Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, Marko said:

 

Tako je jedino i prihvatljivo. Možda nisi morao da se izlećeš obećanjem, ali bože moj 😄 Verovatno sam pričao ono kad nam je lik iz razreda u srednjoj rekao da je bio na Čoli... Sa porodicom! Ajao gari... Kako mu to nije trebalo 😁 Sprdali smo dečka nedeljama. Deca i klinci umeju da budu užas sa tim svakako, ali dobro je i prošao. Umesto da je npr lepo izmislio da je probao nešto sa nekom devojčicom, pa da je u sklopu toga bio i na tom koncertu, ili da slaže kako su ga keva i sestra naterali da ide, on se budala izlanuo i na velikom odmoru rekao istinu poslednjima kojima je trebao da kaže u celoj gimnaziji :classic_biggrin: Nije ti to čajanka rođače pa da se hvališ kako si bio na tako nekom koncertu

 

 

Što dosta govori i o ovim prostorima i konkurenciji. Nema omalovažavanja uspeha i trajanja naravno. Moje antipatije su prisutne najverovatnije zato što sam, prilikom odrastanja, u velikoj meri preskočio, zaobišao popularnu kulturu u nas (Tj keva, stric i deda su me suptilno sklonili od toga, uglavnom hvala im). Pa kad se navikneš na strano, domaće veličine i veličine ti često izazivaju ravnodušnost u najboljem slučaju. Dobra muzika bi trebalo da bude univerzalna i vanvremenska, baš zato uvek imam sumnju kad je neko "Samo u svom dvorištu" velik i neprevaziđen, odnosno kad neko podosta izbledi nakon što prođe njegovo najbolje u tom specifičnom vreme-prostor neke kulture (SFRJ). Uvek me je kopkalo kako to da se uopšte nije primio u inostranstvu, jer ako nije imao te ambicije, opet bi valjda trebao da se, negde sasvim spontano, delić tog fenomena i popularnosti prenese napolje (Ne može biti samo do jezika jer - muzika). Znam da je bilo nečeg tu, ali nisam upućen (beše samo u Bugarskoj on imao jedine velike koncerte van prostora Juge?). Da ne bude da sam totalni hejter, par njegovih hitova iz '80-ih bi udostojio za čuvanje u nekim Ex-Yu folderima, a možda kad se priča o popu u Jugi, čak i pomenuo iste u budućnosti... 

 

 

Uh kako me je smorio ovaj post.

Pratim tvoj forumski opus i sada mi kačenje meni nepoznatih ne dela nego autora klasične muzike i holandske renesanse nekako deluje fejk.

 

Mnogo kvalitetne muzike je poznato i meni. Ali nekako mora da se počne od osnova da bi moglo da se saznaje dalje. Ne može Čola/Dugme/Bajaga ili ko god iz te grupacije da bude "par pesama u folderu, if any".

 

Fejk je ako osnove izostaju...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CheshireCat said:

 

 

Uh kako me je smorio ovaj post.

Pratim tvoj forumski opus i sada mi kačenje meni nepoznatih ne dela nego autora klasične muzike i holandske renesanse nekako deluje fejk.

 

Mnogo kvalitetne muzike je poznato i meni. Ali nekako mora da se počne od osnova da bi moglo da se saznaje dalje. Ne može Čola/Dugme/Bajaga ili ko god iz te grupacije da bude "par pesama u folderu, if any".

 

Fejk je ako osnove izostaju...

 

Holandska renesansa... 😄 Gde, kad? Slikarstvo na ovoj temi? Ma daj, nemoj tako 

Za klasičnu muziku, šta znam, nisam ni ja uvek znao za dosta njih, bilo da su one-hit wonderi odnosno one-trick poniji, ili totalni anonimusi danas. 20-ak imena koja su sinonim za klasičnu muziku, koja su poznata svima i svakom, ne bi vrteo non-stop, ni ovako, ni na forumu. Kad već to pominješ, ispada kao da najveća imena, ona iz najstandardnijeg repertoara nisam uopšte kačio tamo, nego eto, fejkujem sa nepoznatima iz fazona.

 

Ovo za Čolu, Bajagu i Dugme... Uf, nisi svestan, pa samo u mom pomenutom razredu, od nekih 35-40 dece, nas jedno 10 nije moglo da smisli ništa od toga (Jedan lik je bio u fazonu rep+elektronika, jedna likuša isto rep ali sa stranim popom kao no2 muzikom, nas nekoliko smo bili u rock/metal taboru, onda jedna drugarica što je uglavnom obožavala sve sa MTV-a dok joj je ostalo bilo pa može ali bolje nemoj). Što ne znači da, kad je neka žurka/rođendan, nismo pijani pevali i drali se na zna se koju muziku, pa i Ex-Yu. Ali, glavna poenta je da niko od nas nije voleo tu muziku, ništa od toga nismo imali kući, ni na čemu, jer nas nije zanimalo, kako Bajaga, Dugme i Čola, tako i turbofolk. Kao da neka mlađa likuša kaže nekoj drugoj mladoj likuši: Kako nemaš Cecu, Jecu, Seku, koji je tebi da Bibliju ne znaš i nećeš? Ako je nešto mainstream i opšteprihvaćeno, svi moraju tome da se klanjaju? Da se počne od osnova kažeš, a šta bi to bilo po tebi, tri stuba muzike, Čola/Dugme/Bajaga :classic_biggrin:? I da, otprilike par pesama u folderu, definitivno: Nisam Ex-Yu generacija, nisam se primio na to, ali ne zauzimam ignorantski stav svesno, nego se desilo kako se desilo pre svega sa mojima, eno moj stric je narezao silne cd-ove sa Ex-Yu muzikom, uzeću ja to, ali ne znam šta će od svega toga ostati ako ja budem pravio neke kompilacije... Jednom sam sedeo sa prijateljima matorcima posle neke večere, i bio je neki Bijelo Dugme unplugged na tv, kad su se okupili za nešto, ne znam kada tačno, možda pre 15-ak god, i sviraju oni svoje a matorci sentiš, uživeli se, ja blenem u njih i čekam kad će prestati i krenuti normalno da se ponašaju. Mogao bi do sutra sa primerima i objašnjenjima za ovo, a i ovo je već prevelki čaršav

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Marvin said:

Cola je inace demigod 😄

 

Realno, ta kombinacija talenta, harizme i izgleda se ne vidja svakog dana

O tome sam pricao bas juce sa devojkom. Lik je toliko ultimativno savrsen u svakom smislu, i najcudnije u celoj prici je da to nije ni truncicu antipaticno.
Obicne perfekcije smaraju i odbijaju
Ja ne znam da li je to do toga sto on pre svega ima gotivnu i dopadljivu facu i facijalnu ekspresiju, a covek je jasno operisan od bilo koje vrste kompleksa. 

4 hours ago, Marko said:

 

 

 

 

Što dosta govori i o ovim prostorima i konkurenciji. Nema omalovažavanja uspeha i trajanja naravno. Moje antipatije su prisutne najverovatnije zato što sam, prilikom odrastanja, u velikoj meri preskočio, zaobišao popularnu kulturu u nas (Tj keva, stric i deda su me suptilno sklonili od toga, uglavnom hvala im). Pa kad se navikneš na strano, domaće veličine i veličine ti često izazivaju ravnodušnost u najboljem slučaju. Dobra muzika bi trebalo da bude univerzalna i vanvremenska, baš zato uvek imam sumnju kad je neko "Samo u svom dvorištu" velik i neprevaziđen, odnosno kad neko podosta izbledi nakon što prođe njegovo najbolje u tom specifičnom vreme-prostor neke kulture (SFRJ). Uvek me je kopkalo kako to da se uopšte nije primio u inostranstvu, jer ako nije imao te ambicije, opet bi valjda trebao da se, negde sasvim spontano, delić tog fenomena i popularnosti prenese napolje (Ne može biti samo do jezika jer - muzika). Znam da je bilo nečeg tu, ali nisam upućen (beše samo u Bugarskoj on imao jedine velike koncerte van prostora Juge?). Da ne bude da sam totalni hejter, par njegovih hitova iz '80-ih bi udostojio za čuvanje u nekim Ex-Yu folderima, a možda kad se priča o popu u Jugi, čak i pomenuo iste u budućnosti... 

Sve ovo sto si pricao ima smisla.... samo kad se ne prica o Colicu. Colic bi bio svetska zvezda, world class zvezda samo da je hteo, i apsolutno je jedini na ovim prostorima ciji bi se lokalni, domaci status preslikao na svetsku scenu.
Poprilicno sam siguran da bi to bio Jokic zonfa, laganica dominiranje. Toliko je ultimativno dobar. Toliko ima magnitudu kao lik, a sve to na dobar, i jos bitnije relate-able i dopadljiv i "ljudski" glas.
Da se razumemo, ja verovatno vise volim odredjene izolovane radove Oliver Mandica, a sam Oliver Dragojevic mi je mozda i dopadljivji. Ne mislim da balkanska muzicka scena ima sta da ponudi, za ceo period od 70ih na ovamo... ali negiranje da je Colic legitimno fenomenalan je jednostavno napamet cinizam, i bas ozbiljan problem sa sagledavanjem realnosti.  Ovaj kraj "Pjesmo moje" je kao neki Stairway to Heaven.

Apsolutno se ne bih zalio da se svaka glavna ulici u Srbiji zove "Zdravko Colic". Klasa.
Apsolutno neponovljiv fenomen barem na ovim prostorima. 

Ne mogu da zamislim da je iz UK ili USA, i da se oko nje okupe najbolju producenti i najboljia artisticki timovi.
To je tamo neki Elvis rushmore fazon.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

Legendarna sentenca zaista. Ja sam čak čuo da je Čola ladno po nekom kijametu zaustavio svog džipa i pomagao nekim ljudima da izguraju auto iz snega, tako nešto. Tako da respekt za Čolaru, al samo ako može bez muzike.

 

dada, moja tadasnja koleginica je saradjivala sa cholom zbog nekog brenda trte mrte, uglavnom, kaze da skromnijeg i finijeg coveka nije upoznala 

Link to comment
Share on other sites

Imamo kucne prijatelje,  zena se dopisuje sa Colicem vec 30i kusur godina. Muz zna, nije to nikakvo zavodnicki vajb, pisu jedno drugim o svojim zivotima. Ona je naravno bila hc fan, i onda je uspela da dodje u kontakt sa njim, i Cola je kao gospodin odrzao to. Pisu pisma jedno drugom.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chaos Is Me said:

Kakve bre osnove? Šta je Čolo osnova muzičkog obrazovanja? 😄 Možda za babe.

 

Mislim respekt za Čoloa, dosta pristojna persona s obzirom na popularnost, ali muzika mu je isključivo za neke starije generacije.

 

Svašta, koliko konzervativno razmišljanje, da ne kažem nazadno.

Link to comment
Share on other sites

Samo da nije srpsko napredno. Haha, ne Čola je u stvari Zappa.

 

Ne znam kako da vam kažem, Čola je samo pevač, nije on kompozitor.

 

Dobar lik, bez nekih mrlja u karijeri, ali ne bih mogao ni da krenem sa obrazlaganjem muzičkih ponora u kojima se ja večno okovan nalazim i u kojoj osamdeset šesnaestoj stratosferi u odnosu na to obitavaju ljubitelji Čole i laganih pop limunadica za SFRJ tržište.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

 

Ne znam kako da vam kažem, Čola je samo pevač, nije on kompozitor.

 

 

Slicna prica i sa Madonom, Bijons i Kendrikom. Sto ne znaci da nisu legit, sta god da ja licno mislim o njima. Za potonjeg mislim da je in a nutshell marchelo sa skupom produkcijom.
Colic je i muzicki legitimno talentovaniji od njih. Mada se isto moze i reci za Bijons. Ima neki muzicki talenat.

Colic nije avangarda, Colic je institucija. 2 razlicita koncepta. Suludo je i pricati o njemu kao nekoj avangardi, pa cak i umetniku.
Ali ne mora da bude to da bi bio institucija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Chaos Is Me said:

ne Čola je u stvari Zappa.

 

Ne znam kako da vam kažem, Čola je samo pevač, nije on kompozitor.

 

Pa ni Zappa nije (bio) pevač, nego "samo" kompozitor 🙂

 

Elem, kada imaš skoro celu karijeru pored sebe jednog Batu Kovača, Arsena Dedića, Dadu Topića i ne moraš da komponuješ, dovoljno je da si vrhunski pevač. 

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Nalaziš se i ti u osamdeset šesnaestoj stratosferi Haose, ali konzervativizma i nekog muzičkog snobizma. Alo policija (muzička), opet slušaju onog Čolu! 😄 

 

Čoli su pesme radili neki od najvećih umetnika ovih prostora - Kornelije Kovač, Arsen Dedić itd. Od njega je bilo dovoljno da "samo" peva fenomenalno.

 

https://www.youtube.com/watch?v=KCw-uhH7jd8

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Ne smeta meni Čola, samo mi je muzika koja je pisana za njega neinspirativna i ima taj neki balkanski sentiment koji baš ne preferiram.

 

Mogu da prihvatim muzički snobizam kao presudu, ali nikako konzervativizam, pre bih rekao da je konzervativizam epitet za one koji slušaju ono što je najlakše za konzumiranje i što im je na tanjiru ponuđeno sa svih strana.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

Jebiga ja više cenim kompozitore nego vokalne interpretatore

Načelno i ja, s tim da su 2 različite sposobnosti. I uglavnom je jedno usmereno na drugo, ne isključuju se medjusobno. Najbolje je kad uživaš u paketu, koji nudi i Čola (kome komponuju) i Zappa (kome sviraju i pevaju) 😉 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Marko said:

 

Holandska renesansa... 😄 Gde, kad? Slikarstvo na ovoj temi? Ma daj, nemoj tako 

Za klasičnu muziku, šta znam, nisam ni ja uvek znao za dosta njih, bilo da su one-hit wonderi odnosno one-trick poniji, ili totalni anonimusi danas. 20-ak imena koja su sinonim za klasičnu muziku, koja su poznata svima i svakom, ne bi vrteo non-stop, ni ovako, ni na forumu. Kad već to pominješ, ispada kao da najveća imena, ona iz najstandardnijeg repertoara nisam uopšte kačio tamo, nego eto, fejkujem sa nepoznatima iz fazona.

 

Ovo za Čolu, Bajagu i Dugme... Uf, nisi svestan, pa samo u mom pomenutom razredu, od nekih 35-40 dece, nas jedno 10 nije moglo da smisli ništa od toga (Jedan lik je bio u fazonu rep+elektronika, jedna likuša isto rep ali sa stranim popom kao no2 muzikom, nas nekoliko smo bili u rock/metal taboru, onda jedna drugarica što je uglavnom obožavala sve sa MTV-a dok joj je ostalo bilo pa može ali bolje nemoj). Što ne znači da, kad je neka žurka/rođendan, nismo pijani pevali i drali se na zna se koju muziku, pa i Ex-Yu. Ali, glavna poenta je da niko od nas nije voleo tu muziku, ništa od toga nismo imali kući, ni na čemu, jer nas nije zanimalo, kako Bajaga, Dugme i Čola, tako i turbofolk. Kao da neka mlađa likuša kaže nekoj drugoj mladoj likuši: Kako nemaš Cecu, Jecu, Seku, koji je tebi da Bibliju ne znaš i nećeš? Ako je nešto mainstream i opšteprihvaćeno, svi moraju tome da se klanjaju? Da se počne od osnova kažeš, a šta bi to bilo po tebi, tri stuba muzike, Čola/Dugme/Bajaga :classic_biggrin:? I da, otprilike par pesama u folderu, definitivno: Nisam Ex-Yu generacija, nisam se primio na to, ali ne zauzimam ignorantski stav svesno, nego se desilo kako se desilo pre svega sa mojima, eno moj stric je narezao silne cd-ove sa Ex-Yu muzikom, uzeću ja to, ali ne znam šta će od svega toga ostati ako ja budem pravio neke kompilacije... Jednom sam sedeo sa prijateljima matorcima posle neke večere, i bio je neki Bijelo Dugme unplugged na tv, kad su se okupili za nešto, ne znam kada tačno, možda pre 15-ak god, i sviraju oni svoje a matorci sentiš, uživeli se, ja blenem u njih i čekam kad će prestati i krenuti normalno da se ponašaju. Mogao bi do sutra sa primerima i objašnjenjima za ovo, a i ovo je već prevelki čaršav

 

 

Propisno sam lupio za renesansu. 

 

Čola / Bajaga / Balašević i sl je nešto što se vrti na radiju i srećeš se s tim do 5-6-7og razreda osnovne, pa onda ustanoviš da je Azra ili EKV or smt bolje od toga, pa otkriješ Nirvanu ili Dorse ili Artic Monkeys ili whatever što te dočeka u srednjoj. 

 

Ne ulazim u finese tog timelina uopšte, ali nekako mi ne ide da se o najdostupnijoj, a kvalitetnoj muzici govori sa nipodaštavanjem s kakvim si krenuo.

 

 

O ukusima i gledanjima ne vredi raspravljati. Nešto me povuklo da komentarišem, a jasno je da ti to kako bi trebalo posmatrati Čolu i exyu nećeš promeniti...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...