacijama poput ove gledam da uvek probam nesto sto mi je inace manje dostupno. Tradicionalna jela od ribe,riblje specijalietete sam ovaj put preskocio te sam se odlucio za divljac..gulash od divlje svinje za rucak i kobasice od jelenskog mesa na zaru,za veceru, su bile moj izbor. Cene vise nego popularne - porcija gulasha sa sve hlebom i salatom 600 dinerosa,a kobaja 350. Naravno - nije to neka vrhunska usluga..naprotiv..to su uglavnom improvizovani "standovi" gde postoje stolovi i stolice da se sedne i obeduje,a ove specijalitete spremaju iskusni lovci ovoga kraja.

Pa,eto,ako vas put nanese na krajnji severozapad Vojvodine u ovo doba sledece godine,mozete da stanete,razgledate i pojedete nesto autenticno Gornjem Podunavlju.

Moram da editujem post..jer zaboravih ime sela i festivala
Dakle,Bodrog festival u Backom Monostoru

Selo i okolina su poznati po divljaci bogatim lovistima (ovde je Tito imao svoje loviste), po vrhunskom ribljem paprikasu,kao i po tome sto je ovde sniman poznati jugoslovenski film "Skupljaci perja"..

Edited by Drug Crni
  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

@Drug Crni

 

Pa, kako se zove festival, da znamo šta da posetimo dogodine? 🙂

 

Ja sam sa suprugom na proputovanju,  posetili juče "Dane Banice" koji se tradicionalno održavaju u Beloj Palanci.  Baš lep dogadjaj,  dosta dodira sa tradicijom,  stari (izumrli) zanati,  i naravno, banice (pite, slane i slatke) na hiljadu načina. 

 

P. S. Zna li nego gde je ovo i kako se zove? 🙂

 

 

 

 

 

IMG-78a6f7593804014682618bdf4ff23eb9-V.jpg

 

 

 

IMG-aeaebd39c323f2b17262177168331c32-V.jpg

Edited by Kenozoik
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

najjači bumer-podcast na svetu /60 songs that explain the 90ies/

prodigy 'zoda /iz ugla usa klinje ofc/; preporučujem još i being caught stealing, jane's addiction + sabotage, bboys + closer, nin.

 

https://www.theringer.com/2022/8/10/23299294/firestarter-prodigy-history-podcast

 

I’m gonna let Keith Flint describe, for you, the scene, the environment, the lifestyle from which the Prodigy emerged in late-’80s, early-’90s rave-scene England.

 

This is Keith talking. Quote: “The emergence of the glow stick, silver foil, glittery face paint and ‘the future.’ Then people were talking about the internet. That hasn’t got any fucking thing to do with the party scene. Fuck the internet. Fuck PlayStations. We broke into warehouses, right? We parked our cars in main roads, 10 cars wide, a thousand cars thick, with people leaning out of their windows at 1 in the morning, going, ‘You can’t park there.’ ‘Fuck you! I’m going to park here. Take my car away. I don’t want my car. I’m going to get in that building, and I want to party.’ And you used to run to this building, dodging police and stuff, and dive in through the window and lock the windows up. And then the riot police used to turn up with the helmets and the sticks and dogs and shields, and you used to party until you were dragged out of that place. And that has got nothing to do with silver foil and circuit boards and fucking Kraftwerk. It was the rebellion. The rebellion! Knowing that you was a part of something that in many years’ time is going to be as romantic to a young person as the hippie person was in the Sixties.” End quote.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kenozoik said:

Tako je. Lokalci tvrde - Slavinjsko grlo. 🙂  Tačno je na granici 2 sela,  Rosomač i Slavinja. Baš lep prizor.  15 godina idem na Staru Planinu, svaki put obidjem

Meštani se zezaju - najuži kanjon u Evropi. 

A Bigor vodopade?

Stara je prelepa kad nije zima.

Link to comment
Share on other sites

@BattleBender

Bigar. Bio sam.  Ne idem često na tu stranu.  Težište mi je na pirotskoj strani,  tamo vrvi od vodopada i čega sve ne.  Bio sam jednom zimi,  prelepo je, mada kapiram da je vrlo surovo malobrojnim stanovnicima.  Sve je predaleko (prodavnice, apoteke, lekari) putevi loši,  nema lokalnog prevoza. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...